Magnifiek album CADEAU GERRIT DE JONGE Provinciaal nieuws KER] TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Zevtaze^els RADIO TAZELAAR DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 15 november 1958 Zaterdag 15 nove GROEDE NIEUWVLIET. OOSTBURG OVERSLAG. SAS VAN GENT. SLUIS Gemeenteraad van Sas van Gent. GHANA Voor de zo Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL PROVINCIALE STATEN. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer L. F. du Bois, zal in de Provinciale Staten van Zeeland zitting ne men, de heer C. Hoek, districts bestuurder van het N. V. V. in Zeeland, woonachtig te Goes. Toonkeuravond Végé. Donderdagavond werd er ten gerieve van de klanten van de Végé-kruidenier alhier een toon keuravond gegeven waaraan me dewerking werd verleend door vertegenwoordigers van Ver kade, Persil. Eru en de Zwarte Kin. Door het vertonen van be drijfsfilms, en toegelicht door de vertegenwoordigers, werden de dames bijzonderheden en de ge bruiksmogelijkheden van de di verse artikelen getoond. Cursus handig huishouden. Door de leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten plattelando wordt al hier een cursus handig huishou den gehouden, welke georgani seerd is door de afdeling Groede van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Deze cursus wordt door een drie-en-twintigtal dames bijge woond. Uitvoering muziekvereniging. De muziekvereniging „Nut en Genoegen" zal op zaterdag 22 november haar eerste traditio nele winteruitvoermg in dit sei zoen geven voor leden en ver dere belangstellenden. Aan deze avond wordt medewerking ver leend door de Rederijkerskamer ,.Nut en Genoegen" uit Schoon- dijke. Ingebruikneming R. K. H. B. S. en M. M. S. Maandag 1 december vindt de officiële ingebruikneming plaats van de gebouwen van de R.K. H.B.S. en M.M.S. te Oostburg. De officiële in gebruikstelling zal geschieden door prof. mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Bezoek aan pastoor Camerman. Vele natuurvrienden van Over slag hebben een bezoek gebracht aan pastoor Camerman die een liefhebber is van vogels. Voor velen in Zeeuws-Vlaanderen zal hij wellicht een onbekende zijn. Hij is geboren in Callo in Oost- Vlaanderen (België) en bracht zijn jeugd en zijn vakanties door, zwervend langs de boorden van (Advertentie.) Over de week eindigende op zaterdag 8 november 1958 wer den de meeste spaarkaarten in geleverd door mejuffr. R. VAN WIJCK, Dijkstraat 24, Terneuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 °/o gehonoreerd. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUVVSCH-VLAANDEREN." TERNEUZEN Veiling van vrijdag 14 november GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 4,90—9,80. Per stuk: Bloemkool A II 4256 ct, B II 25—36 ct, afw. 10—45 ct; Knolselderij B 8—10 ct, C 6 ct. Per bos: Peterselie 8 ct. Per kg: Andijvie 7—14 ct, Kro ten 4 ct; Rode kool 1416 ct; Boe renkool 13 ct; Savoye kool 915 ct; Witte kool 911 ct; Waspeen 1615 ct; Breekpeen 519 ct; Prei 1218 ct; Spruiten A II 45 46 ct B II 23 ct; Uien 8—9 ct; Witlof B 64—80 ct, B II 45 ct, afw. 19—30 ct. FRUIT. Per kg: Cox' Orange Pippin (niet geschikt voor export) H I m. 70 46 ct. m. 65 46 ct. m. 60 37 ct, m. 55 19 ct, H II 3 ct, K 20 ct, F 9—10 ct, kroet 36 ct; Goudreinette H I m 90-95 26 ct m 85-90 22—26 ct, m. 80-85 22—24 ct, m. 75-80 16— 20 ct, H II 4—6 ct, K 10—12,1 ct, F 611 ct; Jonathan H m. 60 14 ct, K 1315 ct, F 68 ct, kroet 37 ct; Glorie van Holland H II 12 ct; Sterappel H I m. 70-75 27 ct, m. 60-70 29 ct, H II 9 ct, K 12 ct, F 6 ct; Zoete appelen F 18 ct. Peren: St. Rémy K 10 ct, F 6 ct; Zwijndrechtse wijnpeer F 10 ct; Comtesse de Paris Him. 65-75 18 ct, m. 55-65 1015 ct. K 1114 ct. Britse geleerden hebben don derdag op een bijeenkomst van de Britse koninklijke weten schappelijke academie in Lon den de sensationele bekendma king van het Sow jet-persbu reau Tass dat de Russische professor Kozyref een vulkaan uitbarsting op de maan had waargenomen, met scepticisme ontvangen. de Schelde, door de schorren van het Verdronken Land van Saef- tinge en de eenzame polders, waar middenin zijn geboorte dorp ligt. Hij was het liefst in de vrije natuur en was geboeid door alles, wat er in zijn om geving groeide en bloeide. Deze jonge natuurvriend werd op la ter leeftijd kapelaan en daarna pastoor in de parochie Wacate- beke. Nog altijd