et! De over onderhandelingen de vrijhandelszone Dulles over stopzetten kernwapenproeven Nieuwe Paus gekozen aai Panaché DE SANDE WOENSDAG 29 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1512 - Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN AUTO'S SCHIPPERS Troonrede van Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië KEIZER HAILE SELASSI OVER HET NIJLWATER Toekenning Nobelprijzen 1958 voor natuur- en wiskunde FRANS KAMEROEN STAKING IN ITALIË ZWARE MISTBANK OVER WEST-EUROPA Luchtverkeer ondervindt nog moeilijkheden Arrestaties in Johannesburg 76-JARIGE KARDINAAL ANGELO GUISEPPE RONCALLI NIEUWE PAUS Mr. J. Algera en nieuwe leden van BOUW VAN ASSOEAN- DAM IN EGYPTE IN VOORBEREIDING drs. J. W. de Pous de Raad van State DE BERECHTING VAN ERICH KOCH Nieuws in t kort Arrestatie Masjumi-leiders op West-Java DE TERUGTREKKING VAN TROEPEN UIT KOREA „Prawda" signaleert wapenleveranties aan Israël HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN uitgenodigd aan- tar ia-bedrijf. ÏEN WIJ "N ING. J sle specialiteiten, 40 leten Uw amine Aen jks nodig? A Caroteen E. 900 /ig E. 1000 ^g E. 1100 fig E. 1200 fig Meer cijfers, delde blijven, nties. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Naar in de wandelgangen van hateau de la Muette waar het ■mité Maudling dinsdagmorgen een is gekomen voor de onder- ndelingen over de vrijhandels- ne, werd vernomen heeft de er'Maudling tegenover Frank- het Britse standpunt gehand- afd wat betreft de noodzaak ■or de vrijheid te behouden tot et vaststellen van hun invoer- eohten tegenover derde landen. Voorts wordt vernomen dat de zes landen van de E.E.G. dinsdag morgen, voordat het comité- Maudling bijeenkwam bijeenzijn geweest, waarbij gebleken zou zijn dat Italië het Franse stand punt tegenover de vrijhandels zone steunt. De Italiaanse gedelegeerde, E. Colombo, minister van Handel, zou een oplossing hebben voorge steld voor het door Frankrijk te berde gebrachte technische raagstuk inzake de vrijheid op het gebied der invoerrechten. Voorts zouden Groot-Britton- -,:ë, de Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en de an dere niet aan de E.E.G. deelne mende landen de.r G.E.E.S. heb ben besloten aan de E.E.G.-lan den de eis te stellen, dat er in geen geval discriminatie wat de invoerrechten betreft zal mogen bestaan tussen E.E.G.-landen en niet-E.E.G.-landen bij het in wer king treden van de ;;em« en- -ehappelijke markt op 1 januari aanstaande. Naar Reuter evenwel uit krin gen van de E. E. G. heeft verno men heetft men in de E. tE^Gii geen volledige overeenstemming kunnen bereiken over een ge zamenlijk standpunt en zouden de E. E. G.-Ianden verdeeld staan tegenover het comité .'Maudling. Het niet bereiken van over eenstemming tussen de 6 E. E. G. landen zou de volgende 2 hoofd punten betreffen: 1. Frankrijk heeft te elfder ure het gehele beginsel van de vrijhandelszone in gevaar ge bracht door uiteenlopende nationale buitentarieven. 2. Wat het vraagtsuk betreft welke goederen in de voorge stelde vrijhandelszone vrij mogen circuleren, dringt Frankrijk aan op toezicht per sector, hetgeen door de meeste van Frankrijks part ners, zowel in de E. E. G. als daarbuiten tijdrovend en las tig wordt geacht. Volgens conferentiekringen zijn de zes E. E. G-landen het er wel over eens dat de Britse voorstel len voor de oprichting van een parlement voor de vrijhandels zone en voor het toepassen van het beginsel van het nemen van beslissingen met meerderheid van stemmen, niet wenselijk moeten worden geacht in de beginfase van het plan voor de vrijhandels zone. Al zes dagen lang heeft