Eisenhower, De Hoessein Gaulle en De hervatte besprekingen over de vrijhandelszone De overstromingen in Italië Boycot schepen, varende onder Goedkope Vlag" TERNEUZEN TAXI HET WEER Verkiezingen in Hongarije WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ie vissen ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1527 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW VROEG VERS BROOD op 5, 24 en 31 DECEMBER Ver. Staten episcopaat veroordeelt rassenscheiding Deelnemer t.v.-actie Klimop PIET WITTE DE CONFERENTIE TER VOORKOMING VAN ONVERHOEDSE AANVALLEN SCHIPPERS HOOP GEVESTIGD OP BETER WORDEN VAN HET WEER Tienduizenden mensen van huis en haard verdreven Toestand in Po-delta verbeterd NEDERLANDSCHE BANK VERLAAGT HET DISCONTO DE 37 VERSTEKELINGEN (vrijdagmorgen) DOOR KON. MARINE OVERGENOMEN DJUANU>\: GEEN MILITAIRE MACHTSOVF.PNAME IN INDONESIË LIEVER DE DOODSTRAF Eén partij: communistische volksfront Oostberlijns blad over contacten tussen Oost en West t N 118 P. J. VAN DE SANDE lANDAG 17 NOV. ur !e schoonheid: aam meisje en een a realiteit van het hart niet vermocht n van het Mozart- ie wereldberoemde film die U niet Alle leeftijden. G 19 NOVEMBER ar J: «NE BETHMANN L maakt naar een c: Volfgang Ott) het leven van een stijd. Hun vreug- ge mensen maken op een duikboot, rste tot de laatste Toegang 18 jaar. )EK SEMINOLES" (14 jaar) 1LÜMEN BLÜHN" tsen: Tel. 2041. Fran kering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels f 1,—Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer In de omgekeerde zin, gelijk men dat meestal doet, kan men president Eisenhower als de man van de week beschouwen. Want de nederlaag, die de republikeinen in de Amerikaanse tweejaarlijkse tussentijdse verkiezingen voor Huis en Senaat hebben geleden, is er één, die hem zelf treft. En nu moge men hebben verteld, dat hij de volgende ochtend goedgemutst ter persconferentie kwam het feit staat vast, dat de president zich in zijn laatste persconferentie, die een paar dagen later werd gehouden, bitter heeft beklaagd over de willekeur der kiezers, die hem twee jaar geleden met een ongekende meerderheid tot president hadden gekozen. Deze overwinning, gelijk zijn eerste overwinning in 1952, heb ben wij met nadruk geken schetst als een persoonlijke overwinning. Want aan presi dent Eisenhower heeft zich het eigenaardige verschijnsel vol trokken, dat hij, acht jaar presi dent zijnde, zal hebben te con stateren, dat hij drie keer, dus voor drie kwart gedeelte van zijn acht jaren, heeft moeten werken met een congres, waar in zijn partij, zowel in het Huis als in de Senaat, in de minder heid bleef. De verkiezingen, die aan de democraten, zowel in het ene als in het andere deel van het Congres, een meerderheid heb ben gegeven, die met twee der den der stemmen gelijk staat, waren te voorzien. Men heeft zich, niet slechts buiten maar ook in Amerika, geërgerd over de weifelende houding, die Eisenhower in de internationale politiek aannam. Hij kon het niet aan Truman heeft gezegd, dat de last, die in de tegenwoordige omstandigheden drukt op een president van de Ver. Staten met zijn grote uitvoerende Tg macht, bijna schrikbarend is. Welnu, de geschiedenis zal kun nen constateren, dat Eisenho wer, gevolg mede van zijn steu nen op het inzicht van Forster Dulles, die last niet heeft aan gekund Het is waar dat zijn optre den in het Nabije Oosten in de laatste maanden veel kwaad heeft hersteld; dat zijn houding tegenover het communistisch China bezadigd, maar duidelijk is geweest dat alles heeft bij de Amerikaanse kiezers niet be let, dat zij zich de twijfel van de verlopen zes jaren maar al te goed herinneren. De enige troost voor de Repu blikeinen, die als Grand Old Party een tijd van moedeloos heid tegemoet gaan, is gelegen in de overwinning, die de mil- jonnair Nelson Rockefeller heeft behaald op zijn collega miljo nair Averell Harriman, maar de verdienste daarvan is negatief, want zij ligt vooral in het gebrek aan bestuurskunst van de laat ste in de jaren van zijn gouver neurschap van deze belangrijke Staat. Wat