voelde deze priester de drang die hem dreef naar de akkers, bossen en meer sen, waaraan zijn parochie zo rijk is. En ofschoon de hele na tuur zijn aandacht had, ging zijn hart vooral uit naar de vogels. Daaraan gaf hij al zijn vrije tijd. In de vroege morgen, 's-avonds laat en zelfs 's nachts trok hij er op uit om de vogels te obser veren. Hij woont nog altijd te Wach- tebeke thans als rustend pastoor. Maar het is niet juist bij deze man te spreken van rust, want zijn leven is nog ten volle gevuld. Hij is nu directeur van het Kloos terinternaat en zijn belangstel ling voor de vogelwereld is nog even groot. Op een leeftijd waar op tal van mensen niets anders verlangen dan rust en gemak, vloog hij naar Belgisch Congo om ook daar de vogels te bestu deren. Tijdens zijn verblijf in dat tropenland werd hij 80 jaar. Een jaar later bezocht hij ook Canada, jaagde er in de bossen en viste aan de westkust in de Grote Oceaan. Hij schrijft nog altijd in dagbladen en tijdschrif ten en staat bereidwillig iedereen te woord, die belang stelt in zijn werk en is daarbij de eenvoud zelve. In 1957 verscheen van zijn hand: „De taal en het leven der vogels". Hierin vertelt hij op boeiende wijze allerlei merkwaar digs uit het leven van zijn ge vleugelde vrienden. Het is zo aantrekkelijk geschreven, dat men niet eens vogelliefhebber moet zijn om er van te genieten. Maar het levenswerk van deze ornitholoog is wel het door hem gestichte vogelmuseum, dat enig is in Europa. Alle hier te lande levende vogels zijn er te zien en ook de Congolese vogelwereld is er vertegenwoordigd. De meeste exemplaren zijn door hem zelf geprepareerd en van elk weet hij iets bijzonders te vertellen. Bij een bezoek aan het museum is het de moeite waard de heer Camerman zelf te ontmoeten. Hij vertoeft er veel, want al zijn vogels zijn evenvele herinnerin gen. De Sasse Raad bezocht de Coöperatieve Suikerfabriek. Als gevolg van het onlangs in de raad gelanceerde voorstel van de heer L. de Meijer om de Sasse industrie beter te Ieren kennen, bracht de raad donder dagavond een bezoek aan de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek. Het gezelschap werd 's avonds in de directiekamer ontvangen door ir. R. H. van Krevelen en de procuratiehouder de heer Breepoel. In een geanimeerd ge. sprek besprak ir. Van Krevelen de problemen van het bedrijf die ook grotendeels de proble men zijn van de industrie in Sas van Gent en in de kanaal- zóne. Ook memoreerde hij het contact dat reeds jarenlang be staat tussen hem en de raad betreffende de afbakening van de grenzen van het fabriekster rein en de gemeente, die uit eindelijk tot een afgerond ge heel werden opgelost. Eén van de grootste problemen voor de toekomst is voor de Coöpera tieve wel de grondberging en de bezinkingsvijvers. Hij achtte het daarom noodzakelijk dat Sas van Gent nu eindelijk eens een definitief uitbreidingsplan krijgt. Ook heeft in de loop der jaren de suikerfabriek 'n nieuw jasje gekregen dat nu dit jaar op een paar knopen na (zo druk. te ir. Van Krevelen het uit) zijn beslag heeft gekregen. Er is nu een modern bedrijf ontstaan, dat momenteel ongeveer 2400 ton bieten per dag verwerkt. Ook de verdere industrialisa tie in de gemeente had zijn aan dacht. Sas van Gent is zeer gunstig gelegen aan kanaal en spoor, maar de extreme ligging is een niet te ontkennen handi cap. Alle bedrijven in de ka naalzone hebben transport moeilijkheden. Hij wilde zich niet opwerpen als voorvechter voor vrije veren, maar de mist in de afgelopen dagen heeft weer veel moeilijkheden en zo doende veel geld gekost aan de bedrijven en vormen daarmede weer kostenverhogende facto ren. Ook de tarieven van de openbare nutsbedrijven zijn in Zeeland zeer hoog, zoals de elektriciteits- en watervoorzie ning. In Den Haag praat men regelmatig over plattelands sfeer, maar de lonen liggen hier niet lager dan in Holland. Daar entegen is het levensonderhoud in Sas van Gent duur, wat hier van de oorzaak is weet men al len. De kooplust van de Belgen werken prijsverhogend, zo is de kamerhuur in Sas van Gent l'/j k 2 maal zo duur als bijv. in Terneuzen, de detailhandel 40 50 hoger, dit alles werkt remmend op industrievestiging en bevolkingsaanwas. Hierna bedankte burgemeester R. A. J. den Boer de directie voor de welwillende ontvangst en beantwoordde de diverse pro blemen die ook