PROVINCIAAL NIEUWS EEN MEESTERWERK IS ZOEK Radio en TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE BRESKENS Financiële beschouwingen over de Rijksbegroting HOEK. HOOFDPLAAT. ABDIJSIROOP PHILIPPINE. SLUISKIL. SLUIS STOPPELDIJK VOGELWAARDE. IJZENDIJKE Gemeenteraad van Breskens Begroti Woningbouw SCHEEPSBOTSING O!' DE SCHELDE Op de Schelde ter hoogte van Kruissch&nssluis zijn dinsdag ochtend vroeg in dichte mist het Belgische' s.s. .Capitaine Heu- sers" (7198 ton) en het Britse vrachtschip „Hoperidge" (5227 toni met elkaar in aanvaring ge komen. Beide schepen waren op weg naar Antwerpen. Het Britse schip werd aan stuurboord boven de waterlijn opengereten. Het Belgische schip liep ernstige schade aan de voorsteven op. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. De ..Capitaine Heusers" is van de Cie. Maritime Internationale S.A. t e Antwerpen, de „Hope ridge" is van de Hopemount Shipping Co Ltd te Newcastle. Door mist misleid. Gisteravond te kwart over tien kwam de heer M. J. P. S., wonen de te Goes, tijdens dikke mist uit de richting Zaamslag naar Ter- neuzen gereden. Bij het kruispunt van de wegen Terneuzen AxelZaamslag te St. Anne reed de heer S., in plaats van rechtsaf te slaan, recht door en kwam tegen het aldaar staan de houten beveilingsbord terecht, juist naast de verkeerspaal van de A. N. W. B. De auto, een Volkswagen, werd ■aan de,voorzijde ingedeukt en het beveilingsbord vernield, doch de auto bleef nog op de weg staan, waardoor een persoonlijk onge luk uitbleef. Nederl. Christen Vrouwen bond. Gisteravond kwam de afd. Axel van de Ned. Christen Vrouwen bond in het Torenlokaal der Ned. Herv. kerk bijeen onder leiding tan mevr. M. Boorde Graaf. Als spreekster was voor deze avond uitgenodigd mevr. J. de Jong Bikker uit Middelburg, die «en causerie hield over het onder werp „Naastenliefde", waarin zij 3p heldere wijze uiteenzette dat ons op de schouders wordt ge legd. De lichtzijde is, dat men die liefde gevend, deze ook weer ontvangt. Toch zijn er helaas nog veel gezinnen in nood. Deze moe ten om Christus' wil worden ge holpen, ons oog in voor- en tegen spoed gericht houdend. Mevr. De Jong had een zeer aandachtig gehoor, terwijl aan het eind van de bijeenkomst van deze geslaagde avond vijf dames zich als lid aanmeldden. Gezamenlijke kerkdienst In de avond van vrijdag 31 ok tober a.s. zullen de Hervormden, de Gereformeerden en leden van de Geref. Gemeente een gezamen lijke kerkdienst houden in het kerkgebouw in de Pironstraat ter gelegenheid Van de Hervor mingsdag. Voorgangers in deze dienst zul len zijn ds P. J. Pennings en ds A. van Leeuwen. Benoeming De heer H. Groot Nibbelink, thans onderwijzer aan de Chr. Nationale school alhier, is per 1 november a.s. in gelijke functie benoemd aan de Chr. school te Souburg. Excursie. De meisjes, werkzaam op het confectie-atelier, maakten op uit nodiging van de' directie van het hoofdbedrijf een uitstapje per bus naar Winterswijk, waar de aldaar gevestigde fabrieken van de firma werden bezichtigd. Na de rondleiding werd het gezel schap een diner aangeboden. Voor de meisjes was het een leerzaam gezellig uitstapje. Hariiigseizoen begonnen. Met de komst van de eerste vissersschepen uit Urk is het haringseizoen voor Breskens weer begonnen. De eerste haring werd daar aangevoerd door de Urker schipper Van den Berg. Zij bracht 45% cent per kilo op. Ook uit de andere vissershavens zullen binnenkort schepen te naastenliefde een opdracht is, die Breskens aankomen. Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene financiële beschouwingen over de rijksbe groting voor het dienstjaar 1959 voortgezet. Aan het woord was de minister van Financiën, de heer Hofstra, ter beantwoording van de ver leden week in eerste termijn van de zijde der Kamer gemaakte op merkingen. Hij .merkte op, dat de met de begroting 1958 ingezette politiek succes heeft bereikt. Ondanks de bestaande moeilijkheden kon de financiering der investeringen van de publiekrechtelijke licha men en de woningbouw op een aanvaardbaar peil worden verze kerd. Over dat resultaat kan men niet ontevreden zijn. Op lange termijn gezien staan gezonde financiële verhoudingen niet in de weg aan een hoge graad van werkgelegenheid. De minister gaat vervolgens in op de voor 1959 te verwachten situatie. Spr. is