bereikt De Gaulle? Nog hebben wij de Ameri kaanse verkiezingen niet volko men verwerkt, of reeds wachten ons de verkiezingen in de Fran se .vijfde Republiek op zondagen 23 en 30 november. Op de nieu we grondwet is gevolgd de nieu we kieswet, die het voormalig stelsel van districten per 87 departementen in ere heeft her steld. Het wordt nu een verkie zing zonder enige evenredig heid, die vanzelf met zich brengt, dat een herverkiezing moet plaats hebben, daar, waar niet dadelijk een kandidaat een volstrekte meerderheid behaalt. Er zijn enkele duizenden kandi daten gesteld voor de enkele honderden zetels, die de nieuwe Kamer zal tellen, waarin dan enkele tientallen Algerijnen, hetzij van Franse, hetzij van Al- gierse oorsprong, worden opge nomen. De partijen zijn op schrikba rende wijze uiteen gevallen. Mocht men aanvankelijk hopen, dat de nieuwe partij van De Gaulle onder Soustelle zich met de rechterzijde, d.w.z. de conser vatieven, de onafhankelijken, de boeren en de ex-Gaullisten zou verstaan daarvan is niets ge bleken. De radicalen zijn in drie groepen uiteengevallen, de M.P.R., de christelijke volks republikeinen eveneens; slechts de socialisten en de communis ten zijn één gebleven. Maar de laatsten moeten, omdat het nu districtsgewijze gaat, op een grote vermindering van het aantal hunner zetels rekenen, hetgeen vanzelf een sanering van de politieke sfeer in Frank rijk met zich zal brengen. Of het De Gaulle en zijn regering er om te doen is ge weest om de verwarring in de politieke gelederen tot het hoog ste punt te brengen, is niet dui delijk, maar hebben zij dat ge wild, dan hadden zij geen betere weg kunnen kiezen. Met span ning wacht men af wat voor soort Nationale Vergadering uit deze verkiezingen te voorschijn komen zal en hoe uit de meer derheid een behoorlijke rege ring zal zijn te vormen. De knuppel in liet hok! In Algiers, waar De Gaulle streng tegen de dissidente offi cieren is opgetreden, gaat het met de medewerking der mos lems nog niet naar wens, gelijk uit de resultaten der candi- daatstellingen blijkt. De Gaulle heeft nu ook enigermate de knuppel in het internationale hoenderhok geworpen, door zijn eis, dat in de N.A.V.O. een soort directorium van drie leden Amerika, Engeland en Frank rijk, de lakens zal uitdelen. Het is niet zo autoritair bedoeld, als het op het eerste oog scheen, maar het zal moeite kosten om langs deze weg een hervorming van de N.A.V.O. te verkrijgen. En toch moet de N.A.V.O. met kracht worden gesteund, gelijk nu wel blijkt uit de vergeefse ontwapenigspoging, die tegelijk Genêve en te New-York in de Algemene w.gadering der Ver. Naties worden gedaan. De assemblee heeft het, dank zij Amerika's medewerking aan een Russische resolutie, ge bracht tot een votum ten gunste van een nieuwe commissie van 81 leden, d.w.z. van één lid per 81 aangeslotenen. Dat met zulk een commissie niet te werken is, staat wel vast, De vergadering nam een resolutie aan, waarin tot de Geneefse conferentie der drie atoom-mogendheden V.S., Engeland en Frankrijk, het ver zoek werd gericht geen kern proeven tijdens haar beraad slagingen te houden; Rusland heeft het toch gedaan op 1 en 2 november en achten Amerika en Engeland zich ook niet ge bonden. Te Genêve spreekt men over het stopzetten van kernproeven gedurende een jaar (gelijk Amerika wil als proef) en ge durende een onbeperkt aantal jaren (gelijk Rusland voorstel de, omdat de andere staten dit toch niet willen). Binnenkort komt nu een nieuwe conferentie te Genêve samen, één die zal hebben te beslissen over maat regelen, die onverwachte aan vallen op een ander land on mogelijk maken. Men meent de ontwapening te verkrijgen door zowel de kernproeven als ver rassende aanvallen te verhinde ren, maar hoe zal de verhou ding in de wereld verbeteren, als men elkander toch niet ver trouwt? En hoe kan Rusland vertrouwen verwachten van an dere landen, wanneer het han delt, gelijk in het geval met de Nobelprijsdrager Pasternak is geschied? Men kan zich moeilijk een minder scrupuleuze hou ding denken dan de regering tegenover