voor het ge meentebestuur problemen vor men, vooral de woningwetbouw vormt een probleem, ten eerste de contingenten en financiering, ten tweede wil men Sas van Gent niet opschepen met een teveel aan woningwetwoningen. Geluk, kig wordt er in particuliere sec tor op het ogenblik veel ge bouwd. zodat ook iher een klei ne verbetering valt te consta teren. Hierna werd het gezelschap rondgeleid en vele raadsleden, die uiteraard der zaak in de loop der jaren wel eens een be zoek aan dit bedrijf gebracht hebben, spraken hun bewonde ring er over uit hoe alles ge moderniseerd is geworden. Na afloop van de rondleiding werd het gezelschap in de direc tiekamer een verversing aange boden. Brandje. Donderdag brak brand uit in een schuurtje van de landbou wer P. Maenhout in de Hoog straat. Een hem toebehorende tractor was, vermoedelijk door kortsluiting in brand geraakt. Onmiddellijk werd alarm gege ven, maar de plaatselijke brand weer behoefde niet meer uit te rukken. De Rijkspolitie was er n.l. reeds in geslaagd met behulp van een sehuimblusapparaat de brand te blussen. Nutsavonden. Het departement SluisAar denburg van het „Nut" begint te Sluis haar winterprogramma 19581959 met een voordracht avond in het hotel Sandersde Paauw. Mevr. van den Broecke de Man uit Aardenburg zal een boekbespreking houden over „Niet zonder lachen" door Lang- ston Hughes. Inmiddels staat ook vast dat er begin maart een kleurenfilm vertoond wordt over een reis naar de Grimsel Grosz- Glockner en worden er onder handelingen gevoerd met de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddings Mij voor het vertonen van een film. Vergadering St. Nicolaas- cmité. In hotel Sandersde Paauw werd een vergadering gehouden van het plaatselijk Sint Nico- laascomité onder leiding van de heer Ch. Bukkens. Door ver trek en bedankjes waren er en kele vakatures te vervullen en bovendien moest de secretares se, mevr. KapsenbergLinden- berg tijdelijk haar functie neer leggen wegens drukke werk zaamheden. Deze laatste func tie wordt nu waargenomen door mevr. I. HerdinkSanders. De vacatures werden aangevuld door de dames mevrouw J. van HalVermeulen, mevr. C. E. van OorschotWeber en mej. J. Huissen. Het programma voor de maand december werd vast gesteld. Vrijdag 5 december gaat Sinterklaas naar het parochie huis waar hij alle schoolgaande kinderen uit Sluis zal ontmoe ten, de zaterdag daarop brengt hij een bezoek aan St. Anna ter Muiden en maakt een rondrit door Sluis. Die dag bezoekt hij ook „Rozenoord" en de kinde ren in het kinderhuis „Provi dence" aan de St. Annastraat. Zondags wordt door St. Nico- laas een bezoek gebracht aan de wijk Heille. (Slot.) Alvorens met de behandeling van de gemeentebegroting aan te van gen gaf de voorzitter gelegenheid tot het houden van algemene be schouwingen. De heer J. RockstacI: Mijnheer de Voorzitter, Het is sinds enkele jaren in on ze raad, een mijns inziens loffe lijke gewoonte, om bij het begin van het nieuwe begrotingsjaar de gelegenheid te geven tot het maken van opmerkingen betref fende de begroting in het alge meen en he daaraan wel uiterst nauw verbonden beleid der ge meente in de zeer nabije toekomst. Het moet U wel bekend zón dat dit door mijn fractie-genoten en mij, ten zeerste op prijs wordt ge steld, temeer daar wij dit zien als een stukje ware democratie, een stukjs vrijheid, in dit geval vrij heid van meningsuiting. Moge ik mij in eerste instantie namens de gehele K.V.P.-fractie dank brengen aan het college van burgemeester en wethouders, de secretaris en he secretarie-perso neel voor de tijdige en uiterlijk zeer verzorgde samonstellling van dit stuk beleidsprogram. Persoonlijk ben ik van mening dat een terugblik op de achter ons liggende periode in een alge mene beschouwing, beperkt dient te blijven, tot het zoeken naar fundamentele beleidsfouten, in de hoop hieruit lering te kunnen trek ken voor de toekomst. Konden wy 2 jaar geleden in deze zelfde beschouwing reeds ge wagen van het tot stilstand komen van de doorbraakgedachte in Ne derland, de recente gemeenteraads verkiezingen hebben aangetoond, dat de samenbundeling van belan gen op confessionele basis door een steeds groter wordende groep wordt geprefereerd boven het samenbrengen van idealen op zui ver materialistische grondslag. Dat de vrijheidsgedachte in Ne derland zo sterk zou terugkomen, kan