van oordeel, dat een zekere mate van. optimisme verantwoord is.. Naar aanleiding van een vraag over het instituut van persoon lijke leningen zegt spr. van me ning te zijn, dat er vooralsnog geer reden is voor bezorgdheid, dat deze leningen het monetair evenwicht zullen verstoren. Spr. verklaart dat bij hem wel {tegelijk de wil tot bezuiniging aanwezig is. Hij verzekert, dat er zeer grote bedragen zijn ge schrapt, al was het aanvragen ervan zeker gemotiveerd. Het afkappen van taken blijft oen slagwoord als men niet be slist zegt wat men er mee be- dbëlt. Overigens merkt hij op, •op verschillende diensten door ipheffing of inkrimping van be paalde taken is bezuinigd. Er is sp dit gebied inderdaad een en ander gedaan al is het weinig spectaculair. Internationaal trekt ons stre ven naar efficiency de aandacht, ■sa g-ieit de minister te kennen. De ideeënbus werkt bijzonder goed; ze trekt ook in het buiten land de aandacht. De toenemende werkzaam heden worden de laatste jaren opgevangen binnen het bestaan de ambtenarenkorps. Hierna komt hij te spreken aver de opmerkingen inzake de belastingdruk. Naar aanleiding van opmerkingen over de belas fingdruk in Duitsland zegt spr., dat men nooit een bepaalde be lasting los uit het bestaande stel sel kan beoordelen en vergelij ken.. Z.i. is het echter in Neder land niet zo ongunstig als wel eens wordt gesteld. Wat verge lijkingen met België aangaat moet bedacht worden, dat in Bel gië de nadruk valt op de in directe belastingen. De minister deelt mede, dat het wetsontwerp voor de nieuwe inkomstenbelasting nu binnen kort Dij de Kamer gaat komen. Het heeft voor de laatste etappe het; departement verlaten. Spr. veronderstelt, dat het wetsontwerp vóór het einde van het jaar bij de Kamer kan zijn. In verband met een desbetref fende opmerking vraagt hij zich af of handhaving van de investe ringsaftrek niet beter is dan vrij stelling voor primair dividend. Voor het einde van het jaar hoopt de minister zijn studie in zake een vermogenswinstbelas ting tot een einde te hebben ge bracht. Zijn voorlopige conclusie is, dat een zodanige belasting technisch uitvoerbaar is. De be lastingopbrengst zal er z.i. niet door worden verhoogd. Het wordt meer een verbetering van de constructie der belastinghef fing. Het. ongehuwdentarief in de in komstenbelasting beschouwt spr. als een onbillijkheid. Maar hij zit met de budgettaire moeilijk heden. De gedachte van wijziging ver dient overweging. Spr. is niet zo enthousiast over de motie van de heer Peschar, omdat deze niet spreekt over compensatie in uit gaven of inkomsten. Het pro bleem is een onderwerp van spre kers voortdurende zorg. Daar de motie slechts overweging vraagt zegt de minister de motie be zwaarlijk onaanvaardbaar te kunnen noemen. De centrale financiering voor de gemeenten is een succes ge weest dank zij mede het werk van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het loslaten van de centrale financiering zal voor zichtig moeten geschieden. Het moet echter geen blijvend insti tuut zijn. De gemeenten zullen weer terug moeten naar het lenen op de vrije markt. De minister gaat tenslotte in op het toelaatbare tekort op de begroting. Daarbij merkt hij op, dat ais een politieke beslissing is genomen, men ook bereid moet zijn de financiële consequenties te aanvaarden. Daarom is het niet alleen een probleem hoe het met het geld zit, maar ook hoe de algemene politiek is. De kapitaalsuitgaven moeten worden gedekt op de kapitaal markt. Er moeten gelden wor den opgenomen tot de grens welke mogelijk is, opdat het kapi taal niet nutteloos blijft. Dek king van tekorten zal moeten ge schieden door tijdelijke belasting verhoging en verlaging van sub sidies. Hij verwacht, dat de ont werpen tot tijdelijke belasting verhoging nog deze week bij de Kamer kunnen zijn. De minister gaat o.a. nog in op het gevaar van inflatoir fi nancieren. Met betrekking tot de subsidie politiek merkt hij op, dat daar aan een grens is, namelijk daar waar de rechtsgrond er aan komt te ontvallen. De subsidiëring be oogt een overheveling van in komsten. Wanneer deze tot stand is gebracht, zou de subsidie kun nen vervallen. In de budgetaire positie waarin we ons nu bevin den moet een keus worden ge daan lussen inflatie, slechtere be lasting of het afkappen van over