Binnenlands nieuws Provinciaal nieuws SF EEN MEESTERWERK IS ZOEK MANTELS Aspecten voor Terneuzen door het vernieuwde kanaal Gent-Terneuzen VO Eindelijk dinsdag A Vanouds een dag voor melkfles-omspoelen! BEURSBERICHTEN TERNEUZEN SAS VAN GENT. SLUISKIL. STEMMING VAST STAATSFONDSEN GEDRUKT Beursindit*- Radio eir Over de toekomstmogelijkheden van Terneuzen door de bouw van de nieuwe zee- en binnenvaartsluizen en de verbreding en verdieping tan het kanaal naar Gent, punten van besprekingen en overeen komst tu sen de Nederlands en Belgische regering, worden heel wat illusies gemaakt. Van de ene kant wordt er beweerd dat de voordelen, die een groler kanaal oplevert, niet opwegen tegen de nadelen van het wegvallen van het transitovervoer en men ziet in de geest reeds een machtig hoogovenbedrijf ergens langs het kanaal verrijzen. Wij hadden hierover een onder, houd met de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Zeeuws-Vlaanderen en tevens algemeen directeur van de N.V. Nieuwe Nederlandsche Mij tot vervaardiging van spiegelglas, glazen voorwerpen en chemische produkten, ir C. A. L. Horstmann uit Sas van Gent, en burgemees ter rar. P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen, die hierover hun in zicht te kennen gaven. Beiden waren van mening dat men op het ogenblik over vele toekomstmogelijkheden nog niets kan zeggen daar vele punten van de Nederlands-Belgische over eenkomst nog in een geheimzin nig duister liggen, zodat er nog vele vragen onbeantwoord blij ven. Dat men in Terneuzen en om geving niet zo erg gesteld is op de verbreding van het kanaal en dat de werken, bij gebrek aan financiën voor onbepaalde tijd zouden zijn stopgezet, wensten zij niet te geloven. Door de rege ring werd immers een miljoen gulden voor de werken uitge trokken en men is er stellig van overtuigd dat deze de kosten van plannen maken enz. moeten dek ken. Bovendien zijn er nog andere tekenen, die er op wijzen dat het werk inderdaad voortgang vindt. Dat het aanzien van Terneu zen en van Zeeuws-Vlaanderen door de wijzigingen van het ka naal grondig zou veranderen, meenden zij ten zeerste in twij fel te moeten trekken. Nadelen. Dat de nadelen van het weg vallen van het transitoverkeer, zoals dit momenteel in Terneu zen bloeit, groter zouden zijn dan de voordelen, die een ver breed kanaal biedt, wezen zij pertinent van de hand. Moet er geen rekening worden gehouden met de grotere schepen die steeds maar weer worden gebouwd? Na enige tijd ontstaat er weer een transitoverkeer omdat wederom de schepen het kanaal naar Gent j niet kunnen bevaren. Bovendien is er toch reden om aan te nemen dat er zich nieuwe industrieën zullen vestigen, die ook weer ar beidskrachten nodig zullen heb ben. Dat de veranderingen aan het kanaal door alle fabrieks- directies met gejuich zullen wor- f Uitbreiding Voor de Sluiskilse cokesfabriek zou de uitbreiding een enorme winst kunnen betekenen en daar mee ook voor de streek. De hoogovenbedrijven te Long- wy (die ook zijn geïnteresseerd in het Sluiskilse bedrijf, zullen steeds meer cokes nodig krijgen. Zij hebben keuze uit twee moge lijkheden: er kan een nieuwe cokesfabriek worden gebouwd op Frans grondgebied, of de be staande fabriek te Sluiskil wor den uitgebreid. Ongetwijfeld zal het laatste het meest voor de hand liggen. Daar is'echter een voorwaarde aan verbonden. Het bestaande belastingsysteem n.l. zou voor een in Zeeuws-Vlaan deren gevestigde cokesfabriek niet nadeliger mogen zijn dan voor geïntegreerde cokesfabrie- ken in Nederland die op ver werkte eokeskolen geen omzet belasting moeten betalen. Ook zouden de Belgische spoorweg tarieven minder zwaar moeten drukken. Momenteel worden bijna alle Amerikaanse kolen voor de cokesfabriek met Libertyschepen aangevoerd. Deze kunnen, na ge deeltelijk te zijn gelicht, nog net de zeesluis te Terneuzen passe ren. Aangezien deze schepen ge leidelijk aan uit de vaart worden genomen, zuilen