ng p tip; Krachtiger Britse maatregelen op Cyprus bepleit TROUWWAGENS Auto reed te Soestduinen tegen boom Nieuwe subsidie-regeling boerderijbouw Twee doden HET WEER De kwestie-Korea in de politieke commissie van de Verenigde Naties WEERBERICHT terdag 8 november 1958 OPVOEDING pen dat u met deze voordeel kunt doen. MAANDAG 10 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1522 Verschjjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Britse burgers krijgen wapens PLANNEN VOOR BOYCOT VAN SCHEPEN ONDER GOEDKOPE VLAG PROEF MET NIEUWE MAANRAKET MISLUKT SCHIPPERS BOUWTERMIJN PREMIEWONINGEN Franse atoomduikboot. i Lerarensalarissen. Algerijnen in Frankrijk veroordeeld. Zuidslavische pers protesteert. SUGGESTIE VAN „MANCHESTER GUARDIAN" OVER NIEUW-GUINEA salons sobèrt" Portugese vliegboot maakt noodlanding op zee. De Russische kernproeven. De 37 verstekelingen verzoeken om asiel in Australië. VLAGGEN OP ZONDAG GROTE BRAND IN MONTREAL. Brits schip ter hoogte van Zuid-Afrika in brand. HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en te komen als niemand het »ar dan precies vertellen wil- Ik begrijp, dat je geschrok- •n bent van dat boek onder rula's matras. Het lijkt nu derdaad of ze stiekem is en •n ongezonde, overmatige in- resse heeft in sexuele din- in. Maar je zult eens zien, hoe iuw die belangstelling ver- vijnt of althans tot normale Thouding terugkeert, als je lar zelf rustig en duidelijk en nder geheimzinnig-doenerij dingen uit de doeken doet". "ze vader heeft groot gelijk, •rs. Doé niet geheimzinnig uw kinderen. Geef hun niet gevoel van iets verschrikke- als ze met natuurlijke vra- bij u aan komen, om hun wsgierigheid te bevredigen, tndel natuurlijke dingen ook natuurlijk. Sluit aan op ten- en dierenwereld, dat zal u gemakkelijker maken, om liste sexuele voorlichting aan rinderen te geven. MARCELLE. adruk verboden.) Larvoor ook instrumentjes in handel. 'ist u dat rookworst eigen- niet gekookt behoort te arden? U legt de worst in >kend water en houdt dit 10 20 minuten tegen de kook i. De rookworst ziet er dan achtig uit, niet gerimpeld heeft niets van zijn smaak rloren. eenvoudig hulpmiddel om kruidnagel in de rodekool rug te vinden is dit: U prikt m voor het koken door het rrierblad heen, zodat u ze ter samen gemakkelijk ver- jdert. Niemand van uw ta lgenoten vindt dan een on- ngename verrassing op zijn rd. or kruiden in de bouillon, later weer verwijderd moe- worden, bestaat er ook 'n makkelijke oplossing. U nt ze in een lapje binden: kunt ze ook in een thee-ei en, dat u niet meer voor ;e gebruikt. er zoveel appelen zijn, ge- uikt u die waarschijnlijk vaak als broodbelegging, kt u plakken appel eens in t boter of margarine, dat een smakelijke variatie. is nu nog tegen redelijke js bloemkool te koop bij uw lentenman. 'Wist u dat deze trlijke groente bijzonder i is aan vitamine C? Daar- is het ook beslist de moei- waard het kooknat te be ren en er 'n bloemkoolsoep te maken. Ook spruitjes paprika's bevatten zeer 1 van het onmisbare vita le C. K'lmoes kunt u niet als ente beschouwen. Het ge- te aan vitamine C en voe- jszouten is zo laag, dat u en groente naast moet ge- of de appelmoes als des- op het menu plaatsen. En geldt ook voor zoete ap- jes, gedroogde appeltjes stoofperen! rijk aan vitamine C is 'botteljam. Eén goed be- e boterham levert u even vitamine C als een mid- rote sinaasappel. Rekent aar eens na hoe voordelig vervanging is. ineer u een restje gist •houdt, kunt u dat tot een kelijke broodbelegging verken. U bakt in weinig r een gesnipperd uitje n, voegt daar de gist aan wanneer deze gesmol- is, giet u er een scheutje r bij. Deze dunne massa u met 2 lepels haver- en maakt het smeersel- i nodig op smaak af met Zowel warm als koud is ?en pittige broodbeleg die bovendien rijk is aan line B. mslotte: of u duur vlees t of goedkoop, de voe- waarde blijft hetzelfde, tuk of goedkope runder - n zijn even waardevol bij .