deze Pasternak, die de Zweden een dienst had den bewezen met hem niet als een uitverkorene te behandelen, heeft getoond. Waar twee honden vechten Terwijl het in het Nabije Oos ten opnieuw gaat spoken, is in het Verre Oosten rondom de kusteilanden Quemoy en Mat- soe een zekere rust ingetreden Er is een wapenstilstand geslo ten, nadat Foster Dulles erin geslaagd was aan de nationalis ten op Formosa zekere beper king der handelingen op te leg gen. In het Nabije Oosten zijn nu de Amerikanen geheel uit de Libanon, de Engelsen uit Jor danië teruggetrokken. De nieu we regering in de Libanon heeft critiek van de oppositie te ver duren, die te verwachten was, maar zij schijnt vrij sterk in het zadel te zitten. In Irak is de beste vriend van de nieuwe regeringspresident in hechtenis genomen wegens hoogverraad, wijl hij een contra-revolutie voorbereidde. Boven Syrië is koning Hoes sein van Jordanië met zijn vliegtuig in moeilijkheden ge raakt en de Verenigde Arabi sche Republiek wordt ervan be schuldigd hem te hebben willen neerschieten of althans gevan gen te nemen. Het is bekend, dat Nasser zijn intriges spant om hem ten val te brengen, door hem in een oorlog te dwin gen met Israël. Met een ko ningsmoord zouden de Syriërs evenwel de poppen aan het dansen brengen. Het zijn langzamerhand be kende recepten krachtens welke gehandeld wordt. De revolutie in Irak bracht Nasser niet de gehoopte omwenteling op het politieke vlak, omdat Perzië tot op heden geheel afzijdig bleef van het Arabische eenheidsstre- ven. In Jordanië is de stemming van Hoessein's onderdanen door deze aanslag op de vorst nu ook opgezweept tegen het samen spannen van Syrië en Egypte. Israël mag in het vuistje la chen: waar twee honden vech ten om een been VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) In verband met de drukte vóór St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuw Jaar heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid vergunning verleend om in de broodbakkerijen op vrijdag 5, woensdag 24 en woensdag 31 de cember eerder met de arbeid te beginnen en reeds van acht uur af vers brood te verkopen. Het R.K. episcopaat in de Ver. Staten heeft de rassenscheiding veroordeeld. Het zegt dat de negers dezelfde rechten toeko men als de blanke burgers. „Wij hopen", zo verklaren de bisschoppen, „dat de verantwoor delijke Amerikanen die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, wat ook hun geloofsovertui ging is in staat zullen zijn het initiatief te ontnemen aan de agitators en nege,'haters. Het is nodig, dat onmiddellijk een be slissende actie in deze zin wordt ondernomen". Ook de raad van bisschoppen van de Methodisten in de Ver enigde Staten heeft in een vrij dag te Cincinnati uitgegeven ver klaring de rassenscheiding ver oordeeld. De raad spreekt zijn bezorgdheid uit over de bomaan slagen op synagogen, kerken, scholen en woonhuizen. „Ik kan stellig zeggen, dat er enige reden is voor een gematigd optimisme". Dit zeide minister Luns na afloop van de bespre kingen, die de 17 landen van de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking donder dag en vrijdag over de wijhan delszone in Parijs hebben voort gezet. „Er zijn nog zeer grote moei lijkheden te overwinnen en het is nog zeer de vraag, of en (Advertentie) Levensmiddelen Huishoudelijke artikelen Aardewerk Dijkstraat 62 - Terneuzen De conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen, d«e te Genêve wordt gehouden, is er vrijdag niet in geslaagd de im passe over de doelstellingen van de bijeenkomst en de agenda te doorbreken. De vertegenwoordigers van het Oosten en Westen kwamen voor de eerste maal in besloten zit ting bijeen. De Canadees Dana Wilgress voerde het woord namens de landen van het Westen en de Rus Koeznetsof legde een ver klaring af namens de Sowjet- Unie. Van gezaghebbende zijde is medegedeeld, dat de impasse zo volstrekt is dat de vertegenwoor digers van het Westen gevraagd hebben de besprekingen tijdens het weekeinde volledig stop te zetten. Er zal dan ook heden weer vergaderd