EEN MEESTERWERK IS ZOEK De Kongo wenst zelfbestuur Rusland en Polen Nederlandse bouwondernemers over de woningnood Heeft België het nationalisme te vrezen? Donderdag 6 november 19'58 DE VRIJE ZEEUW 12e jaargang no. 1519 In de jaren tijdens, maar vooral onmiddellijk na de twee de wereldoorlog, heeft België zijn economisch wonder, gelijk het destijds is genoemd, voor een niet gering gedeelte te dan ken gehad aan het bezit van de Kongo. Leopold II, evenals onze Ne derlandse Koning Willem I, een handelsman met vooruitziende blik, heeft van het direkte na geslacht meer dank voor zijn bemoeiingen gehad als nog steeds met Willem I het geval is. Het heeft hem bij zijn leven moeite gekost om zijn regering en ook zijn onderdanen ervan te doordringen welk' een kost baar geschenk hij België gaf door de Kongostaat, door zijn bemoeiingen tot stand geko men, en min of meer zijn par ticulier eigendom, aan België na te laten, indien het bereid was om financiële hulp te ver lenen bij de hem boven het hoofd groeiende verplichtingen, die de ontwikkeling van de Kongo door Stanley eerst aan Engeland aangeboden, met zich bracht. België heeft er wèl bij geva ren, niet slechts vanaf het ogenblik dat de koning zijn ogen sloot, maar vooral na de eerste en tweede wereldoorlog. Het heeft de Kongo op voor treffelijke wijze beheerd; zowel Albert als Leopold II hebben door hun bezoeken aan de Kon go een band gelegd, die Neder land in zijn uitgebreid Indische bezit op minstens gelijke wijze, zo niet sterker, had kunnen leg gen, maar verzuimde. VERSCHILLEND OORDEEL. Er beginnen zich echter in dit gebied met een oppervlakte, dat enkele malen België en Neder land samen omvat, met een be volking, die in betrekkelijke korte tijd een grote ontwikke lingsfase heeft doorlopen, ver schijnselen voor te doen, die opmerking verdienen. In december 1957 zijn, op ini tiatief van de gouverneur-gene raal in de 3 grote steden ge- meenteraads-verkiezingen ge houden, waarbij voor het eerst inheemsen hun stem konden uitbrengen. Het was een expe riment om vast te stellen welke omvang het nationalisme in de Kongo al reeds heeft bereikt. Een experiment, waarvan de uitslag tot twee extreme uitleg gingen aanleiding heeft gege ven. Hoort men stemmen uit Frans Equatoriaal Afrika, waar an ders zou het geen Frans gebied zijn. letterlijk iedereen aan politiek doet en de onafhanke lijkheid voor de deur schijnt te staan, heerst er aan de Belgi sche oever van de Kongo-rivier nog slechts een ochtendscheme ring. Hoort men bestuurders van de Portugese kolonie Angola, waar het autoritair bewind van Salazar merkbaar is, dan lijkt het alsof geheel de Kongo door drenkt is van gevaarlijke denk beelden en agitatie. Zelfs zou de gouverneur van de meest noor delijk gelegen provincie van An gola aan de gouverneur-gene raal in Loeanda een rapport hebben gezonden, vol verschrik kelijke vooruitzichten van poli tieke gevaren, die de aangren zende Kongo kunnen aantasten. DUIDELIJK STANDPUNT. Nu zeggen de kenners van de Kongo dat nóch het een nóch het ander juist is. Het opko mende nationalisme, waarvan zij het bestaan niet ontkennen, betekent aan de ene kant min der dan de Portugezen vrezen, maar anderzijds ook meer dan de Fransen begrijpen. De ontwikkelde Kongolezen zijn mannen met onafhankelijke doch redelijke opvattingen, mannen als de burgemeesters van Leopoldstad of Elisabeth- stad, die voorzichtige, maar ge wisse schreden hebben gezet op de weg naar een duidelijk om lijnd politiek standpunt. Men kan niet anders zeggen dan dat de Belgen een verstandig kolo niaal bestuur hebben getoond en dat zij nóch na wereldoorlog I nóch na wereldoorlog II zich onnodig verontrust hebben ge toond. De Belgen zijn, nadat zij de Kongo kregen te beheren, aan vankelijk vaderlijk, maar tege lijk autocratisch te werk ge gaan. Er is natuurlijk een duide lijke verandering gekomen van af het ogenblik, dat de Kongo een Belgische kolonie werd mplaats van een autocratisch rijk onder Leopold II. De lijn van beheer is echter dezelfde gebleven. GEEN INMENGING! De Belgen hebben aan de Europese kolonisten nóch aan hun eigen Afrikaanse onderda