OEK De Amerikaanse verkiezingen Verongelukt Amerikaans vliegtuig na 13 jaar gevonden Indonesië „verontrust" over samen werking tussen Nederland en Australië De memoires van Montgomery De in n ..1 l nr „Caraïbische Zee Tokio De besprekingen over troeven kernpi HET WEER ndse taai ~-J)a£c het enige Sande Overalin ZevTaze^els petroleum DE HAARDOLIE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT uiif 5« van onze gehele heden- chat alle gangbare t, toegelicht met voor- ■èrmeiding van woord meervoud, vervoeging, alle voorkomende 1 zegswijzen. Ook de woorden zijn niet ver- ird taalgebruik is im- ijk door kennis van de n ook van de eenvou- ik zijn duizenden nieu- oordbetekenissen opge- aanwczige woordvoor in zijn geheel herzien. ft van Dale 5BENDE STEM an taalkundige twijfel, van puzzelaars, scholie- sten. de vraagbaak in antoren en vergadert n- van ambtenaren, rech- ndenten, de onmisbare or studerenden. de radio-, televisie- en an- kortom hèt laatste ed van taal en spelling, jezit voor iedereen. veel omvattende vraag genen. nd tegelijk met de ing. (Dit aanbod is voldoen. (Dit aan- Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1517 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Vandaag worden, als aangekon digd, de tweejaarlijkse verkiezin gen in de Verenigde Staten ge houden, waarbij alle zetels van het Huis van Afgevaardigden en een derde van die in de Senaat op het spel staan. Het presidentscap is niet bij de erkiezingen betrokken. Presi- nt Eisenhower blijft, ongeacht de uitslag, tot januari 1961 in functie. Diplomatiek overleg tussen Groot-Brittannië' Frankrijk en de Verenigde Staten. De Amerikaanse, Britse en Franse regering plegen door mid del van diplomaten overleg over het voorstel van de Franse minis ter-president, generaal De Gaulle, tot nauwere samenwerking tus sen de drie landen bij het nemen van belangrijke beslissingen op het gebied van de buitenlandse politiek, aldus is maandagavond in regeringskringen te Parijs ver nomen. In ambtelijke kringen in de Franse hoofdstad werden persbe richten tegengesproken volgens welke er een diplomatieke koe handel tussen Groot-Brittannië en Frankrijk wordt voorbereid, waarbij het eerstgenoemde land oncessies zou doen in de rich ting van een nauwer contact tus sen de drie grote mogendheden en het laatstgenoemde land toe schietelijker zou worden -wat een vrijhandelszone betreft. Topconferentie over vrijhandelszone? West-Duitsland, België en Ne derland zullen waarschijnlijk overwegen stappen te doen om te bereiken, dat MacMillan, ge neraal De Gaulle en dr. Aden auer een topconferentie" beleg gen teneinde te trachten het Franse verzet tegen een Europe se vrijhandelszone te overwin nen, zo wordt te Brussel van de zijde der Europese economische gemeenschap vernomen. Volgens deze bron wordt een dergelijke topeonferente het eni ge middel geacht om het plan voor een vrijhandelszone te red den en een economische en poli tieke splitsing van Europa te voorkomen. Het wordt als zeer waarschijnlijk beschouwd, dat in de dinsdag te Brussel te houden bijeenkomst van de raad van ministers der E.E.G. de menin gen over de wenselijkheid van een topconferentie zullen wor den gepeild. Vliegtuig nabij Perugia verongelukt. Een twee-motorig Jemenitisch vliegtuig is maandagavond op Monte Maggio nabij Perugia in Midden-Italië verongelukt. Het vliegtuig vloog direct in brand.