in de naaste toe komst veel grotere schepen deze kolen aanvoeren. Zij kunnen slechts 'de cokesfabriek berei ken wanneer het kanaal verbreed is. De directie van de cokesfabriek heeft reeds besloten een kade te bouwen waaraan schepen met een grotere diepgang kunnen worden gelost. Plannen voor de bouw van losapparaten waarmee om te beginnen onder normale omstandigheden schepen van 10.000 ton en vervolgens van 25.000 a 30.000 ton kunnen wor den gelost, worden bestudeerd. Wanneer grotere schepen de sluizen van Terneuzen zullen kunnen passeren, zullen de transportkosten der Amerikaan se kolen kunnen dalen en is er alle reden om aan te nemen dat de prijs van de West Europese kolen op zijn minst gedeeltelijk door de „franco Amerikaanse kolenprijs" zal worden beïnvloed. Dit zal de kostprijs van energie uit brandstoffen, die een grote den ontvangen behoeft ook weer j rol speelt in de concurrentie- niet geheel juist te zijn. In wer-voorwaarden gunstig beïnvloe- kelijkheid zijn er slechts twee fabrieken in het kanaalgebied die zeer veel profijt zullen trekken uit een breder kanaal: n.l. de cokesfabriek en het stikstofbin- dingsbedrijf te Sluiskil. De overige hebben daar zeer weinig of helemaal geen voordeel van. DE KARDINALEN 3 IN CONCLAAF Dokter E. de Lollis, die met de deelnemers aan het conclaaf voor de Pauskeuze is opgesloten, heeft maandagmorgen de medische kaarten van verschillende kardi nalen laten ophalen. De kaarten werden hem later verstrekt door het dtaailoket. Dit loket was al gebruikt voor een schouderman teltje, bestemd voor kardinaal De la Torre, aartsbisschop 'van Quito en twee togen voor kardi naal Micara. wiens gezondheids toestand nogal wat te wensen overlaat. In het Vaticaan doen hardnek kige geruchten de ronde dat de 84-jarige kardinaal Canali ernstig ziek is. Men zou op het punt staan hem naar buiten d.w.z. buiten de ornheining van het con claaf te brengen. Kardinaal Canali lijdt aan een hartkwaal. Maandagmorgen zijn er twee kisten met rookfakkels in het Va ticaan. aangekomen. Zij zijn af- ifcomstig van 'n vuurwerkfabriek op 80 km ten zuiden van Rome. De fakkels werden eveneens via het draailoket in de ruimte gebracht waar 't conclaaf wordt gehouden- Eerr commentator van radio- Yaticaanstad heeft verontschuldi gingen aangeboden voor de ver warring, die zondag is veroor zaakt door de twee bekendmakin gen dat er een nieuwe Paus ge kozen was. Zoals bekend is deze vergissing gemaakt op grond van de witte rook die opsteeg uit het schoorsteentje van de Sixtijnse kapel. Wij kunnen onze luisteraars verzekeren, dat wij niet meer zul len meedelen dat er een Paus is gekozen, voordat wij een defini tieve bevestiging hebben ontvan gen. Het is niet nodig de manier waarop deze bevestiging ons be reiken zal, bekend te maken, al dus de commentator. Een woordvoerder van het Va ticaanse persbureau verklaarde later dat de korte duïlr van de zitting van maandagmorgen ver band houdt met het feit dat men de kardinalen zondag een serie documenten heeft moeten voor lezen die betrekking hadden op de afsluiting van het conclaaf. De zitting van van maandag morgen duurde nl. circa 50 minu ten korter dan die van zondag morgen. den. Onder deze omstandigheden zal de cokes goedkoper zijn en uit hoofde van de kolenclausule in de gascontracten zal eveneens het aan de Compagnie Néerlan- daise de l'Azöte te Sluiskil als aan het Staatsgasbedrijf gelever de gas goedkoper kunnen wor den. Ook voor de Compagnie Néer- landaise de l'Azöte zal een ver groot kanaal van zeer groot be lang zijn, zowel voor wat betreft de import van grondstofen als de export van de produkten. Verhoudingsgewijs zal er voor Terneuzen zelf stellig geen di recte verandering optreden. Vragen. Op vele vragen kent men het antwoord nog niet. In de eerste plaats, als Nederland heeft goed gevonden 5 in de kosten meer te betalen dan oorspronkelijk werd aangenomen, wat heeft Nederland dan als