heidstaken, die een sociale wer king hebben. Daarbij is gekozen voor verlaging der subsidies. De beraadslagingen over idit onderwerp werden hierna ge schorst. Gemeenteraad. Op de agenda van de vrijdag avond te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten voor: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verkopen van bouwgrond in de Oud Westen- rijkpolder aan de heren H. Hof stee, J. P. du Bois, A. P. Remeeus en Gebr. Van der Poel te Ter- neuzen. Voorstel tot aankoop van twee percelen grond in de Oud Wes- tenrijkpolder. Voorstel tot het aankopen van twee percelen grond n.l. van de heer P. A. Ocké en van de Ver eniging „Het Groene Kruis". Aanbieding gemeente-begro ting voor de dienst 1959. Idem van het Burgerlijk Arm bestuur. Verzoek van J. B. de Kesel om aan te sluiten op het gemeente riool. Wijziging van de bezoldigings verordening 1955. Verzoek van J. P. du Bois te Hoek om premie krachtens de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953 (zogenaamde pre mie krotopruiming). Voorstel tot verhuur van een stuk tuingrond in het uitbrei dingsplan in de Oud Westenrijk- polder. Schrijven van notaris Hoving te Terneuzen inzake aanbieding grondaankoop in de Oud Wes- tenrijkpolder ter verwezenlijking van het uitbreidingsplan uit de boedel van wijlen Joz. Haak. Schrijven van notaris Hoving te Terneuzen inzake aankoop stukje grond aan de Molendijk van wijlen G. Platteeuw. Voorstel tot het aankopen van een nieuwe vrachtauto ten dien ste van de gemeente-reiniging, en de aankoop van vuilnisem mers (standaardmodel). Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en in vordering van een huisvuilbe lasting. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting voor de dienst 1958. Bespreking brandweervoorzie ning. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van de voormalige Christelijke School aan de Molendijk aan de Kerk voogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Hoek, met als bestem ming het exploiteren van een verenigingsgebouw. Raadsvergadering;. Veel belangstelling voor de functie gemeentewerkman. Maar liefst 32 gegadigden had den zich aangemeld voor de func tie gemeentewerkman in vaste dienst. Hieruit moest de voltallige raad maandagavond een keuze doen. Reeds bij de eerste stem ming werd de heer P. de Vilder met 4 stemmen gekozen.. Vóórdat de agenda werd afge werkt werden de heren V. de Ruijs- seher en A. Thomaes als raadslid beëdigd. In een schrijven deelden Ged. Staten de raad mede, ernstig be zwaar te moeten maken tegen de voorgenomen bouw van een kleed lokaal op het sportterrein. De be groting laat hiervoor geen ruimte. Ook op diverse andere posten moet nogal wat beknibbeld wor den om het tekort, groot 28.000, weg te werken. VJttA- \JAy f Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met 'AKKER 'SIROOP Na ampele beraadslagingen werd besloten toe te treden tot de Stich ting Beschuttende Werkplaats Westelijk Zeeutvsch-Vlaanderen. In het bestuur werd aangewezen de burgemeester, met als plaatsver vanger wethouder Termote. Brandweer bood hulpen kwam niet terug. Vorige weèk werd door Biervliet de hulp ingeroepen van de Hoofd plaatse brandweer. Bij aankomst bleek .echter de brand al te zijn geblust. De brandweerlieden gingen zich in het nabij de brand gelegen café wat verwarmen. Het was er blijk baar nogal gezellig, want de heren bleven er plakken van 's morgens half negen tot ver na de middag. De heer De Smit meende dat deze gang van zaken toch niet door de beugel kon. Met een brandweer auto van 30.000 bij je, ga je toch geen vrolijke keuken maken. Deze gang van zaken was ook niet naar de zin van het dagelijks bestuur. Ook zij was van mening dat dit „uitje" een beetje erg lang ge duurd had, de brandweerauto dient zo spoedig mogelijk ter beschik king te zijn. De brandweercom mandant zal hier over onderhou den worden. De heer Steijaert vroeg aan dacht voor de putten en goten in de Dorpstraat. Spreker vroeg of er in de gemeente voldoende werk is voor de 2de gemeentewerkman. Dit is, aldus wethouder Blaakman, stellig het geval. De heer De Smit vroeg, of het gat in de kade reeds hersteld is. Dit is niet het geval, wel werden provisorische voorzieningen getrof fen. De polder zal echter de zaak volledig herstellen. De straatverlichting op No. .Eén vertoont rare