- In het vliegtuig zaten acht personen, vier bemanningsleden en vier passagiers. Twee van de passagiers waren Jemenieten, de twee andere Roemenen. Het Roemeense gezantschap te Rome heeft meegedeeld, dat de twee Roemenen tandartsen wa ren, die op weg waren naar Boe karest nadat zij de koning van Jemen, iman Achmed, hadden behandeld. Er zouden reeds vijf lijken uit de wrakstukken zijn geborgen. Aanslagen op Cyprus In een voorstad van Nicosia is maandagochtend een 71-jarige Britse burger, die reeds 30 jaar in Nicosia woont, door verzets lieden doodgeschoten. De aanslag werd gepleegd in de buurt van het hoofdkwartier van de Britse veiligheidstroepen. Het slachtoffer van maandag was de achtste Britse burger die in één maand tijds door een aan slag om hef leven is gekomen, sedert de campagne voor de Cy prische verzetslieden in 1955 be gon zijn in totaal 133 Britten op Cyprus om het leven gekomen. Zaterdag is een Britse burger "O Ayio Anvrosios gedood, toen zijn auto op een mijn reed. Vrij- claK is in Famagusta de 17-jari- go zoon van een Britse sergeant op straat doodgeschoten. Arrestatie van Westduitse communisten De Westduitse politie heeft 10 dagen geleden, mannelijke en vrouwelijke inwoners van het Ruhrgebied, op beschuldiging van het drukken in Essen en verspreiden van onwettige pam fletten. De communistische partij is in West-Duitsland verboden. Het nieuwe Congres komt in januari 1959 bijeen; het zal be staan uit 98 senatoren en 436 leden van het Huis van Afgevaar digden. Men verwacht, dat ongeveer 48.000.000 van de 76.500.000 Ame rikaanse kiezers dinsdag zijn stem zal uitbrengen. Bijna alle politieke waarnemers verwachten een grote democrati sche overwinning. Ook de resul taten van gehouden peilingen der openbare mening wijzen in deze richting. In de Senaat hebben thans 47 republikeinen en 49 democraten zitting. Het Huis telt 200 repu blikeinse en 235 democratische afgevaardigden. President Eisenhower heeft een krachtige verkiezingscam pagne gehouden in Californië en de staten in het midden-westen en het oosten der Verenigde Sta ten. Deze zou echter, volgens de berichten, geen tegenwicht heb ben kunnen vormen tegen het wassende democratische getij. De partij, die in de Senaat de lakens wil uitdelen, moet daar toe tenminste vijftig zetels ver werven; in het Huis van Afge vaardigden bedraagt dit aantal 219. In de staat Maine is reeds ge stemd, terwijl in de nieuwe 49ste Amerikaanse staat Alaska 25 november a.s. voor de eerste maal zal worden gestemd en wel over het aanwijzen van één lid van het Huis van Afgevaardig den en twee senatoren. Er zullen dit jaa'r ook 34 nieu we gouverneurs van staten wor den gekozen. Maine koos, in sep tember j.l., een democratische gouverneur. In Alaska wordt 25 dezer ook een gouverneur geko zen en in de staat New York wordt vandaag een nek-aan-nek race tussen twee miljonairs be slist, waarbij de democratische kandidaat Averell Hamman, in de tweede wereldoorlog Ameri kaans ambassadeur in de Sowjet- Unie, die nauw betrokken was bij Roosevelts „new deal" en „fair deal" de strijd h< 'ft aangebonden met de republikein Nelson Rocke- feler. Tenslotte heeft de leider del' republikeinse Senaatsfractie, Wil liam Knowland, in Californië een hevige strijd moeten voeren met de democratische kandidaat voor het gouverneurschap, Edmund Brown. Knowland heeft zich uitgespro ken voor een omstreden voorstel, om de z.g. „gesloten vakvereni ging" (slosed shop) in de staat te verbieden. De meeste politieke, waarnemers verwachten, dat de democraat Brown met grote meerderheid tot gouverneur zal worden gekozen. (Advertentie.) 'Ylaa Over de week eindigende op zaterdag 1 november 1958 werden de meeste spaarkaarten ingele verd door mejuffr. E. VAN DER KLOOSTER, wonende te Ter neuzen, Noordstraat 18. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Bij het verder openleggen van de Baliemvallei in Nederlands- Nieuw-Guinea heeft dezer dagen een bestuurs-patrouille op de noordoostelijke helft van de gro te vallei de plaats bereikt, waar in 1945 een C-47 Dakota van de Amerikaanse luchtmacht met 24 inzittenden te pletter vloog. Men vond wrakstukken van het vlieg tuig en stoffelijke resten van slachtoffers. De Indonesische vertegen woordiger in de beheerschaps- commissie der Ver. Naties, dr. Oemsman Sastroamidjojo, heeft uiting gegeven aan de „veront rusting" van zijn land over de gemelde Nederlands-Australi- (Advertentie) voor oliehaarden mei hef hoogste rendement zuinig - geen roet - meet warmte sche samenwerking in Nieuw- Guinea. Hij sprak in dit verband over besprekingen, welke kortgeleden door vertegenwoordigers van het Nederlandse en het Austra lische bestuur over respectieve lijk West- en Oost-Nieuw-Gui- nea waren gevoerd en hij meen de dat het „verontrustend" was dat „in deze tijd van snelle po litieke vrijwording van nog af hankelijke volken belemmerin gen worden geplaatst op de weg naar grotere politieke vrijheid en eventuele onafhankelijkheid van inwoners van afhankelijke gebieden". Volgens de Indonesische ver tegenwoordiger „bevat 't hand- vast der Ver. Naties geen enkel artikel, waardoor een mogend heid, die een bepaald gebied be stuurt, het recht verkrijgt een gezamenlijk bestuur met een an dere staat in te stellen over streken, waarop andere landen aanspraken doen gelden". Hij kon dan ook het Neder- In Londen zijn zondag de 544 bladzijden omvattende mémoires van veldmaarschalk burggraaf Monteomery van Alamein gepu bliceerd, waarin /Monty" zoals hij in de oorlog werd genoemd, een beschrijving geeft van zich zelf en zijn bevelhebberschap in de tweede wereldoorlog. Montgomery, die tijdens de tweede wereldoorlog met gene raal Eisenhower de geallieerde legers in Noord-Afrika en West- Europa naar de overwinning leid de, is vijf weken geleden uit de actieve militaire dienst getreden. De reeds gepubliceerde uittrek sels uit zijn boek hebben felle reacties van militaire en politie ke tijdgenoten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan ge- j.". erkent in zijn boek, dat hij dikwijls een omstreden figuur is geweest, doch als zijn crite rium neemt hij niet de instem ming met zijn optreden van an deren, doch zijn innerlijke over tuiging, zijn plicht en zijn gewe ten. Verklaren wat hij juist vond en daaraan vasthouden „heeft me dikwijls in moeilijkheden ge bracht". zo schrijft hij. Hij stelt zijn zaak zo eenvoudig mogelijk en spaart zowel zijn goedkeuring als kritiek niet. Er is veel gesproken over de meningsverschillen van Mont gomery met Eisenhower en an dere Amerikaanse generaals. Zelf zegt hij over zijn betrekkingen met Eisenhower, die zijn meerde re is geweest als opperbevelheb ber in de laatste jaren van de oorlog en als Navo-opperbevel- hebber na de oorlog: ,,Wij waren het niet altijd eens over de stra tegie en de grote tactiek van de oorlog, doch het waren altijd eerlijke meningsverschillen". ,,Ik zou „Ike" niet als 'n groot soldaat in de echte zin van het woord willen classificeren", aldus Mont gomery, „maar hij was een groot opperbevelhebber een militair staatsman". Voorts zegt hij dat hij „geen ander kent die ais Eis?nhower de geallieerde striid- krachten tot zo'n prachtige veld- machine had kunnen vormen". Montgomery noemt Eisenhower als een der vier mannen die hij in zijn leven het meest bewon derd heeft. De anderen zijn zijn vader die Anglicaans bisschop van Van Diemens land (Tasma- riië) is geweest, sir Winston Churchill en