tegenprestatie van België geëist? Voordeliger spoorweg- en havengelden? Zal het bedrag van 8,75 Belgische franken per ton, die de ontvan ger van goederen die tot Gent kunnen worden vervoerd, maar om welj^e reden dan ook te Ter neuzen worden overgeslagen, ook in de toekomst aan Gent moeten worden betaald? Men be schouwt dit als een discremina- tie van Terneuzen en ziet dit in Beneluxverband als waanzin. Wellicht verdwijnen deze proble men in de toekomst. De kwestie der verzilting van het kanaal, dat de fabrieken zo veel geld kost, zou na de verbre ding nog toenemen. Door maat regelen van beide zijden zou dit euvel kunnen worden vermin derd. Nederland kan aan de slui zen zoutdrempels bouwen en Bel gië van zijn rivieren meer zoet water in het kanaal stuwen. Grote industrieën Velen zien in de naaste toe komst een hoogovenbedrijf aan het kanaal naar Gent verrijzen, maar deze illusie werd toch wel naar een zeer verre toekomst ver schoven. Zou dit economisch ver antwoord zijn is de eerste vraag die daarbij rijst. Waar moeten de duizenden mensen vandaan ko men? Z«euws-Vlaanderen kan de ze aantallen zeker niet leveren en Einde export witte kool naar België Door de prijsontwikkeling op de Belgische markt zal met in gang van 29 oktober de uitvoer van witte kool uit Nederland naar België niet meer zijn toe gestaan. De laatste dag van in klaring is vastgesteld op 28 ok tober. als er vreemdelingen komen, moeten et' vele woningen worden gebouwd. Naast de arbeiders zijn ook vele intellectuelen nodig. Wil len zij naar Zeeuws-Vlaanderen komen en kan hier voor het mi lieu worden gezorgd, dat deze mensen eigen is? Zijn er voldoen de scholen? Bovendien speelt een verbreed kanaal voor een hoogovenbedrijf geen rol meer. Er zou dan een waterweg moeten zijn. Beter is het de aandacht te blij ven vestigen op mogelijkheden, die voor de hand liggen. Terneuzen biedt door zün gun stige ligging aan de Schelde en aan het kanaal genoeg perspec tieven om een havenplaats van betekenis te worden, maar dan meet de regering luisteren naai de wensen, die de plaatselijke overheid zo dringend en bij her haling naar voren brengt. LANDBOUWSCHAP WENDT ZICH TOT STATEN-GENERAAL. Het Landbouwschap heeft, zo als bekend is, een aantal bezwa ren geformuleerd tegen het voor het komende jaar aangekondig de melkprijsbeleid en het prijs beleid voor akkerbouwprodukten voor de oogst 1959. Deze bezwa ren zijn thans in een brief ken baar gemaakt aan de beide Ka mers der Staten-Generaal. NIGERIA ONAFHANKELIJK IN 1960. De Britse minister van Kolo niën, Lennoz Boyd, heeft aigc vaardigden uit Nigeria toegezegd dat hun land, een federatieve staat met 35 miljoen inwoners, aan de Westafrikaanse kust. op 1 oktober 1960 onafhankelijkheid zal verkrijgen als het in 1959 te kiezen parlement officieel daar om zal verzoeken. De minister deelde dit mee aan het einde van een conferentie met Nigeriaanse leiders die een maand geleden te Londen was begonnen. ZEEP ONDER DE 3IEST De politie te Apeldoorn heeft de 27-jarige chauffeur E. J. B. onder beschuldiging van diefstal aangehouden en proces-verbaal opgemaakt terzake heling tegen zijn moeder, mevrouw M. B. van L. en zijn schoonvader J. V. B. wordt er van beschuldigd van de partij schoonmaakartike len, die zijn werkgever als expe diteur voor een zeepfabriek moest vervoeren, artikelen te hebben gestolen en wel in totaal 200 pakjes waspoeder, 25 strooi- bussen schuurpoeder, 100 stukjes huishoudzeep en 600 stukjes toi letzeep. Hij had een deel van de buit in zijn eigen woning opge slagen en de rest bij zijn moeder en zijn schoonvader. Bij zijn schoonvader waren de artikelen onder een mesthoop verstopt. De schoonvader had de bonnen van de zeepverpakking afgeknipt om de theedoeken, die als cadeau artikel door de zeepfabriek be schikbaar waren gesteld, op te kunnen halen. SPELENDE KLEUTER DOODGEREDEN Maandagochtend is de 5-jarige Egbert Mooy uit Slootdorp, toen hij met