Aartsbisschop Makarios (op doorreis naar New York) op Schiphol Opening nieuwe zwavelzuurfabriel te Sas van Gent TROUWWAGENS Sowjetregering stelt document op over status van Berlijn De Philippijnse vluchteling Na de samenzwering in Argentinië De „37" in Merauke gearriveerd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1528 Verscldjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen SCHIPPERS NIEUW „SCHADUWKABINET" VAN DE BRITSE LABOURPARTIJ Aanvaring op de Theems. Ned. kustvaarder bij Cairo op rif. Rotterdam en het scheepvaartverkeer Sunday News: „Malenkof doodgeschoten" De strijd op Cuba. salons j'ohèrt' w Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel n*eer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 «wr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aires Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Aartsbisschop Makarios, de verbannen leider van de Grieks Orthodoxe Kerk op Cyprus, was zaterdagavond anderhalf uur op de Amsterdamse luchthaven, ko mende van Athene via Itome en op doorreis naar New York, waar hij als waarnemer de de batten over Cyprus zal bijwonen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. In New York zal hij contact opnemen met alle delegaties, die de vergadering van de Verenigde Naties bijwonen, „met uitzonde ring van de Britse delegatie", al dus voegde de aartsbisschop aan zijn woorden toe. Het contact met de delegaties zoekt hij om de landen te over tuigen, dat de strijd, waarvoor het Griekse volk zich heeft inge zet, rechtvaardig is. „Ik sta op het standpunt, dat de bevolking van het eiland recht heeft op zelfbeschikking teneinde haar po litieke status voor de toekomst zelf te bepalen. De Britse rege ring heeft het probleem ingewik keld gemaakt en op dit ogenblik is het al heel moeilijk geworden om een oplossing te vinden. De Britten spelen nu de rol van ar biter en laten de Grieken en Turken met elkaar disputeren. Om onze goede wil te tonen en om uit de impasse te geraken hebben wij het voorstel gedaan om aan Cyprus onafhankelijk heid te geven onder de voorwaar de, dat de situatie niet kan wor den gewijzigd zonder goedkeu ring van de Verenigde Naties. Helaas was het antwoord van Britse zijde negatief. Ik weet, dat Cyprus het met mijn voorstel eens is, getuige ook de duizen den telegrammen, welke ik ont vanger. heb". Wat denkt u van de acties van de EOKA en keurt u deze goed? werd aan aartsbisschop Makarios gevraagd. „Niemand is een voorstander van de drama's op Cyprus", ant woordde de aartsbisschop, „en "I4 ,h.et v loeien van bloed F0.6*!; ,Maar ik ben ervan over tuigd, dat het de politiek van de Britse regering is geweest, die de bevolking van het eiland ge dwongen heeft tot actie over t° gaan Of het Turkse, Britse of Griekse slachtoffers zijn ik be treur de situatie in het algemeen. Het is echter met voldoende om de gewelddaden te veroordelen, maar de Britse regering dient te helpen om de rust op Cyprus te herstellen. Het doden van vrou wen en kinderen wordt door mij verworpen, maar ik geloof te mogen constateren, dat in die ge vallen meer van persoonlijke wraakneming sprake is dan van politieke acties". Indien Cyprus de onafhanke lijkheid zou verkrijgen, wat doet u dan met de Turkse minderheid van nog geen 20 procent der be volking? „De rechten van de Turkse minderheid zullen volkomen ge garandeerd kunnen worden door de Verenigde Naties of door ieder andere internationale instantie, die daarvoor in het leven wordt geroepen. Wij zijn bereid met de Turken te bespreken op welke wijze hun rechten het best ge