worden. (Advertentie) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 DAG EN NACHT. ook ten De Po-delta bood vrijdagmor- *L°P troosteloze aanblik. bereikte donderdagavond het lager gelegen gebied zuidwesten van Mesola. In het middelste deel van de delta staat het vissersdorp Scardo- vari blank. wanneer over het beginsel van de vrijhandelszone alle 17 lan den het eens zullen worden. De mogelijkheid schakel ik echter zeker niet uit". Twee grote moeilijkheden noemde minister Luns de kwesties van de buitentarieven en de daarmee verband hou dende voorkeursrechten in het Britse gemenebest. Wat het eerste probleem be treft: in grote lijnen gaat het nog steeds tussen een door En geland voorgestane algemene vrijheid met de aangekoppelde contingentering en een door Frankrijk voorgestaan strak re giem. „Er wordt thans op rede lijke basis gesproken over een compromis", aldus mr. Luns, „en daarbij heeft de Britse dele gatie zich bereid verklaard con cessies te doen". Over het tweede vraagstuk zijn althans de zes E. E. G.-landen het in een van de afzonderlijke vergaderingen eens geworden; evnals voor andere vraagstuk ken zal ook hiervoor de oplos sing moeten worden gevonden niet in een algemene benadering, maar bij het bespreken van ge val voor geval. Mr. Luns zeide het een winst- mint van deze conferentie te ach ten, dat de besprekingen zakelijk zijn geweest en met hebben ge leid tot onoverkomelijke moei lijkheden. Hij doelde daarbij op de besprekingen over het memo randum, dat de zes E. E. G.-lan den gezamenlijk over de vrijhan delszone hebben ingediend en het feit. dat de Franse regerinn zich achter dit document is blijven stellen. „Dit wil nu niet zeggen, dat met enige zekerheid kan worden gezegd, dat tegen 1 januari a.s. Uit kringen van de conferentie van 60 leidende figuren van het Internationale Verbond van Transportarbeiders, welke te Hamburg wordt gehouden, wordt vernomen, dat de boycot van schepen, die onder de zogenaam de „goedkope vlag" varen zal geschieden van 1 tot 4 dec. a.s. Het is de bedoeling dat de ar beiders weigeren deze schepen te laden en te lossen om de reders op deze wijze te dwingen arbeidsovereenkomsten te teke nen, die aanvaardbaar zijn voor het verbond. gen een Tientallen dorpen zijn over stroomd en door de bewoners verlaten. Duizenden hectaren grond staan onder water en tien duizenden mensen zijn op mili taire vrachtauto's of te voet on derweg naar in allerijl ingerich te kampen. Vele mensen wachten op door 't water omringde dijken op vervoer naar veiliger oorden. Overal in de Po-delta zijn groe pen arbeiders en militairen in een hardnekkig gevecht met het water gewikkeld om te redden wat er te redden valt. Het zuidelijke deel van de delta is het zwaarst getroffen. De grootste plaatsen in dit gebied, t.w. Goro, Volano en Mesola staan volledig onder water, evenals trouwens de kleinere dorpen in de omgeving. Meer dan tienduizend mensen moes ten uit dit gebied geëvacueerd worden. De woedende stroom het ogenblik is, nog niet verge leken kan worden met die van 1951, toen ruim 100.000 ha in de Po-delta onder water kwa men te staan, is het gevaar dat de ramp door nieuwe dijkbreu ken gelijke afmetingen aan neemt nog niet geweken. Alle hoop is gevestigd op een ver betering van het weer. Ook uit andere delen van Italië worden overstromingen en in stortingen gemeld. In de Alpen is op sommige plaatsen meer dan een meter sneeuw geval len. De Simplonpas werd voor het verkeer gesloten. Als gevolg van een algemene verbetering van het weer in Ita lië is de hoop dat men ernstige overstromingen in de Po-delta zal kunnen voorkomen, toege nomen. In dit gebied staat on geveer 25 ha bouwland onder water. Deskundigen zijn van oordeel dat de toestand aanmer- keiilk is verbeterd. De Nederlandsche Bank heeft haar officiële wisseldisconto ver laagd van 3% procent tot 3 pro cent met ingang van heden. De met de aanhoudende stij ging van de deviezenvoorraad verband houdende ruimte op de geldmarkt heeft de Nederland sche Bank doen besluiten haar rentetarieven met ingang v: heden over de gehele linie met een half procent te verlagen. Bedoelde tarieven zijn met in gang van genoemde datum als volgt vastgesteld: Wisseldisconto 3% (was 3%). Promessendisconto 3% (4). Rente voor voorschotten in re kening courant en beleningen: Voor particulieren 4H (5) voor anderen 3% (4). Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, behalve: de staat der Nederlanden, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietbanken en alge mene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de Neder landse organisatie van het effec tenbedrijf en de leden van de vereniging van valutasmokke laars en discontohandelaren. Vrijdagochtend om zes uur plaatselijke tijd zijn de 37 ver stekelingen in de Arafurazee (ten zuidwesten van Nederlands Nieuw-Guinea) van het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" door Mr Ms opnemingsvaartuig „Luymes" overgenomen. Zij zullen door de koninklijke ma rine in Merauke aan land wor den gebracht, alwaar zij aan de zorgen van het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea worden toevertrouwd. gaat om schepen die varen onder de vlag van Panama, Liberia, Honduras of Costarica. Het Amerikaanse comité voor „schepen onder noodzakelijke vlag", een pas gevormde groep van belangrijke Amerikaanse reders die schepen onder goed kope vlag" hebben varen, heeft in een telegram aan de interna tionale Federatie van Transport arbeiders geprotesteerd tegen de voorgenomen boycot van deze schepen. De commissie waar schuwde tevens, dat een boycot „ernstige tegenmaatregelen" tot gevolg zal hebben. Voorts wordt in het telegram verklaard, dat de „goedkope vlaggen mogelijk voor Europese reders goedkoop zijn, maar voor Amerikaanse reders blijven ze een noodzaak". De voorzitter van de Ameri kaanse federale koopvaardijraad, Morse, verklaarde donderdag, dat de Amerikaanse regering zich niet zal gaan bemoeien met Amerikaanse schepen onder „goedkope vlag", nu een boycot dreigt. De Amerikaanse regering moedigt kapitaalsinvesteringen in het buitenland aan, aldus Morse, waarin zou zij dan niet Amerikaanse scheepseigendom in het buitenland aanmoedigen? De Amerikaanse regering zou weliswaar liever meer schepen onder Amerikaanse vlag zien, doch er zijn geen werkelijke be lemmeringen voor het plaatsen van tank-, erts- en vrachtschepen onder buitenlandse vlag. De Indonesische minister-pre sident Djuanda Kartawidjaja heeft vrijdag de bevolking de verzekering gegeven, dat er in Indonesië geen sprake zal zijn van overname van de macht door militaire leiders. Hij verklaarde deze overtuiging te baseren op het wederzijds begrip, dat tussen de burgerlijke en militaire lei ders in Indonesië bestaat. Djuanda legde deze verklaring af tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de formele over dracht van het toezicht op de Nederlandse bedrijven door de militaire autoriteiten aan hier voor door de regering aangewe zen instanties. De jongste gebeurtenissen in enige Aziatische landen, waar militairen het bestuur hadden overgenomen, waren volgens de premier een uitvloeisel van het ontbreken van het wederzijdse begrip, zoals dat in Indonesië tussen regering en militaire lei ders bestaat. Premier Djuanda zeide vrijdag volkomen te kunnen instemmen met het voorstel van Nasution, dat het burgerlijk bestuur ook voor militairen moet worden opengesteld. „De -regering mag niet alleen door burgers worden gemonopoliseerd", aldus de pre mier, die tenslotte opmerkte, dat wijziging van de kieswet een der voornaamste kwesties is, die op het ogenblik aan dé orde zijn. een overeenkomst over de vrij handelszone tegemoet kan wor den gezien", voegde mr. Luns hier aan toe. Wel is gebleken, dat de besprekingen van 'n aan tal punten, die voor de Franse delegatie bijzonder zwaar wogen, niet hebben geleid tot een punt, waarop een oplossing tot de on mogelijkheden zou behoren. „Gezegd kan worden, dat bij de langdurige besprekingen van het memorandum op vele onderdelen ervan overeenstemming is be reikt". Van belang achtte de minister het ook, dat tijdens besprekingen van de zes E. E. G.