radio- Peking geen waarschuwing meer laten horen aan het adres van de Amerikanen. Dit is, zo meent men in door gaans betrouwbare Amerikaanse militaire kringen op Formosa het gevolg van het feit dat Ameri kaanse torpedobootjagers, die de konvooien naar de eilanden voor de Chinese kust begeleiden, minstens 50 mijl van de kust ver wijderd blijven. Men is hiertoe overgegaan om eïke schijn van provocatie te ver mijden. En de beschuldiginben van Peking in dit opzicht alle grond te ontnemen. Inmiddels hebben de communisten het bom bardement van Quemoy hervat. zonder chauffeur GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Sow,jet-Russische afwijzing van het Brits-Ameri kaanse voorstel voor opschorting der kernwapenproeven voor een jaar, te beginnen op vrijdag a.s., és kans op succes van de onder handelingen te Genève vermin dert. (Op vrijdag beginnen onder handelingen over de kwestie van opschorting der kernwapen proeven en 10 november techni sche besprekingen over de vraag hoe verrassingsaanvallen kun nen worden voorkomen.) Dulles zei, dat de Ver. Staten plannen voor hervatting van de kernwapenproeven zullen ma. ken indien de Sowjet-Unie na vrijdag voortgaat met haar proe ven. Maar de onderhandelingen Koningin Elisabeth van Groot- Brittannië heeft dinsdag in haar Troonrede bij de opening van het nieuwe parlementsjaar verklaard «lat de Britse regering zal blij ven trachten om tot een ontwa- peningsovereenkomst te komen. Over de toestand op Cyprus merkte zij op dat de regering zich zal blijven inspannen voor een regeling, die de rust op het eiland verzekert. De Koningin kwam daarna te spreken over het Midden-Oosten. Zij zei dat de Britse regering bij elke maatregel, die getroffen wordt om de internationale span ning in dit gebied te verminde ren, zal samenwerken met de V. N. en de landen van het Mid den-Oosten. Zij verklaarde voorts dat haar regering, in de geest die de kort geleden te Montreal gehouden economische conferentie van de gemenebestlanden heeft, geïnspi reerd, tot de nauwst mogelijke samenwerking binnen dit ge menebest wil komen. In een gesprek met een cor respondent van de „Daily Ex press" heeft keizer Haile Selas- si van Ethiopië uiting gegeven aan zijn ongerustheid en onte vredenheid over de Russische .emng van 400 miljoen roebel aan Nasser voor de bouw van een stuwdam bij Assoean. ..Men moet niet vergeten", zei hij, „dat de bronnen van de Blauwe Nijl, waaruit 80 procent van het Nijlwater vloeit, zich in Ethiopië bevinden. Wij hebben ook onze plannen voor de bouw van stuwdammen en het ge bruik van het Nijlwater voor be vloeiing en opwekking van elek triciteit". Het blad schrijft dat de kei- zer een grote afkeer van kolonel Nasser heeft. Hij zou hebben af gezien van een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Brus sel omdat hij dan over Egyp tisch gebied zou moeten reizen. Wat Somaliland betreft zei de keizer, dat hij aan geen enkele buitenlandse mogendheid zou toestaan daar politieke invloed uit te oefenen. In samenwerking met het ge menebest zal de Britse regering trachten de handel met Europa door het scheppen van een vrijhandelszone -en de gehele wereld uit te breiden. Aldus Ko ningin Elizabeth. Tenslotte merkte zij op dat de regering vastbesloten is de waar de van het pond sterling in het binnen, en buitenland te hand haven. Dit is de eerste maal dat de opening van het Britse parle- mentsjaar door de televisie werd uitgezonden. te Genève zouden wat de Ver. Staten betreft doorgaan. De minister zei, dat er was gespeculeerd en deze mening verdiende enig geloof dat de besprekingen tussen deskundi gen van