coy Amerika en de strijd tussen de China's Veel begrip bij Amerikaanse regering Rusland weigert staking kernproeven pedie SANDE AKKERTJES" ZON- en MAANSTANDEN A DINSDAG 28 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1511 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Mijnongeluk in Verenigde Staten DE MIJNRAMP IN NIEUW-SCHOTLAND DE BESPREKINGEN IN PARIJS Internationale Federatie voor Mensenrechten over uitwijzing der 37 verstekelingen OPIUMSMOKKELARIJ DE BESCHIETING VAN QUEMOY SCHIPHOL IN DE MIST BRUSSELS VLIEGVELD DOOR MIST ONBRUIKBAAR Prof. dr. F. C. Gerretson overleden Minister. Luns: De verklaring van minister Casey MINISTER SUBANDRIO OVER NEDERLANDS NIEUW-GUINEA DE TOESTAND OP CYPRUS NOG GEEN NIEUWE PAUS GEKOZEN Een op de vier Westduitsers wenst herstel der monarchie Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland? GEEN V. N.-BEHEERSCHAP OVER NEDERLANDS NIEUW-GUINEA Ambassadeursconferentie in Willemstad een succes HERDENKING VAN QE HONGAARSE OPSTAND Nederlandse piloot van Worldwide Helicopters Ltd in Nederlands Nw.-Guinea omgekomen HET WEER overleden WEERBERICHT HOOGWATER noodzakelijk zijn. Deze ig bekeken. de spitsuren staat hier aandacht vestigen op lag-Veer. De wegen in le laatste jaren aanmer- weg vormt nog een dis- ,nnal en op verschillende :ie heeft, naar ik meen, enomen, er is voor ver- uimte genoeg. Verbete- ■c zijn door verbreding de gehele breedte een k meen, ook is gebeurd IJzendijke en onlangs euzen aan de oostzijde, r aanmerkelijk geredu- de gemeente Zaamslag en opgenomen en is dit v. de weg Terneuzen is kontakt opgenomen •hte gedeelte van deze akelijk buiten onze ge- ■gangswegen naar Ter dat het in de bedoeling weg spoedig te verbete- i, of dit juist is en zo ja, espoedigd. Axelsestraat vanaf de veg ligt ook bar slecht, jevaarlijk stuk. tuk ligt inderdaad niet tijd alle aandacht, maar' le uitvoering. U zult mis- dat de Minister van Bin- eschikt, dat wij moeten jgrotingen sluitend zijn; ar U zult ook begrijpen ran worden voldaan, dit nog niet provinciale overgenomen door de men wij niet voor elkaar ued wordt, ook niet met slechts een tijdelijke op-' t gaat maar om tijdelijk, zijn ook met asfalt be aat al jaren mee en wij van. eg moet grondig worden en wij van de Provincie rijke bijdrage gekregen, le. Deze wegverbetering zodra zich de mogelijk- iit aanvatten. weg buiten Terneuzen ligt wel goed. traks met het hele sport- is hierin opgenomen, u het niet mogelijk zijn en? aeer het zó zou zijn. dat ir deze weg veranderd ichien mogelijk zijn deze ien, maar wij leven in de :al gebeuren. dit stuk weg eventueel arden zou het college in aen worden deze asfalte- trekken, anders kom je faltweg. Het is dus wen erder te asfalteren, tnen wij dan tegelijkertijd vergadering. rovers? Toen Ali -n lagen de kost- lofelijk lage prijs >edie waarin een dan GO Neder- Het totale werk Het eerste deel met regelmatige ïave. TERNEUZEN [oordstraat 44 Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. In een steenkolenmijn te Bishop heeft zich maandag een ontplof fing voorgedaan, waardoor 22 mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten. Latgr werd bekend gemaakt, dat de afgeslo- fenen allen zijn omgekomen. Tot «hrsver zijn 17 lijken geborgen. Nog 77 mijnwerkers bevinden zich in de mijn Kr bevinden zich nog steeds 77 mijnwerkers in de mijn te Springliill (Nieuw-Schotland)die zoals bekend is, de vorige week instortte. Tot nu toe heeft men 16 lijken naar boven gebracht. Een groep Canadese zakenlie den. maakte zondagavond bekend, dat ze zal trachten een miljoen dollar bijeen te brengen voor een rampenfonds. Men wil daartoe op zondag 2 nov. een speciale ra dio- en televisieuitzending houden en hoopt het geld in één avond bij elkaar te krijgen. „De situatie is erg moeilijk. De volgende dagen zullen misscliien wel de beslissing brengen", aldus fjeantwcordde minister Luns gis termiddag vragen over de bespre kingen in Parijs over de vrijhan delszone. Minister Luns, die maandag- chtend overleg heeft gepleegd met de maandagmiddag naar de Franse hoofdstad teruggekeerde minister Zijlstra en staatssecre taris v. d. Beugel, verklaarde dat le Nederlandse regering van oor- ieel blijft, dat de vrijhandelszone •en uitermate gewenste