Provinciaal nieuws NU RECTIFICATIE AFSCHEID DIERENARTS D. J. DEES GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts 's nachts hoest.... ABPIJSlBOOP/s Afd. Zeeland van het Wit-Gele Kruis in jaarvergadering bijeen Verklaring van het bestuur van de Statenkring Hulst der K. V. P. Wij ontvingen van het bestuur van de Statenkring Hulst der K. V. P. onderstaand perscom muniqué: ..Het bestuur van de Staten kring Hulst van de K. V. P., uit diverse dagbladen kennisgeno men hebbende van de mededelin gen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren, verklaart met nadruk, dat de door de voorzitter van ge noemde Kamer gegeven inter pretatie van hetgeen door ir Di- kötter in de vergadering van za terdag 18 oktober te Hulst ter zake van de tarieven voor de ve ren over de Westerschelde werd medegedeeld, in wezen onjuist is en protesteert met klem tegen de beledigende, denegrerende en onwaardige uitlatingen aan het adres van het lid van Ged. Staten ir. Dikötter. Binnenkort zal hierover een nadere publicatie verschijnen". TERNEUZEN Benoeming Met ingang van 1 december a.s. is tot onderwijzer aan de Chr. Kat. school te Brouwershaven be noemd onze stadgenoot de heer M. P. F. Haak, thans tijdelijk on derwijzer aan de Chr. Nat. school te Axel. Dcntalear voor Sohooltand- verzorging. Aan de Stichting Schooltand verzorging in O. Zeeuws-Vlaan deren werd zaterdag op de speel plaats van de Zuidlandschool de nieuwe dentalcar, de rijdende spreekkamer van de tandarts, door de heer R. R. Visser over gedragen aan de voorzitter mr. P. Teilegen, burgemeester van Terneuzen, 'en de secretaris, de heer W. Weterings. Verder waren hierbij aanwezig de heren W. H. Bauer van de centrale raad van de Nederland se vereniging voor tandheelkun de, de heer Adema, van de Stich ting Schooltandverzorging te Nijmegen, burgemeesters uit de omtrek, schoolhoofden, tandart sen, vertegenwoordigers van zie kenfondsen en van het Wit-Gele en Groene Kruis. Burgemeester mr. Teilegen zette uiteen waarom een dental car nodig was. Hij schetste het gebrek aan ruimte en accomoda- tie, zoals dit tot nu toe het ge val is geweest. Er is geen ver warming, geen verlichting en door al deze ongemakken is er een enorme verspilling van tijd en energie. Van de 16 gemeenten in Oost Zeeuws-Vlaanderen zijn er 14 aangesloten. Dit betekent 41 scholen met 3200 kinderen. Het aantal kinderen zal over een paar jaar zijn aangegroeid tot 5 a 6000, aldus de burgemeester. De heer R» R. Visser gaf daar na een uitvoerige uiteenzetting over de auto, een prachtig stuk werk van de firma Lansen en Zoon te 's-Gravenpolder die de carrosserie en de inrichting heeft ontworpen en gemaakt. Een prachtig stuk vakman schap van dit Zeeuws bedrijf waarmee weer eens wordt aange toond dat wij in eigen provincie veel meer kunnen vinden dan vaak gedacht wordt. De totale lengte van de wagen ïs 6.85 m.. de breedte is binnen 2,25 m. en de totale hoogte 3,25, waarvan 2 m. binnen. De groen- beige wagen maakt een impo sante indruk. Er is een verwar- mings- en ventilatiesysteem. Voor dit laatste bevindt zich in het dak een groot luik dat in 5 richtingen kan worden geplaatst en in tijd van nood door een en kele druk op een knop als een schietstoel kan worden wegge schoten. Het was tandarts, de heer A. H. van der Lee uit Axel, die, al vorens tot een technische uiteen zetting van de apparatuur over te gaan er op wees dat het wel zeer speciaal door het initiatief en het doorzettingsvermogen van de heer Weterings was dat deze prachtige dentalcar kon worden aangeschaft. De heer Van der Lee bracht de heer We terings hiervoor de dank van de tandartsen. Spreker vroeg voorts de spe- riale aandacht voor de boor die met samengeperste lucht en wa ter werkt. Het water dient om tijdens het horen de tand schoon ie maken. Door het enorm groot aantal toeren, die de boor maakt t'150.000350.000 toeren per mi nuut) wordt het hinderlijke bromgeluid