nen politieke rechten gegeven. Lastige Europeanen, ook Belgen, die er op uit waren radicalen ideeën te verspreiden of ander zijds de inheemse arbeiders slecht behandelen, werden zon der omhaal hetzij gedeporteerd, hetzij minstens uit het land ge zet. Zodoende waren opstanden van de inheemsen betrekkelijk zeldzaam en leidden nooit tot uitgebreide expedities. De Engelsen hebben wel in de jaren omtrent 1910, door middel van in Engeland bekend filan tropische en humanitaire ver enigingen getracht het lot van de Kongolezen zwarter af te schilderen dan het was, maar heel veel invloed heeft dit niet gehad. Dit nog te minder, nadat Europa in de strijd tegen het keizerlijk Duitsland België no dig had, pok in Afrika. Een laatste opstand heeft in 1943 plaats gehad, en. is, eigenlijk zonderling genoeg, niet ontsierd door hulp van Duitse of Ita liaanse zijde, die men in die dagen en jaren mocht verwach ten. Vandaar, dat aan het einde van wereldoorlog II de Belgen een vrijwel rustige Kongo kon den overnemen. Een Kongo, die zich gedurende de oorlog econo misch sterk had ontwikkeld, en die bleek het na 1945 bijzonder kostbare uranium te bevatten, dat de rijkdom van de Kongo, dus ook van België, verhoogde. Dit heeft voor de Belgische re geerders het voordeel gehad, dat zij zich aan de veranderde toe- staanden konden aanpassen, en dat niet de vijand tijdens de oor log een vijandelijke invloed had achtergelaten. Integendeel, de geallieerden hebben onmiddel lijk na 1945 al het mogelijke ge daan om België bij zijn kolo niaal beheer te helpen, al ware het alleen reeds om het kostba re uranium-bezit. DE VEILIGHEIDSKLEP. In Brits en Frans-Afrika ging men er toe over om grotere ma te van vrijheid in te voeren. Ghana is het eerste voorbeeld daarvan geworden, en van Gha na uit hebben de nationalisti sche gedachten zich verder in Afrika ontwikkeld. De Belgen hebben tijdig begrepen, dat een uitlaatklep diende te worden geopend voor de denkbeelden van gelijkheid en onafhanke lijkheid, die bij de bevolking waren gaan leven. Vandaar de gemeenteraads verkiezingen in Leopoldstad, Elisabethstad en Jadotstad, waardoor een grondslag is ge legd voor verkiezingen op gro ter en nationaler schaal. Bij de ze gemeenteraadsverkiezingen waren alle kiezers, blanke en inheemse, op een gemeenschap pelijke lijst geplaatst. De geko zen kandidaten zijn meren deels afkomstig uit de Afrikaan se middenklasse van kleine on dernemers en geschoolde arbei ders. Slechts in zeldzame geval len zijn kandidaten gekozen van wie bekend was dat zij op bij zonder goede voet met het be stuur stonden. Zonder dat men nu van een anti-Belgische ver kiezing kon spreken, was de uit- De woningnood wordt terecht betiteld als volksvijand no 1, doch het is onvoorstelbaar dat deze slogan dertien jaar na de bevrij ding nog steeds wordt gehan teerd. Dit zei dinsdagmiddag de heer D. J. Beuker, voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwon dernemers, toen hij op een pers conferentie te Utrecht de laatste tien jaar bouwbeleid aan een be schouwing onderwierp. Volgens de heer Beuker kan men eerst van nood spreken, in dien een deel van het volk in nood verkeert, zoals bij de wa tersnoodramp in 1953. Op het ge bied van de woningbouw betekent nood, dat een deel van ons volk geen onderdak zal hebben. Men kan zich afvragen, aldus spreker, welke offers ons volk zich ge troost heeft om deze nood te leni gen. In dit verband wees de heer Beuker erop, dat velen zich wel financiële offers getroosten voor andere zaken, die het leven moe ten veraangenamen, doch voor het dak boven hun hoofd slechts geringe offers willen brengen. Wanneer men werkelijk door drongen zou zijn van de ernst van deze maatschappelijke misstand, dan zou men de woningnood met man en macht bestrijden. En wel direct met daden en niet door middel van commissies, conferen ties, vergaderingen, kortom pra ten en schrijven, al jarenlang, al dus de heer Beuker. Wanneer men de watersnood ramp van 1953 op dezelfde wijze had willen oplossen als men met alle perfectionisme en ordening heeft getracht te doen met de woningnood, dan zou men in Zee land nog met