/aren, /ERLINDE RIBBENS Tweede Kamer vervolgde debat over Rijksbegroting AUTO-RIJLESSEN Rus Pasternak weigert de Nobelprijs De kernproeven Griekenland beschuldigt Engeland Paus riep op tot vrede en eendracht tussen de volkeren ,rdt?" „In nend sop, et precies, hitterend ange Broeken Woensdag .as- en Werk* landschoenen IANDELS0NDERNEMIK6 DONDERDAG 30 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1513 Motie-Peschar (herziening ongehuwdentarief loon- en inkomstenbelasting) aangenomen Reddingsploegen melden nog overlevenden mijnramp in Canada CONTACT MET GROEP VAN TWAALF OPGESLOTENEN OP 4000-METERVERDIEPING FRANKRIJK EN DE EUROPESE ECONOMISCHE GEMEENSCHAP SCHIPPERS De Russische afvaardiging te Genève aangekomen McCONE AAN HET WOORD Beëdiging minister Van Aartsen HET TERRORISME IN FRANKRIJK De toespraak van de Paus na zijn verkiezing VREUGDE IN SOTTO IL MONTE KRONING VAN DE PAUS OP 4 NOVEMBER H. M. DE KONINGIN ZENDT TELEGRAM AAN PAUS JOHANNES XXIII RUSSISCHE NATUURKUNDIGEN AANVAARDEN NOBELPRIJS DE NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE HET WEER DE TOESTAND IN LIBANON ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER koop: Sparta motor. 0 cc, 14 pk, motorhelm, pc-rs. opklap met ombouw boekenkast. Molendreef 2a, Hoek. Voor hoeft U niet verder te zoeken. jcr klein en groot, voor eisjes of jopgens, voor imes of heeren. Xieuwediepstraat 15 e heeft het wel voor U. ok voor alle soorten Kinderpetjes. Gehaktd as Alleen vandaag 500 gram kwaliteits GEHAKT f 1.55 SLAVINKEN 3 voor f 0.98 1 HACHETTE pakket f 1,98 100 gram gevuld ONTBIJTSPEK f 0.54 100 gr. kersverse HOOFDKAAS uitsluitend varkenskop f 0.30 100 gram BAKBLOEDWORST (volgens Belgisch recept) f 0.30 Fa E. A. IJsebaert Vlooswijkstraat 57 GROTE SORTERING reeds vanaf 2,95 Westkolkstraat 40» TERNEUZEN Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De Tweede Kamer heeft woens dagmiddag een aanvang gemaakt met de tweede termijn van de al gemene financiële beschouwin gen over de rijksbegroting. De heer Van Leeuwen (WD) concludeert uit het antwoord van de minister, dat deze niet is op gewassen tegen de taak van con junctuur beheersing. Wat de hoogte der belastingen betreft heeft de minister betoogd, dat deze niet veel afwijkt van die in de ons omringende landen. Maar het gaat ook om het inko men en dat zit hi'er nog al aan de lage kant. En nu urukt 25 procent op een laag inkomen zwaarder dan op een hoog. Spr. merkt op, dat de heer Pe- schar het wenselijk vindt buiten landse leningen aan te gaan, iets waarmee de minister het niet eens is. Die wens van de heer Peschar wijst erop, dat wij z.i. ons eigen huishouden niet kun nen bekostigen. De motie-Peschar inzake de vrijgezellenbelasting heeft hem verwonderd. Op dit ogenblik, nu er voorstellen zullen komen tot herziening der belastingheffing, kan hij het nut er niet van inzien. Hij merkt op, dat de vrijgezellen belasting het stempel van de Duitse tijd draagt. Die belasting is later nog ongunstiger gewor den en dat is geschied uitsluitend onder socialistische ministers van Financiën. De partijgenoten van de heer Peschar hebben die toestand bestendigd en nog ver slechterd door het geld aan an dere dingen te besteden. De vrij gezellen betalen thans 125 mil joen meer dan wanneer ze in lariefklasse 2 (gehuwden zonder kinderen) waren ingedeeld. Met halvering van dat verschil zou 50 a 60 miljoen nodig zijn, het geen bij de huidige begroting al moeilijk is. Spr. begrijpt niet waarom de heer Peschar thans wel tot vermindering van deze belasting wil overgaan. De heer Lucas (KVP) houdt