vermeden. Men be hoeft nu niet meer telkens met de apparatuur van de ene school naar de andere te sjouwen. Ver nieling van materialen of min stens "zeer sterke slijtage wordt hierdoor vermeden en wat nog belangrijker is, er wordt veel tijd en moeite gespaard waardoor veel meer tijd vrij komt om kin deren te heipen. De heer Bauer wees hierop nog «ens uitvoerig en wenste de Stichting Schooltandverzorging O. Zeeuws-Vlaanderen hiermee veel succes waarbij hij mede deelde dat er nu ongeveer een 50-tal van deze wagens in Ne derland in gebruik zijn. Jaarvergadering „Lydia" De jaarvergadering van de Chr. Vrouwenvereniging Lydia" werd in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan gehouden onder presidentschap van mevr. Brezet. Na het zingen van de gebrui kelijke liederen hield mevr. Brezet een inleiding over het onderwerp „Lachen in de Bijbel". Deze inleiding werd door de aanwezige dames met de groot ste aandacht beluisterd. Mevr. Nieuwelink memoreerde in haar jaarverslag het aftreden van mevr. Hupkens als presiden te, waarna mevr. v. d. Vlugt tij delijk als zodanig optrad. In fe bruari werd mevr. Brezet geko zen. Mevr. Duivendijk gaf een fi nancieel overzicht, waarna door enkele leden een paar stukjes werden opgevoerd, die zeer in de smaak vielen. Bijzonder veel succes had eveneens het jeugdca- baret „De Hoepel" dat met een aantal uitstekende nummers voor het voetlicht trad. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de zending en een collecte voor de weduwen van godsdienston derwijzers. Met het zingen van het eigen lied en een dankgebed, uitge sproken door mevr. Brezet, werd deze zeer geanimeerde jaarvergadering. SLUISKIL. Een bijeenkomst met pers hindernissen Dat het de pers niet altijd even gemakkelijk wordt gemaakt om haar arbeid te verrichten, bewees de door het veren-comité in hotel Meert gehouden vergadering, waar haar vertegenwoordigers tot driemaal toe tevergeefs heb ben getracht een verslag van het behandelde te maken en zich te vreden moesten stellen met een door de heer De Kunder verstrek te uiteenzetting van de rede nen waarom hij meende ontslag te moeten nemen als secretaris penningmeester van het Actie-co mité. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. Telegram aan mr J. van Aart- sen, minister van Verkeer en Waterstaat Wegens het bedanken van de heer De Kunder als secretaris penningmeester van het comité, is in diens plaats benoemd de heer F. Kolijn te Oostburg. Het Actie-comité Vrije Veren heeft 'n telegram verzonden aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr J. van Aartsen, waarin om medewerking wordt verzocht ter verkrijging van vrije veren op de Westerschelde. In het „In memoriam L. F. du Bois" van de hand van mr P. Tel- legen zijn enige storende fouten geslopen, die wij, onder aanbie ding van onze verontschuldigin gen, hierbij rectificeren. De zin „Het toch weer zo plot seling heengaan van Ludovicus Francies du Bois heeft allen diep geschokt, die het voorrecht heb ben gehad, deze mens van meer nabij te leren kennen, een enkel maar bij een enkele ontmoeting", moet luiden: „Het toch weer zo plotseling heengaan van Ludovi cus Francies du Bois heeft allen diep geschokt, die het voorrecht hebben gehad, deze mens van meer nabij te leren kennen dan enkel maar bij een enkele ont moeting". De zin „Niemand heeft zich ook feller verzet tegen het on recht dat door deze particuliere spoorwegmaatschappij is bedre ven", leze men als volgt: „Nie mand heeft zich ook feller verzet tegen het onrecht aan deze parti culiere spoorwegmaatschappij be dreven". Verder verzuimde de corrector de correctieregel met het woord „indiende" er uit te lichten, waar door dit woord tweemaal achter elkaar gehandhaafd bleef. REDACTIE Na 34 jaar het wel en wee van de dieren in Zaamslag en verre omgeving te hebben verzorgd, was vorige week het ogenblik aangebroken dat de heer D. J. Dees Zeeuws-Vlaanderen gaat