veldmaarschalk Alanbrooke, die hen) tijdens de oorlog altijd heeft gesteund, en die. samen met Churchill meer dan wie ook hebben bijgedragen aan de geallieerde overwinning. Churchill overheerste de ge beurtenissen en mensen, zoals goede leiders ook moeten doen. Ik beschouwde hem niet meer als mijn politieke chef, doch als mijn vriend, zo zegt Montgomery. In een kort hoofdstuk over de slag in de Ardennen december 1944 en januari 1945 waarbij de Amerikanen bijna 80.000 man verloren, verklaart Montgomery, dat „hoé minder over deze slag wordt gezegd, hoe beter, want alles wat ik erover zou zeggen zou me vrijwel zeker kwalijk worden genomen". Indertijd heeft hij verklaard, dat de slag niet gestreden zou zijn, als de geallieerden de veldtocht na de overwinning in Normandië goed hadden georganiseerd en voor tactisch evenwicht bij de ver deling van hun troepen hadden gezorgd. Overigens veroorzaakte deze „onnodige slag" tijdverlies van zes weken, hetgeen politieke consequenties bij het naderend einde van de oorlog had. Montgomery's kritiek op leger leiders gaat terug tot de eerste wereldoorlog. Zelf was hij toen luitenant. Volgens hem hadden de bevelhebbers van 19141918 geen contact met hun troepen en hadden de zogenaamde goede vechtgeneraals in het geheel geen eerbied voor mensenlevens. In de jaren tussen de eerste en de tweede wereldoorlog heeft Montgomery in Palestina India en Egypte gediend. Zijn militaire loopbaan in die jaren was voor- j spoedig, doch niet spectaculair. Hij werd geprezen voor zijn werkmethodes, doch hij moest uit harde ondervinding leren, dat de beste manier om gehoorzaamd j en gesteund te worden lag in het verwerven van de eerbied en genegenheid van zijn onderge- schikten. i Toen op 3 september 1939 de oorlog uitbrak, was Montgomery bevelhebber van de derde divisie in Engeland. Het Britse leger was toen volgens hem volslagen 1 ongeschikt om een oorlog op het Europese vasteland te voeren. I De soldaten hadden ontoereiken- 1 de wapens en uitrusting hetgeen Montgomery wijt aan de Britse regeringen die na 1932 geregeerd I hebben. Veldmaarschalk burg graaf Gort kreeg met het com mando over het Britse expeditio naire leger in Frankrijk een taak die zijn krachten te boven ging. Hij pakte zijn werk echter moe dig aan en hoewel hij niet ver vooruit zag, slaagde hij erin het Britse leger uit Duinkerken weg te krijgen, waarvoor Montgome ry hem volledig de eer geeft. Montgomery zelf kreeg bij te rugkeer uit Frankrijk in Enge land het commando van het vijf de legerkorps. Hij begon onmid dellijk zijn ondergeschikten krachtig op te leiden, omdat „to tale oorlog totale bekwaamheid van hoog tot laag eiste". Offi cieren die niet voldeden werden uit hun functies verwijderd. In 1942, hij was toen 54 jaar, kreeg Montgomery het bevel over het achtste leger en zette hij zijn eerste stap op de weg naar roem. Toen hij in Cairo veldmaarschalk sir Claude Au- chinleck ontmoette, die opperbe velhebber voor het Midden- Oosten was, verklaarde Mont gomery dat hij met afschuw had gehoord van plannen voor een terugtrekken uit de Nijldelta en mogelijk zelfs uit Palestina. Montgomery verklaart, dat hij de woestijn introk met het vaste voornemen om het achtste leger strijdlustig te maken. Omdat hij zonder omhaal bevelhebbers ont sloeg die hij ongeschikt vond, verwierf hij al spoedig de reputa tie een „onplezierige nieuwe be zem" te zijn. Hij bestrijdt in zijn boek, dat hét denkbeeld voor de beroemde slag van El Alamein afkomstig was van veldmaarschalk Alexan der. Het was mijn eigen plan, opgesteld in het hoofdkwartier van het achtste leger, verklaart