alleen worden uitgelegd als een poging van de producerende en handeldrijvende bevolking om zich eindelijk te kunnen ontdoen van het jarenlang knellende keurs lijf van al te ver doorgevoerde reglmentering en overheidsbe moeiing. Mijnheer de Voorzitter, ala ik De minister van Binnenlandse Zaken van Ghana heeft don derdag verklaard de politie machtiging te hebben gegeven de paspoorten van de oppositie leden van het parlement in te nemen. Zij zullen in het buiten land mogen reizen maar zij hebben vrijheid van beweging in het binnenland, aldus de "minis ter die de politie tevens mach tigde de paspoorten van andere vooraanstaande aanhangers van de oppositie in te nemen. ZONDAGDIENST ARTSEN EN DIERENARTSEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. van Zanten, Tel. 2445. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door: arts: D. de Putter (Tel. Axel 488). met 30 cm-langspeelplaat Bij aankoop van een PHILIPS platenspeler, -wisselaar of gram mofoon krijgt u dit schitterende, in kleuren uitgevoerde album mèt 30 cm-langspeelplaat cadeau. Koop nü uw Philips grammofoon, dan kunt u met de geschenkplaat meteen de uitstekende kwaliteit beoordelen. Draagbare elektro- grammofoon met platenwisselaar. 348,— Platenspeler op voet. Vier drarisnelheden. ƒ69,— Wij hebhen de gehele serie PHILIPS platenspelers, 3- wisselaars en grammofoons in voorraad. terneuzen TELEF. 2361 (K 1150) thans wil komen lot de eigenlijke kern van deze beschouwing betref fende de na voor ons liggende be groting 1959 moet ik bekennen (int dit stuk op ons als KVP-fractie slechts weinig indruk heeft kun nen maken, daar het geheel een trouwe nabootsing blijkt te zón van haar voorgangster. Ter ver ontschuldiging van de begroting 1958 kan worden aangevoerd, da.' deze werd geboren uit de weeën der bestedingsbeperking. Maar nu de bestedingsteugels door de be windsman al min of meer zijn ge vierd, hadden wij gehoopt ten jeugdige en enthousiaste blik op de toekomst voorgelegd te krijgen. Ik voel mij echter genoodzaakt in alle ernst te waarschuwen tegen deze verstarring van het gemeentelijk beleid. Immers onze gemeente kan het zich ten ene- male niet veroorloven een pas-sieve houding aan te nemen, terwijl zón omgeving bruist van energie. We behoeven ons slechts een voor stelling te maken van het giganti sche project „Europoort", de te_pn- rnaatregelen die de West-Diiitse Noordzeehavens hiertegen reeds treffen, het Sloehaven-project, de krampachtige strijd van de stad Gent om zijn bedreigde bestaan en in dit gezelschap dreigen wij in te dommelen achter een fantasie loze begroting. Met de meeste klem durf ik daarom aandringen op een zo sterk mogelijke activering van liet „streekplan kanaalzone". De ont wikkelingsmogelijkheden van dit gebied zijn thans wel zó onge hoord groot, dat het op zijn minst onbegrijpelijk zou zijn, als een dynamische gemeente als de onze, niet al het mogelijke zou willen doen om deze kansen volledig uit te buiten. Het is dan ook een goede gedach te geweest van de Samenwerken de Gemeenten in de Kanaalzone, om door deskundigen een struc tuurplan voor dit gebied te doen ontwerpen. Nodig zal het echter zjjn zo spoedig mogelijk uitvoe ring hieraan te geven, temeer daar de uitvoeringswerkzaamheden aan het kanaal nu op he punt staan te beginnen, en in België reeds een heel eind zijn gevorderd. Ik spreek ook de hoop uit dat, ondanks de wijziging in de samen stelling van het college van B. en W., en het verschil van inzicht dat wij soms hebben in detailpunten, dat de gehele raad, met Gods hulp zal willen streven naar een welvarend Sas van Gent. De heerL. de Meijer: Mijnheer de Voorzitter, in poli tiek opzicht heeft Sas van Gent een bewogen jaar achter de rug. Het is niet goed mogelijk om bij deze algemene beschouwingen de politieke gebeurtenissen zoals de wethoudersbenoeming te negeren. Hierover willen wij dan ook iets zeggen. Naar aanleiding van de benoeming van de heren Scheffer en Stevens tot wethouder heeft de heer Colsen namens de Katholieke fraktie hevige kritiek geuit over de gang van zaken. Op de dag van de verkiezingen voor de raad bleek reeds dat de Katholieke fraktie een voorstel had gedaan aan de P. v. d. A. om gezamenlijk in het college van B. en W. zitting te nemen, de bedoe ling was duidelijk, onze fraktie die groter is dan die van de P. v. d. A. moest uit het