•arme maaltijd, mits de ;rlappen niet te vet zijn. vette lappen hebben als iron veel minder waarde. en nier steken in voe- waarde nog boven het re spiervlees uit. lNDEN: N HET ZELF N KOKEN N TUINIEREN V HANDWERKEN J. VAN DE SANDE lat 55-57 Torneuzen Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. TOESPRAAK VAN FOOT De Britse gouverneur sir Hugh Foot sprak in een radiorede, die hij zaterdagavond tot de inwo ners van Cyprus hield, over nieu we veiligheidsmaatregelen die, in verband met de jongste aanval len der EOKA op Britse burgers, zouden worden genomen en hij waarschuwde: „Het gevaar is er, heit zal nog voortduren en nie mand kan er zeker van zijn, dat hij er vrij van zal blijven". De gouverneur verklaarde dat de kortgeleden aan Britse bur gers op Cyprus gegeven waar schuwing, om ervoor te zorgen dat zij niet een „gemakkelijk doel wit" van de EOKA worden, „nog steeds, en wel in de hoogste ma te, van kracht blijft". Hij verklaarde, dat alle soor ten van veiligheidsmaatregelen zullen worden genomen om de Britse burgers te beschermen en dat geen enkele overweging „noch van ongemak voor het publiek in het algemeen, noch van kosten, noch wat ook, zal verhinderen de ze maatregelen uit te voeren". „Enkele nieuwe veiligheids maatregelen zult u zelf kunnen aanschouwen; met andere zal dat niet het geval zijn", aldus gouver neur Foot. Sir Hugh zei ook dat de EOKA, na haar in september j.l. gedane poging om generaal-majoor Dou glas Kendrew, voormalig leider der militaire operaties op Cy prus, te vermoorden, zich had toegelegd op een in het gehele eiland uitgevoerde campagne van hinderlagen tegen de Britse troe pen, waarbij vooral van mijnen gebruik werd gemaakt. Hij verklaarde, dat enkele da ders gedood en vele gearresteerd waren, terwijl ook vele wapens waren buit gemaakt. Dit had ertoe geleid, dat het aantal voor Britse militairen be stemde hinderlagen in de laatste tijd aanzienlijk was verminderd. Gouverneur Foot verklaarde de voornaamste Cyprische steden te hebben bezocht en met de daarin wonende Britse burgers te heb ben gesproken over het nemen van afdoende veiligheidsmaatre gelen. Aan zijn opmerking, dat de aan slagen op Britse militairen in de laatste tijd sterk waren terugge lopen, voegde sir Hugh Foot toe: „Doch de EOKA is verleden week begonnen met de meest lafharti ge en verachtelijke geweldple ging van alles, namelijk het in de rug schieten van ongewapende Britse burgers". En in een woord tot de Britse gemeenschap op Cyprus zei hij: „Wij doen er allemaal aan mee. Ook u staat in de frontlinie. De voornaamste taak der Britse troepen zal zijn u te bescher men". Generaal-majoor Kenneth Dar ling, die de leiding heeft van de Britse operaties tegen de EOKA heeft zaterdag te Nicosia op een persconferentie verklaard„In dien de Britse burgers op Cyprus vuurwapens wensen, kunnen zij ze krijgen". Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn vastbesloten een einde te ma ken aan de monsterachtige EOKA-aanvallen op Britse bur gers en wij zullen waterdichte maatregelen nemen om hier een einde te maken". Het Britse conservatieve La gerhuislid Rupert Speir zal de re gering woensdag a.s. interpelle ren over de toestand op Cyprus. Hij zal de regering vragen een definitieve verzekering te geven, dat zij krachtiger maatregelen op Cyprus zal nemen en dat zij de militaire autoriteiten aldaar alle noodzakelijke volmachten zal ge ven om orde en rust te herstel len en een einde te maken aan de geweldpleging. Zo nodig zou de regering ook een militaire gou verneur voor het eiland moeten benoemen. Men verwacht