waarborgd kunnen worden". Kunt u uw geestelijk herder schap combineren met een pu blieke functie? luidde een van de vragen. Aartsbisschop Makarios ver klaarde, dat hij als zodanig geko zen was door de gehele bevol king van het eiland. „In de eerste plaats ben ik hun geestelijk lei der en voorts hun politieke leider in nationale zin. Ik hoop, dat de dag snel zal komen, dat ik me weer geheel aan mijn geestelijke arbeid kan wijden". Uitvoerig ging aartsbisschop Makarios in op de kwestie, waar om hij afwijzend stond tegenover een internationale conferentie. „Onze tegenvoorstellen, o.a. om ook enkele andere landen tot de conferentie toe te laten, zijn door de Britten en de Turken verwor pen. Toch ben ik niet pessimis tisch, integendeel, ik heb een op timistisch karakter. Ik hoop, dat de Britse regering zal inzien, dat haar politiek, zoals die tot dus ver gevoerd werd, niet de juiste is om het probleem op te lossen". (Advertentie) Grenulaan 21 Terneuzcn, Telef. 2568 De Sowjet-premier en partijlei der Chroesjtsjef heeft vrijdag verklaard, dat zijn regering een document over de status van Berlijn aan het opstellen is, met voorstellen aan de landen die hebben deelgenomen aan de oor log tegen het Duitsland van Hit- Ier en het Italië van Mussolini. In een redevoering in het Kremlin voor afgestudeerden van de Sowjet militaire academie leverde de Russische leider felle kritiek op Dulles' verklaring, dat het Westen bereid is zonodig ge weld te gebruiken om West-Ber- lijn te behouden. Hij verduidelijk te echter tevens zijn verklaring van deze week over de status van Berlijn, die de uitspraak van Dul les uitlokte. „Wanneer wij van Berlijn spréken", zo zei Chroesj tsjef nu „verklaren wij niet dat De Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken, Serrano, heeft donderdag met de Indo nesische ambassadeur in Ma nilla, Pamontjak, gesproken over de kwestie van de Philip pijnse rebellenleider Saulo, die in de Indonesische ambassade asiel heeft gevraagd. In een ge meenschappelijk communiqué hebben de minister en de am bassadeur de hoop uitgespro ken, dat „in alle rust en kalm te" een voor allen bevredigende oplossing van de kwestie kan worden gevonden. Het verzoek om politiek asiel van Saulo aan de Indonesische ambassade in Manilla, heeft in Djakarta grote beroering ver wekt. Vice-premier Hardi, tevens minister van Buitenlandse Za ken a.i., heeft hierover uitvoe rige besprekingen gevoerd met de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Suwito Kusuwidagdo, Verschillende dagbladen in de Indonesische hoofdstad hebben bij de regering aangedrongen om het asielverzoek in te willi gen, terwijl enkele parlements leden beweerden dat het ge bouw van de Indonesische am bassade in Manilla onvoldoende werd bewaakt, toen daar don derdagavond demonstraties wer. den gehouden. De leden van de afdeling Bui tenlandse Zaken van het Indo nesische parlement hebben in tussen hun leedwezen uitge sproken over de demonstraties, welke voor de ambassade in Manilla zijn gehouden. Door on voldoende bewaking van het ge bouw. werd het de demonstran ten mogelijk gemaakt ambtena ren van de ambassade te be dreigen, stenen naar het ge bouw te gooien en het op het gebouw aangebracht Indonesi sche wapen met teer te besmeu ren, aldus deze parlementsleden. Volgens hen zouden de paar leden van de politie, die in de buurt waren, niet hebben weten te verhinderen, dat de demon- st rantan aan de ambassade scnade toebrachten. Andere ledèn van het parle ment verklaarden berichten te hebben ontvangen, dat de de monstrerende Philippino's