college verdwijnen. Wü zouden de heer Colsen willen vragen waarom en of naar zijn mening hierdoor de democratie geen geweld zou worden aange daan. Wy willen hieraan nog wel toevoegen dat de heer Van Zant- beek de her Stevens de eerste wet houderszetel heeft aangeboden waaruit dus wel mag blijken hoe veel prijs de Katholieke fraktie er op stelde om ons uit het college van B. en W. te weren en met öe P. v. d. A. in zee te gaan. Niet wy, maar de Katholieke fraktie zelf heeft dit resultaat veroorzaakt, en zy heeft het aan zich zelf te danken dat zij als grootste fraktie niet in het col lege van B. en W. vertegenwoor digd zyn. Want de Katholieke fraktie heeft de democratie met voeten getreden. Verder verwüt de Katholieke fraktie de andere frakties dat zy stelselmatig de Katholieke fraktie zou weren uit de diverse commis sies. Wü werpen dit verwüt ver van ons af, maar wy vragen ons af hoe de Katholieke fractie voor de stichting „Het Sasse Zwembad" de heer Van Zantbeek kandidaat durfde te stellen, terwyi deze zelfde persoon in de afgelopen pe riode van 5 jaar, toen hij uit hoof de van zijn .ethoudersfunctie deel uitmaakte van de stichting slechts één enkele maal belangstelling heeft getoond voor de vergaderin gen van deze stichting. De Katho lieke fraktie kon dus maar moei lijk aannemen dat wü enthou siasme voor deze kandidatuur kon den opbrengen. Wat de cyfers betreft, die ons in de nieuwe begroting worden voor gelegd, biykt dat deze voor onze gemeente weer een gunstig beeld geeft. De financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zal ge lukkig voor onze gemeente voor 1959 gebaseerd blijven op de be staande normen. Verder wil onze fraktie zijn waardering uitspreken aan het adres van de secretaris en zijn staf voor het vele werk dat zy verricht hebben. In het büzonder willen wü hier memoreren het na moeizame onderhandelingen met het. rijk terugontvangen bedrag "an 16.550,44 voor terugontvan gen kosten van tewerkstelling van burgerarbeiders voor het ge allieerde leger. Ook het ontvangen oedrag van ruim 13.000,— be treffende de risicoregeling van de woningen aan het Bolwerk zijn debet aap de inspanningen van on ze secretaris en zyn staf. Grote zorg baart ons nog steeds de woningbouw. Zag het er voor de bestedingsbeperking naar uit dat de woningnood langzaam naar zijn einde liep, met de geringe ak- tiviteit in de sector woningwet- bouw loopt het aantal woningzoe kenden weer ontstellend op. De bouw van een redolyk aantal wo ningwetwoningen kan hier alleen de oplossing brengen. Wij hopen dan ook dat het geraamde bedrag van ƒ400.000 voor een 27-tal wo ningen gerealiseerd zal kunnen worden. Het geraamde bedrag van 1000 voor voorbereidend werk voor de bouw van he tehuis voor ouden van dagen lykt ons aan de lage kant. want ons wens gaat daar naar uit dat dit project in de loop van dit begrotingsjaar bestedings- klaar kan gemaakt worden. Hel dempen van de westelpke kanaalarm in D.A.C.W.-verband staat ook reeds geruime tüd op het verlanglystje. De eisen en be zwaren die van Waterstaatszijde worden gesteld en geopperd die nen op hun juistheid onderzocht te worden en mocht biyken dat be zwaren omtrent verzüting niet juist biyken te zijn dan zou deze demping met behoorlük minder kosten kunnen geschieden. Ook het onderwys in onze ge meente kampi met moeilijkheden. De openbare lagere school zou in 1959 moeten kunnen gebouwd worden. Ook het bijzonder lager onderwüs kampt met een tekort aan klasselokaien. De verwezen- ipking van een nieuwe R.K. jon gensschool en ombouw van de hui- drie R.K. jongensschool tot meis jesschool is geen overdreven eis. Ook het verdwynen van de Zwarte Watering en hiermede in verband staande riolering van do Westdam zou de laatste schakel vormen in het verdwijnen van open riolering in de gemeente. Wy willen verklaren, dat. het college van B. en W. bij het na streven van vorengenoemde pun ten ten volle op onze sVun kan rekenen. De fraktie Gemeentebelang hoopt dat het te voeren beleid zal leiden tot heil van de bevolking en tot voorsnoed van de gemeente Sas van Gent. De heer M. de Groff: Mynheer de Voorzitter, Het is een gewoonte, dat by de behandeling van de begroting voor het komende jaar, namens zyn fraktie uitspreekt wat men gemeentelyk en politiek verwacht. Daarom wil ik van de door U geboden gelegenheid gebruik ma ken door namens