Verkeer en Waterstaat KERKDIENSTEN RADIO EN TELEVISIE EEN MEESTERWERK IS ZOEK V\ragen aller aandacht Gemeenteraad van Oosthurg in blijde Verwachting Kindje verkouden? «•Tii 1 iX-» DE VRIJE ZEEUW 9 Wegverkeersdag en verkeersschool. Stormvloedkering en ministers. Vrijgezellenbelasting en staatslening. Veiling en bevoegdheid. De dokter in het bedrijf. Het honderdjarig huis. Zeventien doden in één weekeinde ten gevolge van verkeersongevallen is in een klein landje als Nederland toch wel erg veel. 's Zomers doet de slagzin wel opgeld: wees voorzichtig met vuur; spaar de natuur. Maar wij zouden voor zomer en winter wel. de slagzin willen propageren: wees voorzichtig in 't ver keer, of u bent er al niet meer. De KNAC hield in het Kurhaus te Scheveningen haar 16de Wegverkeers dag. Uiteraard stond het vraagstuk der verkeersveiligheid in het centrum der belangstelling. Prof. mr. G. E. Lange- mcijer, procureur-generaal bij de Hoge laad der Nederlanden, hield een rede over het onderwerp: beinvloeding van het verkeersgedrag door straffen. De moeilijkheid is, dat de meeste verkeers ongevallen wel plaats vinden door „schuld", terwijl er toch geen opzet aanwezig was. Toch moet er dan ge straft worden, want anders zou de on voorzichtigheid op de weg nog veel groter worden. Maar anderzijds, >,zou men het op maken van processen-verbaal door de politie, in de omvang waarin deze thans surveileert. al te zeer stimuleren, dan zou het gevaar dreigen van verbaliseren in gevallen, waarin de overtreding nu juist bijzonder weinig bedenkelijk was (sommige auto-ongevallen!)". Het strafprobleem bij verkeers overtredingen is dus ook al niet zo eenvoudig. Voor straf naar school Drs. S. G. Lijftogt van de Ne derlandse Stichting voor Psy chotechniek sprak over de on derzoekingen met betrekking tot c opleiding van de automobilist. Over 8800 leerlingen waren de gegevens verzameld. Gebleken was nu, dat tot het 20ste levens aar het aantal benodigde rijles sen 15 a 20 bedraagt. Boven de 20 jaar stijgt het aantal nood zakelijke lessen gemiddeld met één les per levensjaar. Conclu sie: het leren autorijden is pri mair een kwestie van het ver- verven van een bepaalde ge dragsvaardigheid en als zodanig ergelijkbaar met het leren van een bepaalde tak van sport. Drs. Lijftogt bepleitte verbete ring van de rijlessenmethodiek. Maar de rijinstructeur blijft eer beperkt in zijn invloed, zo- g in de publieke opinie de ge zichte overheerst, dat autorijden iels is, dat iedereen snel kan le ren en dat rijinstructie slechts noodzakelijk is omdat een hin derlijke overheid een rijvaardig heid verlangt". De Domstad heeft haar Ucivo geopend, het Utrecht Centraal Instituut voor Verkeersopvoe- ding. Een grote verkeerstafel biedt gelegenheid tot het «arran geren van alle mogelijke ver keerssituaties. En hier zullen nu niet alleen cursussen voor vrij willigers gegeven worden, maar ook is het mogelijk, dat verkeers- zondaars voor straf „naar school" worden gezonden, om te trachten hen op die manier de vandaag zo uiterst noodzakelijke elementaire verkeerskennis bij te brengen. Water en waterstaat Het eerste grote deltawerk, de stormvloedkering in de Holland- sche IJssel, is klaar gekomen. Het geheel omvat een sluizen- omplex, met daar over heen een asculebrug en aansluitend een vaste brug van ruim 82 meter mg, die genoemd is naar de pas fgetreden minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera. De brug werd geopend door minis, ter ir. Witte. Capelle aan de IJssel en Krim pen aan de IJssel zijn nu met elkaar verbonden, de Krimpener- waard ligt open. het veer kan vallen en, wat het belangrijk ste is, het hele gebied van 700 vierkante kilometer tussen Rot terdam. Den Haag en Gouda is aan de achterzijde tegen even tueel aanstormend water be schermd. Dat rechtvaardigt de kosten, die