vol, dat er met meer kracht ge streefd moet worden naar veria- ging der uitgaven al ontkent hij niet dat er bezuinigd is, zoals de minister zeide. De heer Lucas betoogt, dat al lereerst moet worden gepoogd de uitgaven te drukken. Hij vraagt de minister alsnog te overwegen of verlenging van de mogelijkheid van herkapitali satie kan worden ingevoerd. In de Kamer bestaat eenstem migheid over de wenselijkheid van verlaging van de belasting druk voor ongehuwden. De be tekenis van de motie is in de hui dige moeilijke financiële omstan digheden niet bijster groot. Het heeft hem verwonderd, dat ver laging wordt bepleit zonder dat van compensaties wordt gespro ken. Spr. meent, dat de motie op een aantal punten gewijzigd zou moeten worden. De heer Van de Wetering (CH) vraagt de minister dieper te gra ven in zijn antwoord op de op merkingen over de persoonlijke leningen, het nieuwe instituut waartegen spr. zich heeft ver klaard. Wanneer men het vrijgezellen- tarief voor de inkomstenbelas ting onbilliijk acht mag die on billijkheid niet worden besten digd. In principe staat hij achter de gedachte van de motie- Peschar, maar het is hem nog niet duidelijk op welk terrein de heer Peschar de Kamer brengt. De heer Van Eijsden (A.R.) is van oordeel, dat iedereen in Ne derland verantwoordelijk is voor het verkrijgen van een redelijk peil van besparingen, juist in deze tijd. Hij had gaarne het be roep op het volk van de rege ringstafel horen uitgaan. Het ongehuwdentarief zools het Jiu is, ontmoet ook in sprekers fractie ernstig bezwaar. De heer Peschar (Arb.) meent, dat men de zaak der overheids investeringen niet moet benade ren uit de gezichtshoek als zou den ze inferieur zijn in vergelij king met investeringen in het bedrijfsleven. Met betrekking tot de door hem ingediende motie zegt hij te "begrijpen, dat er voor de minis ter altijd 't dekkingsvraagstuk is. De regering heeft thans aan de S.E.R. advies gevraagd over een heleboel dingen, o.m. over een weduwen- en wezenverzeke ring en een algemene kinder bijslagverzekering. Met het oog hierop leek het spr. gewenst, dat de regering zich zou herinneren de prioriteit welke aan de kwes tie van het vrijgezellentarief is toegekend. De heer Van Dis (S.G.) vraagt o.a. nog of de lasten voor de de fensie niet verlaagd hadden kun nen worden. Tegen het beschikbaar stellen van vele miljoenen aan onder ontwikkelde gebieden maakt spr. bezwaar. De houding van de minister tegenover de motie is z.i. wel ver klaarbaar; het is immers een zeer tamme motie. Spr. verklaart zich voor belastingverlaging, maar van verlichting van de belasting druk zal niets kunnen komen. Te half negen werd de verga dering voortgezet. De heer Bom- mer presideert. De minister van Financiën, de heer Hofstra, merkt naar aanlei ding van de mededeling van de heer Van Leeuwen, dat hij niet tevreden is, op, dat hij open staat voor constructieve critiek. Hij heeft geen nieuwe argumenten in de repliek van de heer Van Leeuwen gevonden. Wat diens voorstelling van de geschiedenis der periode sinds 1945 aangaat, te berde gebracht naar aanlei ding van de motie-Peschar, deze is z.i. niet geheel juist. Deze kwestie hoort echter meer thuis bij de P. v. d. A.