Oost en West, die in juli en augustus te Genève wer den gehouden, over technische aspecten van de controle op kernwapenproeven, de ogen der Sow jetleiders hadden geopend voor het feit, dat de Amerikaan se kennis omtrent de kernwa pens aanzienlijk groter is dan die der Sowjet-geleerden. Daarom zou de Sowjet-Unie haar belangstelling voor op schorting der proeven hebben verloren en het voornaamste doel der Sowjet-leiders zou vol gens bedoelde speculaties thans zijn een verplichting tot op schorting der proeven uit de weg te gaan, zonder dat zij een al te groot propagandistisch na deel ondervinden. Dulles geloofde niet, dat com munistisch China in de Straat van Formosa militaire operaties zal ondernemen van een derge lijke omvang, dat zij op een we reldoorlog zullen uitlopen. Over het besluit der commii, nisten om de eilandjes voor de Chinese kust om de andere dag te beschieten zei hij, dat dit naar zijn mening door de com munisten was genomen om hun gezicht te redden en om het feit te verhullen, dat zij na een beschieting van zeven weken er nog niet in geslaagd zijn de overgave der nationalisten op de eilanden te forceren. Het schok kendste aspect van de nieuwe tactiek is, dat hierdoor volledig wordt aangetoond, dat de be schieting geen militaire doelen dient maar een ongediscrimi- neerd doden van mensen is. De Zweedse koninklijke aca demie van wetenschappen, die in deze als jury optreedt, heeft de Nobelprijs-1958 voor natuur kunde toegekend aan de Sow* jetrussische geleerden T. H. Tsjerenkof, I. E. Tamm en I. B. Frank. De Nobelprijs 1958 voor' schei kunde is toegekend aan de Brit se geleerde F. Sanger. De toekenning van de prijs voor natuurkunde aan de drie Russische geleerden geschiedde op grond van hun ontdekking en uitlegging van het z.g. „ef fect van Tsjerenkof". Dit houdt in dat er lichtgolven ontstaan, wanneer elektronen met gro tere snelheid dan die van het licht door water worden geleid. De Britse geleerde Sanger ont ving de Nobelprijs voor schei kunde wegens zijn bestudering der samenstelling van proteï nen. en met name van de cel len der insuline. Sanger is verbonden aan de afdeling bio chemie van de uni versiteit van Cambridge. De Sowjet-geleerden Tsjeren kof, Tamm en Frank zijn mede werkers van het instituut voor natuurkunde van de Sowjetrus- sische academie van weten schappen. Tsjerenkof is hoofd van een laboratorium. Frank is als hoog leraar aan de universiteit van Moskou verbonden, evenals Tamm. Laatstgenoemde heeft een Stalinprijs ontvangen en is drager van de Orde van Lenin. De drie Russische natuurkun digen Tsjerenkof, Tamm en Frank, winnaars van Nobelprijs voor natuurkunde, delen een be drag van 214.559 Zweedse kro nen. De Britse geleerde Sanger, winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde, krijgt dezelfde som voor zich alleen. Frankrijk heeft dinsdag de Ver enigde Naties officieel van zijn voornemen, op 1 januari I960 on afhankelijkheid te verlenen aan Frans Kameroen, in kennis ge stelri. Frankrijk verzoekt de V.N. tevens op genoemd tijdstip de beheersehapsovereankomst 0p grond waarvan Frankrijk het be heer over het West-Afrikaanse gebied voert, te doen ophouden. Het openbare vervoer in Ita lië. met uitzondering van het gebied van Milaan, ondervindt grote moeilijkheden vanwege een staking cïie maandagnacht om 12 uur is uitgebroken. De staking duurde 24 uur en was bedoeld als protest tegen het afbreken door de werkge vers van de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. Plaatselijke autoriteiten hebben de hulp van het leger ingeroe pen om de ontstane situatie het hoofd te kunnen