Samenzwering in Buenos-Aires De economische toestand in de wereld gunstiger Wapens voor Tunesië Nogmaals antwoord op vragen van Tupolew HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1526 Verschtjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Leger steunt de president Wachtposten met machine geweren rondom het regeringsgebouw DE BESPREKINGEN OVER DE VRIJHANDELSZONE SPION AGEZA AK IN ISRAEL Staking van Argentijnse arbeiders in de olie industrie uitgesteld NIEUWE BERLIJNSE LUCHTBRUG IN GEVAL VAN NOOD De Po buiten haar oevers DE DERDE RUSSISCHE KUNSTMAAN voor oliehaarden fesso) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Het varen onder „Goedkope Vlag Prinses Marijke startte steun-actie voor Blauwe Vogel-werk N. P. G. AANKOPEN IN TSJECHO-SLOKAWIJE, ZUID-SLA VIE EN ZWEDEN De politieke commissie over gebruik der ruimte en ontwapening De conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen JACHT OP BOTERSMOKKELAAR WEERBERICHT Frankering by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van dé Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Rresident Arturo Frondizi van Asgentinië heeft woensdagavond eca paleisrevolutie afgewend door zich van de steun der strijd krachten te verzekeren tegen een samenzwering onder leiding van vice-president Alejandro Gomez. UHgens berichten uit gezag- heBbende bron zal de regering vragen om berechting van Go mez door het congres. In regeringskringen verklaar de men, dat Gomez een bezoek had gebraoht aan de minister van Binnenlandse Zaken, Vitolo. Hij had namens „invloedrijke personen" geëist dat president Frondizi „een lange vakantie" zot} nemen. Vitolo waarschuwde onmid dellijk de president, die zich zonder verwijl naar een verga dering van militaire leiders spoedde, wier steun hij wist te verwerven. Het leger steunt de president ook bij de staat van beleg die dinsdag is afgekondigd in ver band met de staking in de olie- industrie. De regering meent dat Peronisten en communisten voor deze staking, die het land miljoe nen kost, verantwoordelijk zijn. Vice-president, Gomez heeft woensdagavond op een perscon ferentie de berichten over een samenzwering tegengesproken. Minister Vitolo verklaarde ech ter, dat Gomez weet dat er een samenzwering tegen de regering bestaat, maar dat hij weigert de namen van de samenzweerders te onthullen. Donderdagmorgen heeft het conóité-Maudling te Parijs de besprekingen hervat over de eventuele totstandkoming van eefi vrijhandelszone per 1 jan. 1959, gelijktijdig met de in wer- kingtreding van de eerste ver laging van de invoerrechten door de 6 landen der Europese economische gemeenschap. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen heeft Frankrijk zijl» partners in de E.E.G. de verzekering gegeven dat het de onderhandelingen over de vrij handelszone wil voortzetten „met de duidelijke wil tot sla gen". De Rranse minister van Buitenlandse Zaken heeft de vrees bij zijn collega's dat Frankrijk zou wensen dat de onderhandelingen zullen mis-t lukken, doen verdwijnen, doch hij heeft hieraan toegevoegd, dat Frankrijk geen kans ziet zichzelf formeel te binden aan het beginsel van een vrijhan delszone voordat overeenstem ming is bereikt over de nadere bepalingen van een dergelijke zóne. President Frondizi heeft een commissie van onderzoek inge steld. President Kubitschek van Bra zilië heeft het bezoek dat hij aan Argentinië zou brengen, in ver band met de gebeurtenissen in Buenos Aires uitgesteld. Het leger heeft machinegewe ren rondom het regeringsgebouw opgesteld en de wacht betrokken op strategische plaatsen in de stad. Minister Vitolo zei later, dat Gomez hem had meegedeeld, dat er een samenzwering op touw was gezet. „Ik raadde hem aan" aldus Vitolo, „de feiten mee te delen aan de president. Dat heeft hij gedaan maar hij heeft geen namen willen noemen, omdat hij op erewoord beloofd had het ge heim te bewaren". De Israëlische veiligheids dienst is een spionage-organisa- tie op het spoor gekomen, die werkte ten behoeve van de Syri sche geheime dienst. Een tiental Arabieren zou zijn aangehouden. Het merendeel van hen woonde in dorpen in Galilea, de noorde lijke provincie van Israël van waar van gemakkelijk de