-fractie. Naar aanleiding van vergelij king van cijfers door de heer Lucas gemaakt merkt de minis ter op, dat de laatste vijf jaren de uitgaven voor het onderwijs zijn verdubbeld. Rekening moet worden gehouden met nieuwe activiteiten, voortvloeiende uit het Deltaplan. Wanneer men der gelijke uitgaven in mindering brengt dan zijn de totale uitga ven^ stabiel gebleven en niet met 12 a 13 procent gestegen, zoals de heer Lucas had becijferd. Met betrekking tot de opmer kingen van de heer n,ucas over de grote hoeveelheid drukwer ken die van de departementen uitgaan nodigt spr. de heer Lu cas uit hem ervan in kennis te stellen als hij publikaties tegen komt, die hun overbodig lijken. Ten aanzien van de herkapita lisatie verklaart de minister te blijven bij zijn standpunt, dat ver lenging van de wet niet wense lijk is. Een beroep op het Nederland se volk met betrekking tot be sparingen, waarop de heer Van Eijsden doelde, zegt spr. in zekere zin te hebben gedaan aan het slot van de miljoenennota. Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Eijsden of het ongehuwdentarief niet aan de orde zou komen in het wetsont werp tot belastingherziening zegt de minister, dat in de hele histo rie van de totstandkoming dit ontwerp altijd is gezien als een technische herziening. Enige door de heer Van Dis ge maakte opmerkingen, o.a. over subsidiëring van het Nederland se ballet en over defensieuitga ven kunnen naar 's ministers oordeel beter ter sprake komen bij de desbetreffende begrotings hoofdstukken. De algemene financiële be schouwingen worden gesloten. De motie-Peschar wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Deze motie luidde als volgt: „De Kamer, van oordeel dat het zogenaamde ongehuwden tarief van de loon- en inkomsten belasting herziening behoeft, overwegende dat de regering een aantal beslissingen het sociale en financiële beleid betreffende in het vooruitzicht heeft gesteld na de daaromtrent gevraagde S.E.R.-adviezen te hebben ontvan- gen, nodigt de regering uit daar bij mede te overwegen welke ver lichting van de belastingdruk op de ongehuwde in het komende jaar tot stand kan worden ge bracht. Te kwart voor tien wordt de vergadering verdaagd tot heden middag één uur. Reddingsploegen die in de rampmijn bij Springhill in Canadees Nieuw-Sehodand, waar vorige week donderdag vele mijnwerkers door instorting om het leven kwamen, nog naar overlevenden zoch ten, hebben woensdag heugelijk nieuws kunnen melden. Op de 4000-meterverdieping maakten zij door een buis plotseling contact met een groep van twaalf opgesiotenen, die men reeds als verloren had beschouwd. Men heeft nieuwe hoop gekregen dat er nog meer overlevenden zijn en dat het dodental van 95 dus te hoog is geschat. Volgens mijnbeambten zitten de opgesloten mannen achter een achttien meter dikke hoop stenen. Zij schatten dat men de mannen hedenochtend zal kunnen bereiken. Men voorziet de mannen door de buis van drinkbaar voedsel. Het is de diepste mijn van Noord - Amerika. Na afloop van een woensdag morgen gehouden feabinetzitting is officieel meegedeeld, dat de Franse regering besloten heeft het verdrag inzake de Europese Gemeenschappelijke Markt met ingang van 1 januari a.s. van toepassing te verklaren. De re gering heeft de minister van Fi nanciën en van Eeonomische Za ken opgedragen de maatregelen voor te bereiden en aan de rege ring voor te leggen, welke het deelnemen van de Franse econo mie aan de Gemeenschappelijke Markt zullen vergemakkelijken. (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 De Russische schrijver Boris Pasternak heeft in een telegram aan de Zweedse academie de Nobelprijs voor litteratuur ger weigerd. Pasternak zegt: „Rekening houdend met de zin waarin deze onderscheiding in de gemeen schap waartoe ik behoor is ge ïnterpreteerd, zie ik af van de onverdiende prijs die mij is toe gekend. Neem mij mijn weige ring, waartoe ik vrijelijk heb be