intussen 35 tot 40 mihi ei 1 n bedragen. Aartsen, wethouder nische Zaken te Den Ha hoeft aan de minister president geantwoord dat hij zich hesehikbaar stelt, de vaca- i a te gaan vervullen en wordt onze nieuwe minister van Verkeer en waterstaat. Lening en belasting Minister Hofstra is voorne mens over te gaan tot de uitgif te van een 4% lening, groot -50 miljoen, tegen een koers ian 98 van 10 november af i^n wij stukken van 1000 en hunnen kopen en het ge- 'I zal in 25 gelijke jaarlijkse termi en iv irden afgelost. Tweede Kamer zijn alge- me. financiële beschouwingen ov' r de rijksbegroting voor 1959 gehouden. Het tekort van 1400 miljoen gulden achtte men op zichzelf nog niet eens zo ernstig. ■T moeten immers werken van duurzame aard (huizenbouw, aanleg van wegen enz.) worden gefinancierd en daarvoor is het verantwoord te lenen. Maar als het rijk grote lenin gen uitschrijft op de open kapi taalmarkt, dan is er voor het par- 'iculiere bedrijfsleven veel min der kans leningen te plaatsen, die noodzakelijk zijn met het oog op de investering (stichting en uitbreiding van fabrieken enz.) En daar maakte de Kamer zich bepaald zorgen over. Daarom werd er van diverse zijden bij de regering op aangedrongen, de ontstellend stijgende uitgaven toch te beperken. „Overschrij ding van de grens leidt tot waar devermindering en het verdwij nen van de welvaart". Als een be langrijk punt werd de afschaf fing of vermindering van subsi dies naar voren gebracht. En de heer Peschar nam het op voor de verdrukte vrijgezel len. Tegen verlenging van de tij delijke belastingverhogingen had hij geen bezwaar, maar hij wens te wel belastingverlaging voor de ongehuwden en diende met het oog daarop een motie in. Voor de verstokte vrijgezellen daagde er weer enige hoop. Schilderijen en leraren De verkoop van de schilderijen verzameling P. A. Regnault in Amsterdam door veilingmeester Paul Brandt heeft heel wat be langstelling getrokken. Alleen de 'eerste dag brachten ruim hon- 'derd schilderijen tezamen het lieve bedrag van een klein mil joen gulden op. En wat zullen de kunstenaars zelf ervoor hebben ontvangen? Een portret van Mo- digliani alleen bracht het tot 220.000. Gelukkig bleef een be langrijk deel van de kollektie binnen onze eigen grenzen. Het tekort aan leraren bij het middelbaar onderwijs is nog steeds nijpend. Op 15 september van dit jaar was de situatie zo, dat 23% van alle wekelijkse lessen in de verplichte vakken door onbevoegden werd gege ven; bij het vak Frans bedroeg dit percentage zelfs 41. Er zijn nu ongeveer 7300 bevoegde en 2300 onbevoegde leraren bij het m. o. werkzaam. Bij gebrek aan docenten konden 1430 lessen in het afgelopen jaar helemaal niet gegeven worden. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 2 NOVEMBER. ZONDAG 2 NOVEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. «Bediening H. Doop.); 7 uur Ds. M. C. J. Visser, van Rotterdam. (Maandelijkse jeugddienst.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo, van Sluiskil. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cupé do. (Bediening H. Doop); 2.30 uur Ds. E. Ed Stern, van Sas van Gent. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur. Ds. J. Scholten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bediening H. Doop). Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. van -Leeuwen. HoekGeen opgave Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds H. Pestman. G jj)0 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hböi: 10 uur en 2-30 uur Ds- C' Terneuzen: Geen opgave. GEREF, GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds Aangeen- brug, 2 uur leesdienst en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst GEREF GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Regc") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. NED. PROT. BOND. Terneuzen: 10.30 uur Ds. S. A. Vis, van Aardenburg (D.G.) CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. OFD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H, Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur II. H. Missen. Hulst: G.