VióM-XooU Besprekingen over de vrijhandelszone te Parijs zonder resultaat Latilit Mijnwerkers in Springhill gered mantel of japon Aanbod van E.O.K.A. Protesttelegram na Pasternaks weigering vAig 30 oktober 1958 Donderdag- reclame cine Adverfentiën VRIJDAG 31 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1514 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Volgende maand voortzetting overleg /EnEa DE VACATURE BIJ HET LAGER ONDERWIJS BOURGUIBA AAN HET WOORD Egyptische bladen melden algemene mobilisatie in Israël REACTIES OP DE PERSBERICHTEN OVER MOBILISATIE IN ISRAEL Russische regering verwerpt voorstellen tot stopzetting van kernwapenproeven TOEKENNING DER NOBELPRIJZEN VOOR GENEESKUNDE Moderne lijnen Nieuwe herfsttinten AXEL P. E. N.-club richt zich tot Russische schrijvers Amerikaanse persstemmen over Pasternaks weigering DE GEBEURTENISSEN OP CYPRUS OUDE BANKBILJETTEN van 500 en 1000 GULDEN GAAN VERDWIJNEN AUSTRALISCHE PREMIER OVER NIEUW-GUINEA Verzetsorganisatie wil een einde maken aan geweld daden als Groot-Brittannië de tegenmaatregelen op Cyprus intrekt DEBAT IN HET LAGERHUIS HET WEER De bevoorrading van Quemoy WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 3 BRAADWORSTJES f 0,98 1 HACHETTE pakket 1,98 met speciale kruiden) 100 gram PLOCKWORST f 0.49 100 gram BAKBLOEDWORST (volgens Belgisch recept) f 0.30 Fa E. A. ljsebaert Vlooswijkstraat 57 m 15 regels ƒ1,-; Iedere :gel meer 20 cent. (Maxl- aal 8 regels.) rieven; Bureau van dit lad 20 cent meer. evraagd een Dienstmeisje ior helve dagen. Zondags ■ij. Adres: Mevr. H. DE EIJER, Scheldekade 48 eneden). Terneuzen. koop: Woning. Kgmt oedig vrij. Axelsestraat Terneuzen. laat ze al Neem ze Ira de ei- l >hben ge- jehakt, 'gehakt, 1 brood, 1 lepel ker- nootmus- is, 4 lepels gr. boter, ide brood ld water, wrijf het rrie in zo boter en en andere jrood. Doe n de beide j dit alles goed door iet gehakt en bak ze boter aan :aam gaar lak de jus am suiker, ardpOeder, 4D, 1 eet- p en 100 gesneden iker op in er er de Meng de met een D en bind vloeistof, vuur en GOUD- alles zo orden en luchtig. ;s gember st gerecht deze half- laasjes en tje naast. N. 4 klei- ijs, lh li- lademelk, jeGOUD- langevuld liter, 30 80 gram poeder en n gladde GOUD- met het kook is iet meng en. Laat beoordeel 1 koud is gezoet is. men wel ide cacao voor de d, halfvol de en laat leine por iën. Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. EERSTE BLAB Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 var. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. ISen conferentie tussen De «die, MacMillan en Adenauer ordt in Nederlandse delega- dekringen gezien als een uitweg voor de in Parijs op een dood punt geraakte besprekingen over de vrijhandelszone. Elk compro mis, dat uit een dergelijk gesprek zou voortvloeien is, naar Neder landse opvatting, aanvaardbaar der dan het niet bereiken van een vrijhandelszone. De donderdag in Parijs beslo ten conferentie van de zeventien landen der OEES heeft nog eens duidelijk bewezen, dat niet alleen cnder de zes EEG-landen, maar schuimrubber- matras 0^2/ u3£S Er waren op 16 september van dit jaar in totaal 7799 vacatures bij het lager onderwijs, waarvan er 6986 door tijdelijke krachten gehuwde vrouwen, gepensio neerden) werden vervuld en waarvan er 813 onvervuld waren. Dit blijkt uit een overzicht, dat de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer heeft verstrekt. Bij het gewoon, het voortgezet en het buitengewoon lager on derwijs waren 4251 vacatures voor het verplichte personeel (waarvan 246 onvervuld) en bij het uitgebreid lager onderwijs 419 (103 onvervuld). Voor boventallig personeel wa ren er bij G. L. E., V. G. L. O. en R L. O. il67 vacatures, bij het P.L. O 327. Op 16 september waren in totaal 1635 onderwijzers en onderwijzeressen afwezig we gens ziekte, militaire dienst, ver lof. zuivering, enz. ook bij de elf overige OEES-part- ners op fundamentele punten me ningsverschillen bestaan. Het grote punt is echter de hou ding