Nederlaag der Amerikaanse regering Amerikaans-Britse ver klaring over stopzetting van de kern proeven Nieuwe Navo-plannen voor de verdediging van Europa Frankrijk zal zijn verplichtingen voor de Euromarkt nakomen Het Brusselse Atomium De vrijhandelszone TAXI HOOGWATER Viering van oktoberrevolutie WEERBERICHT SCHIPPERS ZON- en MAANSTANDEN In tien jaar worden 8 milloen bezoekers verwacht HEI W cankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1521 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. KONING HOESSEIN OP REIS De uitslag van de Amerikaanse verkiezingen is ge worden, wat werd voorspeld: een grote nederlaag voor de republikeinen, die nu aan het bewind zijn. Eisenhower behoeft daarom niet heen te gaan, noch zijn regering. Die zitten nog stevig tot aan het begin van 1961, maar zij moeten ernstig rekening houden met de democratische meerderheid in het Congres, die inderdaad formidabel is. Intussen zitten de overwin naars toch in een moeilijk par ket. Zij regeren niet, en zij be heersen wel het parlement, en zo zullen zij over twee jaar toch verantwoordelijk worden gesteld voor het beleid. Maar dat feit doet weinig af aan hun vreugde. Deze wordt getemperd doordat in de staat New York hun man Har- riman het gouverneurschap ver loor aan de onafhankelijke en liberale republikein Rockefeller. Zware aardbeving geregistreerd. Het technologische instituut van Californië te Pasadena heeft donderdagavond een zware aard beving geregistreerd, waarvan 't epicentrum in het gebied van Noord-Japan zou liggen. De in tensiteit van de beving was slechts weinig minder dan die van de aardbeving waardoor San Francisco in 1906 werd geteis terd. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de aardbeving zich ten oos ten van Hokkaido, het noordelijk ste Japanse eiland, voorgedaan. Naar verluidt lag het centrum diep onder het aardoppervlak. Volgens de laatste berichten zijn er geen slachtoffers. De scha de zou zeer beperkt zijn: drie ge sneuvelde schoorstenen en breu ken in telefoonkabels. De seinmografen van het K.N.M.I. tekenden in de nacht van donderdag op vrijdag, om tien minuten over twaalf, een zeer sterke aardbeving op, waar van de haard ten noordoosten van Japan was gelegen. De grootste bodembeweging in De Bilt bedroeg enkele millimeters. Lancering van maanraket uitgesteld. De derde poging van de Ver enigde Staten om een maanraket te lanceren, is vrijdagochtend vroeg uitgesteld. Ollicieel werd meegedeeld dat het uitstel te wijten was aan „technische moeilijkheden". Eerder was meegedeeld dat, als ditmaal de lancering niet zou doorgaan, er hedenochtend vroeg of op zijn laatst zondagochtend een poging zou kunnen worden gedaan. De woningbouw in september. Volgens gegevens van het Cen traal bureau voor de Statistiek zijn in september 7.629 woningen voltooid. In dezelfde maand van het vorig jaar werden 7.909 wo ningen opgeleverd. In de eerste negen maanden van 1958 kwamen 64.002 woningen ge reed, tegen 62.238 in de overeen komstige periode van 1957. Gerekend tot en met september 1958 werden sedert de bevrijding 660.560 nieuwe woningen opgele verd, waarvan 66.745 als systeem woning zijn gebouwd. in september lj)58 werden 8.028 woningen in aanbouw genomen, tegen 6.213 in september 1957. In de eerste negen maanden van 1958 werd begonnen met de bouw van 64.238 woningen. In de over eenkomstige periode van 1957 met 68.934. Doordat er in september met meer woningen werd aangevan gen dan er in die maand gereed kwamen, steeg het uitvoeringsni veau wederom. Op 1 oktober 1958 waren 90.120 woningen in aanbouw. Zuidslavische ambassadeur verlaat bijeenkomst van Bulgaarse communistische partij. De Zuidslavische ambassadeur te Sofia, Jovanovic, heeft don derdagavond een bijeenkomst van de Bulgaarse communisti sche partij verlaten uit protest tegen anti-Zuidslavische uitla tingen van mevr. Tsola Dra- gojtsjewa, lid van het centrale comité van de Bulgaarse com munistische partij en voorzit ster van de commissie voor vriendschap tussen de Sowjet- Unie en Bulgarije. Dit werd ge meld door het officiële Zuidsla vische persbureau, Tanjug. De