kuren. Overdag branden de lantaarns wél, doch 's avonds vertikken ze het om hun licht in de duisternis te laten schij nen. Hierover zal contact worden opgenomen met de P.Z.E.M. Ook de weg te No. Eén de Ma- rijkeweg zal worden opgehoogd; dit om de huidige wateroverlast te voorkomen. Aanbesteding dempen sloot. Maandag j.l. vond de aanbeste ding plaats voor het dempen van de sloot in de voormalige haven; waarvan de uitslag was: Firma Den Ouden, Biervliet 59.390,I. de Ruysscher, Biervliet ƒ58.750; Fa. ,P. Hol, Hulst ƒ57.840,— Fa. De Bokx, Terneuzen ƒ57.660,—; N.V. Elk, Schoondijke 56.440,P. Mollet Hoofdplaat 56.000,Fa. Spon- selee, Kloosterzande ƒ54.500, F. Verstelle, Philippine ƒ54.100; Fa. Lucasse, Walsoorden 53.393. Raming 50.000. De gunning wordt aangehou den. Cursus E. H. B. O. Onder het motto „Meer nood- wachters in nood: minder slacht offers", een slogan van de Be scherming Burgerbevolking, ligt het in de bedoeling voor de plaat selijke E.H.B.@.-afdeling een cur sus te organiseren. Het is het hoofd van de Terneu- zense B.B., waaronder ook Sluis kil ressorteert, de heer K. Rein- ders, die geïnteresseerden wil animeren voor het volgen van deze cursus. De cursus, uitgaande van de B.B.-organisat-ie in samen werking met het Rode Kruis, biedt een tweeledig voordeel, waarbij zowel het persoonlijk- als het algemeen belang worden ge diend. De cursus staat onder leiding van dokter T. Wechgelaar, terwijl mevr. L. A. L. Lipjes-de Wolf in struct rice is. Tele-nieuws. Zeer waarschijnlijk dank zij de hiervoor gunstige weersomstan digheden (mist) is op een tele- scherm alhier gisteravond een rechtstreekse verbinding te zien geweest met Duitsland, op kanaal 9. Er werd ontvangen via de z.g, Goes-kop. Duivenhouders bijeen. Door de vice-voorzitter van de duïvenclub „Recht voor allen de heer S .Blokdijk, werden in de gehouden 'jaarvergadering in ..Lamminsvliet" de medailles uit gereikt aan de heren F. Verheije, als kampioen oude duiven, en C, Caniere, kampioen jonge duiven. Deze winter zullen er twee al gemene tentoonstellingen gehou den worden n.l. te Sluis en te Retranehement. Ook de jaarlijk se Kersttentoonstelling wordt weer gehouden, evenals de hok- tenfoonstelling. Filmavond. Door gemis van een filmappa raat werden er de laatste tijd geen voorstellingen meer gege ven. Thans heeft het R. K. orga nisatieleven er weer een aange kocht. zodat er weer op regel matige tijden films zullen wor den vertoond. De eerste voorstel ling vond reeds plaats op zater dag 1.1. waar een kleurenfilm over de Congo en een speelfilm vertoond werd. Hierbij waren vele genodigden aanwezig, o.a. het college van B. en W., pastoor Smits en ds. Groenveld. Ontwikkelingsavond K. A. B. In het kader van het winter- programma belegde de plaatse lijke afdeling van de K. A. B. een ontwikkelingsavond, die druk werd bezocht. De heer J. van de Voorde uit Sluiskil sprak op deze avond over de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaanderen en over de toekomst van dit gewest. De vergadering nam afscheid van haar voorzitter, de heer A. de Maat, die wegens vertrek naar elders zijn bestuursfunctie moest neerleggen. De scheidende voor zitter dankte de leden voor de prettige samenwerking geduren de de vijf jaren, die hij hier als voorzitter heeft mogen werken. In de vacature van voorzitter werd voorzien door de benoeming van de heer E. Vink. Dansavond. Het Sint Nicolaascomité te Pauluspolder gaf blijk van een vooruitziende blik, want met het feest van de grote kindervriend voor de boeg belegde dit comité een dansavond ter versterking van de kasmiddelen. De avond, die werd belegd in de bovenzaal van café Compiet, werd druk be zocht. Opening Wit-Gele Kruis Wijkgebouw te Bosch- kapellë. In het vernieuwingsproces van het dorp Boschkapelle is weer een belangrijke mijlpaal bereikt nu men de beschikking heeft ge kregen over een nieuw en mo dern toegerust wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, dat in tegen woordigheid van vele genodigden feestelijk werd geopend. Zoals de voorzitter van de af deling het in zijn welkomstwoord zeide, was men bij het'samenstel len van de gastenlijst tot een on verwacht groot getal gekomen, maar er was aan zovelen dank verschuldigd, dat dit grote getal toch weer verklaarbaar werd. Zo merkten we bij de openingsplech