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur. 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: G.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H, Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.3Ó uur en 10 uur H. H. Missen. NED. HERV. KERK. Aardenburg: Geen opgave. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Dankdienst voor de oogst.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur De. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Dankdienst voor de oogst.) Niouwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. (Viering en bediening van de H. Doop.)4 uur Ds. H. Kuyl- man, van Zuidzande. (Jeugd dienst.) Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Sti Kruis: Geen opgave. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. (Dankdienst voor de oogst IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. (Dankdienst voor de oogst.) Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuylman. (Dankdienst voor de oogst.) De lijdende mensheid De meerderheid van de leden der Tweede Kamer heeft zich akkoord verklaard met het wets ontwerp, dat bedrijven met ten minste ongeveer 250 arbeiders verplicht, een bedrijfsgenees kundige dienst in te stellen of zich bij een dergelijke dienst aan te sluiten. Prof. dr. F. C. Gerretson, hoog leraar te Utrecht, oud-lid van de Eerste Kamer, in 'welk college hij een volstrekt unieke plaats in nam, als dichter bekend gewor den door zijn sublieme bundel „Experimenten", is op 74-jarige leeftijd overleden. Weer is een der groten van de oude garde heengegaan. De vertegenwoordiging van de republiek der Zuidmolukken heeft een kort geding aanhangig gemaakt tegen de staat der Ne derlanden met betrekking tot de bekende uitwijzing der 37 ver stekelingen naar Indonesië. In tussen heeft een Zweedse vluch telingenorganisatie aangeboden, de 37 gastvrij in Zweden op te nemen en te verzorgen. Het wachten was alleen nog op de toestemming van de Zweedse en de medewerking van de Neder landse regering. (Nadruk verboden.) PLEEGDE RUS PLAGIAAT De 73-jarige Franse hoogle raar in de radiologie, prof. dr. L. Mallet, heeft donderdagavond te Parijs de nieuwe Russische No belprijswinnaar voor natuurkun de Tsjerenkof van plagioaat be schuldigd. Tsjerenkofs ontdekkingen nJ. stonden reeds in 1926 op mijn naam, aldus Mallet. De Frans man verklaarde dat het zoge naamde Tsjerenkof-effect bij deeltjes van hoge snelheid, dat de Rus in 1936 voor de Moskouse academie van wetenschappen aantoonde, een „onethische her vertoning" was van een stuk, dat hijzelf al tien jaar eerder aan de Franse academie had voorgelezen. Mallet zei bij de Nobelstichting en de Franse academie te zullen protesteren. VLIEGTUIG ONGELUKKEN VIA HYPNOSE OPGEHELDERD Een Canadese arts heeft met behulp van hypnose de vermoe delijke oorzaak iamnen vaststel len van tivee vliegtuigongeluk ken, waarbij in totaal tachtig personen om het leven kwamen en verscheidene werden gewond. Op het jaarlijkse congres van het genootschap voor klinische en experimentele hypnose te Chi cago verklaarde dr. Bernard Raginsky uit Montreal dat de pi loot van een vliegtuig hem onder hypnose had „bekend" dat een ongeluk, waarbij verscheidene personen ernstig werden ge wond, was veroorzaakt doordat hij de gegevens van een nieuw soort hoogtemeter niet had be grepen. Daardoor had het vlieg tuig een boomtop geraakt en was neergestort. Bij het onderzoek onder hypnose was ook gebleken dat de piloot onbewust aan hoogtevrees leed. In strijd met het advies van de arts was