hij. Na de geslaagde veldtocht door de Libische woestijn en de vlucht van Rommel voegde Montgomery zich bij Eisenhower en de Amerikaanse troepen, die volgens hem in het begin „erg groen" waren ais gevolg van hun hoge levensstandaard weinig vasthoudend, doch die zich later tot prachtige soldaten ontwik kelden. Montgomery weigerde ook maar iets van doen te heb ben met het plan voor de invasie van Sicilië, omdat dat volgens hem niet kon slagen. Hij stelde een eigen invasieplan op, dat hij tenslotte met Eisenhowers staf chef generaal Walter Bedell Smith besprak in een toilet in Algiers. Wij bespraken het vraagstuk toen en daar op die vreemde plaats, aldus Montgo- mrey. Over de Italiaanse veldtocht zei hij, dat de moeilijkheden voornamelijk een gevolg waren van het feit dat de geallieerden in een grote campagne verstrikt raakten zonder dat zij een uitge werkt plan bezaten. Later moest Montgomery zijn achtste leger verlaten om in En geland deel te nemen aan de voorbereiding van de invasie van Frankrijk. Montgomery eindigt zijn ge denkschriften met een saluut aan de Britse soldaat die „voor niemand onderdoet in de ge meenschap van strijders". lancjs-Australische overleg slechts zien als een „poging, om Nieuw-Guinea te eeuwigen dage onder koloniale overheersing te doen bliiven". Tenslotte verklaarde de Indo nesische vertegenwoordiger nog dat zijn delegatie er „de nadruk op wil leggen, dat wij, zowel in deze commissie, als in de Alge mene, vergadering, vast hou den aan ons standpunt, dat de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea uitsluitend bij de republiek Indonesië ^berust". Drievoudige spion gearresteerd De Westberiynse politie heeft maandag medegedeeld, dat zij zes weken geleden een zeer geslepen spion, die achtereenvolgens of te gelijkertijd voor drie opdrachtge vers heeft gewerkt, heeft gear resteerd. De arrestant, de 37-jarige Alex ander Fuss, werkte in de tweede wereldoorlog als geheim agent voor de Duitse tegenspionnage- dienst, onder admiraal Canaris. Na de oorlog bood hij de geal lieerden zijn diensten aan. Deze werden aanvaard en hij werd agent van een: Westerse geheime dienst. In 1953 ging Fuss opnieuw overstag. Hij werd spion voor de Sowjetrussische geheime dienst. In 1956 meldde hij zich bij Westberlijnse autoriteiten met het verhaal, dat hij ontvoerd en naar Oost-Duitsland was overge bracht, waar hij tot een langduri ge gevangenisstraf werd veroor deeld. Dit door de Russische ge heime dienst verzonnen verhaal werd indertijd geloofd. Fuss mocht in West-Duitsland blijven. De spion zou hebben bekend, dat hij maandelijks spionagebe- richten zond aan het Sowjet- hoofdkwartier in Oost-Berlijn, waarvoor hij per rapport duizend mark kreeg uitbetaald. Spoedig nieuw Amerikaans schot op de maan Officieel is meegedeeld, dat Amerika over enkele dagen een derde maanraket zal lanceren. De kans dat de raket werkelijk in de nabijheid van de maan komt, wordt kleiner dan één op vijf en twintig geacht. Deze vondst roept herinnerin gen wakker aan een vooral in de Zuidzee-oorlog, dat tot vele beschouwingen in de wereldpers aanleiding gaf en waarvan zelfs een film werd uitgebracht. In het bijzonder de stoutmoedige Wijze waarop drie overlevenden zijn gered heeft indertijd grote aandacht getrokken. Toen het ongeval geschiedde, was Hollandia reeds meer dan een jaar door de Amerikanen bezet. Regelmatig werden boven de grote vallei oefenvlucht ge maakt, waarmee piloten grondig werden geoefend met betrekking tot terrein en weersomstandig heden van Centraal Nieuw-Gui nea, want de natuur vormde een even grote bedreiging als de