Syri sche grens kan oversteken. De Argentijnse vakbond van arbeiders in de olie-industrie heeft in de nacht van woensdag op donderdag besloten het begin van hun algemene staking van 96 uur uit te stellen. In deze tijd zullen nieuwe onderhandelingen met de regering worden gevoerd. Uit gezaghebbende Ameri kaanse kringen in Washington wordt vernomen, dat de Verenig de Staten in geval van nood in snel tempo een luchtbrug van 600 viermotorige militaire vliegtui gen kunnen organiseren voor de bevoorrading van West-Berlijn. Men zou, indien nodig, ook nog kunnen putten uit een reserve van 300 viermotorige burger- vliegtuigen. Voorts zal de Ame rikaanse burgerluchtvaart bin nenkort de beschikking hebben over meer dan 400 viermotorige straalvliegtuigen, die zonodig eveneens gevorderd kunnen wor den. De burgemeester van West- Berlijn heeft woensdag ver klaard, dat de huidige voorraden in de stad voldoende zijn voor zes maanden, zelfs als het huidige verbruik van de bevolking niet beperkt wordt. Door het stuwende water van de Po is donderdagmorgen een dijk bezweken, ,waiardoor grote gebieden onder water kwamen te staan. Verscheidene dorpen in de Podelta zijn geïsoleerd, ter wijl de bewoners overhaast de vlucht moesten nemen. De gehele nacht door hebben duizenden soldaten en vrijwil ligers de wacht gehouden bij de dijken in de hoop dat het water van de Po zou wegvloeien naar zee. Dit gebeurde echter niet doordat woeste stortzeeën, opge zweept door hevige rukwinden, het wegstromen beletten. Het vissersplaatsje Goro dat 3000 inwoners telt zou gedeel telijk blank staan. Door de zware regenval van de laatste dagen had het water van de Po al een gevaarlijk ni veau bereikt. De verbindingen in het getrof fen gebied zijn voor een groot deel verbroken daar de tele graafpalen door wind en water tegen de grond zijn geslagen. In Comzacchio (15.000 inwo ners) staan vele straten blank; de toestand in Porto Garibaldi wordt „zeer gevaarlijk" ge noemd.. Ook andere delen van Italië zijn getroffen door het nood weer. Bij Porto Gduara, dat ten noorden van Venetië ligt, zijn 3000 ha bouwland onder water komen te staan. In totaal staan er nu in Italië 8000 ha land blank. Op het plein voor de San Mar co in Venetië stond donderdag morgen 37 cm water. Philippe de Synes, onder-secre taris voor Economische en So ciale Zaken van de Verenigde Naties, heeft aan het begin van een debat over de economische ontwikkeling van onder-ontwik kelde landen in de economische en financiële commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties verklaard, dat (lc economische toestand in de we reld nu wel gunstiger is dan eerder in het jaar, maar dat het onverstandig zou zijn te bewe ren, dat wij aan de vooravond van een nieuw hausse staan. De voornaamste reden voor optimisme is naar zijn mening het tempo van het herstel van het Amerikaanse economische leven uit de kritiekste recessie, die de Verenigde Staten sedert de twee de wereldoorlog hebben doorge maakt. Volgens de Seynes is er nog steeds een groot gedeelte van de industriële capaciteit onbenut. Zelfs indien het herstel in het huidige tempo aanhoudt za] het nog geruime tijd duren, alvorens de benuttingsgraad van het pro- duktiepotentieel weer nor maal is. Wat de economische achteruit gang in Europa betreft zeide De Seynes, dat deze meer door In terne dan door externe factoren schijnt te zijn veroorzaakt. Deze achteruitgang is naar zijn mening niet bepaald en zelfs niet recht streeks beïnvloed door de ont wikkeling in de Verenigde Sta ten. Sprekende over de onder-ont wikkelde landen verklaarde De Seynes, dat blijkens de beschik- Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrewacht zal heden de derde Russische kunstmaan 2 maal te zien zijn, en wel om 18.22 uur in de N.W. op een hoogte van 30 graden en om 20.09 uur eveneens in het N.W. op een hoogte van 20 graden. Bewegingsrichting is steeds van Z.W. naar N.O. bare statistische gegevens de uit voer van de onder-ontwikkelde landen in de eerste helft van 1958 7 a 8 procent kleiner was dan in de overeenkomstige pé riode van het vorige jaar. Daar de prijzen van industrieproduk- ten zijn blijven stijgen, bedraagt de achteruitgang van de handels