tigheid o.m. op het bestuur van de Provinciale Bond van het Wit- Gele Kruis, B. en W. en de ge meente-secretaris van Vogel waarde, de doktoren Niehüser, du Puy, Staal en Van Lierop, zuster Vernimmen, wijkzuster Vereecken, de architect Pacilly en de aannemer W. Lambert, ver tegenwoordigers van de afdeling Stoppeldijk en de geestelijk advi seur van de plaatselijke afdeling, pastoor Vermeulen. Dat een nieuw wijkgebouw voor Boschkapelle geen luxe is bteek wel uit de woorden van voorzitter Truijman. die er op wees, dat jarenlang op elke be stuursvergadering het agenda punt „onhoudbare toestand van het magazijn" voorkwam. Her enj der moesten de verplegingsarti-1 kelen worden bewaard en als men hiervan gebruik wilde ma-| ken, was het soms 'n hele puzzle het gevraagde artikel op te spo ren. Toen riep dan in 1955 de voorzitter van de Provinciale Bond, burgemeester Van Dongen, de afdelingen in het voormalige watersnoodgebied bijeen en zette de eerste stap voor het nieuwe gebouw door een ruime subsidie in het vooruitzicht te stellen. De heer Truijman betuigde grote dank aan het bestuur van de Provinciale Bond, dat niet alleen de eerste stoot maar later nog vele duwtjes in de goede rich ting gaf. Dank werd ook ge bracht aan het gemeentebestuur van Vogelwaarde, dat een mooie subsidie verleende. Van de rijke ervaring van zuster Vernimmen werd dankbaar gebruik gemaakt bij de inrichting van het ge bouw. Wat de wijkzuster Ver eecken betreft, was de voorzitter van menjng dat zij zo'n gebouw dubbel en dwars verdient en hij meende te mogen constateren dat zij er ook danig trots op is. De heer Truijman betuigde ver der zijn dank aan de afdeling Stoppeldijk voor de prettige sa menwerking en voor haar bereid heid om een deel van de aan- schaffingskosten van artikelen voor het consultatiebureau voor haar rekening te nemen, en ten slotte dankte de voorzitter de geestelijk adviseur pastoor Ver meulen, die geen enkele moeite heeft ontzien om dit mooie ge bouw tot stand te helpen bren gen. „Het is dan ook zeker in zijn naam", aldus de voorzitter, „dat ik de wens uitspreek dat dit wijk gebouw ertoe zal meewerken om onder Gods zegen de oude spreuk ..een gezonde ziel in een gezond lichaam" te helpen verwezen lijken". Burgemeester Hendrikse van Vogelwaarde bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwen sen aan en hij wees er op, dat de gemeente met plezier haar bijdrage heeft verleend. Hierna werd nog het woord gevoerd door tal van genodig den. Het gezelschap werd hierna in de gelegenheid gesteld het ge bouw te bezichtigen. Naast een ruime wachtkamer, een boxen kamer, en een dokterskamer, bevat het gebouw een spoelkeu ken en een flinke magazijnruim te. De inrichting is eenvoudig, modern en zeer doelmatig. De verwarming van het gebouw ge schiedt met propaangas. Na de bezichtiging begaven de genodigden zich naar de pastorie alwaar een maaltijd werd aange boden. Geslaagde winkelweek. De 22e winkelweek van de win keliersvereniging „Ons Belang" is zeer geslaagd. Voor de kinder spelen, welke zaterdag gehouden werden, was zeer grote belang stelling, niet alleen van de kin deren maar ook van de ouderen. De uitslag was: Lepel lopen: 1. Al. v. d. Bun der; 2. André de Houck; 3. Willy Termont. Blokjes rapen; 1. Emmy Ha- verbeke; 2. José Coens; 3. Jenny Poppe. Flessen vullen: 1. André de Paepe; 2. Jonny de Meijer; 3. Wilfried Minnaert. Zak lopen: 1. Wilfried van de Bunder; 2. Johny Tanghé; 3. Johny de Smit. Kurken vegen: 1. Mies Co- rijn; 2. Annie Velde; 3. Ria Kop- mels; 4. Anneke de Paepe. Voor de lintenwedstrijd waren meer dan 500 formulieren inge vuld. Hiervan was de uitslag-. Ie prijs: W. van Tiggelen; 2e Eddy de Smit; 3e Otto Verdonck; 4e Anneke Impens 5e A. v. d. Broeke; 6e C. Verbeke; 7e Ma rion Dierendonck, Sas van Gent; 8e Frank de Smit; 9e Paula van Tiggelen; 10e Fr. van Vooren; 11e Theo Verbeke; 12e Magda de Caluwé, Waterlandkerkje. De troostprijs was voor J. Termont te Biervliet. Zaterdag had nogmaals een rondgang plaats door de plaatse, lijke muziekvereniging „Geduld Overwint". Ook de muziekver eniging van Hoofdplaat blies er tot laat in de avond lustig op los. Ontwerp statuten N.V. Zee bad Breskens /.uilen nader worden bekeken. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond verklaarde de heer J. J. Vergouwe, dat de raadsleden te weinig tijd hebben gehad de ont werpstatuten van de N.V. Zeebad Breskens in oprichting grondig te kunnen bestuderen. De P. v. d. A. staat in geen ge val afwijzend tegenover de N.V. Zeebad, ook zal zij akkoord kunnen gaan met het maximale bedrag dat B. en W. voorstellen hierin te in vesteren, namelijk 15.000. Voor aleer echter een definitieve beslis sing hieromtrent te nemen, kwam spreker met het voorstel van orde de behandeling van het agenda punt bij voorbeeld voor 14 dagen uit te stellen. De heer M. de Boer zei, dat de gehele gang van zaken rond de N.V. Zeebad Breskens hem heeft bevreemd. Althans is het niet ge lopen zoals de voorzitter, burge meester J. A. Eekhout, in de raad had aangekondigd. Spreker kwam tot de conclusie, dat zowel B. en W. als het door de diverse vereni gingen ingestelde voorlopig op lichtingscomité naast elkaar heb ben gewerkt. De heer De Boer zei, dat men er voor moest waken, dat deze welvaarts-N.V. niet ten voordeel zal kunnen strekken van een klein groepje mensen, maar van de gehele Breskense gemeen schap. Over de ontwerp-statuten spre kende, zei de heer De Boer ze nog al erg zwak te hebben bevonden, terwijl hij bovendien de aan de raad van Beheer toegedachte be voegdheden veel te vérstrekkend vond. Ook spreker bepleitte het nodige uitstel. De voorzitter beantwoordde de door sprekers gestelde vragen en zei niet te hebben geweten welke wending de zaak zou nemen. Uit genodigd op de vergadering, welke 6 oktober door de K.N.M.B. afd. Breskens in samenwerking met de andere belangengroeperingen wais belegd, werd de voorzitter plotse- door HILAIRE BELLOC 63) Nadruk verboden. „Nu volgde die merkwaardige reeks gebeurtenissen, die tot dit proces geleid hebben. Toen sir Henry terugkeerde, schreef hij een vriendelijk briefje aan zijn oude vriend en mijn cliënt en verzekerde hem, dat het doek (dat hij niet gezien had!) dui delijk een copie was en waarde loos. Dat hij het, wat hem be treft, gerust mocht houden. Dat het echte origineel terecht was (hoe dit terecht kwam, vertelde hij er niet bij) en dat het hem speet, dat cje hertog zich zo om de tuin had laten leiden. ..Zijne Hoogheid had natuur lijk gaarne dit vreemde andere „origineel" willen zien. Dat het schilderij, dat hij te leen had. hetzelfde was als dat. wat heel Europa kende, betwijfelde hij niet en evenmin de heer Ga briel, die een zo bijzondere ken nis en ervaring' op dit gebied bezit. Dr. Edward Mowlem. di recteur der olieverfschilderijen in het Keizerlijk Museum verreweg onze grootste deskun dige had bevestigd, wat nau welijks bevestiging nodig had en ook een aantal anderen, die minder naam als deskundigen hadden, maar ook het doek van de hertog' in het Plantagenet Hotel gezien hebben. Maar hoe zeer hij ook wenste het andere doek te zien, daar kreeg hij geen gelegenheid voor. Het volgende nieuws, dat hij hoorde, was, dat het gekocht was door cfe Markiezin van Nor- bolt, die publiek meedeelde, dat het door haar verworven - doek het authentieke was. De rëchts- kundige adviseurs van mijn cliënt schrven aan de pers om beleefd te wijzen op haar ver gissing. Maar zij herhaalde haar bewering, tot ernstig na deel voor het eigendom van de hertog (want hij had nu een en ander met de heer Gabriël ge regeld. hoewel hij nog steeds bereid is hij is zeer vermo gend sir Henry Bensington een compensatie te geven). „Onder deze omstandigheden had mijn cliënt geen andere keuze, dan deze vordering in te stellen en was hij zeer verwori- derd te vernemen, dat een tegenvordering was ingesteld. Ik zal hem. evenals de heer Ga briël en dr. Mowlen dagvaarden en als u Ijen gehoord hebt. kan er geen t,wijfel meer bij u be staan." De geleerde advocaat stak daarna stiekum een'hoesttablet- je in zijn mond daar had lady Utterleigh voor gezorgd) en ging zitten. Hij had een uur en vijt-en dertig minuten gespro ken. De eerste getuige, die opge roepen werd. was de heer Ga briël. Op de eenvoudige vragen van sir Anselm gaf hij eenvou dige antwoorden. En hij gaf de hele geschiedenis zonder zulke overbodige détails als de eerste betaling door de hertog. Aan het slot was hij zeer nadrukke lijk, toen hij sprak over de echt heid van het schilderij. Ja, hij had de ervaring van een heel leven, dat voor een groot deel was doorgebracht in aankopen van moderne