in dit verband, dat Speir zal voorstellen veld maarschalk sir Gerald Templer, indertijd Engelands „sterke man" op Malakka, eventueel tot mili tair gouverneur van Cyprus te benoemen. REVOLVERS VOOR BRITSE BURGERS De regering van Cyprus is zon dag begonnen revolvers aan Brit se burgers uit te reiken voor de verdediging tegen verzetslieden. BRITSE MILITAIREN VIELEN IN HINDERLAAG Twee Engelse militaire auto's zijn zondag op westelijk Cyprus in een hinderlaag gereden, waar bij een soldaat sneuvelde en een ander werd gewond. BRITSE PERSCOMMENTAREN De veel gelezen, links gezinde „Daily Mirror", schreef zaterdag onder meer: „Vrees besluipt de Britse burgers op Cyprus, nu er in de afgelopen zeven dagen vijf weerloze mensen zijn vermoord". De populaire, rechts gezinde „Daily Sketch" doet een beroep op de regering onverwijld bepaal de maatregelen, zoals het weg voeren van alle Britse vrouwen en kinderen, te nemen". Volgens het Amerikaanse blad „Business Week" is het zeven miljoen leden tellende interna tionale verbond van transport arbeiders van plan een boycott van schepen, die onder goedkope vlag varen, te beginnen. Het blad verneemt, dat het verbond steun toegezegd heeft gekregen van Amerikaanse vakverenigingen van havenarbeiders en zeelieden. De boycott-actie zal volgens de voorlopige plannen worden ge voerd gedurende een periode van ongeveer 10 dagen tussen 15 no vember en 15 december. De actie zal gericht zijn tegen ongeveer 800 schepen van vele nationali teiten. Over de kans van slagen van de actie is men het volgeris „Bu siness Week" niet eens. Vele za kenlieden met internationale be langen maken zich echter zorgen over deze actie, zo schrijft het blad. Deze zakenlieden vrezen, dat dit een precedent zal stellen voor internationale acties van de vakbeweging op andere gebie den. Om 8.31 uur (Nederl. tijd) za terdagmorgen is te Kaap Cana veral een raket van het type Thor-Able met een „maansatei liet door de Amerikaanse lucht macht afgeschoten. Dit is de deTde Amerikaanse maanraket die gelanceerd is. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft offi cieel bekend gemaakt, dat de proef met de nieuwe maanraket is mislukt. In een verklaring wordt ge zegd. dat de aanvankelijke mede deling van het bureau volgens welke de derde trap zich had los gemaakt van de vierde trap, be staande uit maansatelliet en rem- raket, niet juist is geweest. Het bureau heeft later gezegd, dat het vierde deel van de raket zich van het derde 'heeft losge maakt, waaruit volgt, dat alle vier de delen van de raket zich van elkaar gescheiden hebben. Volgens het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart heeft de radio-telescoop te Jo- drell Bank in Engeland 16 minu ten lang seinen opgevangen van de „Pionier 2". Het bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft later bekend gemaakt, dat de „Pionier 2" bo ven oostelijk centraal Afrika uit elkaar is gevallen na in de damp kring teruggekeerd te zijn. De raket had een hoogte be reikt van 1600 km. De topsnel heid wordt geschat op ongeveer 26.000 km per uur. (Advertentie) Grenulaan 21 Terneuiea. Telef. 2568 Aan de toekenning van rijks premie voor woningbouw is de voorwaarde verbonden, dat de bouw van de woningen binnen vier maanden na de datum van de premiebeschikking tot de bovenkant van de begane grond- vloer is gevorderd. De minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid heeft de mogelijkheid tot verlenging van deze termijn thans in begin sel beperkt tot drie maanden. In zeer bijzondere gevallen kan na 'n verlenging met drie maan den nog een verlenging van twee maanden worden verleend. Ver der uitstel is niet mogelijk. Dit betekent, dat bij overschrijding van de toegestane termijnen de premietoezegging zal worden