balanspositie dezer landen onge veer 9 procent. Hierdoor is een ernstige daling van het reële in komen der onder-ontwikkelde landen veroorzaakt. Nog ernsti ger zijn de deviezen verliezen, welke tengevolge hebben, dat de minder ontwikkelde landen thans veel minder kunnen importeren. Daarbij komt, dat de deviezen- inkomsten voor de meeste der onder-ontwikkelde landen „de voonaamste dynamische factor" voor hun ontwikkeling zullen blijven. Volgens De Seynes kan een gemeenschappelijke markt of een vrijhandelszone in een on derontwikkeld gebied een waar de volle bijdrage leveren tot het overwinnen van de nadelen, die de beperkte thuismarkten met zich brengen. 99 Minister Luns heeft, mede namens de ministers Staf en Van Aartsen, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Gerbrandy naar aanleiding van een artikel in, de „Vliegende Hollander", dat het in onder aan zich on derscheiden van een Tupolew- passagierstoestel en een Tupo- lew-bommenwerper een moeilij ke opgave is. De minister wijst er in zijn antwoord op, dat het bedoelde artikel zich in de aan gehaalde alinea slechts uit spreekt over het van de grond af constateren van bepaalde verschillen. Voor het waarne men en herkennen van vlieg tuigen op grote hoogte kan van verschillende middelen worden gebruik gemaakt. Bij de gegevens, die door de luchtmachtstaf zijn verstrekt en waarop een antwoord op eerder gestelde vragen berust, is uitge gaan van het verschil in voor- en zij-aanzicht van de beide vliegtuigtypen bij waarneming uit een jachtvliegtuig. Dit ver schil is voor geoefenden onder goede zichtomstandigheden tot een afstand van 8 12 km nog waarneembaar. Voor het overige diene zoals blijkt uit de beantwoor ding van de in eerste aanleg gestelde vragen dat het ge vaar van een onverhoedse aan val van Sowjetrussische militai re vliegtuigen onder het mom van verkeersvliegtuigen in de huidige militaire constellatie als uitgesloten moet worden geacht. Zoals uit het voorafgaande blijkt, behoeft het antwoord, gegeven op 10 september 1958, geen herziening. (Advertentie) zuinig geen roet o meer warmte men actie „met alle mogelijke wettige middelen zal bestrijden". In een verklaring van het bu reau van de reder te Hamburg- wordt gezegd, dat sinds enkele jaren „zekere landen waarvan de overheersende positie op de zeeën door een nieuwe situatie is geschokt, de neiging vertonen om hun gezag over de schepen onder Liberiaanse en Paname se vlag te herstellen. Het zijn juist de landen die hun beman ningen het laagste salaris be talen. Overigens zou de gedwon gen registrering onder de vlag van de landen die vroeger de zeeën beheersten, tot gevolg heb ben dat slechts personeel uit die landen in dienst zou mogen worden genomen, hetgeen dui zenden zeevarenden, die niet de mogelijkheid hebben onder eigen vlag te monsteren, werkloos zou maken. Dit zou een ernstige aanslag op de vrijheid van be roep betekenen", aldus de ver klaring van Niarchos. Circa 60 leidende figuren van het internationale vakverbond van transportarbeiders zijn donderdag in Hamburg een conferentie begonnen met het doel de datum van ingang, de duur en andere bijzonderheden vast te stellen van de interna tionale boycot van schepen die onder de zogenaamde „goedko pe vlag" varen. Van de zijde van het verbond werd meegedeeld, dat de boy cot vóór 15 december zal ingaan. Het is de bedoeling dat de ar beiders weigeren deze schepen te laden en te lossen om de re ders op deze wijze te dwingen adbeidsovereenkomsten te teke nen, die aanvaardbaar zijn voor het verbond. Het is bekend dat het hier gaat om schepen die varen on der de vlag van Panama, Libe ria, Honduras of Costarica. Aan de conferentie wordt o.m. deelgenomen door de Nederlan der J. Oldenbroek, die algemeen secretaris van het internatio- le verbond van vrije vakvereni gingen is. De Belg Omer Becu, secreta ris-generaal van het internatio nale vakverbond van transport arbeiders, gaf enkele cijfers. Hij verklaarde dat er circa 1200 van de ongeveer 1900 schepen die onder goedkope vlag varen, door de boycot getroffen zullen wor den. 500 van deze 1900 zijn op het ogenblik opgelegd, terwijl circa 175 van de resterende 1400 die in de vaart zijn, contracten