sloten, niet kwalijk". De permanente secretaris van de Zweedse academie, dr. Anders Oesterling zei, dat de academie de situatie donderdag op haar normale bijeenkomst zal bestu deren. Het geld dat met de prijs verbonden is, zal waarschijnlijk voor het volgende jaar worden gereserveerd. Zaterdag betuigde Pasternak in een telegram aan de Zweedse academie zijn dank voor de toe kenning van de prijs: „Buiten gewoon dankbaar, getroffen, trots, verbaasd, verlegen". Het huis van Pasternak buiten Moskou stond woensdag onder politiebewaking. Men gelooft, De Russische afvaardiging naar de driemogendhedenconfe- rentie over een verbod van kernproeven is woensdag per vliegtuig te Genève aangeko men. De conferentie begint vrij. dag. De afvaardiging bestaat uit het hoofd ven de afdeling inter nationale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Tsarapkin, en twee na tuurkundigen, Fjodorof en Wo- rontsof. Ook is woensdag het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging, Wadsworth, te Genève aange komen. Hij zei, dat de Ameri kanen van plan zijn alles te doen om een succes van de conferen tie te maken. Fjodorof was de leider van de Russische delegatie op de techni sche besprekingen tussen Oost en West over het waarnemen van proeven met kernwapens. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, McCone, heeft woens dag verklaard, dat de Sowjet- Unie „absoluut niets" doet om een schoon kernwapen te ont wikkelen. Dit blijkt, aldus Mc Cone, uit rapporten over kern ontploffingen in de Sowjet-Unie waarvan enkele een sterke mate van radio-activiteit hebben ver oorzaakt. De huidige Russische reeks proeven noemde hij de drukste, die tot dusver door een atoom- mogendheid is uitgevoerd. In antwoord op de vraag of de Amerikanen zullen doorgaan met hun kernproeven, indien de Sowjet-Unie na 31 oktober de dag van het begin van de conferentie te Genève over sta king van de nroeven met kern wapens, een kernontploffing te weegbrengt, zei McCone. dat dit zal afhangen van de uitwerking van de gegevens die zijn ver kregen met de in Nevada geno men proeven. Over de aanstaande conferen- toe te Genève zei hij, dat be ëindiging van de proeven op dit ogenblik de ontwikkeling van een schoon tactisch wapen zal vertragen en waarschijnlijk voorkomen. De commissie voor atoomenergie is daarom van oordeel, dat het in het belang van de Ver. Staten is alleen de proeven te staken, indien deze stopzetting deel uitmaakt van een toekomstig ontwapenings program ter vermindering van de internationale spanning. De nieuwbenoemde n.inister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, zal zaterdag 1 november ten paleize Soestdijk door H. M. de Koningin worden beëdigd. De vrije Algerijnse in principe regering heeft in principe besloten een einde te maken aan het terroris me in Frankrijk zelf, zo schrijft het Tunesische blad „As Sabah". Volgens Noordafrikaanse krin gen bij de V. N. heeft het natio nale bevrijdingsfront (F. L. N.) hiertoe besloten in het kader van zijn campagne voor vrede in Al- gerië, aldus het blad. Paus Johannes XXIII heeft woensdag vanuit het conclaaf, dat woensdagochtend te tien uur officieel opengesteld zou worden, een radioboodschap tot de wereld gericht. De Paus riep op tot vrede en eendracht tussen de volkeren en gerechtigheid voor alle klassen. De toespraak, in het Latijn, duurde twaalf minuten. Daarna gaf de Paus zijn apostolische zegen. De Paus droeg woensdagoch tend zijn eerste Mis als opper herder van de R.K. Kerk op binnen de muren van het con claaf. dat op zijn bevel nog niet