in getrokken. Frankrijk is van plan zijn eer ste atoomduikboot uit te rusten met een Amerikaanse reactor met Amerikaans verrijkt ura nium als brandstof, aldus is van Franse ambtenaren te Parijs vernomen. De Fransen hebben hiertoe be sloten nadat zij tegenslag had den ondervonden bij hun pogin gen een reactor te bouwen, die natuurlijk uranium als brandstof gebruikt. De romp van de duikboot is te Cherbourg in aanbouw. Dezer dagen is een gewijzigde subsidieregeling van kracht ge worden voor de boerderijver plaatsing in ruilverkavelingen en de stichting van nieuwe boerde rijen op grote ontginningscom plexen. Deze wijziging was o.a. noodzakelijk door de gewijzigde normen voor koop- en pachtprij zen voor woningen en iandbouw- bedrijfsgebouwen. De nieuwe subsidieregeling, dje zeer een voudig van opzet is, kan een be langrijke stimulans betekenen om tot een economisch meer verantwoorde bouw van land bouwbedrijfsgebouwen te komen, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede. De belangrijkste algemene voor waarden zijn: 1. Het bedrijf dient ten minste 15 ha groot en goed verkaveld te zijn. 2. Geen subsidie wordt verleend indien het bedrijf door splitsing is ontstaan. 3. Bij verplaatsing in ruilverkave- lingsverband, dient de te ver laten boerderij te worden afge broken of aan de stichting beheer landbouwgronden te worden ver kocht. 4. Er dient een volledige boerderij te worden gebouwd te weten wo ning met bedrijfsgebouwen. 5. Het te investeren bedrag moet minimaal gelijk zijn aan het sub sidie. 6. Bij grote ontginningscom plexen moet exploitatie op an dere wijze dan door kolonisatie en uitgifte van nieuwe bedrijven niet mogelijk zijn. 7. Tuinbouwbedrijven vallen niet onder deze regeling. 8. Aanvragers dienen een rede lijke bekwaamheid, opleiding en financiële draagkracht te heb ben. Het subsidie is een vast bedrag, dat wordt uitgekeerd na het bou wen. Het is afhankelijk van de bedrijfsgrootte en het bedrijfs- type. Onderscheid wordt ge maakt naar akkerbouwbedrijven enerzijds en gemengde en vee teeltbedrijven anderzijds (meer dan 25 procent blijvend gras land). gebaseerd op het verschil tussen landelijk vastgestelde genormali seerde bouwkosten voor goede boerderijen en de maximum koopprijsnormen voor woningen en bedrijfsgebouwen. Aanvragen dienen te worden gericht tot de betrokken provin ciale directie van de Cultuurtech nische Dienst. Beoordeling vindt plaats door de commissie subsidiëring boer derijbouw, waarna het subsidie bedrag aan de gesubsidieerde wordt medegedeeld. Hierna is de gesubsidieerde, die als opdrachtgever fungeert, vrij in het laten opmaken van plan nen. Uiteraard is het mogelijk advies te vragen bij de Rijksiand- bouwvoorlichtingsdienst. De overheidsbemoeiing beperkt zich tot de normale gemeente- Naar aanleiding van een aan tal vragen, die tot het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zijn gericht, deelt het ministerie mede, dat de aanvangsalarissen en de maxi mumsalarissen van de leraren, die een doctoraal examen (niet gepromoveerd) hebben afgelegd in de volledige betrekking (26 29 lesuren) resp. bedragen 692,45 en 1.171.50 per maand. Het minimumsalaris van een leraar in de volledige betrekking, in het bezit van een bevoegdheid M. O. -B. is afhankelijk van de diensttijd, die hij elders bij het onderwijs heeft doorgebracht. Het maximumsalaris bedraagt eveneens 1.171,50 per maand. Bij processen te Parijs, Metz, Rijssel en Rouaan zijn vrijdag twee Algerijnen ter dood ver oordeeld, terwijl er vier levens lang kregen. De aanklachten varieerden van moord tot acties tegen de buitenlandse veilig heid van de staat. Een rechtbank in de Franse hoofdstad veroordeelde een Al gerijn tot dertien maanden ge vangenisstraf, omdat deze in gevangenschap