hebben lopen met vakbonden die bij het verbond zijn aange sloten. De Griekse reder Stavros Niar chos, de eigenaar van een grote vloot tankschepen die onder „goedkope vlag" vaart, heeft la ten weten, dat hij de voorgeno- De leden van het Neder landse Padvinders Gilde zul len in de komende weken trachten het geld, dat nodig is voor het Blauwe-vogel- werk van het N. P. G., ten bate van lichamelijk gehan dicapte leden, zelf te verdie nen. Er zal nl. een weekblad, ontworpen door mej. Hil Bottema worden verkocht, waarop allerlei voorbeelden voor het maken van Kerst versieringen staan afgedrukt. Deze foto laat zien hoe H. K. H. Prinses Marijke de actie begon door in Baarn j onder haar klassegenootjes werkbladen voor de Blauwe- Vogel-steun-actie van het N. P. G. te verkopen. (Foto Jos. Zandvoort.) MET TRACTOR IN SLOOT GEREDEN EN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is te Nieu- wendijk (N.-Br.) de 53-jarige landbouwer A. Pruisen tijdens werkzaamheden op het land met een tractor in een sloot ge reden en verdronken. De heer Pruisen was gehuwd, hij had geen kinderen. (Advertentie) President Bourguiba van Tu nesië heeft donderdag meege deeld, dat Tunesië zich gedwon gen heeft gezien zich voor de aankoop van dringend noodzake lijke wapens te wenden tot Tsjecho-SIowakije, Zuid-SIavië en Zweden. „Onze politiek jegens het Wes ten is iets veranderd", aldus de president in zijn wekelijkse radio toespraak. „Het Westen moet begrip heb ben voor onze toestand en zijn houding veranderen voor het te laat is", zo voegde hij eraan toe. „Wat wij gezegd hebben over het Oostelijke en Westelijke blok blijft van kracht, maar wij moe ten onze politiek iets wijzigen", zo zei Bourguiba. „Wij kunnen geen wapens aanvaarden, die ons worden aangeboden op onaan vaardbare voorwaarden". „Ons onmiddellijk doel is de wapens te krijgen, die wij drin gend nodig hebben. Daar wij nor male handelsbetrekkingen met Tsjecho-SIowakije en Zuid-SIavië onderhouden en deze landen reeds goederen van ons hebben gekocht, is het normaal, dat wij Bij de politieke commissie der Verenigde Naties is donderdag een door het Westen gesteunde twntig-mogendheden resolutie ingediend, die betrekking heeft op het gebruik der oneindige ruimte en ontwapening en waar in wordt voorgesteld een speciale commissie in het leven te roepen die in 1959 over het volgende rapport bij de algemene verga dering zou moeten uitbrengen. 1. Het optreden en de moge lijkheden van de Verenigde Na ties, haar speciale organen en van andere internationale orga nisaties met betrekking tot een vreedzaam gebruik van de ruim te. 2. De mogelijkheid om, onder auspiciën van de Verenigde Na ties, in internationaal verband programma's voor een vreedzaam gebruik der ruimte te doen uit voeren en wel op zodanige wijze, dat alle landen, ongeacht de staat van hun economische ot wetenschappelijke ontwikkeling, hiervan voordeel ondervinden. 3. In de toekomst door de Verenigde Naties te treffen voor zieningen, om internationale sa menwerking op dit gebied te be vorderen. 4. De juridische vraagstuk ken, die zouden kunnen voort vloeien uit de uitvoering van de De besprekingen tussen het Oosten en Westen over het voorkomen van onverhoedse aanvallen zijn donderdag te Genève voortgezet. De vergade ring, die circa een uur duurde, was wederom besloten. Zoals bekend bestaat er tus sen het Westen en het Oosten een meningsverschil over de doelstellingen en Het karakter van de conferentie. De Ameri kanen en Britten hebben er de nadruk op gelegd dat de be sprekingen uitsluitend van technische aard moeten zijn, terwijl de Russen politieke kwesties in het geding willen brengen. Donderdagmorgen werd het debat over de samenstelling van de agenda hervat. Van Weste lijke zijde werd gesproken door de Canadees Dana Wilgress, terwijl de leiders van de Poolse en de Roemeense delegatie het woord voerden namens het Oostelijke blok. De besprekingen worden he den om 10.30 uur voortgezet. in punt twee genoemde program ma's. De resolutie wil ook, dat secre taris-generaal Hammarskjoeld zal worden verzocht aanbevelin gen te doen betreffende „alle an dere maatregelen, die de Ver enigde Naties zouden kunnen nemen ter bevordering van