een afbeelding van ambassadeur Pa montjak met het opschrift: „Ik ben communist Pamontjak" heb ben verbrand. Ook zouden de demonstranten vier leden van het ambassadepersoneel hebben belet het gebouw te verlaten om voedsel in te slaan. Aneurin Bevan is donderdag avond met een groter aantal stemmen dan Harold Wilson de economische deskundige, herkozen in het bestuur van de' labour-parlementsfractie, het zgn. „schaduwkabinet". Vorig jaar stond Bevan, woordvoerder der partij op het gebied van de buitenlandse politiek, derde op de ranglijst en Wilson boven aan. Thans kreeg Bevan de meeste stemmen, gevolgd door Wilson. De voorzitter van het bestuur, Gaitskell, werd als partijleider zonder meer herkozen. Dr. Edith Summerskill be haalde een overwinning op Ge orge Brown, woordvoerder van de partij op het gebied der de fensie die tot de rechtervleugel behoort. Het vorig jaar was mevrouw Summerskill versla gen, maar zij had al eerder deel uitgemaakt van het schaduwka binet, dat twaalf leden telt. Het ongeveer 500 ton metende Noorse schip „Ragnhild K" is zaterdagochtend in aanvaring ge komen met het evengrote Neder landse vaartuig „Bianca", dat in de Theemsmonding voor anker lag. Beide schepen liepen schade aan de boeg op. De „Ragnhild K" was op weg naar Noorwegen. wij tegen 't Westen willen vech ten. Dat is in onze verklaringen niet gezegd. Wij hebben dit ook nooit gezegd. Maar we hebben verklaard en doen dit nu weer, dat de aanvallers op verplette rende wijze zullen worden afge wezen als zij de Sowjet-Unie en de socialistische landen aanval len". Chroesjtsjef was zijn rede begonnen met een uiteenzetting over het komende zeven-jaren- plan. Het voornaamste doel er van is de verdere ontwikkeling van alle takken van de economi sche, met voorrang voor de zwa re industrie, zei hij. Hij waarschuwde, dat de vijan den van het socialisme de snelle vorderingen van de Sowjet-Unie en de andere landen van net so cialisme kamp vrezen en dat zij graag door middel van een oor log een einde aan die vooruit gang zouden willen maken. Daarom moet de Sowjet-Unie waakzaam blijven en de strijd krachten op peil houden. De Sowjet-Unie doet dit echter niet met agressieve doeleinden, aldus Chroesjtsjef. Wij verklaren nogmaals dat onze strijdkrachten nooit voor roofzuchtige doelen zullen worden gebruikt. Wij zul len nooit geschillen in de betrek kingen tussen landen door mid del van oorlog regelen. Wij zul len streven naar vreedzame re geling van dergelijke kwesties, zo zei hij. De Nederlandse kustvaarder „Menje" (483 ton) is saterdag op weg naar Akaba of Eilath ten zuiden van Suez op een rif gesto ten en vastgelopen. De vraag, die de Rotterdamse havenautoriteiten thans bezig houdt, is, of het record van 22.142 te Rotterdam binnengekomen schepen, dat in 1957 gehaald werd, dit jaar zal worden ge ëvenaard of misschien zelfs ge broken. Zonder dat iemand een on middellijk voor de Maasstad geldende oorzaak kon opnoemen begon het aantal binnenkomen de schepen in net begin van dit jaar plotseling terug te lopen. Het verschil liep zelfs vrij be langrijk op, zelfs in die mate dat het 3000e schip eerst acht dagen later kon worden geno teerd dan in 1957. Deze achteruitgang zette zich weliswaar niet voort, maar in lopen deed men ook niet, im mers bij elk volgend duizendste schip bleef de afstand van ze ven a acht dagen ongeveer ge handhaafd. Dit ging zo door tot oktober, toen er een duide lijk merkbare keer ten goede kwam. Enkele dagen geleden kon nu het 19.000ste schip bin nenlopen, met niet meer dan een achterstand van drie