de piloot weer gaan vliegen. Enige maanden later verongelukte een vliegtuig waar van hij de gezagvoerder was. Bij dit ongeluk kwamen tachtig mensen om het leven. De raad van Oostburg kwam j der verbeteringswerkzaaïnheden woensdagavond in vergadering bijeen onder voorzitter mr. K. De heer Hoekzema. Bij de ingekomen stukken be vond zich een besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau tot benoeming' van de heer H. Broodman als lid van de raad in de vacature van de heer F. Kolijn. De vorige raadsvergadering werd er nog al kritiek geuit op de z.g. „zwarte lijst". Hierbij werd de mening uitgesproken, dat de politieverordening met betrekking tot de „zwarte lijst" niet verbindend zou zijn. B. en W. hebben zich terzake tot de Vereniging van Neder landse Gemeenten gewend om een juridisch advies. Uit het antwoord wat de vereniging heeft gezonden blijkt, dat deze bepaling in de politieverorde ning wel degelijk verbindende kracht heeft. De heer Ph. de Vuijst kantte zich tegen het feit, dat die café houder, die aan iemand, die op de „zwarte lijst" is geplaatst, al coholhoudende dranken ver strekt strafbaar wordt gesteld. De heer De Vuijst wees er ook ditmaal op, dat vooral op markt dagen vele automobilisten naar huis terugkeren, die onbekwaam zijn een auto te besturen en dus een groot gevaar voor het ver keer opleverenmaar dat gaat allemaal maar door. Spreker zei dan ook zich in het geheel niet met de „zwarte lijst" onder de thans geldende bepalingen te kunnen verenigen. Z.h.s. werd aan de heer H. Kooger, onderwijzer aan de o.l. school, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit diéns func tie, ingaande 1 februari 1959. Aan de heer L. Mussche werd een perceeltje grond, gelegen aan de Oudestad, toegewezen. In dit verband wees de heer J. Barendregt op de noodzaak aan de heer Gerolami, granito-wer- ker, die eveneens zijn werk plaats en terrein moet ontrui men, op korte termijn ook de beschikking te geven over een geschikt vervangend terrein, zo als dit thans aan de heer Mus sche is geschied. De Voorzitter zei, dat dit de aandacht van B. en W. heeft. Het bedrag per leerling per jaar over het jaar 1959 werd: a) voor het gewoon lager onder wijs en het voortgezet lager on derwijs vastgesteld op 34,26 en b) voor het uitgebreid lager on derwijs op 41,40. Het bedrag, dat de gemeente over het jaar 1957 werkelijk heeft uitgegeven, werd vastge steld: a) voor het gewoon lager en voortgezet lager onderwijs op -9142,54 en b) voor het uitge breid lager onderwijs op 6737,30. Tot slot kwam nog het plan tot verbetering van de z.g. Zuid- zandsestraat aan de orde. Reeds geruime tijd was verbetering- noodzakelijk gebleken, maar door het ontbreken van de no dige middelen moest uitvoering Garnalen en mosselen De garnalenvisserij boekt, in tegenstelling tot de laatste jaren, de laatste weken gunstige resul taten. Ook de prijzen worden zeer be hoorlijk geacht, zodat geregeld een bevredigende besomming wordt gemaakt. Ook de mossel export is nog steeds aan de hoge kant, de verzending naar Frank rijk is aanmerkelijk beter dan vorig jaar. Bepaald slecht worden de uit komsten op de mosselpercelen in de Waddenzee genoemd. P. J. van Hee zag achterwege blijven. Thans kan graag een hekwerkje rond de het werk in D.A.C.W.