zijn autoped de overgang van Rijksweg no. 7 bij de Wier- weg overstak, door een personen auto die uit de richtng van de af sluitdijk kwam, gegrepen en ge dood. ROKENDE AUTO Op de Zutphensestraat te Apel doorn hebben 2 surveillerende agenten een personenauto aan gehouden, die zoveel rook ont wikkelde, dat er onder de bomen een ondoordringbare mist ont stond. Tegenliggers moesten stoppen en hun lichten ontsteken, en enkele mensen zelfs brand meldden. De wagen, die be stuurd werd door W. H. uit Lochem, bleek bij onderzoek meer gebreken dan alleen een storing in de motor te hebben. Hij vormde in alle opzichten een gevaar op de weg. De banden waren radicaal versleten en de benzinetank, die geheel los zat, rusttte op de zelfgemaakte uit laat, zodat gevaar voor brand niet denkbeeldig was. De auto is in beslag genomen en tegen de chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt. BOZE BARKEEPER Toen zondagavond de 18-jarige Surinaamse barkeeper H. H. S. van een Indisch restaurant in de Van Baerlestraat te Amster dam ontslagen werd, was hij daarover zo woedend, dat hij met een straatsteen een ruit van het restaurant ingooide. Ieder die hem te na durfde komen bedreigde hij met een broodzaag. De politie hield de boze barkeper aan. Nadat pro ces-verbaal terzake van vernie ling tegen hem is opgemaakt werd hij maandag weer in vrij heid gesteld. VERDACHTE GULHEID De man, die vrijdagnacht had ingebroken in een kantoor aan de Nijverheidsstraat te Rot terdam liet zijn medemensen royaal meedelen in de buit, die behalve uit een oude schrijfma. chine, uit sigaren bestond. Links en rechts deelde hij deze uit, totdat iemand tegen hem zei, dat men zoveel gulheid niet van hem gewend was.De man werd bang dat men hem zou verraden en meldde zich zon dagmiddag bij die politie. KLANDESTIENE ZENDER IN DE VAL Op 26 okt. j.l. heeft de gemeen tepolitie te Enschedé de klande- stiene zender „Rooie Riek" ook genaamd „Blonde Zwerver" opge spoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 35-jarige W. B. en de 45-jarige W. V-, textielarbeiders te Glanerbrug (gem. Enschedé). LANDBOUWER TEGEN AUTO GELOPEN EN GEDOOD. De 69-jarige, gehuwde landbou wer H. E. uit Orvelte (Dr.) is maandagmorgen, terwijl hij bezig was een varken voor zich uit te drijven, tegen een zware vracht auto, bestuurd door S. uit Schoonoord gelopen. Hij werd opzij geworpen. Zijn verwondin gen waren zo ernstig, dat hij bij na onmiddelijk overleed. HONING IN GIPS „Tandartsengips" stond op een blik met gips, dat een arbei der bij een bouwwerk in Am sterdam-Zuid aantrof. Tot zijn verbazing bleek onder het gips echter een bus met 5 kg honing te zitten, die al vóór 1940 in de handel was gebracht. Mogelijk heeft indertijd iemand, die ver zot was op honing, het blik ter camouflage van zijn hamster voorraad op deze wijze opgebor gen. Dodelijk verkeersongeluk. In de nacht van zondag op maan dag werd op de weg nabij Ter- donck (B.) het ontzielde lichaam van onze stadgenoot J. A. M. aan- getrotfen, liggende naast zijn ver nielde bronmets. Het slachtoffer, die de leeftijd van 47 jaar bereikte, iaat een vrouw en drie kinderen achter. Omtrent de oorzaak van het on geluk tast men in het duister. De deelneming met de zo zwaar getroffen famine is algemeen. Aangereden. Terwijl de landarbeider J. H. uit Hoek gisteravond te 7 uur nabij de garage van de Z. V. T. M. aan de Schoolweg, geheel rechts van de weg een pakje op de bagage drager van zijn rijwiel bevestig de, werd hij van achter aange reden door de Dromfietsberijcier A. M. uit Terneuzen. Door de schok verloor M. de macht over zijn stuur en kwam op de rijweg terecht, waarop hij bloedend bleef liggen. Nadat dokter v. d. Griek de eerste hulp had verleend, werd M. per ambulancewagen naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. Afscheid van directrice en leraressen Landbouw huis houdschool. Gistermiddag te 4 uur werd in de Landbouwnuishoudschool „De