van Frankrijk geweest, dat na acht maanden onderhandelen nog niet in staat is gebleken een positieve beslissing te nemen. Hierdoor is voor Frankrijks part ners een vreemde situatie ont staan. De concessies, die op on derdelen van de vrijhandelszone zijn gedaan, zijn door de Franse houding in de lucht komen te hangen. In Nederlandse delegatie kringen heerst dan ook de opvat ting, dat men wel over allerlei dé tails van de ingewikkelde proble matiek kan blijven praten, maar dat dit met de huidige Franse vertragingspolitiek weinig nut heeft. „Er is op deze conferentie nooit een werkelijk gesprek over de wezenlijke problemen met de Fransen mogelijk geweest", aldus meende men. „De Franse rege ring zal zich ook moeten realise ren, dat de prijs, die voor de een heid der zeventien moet worden betaald, niet van één kant kan komen". In Nederlandse delegatiekrin gen wil men overigens niet ont kennen, dat op de conferentie ook enkele belangrijke dingen zijn ge beurd. In de eerste plaats is het niet tot een openlijke breuk geko men. Dan is er de instelling van de speciale commissie-Maudling, die de volgende maand gaat be ginnen met op politiek niveau de originekwestie te bespreken. Het grote voordeel van de commissie wordt gezien in het feit, dat men zich niet meer zal kunnen ver schuilen achter de deskundigen, nu rapporten immers de basis van het overleg in de commissie zullen zijn. Voorts hebben de gedelegeer den op het gebied van de land bouw enkele vorderingen kunnen maken. Een ander belangrijk feit acht men, dat de Duitse delegatie zich op zo duidelijke wijze heeft gedistancieerd van de Franse houding, waaraan zij tot dusver re alle mogelijke steun had ver leend. Op voorstel van de Brit Maud- ling hebben de delegatieleiders van de zeventien landen gister middag tot slot van de conferen tie een besloten vergadering ge houden, waarop het beginsel van de vrijhandelszone nogmaals is besproken en elk der landen in de gelegenheid was zijn standpunt, voor zover nodig, nog toe te lich ten. Zoals was te verwachten, bracht de rede van de Franse on derhandelaar, de heer Wormser, geen nieuwe gezichtspunten. „Vrij uitzichtloze besprekin gen", noemde men in Nederland se delegatiekringen het overleg, dat de volgende maand zal wor den voortgezet. President Bourguiba van Tune sië heeft donderdag in zijn weke lijkse verklaring gezegd, dat de verwerping van het geheel van de voorstellen van de Franse mi nister-president, generaal De Gaulle, door de Algerijnse op standelingenregering „betreu renswaardig" is. „De Gaulle is de enige, die een eind kan maken aan de huidige toestand in Algerië", aldus Bour- guiba. De Tunesische president herin nerde aan het Franse bombarde ment op het Tunesische grens dorp Sakjet en aan het onvermo gen van de achtereenvolgende Franse regeringen te besluiten tot terugtrekking van Franse troepen uit Tunesië. „Generaal De Gaulle had echter genoèg ge zag om deze kwestie te regelen zonder dat iemand protesteerde", zo voegde hij eraan toe. Verder drong hij er bij de Fran se regering op aan Ben Bella en andere Algerijnse opstandelingen leiders in vrijheid te stellen en naar Marokko te zenden. Een dergelijke daad zou de sfeer ver beteren. „De Franse premier weet, dat hun gevangenhouding geen eer voor Frankrijk is", al dus Bourguiba. Na een gevecht van 11 uur met een laag steen en puin van 18 meter dikte Twaalf mijnwerkers, die zes dagen op circa 4000 meter diepte in een mijn te Springhill in Nw.