dagen. Ais dit versnelde tempo blijft aanhouden en er een flinke eindspurt komt is dus de kans op een nieuwe recordverbetering vergroot, hetgeen dan nog te meer zal spreken als men be denkt, dat naar tonneninhoud gerekend Rotterdam nu reeds vrij sterk aan de winnende hand is. Een en ander wijst er wel op, dat de malaise in de zeescheepvaart enigermate aan het afnemen is. Zo had b.v. de Koninklijke Rotterdamse Lloyd tot voor kort nog drie schepen uit de vaart. Van deze opgeleg de schepen zijn er inmiddels twee weer in exploitatie geno men kunnen worden. Het Amerikaanse blad „Sunday News" meldt dat de gewezen Sowjetrussische premier Georgi Malenkof is doodgeschoten. Hij zou door een „kortaangebonden" ondervrager met kogels zijn doorzeefd toen hij bleef weige ren als getuige mede te werken aan een door premier Chroes jtsjef beoogd zuiveringsproces. Het blad haalt als bron „welin gelichte kringen te Londen" aan. Chroesjtsjef wil zich volgens het bericht door middel van een pro ces ontdoen van zijn gevaarlijk ste rivalen Malenkof, Molotof, Zjoekof, Kaganowitsj, Sjepilof en Boelganin. „Sunday News" zegt verder te hebben vernomen, dat Chroes jtsjef woedend is over het neer schieten van Malenkof. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen berichten, aldus „Sun day News", is de dader een kolo nel van de' staatspolitie. (Malenkof, de eerste premier na Stalin, was de laatste tijd lei der van een waterkrachtstation in Oost-Kazakhstan.) Bij een overval van aanhangers van de opstandelingenleider Fi del Castro op 'n konvooi vracht auto's zijn zaterdag 50 opstande lingen gedood. Dit werd bekend gemaakt in een communiqué van het Cubaanse leger. De opstandelingen hadden een deel van de weg opgeblazen, ma,ar dit kon spoedig warden hersteld. I Intussen meldden de opstande- De boot schijnt geen gevaar te Iingen dat duizend militairen van lopen. Een Griekse sleepboot is een regeringsgarnizoen in het uit Suez naar de vrachtvaarder, noord-oosten van de grotendeels die een lading van 250 ton muni- door hen beheerste provincie tie aan boord zou hebben, onder- Oriënte zich hebben overgege- weg. De bemanning telt 8 kop- ven. Vijftig van hem waren ge pen. wond. Een woordvoerder van de par- lementsfractie van de Argentijn se radicale partij, waartoe vice- president Gomez behoort, heeft na een vergadering van de frac tie verklaard, dat Gomez door het congres zal worden berecht als hij niet aftreedt. Gomez heeft, zoals is gemeld, woensdag de regering gewaar schuwd dat er een militaire sa menzwering bestaat tegen presi dent Frondizi, doch hij weigerde de namen van de samenzweer ders te noemen, omdat hij door zijn erewoord tot geheimhouding was verplicht. Hij eiste namens de samenzweerders dat Frondizi met vakantie zou gaan en dat er een coalitieregering zou worden gevormd. Gomez heeft inmiddels ver klaard dat hij in geen geval zal aftreden. De vice-president zei niets te maken te hebben met een sa menzwering tot omverwerping van de regering van Frondizi. Zijn enige doel was geweest de president te waarschuwen voor de ontevredenheid onder het volk en in de strijdkrachten. Alejandro Gomez, de vice-pre sident van Argentinië, is ge schrapt als lid van de radicale (regerings-) partij na zijn wei gering de namen te noemen van hen, die betrokken waren bij het komplot tegen president Ook de senaat, eist zijn aftreden als vice-president en senaats voorzitter. Gomez weigert dit te doen. Het Congres is bijeenge roepen om de zaak te bespre ken. Gomez heeft verklaard dit toe te juichen. Hij heeft opzien barende