bieden. Het luchtverkeer op Schiphol heeft dinsdag geen moeilijkhe den ondervonden van een zwa re mistbank, welke zich over een groot deel van West-Euro pa uitstrekt, maar Amsterdam niet heeft bereikt. Kwamen er maandag aanzienlijke vertra gingen voor op de Amsterdam se luchthaven wegens een laag hangend wolkendek en slecht zicht, na 24 uur werd het zicht uitstekend, in tegenstelling met Keulen, Dusseldorp, Hamburg, Neurenberg en Frankfort, als mede Londen en Brussel, waar een zware mistbank elk lucht verkeer onmogelijk maakte. Dinsdagmorgen strekte het veld zich uit tot Parijs (Orly en niet Le Bourget), Londen met geheel Zuid-Engeland, Mün- chen, Frankfort, Dusseldorp en tot in de nabijheid van Rotter dam. De wind was zwak, uit zuide lijke richting, zodat geen be langrijke verplaatsing van het mistveld plaats greep. Uitgaand moesten de vliegtuigen naar Manchester, Londen, Brussel, Frankfort, Dusseldorp en Keu len dinsdagmorgen op Schiphol blijven staan omdat op die ha vens geen luchtverkeer moge lijk was. De Parijse machine naar Le Bourget kon met enige vertraging van de Amsterdamse luchthaven vertrekken. In Johannesburg zijn dinsdag weer inheemse vrouwen gearre steerd, die protesteerden tegen het invoeren van persoonsbewij zen voor inheemse vrouwen. In totaal zijn reeds bijna 2.000 vrou wen aangehouden sedert de cam pagne tegen de identiteitskaar ten begon. De 51'kardinalen van de R. K. Kerk, die zaterdagavond in con claaf gingen, hebben bij hun elf de stemming op de namidjdag van de derde stemmingsdag, dinsdag, de 76-jarige Italiaanse kardinaal-priestelr Angelo Gui- seppe Roncalli, patriarch van Venetië, tot Paus gekozen. De nieuwe Paus heeft de naam Jo hannes de 23ste aangenomen. De officiële bekendmaking van verkiezing en naam van de nieu. we Paus aan de opgewonden jui chende menigte van meer dan tweehonderdduizend mensen op het Sint Pietersplein werd ge daan door kardinaal Nicola Ca- nali, de 84-jarige groot-peniten- cier. Onderwijl was de nieuw-ge- kozene in een vertrek bij de Six tijnse kapel gekleed in het pau selijk gewaad dat in drie stel len van verschillende maat gereed hing: witte soutane, rood fluwelen schoudermantel met hermelijn afgezet en goudgebor- duurde stool. In dat gewaad ver scheen Paus Johannes de 23ste in de buitenloggia van de Sint Pie tersbasiliek, door de menigte op het plein met donderend gejuich ontvangen. Tevoren, in de conclaafruimte, had hij na' de stemming waarbij hij werd uitverkoren, na enige ogenblikken van bezinning, be vestigend geantwoord op de tra ditionele vraag van de kardinaal deken Eugène Tisserant of hij de verkiezing aanvaardde en daarmede de volledige pauselijke bevoegdheden ontvangen. De Met ingang van 1 november a.s. is aan dr. J. W. Meyer Ran- neft op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van de Raad van State met dankzege ging voor de gewichtige dien sten, in die functie aan den lande bewezen. In deze vacature is met int gang van diezelfde datum be noemd tot lid van de Raad van State mr. J. Algera, oud-minis ter van Verkeer en Waterstaat, te 's Gravenhage, Voorts is met ingang van 1 december 1958 in de vacature, ontstaan door het eervol ont slag van dr. J. Schouten, be noemd tot lid van de Raad van State drs. J. W. de Pous te Den Haag. Drs. J. W. de Pous is in 1920 te Aalsmeer geboren en stu deerde economie aan de ge meentelijke universiteit te Am sterdam. In verband met zijn activiteiten in bezettingstijd was hij na de oorlog verbonden aan het toen legaal verschijnende dagblad „Trouw". In 1947 en 1948 heeft de heer De Pous in Amerika eveneens economie gestudeerd en wel