zijn nek in het wa ter hebben gestaan, aldus de heer Beuker, die in dit verband naging wat er -sinds de oorlog met de woningbouw is gebeurd. Inplaats van het grijpen naar het normale middelhet herstel van de ondernemersfunctie, heeft men, volgens de heer Beuker, ge tracht op kunstmatige wijze de woningnood op te heffen. Die kunstmatigheid treft men aan op het gebied van de huren, van de subsidies, van de rentevoet, van het peil der woningen, doch voor al door de uitschakeling van het particulier initiatief. Na de oorlog, zo zei de heer Beuker, heeft men getracht de bouwondernemer uit te schake len. In 1946 heette het, dat het particulier initiatief een overwon nen standpunt was en dat de fi guur van de particuliere bouwon dernemer gedoemd was te ver dwijnen. Het moest allemaal an ders, sneller en beter. Getracht is, aldus de heer Beu ker, de woningbouw en -exploita tie tot overheidstaak te maken, wat normaliter behoorde tot het terrein van het particulier initia tief van bouwondernemer en be legger. Na 13 jaar woningbouw staat voor iedere Nederlander vast, al dus de heer Beuker, dat deze po litiek ten principale is mislukt en voor zover nog aanwezig, ook in de toekomst gedoemd is te mis lukken. Hiervan getuigt, volgens hem, in positieve zin de woning- produktie van de particuliere bouwondernemer, zoals deze, on danks alle belemmeringen, na de oorlog tot stand is gekomen. In weerwil van allerlei politieke en maatschappelijke stelsels, die het particulier initiatief wensten uit te schakelen heeft, aldus de heer Beuker, de praktijk bewezen, dat men het zonder dat particulier ondernemerschap niet stellen kan en dat het zonder de bouwonder nemer niet mogelijk is het wo ningtekort op te lossen. Ook de diverse pogingen die daarna nog zijn of worden aangewend om door de overheid geprotegeerde semi-overheidsinstellingen en -lichamen als bouwondernemer te laten optreden en op deze wij ze alsnog te trachten de particu liere bouwondernemer van het toneel te doen verdwijnen zullen, volgens spreker, schipbreuk lij den bij het allengs duidelijker worden van het feit, dat het par ticulier initiatief het nog altijd beter, sneller en goedkoper kan. slag toch wel in het algemeen anti-koloniaal. Ook hier is bewezen, dat het vormen van een middenklasse gelijk staat met het stimuleren van een onafhankelijkheidsbe weging, die zo straks in de prak tijk moet tonen, of zij in staat is deze beweging in realiteit om te zetten. DE DOELEINDEN VERSCHILLEN. Een resultaat is reeds naar voren gekomen. Er is in de Kon go een organisatie van de Aba- go-Baskongo-stammen. Dit zijn stammen, gevestigd aan de Be- neden-Kongo. Deze legden in Laopoldstad beslag op 130 van de 170 zetels, hoewel hun nume rieke sterkte slechts iets meer dan de helft van de ruim 43.000 opgekomen kiezers bedroeg. Er zijn nu personen, die menen, dat het Baskongo-nationalisme domineert, en dat het eigenlijke algemene Kongolese nationalis me daarbij ten achter blijft. De leiders van de Abago achten dit succes zelf bereikt doordat zij de eis van onmiddellijke onaf hankelijkheid van de Kongo stelden. Naast hen bestaat er de orga nisatie „Conscience Afriqaine", die onafhankelijkheid binnen 30 jaren eist. Bélgische autori teiten zijn geneigd om het suc ces van de Abago op rekening van herlevend stambewustzijn te verklaren. Het ene is even goed mogelijk als het andere. En alleen de eerstkomende ja ren zullen kunnen leren wie ge lijk heeft gehad. Het is natuur lijk zo, dat in de drie grote gro te steden, waar de arbeidersbe volking allicht eerder een bron van onrust is dan de landbou wende bevolking op het platte land, aan de Abago, maar ook aan andere bestaande Afrikaan se organisaties grote rechten van vrijheid van spreken en schrijven zullen worden toege staan. Daaruit moet nu blijken of de gemiddelde inheemse Kon golees vatbaar is voor het spec taculaire ideaal van direkte on afhankelijkheid of inziet dat een door de Belgen voortgezette lei ding betere lering inhoudt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Verplichte invaliditeitsverzekering in Zwitserland? De Zwitserse regering heeft het