onthullingen beloofd maar ontkent iets met het komplot te maken te hebben ge had. Er dreigt een kabinetscrisis. Men verwacht dat minstens zes ministers en staatssecreta rissen zullen aftreden. Vrijdagmiddag werd door de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot door het symbolische doorknippen van een rood-wit-blauw lint de nieuwe zwavelzuurfabriek officieel in gebruik gesteld. Omstreeks kwart over elf ver zamelde zich een schare geno digden in de nog niet geheel ge reed gekomen kantine van de superfosfaatfabriek, waar onder het genot van een kopje koffie ir. C. A. L. Horstmann een inlei ding gaf. Aan de hand van een maquette werd door directeur Horstmann op deskundige wijze uiteengezet hoe het zwavelzuur- procedé verloopt. Ook wees hij op de na-oorlogse jaren, daarbij herinnerend in wat voor een de plorabele toestand het bedrijf uit wereldoorlog II te voorschijn kwam. Het oude procédé van zwavel zuurbereiding werd verlaten en de nieuwe zuurfabriek heeft dan ook als grondstof ruwe zwavel, welke voor 99,7 zuiver is en aangevoerd wordt uit de U.S.A. of Mexico. In de toekomst gaat men Franse zwavel gebruiken, die gewonnen wordt uit moeras gras in het zuiden van Frankrijk, n.l. zgn. Laq-zwavel. Hierna begaf het gezelschap zich naar de nieuwe fabriek waar de Commissaris der Koningin het lint doorknipte en het bedrijf veel geluk toewenste. Na deze plechtigheid werd het gezelschap, dat uit ruim 80 per sonen bestond, verdeeld in di verse groepen die door personeel -deskundig werden voorgelicht. Om half één verzamelden zich allen in hotel „Rotterdam" te Terneuzen waar een lunch werd aangeboden. Tafelpresident was hier baron Thenard, vice-presi dent van het St. Gobain concern en president van de N.V. Nieuwe Nederlandse. Baron Thenard, een krasse 30- jarige, dankte de Commissaris der Koningin voor de symboli sche in gebruikstelling, alsmede de heer Lorand. commercieel at taché van de Franse ambassade in Nederland, om tegenwoordig te willen zijn bij deze officiële in gebruikneming. Ook memoreerde baron The nard de Frans-Nederlandse sa menwerking en de plaats van de Nederlandse industrie in het al gemeen bestel, alsmede de finan ciële interessanten. Hij sprak een woord van welkom tot de burgemeester van Sas van Gent en over de verbondenheid van vakverenigingen, fabriek en on dernemingsraad. Dat de N.V. be grip heeft voor de toekomst, ge tuigt wel de samenwerking met Albatros Superfosfaat fabrieken en de kunstmestfabriek van Coe- nen en Schoenmakers, waardoor ook de positie van Nederland in de toekomstige Euromarkt be paald wordt. Hij was vol lof over Werkspoor, deze firma heeft ten volle beantwoord aan haar ge renommeerde naam in de wereld. Ook de bedrijfsingenieur ir. Bouniol werd door de president lof toegezwaaid. Met een heildronk op H. M. de Koningin besloot baron Thenard zijn rede. Hierna sprak de Commissaris der Koningin, die de uitnodiging om de fabriek officieel te openen op hoge prijs stelde. Hij wees op het feit, dat de provincie Zeeland zeer dicht bij Frankrijk is gele gen en talrijke Zeeuwse families van Franse afkomst zijn. Hier in Sas van Gent getuigt het St. Gobain concern van een perfecte Nederlands-Franse sa menwerking. De verhouding met Nederland was vóór de oorlog al goed, maar tijdens de oorlog en na de oorlog is dit schitterend geworden, we waren n.l. gealli eerden. ■Het project voor deze zwavel zuurfabriek is ontworpen door het Franse St. Gobain-concern en uitgevoerd door Nederland. Ir. Horstmann heeft reeds ge zegd dat hij hoopte dat deze ope ning niet het