schilderijen op het vasteland en vooral van Franse. Sir Anselm liet hem getuigen, dat hij herhaaldelijk Bourrots geschat had voor sir Henry Bensington zelf (de heer Ga briël sprak diens naam met gro te eerbied uit). Hij had doeken van die meester wel een hon derd keer gekocht en verkocht. Hij kende de Ame Bourgeoise door en door. Hij had er een bij zondere studie van gemaakt. Er kon geen twijfel aan zijn, dat het exemplaar van de hertog' het origineel was. ..Geen kans, geen mogelijk heid van twijfelsuggereerde de rechter, tot oprechte pret van 'iedere aanwezige advocaat van onder de veertig en tot ge veinsde pret van die boven de veertig. Sir Rory Hawlboy stond op voor het kruisverhoor. Zijn gro te en zware gestalte alleen al ■ju een gemoed met minder zelfbewustzijn dan de heer Ga briel had. zeker schrik en angst verspreid hebben. Zijn gefronste wenkbrauwen en zijn stieren schedel waren hulpmiddelen tot Je- overwinning. Als sir Anselm heer was der stommen, was sir Rory koning van het Crescendo. Hij begon op een coon, die. voor zijn doen, zeer gematigd was. Want hij was een goed tacticus en had wel begrepen, dat de heer Gabriël niet het zwakste punt van des vijands stelling was. Zijn luidste brullen be waarde hij voor het beslissende ogenblik. „Nu. meneer Gabriël", zei hij, niet zonder stemverheffing, maar nog beleefd genoeg, „u hebt ons verteld, dat uw ge heimzinnige bezoeker, die u het schilderij bracht, maar enkele ogenblikken bij u was." ..Maar vijf minuten." „Zo.... maar vijf minuten, maar in die vijf minuten had u toch wel de gelegenheid, hem op te nemen?" „Niet zo precies. Het was een nog jonge man, ik heb al ver teld.. hoe hij gekleed was, niet al te groot, maaar zonder bij zondere kenmerken." ..Zo. zo!... Zonder bijzondere kenmerken".en sir Rory keek naar de jury. „Mag ik u vragen, of het uw ervaring is. dat nog jonge mensen, niet al te groet om het even hoe ze gekleed zijn, gewoonlijk komen aandragen met schilderijen, die duizenden ponden waard zijn en u die voor vijf pond aanbieden?" Weer keek hij naar de jury. „Als u bedoelt, dat objets d'art dikwijls worden aangeboden voor een fractie van hun waar de, ja", antwoordde de heer Ga briël vriendelijk. „Mag ik enige voorbeelden ge ven. edelachtbare?" En de heer Gabriël gaf het ene voorbeeld na het andere uit zijn eigen lange loopbaan, maar sir Rory, die gehoopt had, dat deze getuige zoals dat zo vaak gebeurt, zich bloot zou geven door overdrijving, kreeg geen kans. De lijst van voorbeelden was nauwkeurig en verplette rend. (Wordt vervolgd.) ling geconfronteerd met het voor stel de N.V. Zeebad Breskens op te richten, waartoe de vergadering besloot. De voorzitter zei verbaasd gestaan te hebben, dat de Bresken se bevolking met zoveel enthou siasme haar schouders hieronder heeft gezet. Na nog over en weer uitvoerig te hebben gediskussieerd kwam het orde-voorstel van de heer Vergouwe aan de orde. Met 9 stemmen vóór en twee stemmen tegen werd besloten de definitieve beslissing nog een 14-tal dagen uit te stellen; tegen stemden de heren J. W. Carels en F. M. Goethals. Onder reserve, dat de statuten door de raad zullen worden aan vaard, besloot men aan de oprich ting der N.V. mee te werken en voor maximaal 15.000,in deze N.V. te participeren. Het verzoek van Garage Bliek om toewijzing van een perceel grond, gelegen aan de zuidooste lijke hoek van de Langeweg, nabij het viaduct om aldaar een benzine station op te richten werd voor ad vies naar B, en W. verwezen. De familie Jacobs heeft de ge meente meegedeeld, dat zij bereid is de woning Glacis 16 aan de ge meente voor een bedrag van 3800 te verkopen. Besloten werd financiële medewerking te verle nen aan het bestuur van de school met de bijbel te Breskens bij de aanschaffing van leermiddelen tot een bedrag van 942,98. Als gemachtigden van Breskens voor de vergadering van 7 novem ber te Schoondijke, welke G. S. al daar belegt in verband met de grenswijziging GroedeBreskens werd het college van B. en W. aan gewezen. Als vertegenwoordiger van Bres kens in het Stichtingsbestuur van de Beschuttende Werkplaats Wesl Z.