verlaten om in Den Haag zijn ar beid als dierenarts voor kleine huisdieren voort te zetten. Uit de grootse wijze waarop de landbouwers uit Óóst Zeeuws- Vlaanderen van de heer Dees en zijn echtgenote afscheid hebben genomen, er waren daartoe niet minder dan drie bijeenkomsten voor nodig, blijkt welk een grote praktijk de heer Dees gedurende zijn verblijf in Zaamslag heeft weten te verwerven en hoe de landbouwers tot zelfs in België zijn hulp wisten te waarderen. Dit laatste was voor zijn Belgi sche collega's wel wat al te ver gegaan, die deze grensoverschrij ding ter beoordeling gayen aan de Belgische rechter, doch tenslotte werd dit toch nog in goede har monie opgelost. In hotel „Rotterdam" te Ter- neuzen was het de heer Jac. Vin- ke, die mede namens zijn mede landbouwers hulde bracht aan de goede verzorging van de die ren waarvoor de hulp van de heer Dees werd ingeroepen. Als blijk van waardering werd de heer Dees namens de land bouwers uit Terneuzen en omge ving een prachtige instrumenten- kast aangeboden, terwijl mevr. Dees, die naar spreker zeide, haar echtgenoot zo trouw terzijde stond en er voor zorgde, dat deze zijn grote praktijk nauwgezet kon vervullen, een pracht bloe menmand werd aangeboden. Na deze druk bezochte af scheidsreceptie hadden zaterdag middag in hotel „De Graan- beurs" te Hulst de landbouwers uit Hulst en de grensstreek een afscheidsbijeenkomst georgani seerd. Hier was het de heer J. de Regt, die namens de landbouwers uit het Land van Hulst, de grote verdiensten van de dierenarts D. J. Dees naar voren bracht, daar bij de dank van zijn landbouwer collega's vertolkend. Zijn Belgi sche collega's aarzelden niet om voor hun dieren de bijstand van de heer Dees in te roepen. De heer A. Stallaert, voorzitter van de vereniging tot verbete ring van het rundvee, wees er op dat door het vertrek van de heer Dees, de vereniging een kundig en zeer gewaardeerde adviseur zal moeten missen. Ook hier waren vele bloemen voor de heer en mevr. Dees be wijzen van de dank de grote kring van cliëntèle, die de familie Dees node uit Zeeuws-Vlaande ren zag vertrekken. In zijn dankwoord wees de heer Dees dat hij in zijn 34-jarige loopbaan wel eens een misgreep had gedaan, maar wie werkt staat daaraan nu eenmaal bloot. Voor hem was de grote vriend schap en de goede samenwerking die hij steeds van allen mocht on dervinden een reden tot grote er kentelijkheid en dankbaarheid. Tenslotte vond te Kloosterzan- de de grootste huldiging van de heer Dees plaats, welke plaats vond in hotel „Raas", waar de plaatselijke harmonie „St. Ce cilia" de heer en mevr. Dees een serenade bracht. VOORHANDEN: IK KAN HET ZELF IK KAN KOKEN IK KAN TUINIEREN IK KAN HANDWERKEN Firma P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55-57 Terneuzen De voorzitter van het huldi gingscomité, dokter Hermans, zeide in zijn praktijk als arts te weten voor welke gevallen een geneesheer kan komen te staan. Weliswaar werd de hulp van de heer Dees als dierenarts voor de dieren ingeroepen, maar de lief de voor zijn patiënten zal wel even groot zijn geweest, zo ook de voldoening wanneer het ingrij pen met succes bekroond wordt. Namens de landbouwers werd het woord gevoerd door de heer B. Verschuren, die er op wees dat op welk uur van de dag of nacht de hulp van de heer Dees werd ingeroepen, hij steeds met de grootste spoed present was om het leed van de dieren te verzach ten. Hierna sprak de heer Everaard, dierenarts te St. Niklaas, die me de namens zijn Belgische colle ga's op de grote verdiensten van zijn Nederlandse collega wees, met wien het prettig was in zijn gezelschap te verkeren en zo no dig samen te werken. Tenslotte bracht de opvolger van de heer Dees, de heer J. de Haas, dank aan de familie Dees, die hem in zijn overgangsperiode op veler terrein heeft bijgestaan om zich in zijn nieuwe praktijk in te werken. Hij hoopte een waardig opvol ger van hem te worden