-landen, waar ook de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft deelgenomen, is ge bleken, dat de Franse regering zich realiseert, dat wat de Franse opvattingen ook z'in er in ieder geval een probleem op tafel ligt, waaraan niet voor bij kan worden gegaan. Zonder een beslissing van de zes E. E. G. landen en een oplossing van dat probleem. Voorts heeft de Franse mi nister een uiteenzetting gegeven, waaruit is gebleken, dat de pes simistische geluiden uit Londen de toestand wel wat al te zwart hebben afgetekend. Een 38 jaar oude ambtenaar van het Indonesische ministerie van Binnenlandse Zaken, die door het landgerecht in Djakar ta tot een gevangenisstraf van dertien jaar was veroordeeld, is van dit vonnis in hoger beroep gegaan, omdat hij liever de doodstraf krijgt. Deze man koesterde een hopeloze liefde voor een twintig-jarig school meisje en trachtte, toen zijn liefde onbeantwoord bleef, haar met een slagersmes om het le ven te brengen. Hij verzocht hem de doodstraf op te leggen, als waarschuwend voorbeeld voor anderen, die het slachtof fer mochten worden van een waanzinnige liefde". De rechter zeide echter zijn verzoek niet te kunnen inwilli gen. In Hongarije worden zondag verkiezingen gehouden voor een nieuw parlement, dat 338 leden zal tellen. Meer dan 6 miljoen Hongaren zullen ter stembus gaan, maar slechts kunnen stem men op één partij, n.l. het com- munisitsche volksfront. Men zal de kiezers verzoeken één enkele kandidatenlijst goed te keuren of te verwerpen. Waarnemers achtten het vrijwel zeker dat de lijst, waarop als eer ste kandidaat Janos Kadar staat, zonder meer aanvaard zal wor den. De kiezers zullen dus niet op individuele kandidaten stemmen. Men kan de lijst verwerpen door een streep te zetten door een cirkel, die onderaan de lijst staat. Er is maar weinig pro paganda voor de verkiezingen gemaakt. Er zijn alleen hier en daar kleine blauwe aanplakbil jetten aangebracht waarop staat „stem het volksfront". Volgens het semi-officlële Oostberlijnse blad „Berliner Zeitung" heeft de West.duitse minister van Justitie, dr. Schaf- fer, in 1955 en in 1956 bespre kingen gevoerd met de voorma lige Oostduitse plaatsvervan gende minister van Defensie, Müller, over problemen in ver band met de Duitse eenheid. Dr. Schaffer, die toen minis ter van Financiën was, had om de besprekingen verzocht en was beide keren naar Oost- Berlijn gekomen, zo schrijft het blad vrijdag. Müller zei, aldus het blad, dat dr. Schaffer een vorm van eenheid had voorge steld als die van de Benelux geen inmenging in eikaars bin nenlandse aangelegenheden wel economische samenwerking. RUSTIG WEER. Een opvullend gebied van lage luchtdruk strekt zich uit van De nemarken naar Italië. Dit ver oorzaakte bij ons noordelijke winden waarmee vrij zachte lucht van de Noordzee werd aange voerd, zodat in bijna het gehele land de maximumtemperaturen omstreeks 10 graden konden worden. Tussen de Azoren en Spanje bevindt zich een omvangrijk ge bied van hoge luchtdruk dat zich uitbreidt over Engeland en de Noordzee, wat ook in ons land opklaringen tengevolge heeft. Aangezien bovendien de wind afneemt, daalt hierdoor de tem peratuur gedurende de nacht sterk, zodat de kans op mist toeneemt. Aangezien de mist plaatselijk gedurende een groot deel van de dag kan blijven hangen, heeft ook de overdagtemperatuur de neiging om weer lager te wor den. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. RUSTIG WEER. Plaatselijk mist, overigens droog weer met hier en daar op klaringen. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZONDAG 16 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m, 5,00 5.35 6.15 6.25 n.m. 5.29 6.04 6.44 6.54 MAANDAG 17 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.51 6.26 7.06 7.16 n.m. 5.26 7.01 7.41 7.51 ZON MAAN op onder op onder Nov 15 7.58 16.50 11.58 21.18 16 8.00 16.49 12.35 22.26 17 8.02 16.47 13.07 23.34 18 8.04 16.46 13.33 19 8.05 16.45 13.57 0.40 20 8.07 16.43 14.19 1.45 21 8.09 16.42 14.42 2.49 22 8.10 16.41 15.04 3.52 23 8.12 16.40 15.29 4.55

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1