Leeuwtjes" afscheid genomen van de directrice mej. De Vries en de leerkrachten mej. Van der Meer, lerares naaien, en mevr. Stuff ken, lerares algemeen vormend onderwijs. De bijeenkomst stond onder lei ding van de voorzitter van de commissie voor het landbouwon derwijs der Z. L. M., de heer Ter- Haar Romeny, die in zijn verwel koming o.m. kon begroeten mr. P. H. W. F. Tellegen en de alge meen voorzitter en algemeen se cretaris der Z. L. M., resp. de heren ir. M. A. Geuze en mr. J. F. G. Schlingemann, benevens af gevaardigden van de Bond van Plattelandsvrouwen en van de Plattelandsmeisjes. Tevens waren aanwezig de vol ledige Commissie van Toezicht der school, alle leerkrachten en vertegenwoordigsters van de ver schillende klassen. De voorzitter schetste de grote verdiensten van de scheidende .icotrice, die meer dan 10 jaar cp de haar eigen rustige en kun dige wijze de school heeft geleid, en tevens het werk van mej. Van der Meer, die vanaf 1943 aan de school verbonden was, en van mevr. Stuffken, die vanaf 1952 lerares was. Spreker liet zijn van waardering getuigende woorden namens de Z. L. M. vergezeld gaan van ge schenken. Hierna voerden het woord mevr. Scheelevan Hoeve, voorzitster van de Commissie van Toezicht, die eveneens aan de scheidende leerkrachten fraaie cadeaus aan bood, mevr. DekkerHaak, na mens de Bond van Plattelands vrouwen, en mej. J. van Oeveren, als opvolgster van de vertrek kende directrice. De heer W. Slabbekoorn sprak namens de aan de landbouwhuis- houdschool verbonden leerkrach ten, en burgemeester Teilegen namens het gemeentebestuur. Zij allen wezen op het prachtig werk dat de scheidenden hebben verricht waardoor de school een goed naam heeft verkregen en zeer vele jonge meisjes hebben gevormd tot volwaardige huis vrouwen volkomen in staat zelf standig een huishouden te leiden. Nadat een zevental meisjes namens de leerlingen aan de ver trekkende directrice en de beide leraressen een herinneringsge schenk hadden aangeboden en door leerlingen koffie met gebak was geserveerd, sprak de alge meen voorzitter der Z. L. M., ir. Geuze, het slotwoord, waarin hij van de drie dames op hartelijke wijze afscheid nam, en in het bij zonder mej. De Vries, namens het bestuur der Z. L. M., dank betuig de voor al het werk dal zij in de afgelopen 10 jaar heeft verricht. Mej. De Vries dankte hierop, mede namens mej. Van der Meer en mevr. Stuffken, alle spreek sters en sprekers voor de sympa- tieke woorden tot hen gericht en voor de aangeboden geschenken en wenste haar opvolgster toe. dat deze de school tot verdere bloei zal mogen brengen. Kinderballet. Zondagnamiddag gaf de per soneelsvereniging van de N.V. Stijfsel- Glucosefabriek „Sas van Gent" een feestelijke kin dermiddag in het sociaal ge bouw. Voor de talrijke aanwezi ge kinderen traden op ..Het Trio Nonlis", circus-clowns en het kinderballet van de school van Lily de Munter uit Gent. Autovoorruit gesneuveld. Zaterdagnamiddag sneuvelde op het traject DriekwartSas van Gent de voorruit van een personenauto bestuurd door de heer C. uit Gentbrugge. Bij het passeren van een vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door de heer F. uit Oostburg hoorde de bestuurder van de personenauto plotseling een tik tegen zijn voorruit en gelijk barstte de voorruit in duizenden stukjes zodat de bestuurder het zicht volkomen kwijt was. Ge lukkig kon hij de auto dadelijk tot stilstand brengen. Zeer waarschijnlijk is onder het rijden een stuk klei of biet tegen de voorruit gesprongen. Goed afgelopen. Maandagochtend omstreeks half negen beleefde de heer B. uit Philippine de schrik van zijn leven toen een goederentrein, komends uit België op de over weg van de Spiegellaan zijn vrachtauto enkele meters opzij duwde. De firma Vernaeve uit Sas van Gent die een werk uit voert op de Zeeuws-Vlaamse ijzergieterij brengt materialen af en aan met zijn vrachtauto welke bestuurd wordt door de heer B. Telkens