mijn fractie der P. v. d. A. de georuikelyke be schouwing te houden. In de allereerste plaats, dank aan allen, die hebben meegewerkt bij de totstandkoming van deze zeer overzichtelyke begroting, dat deze nu zo vroegtydig door de raad behandeld kan worden ach ten wy ook zeer belangrijk en be tuigen aan samenstellers onze er kentelijkheid. Voor ons, P. v. d. A, was hel weer verheugend om het stem- menaanlaluitge'oracht op onze party de stygende lyn van voor gaande jaren ook nu weer be waarheid te zien. Wij willen hier echter aan toe voegen, dat onze fraktie nooit heeft staan dringen naar een wet houderszetel, indien men ons no dig zou hebben dan zouden wy evenals nu, niet geschroomd heo- ben om ook de volle verantwoor- delykheid te aanvaarden, die deel neming aan het dagelyks besturen van onze gemeente nu eenmaal meebrengt. Wy spreken de hoop en ook het vertrouwen uit,, dat het beleid van B. en W. zich zo ontwikkeld dat deze voor de P. v. d. A. in on ze gemeente enigszins vreemde weg vervolgd zal kunnen worden. Voorop gesteld zij dat de frak tie der P. v. d. A. zün politiek in deze raad op de verwezenlyking van de beginselen van voornoemde party gericht zal zyn, echter re kening houdend met de taak en het doel van de raad in onze ge meenschap. Wat de begroting betreft willen wij zonder aanziens des persoons hulde brengen, aan hen die zorg den dat deze sluitend is en zelfs een behoorlyk overschot vertoond n.l. 23.000 zonder de andere re serves welke nog op deze begro ting voorkomen, dit in tegenstel ling tot vele andere gemeenten, ook in onze naaste omgeving. Het zal echter taak blyven een politiek te blyven voeren die deug- delyke lenings- en afschrijvings- en reservepolitiek voorstaat. Mynheer de Voorzitter, het zai u zeker niet verwonderen dat mijn fractie het punt, huisvesting ouden van dagen ter sprake brengt by de behandeling van deze begro ting, het is zeer verheugend dat een post van 1000 op de kapitaal- dienst is gevoteerd ter voorberei ding om te komen tot de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. Dit destemeer daar meerdere partUen in hun verkiezingspropa ganda zich hebben uitgesproken voor de bouw van een dusdanig gebouw, wü spreken dan ook de hoop uit dat het by de huidige sa menstelling van B. en W. ernst zal worden om tot de realisering te komen van een neutraal tehuis van ouden van dagen. Als bejaarden behoeftig worden is er maar één veilige weg en dat is opneming in een tehuis dat speciaal voor hen is gebouwd en ook als zodanig is ingericht, daar- by rust op ons de taak te zorgen dat zij dat kunnen in onze eigen gemeente, onze mensen moeten als zij hun hele leven in onze gemeen te hebben doorgebracht niet naar een andere plaats worden overge bracht, om in een dergelyke in richting te worden gehuisvest. Mynheer de Voorzitter, hetzij my vergund nog een opmerking te maken over de bouw van de nieuwe openbare school en wel deze, de gang van zaken om tot de bouw van deze school te komen is verre van bevredigend, wij drukken ons hier netter uit dan onze bedoeling was, wij menen her bii nadrukkelyk te moeten opmer ken dat deze bouw nu lang genoeg getraineerd is. Ten aanzien van de industriali satie staat onze fraktie op het Standpunt dat alle mogelykheden dienen te worden aangewend om een gunstig klimaat te scheppen voor de uitbouw van de besLaande industrie en zo mogeiyk te komen tot aantrekking van nieuwe indu- striebedrijven waarin arbeiders van hoofd en hand een goed en verzekerd bestaan kunnen vinden. Voor wat de woningbouw be treft, deze heeft onze volledige steun, meermalen heeft onze frac tie er op aangedrongen te probe ren meer woningen toegewezen te krijgen en wel op grond van het feit dat nog steeds talrijke arbeids krachten uit andere gemeenten moeten worden aangetrokken. Wy denken hierbij speciaal aan woningen die zy kunnen betalen, dit zou ook voor onze neringdoen de middenstand een goed teken zyn. Voor wat het verenigingsleven betreft mynheer de voorzitter, zult u het met my eens zyn dat zulks voor een ieder open moet staan, zonder onderscheid van godsdienst en politieke richting, onmisbaar i« voor een kleine gemeente ais Sas van Gent. Zulks geldt niet alleen voor het sportleven, maar ook in belang rijke mate voor het culturele leven, dat slechts tot ontwikke ling zal kunnen komen by een een drachtige samenwerking