- Schotland opgesloten hebben ge zeten, zijn donderdagmorgen ge red. Hulpploegen slaagden erin de mannen te bereiken na een ge vecht van 11 uur met een laag steen en puin van 18 meter dikte. Woensdagavond laat was men tot de ontdekking ge komen dat de mijnwerkers nog in leven waren. Bij de ingang van de mijn stonden de familieleden van de geredden. Zij huilden van vreugde. Om hen heen stonden de familieleden van de 57 kom pels, die nog steeds worden vermist. Het nieuws dat er nog over levenden waren, kwam als een volkomen verrassing, want men had alle hoop reeds op gegeven. Een lid van de red Alle Egyptische bladen hebben donderdag gemeld dat Israël zijn strijdkrachten mobiliseert „ten einde zich in een nieuw avon tuur te storten, ditmaal in Jor danië". De bladen zeggen over bewijzen te beschikken dat er op grote schaal troepen naar Zuid- Israël worden overgebracht. Ook zouden troepenbewegingen in de gebieden rondom Jeruzalem en Beersjeba en bij de bestandsli- nies zijn geconstateerd. De eerste officiële reactie op de persberichten over mobilisa tie in Israël in Arabische bladen was van de minister van Staat van de Verenigde Arabische Re publiek, Refaat, die in een ge sprek met het Egyptische blad „Al Massaa'' heeft gezeg'd, dat „een nieuwe Israëlische aanval de vernietiging van Israël zal be tekenen". Israëlische tegenspraak. In officiële kringen te Tel Aviv zijn de Egyptische persberichten over een algemene mobilisatie in Israël tegengesproken. Er zijn geen tekenen van onge wone militaire actviteit en men heeft de berichten met verbazing ontvangen. In gezaghebbende Israëlische kringen te Jeruzalem verklaart men, dat de Egyptische beschul diging dat Israël het voornemen heeft om Jordanië aan te vallen een manoeuvre is om de Jorda- niërs angst aan te jagen en hen ertoe te brengen hulp van Egyp te te vragen. Men zegt verder, dat buitenlandse waarnemers kunnen getuigen, dat Israël in het geheel geen agressieve voor bereidingen treft. Be regering van de Sovvjet- U»ie heeft donderdagavond in een officiële verklaring de Brits- Amerikaanse voorstellen tot stop zetting van de kernwapenproe ven voor een jaar, van de hand gewezen, zo meldt het Russische persbureau Tass. Aan de andere kant wordt evenwel gezegd, dat de bespre kingen over kernwapenproeven die heden in Genève beginnen alle kans bieden op stopzetting voorgoed van kernwapenproeven. Volgens de Russische verkla ring zijn door uitstel extra moei lijkbeden ontstaan bij het berei ken van een oplossing voor de kwestie. De Sowjet-Unie beschuldigt de V. S. en Engeland ervan, met het voorstel tot stopzetting voor een jaar van kernwapenproeven een zijdig militair overwicht op de Sowjet-Unie te willen vei krijgen. Door het gedrag van de Weste lijke mogendheden had de Sow jet-Unie „volkomen het recht" ge kregen met kernproeven verder te gaan totdat zij evenveel proe ven genomen heeft als de Engel sen en Amerikanen sinds 31 maart van dit jaar. De Russische regering zou van dit recht ge bruik maken „zolang de regerin gen van de V. S. en Engeland overeenkomsten blijven schen den en steeds maar weer nieuwe hinderpalen slaan in de weg die leidt naar overeenstemming en onmiddellijke staking voorgoed van de proeven met kern- en wa terstofwapens". De Russische regering ver klaart, dat als de Verenigde Sta ten en Engeland bereid zijn een dergelijke overeenkomst samen met de Sowjet-Unie te tekenen, de Sowjet-Unie onmiddellijk haar proeven zal stoppen „ongeacht het feit, dat zij minder proeven heeft gedaan dan de andere twee landen". De Russische regering acht het een illusie te menen, dat de Sow jet-Unie bij het Westen achter is in het kernonderzoek en daar door geen belang meer zou heb ben bij het stopzetten van kern proeven. Tenslotte wordt gezegd, dat de Russische afgevaardigden naai de Geneefse conferentie zullen aandringen op onmiddellijke, al gemene en definitieve staking van kernwapenproeven. Voor 2 wikkel* krijgt u leuke bgrduurkgartj Neveda, Rokin 118, Amsterdam' Het Karolinska-Instituut, dat de jury vormt voor de toeken ning van de Nobel prijs voor geneeskunde, heeft de prijs voor 1958 toegekend aan de drie Ame rikaanse biologen George Bead le, Edward Tatum en Joshua Lederberg, wegens hun werk op het gebied van genen en chro mosomen. De geleerden hebben zich o.m. bezig gehouden met de invloed van erfelijkheidsfactoren op bacteriën. De prijs bedraagt ongeveer 161.000 gulden. Dr. George Beadle was van 1937 tot 1946 als professor in de biologie verbonden aan de uni versiteit van Stanford, in