parlement een ontwerp voor verplichte invaliditeitsverzeke ring voorgelegd. De Kamer kan hierop amendementen indienen, maar het is de bedoeling de wet in 1960 van kracht te doen wor den. Volgens het ontwerp moet ook voorzien worden in maatre gelen tot heropneming van een door invaliditeit getroffene in het produktieproces zoals door medi sche verzorging en herscholing. Prothesen, speciale werktuigen, ziekenwagentjes e.d. zouden gra tis te verkrijgen zijn. De uit te ke ren invaliditeitsrente zou op ba sis van het ouderdomspensioen worden berekend. In 1925 is een grondwetsartikel aangenomen volgens hetwelk de sociale verzekering bij de wet ge regeld moet worden. Wat de oudedagspensioenen betreft is dit reeds in 1948 geschied. (Advertentie^. door HILAIRE BELLOC 70) (Nadruk verboden.) 1. Had lady Norbolt goede en voldoende redenen om te gelo ven, dat haar exemplaar het originele was? 2. Handelde zij met boos op zet, toen zij het andere exem plaar als een vervalsing aan merkte? 3. Had zij schade geleden door de aanspraken, die de hertog van Emonsillado voor zijn exem plaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? 4. Had de hertog van Emon sillado goede en voldoende re denen om te geloven, dat zijn ezemplaar het originele was? 5. Handelde hij met boos op zet, toen hij het andere exem plaar als een vervalsing aan merkte? 6. Had hij schade geleden door de aanspraken, die lady Norbolt voor haar exemplaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? De jury trok zich terug. De tijd, waarin de jury be raadslaagt, want er is niets om de aandacht te boeien. Maar bij deze merkwaardige gelegenheid was dat anders. Archibald Dacy slenterde naar buiten om een sigaret te roken. Maar die sigaret zou nooit ge rookt worden. Want achter hem kwamen sluipend de stappen van de monsterlijke dr. Mow- lem en ze waren nauwelijks de deur uit en in de vestibule of de Berg van geleerdheid viel met kreten van woede op de Lieve ling der Salons. Het was de keizerlijke Amb tenaar die de eerste klap gaf. Maar de Fat pareerde de tweede en plaatste er een prachtige te genstoot boven het hart, zodat de zwaargewicht wankelde. De doctor chargeerde opnieuw en begon er lelijk op te timmeren met linkse stoten, toen opge wonden van alle kanten mensen onder de Spaanse bogen van het gerechtshof verschenen en er zich een mas a om hen vorm den. Er werd gewed en er wer den favorieten gekozen, toen de twee ouderen, de zwaargewicht en de bantam zich lieten gaan. Goed bloed verloochent zich niet. Archibald Dacy (wiens moeder een Pimplehurst is) gaf de geleerde een stomp op zijn linkeroog, juist toen de museum- bewoner een gemene zet wilde doen door het hoofd van zijn tegenstander in te slaan met André's „Catalogue Raisonné". Een stomp op zijn linkeroog, zei ik, en daarmee was hij buiten gevecht gwsteld. Daar ging de middenstand De conservator kromp ineen, zijn verwonde kijker verzorgen de en brullende als een cycloop. Archibald triomfeerde zo open lijk, dat de reusachtige ambte naar, hoe zeer hij ook leed, hem nog 'n gemene schop gaf. Maar juist toen kwamen twee agen ten, die er al veel eerder hadden moeten zijn, drongen door de menigte, pakten de experts ach ter bij hun nek en namen ze ondanks hun hevige protesten mee. Intussen was de jury weer te ruggekeerd in de rechtszaal. Het gebrul en de herrie buiten in de gang waren nu opgehouden, de i trijders gedwongen te vertrek- een man Het shirt maakt de man - persoonlijk! Wie huizen ontwerpt heeft een artistieke blik - let op de stijlvolle strepen en ruiten van El-Mior (zoveel interessanter dan eeuwig effen wit). De zakenman let vooral op de superieure kwaliteit van El-Mior Toplin, niet-strijken op z'n best (de superieure snit is opzo'nfoto al duidelijk!) Voor beiden geldt dit: de El-Mior dessins geven ruimte aan iedere persoonlijkheid... links: El-Mior 'business-ruit' f 17.90 rechtsEl-Mior 'parallel-streepjes' f 17.90 elpmior TOPLIN NIET-STRIJKEN OP Z'N BEST! SCHAAK- EN DAMSPELEN N.V. Fa P. J. v d. SANDK ken en het was in volmaakte stilte, dat de vragen gesteld werden aan de heer Balchin. woordvoerder der jury, toen deze was teruggekeerd en haar plaat sen weer had ingenomen. 