tussen alle bevolkingsgroepen. Gelukkig hebben we in Sas van Gent een gezond verenigingsleven wat pleit voor de goede club of verenigingsgeest en de werkelijk heidszin by hen, die hier gezamen- lyk tot stand weten te brengen. Vele van deze verenigingen of clubs, hebben een schreeuwend ge brek aan een daarto» geoutilleerd gebouw. Laten B. en W. zodra de nieuwe openbare school tot stand is ge komen met een voorstel tot de raad komen dit oude gebouw hier voor een bestemming te geven. Als wy spreken over een vereni gingsgebouw dan willen we ook graag de aandacht vestigen op de aanleg van een sportpark, zoals de toestand momenteel is met ons ge meentelyk sportterrein, wordt het hoog lyd dat wü overgaan tot het stichten van een dergeiyk park waar, iedere tak van sport be oefend zal kunnen worden op naartoe speciaal aangelegde ter reinen die aan de gestelde eisen voldoen. En lot slot mynheer de voorzit ter. iets ter bestrijding van even tuele conjunctuur werkeloosheid, waar wy reeds bü vorige beschou wingen op hebben aangedrongen, is de demping van een gedeelte van de wettelyke kanaalarm. Gaarne zouden wij willen weten in welk stadium de plannen in die richting zich momenteel bevinden. Aan dit alles, mynheer de voor zitter, door onze fraktie uitgespro ken, zullen wü graag onze mede werking verlenen. De heer J. de Braai: Mynheer de Voorzitter: Hoewel de verkiezingen van dit jaar voor de samenstelling van de raarl geen wjiziging heeft gebracht in de zetelverdeling acht ik toch deze verkiezingen van het grootste belang. De kiezers hebben duide- lyk doen blijken dat in Sas v. Gent een daadkrachtige en vooruitstre vende politiek nodig heeft. Het is een verhlydend verschyn- sel, dat de kiezer zich een zelf standige, op nuchtere feiten geba seerde mening vormt en daarnaar ook handelt. Dit openbaart zich wel zeer sterk in onze gemeente. De tijd is voorbii, dat men de kie zer kon voorschryven, welhaast dwingen, hoe en op wien hy moest stemmen. Naast myn eigen politiek inzicht, en overtuiging hebben vele overwegingen myn houding bepaalt by de samenstelling van het college van B. en W. Ik meen, dat de raad en de bevolking de daden en initia tieven van dit coliege met vertrou wen tegemoet kan zien. Met deze uitspraak wil ik geenszins sugge reren, dat ik kritiekloos zal staan tegenover alle voorstellen en han delingen van B. en W. Te dien op zichte behoud ik myn voile vry- heid van oordeel. De Protestants Chr. bevolking en het algemeen belang der bevolking verwacht dat ook van mij. Er zün verschillende vraagstuk ken van het allergrootste belang, waarvan ik verwacht, dat deze door dit college krachtdadig ter hand zullen worden genomen. Ik wys daarby in de eerste plaats op de nog steeds heersende woning nood. Er zyn verschillende, uiterst urgente gevallen, waarvoor op kor te termijn een oplossing gevonden zal moeten worden. Aan de uitvoering van de plannen ten aanzien van het te bouwen rusthuis zal eveneens grote aan dacht moeten worden besteed. Dit college moet in staat worden ge acht aan de uitvoering een kraeh- tge stoot te geven. Verder ver wacht ik, dat de sociale voorzie ningen aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, met begrip en soepel zullen worden toegepast. Voor stadsverfraaiing en onder houd moge het college een open oog hebben en met toewyding, voor zover de middelen dit toelaten, er naar handelen. Mochten in de ko mende bestuursperode de plannen voor de kanaalverbreding in uit voering komen, dan vertrouw ik, dat het college de grote belangen, die daaraan voor Sas van Gent ver bonden zijn, zal weten te beharti gen en, waar nodig, zal weten te verdedigen. Het ligt niet op mijn weg de rol van profeet te vervullen, maar ik meen, dat dit college een arbeids veld ter beschikking staat waarop het haar krachten kan aanwenden en als dit geschiedt met energie en liefde voor de gemeente in al haar schakeringen, zal men van een zegenrijke bestuursperiode kunnen spreken spreken en ik hoop daartoe myn steentje te kunnen bydragen. Na deze algemene beschouwlneen hadden enige leden nog enkele op merkingen. De heer Colsen zou gaarne zien, dat de post studiereizen gemeente- personeel ook werkeiyk daaraan werden besteed. In verband met de Euromarkt en de kanaalverbreding deed hij de suggestie een studiereis te maken naar het Botlekplan of iets dergelyks, aangezien Sas van Gent als kanaalgemecnte, daar wel voordeel uit zal kunnen trekken. Ook de demping van de westelij ke kanaalarm komt even ter spra ke. aangezien men hier om D.A.C. W.