bijeenkomst te Sofia werd gehouden ter gelegenheid van de 41ste verjaardag van de Rus sische oktoberrevolutie. Niet alleen de democraten heb ben overigens verdriet over Roc kefellers zege. Ook de vice-pre sident van diens eigen republi keinse partij, Nixon, gaat er on der gebukt. Nixon, die een wilde campagne heeft gevoerd en de partijmachine achter zich heeft en ten dele ook beheerst, steun de in Californië de bekende maar reactionaire republikeinse leider Knowland in diens strijd om het gouverneurschap. Maar Know land verloor, ondanks de hulp van Nixon. In New York daaren tegen heeft Rockefeller gewon nen zonder steun van de partij- machine, en door zich tamelijk los te maken van die bureaucra tie. Er Is een grote kans, dat Roc- gefeller straks de kandidaat van de republikeinen wordt voor het presidentschap. En dan gaat die mogelijkheid voor Nixon voorbij. Over twee jaar, als Eisenhower aftreedt, zal de republikeinse partij zeker een man zoeken die zoals Eisyhower, de naam heeft boven de partijen te staan. An ders, als zij het van haar eigen aanhang moet hebben, zal zij ze ker geen schijn van kans hebben. Overigens is het begrijpelijk, dat de democraten, die nu al voor de tweede keer de meerderheid in het congres wonnen, over twee jaar ook eveneens een president zullen hebben. Verrassingen in het Nabije Oosten Aan Dulles en Eisenhower Is deze zomer o.m. verweten, dat zij in een paniekstemming zijn geraakt, toen een staatsgreep plaats vond in Irak. Onmiddellijk werden toen zwaar bewapende troepen gestuurd naar Libanon, waar een burgeroorlogje woedde, en waar men vreesde dat de re volutionairen uit Irak (die als geestverwanten werden be schouwd van Nasser) ofde Russen zouden tussen beide ko men. De Amerikaanse troepen zijn intussen al weer terug en in Libanon is een president geko zen van nationale verzoening, die veel minder pro-Amerikaans is dan zijn voorganger. In Irak zelf hebben de Amerikanen nooit geïnterveniëerd. Nu echter blijkt, dat de nieu we leiders in Irak wel nationa listen zijn en wel een einde wil den maken aan het bewind van een kleine machtige groep vrien den van de konnig, doch dat zij geen marionetten zijn van Nas ser. Zij zijn nationalisten, niet pro-Westers, maar ook niet be reid om de leiding te aanvaarden van Egypte. Dit is gebleken, nu kolonel Aref gearresteerd is en beschuldigd van hoogverraad. Aref was zoiets als de Iraakse Nasser, die wel wilde samengaan met de Verenigde Arabische Re publiek van Egypte en Syrië. Maar in Bagdad heeft hij geen kans gekregen. Ook aan Nas sers macht zijn grenzen. Koning Hoessein ven Jordanië is op reis gegaan. Zijn familie leden gingen hem vooraf. Hij spreekt van vakantie, maar ver moed wordt, dat hij niet meer zal terugkeren, nu de Britse troe pen zijn vertrokken en hem niet meer kunnen steunen. Toch is het nog de vraag, of hij zich niet had kunnen aanpassen aan zijn omgeving, die nog al pro-Nasser is, doch die de staat Jordanië wel zal moeten behouden. De kwestie is, dat geen buurland Jordanië kan anexeren, zonder oorlog te krijgen met een andere aangrenzende staat. En met of zonder Hoessein moet Jordanië dus wel blijven. (Nadruk verboden.) (Advertentie) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 DAG EN NACHT. Tweede Italiaanse uitdaging voor Montgomery. De 38-jarige voormalige Ita liaanse cavalerie-officier, thans voor radio en televisie werkende journalist Aldo Binda, heeft de 71-jarige Britse veldmaarschalk Montgomery vrijdag tot "n duel uitgedaagd wegens de opmer kingen, die laatstgenoemde in zijn gedenkschriften over de ge vechtskwaliteit van het Italiaan, se leger in de tweede wereld oorlog heeft gemaakt. Binda heeft Montgomery te legrafisch verzocht binnen 48 uur zijn opmerkingen „te be vestigen of te ontkennen", of anders een duel met hem aan te gaan. Binda meende ook dat, indien hij geen antwoord ontving, „men zal weten, dat u dapperder bent met de pen, dan met 't zwaard". Te Nicosia op Cyprus is vrij dag een Britse bankbediende door verzetslieden doodgescho ten. De beide jongste Russische atoomproeven ontheffen de Ver enigde Staten van hun aanbod