aan de Northwestern University in Chicago. Van 1 november 1949 tot 1 januari' 1953 bekleedde hij President Nasser heeft dins dag het besluit ondertekend, waarbij het de organisatie voor het aanleggen van een stuwdam bij Assoean. toegestaan wordt gelden op te nemen van het in de begroting 1958/1959 opgeno men krediet van twee miljoen Egyptische ponden. Door deze beslissing is het of ficiële begin gemaakt met de werkzaamheden die langer dan 10 jaar zullen duren en waar,- van de eerste fase in oktober 1959 zal beginnen. Voorafgaande hieraan zal een internationale aanbesteding worden gehouden van een deel der in deze eerste fase te verrichten werkzaamhe den. Men verwacht deze aanbe steding in april 1959. Volgens een met de Sowjet- Unie gesloten overeenkomst zal dit land al het noodzakelijke materiaal leveren voor de graaf werkzaamheden, boringen, het vervoer, enz. Dit materiaal zal in november 1959 ter bestember plaatse zijn afgeleverd en ge ïnstalleerd. Voordien zal hiertoe een rivierhaven worden aange legd, voorzien van voldoende op- slagplaatsen. De algemene leiding is toever trouwd aan een Egyptisch inge nieur, Ahmed Ali Farag. het secretariaat van het Prot. Chr. Werkgevers Verbond in Ne derland, aan welke organisatie hij thans nog als economisch adviseur verbonden is. Op 1 ja nuari van laatstgenoemd jaar ging de heer De Pous een lecto raat bekleden in de theoreti sche economie aan de vrije uni versiteit te Amsterdam, in ver band met het vertrek aan die universiteit van prof. dr. J. Zijlstra, die in september 1952 in het kabinet-Drees werd op genomen. Drs. De Pous is plaatsvervan gend lid van de Sociaal-Econo mische Raad en heeft als zoda nig in velerlei commissies van dat college zitting gehad. Van zijn hand verschenen verschei dene publikaties, o.a. op het ter rein van de loon- en prijsvor ming. Drs. De Pous wordt met zijn 38 jaren het jongste lid van de Raad van State. Het is zelfs nog nimmer voorgekomen, dat een lid van zo jonge leeftijd zijn in trede in deze raad deed. Tevens neeifat nu voor het eerst een econoom zitting in ons hoogste staatscollege. Drs. De Pous is de Chr. Histo rische richting toegedaan. Bij de openbare behandeling van de zaak van de vroegere Duitse gouwleider Erich Koch, die te Warschau terechtstaat, is het dinsdag gekomen tot een meningsverschil tussen de ver dachte en zijn verdedigers. Koch verzocht namelijk om een nieuw onderzoek en zei van oordeel te zijn, dat de rechtbank te Warschau niet bevoegd is hem te berechten. Hij wenst 'n aantal kwesties voor te leggen aan de juristen van het interl nationale gerechtshof te 's-Gra- venhage. Zijn bedoeling was, dat zij er hun oordeel over uit spreken of de door hem gete kende besluiten en ambtelijke stukken schendingen van het internationale recht inhouden. Ook wilde Koch zien vastge stelde öf de rechtsregels van het proces van Neurenberg toepas selijk zijn op zijn zaak. Na deze verklaring van Koch zeiden diens advocaten, dat zij niet achter de verdachte staan en niet op de hoogte waren van diens plannen. Volgens hun oor deel is de rechtbank van War schau zeker bevoegd de behan deling van de zaak voort te zet ten in overeenstemming met de rechtsregels van Neurenberg. De rechtbank zal heden haar beslissing over Koch's verzoe ken meedelen. secretaris van het college van kardinalen, mgr. Di Jorio, en de prefect van de apostolische cere moniën, mrg. Enrico Dante, ver gezeld van twee ceremoniemees ters, waren getuige toen de ge kozene, in antwoord op een vraag van de kardinaal-deken, te ken nen gaf dat hij de naam Johan nes de 23ste wilde aannemen. Daarna brachten