en wenste de heer Dees toe dat hij in Den Haag als dierenarts voor kleine huisdieren evenveel waardering zal ondervinden als in zijn geliefd Zeeuws-Vlaand- ren. De talrijke bloemen getuigden ook hier de dank en waardering van de zeer velen, die bij dit af scheid aanwezig waren. Nadat de heer Dees mede na mens zijn echtgenote alle spre kers en belangstellenden had dank betuigd voor de hem ge brachte hulde, bleef men nog ge ruime tijd bijeen, tot ook hier het ogenblik van scheiden was aangebroken. In de gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De voorzitter opende de verga dering door het uitspreken van het gebedsformulier. De notulen werden, behoudens een opmerking van de heer De Visser, over het rooien van de bo men aan de oostzijde van het Plein, onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisgeving aan genomen, terwijl de begroting '59 van de Chr. Gemengde Zangver eniging „Zingt den Heere een nieuw lied", de begroting van de landelijke rijvereniging „De Julia- naruiters" en de subsidie-aanvra ge door de „Vogelwacht Oost Zeeuws-Vlaanderen" behandeld zullen worden bij de gemeente begroting 1959. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd door de raad besloten ten behoeve van een tweejarige algemene tuinbouw- cursus een verwarmd en verlicht lokaal van de openbare lagere school beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van het ver zoek van de heer P. J. Willem- sen, Plein 35, om hem vergun ning te verlenen voor het plaat sen van een hoefstal op het par keerterrein aan de oostzijde van het Plein, stellen B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken, daar zij het niet nodig en gewenst achten deze vergunning te verle nen, daarbij verwijzende naar de notulen van de vorige vergade ring. De heer De Visser heeft geen bezwaar het verzoek van de heer Willemsen in te willigen, mits de travailje maar zodanig wordt ge plaatst dat zij niet in de weg staat. De heer Van Hoeve kan zich daarbij aansluiten en zou de heer Willemsen toestemming willen verlenen de travailje te plaatsen op een onbenut hoekje van het desbetreffende terrein. De heer Florussen vindt de door het college van B. en W. aange voerde argumenten om op het verzoek van belanghebbende af wijzend te beschikken, zeer ge zocht. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aange nomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren De Vis ser, Florussen en Van Hoeve. De voorzitter doet hierna mede deling dat de verhoogde begrafe nisrechten de koninklijke goed keuring hebben verkregen. Verder is ingekomen het ver zoek van Gedep. Staten tot aan passing per 1 april 1958 van de jaarwedden van secretarissen en ontvangers aan de getroffen maatregelen voor het rijksperso neel. De voorzitter vraagt, of de raad hiertegen bezwaren heeft. De heer De Feijter begrijpt niet waarom dit nog gevraagd wordt. Wij hebben er ons immers maar bij neer te leggen! Nu inmiddels het parkeerter rein aan de oostzijde van het Plein bestraat is, zijn B. en W. van mening, dat door het uitgra ven van het terrein ter plaatse en de lagere ligging van het wegdek dan voorheen, een gevaarlijke situatie is ontstaan ten opzichte van de op het terrein staande bo men. Zij stellen mitsdien voor de ze bomen te rooien en, indien dit door de raad gewenst zou wor den, het Plein aldaar opnieuw te beplanten. De heer De Feijter vraagt, of al de bomen op het nieuw bestia- te Plein weg moeten. De voorzitter antwoordt beves tigend. Het rooien zou moeten geschieden vóór het Plein aldaar bestraat wordt. De heer De Visser betreurt het voorstel van B. en W., maar zou het nog meer betreuren wanneer de raad daarmede akkoord zou gaan. Door het gemeentebestuur zijn eerst de bomen aldaar ge plant en nu deze bomen nog niet eens op volle kracht zijn geko men, komt het voorstel om ze te rooien. Wat de situatie ter plaat se betreft, daar ziet spreker niet het minste gevaar