als gevangenis kapper een scheermes over de keel van een medegevangene had gehaald, waardoor 't slacht- lijke voorschriften en globale goedkeuring vóórdat tot bouw mag worden overgaan door de subsidiërende instantie ten aan zien van minimale voorzieningen en vervolgens de controle achter af of de goedgekeurde plannen daadwerkelijk zijn uitgevoerd, waarna het subsidie wordt uit betaald. De officiële communistische pers van Zuid-Slavië heeft vrij dagavond met kracht geprotes teerd tegen de „giftige" èn „las terlijke" aanvallen op Zuid- Slavië. De Zuidslavische bladen be schuldigen de communistische autoriteiten van Oost-Duitsland, Bulgarije, communistisch Chi na en Albanië ervan, dat zij de feestelijkheden ter herdenking van het feit dat de Russische revolutie 41 jaar geleden uit brak, hebben misbruikt voor hef tige aanvallen op de regering- Tito. Twee doden en drie zwaar ge wonden kostte zaterdagavond een onbesuisd ritje van zes vrolijke jongelui van Zeist naar Soest. De slachtoffers zijn de 21-jarige Nellie van Dorrestein uit Soest en de 19-jarige Peter de Wit, een groentehandelaar uit Zeist. Zij hebben een botsing met een boom, waarop na een slippartij in De „Manchester Guardian" heeft de suggestie geopperd dat Australië en Nederland zullen aanbieden Papua, het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea om te vormen in een nieuw beheer- schapsgebied onder bestuur van Australië namens de Ver. Naties. Dit zou Nederland in staat stellen zich op elegante wijze uit het betwiste Nederlands Nieuw-Guinea terug te trek ken, zonder het over te dragen aan Indonesië, terwijl de Australiërs dan zullen kunnen bewijzen geen kolonisten te zijn. „Het zou geenszins verwonder lijk zijn als vele, of zelfs de meeste Nederlanders in het moe derland reeds volslagen beu zijn van Westelijk Nieuw-Guinea, dat hun weinig anders dan moeilijk heden en geld heeft gekost, en blij zullen zijn van dat gebied af te zijn, zolang het niet naar Indo nesië gaat". Onder verwijzing naar de re cente olievondsten in Westelijk Papua, vervolgt de „Manchester Guardian": „Jammer genoeg zul len zij misschien door de olie vondsten in Papua nieuwe hoop koesteren om in hun deel van het eiland rijkere olievelden te vin den. Het zou veel beter zijn als Australië en Nederland overeen zouden komen om hand in hand naar de Verenigde Naties te stappen en aan te bieden het ge hele Papua, het Australisch ge bied van Nieuw-Guinea en Wes telijk Nieuw-Guinea om te vor men in een nieuw beheerschaps- gebied onder Australië namens de Verenigde Naties, met de ga rantie dat alle handelswinsten zullen worden aangewend ten bate van het land. (Advertentie) <St kapt** «f MoporttaxW markt 16 bnxmtnystraat 9 fwwuzm A modekapsels in lijn, coupe en kleur: de betere toiletartikelen met vakkundig advies de verraderlijke bocht bij het Chr. sanatorium Zonnegloren te Soest duinen de auto met het zestal vloog, niet overleefd. Een 18-jarige en een 19-jarig meisje uit Soest werden zeer ern stig gewond aan hoofd, armen, bekkens en benen. Evenals de 20- jarige chauffeur uit Bunnik, die zware hoofdwonden kreeg. Zij zijn in het ziekenhuis de Lichten berg te Amersfoort opgenomen. Hun toestan is zorgwekkend. De zesde inzittende van de wa gen bleek kort na de botsing te zijn verdwenen. Deze jongeman heeft een ernstig shock gekregen en is in totaal verdwaasde toe stand van Soestduinen naar zijn ouderlijk huis te Bunnik gelopen. De drie jongemannen uit Bun nik en Zeist waren zaterdag avond in een café te Zeist aan het biljarten. Daar ontmoetten zij de drie meisjes uit Soest en het kwam er al gauw van, dat ze die even thuis zouden brengen. Het wegdek was glad door re gen en dorre bladeren. Hoewel bij de bocht in Soestduinen waar schuwingen