dinsdagavond, maar pas woens. dagochtend te tien minuten vóór tien officieel werd openge steld, zodat Paus en kardinalen de nacht nog in het conclaaf complex hebben doorgebracht. De Paus hield met heldere en krachtige stem zijn toespraak vanaf zijn troon in de Sixtijnse kapel tot de kardinalen, die tevoren een voor een voor hem waren komen neerknielen om de pauselijke ring te kussen. Hij begon met een groet aan de be volking van Bergamo, waar hij geboren is, en die van Venetië, waarvan hij patriarch was. Een bijzonder woord van begroeting richtte hij tot bisschoppen en geestelijkheid in die lnnden „waar zij geen vrijheid van godsdienst genieten". Hij richtte zich tot alle regeer, ders der volkeren met een op roep tot het bewaren van har monie, eensgezindheid en vrede, en tot een optreden waardoor het wederzijds vertrouwen be vorderd zal worden. Zij moeten er op uit zijn de vrede te bewa ren, aldus de Paus, opdat de mensenfamilie in vrijheid kan leven. Vrijheid kan alleen voort komen uit de rust der vrede, vrede heeft haar oorsprong in de ziel. De Paus bracht hulde aan zijn voorganger, Pius XII, en diens „onvermoeide werken voor de verdediging van de mense lijke persoon en de eendracht tussen de volken. Zijn begroeting was tevens gericht tot alle aartsbisschop pen en bisschoppen van de Kerk en de overige geestelijk heid. Hij zegende de gehele kerk en had een woord van op wekking voor allen die lijden, voor allen die op de meest afge. legen plaatsen ter wereld leven. Hij vroeg om vrijheid voor de Katholieke godsdienst en sprak zijn deelneming uit met het lij den waaronder de wereld ge- bukt gaat. Ook sprak hij de wens uit, dat het Oosten en het Westen zich zouden kunnen ver enigen onder de vaderlijke zorg van Christus' stedehouder, on. der het teken van de Stoel van Petrus. Pleitend voor de vrede uitte de Paus tenslotte de wens dat de instrumenten voor verwoes ting en oorlog tot middelen voor de vrede zouden worden ge. maakt en dat de naaste toe komst geen oorlog zou kennen, maar vrede. Na beëindiging van zijn toe. spraak en het geven van de zegen gaf de Paus order het con claaf open te stellen. De klokken van de Sint Pie- ter werden geluid en die van de andere Romeinse kerken vielen hen bij. De Paus was in zijn officiële ornaat te tien over negen de Sixtijnse kapel binnengekomen in een processie aan het hoofd waarvan het Pauskruis werd ge dragen en waarin ook de sac- rista. de Nederlander mgr. Van Lierde, de majordomus van de Pauselijke huishouding mgr. Callori di Vignale en de opper kamerheer mgr. Nasalli Rocca di Corneliano liepen. Ook de maandag gecreëerde kardinaal Di Jorio was aanwezig. Terstond na zijn verkiezing dinsdagnamiddag heeft de nieu we Paus een toespraak tot de kardinalen gehouden, waarin hij meedeelde zich Johannes te zullen noemen. Deze naam was hem dierbaar, zo zei hij, omdat het de naam was van zijn vader en van de parochiekerk waar hij was gedoopt. Het is ook de naam van talloze kathedralen in de gehele wereld en in de eerste plaats van de basiliek van Lateranen. de Romeinse bisschops kathedraal. Deze naam komt in de lange serie der Pau sen het meeste voor, aldus de Paus„Tweeëntwintig Pausen die zich Johannes noemden en wier wettigheid onaanvechtbaar is. Zij hadden bijna allen een kortstondig pontificaat. Wij wil. len het weinige belang van onze naam verschuilen achter die machtige opeenvolging van Pausen van Rome." Ook in het dorp waar de nieu. we Paus het levenslicht zag, Sotto il Monte in Noord-Italië, heerst grote vreugde. Daar wo nen nog drie broers van de Paus. Het