-werken verlegen zit. Hierna werd de gemeentebegro ting goedgekeurd. Rondvraag. By de rondvraag vestigde de heer De Rijk er de aandacht op, dat er voor plantsoenen 16.000 op de begroting staat, terwijl in de om geving van de Zandstraat geen en kel plantsoentje te bespeuren valt. De voorzitter antwoordde, dat in een van de laatste vergaderingen van B. en W. dit punt besproken is. Er komt plantsoen aan de St. Janstraat en men wil overwegen om langs het trottoir boompjes te planten. De heer De Rijk merkte verder op, dat voor verfraaiing van het gemeentehuis al ruim 60.000 is besteed. Enkele woningen in de Zandstraat hebben nog geen rio lering en heeft de afwatering in een open sloot plaats. Met de toe neming der waterspoeling op de toiletten wordt het daar een hope loze toestand. Wat preleveert in deze verfraaiing van liet gemeen tehuis of de riolering straat? De voorzitter zegt c aan aandacht zal wot ken. Een vorige maal van worden afgezier meeste bewoners er wilden. De heer De Meijer naar een brief, die de nique op 22 augustus heeft gericht en deze behandeling is gekomt De voorzitter antwoc brief in handen is geg heer Roelands en hem om als bemiddelaar o In een volgende vergai besloten zitting hier nr den ingegaan. De heer Stouthamer dat de Kerkstraat we vuilnisbelt is herschai zocht daartegen dras treden en de vuile boe deren. De heer De Groff h£ teerd dat er gevaarjy het wegdek van de J zyn. De voorzitter stelde vc te asfalteren. De heer De Groff I naar de werkclassifica De voorzitter zegde de december-vergaderii op zal worden teruggel De heer De Braai sp: doening uit over de der verlichting van de Ook werd gewezen of ting van de Zandstraa zakeiyk moet worden De heer De Braai naar de Westdam. De voorzitter deelde voor de riolering van de goedkeuring is ontv voor de demping van Watering nog niet, d z.g. tractaatwater is. opbouw gaat dit ter naar Binnenlandse Za volgens naar Buitenla die met België overlei gen. De voorzitter sin zuchting, dat het well de Verenigde Naties komen. Ten slotte werd nog de vprlichting van d< voorbü de woning van Meijer. Er is nog steed: vist of aldaar een kabe op aangesloten zou kuni Hierna werd de verg sloten. OOST ZEEUWS-VLA/1 ZONDAG 16 NOVE NED. HERV. KI Axel: 10 uur Vicaris S. wen; 2.30 uur Ds. nings. Hoek: 10 uur en 2.30 ut van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds 1 Hulst10.30 uur Ds. R. mers. Philippine: 2.30 uur Stern. Sas van Gent: 10 uur Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. do; 2.30 uur Vic. Joh. Terneuzen. Terneuzen: Kerk Noor uur Ds, P. A. v. d. V Ds. J. G. N. Cupédo, v Gebouw Kerkhoflaai Ds. J. Scholten. ZaamsJeg: 9.30 uur en 2 Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE Axel: 10 uur en 3 uur Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 Doch David ster! de Here zyn God. 1 Sam Daar is een grote ve heid op te merken ondi selijke geesten. De ee: een krachtige, fiere eil leven. De ander is buigzaam riet gelijk! Toch komt voor s zwakken tegader wel e een ure, dat het levt machtig wordt. Dan st de handen uit naar een die, als onze kracht alleen de kracht vernie dan wie de Sterkere ke weet waar hulp en ui zoeken. Nood leert bidden, spreekwoord. Maar bel eer de nood en het lijdt te hebben geleerd uit lijke ervaring, dat God verbond onwankelbaar degenen, die op Hem b Weet gij ook als Dav: ken van uren, waai bange was? Hebt gij e ervaren, dat op me: geen staat is te make mensen ook met de bes altijd helpen kunnen? dan ook van David or en onze sterkte, onze one troost te zoeken bi blijft in eeuwigheid, wij niet altijd de zichtb; ding, die Davids de< blijft het kruis ons dr troost van Gods gemee toch een werkelijkheid tast- en zichtbare dinger gaan. Kent gij, mijn lez Davids God als uw Go er ook voor U! „G< Sterkte", dat zij Zijn n uw hart! Als g' in nood geze geen uitkomst ziel Wil dan nooit verg God verlaat u ni< (Uit: „Nieuw Bijbels Ds MINISTERIE Een ieder, die meent oorlogsslachtoffer in a niet heeft aangemeld, dl nog niet ingevuld en or zocht zulks zo spoedig n litatie Indische Oorlogst Aanvragen, welke na niet meer in behandelin

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2