staan, heeft de chaufferende jongeman waar schijnlijk te hard gereden met de zes jaar oude auto, die met vier personen achterin vermoedelijk uit de balans heeft gelegen. De wagen slipte en vloog op de boom. De ravage was verschrik kelijk. Het ongeluk gebeurde om ongeveer elf uur zaterdagavond, maar het heeft tot zondagmorgen zes uur geduurd, voordat de poli tie uit Soest met de hulpverle ning, het voorlopige onderzoek, het opsporen van de verdwenen inzittende en het ruimen van het wrak gereed was. Een Portugese vliegboot met 30 passagiers en een bemanning van zes aan boord heeft tussen Lissabon en Madeira, 180 mijl uit de kust, een noodlanding ge maakt. Direct stegen van Lissa bon 2 vliegtuigen op om naar de vliegboot te zoeken. Ook aan de schepen in de buurt Werd verzocht naar het toestel uit te zien. Aan de zoekende schepen werd des nachts per radio meegedeeld dat Portugese marinevaartuigen en -vliegtuigen hun actie overna men. De passagiers hebben de vol gende nationaliteit: 8 Duitsers, 2 Belgen, 6 Amerikanen, 5 Britten 2 Fransen en 7 Portugezen. Vier van de bemanningsleden zijn Portugezen, de overige twee ver moedelijk Britten. De „New York Times"' schrijft dat de jongste kernproeven van de Sowjets bijzonder veel radio actieve afval teweeg hebben ge bracht, klaarblijkelijk met de weloverwogen bedoeling de we reld te dwingen tot een overeen komst op papier over onvoor waardelijke stopzetting van kernproeven. Het blad verwijst naar verkla ringen van Scandinavische en Japanse zijde over de grote mate van radio-activiteit die na de jongste proeven is geconsta teerd. Het dringt er op aan dat Engeland en de Verenigde Sta ten zich gereed houden om ook eventueel hun proeven te hervat ten. De 37 verstekelingen uit Indo nesië aan boord van „Johan van Oldenbarnevelt" hebben zaterdag door middel van een dagblad te Sydney de Australische minister president, Menzies, verzocht om asiel in Australië. De verstekelingen zeiden in hun verzoek aan Menzies er nog altijd bang voor te zijn, dat zij te Djakarta aan wal worden ge zet inplaats van op Nederlands Nieuw-Guinea. De „Johan van Oldenbarnevelt" is zaterdagavond uit Sydney ver trokken. De verstekelingen zul len onderweg door de zorg van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea van boord worden gehaald. Het is de minister van Binnen landse Zaken gebleken, dat bij de overheidsinstanties niet allerwe- ge bekend is op welke dag moet worden gevlagd, indien het feit ter gelegenheid waarvan de na tionale driekleur, al dan niet met oranje winpel, wordt uitge stoken, op zondag valt. Teneinde elk misverstand op dit punt uit te sluiten heeft hij aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat de ministerraad in dertijd als regel heeft aanvaard, dat in de vorenbedoelde geval len op de maandag daaraanvol gend wordt gevlagd: Voor zover nodig verzoekt de minister in voorkomend geval in gelijke zin te handelen en te doen handelen. In Montreal is na een ontplof fing een flatgebouw van 4 ver diepingen gedeeltelijk door brand verwoest. Zeven-en-veertig ge meubileerde huurkamers en klei en flats brandden geheel uit. Vijf personen zijn hierbij om het le ven gekomen. Vijftien mensen zouden nog vermist worden. Een vrouw sprong van de derde ver dieping en kwam op een muur terecht. Met verscheidene fractu ren werd ze naar een ziekenhuis gebracht. De verwoeste vleugel herberg de naar schatting honderd bewo ners. Volgens de politie woonden er veel immigranten. Na twee uur was men de brand meester. De hoogte van het subsidie is I offer ernstig werd gewond. Mr. C. W. A. Schürmann, per manent vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver, Naties, heeft donderdag in de politieke commissie van de Ver. Naties verklaard dat men de