-Vlaanderen werd de burgemees ter benoemd. Tot vertegenwoordiger van de gemeente in de aandeelhoudersveb gadering van de Waterleiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen werd de heer Zegers aangewezen. De heer Goethals vond het onjuist hiervoor iemand aan te wijzen die in het particulier leven betrekkingen on derhoudt met de waterleiding mij. De voorzitter meende, dat men verheugd moest zijn een deskun dige op waterleidinggebied als ge meentelijk vertegenwoordiger te kunnen aanwijzen. Over het achterpad aan de Bou levard, waarover de vorige verga dering uitvoerig werd gediskus sieerd, werden thans ook weer de nodige woorden gesproken. De voorzitter zei met de Rijks waterstaat in overleg te zullen tre den ter zake van het achterpad en zo lang hierovér geen uitsluitsel verkregen is niet meer tot verhuur van het strookje grond over te gaan. Mochten er geen resultater te bereiken zijn dan zou de voor zitter de toestand van voor de ver huur hersteld willen zien. De raai ging hiermee akkoord. Tijdens de rondvraag herinnerde de heer Vergouwe er aan, dat in dertijd voor verbetering van het zwembad een bedrag van 25.000 werd uitgetrokken. De voorzitter deelde mee. dat de plannen bij de D.A.C.W. zijn inge diend. Om een aanvang met de uitvoering te kunnen maken moe ten eerst de winterstormen voor bij zijn. Naar aanleiding van een vraat van de heer A. j. de Baare naa^ de mogelijkheid van het inlegge" van een stadsbusdienst naar e nieuwe veerhaven, ten behoeve vf de. vissers, zeide voorzitter, dat gaande 17 november de boot ï;t. de oude veerhaven zal varen, "l gedurende een 4 a 5 tal weken. Do heer Th. Cambier vroeg formaties over de 12 woningwet woningen. die aanbesteed zijn. De voorzitter zei. dat de aanoe- stedingsprijs te hoog is uitgevaj' len. Na het aanbrengen van bezu-' nigingen kunnen de 4 w.w. worde gebouwd, althans er is overee Be minLstei esting en Bon in zijn Mentor aan de Tweede ile zijn begrotir volgende mede In de eerste d 1958 is subsi voor 61.100 wo heeft betrekkir ninjrwetwoningi miewoningen, het woningbout dus binnen het li.jkheden te lig; De ontwikkel miebouw na ir regering verwat 38000 premie wc bouw zullen w De bouwtijd var zieh in 1958 in 1957 niet ongui Het streven ciëncy bij de an ingen met de w ertoe geleid, da van de plannen kort De behanc aan', ragen vooi bouw is bijna g Ook de pro< plannen voor w enigszins vereer middelde behai daardoor worde Huurprijzen De gemiddel van de partieul gen. waarvoor tl en - oktober j toegezegd, ligg< zien voor 44 gen beneden 80 grote steden lig; de maandhuren deze woningen t gulden. Van de gereed woningen, die n der. gebouwd, h half jaar 1957 71. de halfjaar 59.3 ste halfjaar 1< jaarhuur van n zend gulden. De gemiddelde woningwetwonin van I januari 19 1958 machtigini werd verleend. 1 de drie grote ƒ15,85 en ƒ18,8: gemeenten van tussen ƒ13,85 ei stemming met de aannemer. Voor wat betreft de 8 andere is overleg gaande met de laags inschrijver. De heer Carels vraagt om nu de 8 woningwetwoningen haast maken, dit in verband rad Jnj trederv werkloosheid bij een onderaannemers. DONDERDAG HILVERSUM 7.15 Gram.; 7.30 7.40 Gram.7.45 8.00 Nws; 8.15 G de huisvrouw den; 9.40 Gram 10.30 Morgendie: de zieken; n.< Middagklok12. 12.25 Voor de Land- en tuinl Gram.; 12.50 A 13.15 Zonnewijze muziek; 13.45 G kest en klein ko< muziek; 15.10 G kest16.00 Bijt 16.30 Strijkkwart de jeugd17.3( Beursberichten de orkest; 18.15 overzee; 18.30 Vo Sociaal perspecti 19.10 Op de man 19.30 Radiokrant serie; 20.00 Geva Periodieken-para» gelconcert22.40 Avondoverdenkin 23.15 Zaalsportu Gram. HILVERSUM 1 7.10 Gym.; 7.20 C opening; 8.0 Nw 9.00 Gym.; 9.10 9.15 Gram.; 9.40 10.00 Gram.; 10.1; ters; 11.00 Koo Kamerorkest; 12 orkest; 12.30 Lan med.; 12.33 Proi 12.50 Uit het bed Nws; 13.15 Grar muziek13.55 j 14.00 Pianorecita ret; 15.15 Voor Van vier tot vijf jeugd; 17.45 Lich Nieuws; 18.15 18.45 Sportpraa sproken brief uil Voor de kindere Progr.20.00 Ni concert; 20.50 -1.35 Spaanse 22.10 Lie Sportact.23.00 F sen van New Yo: gram.23.25 Grai 12?fUSSEL (VI. 13.34 Gram. 12.55 Nieuws; 13.15 G: gelse les; 141; Franse les14.' Schoolradio; 15. 16.00 Koersen; 16 16.45 Gram. Kinderliedjes; kinderen18 15 Voor de soldaten 19.30 Gram.; 20.4C 21.30 Jazzmuziek 22-15 Int. Radic 22.30 Experiment» Nieuws. T elevisiepro NED. T.V.20.0 weeroverzicht; 20 rama, 20.50 Geva: Skyn. aster-show. VL BELG. T.V. kinderen; 19.30 Toespraak; 20.10 I 22.45 Nws; 21.15 F 1'

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2