Japanners. Oorlogscorresponden ten, die de vluchten meemaakten, schreven romantische verhalen over de „Mystery valley", die de naam kreeg van „Shangri La", uit het bekende boek „Verloren horizon", waarin deze benaming werd gegeven aan een verloren vallei in een mystieke Tibetaan se wereld. Men leerde dat, hoe wel de piloten de grote vallei niet konden binnenvliegen langs het zuidelijke ravijn, men er wel langs kon trekken door beneden de overhangende wolken te vlie gen. Boven de opeenvolgende hoefijzervormige bochten zag men, dat de steile ravijnwanden de eerste tien mijl terrasvormig en bebouwd waren tot aan het punt, waar ze de wolken raakten. Elk veld. was omsloten door een rotsvormige omheining. Op de randen waren dorpjes gevormd. Tien mijl het ravijn in werd de bebouwing plotseling schaarser om tenslotte geheel op te hou den. Het aantal vliegers van de be zetting op Nieuw-Guinea, dat over de grote vallei kruiste, was tenslotte zo groot, dat er een be zoekersvereniging werd opge richt. Vele oorlogshelden zijn te ruggekeerd als lid van de „Shan gri La-vereniging" met getuig schriften met data van hun vlucht boven de vallei. In mei 1945 stortte een der Amerikaanse transportvliegtui gen neer op de palissaden van de valleiwanden en ging in vlam men op. Aanvankelijk overleef den 5 van de 24 inzittenden de ramp, waaronder drie leden van het „Women's army corps". Bin nen 24 uur stierven twee van de vrouwelijke overlevenden, maar de derde, de vrouwelijke korpo raal. Margaret Hastings, en twee servicemen hebben de ramp overleefd, zij het dan ook, dat er bijna zeven weken voorbij girt- gen vóór zij konden worden op gehaald. Als Inleiding van de reddings werkzaamheden, die onder leï- dng van colonel' Ray T. Elsmore stonden, werden Filippino's van de medische dienst in de omge ving van het vliegtuigwrak per parachute neergelaten. De stof felijke overschotten werden in de nabijheid van het vliegtuig wrak aan de aarde toevertrouwd voorzover dit mogelijk was. Amerikaanse parachutisten, die kort daarop in de grote vallei de Fillippino's nasprongen, legden op een 65 km afstand van de plaats waar het Amerikaanse toestel verongelukte een klein vliegveld aan waarop een zweef vliegtuig veilig zou kunnen lan den. Wanneer de weersomstan digheden dit maar even toelieten, werden voedsel en andere voor raden neergelaten. Door middel van walkie-talkies kon met de reddingsbasis contact worden onderhouden; men gaf zelfs de nieuwsberichten door. Eindelijk kon het glijvliegtuig op het ge- improviseerde vliegveld landen om redders en overlevenden op te halen. Het probleem was dat vliegtuig weer in de lucht te krijgen; tenslotte is de Glider met een Dakota uit de vallei om hoog getrokken. De operaties hebben in de we reld veel aandacht gehad, maar de vliegtuigresten verdwenen in de regenbossen en de graven der slachtoffers konden niet bereikt worden. Totdat thans, na ruim 13 jaar, Shangri-La haar geheim heeft prijsgegeven. De DC 7c van de K.L.M., de PH -DSH „Caraïbische Zee", is in To kio aangekomen. De laatste étap pe van deze officiële openings- vlucht, die de geregelde dienst in luidt tussen Amsterdam en Tokio -Biak over de Noordpool, leidde van Anchorage op Alaska naar T.okio. Op het vliegveld van Ha- neda waren talrijke autoriteiten ter verwelkoming van beman ning en passagiers qpnwezig. De minister van Verkeer en Waterstaat ad interim mr H. J. B. Witte, die met de „Caraïbische Zee" de openingsvlucht had mee gemaakt, hield op het vliegveld De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, die thans te Genève beraadslagen over de mogelijkheid, om