om hun atoomproeven op te schorten, zo heeft president Eisenhower vrijdagmiddag in een verklaring van het Witte Huis gezegd. Toch zullen de Verenigde Sta ten voor het moment nog niet weer met hun proeven beginnen. Zij menen voorts te weten dat Engeland eenzelfde houding zal aannemen. De Verenigde Staten gaan na tuurlijk tijdens de Geneefse be sprekingen door met het zoeken naar een hechte overeenkomst voor gecontroleerde staking der kernproeven, maar zien zich ge dwongen om hun standpunt te herzien indien Rusland niet bin- Het Engelse blad „Daily Ex press" schreef vrijdag over in lichtingen te beschikken, dat de Navo nieuwe plannen heeft aan vaard voor de verdediging van Europa. Deze plannen zouden voorzien in een onmiddellijk te rugtrekken in geval van een Russische aanval niet op de Rijn, maar op de Wezer, enige hon derden kilometers meer naar het oosten. Volgens het blad zou echter Nederland hebben geweigerd zijn troepen in Duitsland te stationeren met het oog op de kosten daarvan. De Neder landse strijdkrachten aldus de Daily Express zouden de noordelijke sector blijven be waken, maar hun stellingen aan de Wezer niet betrekken voor de strijd zou zijn begon nen, zoals ook voor de Rijn zou hebben gegolden. „Indien de Nederlanders er niet op tijd zouden aankomen, zou de Britse flank evenals in 1940 na de Nederlandse en Bel gische capitulatie ongedekt zijn", aldus het blad. „De bevelheb bers van de Navo, onder leiding van generaal Norstad, hebben besloten de eerste verdedigings linies meer naar het oosten te verplaatsen op verzoek van de Duitsers, die zich er over bekla gen dat bij het terugtrekken op de Rijn te veel Duits gebied wordt prijsgegeven". Het blad haalt vervolgens een woordvoerder van de Duitse am bassade in Londen aan, die heeft verklaard: „Het oorspronkelijke plan voorzag in het terugtrekken op de Rijn, indien de Russen de Elbe zouden oversteken. De Ne» derlanders zagen zich de bescher ming van de Rijndelta toever trouwd, die zou worden geïnun deerd. Wij kunnen geen com. mentaar geven op enige wijzi ging van dit plan". NEDERLANDS COMMEN TAAR Naar aanleiding van het be richt van de „Daily Express" vernam het ANP van de leger- voorlichtingsdienst De mededeling van de „Daily Express" over de niet-bereid- heid van de Nederlanders om troepen in Duitsland te legeren, is onjuist. Zoals reeds meermalen is ge zegd, streeft Nederland naar de mogelijkheid om troepen in Duitsland te legeren. De Engelse defensiechefs we ten goed vandaar hun rustig oordeel dat de Nederlandse strijdkrachten de hun toebedeel de taak kunnen vervullen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie in Bonn heeft verklaard niets af te weten van een wijzi ging in de defensieplannen van de Navo. Hij voegde hier aan toe, dat deze plannen zijn gericht „op de verdediging van het gehele gebied van de Westerse gemeen schap op een zo ver mogelijk vooruitgeschoven lijn". Een lid van de Westduitse am bassadestaf in Londen zeide geen gaping te zien in de noordelijke sector van de Navo-defensie in West-Duitsland. De Britse troe pen zijn in West-Duitsland ge stationeerd tot aan de kustlijn. Ook zijn eenheden van het West duitse leger in het noorden ge legerd. •k Amerika, Rusland en Enge land hebben vrijdag in Genève weer een bijeenkomst gehouden met het doel tot een staking van de kernproeven te komen. In het na de vergadering uitgegeven communiqué wordt van vorderin gen geen melding gemaakt. nenkort een soortgelijk besluit neemt, zo besluit de verklaring van president Eisenhower. De Russische atoomproeven (volgens de Amerikaanse com missie voor atoomenergie van be trekkelijke omvang) hadden op 1 en 3 november jl. plaats. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf tegelijker tijd een eensluidende verklaring uit. Tenzij de Sowjet-Unie instemt met de opschorting van kern proeven voor de tijd van één jaar, zullen de Verenigde Staten waarschijnlijk de proeven met kleine, taetische kernwapens her vatten, ahlus is vrijdag in wel ingelichte kringen te Washing ton vernomen. Verwacht wordt, dat president Eisenhower binnen enkele weken wil weten of de Sowjet-Unie evenals Groot-Brittannië en de Verenigde Staten bereid is de proeven op te schorten. De Ame rikanen en Britten hebben hun proeven met ingang van 31 ok tober, de begindatum van de hui dige 'conferentie te Genève, op geschort. De Sowjet-Unie heeft op 1 en 3 november kernontplof fingen teweeggebracht. Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging op de conferentie te Genève, Wadsworth, heeft vrijdag op de conferentie offi ciéél meegedeeld, dat de Sow jet-Unie na 31 oktober twee proe ven met kernwapens heeft geno men. Na afloop werd niet mee gedeeld of deze kwestie een on derwerp van bespreking op de conferentie is geweest. Het hoofd van de Russische afvaardiging, Tsarapkin, en diens voornaamste wetenschap pelijke adviseur, prof. Fjodorof, wilden na de bijeenkomst ver slaggevers geen mededelingen verstrekken over hun reactie op de Amerikaanse verklaring. Naar verluidde, is de sfeer op de bijeenkomst van vrijdag goed gebleven, alhoewel men het nog s+eeds niét eens is over een agen da. De ambassadeur van com- munstisch-China en de Verenigde Staten te Warschau, Wang Nan en Jacob Beam, hebben vrijdag de tiende bijeenkomst gehouden voor bespreking van de crisis in het Verre-Oosten. ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9 NOVEMBER v.m. n.m. 11.37 11.57 0.12 12.32 0.52 1.12 1.02 1.22 MAANDAG 10 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.21 12.40 Terneuzen 0.56 1.15 Hansweert 1.36 1.55 Walsoorden 1.46 2.05 ZON MAAN op onder op onder Nov. 8 7.46 17.01 3.46 15.36 9 7.48 16.59 5.07 16.06 10 7.50 16.58 6.30 16.41 11 7.51 16.56 7.51 17.22 12 7.53 16.54 9.07 18.11 Frankrijk zal zijn verplichtin gen onder het Euromarktverdrag op 1 januari a.s. nakomen, zo heeft de voornaamste woordvoer der van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekend gemaakt" naar anleiding van de besprekingen, die de mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, donderdag met leden van de Engelse rege ring heeft gehad. In de Sowjet-Unie is de 41ste jaarlijkse herdenkingsdag van de Russische oktoberrevolutie gevierd met grote militaire pa rades en toespraken in Moskou en andere plaatsen zo ver uiteen liggend als de Siberische stad Irkoetsk en de vlootbasis Wla- diwostok in het Verre Oosten. Het Rode Plein in Moskou was versierd met de vlaggen van 15 landen van de Sowjet-Unie en de parade werd afgenomen door de Russische leiders onder wie de premier en de leider van de communistische partij Chroesjt- sjef en president Worosjilof. Naast hen op het podium voor het graf van Lenin en Stalin be vonden zich leden van de Poolse regering. Maarschalk Rodion Malinofsky, de Russische minister van De fensie, zei in een rede. dat het volk van de Sowjet-Unie de ver jaardag viert „met alle soorten nieuwe successen op landbouw kundig en industriëel gebied". Malinofsky kritiseerde de Wes telijke mogendheden. „Ons stre ven naar vrede stuit op koppig verzet van de heersende kringen van Amerika, Engeland en ande re imperialisten. Zij zetten, zoals altijd de bewapeningswedloop voort en bemoeien zich met de binnenlandse aangelegenheden van anderen. De Sowjet-Unie neemt alle maatregelen om haar verdediging voor te bereiden en haar leger, vloot en luchtmacht zijn toegerust met de beste mo derne uitrusting. Dank zij de waakzaamheid van ons volk, de partij en de regering beschikken de strijdkrachten over alles om een vernietigende slag toe te brengen aan agressie, die een nieuwe wereldoorlog zou durven te ontketenen. Zij zijn altijd ge reed om hun plicht te doen en de overwinningen van de revo lutie te verdedigen." De reusachtige menigte die de parade gadesloeg zag de nieuwe Russische uitrusting waaronder raketlanceertoestellen op wielen en rupsbandvoertuigen. In de parade reden verder mee gewel dige mortieren en zware, gemo toriseerde artillerie, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Op de parade volgde een stoet van arbeiders uit Moskouse fa brieken, die spandoeken, leuzen en symbolische afbeeldingen meevoerden. Raketten, atoomkanonnen en zware tanks ontbraken evenwel in de militaire parade, die korter en minder indrukwekkend was dan vorige jaren. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de Engelse regering inziet, dat de situatie niet zo dra matisch is als sommige delen van de Engelse pers het doen voorko men. De kwestie van de vrijhandels- zóne is naar de woordvoerder verder verklaarde verschrikkelijk ingewikkeld en vereist een gron dige studie van de vraagstukken, die er mee samenhangen. De woordvoerder zeide niet te geloven, dat de gemeenschappe lijke markt in de eerste fasen van haar bestaan ernstige vraagstuk ken zal doen rijzen. De Franse regering stelt er, naar de woordvoerder zeide, prijs op een oplossing te vinden voor de vraagstukken, die de gemeen schappelijke markt eventueel zal scheppen voor de andere elf lan den der O. E. E. S. en in het bij zonder voor Engeland, mits ech ter deze oplossingen niet de Euro- markt zelf vernietigen. Gevraagd naar de mogelijkheid van het vinden van oplossingen door bilaterale onderhandelingen voor de vraagstukken, die rijzen door het gemeenschappelijke douanetarief der zes E.E.G.-lan- den, deelde de woordvoerder mede, dat nóch de Engelse nóch de Franse regering gelooft, dat bilaterale onderhandelingen een bevredigende oplossing zouden verschaffen. Volgens de woordvoerder zijn de donderdag te Londen gevoer de besprekingen uiterst nuttig geweest en hebben deze bespre kingen opheldering verschaft over de wederzijdse standpunten. De woordvoerder deelde voorts mede, dat er geen sprake is van pogingen om Frankrijks wens voor nauwere samenwerking tus sen Engeland, Amerika en Frank rijk inzake de belangrijke politie ke vraagstukken ingewilligd te doen krijgen in ruil voor conces sies inzake de vrijhandelszone. Harriman wil Sowjet-Unie weer bezoeken. Averell Harriman, de demo cratische gouverneur van de staat Hew York die bij de ver kiezingen van dinsdag door de republikein Nelson Rockefeller werd verslagen, heeft op een persconferentie verklaard te ho pen dat hij weer een bezoek aan de Sowjet-Unie kan brengen. Na in de oorlog ambassadeur te Moskou te zijn geweest maak te Harriman in 1946 weer een reis naar de Sowjet-Unie. Museum voor onbekende schilderijen. Tegen het einde van dit jaar zal er te Londen een nieuw mu seum worden geopend, waar het publiek in staat zal worden ge steld schilderijen van onbeken de artisten te bezichtigen en eventueel te kopen. De tentoon gestelde schilderijen zullen wor den uitgezocht door een speciale commissie. De werken zullen gedurende drie weken in de kunstzaal te bezichtigen zijn. De prijzen variëren van 60 tot 500 gulden. Men hoopt met de com missie van verkochte werken, nieuwe centra elders in het land te kunnen openen. De kunstzaal zal gevestigd worden in Sloane Street. Het Atomium trekpleister van de Expo '58, heeft na het sluiten van de Wereldtentoonstelling te Brussel al weer enige duizenden bezoekers ontvangen. Verleden week is het voor het publiek opengesteld. De maatschappij van het Atomium en de gemeen te Brussel zullen dit indrukwek kende bouwwerk van metaal de eerstvolgende tien jaar exploi teren. De ontwerper van het Atomium, ir. A. Waterkeyn, re kent op 600.000 bezoekers per jaar. In de zes maanden van de Wereldtentoonstelling hebben niet minder dan 1.800.000 men sen de negen bollen die het Ato mium vormen bezocht. De tentoonstellingen in de bol len die een beeld geven van de ontwikkeling der kernenergie zijn, met utzonderng van de Amerikaanse inzending, die is overgebracht naar een tentoon stelling in Philadelphia, in tact gebleven. Men overweegt het volgend jaar met hulp van de „Als op 1 .januari a.s. het ver drag over de Europese Economi sche Gemeenschap in werking treedt, zal er nog geen vrijhan delszone zijn", dit meent men in gezaghebbende kringen te Lon den, na kennis te hebben geno men van het verloop der bespre kingen tussen de Britse en Fran se ministers in de Franse hoofd stad. In feite nemen deze kringen aan dat het Engelse streven om de standpunten van Engeland en Frankrijk nader tot elkaar te brengen volledig zijn mislukt. Dit betekent echter niet dat En geland nu zijn pogingen zou op geven om met de „zes" tot over