Cali- fornië. Sinds 1946 is.hij hoog leraar aan 't Californisch tech nologisch instituut. Hij is in 1903 geboren. De in 1909 geboren dr. Edward Tatum is hoofd van de afdeling geneeskundig onderzoek van het Rockefeller-Instituut te New York. Dr. Joshca Lederberg, die in 1925 is geboren, is sinds 1954 als professor in de genetiek (af stammingsleer) aan de univeri- teit van Madison, in de Ameri kaanse staat Wisconsin, verbon den. Een kopen bij VISSERKOOLE betekent keuze maken uit een internationale collectie Elke dag nieuwe modellen bij Het na de opstand in Hongarije door Nederlandse intellectuelen en kunstenaars van uiteenlopen de levensbeschouwing en ver schillend maatschappelijk in zicht opgerichte „comité van waakzaamheid 1956" heeft naar aanleiding van Boris Pasternak's weigering de Ndbelprijs voor letterkunde te aanvaarden, een telegram gericht tot de Russi sche ambassade te Den Haag waarin het verklaart dat „deze kennelijk afgedwongen daad op nieuw de slavernij en de terreur aan het licht brengt waaronder de kunstenaars en intellectuelen in de Sowjet Rusland leven. Het comité protesteert tegen deze schandelijke onderdrukking van de vrije meningsuiting en van het kunstenaarschap, en huldigt in Boris Pasternak de onafhankelijke, vrije geest die zelfs door het totalitaire com munisme niet tot zwijgen is ge bracht". Het telegram is bij afwezigheid van de voorzitter prof. dr. H. Dooyeweerd, ondertekend door de tweede voorzitter prof. dr. P. Geyl en door de secretaris, de heer Max Nord. Ook de vereniging van letter kundigen heeft een telegram naar de Russische ambassade ge stuurd, waarin zij „een klem mend beroep doet op de Russi sche regering en schrijversorga nisatie er toe mede te werken dat Pasternak alsnog zijn Nobel prijs in ontvangst neemt". Dit telegram is ondertekend door de voorzitter prof. dr. G. Stuiveling en de secretaresse mevr. Emmy van Lokhorst. De internationale P. E. N.-club een internationale organisatie van schrijvers heeft een tele gram gezonden aan de Russische auteursvereniging, waarin zij zegt zeer getroffen te zijn door de geruchten rond Pasternak. Zij verzoekt de Russische vereniging de dichter te beschermen en het hem mogelijk te .blijven maken om in vrijheid te scheppen. Alle New Yorkse bladen heb ben donderdagmorgen gewezen op de dwang die op Pasternak is uitgeoefend om de Nobelprijs niet te aanvaarden. Zij herinneren in dit verband aan de handelwijze van Hitier die zoals bekend drie Duitse ge leerden verbood de Nobelprijs te accepteren. De „Daily News" besluit zijn commentaar op Pas ternaks weigering met de woor den „Ter attentie van Chroes- jtsjefKijk hoe het met Hitier is afgelopen". Twee Britse soldaten zijn don derdag op Cyprus omgekomen doordat hun voertuig nabij Kaap Elia, 30 km van Famagusta, op een mijn reed. 10 km daar vandaan ontplofte eveneens een mijn onder een Brits voertuig. Een soldaat werd gewond. Vijf gemaskerde mannen hiel den donderdag op korte afstand van Limassol een autobus aan en schoten de chauffeur achter het stuur dood. Drie Griekse Cyprioten zijn te Nicosia ter dood veroordeeld na dat zij schuldig waren bevon den aan beschieting van een groep Turken in augustus van dit jaar. Gewapende mannen zijn don derdagavond het regeringszie kenhuis te Nicosia binnenge drongen, waar zij een Griekse Cyprioot doodgeschoten, die ge wond was door een aanslag op zondag j.l. dingsploeg hoorde plotseling de stem van zijn oom door een ingestorte luchtschacht. Hij hoorde hem zeggen: „Jongens, haal wat water. Er zijn hier nog twaalf man in leyen". Een voorzag de mannen toen door een buis van hete soep en koffie. De mijnwerkers hadden geen besef van de omvang van de ramp in deze mijn, de diep ste van Noord-Amerika. Per 15 februari 1959 In het kader van het streven van de regering om de nog be staande bezettingsmaatregelen te doen verdwijnen, zal de in maart 1943 uitgevaardigde verordening van de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied be treffende waardeloosverklaring