in. De bomen hebben geen al te grote kruinen en ze staan daar goed beschermd. Een boom moet 30 jaar groeien vooraleer zijn volle wasdom is be reikt. Het is maar lukraak: gooi maar neer, dan staat er geen en kele boom meer in ons dorp. Wij gaan ten opzichte van het natuur schoon achteruit. De heer Florussen kan zich ge heel aansluiten bij hetgeen de heer De Visser heeft gezegd, en in handige plastic tabakszak I zal hem dus hierin steunen. De voorzitter zou niet gaarne zien, dat men het idee had, dat hij geen gevoel heeft voor het na- tuurscnoon. Integendeel; maar het gevaar van het omwaaien der bomen is geenszins denkbeeldig. Bovendien is het aldaar een ge broken geheel. Herbeplanting heeft ook haar bezwaren en men denkt nu eenmaal over het heb ben van bomen anders dan 25 jaar geleden. Ieder heeft daar over zijn eigen mening, doch her beplanting zal uiteindelijk de bes te en mooiste oplossing zijn. De heer Serrarens verklaart geen tegenstander van bomen te zijn, maar de situatie is ter plaat se thans zó, dat de bomen er on mogelijk kunnen blijven staan. Een andere kwestie is, of het noodzakelijk is, om weer twee rij en bomen te planten. De heer Van Cadsand geeft in overweging het nog maar eens een jaartje te willen afzien, of het nemen van een besluit uitstel len tot een volgende vergadering. De voorzitter moet dit ontra den. Indien gewacht wordt tot 'n volgende vergadering is de tijd voor het herbeplanten verstre ken. De heer Florussen komt nog even terug op hetgeen de voorzit ter heeft gezegd en vraagt wat deze bedoelt met een „gebroken boel". De voorzitter antwoordt dat hij daarmede te kennen wil geven dat daar alles door elkaar staat: jonge Jan naast oude Jan en dan nog van verschillende soorten bomen. De heer Florussen zou de bo men maar laten staan; er is in 't plantsoen ook weeral een boom gerooid. De heer Van Hoeve vindt het aanzicht van bomen mooi, maar er kunnen bomen zijn, welke bij stormweer een gevaar opleveren, en dus gerooid dienen te worden. De voorzitter brengt hierna het voorstel van B. en W. in stem ming, hetwelk wordt aangeno men met 8 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heren De Visser, Florussen en Van Cad sand. De voorzitter wenst thans te weten, of de raad Plein Oost wil herbeplant zien, en zo ja, dan met 1 rij of 2 rijen platanen. Z.h.s. wordt aangenomen dat aldaar 2 rijen platanen zullen worden geplant. De heer De Visser vestigt er de aandacht op, dat in de Polder straat een paar bomen vervangen dienen te worden. De voorzitter zegt toe dat zulks dit najaar nog zal gebeuren. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat J. W. Kusee als volon tair op de secretarie is geplaatst. B. en W. stellen voor, in ver band met een schrijven van Ged. Staten, een paar wijzigingen aan te brengen in de verordening hef fing en invordering reinigings rechten, betrekking hebbende op de rechtszekerheid van een twee tal artikelen. De voorzitter deelt mede, dat in de verordening alsnog een tarief zal worden opgenomen voor ver schuldigde rechten bij modernise ring van de vuilnisophaaldienst. Verschuldigd zou dan zijn 7,50 per emmer en voor iedere emmer méér 2,50. De raad gaat z.h.s. hiermede akkoord. Het voorstel van B. en W. be treffende een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom der gemeente, wordt z.h.s. of discussie aangenomen, evenals het voorstel tot het verle nen van medewerking ingevolge art. 50 van de Kleuteronderwijs wet. Het betreft de aanschaffing van twee oliestookkachels en enig meubilair voor de kleu terschool in verband met de In behandeling komt thans het voorstel van B. W. tot voorlo pige vaststelling van de gemeen te-rekening dienst 1956, sluitende voor de gewone dienst met een batig saldo van 3756,44 en vooi de kapitaaldienst met een nade lig slot van 206.169,42. Bij deze rekening worden over gelegd: a.) het controlerapport Al* ik neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. /AKKER