moet hierbij de overweg aan de Spiegellaan ge passeerd worden. Deze laan komt uit op het terrein van de spiegelglasfabriek en is afgeslo ten met verschuifbare afsluit bomen. Een arbeider had reeds de afsluitbomen weggeschoven en de vrachtauto bevond zich juist op de spoorbaan toen de chauffeur plotseling de stoom fluit hoorde gillen van de na derende goederentrein. Direct daarop volgde de botsing en werd de vrachtauto door de locomotief opzij geduwd. Geluk kig bleef de botsing beperkt tot materiële schade aan de vracht auto terwijl de chauffeur met de schrik vrij kwam. Door dë zware mist en beslagen ruiten, heeft de chauffeur de naderen de trein niet zien aankomen, waarbij komt dat hij niet zijn volle aandacht schonk aan deze spoorwegovergang. Vrije Veren-lepeltje. De plaatselijke Katholieke deelte van de heer Colsen's on afscheidelijke veehandelaren- stok ontbreekt op de afbeelding niet, evenmin als het woord ..Vrije veren 1958". Het actie voeren schijnt de plaatselijke jeugd in het bloed te zitten want vorig voorjaar kon uit de lompen-activiteiten een succesvolle Lourdes bede vaart worden gehouden. Het ligt thans in de bedoeling over twee jaar aan de Rome-bediuvaart deel te gaan nemen. jeugdgemeenschap heeft naast een vodden en lompen ophaal actie, welke ten doel heeft haar financiële positie wat te verste vigen, thans ook een artikeltje in de handel gebracht dat met groot succes aan de liefhebbers wordt verkocht. Het is een vrije- veren lepeltje, voor thee of kof fie, op welk eindstuk het mar kante hoofd van de Zeeuws- vlaamse voorzitter van het vrije veren-comité prijkt. Ook een ge- LJ Maar gekheid rm tgrfij..,.; gen schone rngüsfles hóórt erbijL door HILAIRE BELLOC 62) (Nadruk verboden.) Het meesterwerk kwam in het bezit van onze grote kenner in de wereld der kunst, sir Henry Bensington, die als een goed va derlander het voor het publiek tentoonstelde in Bond Steet, vóór hij het zou toevoegen aan zijn eigen beroemde schilderijenver zameling of het verkopen aan een of andere rijke vereerder dei- Muzen, zoals hem zou goeddun ken. En hier zou hij gaarne toe voegen (hier kaek sir Anselm de jury aan met ogen. waaruit de edelmoedigheid straalde), dat hem geen woord uit de mond zou vallen, dat ook maar met een enkele lettergreep zou willen suggereren, dat, in hetgeen volg de. sir Henry uit andere dan de hoogste motieven handelde. Hij geloofdej dat sir Henry zich ver gist had. maar meer niet. Toen het meesterwerk nog ten toongesteld was, schreef zijn cliënt, de hertog van Emonsilla- do. aan sir Henry, dat hij 't doek wilde kopen, lang voor er nog van enige andere koper sprake was. Hij verzocht aan de jury, zich dat te willen herinneren en hij legde er de volle nadruk op. Sir Henry antwoordde, dat hij nog niet besloten had, of hij het wilde verkopen of niet, maar dat hij het bod van de- hertog zou overwegen. Dadelijk daarna de jury herinnerde zich ongetwij feld het nieuws van de ramp, die op die mooie lentemorgen door geheel Engeland zich verspreid de! (De stem van sir Anselm zonk tot rouwdiepte en wel tien secon den bleef hij stilstaan met gebo gen hoofd. Dan nam hij weer het woord op meer opgewekte toon). Tot zo ver was er geen twist punt. Wat nu volgde, verdiende echter hun bijzondere aandacht. Wekenlang was er geen spoor van het schilderij te vinden en moest er al aan wanhopen, dat het nog tqrecht zou komen, „Om kwart voor zeven 's avonds (hier consulteerde sir Anselm zijn aan tekeningen nauwgezet) „ja. op woensdag, de 13e juni, verscheen een individu in de van de heer Gabriël van Cheyne Row (iemand wiens kennis van mo derne Franse kunst door geen an der wordt geëvenaard, laat staan overtroffen) en hij kwam met 'n klein pakje, zei, dat iiij geld no dig had en een schilderij wilde verkopen waarvoor hij vijf pond vroeg. Toen de heer Gabriël het pakje opende herkende hij dade lijk het verloren en zo bijzonder waardevolle doek. Hij deed