zijn kleine boeren, die nog steeds werken. Saverio Roncalli is 75. Hij is getrouwd, maar heeft geen kinderen. Al fredo, 69 jaar, is vrijgezel. Giu seppe van 64 heeft tien kinde ren. Een vierde broer, Giovanni, is in december gestorven. Hij liet acht kinderen achter. De nieuwe Paus heeft vier zusters gehad, van wie er nog één in leven is. Sinds zijn terugkeer naar Ita. lië in 1953 heeft de nieuwe Paus zijn zomervakanties steeds in z'n geboorteplaats doorgebracht. De kroning van Paus Johan nes de drie-en-twintigste zal op 4 november geschieden, aldus is woensdagavond bekendgemaakt. Dit tijdstip is door de Paus zelf vastgesteld. Aanvankelijk werd verwacht, dat de kroning op 9 november zou plaats heb ben. dat hem is meegedeeld, dat hij buiten de Sowjet-Unie moet blij ven indien hij het land verlaat. Pasternak zou thans geen bezoe kers meer kunnen ontvangen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft woensdag tegenover ver slaggevers verklaard datPaster- naks weigering om de Nobel prijs te aanvaarden bewijst dat de Russische overheid tracht de vrijheid van gedachte uit te bannen. Naar zijn overtuiging is Pasternak tot de weigering gedwongen. „Het systeem van het internationale communisme staat op eenvormigheid, niet al leen van daad maar ook van ge dachte. Alles wat ook maar even die eenvormigheid te buiten gaat trachten zij uit te bannen" aldus Dulles. Een aantal vooraanstaande Engelse schrijvers, filosofen en geleerden, onder wie verschei dene Nobelprijswinnaars, heb ben een telegram aan de Russi sche vereniging van schrijvers gestuurd, waarin zij gewagen van ongerustheid over het lot van Pasternak, wiens roman „Dr. Zjiwago" zij als een „ont roerend menselijk document en niet als een politiek stuk" be schouwen. Het telegram is o.a. onderte kend door T. S. Eliot, Bertrand Ook de redactie van de Lita- toernja Gazeta wist nog van niets, zo bleek uit een telefoon tje. Waarnemers in Stockholm zijn de mening toegedaan dat de Russen blij zouden zijn in dien Pasternak de Sowjet-Unie zou verlaten, maar dat zijn wei gering van de Nobelprijs er op wijst dat hij besloten heeft te blijven. Secretaris Oesterling van de Zweedse academie zei dat dit de eerste keer is dat de Nobelprijs voor letterkunde is geweigerd. Russell, Aldous Huxley, Somer set Maugham. G. B. Priestley, Rose MacAulay en Graham Greene. De Moskouse correspondent van A.F.P. vernam telefonisch van de Russische vereniging van schrijvers dat zij nog niet op de hoogte was van Paster- naks weigering. Ter gelegenheid van zijn ver kiezing tot Paus heeft H. M. de Koningin aan Paus Johannes XXIII het volgende telegram ge. zonden: „A l'occasion de son élection solemnel j'envoie a votre sain- teté mes meilleurs voeux pour son reigne et l'accomplissement de sa grande résponsabilité". JULIANA R. De proffessoren Tsjerenkof en Tamm, twee van de drie Russi sche winnaars van de Nobel prijs voor natuurkunde, hebben woensdag op een persconferen- te Moskou meegedeeld, dat zij naar Stockholm Zullen gaan om de prijs in ontvangst te nemen. De derde geleerde, prof. Frank, heeft Tamm vanuit de bad plaats Sotsji op de Krim tele grafisch meegedeeld, dat hij verheugd is over de toekenning van de prijs. Tsjerenkof en Tamm nemen aan, dat Frank mee zal gaan naar Stockholm. Tamm wilde niet spreken over de Nobelprijs voor literatuur, die aan Pasternak werd toege kend. „Wij zijn hier alleen maar om over de prijs voor natuur kunde te spreken", zo zei hij. Volgens geruchten die in Zweedse wetenschappelijke kringen de ronde doen, zullen drie Amerikaanse