SIROOP De jaarvergadering van de af deling Zeeland van het Wit-Gele Kruis, die zaterdagnamiddag in hotel „Des Pays-Bas" te Terneu zen werd gehouden onder voor- zittrschap van de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, mocht zich in een zeer grote belangstelling verheu gen. Een bijzonder hartelijk wel komstwoord sprak de voorzitter tot de heren dokter J. R. v. d. Borg, geneeskundig inspecteur in Zeeland, mr. M. J. de Vreeze, al gemeen' secretaris van de Ne derlandse Federatie, A. L, A. Borst, vertegenwoordiger van de stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk, jhr. R. Roëll, namens het Groene Kruis, en D. Boone namens het Oranje-Groene Kruis. De voorzitter sprak zijn grote tevredenheid uit over de zeer goede samenwerking en verstand houding met de beide andere Kruisverenigingen. In zijn openingswoord wees de - heer Van Dongen er op dat het Wit-Gele Kruis een bijzonder snelgroeiende organisatie is in deze tijd van sociale en maat schappelijke ontwikkeling. Daar om is het een gebiedende eis, al dus de voorzitter, dat er zo doel matig mogelijk wordt gewerkt. Het dagelijks bestuur moet steeds meer belangrijke beslis singen nemen. Er zijn wel diver se commissies, maar tot zijn spijt moest hij vaststellen dat deze niet altijd even actief zijn. Het provinciaal bestuur onder vindt steeds meer de grote moei lijkheid van een ongelijke ver houding van het aantal leden. Er zijn afdelingen waar teveel werk is voor één zuster, maar te wei nig voor twee. In andere geval len is het aantal leden te klein voor één zuster. Dit brengt grote kosten met zich mee en de heer Van Dongen hoopte dan ook, dat in de naaste toekomst op een effiënter wijze zal kunnen wor den samengewerkt. Hoewel iede re afdeling zijn zelfstandigheid dient te behouden, zullen in het belang van het algemeen bepaal de bevoegheden moeten worden afgestaan, wil de afdeling niet aan zelfstandigheid ten onder gaan, aldus de mening van de voorzitter. De notulen van de jaarverga dering op 26 oktober 1957 en de jaarverslagen van de bond en van de verschillende commissies, werden goedgekeurd. In een uitvoerig pleidooi toon de de heer Van Dongen de nood zaak aan van het verhogen van de afdracht van 0,75 op 1,50 van de afdelingen aan de bond en dit met ingang van 1 januari 1959. De voorzitter wees er op dat wanneer men hiertoe niet zou kunnen besluiten, hij van me ning was dat verscheidene dien sten die onder het Wit-Gele Kruis ressorteren, zoals rheuma- en kankerbestrijding, kraamzorg enz. zouden komen te vervallen. Wij worden, gelukkig, gedwon gen in het maatschappelijk spel mee te spelen. Wij beslissen nu of wij ons werk in al zijn gele dingen zullen kunnen voortzet ten, aldus de voorzitter. Een viertal vertegenwoordigers wezen op de moeilijkheid voor hun kas om dit offer te brengen. Pastoor Magnus, van Nieuw- Namens, wees er echter op dat, gezien het provinciaal bestuur zeer hard werkt en de afdelingen tot voorbeeld strekt, deze niet mogen nalaten voor een verhoog de afdracht te stemmen. Toen daarna tot stemming werd overgegaan (waarbij de afdelingen een aantal stemmen kregen toegewezen naar rato van het aantal leden) stemden Goes. Hontenisse, Hoofdplaat, Biervliet en Sas van Gent tegen een verhoging van de afdracht. Met 51 tegen 11 stemmen werd het voorstel door de vergade ring goedgekeurd. Jhr. Roëll. die hierna gelegen heid kreeg een woord tot de vergadering te richten, verheug de zich over de goede samenwer king. Dit is ook noodzakelijk, aldus spreker, daar wij hetzelf de principe hebben. De heer Boone was jaloers op de prachtige opkomst en wenste Gods rijkste zegen voor het ver dere werk van het Wit-Gele Kruis. De heer Borst sprak over de offerzin, die alle Kruisleden moe ten betrachten. Mr. De Vreeze sprak eveneens in deze zin en wees er op dat zij, die het vaandel in het Wit-Gele Kruiswerk erg hoog dragen, ook een offer