-verband eenhoornvijver aangebracht. uitgevoerd worden, een gelegen heid, die men met beide handen moet aangrijpen, wat ook de mening van de raad was. Tijdens de rondvraag leverde de heer Leenhouts op het door de gemeente onderhouden van particuliere tuintjes in de Stad- houdersiaan kritiek. Het bleek, dat de bewoners aldaar jaarlijks aan de gemeente hiervoor een bedrag van 10,betalen. De heer Leenhouts meende, dat dergelijke zaken aan de compe tentie van de raad behoort en was verbaasd, dat B. en W. zelf in deze het heft in handen had genomen. De heer Leenhouts zei, dat de gemeente het dan ook in andere straten van de Kroonwijk zou moeten doen. De Voorzitter juichte deze ge dachte toe. De heer P. Barra had te mel den. dat de door hem gesigna leerde toestand in de Lange- straat wel verbeterd is, maar nog niet helemaal bevredigend. De Voorzitter zegde toe dit te zullen onderzoeken. De Voorzitter zei, dat de jeugd er dan onderdoor of er over heen kruipt. De heer W. C.F. de Coene (K. V.P.stelde 't rattenbestrijdings- probleem aan de orde en infor meerde wat de gemeente tegen de ratten onderneemt. De Voorzitter zei, dat men steeds mee doet aan een perio dieke rattenbestrijding twee maal per jaar. Spreker zei, dat dat kan, als de ingezetenen, die last hebben van ratten, zich tot de gemeente wenden, kunnen zij in het bezit worden gesteld ■#an de bestrijdingsmiddelen. De'heer De Vuijst meende, dat Bertou gaat procederen, ais de kwestie niet geregeld wordt. Advertentie Dan rug, keel of borstje inwrijven met ZONDAG 2 NOVEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Kerk dienst; 11.30 Gram.; 11.40 Koor zang; 12.15 Apologie; 12.35 Instr. octet; 13.00 Nws; 13.05 De hand aan de ploeg; 13.10 De Wadders, hoorspel13.30 Gram.13.45 Boekbespreking; 14.00 Voor de kinderen14.30 Kamerorkest 15.15 Gram.15.45 Lichte muz. 16.15 Gram.; 16.30 Vespers17.00 Ned. Herv. kerkdienst; 18.00 Causerieën; 18.30 De kerk aan het werk; 18.40 Bijbelvertelling; 19.00 Nieuws uit de kerken, 19.05 Koorzang; 19.30 De mens en ik; 19.45 Nieuws20.00 Act.20.45 Gram. 21.05 Nog steeds in nood; 21.25 Requiem mis; 23.00 Nieuws 23.15 Moderne muziek. HILVERSUM II8.00 Nieuws. 8.18 Voor het platteland; 8.30 Weer of geen weer; 9.45 Geeste lijk leven10.00 Gram.10.35 Boekbespreking10.45 Cabaret 11.15 Orkest; 12.00 Amus. muz.; 12.30 Sportspiegel12.35 Orgel spel; 13.00 Nieuws; 13.07 De toe stand in de wereld; 13.17 Med. of gram.13.20 Voor de strijd krachten; 14.00 Boekbespreking, 14.20 Dansmuz.14.55 Voetbal- repertage NederlandZwitser, land; 16.45 Sportrevue; 17.00 Amus. muziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Nieuws en sport journaal, 18.30 Kerkdienst; 19.00 Voor de jeugd; 19.30 De open deur; 20.00 Nieuws; 20.05 Amus. muz.20.45 Wanhopige uren, hoorspel; 21.30 Lichte muziek; 21.45 Stemmingsbeelden; 22.00 Strijkorkest; 22.15 Act.; 22.30 Sopraan en piano; 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de sol daten 14.00 Gram.15.45 Sport 17.00 Nieuws; 17.15 Gram.; 17.45 (Advertentie Zo heet het Doktersboek mei èlle raad voor Moeder en Baby Gratis bij de Babydsrm Super-Babyset, waarin poeder - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90 Weten is «gerust zijn. wat MijNhaRPT haakt isOOEO door HILAIRE BELLOC 66) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XVIII. Edward Mowlem liep tegen de zestig. Hij was toegenomen in lichaamsomvang en gewicht, in stem en in geleerdheid, sinds hij op 18.jarige leeftijd een onbe kende middelbare school in de West Riding verlaten had voor een beurs in Fareham College m de aanzienlijkste van onze beide oude universiteiten. Als student had men niet van hem gehoord en hij had dus ge legenheid gehad om te studeren, promoveerde met de hoogste lof, kreeg een studie-toelage voor onderzoek en studeerde een jaar lang heel hard in Italië en Frankrijk, waar hij zich voorna melijk wijdde aan oude kunst Hij keerde terug met een grote reputatie en een zo grote mas sa gegevens, dat hij een plaats in de eerste rijen kreeg van het vak, dat hij gekozen had. Hij werd dadelijk voor een rijksbe trekking aangeworven en na eerst enkele kleinere functies bekleed te hebben, was hij, lang vóór zijn veertigste, conservator van de afdeling olieverfschilde. rijen, Engels meubilair en kant in het keizerlijk museum gewor. den. Toen voor Engels meubilair een afzonderlijke