zon der aarzeling zijn plicht tegen over zijn vak. zijn geëerde colle ga, zijn land en de beschaafde wereld. Ik zal de heer Gabriël als getuige oproepen", zei sir An selm „en gij zult zellf kunnen oordelen over zijn volmaakte loyaliteit en integriteit, die, naar ik vertrouw, door niemand in dit debat zullen worden betwist." „Hij betaalde de som, die no dig was om het pakje in bezit te krijgen en verzocht zijn bezoe ker een ogenblik te wachten, tot hij het pakje opgc"borgcn had. Dat duurde maar een ogenblik, maar toen hij zich weer omkeer de. was de man al gevlucht. Hij haastte zich naar de deur. Maai er was niemand meer in de om geving te zien. Zo oud hij al is, liep de heer Gabriël toch naar de hoek, maar ook daar was nie mand te zien, die op de vreem deling leek. „De eerste daad van dc heer Gabriël was onmiddellijk het bu reau van sir Henry Bensington op te bellen om hem privé mee te delen, dat het schilderij terecht was. Maar hij hoorde, dat sii Henry op ïcis was en pas drie dagen later terug zou zijn. ,.Nu verzoek ik u. bijzondere aandacht te geven aan het vol gende. Toen mi n i ënt, de her tog van Emonsillado van de ont dekking hoorde, wilde hij na tuurlij!-; gaarne zelf en met de hulp van deskundigen oordelen of het nu werkelijk het meester werk was dat zoek was en dat hij reeds van de eigenaar had willen kopen. Zijne hoogheid heeft een grote ervaring van de kunst in alle vormen en hij heeft al jaren lang het meest juiste inzicht getoond in de samenstel ling van zijn zo waardevolle ver zamelingen in de villa Emonsil lado in Zuid-Frankrijk. Hij is er de man niet naar, overijld te handelen. Hij wachtte tot de vol gende dag om de heer Gabriël op te zoeken, die hem als aan zienlijk kunstbeschermer kende. Lang hebben zij samen het doek bestudeerd en, hoewel er geen twijfel overbleef, werd de hertog toegestaan, het voor enkele uren in zijn suite in het Plantagenet Hotel te hebben om het daar aan een aantal vrienden en deskun digen te laten zien. „Dat alles was volkomen eer lijk en in orde en als ik me niet vei gis, wordt daarop ook van de andere kant geen enkele aanmer king gemaakt. De heer Gabriël, die wist, hoe goede vrienden de hertog met sir Henry Bensington was, schreef deze om hem op de hoogte te brengen van het ge beurde. Zijne hoogheid had een re?u gegeven en was bereid, het doek dadelijk terug te geven en mijn cliënt schreef dadelijk aan sir Henry Bensington om hem mede te delen, dat hij het doek geleend had en opnieuw aanbood het të kopen (voor de aanzienlij ke som van 20.000) en natuur lijk, het schilderij dadelijk terug te geven aan zijn eigenaar, als deze het niet wilde verkopen." (Wordt vervolgd.) Profiteer nu van de verrassende aanbie dingen in onze win tercollectie Kies uit de nieuwste modellen, de nieuw ste stoffen en- de nieuwste dessins er.-, deze winter modieus gekleed te gaan. Karrestraat 17, .Johan van Oldenbarnevelt' met couveuse-tweeling in Fremantle aangekomen Het emigrantenschip „Johan van Oldenbarnevelt" heeft Maria en Engelina, de drie maanden te vroeg geboren tweeling van me vrouw Visser uit Amsterdam, maandag in Fremantle gebracht. Na de geboorte van de tweeling, negen dagen geleden het schip was toen in de Indische Oceaan heeft kapitein P. de Groot al les op alles laten zetten om zo snel mogelijk in Fremantle te ar riveren. De „Johan van Olden barnevelt" was dan ook twee dagen voor op het tijdschema. De tweeling, die aan boord in de door de scheepstimmerman van triplex en hout gemaakte couveuse was ondergebracht, werd direct na aankomst met de moeder naar een ziekenhuis overgebracht. Het vervoer ge schiedde in een van zuurstoften ten voorziene ambulance-auto. Twee dokters begeleidden het transport. Tot verrassing van vele beurs bezoekers ontwikkelde zich gis termiddag op de aandelenmarkt een zeer vaste stemming. Terwijl Kon. Olie, overeenkomstig Wal! Street, op 187, beneden het slot van vrijdag bleef, maar