geleerden de Nobelprijs voor geneeskunde delen, n.l. George Beadle, Ed ward Tatum en Joshua Lerder- berg. De officiële bekendmaking zal vandaag worden gedaan. De drie Amerikaanse geleer den hebben zich in het bijzon der bezig gehouden met de wer. king van genen en chromoso men. Volgens (wee Stoc.kholmse bladen, „Aftonbladet" en „Ex pressen", is het waarschijnlijk, dat dit jaar de Nobelprijs voor geneeskunde zal worden toege kend voor genetisch onderzoek. Zij noemden de namen van Beadle, Tatum en Lederberg. Griekenland heeft woensdag Engeland beschuldigt van „onbe grijpelijke onverzoenlijkheid" bij de pogingen van de NAVO in de kwestie-Cyprus te bemiddelen. In een verklaring zegt de Griekse regering thans alleen nog maar een beroep te kunnen doen op de V. N. Verder wordt gezegd, dat de Griekse regering weigert enig voldongen feit op Cyprus te er kennen. De houding van Enge land en Turkije in de laatste fase van de NAVO-onderhandelingen over een conferentie over Cyprus was een bewijs, dat zij niet ern stig streefden naar het welsla gen van de conferentie. De Griek se regering, aldus de verklaring, wenst niet deel te nemen aan of in te stemmen met een conferen tie, waarvan het enige resultaat slechts verdere verslechtering van de betrekkingen tussen drie verbonden landen zou zijn, terwijl een oplossing van de kwestie-Cy prus nog moeilijker zou zijn ge worden. In een tezelfdertijd uitgegeven verklaring zegt premier Kara- manlis van Griekenland, dat Grie kenland niet zal weigeren met wie dan ook en waar dan ook te spreken over een oplossing van de kwestie-Cyprus op voorwaar de dat het welwillendheid zou aantreffen. In de regeringverklaring wor den bijzonderheden gegeven van de bemiddelingspogingen van Spaak en wordt gezegd, dat Spaaks voorstellen door een gro te meerderheid van Griekenlands bondgenoten in de NAVO waren gesteund en door Griekenland aanvaard. Maar de regering van Engeland en Turkije, aldus de re geringsverklaring, verwierpen deze voorstellen. De Libanese premier Rasjid Karame heeft woensdag tegen over verslaggevers verklaard dat de aanwezigheid van de V. N.- waarnemers in Libanon niet lager gerechtvaardigd is nu de toestand weer normaal is ge worden. Men zou binnenkort Hamarskjoeld officieel om te rugtrekking van de groep ver zoeken. ZON op onder Okt. 30 7.30 17.17 31 7.31 17.15 MAAN op onder 19.07 19.52 10.04 10.57 WEINIG VERANDERING Boven West-Europa komen uitgestrekte mistvelden voor, die ook overdag slechts hier en daar oplossen. Daar deze mist- toestand al enkele dagen voort duurt, worden de maximumtem peraturen van dag tot dag steeds lager. Terwijl maandag op het vlieg veld Twente nog 14 graden werd gemeten, bedroeg woensdag de hoogste temperatuur in 't land slechts 10 graden. En elders omstreeks 8 graden. Nog lagere temperaturen komen voor in Frankrijk. In Parijs bijv. was het maximum niet hoger dan 4 graden, plaatselijk in Noord- Frankrijk daarentegen kon de zon door de mist heen breken en lien de temperatuur op tot 13 graden. in ae algemene luchtdrukver deling komt slechts weinig ver andering. Weliswaar drongen oceaanfronten door tot de Brit se eilanden maar het is niet waarschijnlijk dat de invloed hiervan zich vandaag tot ons land zal uitbreiden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Weinig verandering. Overwegend droog weer en op de meeste plaatsen mist of la«^- hangende bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskeng 3.40 3.47 Terneuzen 4.15 4.22 Hansweert 4.55 5.02 Walsoorden 5.05 5.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1