strijd krachten van de Volkerenorga nisatie in Korea niet volledig kan terugtrekken voordat de voorwaarden voor een perma nente regeling vervuld zijn. De politieke commissie moet zich uitspreken over een ont- werp-resolutie, die o.m. door Nederland wordt gesteund. Hier. in verklaren de Ver. Naties dat zij vastbesloten zijn een onaf hankelijk, democratisch en ver enigd Korea onder een repre sentatieve regering in 't leven te roepen en wordt er bij de communistische autoriteiten op aangedrongen in te stemmen met vrije verkiezingen in Korea. Mr. C. W. A. Schürmann wees er in een korte rede op dat uit het rapport van de Ver. Natie commissie voor Korea blijkt dat de economische ontwikkeling van de republiek Korea nog steeds belemmerd wordt door de verdeeldheid van het land en de noodzaak om veel geld uit te geven voor de defensie. In het begin van het jaar scheen nieuwe hoop voor de toe komst van Korea gerechtvaar digd, aldus mr. Schürmann. Toen maakten de communisti sche autoriteiten n.l. bekend dat zij de communistisch-Chinese troepen uit Korea zouden terug trekken en spraken zij zich uit voor vrije verkiezingen in ge heel Korea. Maar de starre houding van de communisten bleek weldra uit de uitwisseling van nota's tussen communistisch China en Groot-Brittannië, dat optrad na mens de landen, die troepen etc. hebben geleverd voor de strijd krachten van de Ver. Naties in Korea, aldus mr. Schürmann. De communisten hebben nooit duidelijk gemaakt hoe zij het principe van de vrije verkiezin ..plichtmatig herhaald" is door vertegenwoordigers van deze school die zich toelegt op het verdraaien van verklaringen. „Wij weten heel goed waar wij de bronnen van agressie moeten zoeken als wij de onge lukkige na-oorlogse geschiede nis van Korea bestuderen", al dus mr. Schürmann. De bemanning van het 5.155 ton metende Britse vrachtschip „Forresbank" heeft het schip zondag, toen het zich 250 km ten zuiden van de Zuidafrikaanse ha venstad Durban bevond, verla ten, omdat er een hevige brand gen interpreteren, zo vervolgde j aan boord woedde, hij. Hij wees daarna op de on-1 De overlevenden werden aan rechtvaardige aanval van de boord genomen van het Britse Russische vertegenwoordiger schip „City of York". Het enige Zorin op het verslag van de com missie voor Korea en merkte in dit verband op dat deze aanval slachtoffer is een Indische don keyman. die aan brandwonden is bezweken. NOORDWESTELIJKE WIND. De zóne met vochtige en zach te lucht waarin wij ons zaterdag nog bevonden, verplaatste zich naar het Alpengebied en Oost- Europa. Dit hing mede samen met het doorkomen van een noordwestelijke stroming, welke veroorzaakt werd door een lage drukgebied boven Zuid-Scandi- navië en een krachtig hogedruk- gebied waarvan het centrum zich op ruim 1000 km ten zuidwesten van Ierland handhaaft. In de aangevoerde lucht kwa men flinke opklaringen voor, waardoor het kwik tot omstreeks 10 graden kon oplopen. Weliswaar dreven er van de Noordzee enkele buien landin waarts, maar veel regen hebben deze niet gebracht. Het laat zich aanzien dat de luch taan voer uit het noordwes ten ook vandaag voortduurt, zo dat het weerbeeld weinig veran dering zal ondergaan, d.w.z. nu en dan opklaringen, plaatselijk ook enkele buien. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. ENKELE OPKLARINGEN. Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien, zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 11 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. ït'.m. 1.10 1.2S 1.45 2.03 2.25 2.43 2.35 2.53 ZON MAAN op onder op onder Nov. 11 7.51 16.56 7.51 17.22 12 7.53 16.54 9.07 18.11 13 7.55 16.53 10.14 19.08 14 7.57 16.51 11.11 20.11 15 7.58 16.50 11.58 21.18

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1