afdeling ge sticht was (er moest toch wat gedaan worden voor Boko, die zoon van Jenny, die maar half snik was), kon dr. Mowlem zich geheel wijden aan zijn speciaal onderwerp. En nu had hij uit het uitgebreide terrein, dat hij door nauwgezette studie beheer ste, het speciale beperkte gebied van moderne Franse symboli. sche kunst gekozen. Op dat punt kon niemand hem te na komen. Hij was cor responderend lid van de voor naamste buitenlandse maat schappijen en werd ten minste als gelijke beschouwd zelfs door de jaloerse en afgesloten acade. mische wereld van Parijs. Hij was het meest gezagvolle, dat er rot te schrijven en had daarbij de vrije beschikking over alle bestaande documenten. Hij had al een kleinere studie gepubli. ceerd, onmiddellijk na de dood van de meester en deze studie was het meest gezagvlle, dat er over Bourrot verschenen was en werd als zodanig erkend in Engeland. Amerika. Noord- Duitsland, Australië en al de meer vooruitstrevende streken van de wereld en zelfs had die studie een zekere positie in Pa rijs, hoe weinig die hoofdstad ook iets, dat grondig en diep is, kan waarderen. Hij was nu het zware geschut van sir Anselm, keurig voor het geval opgesteld, geladen en klaar om dood en verderf te zaaien in de rijen aan de over kant. Hij kwam aan, beladen met een stapel zware boeken, brochures en losse papieren, met inbegrip van zijn eigen brochure over de meester en boven op de stapel lag André's dikke Cata- loque Raisonné, die alleen al voldoende is om elke tegenge stelde opinie tegen de aarde te kwakken. Toen hij knorrend zich op de plaats voor de getuigen hees, nadat hij hier en daar een boek had laten vallen, dat hij dan weer omstandig opraapte, maak. te hij de indruk van een oeros, van een monster uit de wilder nissen van de Oekraine en in tegenstelling tot de rustige eer ste vraag, die sir Anselm stelde kwam er een machtig bevesti gend gebrul, dat op de gemoe deren der jury de indruk maak te van een zuidwesterstorm. Hawlboy hoorde het en blies van strijdlust, blij een vijand te ontmoeten, die zijn machtige longen waardig was. Meer nog, de eminente koninklijke raads man grijnsde wreed, als hij er aan dacht, wat hij tegen dit zware stuk van de tegenpartij in reserve had. Het getuigenis golfde nu uit als een brede stroom, waardoor sir Anselm zijn bootje loodste met grote behendigheid, al was het toch nog ieder ogenblik in gevaar te kapseizen. Het was een tornado'van stellige verkla ringen, botsend, grijpend, ver woestend, gesteund door aanha ling van het ene document na het andere, van het ene voor beeld na het andere, zodat alle twijfel verdoofd en vernietigd werd. Het zou een te zwak woord zijn om te zeggen, dat het getuigenis overtuigde. Het ver pletterde en nadat het alles ver pletterd had, hervormde het de vormeloze massa tot een beeld van onwrikbaar geloof. Maar sir Rory was er niet door getroffen. Hij had alles klaar en stond gerfeed om te vuren. Hij stond op, ik wil niet zeg gen, in al zijn majesteit, want hij was niet groot, maar in al zijn massale sterkte en twee stieren stonden tegenover el kaar. De jury, die al half doof was van het machtig stemgeluid van de hoofdleider der verdediging van de Emonsillado Bourrot, schrok van het nog veel heviger geluid, dat sir Rory's stemban den zo plotseling ontwikkelden. Hij wilde geen dwaasheid: hij wilde niet overduveld worden; hij wilde dat de getuige zijn vra gen zou beantwoorden, hij zou dat machtige beest wel eens be dwingen. Het was een prachtig vertoon van twee vechtende stieren, die met de horens in el. kaar verward zaten en een poos je stond het spel gelijk. Het kruisverhoor had al scha. de gedaan, de geleerdheid was erin gelopen en had zich vergist met een datum, had een vreem de naam verkeerd uitgesproken en had zichzelf al eens laten gaan, zodat hij een