1. Had lady Norbolt goede en voldoende redenen om te gelo ven, dat haar exemplaar het ori ginele was? Ja. De jury had besloten, dat zij die had. 2. Handelde zij met boos op zet, toen zij het andere exem plaar als een vervalsing aan merkte? J a. 3. Had zij schade geleden door de aanspraken, die de hertog van Emonsillado voor zijn exern. plaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? Ja. dat had zij. Tot een bedrag van 20.000 pond. 4. Had de hertog van Emon sillado goede en voldoende re denen om te geloven, dat zijn exemplaar het originele was? Ja, die had hij. 5. Handelde hij met boos op zet, toen hij het andere exem plaar als een vervalsing aan merkte? Ja. 6. Had hij schade geleden door de aanspraken, die lady Norbolt voor haar exemplaar had gemaakt? Zo ja, tot welk bedrag? Ja, dat had hij. Tot een be drag van 20.000 pond. De rechter mr. Dove compli menteerde de jury. Hij was het met haar antwoorden volkomen eens. De kosten zouden natuur lijk worden verdeeld. HOOFDSTUK IXX. U zult wel eens opgemerkt hebben, mevrouw, die u ver- Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie en de Poolse com munistische leider, Gomulka, waardigt, dit boek te lezen, dat zelfs gedurende de korte, maar heerlijke jaren, die voorbijgin gen tussen uw jong-meisje-zijn en de tijd, die u nu beleefd als jong mevrouwtje, het menselijk leven geen chaos was, maar zo zeer volgens een plan verliep, dat men er haast toe zou komen aan een voorzienigheid te gelo ven. De enige man, die ik goed ken, die dit goddelijk doel in 't men selijk leven ontkend heeft, was William Shakespeare, maar ik geloof niet, dat hij er ooit aan getwijfeld heeft. Hij liet twijfel alleen uitspreken door een van zijn figuren, een zwakke kerel, die door zijn vrouw opgestookt werd om mensen te vermoorden en wiens zenuwen en oordeel dientengevolge naar de maan gingen. Neen, de dingen gaan volgens een plan en hoe vreemd het ook is: er schijnen geen los se eindjes bij te zijn. U kon er dan ook op rekenen, dat aan twee ..Ames Bourgeoises", die allebei beweerden, de echte, authentieke en originele „Ame Bourgeoise" te zijn en waarvan geen een kon bewijzen 't authen tieke en originele te zijn, enz. niet zou worden toegestaan (en nu gebruik ik dit woord niet in een anthropomorfische beteke nis) zo maar over de wereld rond te zeilen net als twee sche. pen, die in een storm op de Thames van hun ankers waren losgeslagen. Er moest een op lossing komen. Want als die er niet kwam, hoe zou de wereld dan rationeel zijn? En de oplos sing kwam door zo'n toeval, dat ongelovigen toeval noemen maar waarvoor wijzere mensen een edeler naam hebben. (Wordt vervolgd.) hebben een Russisch-Poolse vriendschapsbijeenkomst in Le ningrad bijgewoond, die ter ge legenheid van het Poolse partij en regeringsbezoek aan de Sow- jet-Unie werd gehouden. Gomulka betoogde o.m. dat „slechts de kracht van de socia listische landen, hun onderlinge solidariteit en eenheid, hun een heid met de Sowjet-Unie, de plannen van de imperialisten kan verijdelen, de vrede in de wereld kan bewaren en een suc cesvolle ontwikkeling van het socialistische systeem kan ver zekeren". Chroesjtsjef sloot zich hierbij aan en zei dat „de revisionisten van onze dagen de dictatuur van het proletariaatbelasteren als zou zij een maximum aan dwang, onderdrukking van elke vrijheid en van de individu inhouden. Uiteraard is de directeur van het proletariaat verbonden met een zekeredwang, maar tegen wie is die gericht? Tegen hen die eeuwenlang het volk onder drukten, de Polen en Russen zijn er zich goed van bewust dat als er geen vriendschap tussen hun beide landen heerst, dit slechts een overwinning voor onze gemeenschappelijke vijan den zal inhouden". De derde Russische kunstmaan Heden is de derde Russische kunstmaan te zien om 17,43 uur middel Europese tijd in het zuid oosten op een hoogte van 20 gra den, en daarna om 19.28 uur in het noordwesten op een hoogte van 45 graden. In beide gevallen beweegt hij zich van zuidwest naar noordoost. BALL-PENNEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5