einde zou zijn, want dan zou het bedrijf dood zijn. Onze provincie heeft niet veel industrie en hoopt dan ook dat bestaande industrieën uitbreiding zullen krijgen of dat de provin cie nieuwe industrie zal aan trekken. Vooral veel sympathie had de Commissaris der Koningin voor baron Thenard, die zo vriendelijk was hem in Bour gogne persoonlijk te ontvangen. Deze herinnering zal hem altijd bij blijven. Ook het Franse leger heeft veel voor Nederland gedaan. In 1940 waren zii direct present om te helpen de Duitse indringer te verdrijven. Zeer moeilijk was de bevrijding van Vlissingen in 1944, waar vele Franse matro zen medegewerkt hebben aan deze operatie. In Zeeland ligt dan ook de Franse militaire be graafplaats. Verder gaand in het Neder lands feliciteerde hij de directie met zo'n modern bedrijf, want hij heeft reeds met leden van de on dernemingsraad gesproken en niets anders dan lof gehoord, hoewel er natuurlijk altijd wen sen zijn. Hierna sprak de heer Lorand, de commerciële attaché van de Franse ambassade in Nederland, die de Franse ambassadeur ex cuseerde. Vier jaar geleden was de heer Lorand op dezelfde plaats aanwezig bij het 50-jarig bestaan van de N. V. en hij sprak zijn bewondering er over uit wat in deze vier jaar in Sas van Gent gepresteerd is. Hij wenste de Glas- en Fosfaatfa- briek veel voorspoed toe. Burgemeester Den Boer van Sas van Gent sprak zijn vreugde uit over de modernisering en uit breiding van het bedrijf, want een welvarende industrie bete kent ook een welvarende ge meente. Ook de gas-ontsnapping haalde hij even aan. Het werd hem even moeilijk gemaakt, maar nu hij weet dat dit tot het verleden behoort, zal hij dit maar beschouwen als de barensweeën bij een geboorte. De heer H. J. P. Verschaffel, voorzitter van de Kring van werkgevers in de Kanaalzone, sloot zich aan bij de felicitaties van vorige sprekers en vestigde er nogmaals de aandacht op dat het vreemde kapitaal de kanaal zone heeft gevonden. In 1904 de Glasfabriek, in 1911 de Fosfaat- fabriek. De Cokesfabriek werd in 1904 het eerste buitenlandse be drijf. De industriële ontwikke ling in Nederland geschiedt hoofdzakelijk in het centrum, maar men vergeet dat ook de andere Nederlandse centra bloei ende industrieën kunnen opbren gen. Een moeilijkheid werd wel de arbeidsvoorziening maar door de mechanisatie in de landbouw worden velen in de industrie te werkgesteld. Mr. G. A. van Haeften, secre taris van de Vereniging van de Nederlandse Industrie, sprak waarderende woorden aan het adres van het Sasse bedrijf, uiteraard der zaak houdt men in Den Haag bij waar zich de indu striële chemische centra bevin den en de kanaalzone in Zeeuws voor hen een Vlaanderen is groot centrum. Ir. R. V. Dijkhuis van Albatros Superfosfaat fabrieken, excu seerde zijn directeuren die weer houden waren wegens een lang geleden geplande aandeelhou dersvergadering. De heer J. Schepers van het N. V. V. sprak namens de sa menwerkende vakverenigingen en liet even uitkomen dat ver gaande automatisering óók hier zijn intrede heeft gedaan en aag hierin een welwillend object om met het groter aantal beschik bare arbeiders de verkorting van de werktijd te bestuderen. De heer G. H. Luyendijk uit Middelburg sprak namens het accountantskantoor en zorgde voor een vrolijke noot door op te merken, dat men hier aan dure belasting gekoppeld zit terwijl men in Frankrijk zich hierover praktisch geen zorgen te maken heeft. Tenslotte werd nog het woord gevoerdi door de heer R. van Dinteren namens de onderne mingsraad van het bedrijf, die zich over de