de kardinalen hem hun eerste hulde en werd het „Te Deum" gezongen. Glimlachend maakte de Paus vanaf de loggia met beide armen gebaren van begroeting tot de menigte. Wel vier minuten lang hielden de ovaties aan. Toen vouwde de Paus de handen en hief met krachtige stem de La tijnse woorden van de zegen „Urbi et Orfoi", over stad en we reld, aan. Met de rechterhand maakte hij plechtig het kruis teken over de tienduizenden op het plein, die voor enkele ogen blikken, geknield, eerbiedige stilte bewaarden om terstond daarna weer in langdurig ge juich uit te barsten. Onder het geschal van klaroenen en terwijl de Italiaanse troepen en Pause lijke garden het saluut brachten, trok de Paus zich, omgeven door prelaten in rood gewaad, terug. De kapel van de carabinieri speelde het Italiaanse volkslied en de klokken van de Sint Pieter begonnen te luiden. Het was te 18.18 uur dat Jo hannes de 23ste, de 262ste Paus, voor het volk verscheen. Onge veer een uur tevoren had radio- Vaticaan meegedeeld dat een nieuwe Paus gekozen was. Daar aan waren twee rooksignalen uit de schoorsteenpijp van de Sixtijn se kapel voor afgegaan: te 17.08 begon de eerste „fumata", die drie minuten aanhield en waar van de kleur donker scheen te zijn. Na een tussenpoze van drie minuten kwam er opnieuw rook uit de pijp gedurende slechts en kele seconden. Een omroeper van radio-Vaticaan zei dat de rook naar alle waarschijnlijkheid wit was. Vijfentwintig minuten lang bleef de menigte op het Sint Pietersplein en de radioluiste raars over de gehele wereld ech ter in onzekerheid totdat een venster in de voorgevel van de Sint Pieter geopend werd en kar dinaal Canali de Latijnse for- mulaniitsprak waarin van de ver kiezing van kardinaal Roncalli en de door hem aangenomen naam van Paus Johannes de 23- ste kond werd gedaan. De mogelijkheid bestaat dat de plechtigheid van de Pauskroning op zondag 9 november plaats vindt. In tegenstelling tot hetgeen verwacht werd bleef het conclaaf gesloten tot woensdagochtend 10 uur Nederlandse tijd. De 76-jarige kardinaal, een kleine gezette figuur met grijze haren en lichtelijk gebogen, deed politiek van zich spreken in 1956 toen hij de jonge leiders van de Katholieke actie ernstig ver maande wegens hun aandringen bij de christen-democratische partij, samen te gaan met de Ita liaanse socialist Pietro Nenni. Kardinaal Roncalli spreekt Bulgaars, Frans en Spaans. Toen hij in 1953 kardinaal werd, ont ving hij officiële gelukwensen van de Turkse regering. Als nuntius in Parijs was hij een zeer geziene figuur. Hij raak te bevriend met de socialistische leider en president van Frankrijk Vincent Aurol. De nieuwe Paus, een Italiaan, is van boerenafkomst. Hij is bijna twintig jaar lang pauselijk ge zant in de Balkan en het Nabije Oosten geweest. Hij wordt be schreven als. een gematigde per soonlijkheid met gevoel voor hu mor, die zich in alle omstandig heden gemakkelijk weet te be wegen. Hij staat bekend om zijn rake gezegden. Wat de taak van regeren betreft was zijn uit spraak: Alles zien, voor veel er- van een oogje dichtknijpen, een weinig rechtzetten". Hij heeft een aantal wetenschappelijke werken geschreven. Angelo Guiseppe Roncalli werd op 25 november 1881 te Sotto il Monte (bisdom Bergamo) gebo ren. Hij was kardinaal-priester. H. M. de Koningin bezocht gisteren de legeronderdelen te Empel, Vught en Grave. De communistische artillerie heeft dinsdag tussen 9 en 18 uur plaatselijke tijd Quemoy licht beschoten. Dinsdag was een even dag. De communistische Chine zen hadden kort geleden bekend gemaakt niet op evén dagen te zullen vuren. j Koning Hoessein