moeten kunnen bren gen. In vergelijking tot de zie kenfondspremie betalen wij aan het Wit-Gele Kruis weinig, aldus spreker. Mevrouw iSchlüter-Ytsma uit Graauw. trad periodiek af, doch stelde zich herkiesbaar. Met al gemene stemmen werd zij her benoemd. In plaats van de heer N. J. Rijk uit Vlissingen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de voorzitter van de afdeling Vlis singen, de heer J. P- Springveld, gekozen. Drie toegevoegde bestuursle den, de heren C. J. van Hoote- gem uit Hontenisse, en de artsen J. A. van Lierop uit Hulst en J. B. Puylaert uit Sas van Gent werden bij acclamatie herkozen. Over het feit dat mensen, die geen lid van het Wit-Gele Kruis zijn, en in b.v. zuigelingenzorg toch geholpen worden, was de heer C. Rijk uit 's-Heerenhoek niet erg te spreken. Over een subsidie door provin cie en gemeenten naar rato van het aantal leden deelde de voor zitter mede dat de provincie dit reeds doet en gelukkig reeds door verscheidene gemeentebe sturen eveneens wordt gedaan. Een woord van hulde bracht de voorzitter aan het einde van deze uitstekend verlopen verga dering aan de wijkzusters, die regelmatig contact hebben met de mensen. Hij vroeg hen dringend om het werk van het Wit-Gele Kruis steeds opnieuw onder de leden te blijven uitdragen. van het Verificatiebureau der ver eniging van Nederlandse Ge meenten; b.) de rekening van het algemeen burgelijk armbestuur over 1956 en c.) van de vrijwilli ge brandweer over een gedeelte van 1956. Door de commissie belast met het nazien der rekeningen, be staande uit de heren De Kraker, Serrarens en De Jonge, wordt bij monde van de heer De Krakei geadviseerd om overeenkomstig het voorstel van B. W. de ge meente-rekening, dienst 1956, voorlopig vast te stellen en de rekeningen van het algemeen burgerlijk armbestuur en van de vrijwillige brandweer over 1956 goed te keuren. Z.h.st. of discussie wordt aldus besloten. Vaststelling 1959. gemeentebegroting Daar op de vraag van de voor zitter geen der leden het woo i a verlangt voor het houden van al gemene beschouwingen, wordt overgegaan tot de behandeling van de gemeentebegroting 1959. Besloten werd tot toetreding als lid van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederland se Gemeenten. Bij de post onderhoud lantaarns en verdere kosten straatverlich ting, vraagt de heer Florussen om ook in de kleinere straten de nachtbranders te voorzien van een H.P.L.-verlichting. De voorzitter gelooft dat dit voor de gemeente te duur uit zal komen, doch er zal naar de mee; - kosten geïnformeerd worden. Post: subsidie terzake van ver keer en veilgheid. B. W. stellen voor aan de ver eniging voor Veilig Verkeer Ter neuzen en omstreken een subsi die voor 1959 te verlenen van 50. Z. h. st. aangenomen. Post: Subsidie aan het Koningin Wilhelminafonds voor Kanker bestrijding. De heer Florussen vindt de sub sidie toegekend aan het Koningin Wilhelminafonds ten behoeve van de kankerbestrijding, te gering. De voorzitter antwoordt dat door het fonds een subsidie gevraagd werd van cent per inwoner en de raad heeft hieraan, bij raadsbesluit van 23 dec. 1949, zijn goedkeuring verleend. Post: Begroting vereniging „Het Groene Kruis". Voorgesteld wordt voor 1959 weer een bedrag van 2250 als subsidie te ramen: n.l. 1750 in de loop van het jaar te betalen en bij een eventueel tekort op de re kening 1959 het resterend bedrag van 500, voor zover benodigd. De raad verleent hieraan zin goedkeuring. Post: Rattenbestrijding. De heer Florussen zal het op prijs stellen als er meer aandacht werd besteed aan de bestrijding van dit ongedierte, daar er wer kelijk veel ratten zijn. De voorzitter antwoordt, dat er bij de eerstvolgende landelijke actie in december a.s. aandacht aan zal worden besteed. Post: Kosten van de haven. De heer Florussen zegt dat een paar jaar geleden de raad heeft goedgevonden dat de ha venmeester, bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog in functie bleef. Intussen zijn er weer een paar jaar over heen gegaan en nu er toch een benoeming moet plaats hebben voor een gemeentewerkman, geeft hij in overweging aan de nog in dienst zijnde havenmeester ontslag te verlenen. De heer Faas wijst er op, dat hij destijds er tegen is geweest, dat de havenmeester, ondanks het bereiken van zijn 65-jarige leeftijd, in functie zou blijven. Ieder ander moet op die leeftijd de dienst verlaten en het is nog altijd zo „gelijke monnikken, ge lijke kappen". De heer Van Cadsand merkt op, dat de gemeentewerkman bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd ook kan komen vragen de parkjes te mogen blij ven onderhouden. De voorzitter antwoordt dat B. W. deze kwestie nog eens zullen bekijken. Post: Uitgaven voor volksfees ten. De heer Florussen vraagt hoe het komt dat er dit jaar geen feest voor de schoolkinderen is geweest. De voorzitter deelt mede, dat het wel de bedoeling is geweest om op de jaardag van Prins Bernhard voor de kinderen een feestje te organiseren, maar dit kon niet doorgaan omdat de in specteur van het lager onder wijs geen „vrij" wilde geven. Getracht zal worden volgend jaar hiervoor een oplossing te vinden. Post: Subsidies en bijdragen voor millitaire tehuizen. De heer Florussen wil ook aan de centrale van Katholieke Te huizen en aan het Humanistisch Thuisfront een bijdrage verle nen. De heer Serrarens ondersteunt dit voorstel Met aantekening dat de heren Florussen en Serrarens geacht willen worden te hebben tegen gestemd, wordt het voorstel van B. W. om de subidie aan de Nederl. bond van mi Roge" te handhaven genomen. post: Kosten verstr stoffenbijslag. De heer Serraren «ie brandstoffenbijsl an worden verstrek De voorzitter an dit in de bedoeling betreffende formula reeds klaar. Post: Subsidie aan of instellingen voor De voorzitter merl B. W. de rekening binnengekomen. De veel hoger dan is ge Het voorstel van thans om voor 195t f 250 voor maatschaf en 750 voor gezinsz De raad verleent hi zijn goedkeuring. Post: Ontspanning v den. De heer De Feijter nu het perceel waar c hans bijeenkomen nie hen beschikbaar is, /uilen kunnen bijeen De voorzitter ant B. W. zullen trach lossing hiervoor te vi De overige posten si. of besprekingen o -•lig de voorstellen v; aangenomen. Bij de behandeling pitaalsdienst informe< De Feijter naar de po: meubelen raadszaal van een cyclostyle. De voorzitter zegt iadszaal gerestaure nog een of meer tafe stoelen aangeschaft n den, terwijl de in gel (yelostyle versleten Naar aanleiding va toe gestelde vraag v De Visser, spreekt d uit voor de aansch h outen meubelen i: stemming met het meubilair. De heer Florussen het nu staat met de een nieuwe openbare De voorzitter ant W. hieraan stee: Ie aandacht wijden, eens met de inspecte lager onderwijs hiero spreking worden gehi De heer Serrarens dat de school thans e: loos begint uit te zien De heer Visser vraó ruiling van het onde de Pouckepoldersedijl De voorzitter deelt er met het bestuur va slagpolder hierover r spreking heeft plaats men is nog niet tot o\ ming gekomen. De gewone dienst s vangst en uitgaaf met an ƒ256.396,89, terv\ taaldienst een nadelig reeft van 243.982,36 HOND VRAAG. De heer Serrarens het hotel „De Appel' moet worden, wat ei beuren met het gezin woont. De voorzitter antv dit de volle aandachi B. W., die zullen t: oplossing te vinden. De heer De Visser reeds 5 jaar de geme genwoordigt in het 1 tiet Juliana ziekenhu als zodanig wenst af De voorzitter dankt Visser namens de gei het vele werk in de en verzoekt de raad nieuwe vertegenwooi voor te benoemen. Bij de nu gehoude gen wordt tot vertege van de gemeente t heer Abr. Koster en vervangend lid, de Koeijer. Niets meer te beha de, dankt de voorzitt voor de goede samer de vaststelling der t groting 1959 en sluit r ing door het uitspre dankformulier. (Advertentie)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2