een klei nigheid boven New York pariteit uitkwam, waren de drie andere toonaangevende internationale waarden zeer vast gestemd en zag men daarin een behoorlijke affaire. Lichte kooplust van het publiek gepaard gaande met acti viteit van de arbitrage was de oorzaak, van deze stijging, die voor AKU 8 punten, voor Philips 7 punten, voor Unilever bijna 10 punten bedroeg, terwijl ook de obligaties Philips in de stijging deelden. In het verdere verloop bleven de koerswinsten goed ge handhaafd, zonder dat zich grote fluctuaties voordeden. In tegenstelling tot de aan delen-markt waren de Nederland se Staatsfondsen iets gedrukt. Dit hield verband met de vrijdag nabeurs aangekondigde nieuwe Nederlandse staatslening van ƒ250 miljoen, waarvan de moda liteiten in beurskringen gunstig werden beoordeeld. De overige hoeken deelden in de betere marktstemming. Zo kwamen scheepvaartaandelen al gemeen op hoger niveau, speciaal vaarten, KNSM, KPM en Scheep vaartunie. Onder de cultures vie len aandelen Senembah op, die maandagmorgen op 98 Va verhan deld werden, maar maandagmid dag tot 95 en een moment zelfs tot 93 reageerden. HVA en -Df lagen beter gedisponeerd, maa," Amsterdam Rubber was nauwe lijks prijshoudend. Van de locale industrieën gin? de aandacht uit naar Heineken die vrijdag waren opgeklommen tot 485 maar nu vernomen wer den op 475 laten. Het jaarver slag van Excelsior Metaalbuizen I had weinig invloed op de koer; die 70 gedaan bieden luidde. Gi teren was de inschrijving op df 1 miljoen aandelen Verenigd' Glasfabrieken. Op de obligatie markt moest een eerste koers tf stand komen voor de maandn- geïntroduceerde obligaties 5h der Bank voor Nederlandse meenten. Men hoorde een ad'1; prijs van 106. Prolongatie 3 23.10 24/10 27/w' 336.79 337.13 341-3j> 162.51 164.10 l65-4t; 147.45 147.45 H'f. 134.63 133.00 133-w 90.38 90.10 90 I 231.61 231.98 234.3 Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen RES. TI Goes 2Mi( liance 2Vil sendaal 2 Hulst 2—Go- AFDEL EER! Robur S< hoondijke- Walcheren Oomburg G roedeKoe RES. F CJinge 2 neuzen 2 Sport 3—Oos TWEE Biervliet 1; Aarden nen 2 5— 1 zande 50. DERDI Jong Ambon 2 (o.p.v. Jong 2—Vlissingen Schoondijke 3—G roede 2 DERDI Koewacht 2; Philippine Vogelwaarde 4; Sluiskil AZVY Het cfruk bij deze wedsti tenwegje hebb( meer verwacht maar toen voor het laat: ieder met de weest zijn ning van de was. De Noordb hun kansen ciub heeft ge zichzelf kans had een kopl in de tweede diend. Voor de rust overwicht niet moest de verde witten harder die der bezoeke dat A.Z.V.V. zo weinig te Tct aan de Nabeurskoersen] Kon. Olie: 184.50—1S6.S0 Unilever: 445- Philips: AKU: 24824912 Philips conv.: 170—172'4 (169 -448(446UJI 3S5-390 383;'» -- (24S I WOENSDAG HILVERSUM 7.10 Gram.; voor de dag; Gewijde muzie zieken9.30 terstanden vrouw; 10.15 geri dienst; 11 Ik ben het hc zin, hoorspel ensemble; 12. bouwmed.12 koor; 12.37 dienst; 13.00 Pit op pad; 13.50 Opera ziek16.00 17/10 Gram. richten17.4! het Christel. 18.00 Gram. king; 18.30 Europa19.0C Kerkkoor1! 19.55 Op de m norecital; 20. 21.10 10 ja: jeugdwerk rie; 22.00 Als zorgenkind; 2 22.43 Avondov Nieuws; 23.15 gen; 23.20 Plate HILVERSUM 7.10 Gym.; Nieuws; 8.18 9.00 Gym. Schoolradio vrouw; 11.00 12.00 Orgel Land- en tuir Voor het Gram.13.00 steliingsagenda muziek13.50 14.00 Gram. jeugd; 17.00 stoel17.50 ding; 18.00 N 18.20 Act.; 1£ 19.00 Voor de ruiming; 19. Voor de jeugd 20.05 Tussen 20.15 Theatero naam is hor Bisquet maak hoorspel22.3 Tussen mens 23.00 Nieuws 23.30 Hammoni Soc. comm. in BRUSSEL (V 12.30 Weerberic sen13.00 Nw 14.00 Schoolrac sen; 16.02 Grar 17.00 Nieuws; 17.15 Pianoreci' bespreking18. Lekenmoraal 13.30 Voor d< Nieuws; 19.3C Hoorspel; 21.C Orkest22.00 Etnische muz. 23.00 Voor de TELEVISIEF NED. T.V. kinderen20.0 weeroverzicht we de la Seigliè Dagsluiting. VL. BELG. T. moraal en filos 20.00 Kaleidoscc vrouwe de la S

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2