uitbreiding verheug de, want. zeide spreker, als het het bedrijf goed gaat, gaat het ook de werknemers god. PRINSES IRENE IN OOSTENRIJK. Prinses Irene is zaterdag in Innsbriick aangekomen. Zij werd ontvangen door de voorzitter van de Oostenrijkse skivereni ging, dr. Otto Lorenz, en naar Kufstein gebracht waar zij de oudste skifabriek van Oosten rijk bezichtigde. Zij vertrok daar op voor een vakantie van twee dagen naar het gebied van de Weissensee. (Advertentie) ifc kopper mt let cport» cocfat norit 16 kroinmrjjsfaiat 9 temeuzen modekapsels in lijn, coupe eri kleur: de betere toiletartikelen met vakkundig advies De 37 Indonesische versteke lingen, die vrijdagochtend in de Arafurazee door Hr Ms opne- mingsvaartuig „Luymes" van de Koninklijke Marine werden over genomen van de „Johan van Ol- denbarnevelt", zijn vrijdagmid dag in Merauke van boord ge gaan. De verstekelingen viel een har telijke en waardige ontvangst ten deel. Op de kade van Merau ke stonden een delegatie van de Ambonese inwoners en twee ver tegenwoordigers van de Indisch- Nederlandse gemeenschap te wachten. De bemanning van het KPM-schip „Kaloekoe" zond 'n welkomstgroet in de vorm van een grote hoeveelheid sigaretten. Na de debarkatie werden de „37" ontvangen in het door de R.K. missie ter beschikking ge- PLAATSELIJK MIST. Een gebied van hogeluchtdruk waarvan het centrum zater dag tussen de Azoren en Portu gal was gelegen, verplaatste zich gedurende het afgelopen week einde naar Noordwest-Europa. Er zijn twee afzonderlijke kernen ontstaan, waarvan het ene bo ven Zuid-Noorwegen en het an dere boven ons land ligt. Bij een dergelijke toestand treedt 'in de nacht bij heldere hemel door uitstraling een ster ke afkoeling op, waarbij plaatse lijk mist ontstaat. In bijna het gehele land daalde in de nacht van zaterdag op zondag de tem peratuur tot onder het vriespunt, op het vliegveld bij Rotterdam tot 4 graden C. Met deze lage temperaturen vormde ons land een uitzonde ring op het overige deel van Europa, waar meer bewolking voorkwam. In West-Duitsland. b.v. werden minimumtemperatu ren van 8 graden gemeten. Aangezien de depressie-activi teit zich op grote afstand af speelt is weinig verandering in het weerbeeld te verwachten. stelde militaire tehuis, waar de afdeling Merauke van het Rode Kruis sandwiches en dranken serveerde in een gezellige en on gedwongen sfeer, die nog werd verhoogd door de aanwezigheid van Ambonese vrouwen en meis jes. Later werd in het opvang centrum van het kampement der marine een kerkdienst gehouden. De nieuw aangekomenen wa ren zeer onder de indruk van de ontvangst. De gezagvoerders van de „Luymes" en „Johan van Ol- denbamevelt" waren zeer te spre ken over hun gedrag aan boord, en ook in Merauke maakten de verstekelingen, die alleen Neder lands spreken, een keurige in druk. Door de dienst voor sociale za ken zal worden nagegaan welke arbeidsmogelijkheden er voor de nieuwelingen bestaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Weinig wind Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking maar ook enkele verspreide opklaringen. Weinig wind, ongeveer dezelfde temperaturen ais gisteren of iets lagere. DINSDAG 18 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.50 7.31 Terneuzen 7.25 8.06 Hansweert 8.05 8.46 Walsoorden 8.15 8.56 ZON MAAN op onder op onder Nov. 17 8.02 16.47 13.07 23.34 18 8.04 16.46 13.33 19 8.05 16.45 13.57 OriO 20 S.07 16.43 14.19 1.45 21 8.09 16.42 14.42 2.49 22 8.10 16.41 15.04 3.rr 23 8.12 16.40 15.29 4.55

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1