eenstemming te komen. Het is mogeliik dat Engeland het initia tief zal nemen tot een volgende maand te houden conferentie van de „top" (DeGaul'e, Aden auer en MacMillan) of anders tot een conferentie van de minis ters der 17 bij de O.E.E.S. aan gesloten landen. Gelijktijdig zal Engeland op andere terreinen actief blijven. In het bijzonder zal gestreefd worden naar nauwere samenwer king met de Europese landen die het Engelse standpunt delen. nl. de Scandinavische landen, Zwit serland en Oostenrijk. Reeds zijn er met deze landen te Londen- besprekingen op regeringsniveau geweest. Volgende week zullen vertegenwoordigers van de indu strie organisaties dezer landen, elkaar in Pariis ontmoeten. Anderzijds kan er, naar het oordeel van waarnemers, geen twijfel over bestaan dat Enge land de Europese betalingsunie onder druk zal zetten. Om deze organisatie te „torpederen" be- heeft Engeland niets anders te doen dan de vrije inwisselbaar heid van het Engelse pond te her stellen. Om aldus AFP met de financiële redacteur van de „Manchester Guardian" te spre ken „deze converteerbaarheid is veel dichterbij dan men wel denkt". Een dergelijke actie zou voor Engeland het bijkomende voordeel hebben, dat het daar mede de steun van de Verenigde Staten zou verwerven. organisatie voor Euratom een tentoonstelling in te richten be treffende het vreedzame gebruik van kernenergie. Ook zal waar schijnlijk één bol gewijd worden aan de totstandkoming van het Atomium zelf. Een kleurenfilm, die een overzicht van de bouw geeft, is kortgeleden gereed ge komen. Het is de bedoeling de waterwerken te handhaven. Ge durende de weekends zal het Atomium verlicht zijn. Brussel heeft zichzelf dus tien jaar de tijd gegeven om te be raadslagen over het lot van het Atomium. Men heeft uitgere kend, dat het afbreken meer dan een half miljoen gulden zal gaan kosten en bovendien moet er re kening mee worden gehouden, dat het slopen een veel gevaar lijker karwei is dan het opbou wen. In totaal heeft de bouw bijna vijftien miljoen gulden ge kost. De eerstvolgende maanden zal men van uit het Atomium neer kunnen zien op de resten van de Wereldtentoonstelling. Maar al spoedig zal er op de Heizelvlak- te weer gebouwd worden. Brus sel wil er niet meer, zoals na de tentoonstelling van 1935, een troosteloze vlakte achterlaten. Er bestaat een kans, dat de tuinen behouden blijven. Een zwembad, een miniatuurgolf baan, en rolschaatsbaan, alsme de restaurants en café's zouden van de Heizei een nieuw centrum van vermaak en ontspanning kunnen maken. Verder over weegt men de betonnen pijl met de daaronder gelegen reliëfkaart van België te handhaven en ook gaan er stemmen op om de we tenschappelijke tentoonstelling te behouden en onder te brengen in de paviljoens van de Kolen- en Staalgemeenschap, de Ver. Naties en de Congo, dus in de onmiddellijke nabijheid van het Planetarium, dat is overgebleven van de wereldtentoonstelling uit 1935. Vlak ten oosten van Moskou ligt het zwaartepunt van een omvangrijk hogedrukgebied met een kern van 1050 mbar. Dit hogedrukgebied, dat tot over Duitsland reikte, wordt daar nu aangetast door storingen die uit het zuiden en westen komen. De westelijk en uit Engeland afkomstige storing veroorzaak te bij ons veel bewolking, waar uit op de meeste plaatsen wat regen en motregen viel. In de zachte lucht, waarin wij ons be vonden, liep het kwik tot elf graden op. Inmiddels is een volgende Oceaanstoring naderbij geko men, welke gevolgd wordt door een krachtig oceanisch hoge drukgebied. Verwacht wordt dat onder het opdringen dit hoge drukgebied deze storing zater dag naar Denemarken en Noordwest-Duitsland zal weg trekken. Na het passeren ervan zal het hogedrukgebied de wind bij ons naar west tot noordwest doen ruimen. De aangevoerde lucht wordt dan droger; ook ko men er opklaringen in voor. medegedeel d door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. E nkele opklaringen. Overwegend droog weer met van het westen uit enkele opkla ringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen als gis teren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1