een zo uitgebreid mogelijke inter nationale samenwerking bij een vreedzaam gebruik der oneindige ruimte". Bovengenoemde resolutie is een tegenhanger van de woens dag j.l. door de Sowjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin ingediende ontwerp resolutie, waarin de algemene vergadering zich zou moeten uit spreken voor een verbod om van de ruimte voor militaire doelein den gebruik te maken, gekop peld aan een opheffing der „bui tenlandse bases" op het gebied van andere staten. Ook zouden de Verenigde Na ties, volgens deze resolutie, een orgaan moeten instellen, dat zich met de bestudering van „ruimte vraagstukken" bezig zou moeten houden. Belgische tolbeambten zijn er, niet zonder moeite overigens, in geslaagd een Nederlandse boter- smokkelaar aan te houden. Zij zagen een grote wagen aankomen en gaven de bestuur der het stopteken. Deze echter gaf vol gas. Er volgde een nachtelijke achtervolging over 250 km door de Kempen. De smokkelaar wierp herhaalde malen haken uit op de weg, in de hoop daar mee de banden van zijn achter volgers te doen springen, maar dat lukte hem niet. Toen hij geen haken meer had, wierp hij pakken boter op de weg, wat en kele gevaarlijke slippartijen voor de tolbeambten veroor zaakte, zonder regen evenwel. Uiteindelijk was de smokke laar bij gebrek aan benzine ge dwongen te stoppen. Zijn ge pantserde wagen bevatte 800 kg boter. om zuiverzakelijke redenen deze landen vragen ons wapens te le veren. Het enige waar het voor ons op aankomt, is de kwaliteit van de wapens en de datum van aflevering", aldus de president. Tunesische ambtenaren heb ben eerder deze week gezegd, dat een aankoop van wapens in Groot-Brittannië en de Verenig de Staten niet is doorgegaan, omdat de „soevereiniteit van Tunesië niet werd geëerbiedigd". Deze landen hadden bijzonder heden over de onderhandelingen over de aankoop meegedeeld aan een derde land, namelijk Frank rijk, en verder garanties geëist, dat de wapens niet in handen van de Algerijnse opstandelin gen zouden komen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte woensdagavond echter bekend, dat de onderhandelingen over de aankoop van lichte infanterie- wapens nog voortduren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken deelde donderdag ook mee, dat er nog contact met Tunesië wordt onderhouden over de mogelijke levering van Britse wapens aan dat land. Verder wil de hij zich niet over de kwestie uitlaten. Het blad der Neo-Destourpar- tij, die aan de regering is, schrijft over de Amerikaanse bekendma king van woensdagavond, dat de Amerikanen zelf hebben toege geven, dat Frankrijk was ge raadpleegd en dat men de in stemming van Frankrijk wenste. In tegenstelling tot wat de Amerikaanse woordvoerder had gezegd, heeft Tunesië een nauw keurig omschreven lijst van ver langde wapens ingediend, aldus het blad „Al Amal". IETS MINDER KOUD. Boven Italië bevindt zich een depressie, 'die een zuidoostelijke luchtstroming veroorzaakt bo ven Duitsland en de Balkanlan- den. De zachte lucht die hier mee wordt aangevoerd drong donderdagmiddag ook door tot onze nooroostelijke provincies, zodat de temperatuur daar steeg tot omstreeks 8 graden. Aan het front dat de begrenzing van deze lucht vormt, kwam plaat selijk wat regen voor. In de Ardennen en de Eifei viel de neerslag in de vorm van sneeuw en ook op het hoogste punt van ons land, bij Vaals viel natte sneeuw. De komende 24 uur blijft het weer in onze omgeving rustig. Bij IJsland bevindt zich een actieve depres sie, maar de invloed hiervan zal zich althans vandaag nog niet tot onze omgeving uitbreiden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. IETS MINDER KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige regen of motregen. In de ochtend plaatselijk mist. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets ho gere. Zwakke tot matige veran derlijke wind. ZATERDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.14 4.33 Terneuzen 4.49 5.08 Ilansweert 5.29 5.48 Walsoorden 5.39 5.58 ZON MAAN op onder op onder Nov. 14 7.57 16.51 11.11 20.11 15 7.58 16.50 11.58 21.18 16 8.00 16.49 12.35 22.26 17 8.02 16.47 13.07 23.34

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1