standje van de rechter kreeg, toen de vol maakte advocaat zijn borst tot volle capaciteit vulde en uit haalde tot de onverwachte en dodelijke slag. „Nu, meneer, luister eens naar mij. U hebt ons misschien wel vijftig keer verteld, dat dit doek met absolute zekerheid het ori gineel is, dat door sir Henpy Bensington is tentoongesteld, dat doek, waarvan de authen ticiteit vaststaat." ,,Dat heb ik en dat zeg ik nog eens". (Wordt vervolgd.) Sport; 17.52 Gram.; 18.30 Gods dienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 20.45 Gram.; 21.15 Hoorspel; 22.00 Gram. 23.00 Nieuws; 23.05 Gram, Televisieprogramma. VL. BELG. T.V.14.00 Voor de kleuters; 14.20 Voor de jeugd; 14 35 Reisroutes; 15.05 Int. land. bouwkron.15.25 Voor de vrouw, 16.00 Duitse kampioenschappen acrobatiek 1958; 19.00 Feuille ton; 19.30 Nieuws; 20.00 Schla gers; 20.45 Met een luipaard op schoot, documentaire film; 21.10 Quizprogr.; 22.10 Kamerkoor MAANDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM II7.00 Nieuws, 7.10 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Sport; 8.25 Gewijde muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Theologische etherleer. gang; 11.00 Gram.; 11.25 Quiz programma; 12.00 Instr. trio;. 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land. en tuinbouwmed.12.33 Amus. muz.; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Amus. muz.; 13.35 Kamerorkest; 14.35 Gevar. pro gramma 15.35 Vocaal ens.16.00 Bijbeloverdenkinff; 16.30 Strijk kwartet; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten; 17.45 Het woonhuis van de Papoea op Ne derlands Nieuw-Guinea18.00 Orgelspel; 18.30 Sport; 18.40 Pianorecital; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Volksliederen, 19.30 Radiokrant; 19.55 Op de man af; 20.00 Gram.; 20.30 De koning van Uranië, hoorspel 21.30 Cellorecital; 21.50 Gram.; 22.00 Parlementair comm.; 22.15 Kerkkoor; 22.45 Avondoverden. king; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 23.40 Het Evangelie in Espe! ranto. HILVERSUM II7.00 Nieuws, 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws, 8.18 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gr.; 11.00 Amus. muz.; il.35 Fluit en piano; 12.00 Hammondorgel en zang; 12.30 Land. en tuinbouw med.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 In strumentaal trio; 13.45 De weg naar volwassenheid; 14.00 Cello en piano; 14.25 Het einde van de lucht, hoorspel; 15.25 Gram.; 15.45 Zestig minuten voor boven de zestig; 16.45 Volksdansen en -liedjes; 17.00 Pianoduo; 17.20 Dansmuziek17.45 Act.; 17.50 Mil. comm.18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Openbaar kunstbezit; 19.00 Pari. overzicht; 19.15 Muz. causerie; 19.45 Een gesprek over maat schappelijk opbouwwerk20.00 Nieuws; 20.05 Lichte muz.; 20.30 Cabaret; 21.00 Etherforum; 21.40 Marimba; 22.10 Trombone ens.; 22.25 Strijkkwartet; 23.00 Nws; 23.15 Gram.23.30 Amus. muz. BRUSSEL (VL): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.11 Gram. 14.00 Strijkkwartet; 15.45 Kamermuziek16.00 Koersen 16.02 Voor de zieken; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 18.00 Franse les; 18.15 Gram.18.20 Protestantse caus.18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.40 Koorzang; 20.00 Kamermuziek; 20.45 Kunstkaleidoscoop21.00 Gram. 21.30 Kamermuziek; 22.00 Nieuws; 2.15 Kamermuz.22.55 Nieuws. Televisieprogramma. NED. T.V.20.00 Journaal 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Filmdocumentaire; 21.00 Pen. sion Hommeles; 22.15 Gevar. progr.; 22.45 Intern, wedstrijden kunstrijden op de schaats. VL. BELG. T.V.15.05 Ope ning nieuw Unesco-gebouw te Parijs; 19.00 Reizen zonder pas poort; 19.30 Nieuws; 20.15 Film- reportage 20.35 Quizprogr. 21.05 Filmprogr.21.50 Rebus; 22.20 Wetensch. progr.23 00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 9