van Jorda- nië heeft gratie verleend aan 15 mensen, die in augustus ter dood waren veroordeeld op ver schillende beschuldigingen, w.o. samenzwering tegen de staat, terrorisme en pogingen om een opstand uit te lokken. In Bangdung zijn op last van de centrale militaire gezagheb ber, luitenant-generaal Nasu- tion, vijf leidende figuren van de Islamietische partij Masju- mi, afdeling West-Java, gear resteerd en naar Djakarta over gebracht. Zij worden beschul digd van critiek op de plannen van president Soekarno tot in voering van een geleide demo cratie. In Djakarta zullen de aangehoudenen door de procu reur generaal worden verhoord. Drie maanden geleden had de afdeling West-Java van de Mas- jumi een verklaring uitgegeven, waarin een beroep op de presif dent werd gedaan om weer tot de grondwet terug te keren en een einde te maken aan de bur geroorlog. Voorts werd daarin opgemerkt, dat de bekende „con ceptie" van Soekarno de weg zou banen voor een dictatuur en dat sedert met de invoering van deze conceptie een begin werd gemaakt, een betreurens waardige toestand is ontstaan. „De periode van Soekarno's conceptie is er een van nationa le tragedie", aldus besloot de verklaring der Masjumi West- Java. Reeds eerder waren in Indo nesië drie parlementsleden van de Masjumi gearresteerd, op be schuldiging van het verlenen van steun aan de opstandelin gen. 4 In antwoord op een Noord- koreaanse bekendmaking dat de laatste communistisqh-Chinese strijdkrachten, die tegen de V.N.- troepen hebben gevochten, uit Noord-Korea zijn teruggetrok ken, heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken maandag bekendgemaakt dat Amerika en andere landen, die in Korea vochten, bereid zijn het restant van hun troepen terug te trekken zodra de voorwaarden voor een blijvende oplossing van het Koreaanse vraagstuk zijn vervuld. Amerika deed een be roep op communistisch China het beginsel van vrije verkiezin gen onder V. N.-toezicht te aan vaarden als eerlijke basis voor een politieke oplossing in Korea. Het Russische communisti sche partijblad „Prawda" heeft dinsdag geklaagd over de wa penhandel tussen de Westelijke landen en Israël. Het blad, geciteerd door Tass, zégt dat de koortsachtige bewr< pening van Israël in de afgelo pen paar maanden in het oog is gelopen. Israël heeft contrac ten voor de levering van w* pens gesloten met Engeland, Frankrijk, Italië. België en de Ver. Staten, aldus „Prawda". WEINIG VERANDERING Het gebied van hoge lucht druk boven het vasteland van Europa dat bepalend is voor het weerbeeld nam iets in betekenis af, terwijl het centrum zich verplaatste naar de Balkan. Ons land blijft evenwel ver verwijderd van de invloedsfeer van depres sies. Deze trekken langs de noordflank van het hogedrukge. bied over IJsland naar Noord- Scandinavië. Een koufront samenhangend met een dergelijke depressie be. reikte dinsdagmiddag Schotland en zal zich de komende 24 uur naar het noordelijke deel van de Noordzee verplaatsen. Overigens komt weinig veran dering in het algemene weer beeld zodat bij ons het rustige weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking blijft voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot woensdagavond. Weinig verandering. Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Weinig wind en ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 30 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.08 3.17 Terneuzen 3.43 3.52 Hansweert 4.23 4.32 Walsoorden 4.33 4.42 ZON MAAN op onder op onder Okt. 29 7.28 17.19 18.28 9.06 30 7.30 17.17 19.07 10.04

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1