de proefnemin gen met kernwapens te staken, zijn maandagmiddag voor de tweede maal bijeen geweest. De vergadering, die twee uur duur de, werd gehouden onder voorzit terschap van de leider der Britse afvaardiging, Ormsby-Gore. In een na de bijeenkomst uit gegeven bekendmaking wordt ge zegd dat overeen is gekomen, dat de conferentie zal heten „confe rentie over het niet voortzetten der proefnemingen met kern wapens". De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en der Sowjet- Unie hebben ontwerp agenda's in gediend, welke werden bespro ken. Er wordt vandaag weer verga derd. „Reuter" meldt uit New York, dat de secretaris-generaal dei- Ver. Naties, Hammarskjoeld, heeft medegedeeld dat de boven genoemde conferentie en de komende besprekingen over het voorkomen van verrassingsaan vallen elk naar schatting zes weken zullen duren. Hij verklaarde dit in een aan de algemene vergadering voorge legde aahvullende begroting tot een bedrag van 166.000 dollar ter j bestrijding van de kosten dezer I conferenties. Het grootste ge deelte van dit bedrag is bestemd voor de betaling van salarissen van V.N.-personeel en voor reis kosten. Haneda een toespraak, waarbij hij constateerde met vee] genoe gen de uitnodiging te hebben aanvaard om deze eerste officië le Poolvlucht van Nederland naar Japan mede te maken. „Tot dusver werd de verbin ding tussen uw land en mijn land langs de „klassiek" geworden route via Zuid-Azië uitgevoeiaj', aldus de minister tot de Japanse autoriteiten. „Dank zij de snel voortschrijdende techniek in ae luchtvaart is het thans mogelijk Tokio ook langs de Poolroute te bereiken en nog wel met een be korting van een derde van de reistijd. En dit geschiedt dat hebben wij allen, die hier zijn aangekomen, mogen constateren op een comfortabele wijze, on der voortreffelijke weersomstan digheden. Deskundigen hebben mij verze kerd, dat deze Poolroute vrijwel altijd onder goede weersomstan digheden wordt gevlogen, aange zien storm en regen in de Pool streken praktisch niet voorko men". De „Caraïbische Zee" landde om 2 uur 's middags plaatselijke tijd. De vliegtijd was 31 uur 30 minuten tussen Schiphol en Ha neda. Een krachtige rug van hoge luchtdruk, welke zich van de Oceaan naar de Britse eilan'den verplaatste, heeft de wind in ons land naar het noordwesten doen draaien. In de minder koude lucht, welke daardoor langzaam van de Noordzee binnenstroomde, steeg de temperatuur in de wes telijke provincies hier en daar tot 14 graden. In hét noorden en oos ten, waar men in de koudere WOENSDAG 5 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.17 7.52 8.32 8.42 n.m. 8.05 8.40 9.20 9.30 MAAN ZON op onder op onder Nov. 5 7.40 17.06 14 .11 6 7.42 17.04 1.01 14.39 7 7.44 17.03 2.27 15.07 8 7.46 17-01 3.46 15.36 lucht met nevel, lage wolken, motregen en hier en daar mist, bleef zitten, kwam 't kwik maar tot omstreeks 7 graden. De eerder genoemde rug van hoge luchtdruk zal vandaag over ons land naar het oosten trekken. Weliswaar houdt dit overwegend droog weer in, maar er kunnen in de nanacht en ochtend mistvel- den ontstaan, die zich overdag lang handhaven in dit jaargetij de, of overgarn in een laaghan gend wolkendek. Waar de mist verdwijnt of zich niet vormt mag men op enkele opklarin gen rekenen. In het gehele land zal de temperatuur tot ongeveer 12 graden oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. WEINIG WIND. Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wolken velden en slechts enkele opkla ringen. Plaatselijk mist. Weinig wind en tamelijk zacht.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1