van de bankbiljetten van 500 en 1000 gulden per 15 februari 1959 vervallen. Ten einde buiten elke twijfel te stellen, dat hierdoor niets verandert in de status van de onderhavige bankbiljetten, is donderdag bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat aan de bankbiljetten van 500 en 1000 gulden, welke op 14 maart 1943 in omloop waren, de hoedanig heid van betaalmiddel blijft ont nomen. Premier Robert Menzies van Australië heeft gezegd, dat Indo nesië zich maar tot het interna tionaal gerechtshof moet wenden als het meent recht te hebben op Nederlands Nieuw-Guinea. Als 't tot gewapende aggressie over gaat, moeten de Ver. Naties ge acht worden zich daartegen te verzetten. Wat ons betreft, aldus de pre mier, wij blijven vreedzaam met de Nederlanders op het eiland samenwerken. De Grieks-Cyprische verzets organisatie EOKA heeft donder dagavond te Nicosia pamfletten verspreid, waarin wordt aange boden een einde te maken aan de gewelddaden op voorwaarde, dat Groot-iBrittannië de tegen maatregelen op Cyprus intrekt. Indien Groot-Brittannië zijn ge weldpleging niet staakt, „zullen wij de strijd voortzetten" aldus de EOKA. Er wordt in het pamflet bij de Britse socialistische partij op aangedrongen de regering te dwingen de beperkende maatre gelen op Cyprus in te trekken. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd, heeft donderdag in het Lagerhuis ge zegd wel te kunnen begrijpen, dat Griekenland' niet wil deel nemen aan een ronde-tafelconfe rentie over Cyprus, maar het er niet mee eens te zijn. „Wij begrijpen de moeilijk heden van de Griekse regering en wensen ze niet zwaarder te maken", aldus de minister. Lloyd zei dit bij de opening van de behandeling van zaken betreffende overzeese gebieds delen. Volgens de socialist Bevan dienf Groot-Brittannië enkele concessies te doen om de Grie ken in staat te stellen aan een ronde-tafelconferentie deel te nemen. De Britse regering mag geen Britse mensenlevens opof feren om tegemoet te komen aan het standpunt van de Turken, al dus Bevan. De leider van de operaties te- j gen de EOKA op Cyprus gene- raal-majoor Darling, heeft don derdag op een persconferentie gezegd: „Wij kunnen een strijd bare EOKA verslaan maar mili taire middelen zijn niet geschikt voor een oplossing van het pro- bleem-Cyprus". Generaal Darling zei, dat de Britten thans het initiatief heb ben en dat hij van plan is dit initiatief met alle beschikbare middelen uit te breiden. Het Amerikaanse leger zal aan de Chinese nationalisten in de komende maanden acht reus achtige amfibische voertuigen leveren voor de bevoorrading van de eilanden voor de kust, De yoertuigen kosten een mil joen dollar per stuk. KANS OP REGEN Gedurende de afgelopen da gen voltrokken zich in een lang zaam tempo wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling. Een gebied van hoge lucht druk boven het vasteland van Europa verplaatste zich naar Rusland, terwijl op de oceaan een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling kwam. Aan de noordflank van dit laatste luchtdruksysteem komen westelijke winden voor, die dro gere lucht in de richting van de Britse eilanden transporteren. De voorste begrenzing van deze lucht die wordt voorafge gaan door een regengebied be reikte donderdagmiddag Oost- Engeland. Als gevolg van deze ontwikkeling nam de wind bij ons wat toe, waardoor de mist verdween. Verwacht wordt dat het genoemde regengebied ook tot ons land zal doordringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagv ochtend tot vrijdagavond. Tijdelijk regen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen en later op de dag van het Westen uit enkele verspreide opklarin gen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hoge- ZATERDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.11 4.26 Terneuzen 4.46 5.01 Hansweert 5.26 5.41 Walsoorden 5.36 5.51 ZON MAAN op onder op onder Jkt. 31 7.31 17.15 19.52 10.57 Nov. 1 7.33 17.13 20.45 11.46 4

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1