uitbrei ding van de Europese Economi- f he Gemeenschap is. Het woord „ultimatum" zeide hij te sterk te achten voor de eisen, die Enge land tijdens de besprekingen heeft gesteld. Minister Luns wilde niet in gaan op vragen, welke situatie er zal ontstaan indien de confe rentie in Parijs zal mislukken. De New York Time? schrijft, dat John Foster Dulles bij zijn besprekingen met pres. Tsjiang van nationalistisch China, China met Duitsland heeft vergeleken. Beide landen zijn verdeeld, zou Dulles gezegd hebben, en beide willen hereniging. Het verschil was echter dat Adenauer openlijk had verklaard geen geweld te willen gebruiken om die hereni ging te bewerkstelligen, terwijl Tsjiang en zijn ministers her haaldelijk over het gebruik van gewild hadden gesproken. Dulles zou verder terloops heb ben opgemerkt, dat ook Zuid- Korea en Zuid-Vietnam graag de thans in handen van de commu nisten zijnde gebiedsdelen terug wilden hebben, maar ook 'het wapengeweld hadden afgezwo ren. Tenslotte, aldus de New York Times, toonde Tsjiang zich be reid in het openbaar te verkla ren, dat hij geen geen geweld zou gebruiken voor het bereiken van zijn politieke doeleinden. „Nationalistisch China heeft nooit afgezien van zijn voorne men om het Chinese vasteland te bevrijden. Dit is voor ons een heilige opdracht", zo heeft George Jeh, de ambassadeur van nationalistisch China maandag op een persconferentie te Taipeh verklaard. Hij is als tolk opge treden bij de onlangs op For mosa gehouden besprekingen tussen president Tsjiang Kai Sjek en minister Dulles. Volgens Jeh was men bij dit overleg alleen overeengekomen dat nationalistisch China niet zijn toevlucht tot geweld zal ne men als voornaamste midel tot herovering van het vasteland. De ambassadeur voegde hieraan toe dat zijn regering de politieke oorlogvoering zal verscherpen om de Chinezen van het vaste land te winnen. Voorts noemde hij de berich ten dat de nationalistische rege ring overweegt de troepensterkte op de eilanden voor de Chinese kust te verminderen, „zonder De Internationale Federatie van Mensenrechten, 'n organisa tie die zichzelf noemt „een niet- gou vernemen tele organisatie, ge accrediteerd bij de V. N.", deelt mede. dat zij door bemiddeling van de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk een dringend ver toog heeft gericht tot de Neder landse regering. Hierin ver zoekt zij, terug te komen op de beslissing tot terugzending naar Indonesië van wat zij aanduidt als „37 Indonesische politieke vluchtelingen". De federatie acht de beslissing van de Nederlandse regering in strjjd met artikel 14 van de ver klaring over de mensenrechten die Nederland mede heeft onder tekend en waarin het recht van iedere persoon wordt erkend „om asiel te verzoeken en te profite ren van asiel in andere landen (dan het zijne)". De beslissing van de Nederlandse regering wordt door de federatie evenmin :n overeenstemming geacht met het internationale gebruik, dat de uitlevering verbiedt van po litieke vluchtelingen aan de autoriteiten voor wie zij moesten vluchten teneinde hun vrijheid en, in de meeste gevallen, hun leven veilig te stellen. He federatie deelt verder De beide Chinezen die, zoals bekend, zaterdag in Hamburg gearresteerd zijn wegens het smokkelen van opium, blijken matrozen te zijn van de 8346 brt metende „Utrecht" van de Kon. Rotterdamse Lloyd. Ze wilden per taxi van de -Iambnrg.se haven naar de Ree per ban n en moesten onderweg ■angs de douane. Op de gebrui kelijke vraag, of ze iets aan te geven hadden, antwoordden ze ontkennend, maar ze begonnen onrustig te worden toen de amb tenaren verscheidene pakjes bij hen aantroffen. De ambtenaren gingen het verdacht vinden en dat werd er niet beter op, toen een der Chinezen hen met een bundeltje Nederlandse guldens probeerde om te kopen. Na fouillering bleek, dat beide Chinezen lappen om lijf en be nen hadden verborgen. De ene beweerde, de opium uit Aden te hebben meegenomen, de ander zei dat hij in Nederland had ge kocht. mede, over deze zaak contact te hebben gezocht met de Australi sche ambassadeur te Parijs ten einde gedaan te krijgen, dat de 37 betrokkenen te Melbourne de „Johan van Oldenbarneveldt" zul len kunnen veriaten en in Aus tralië zullen kunnen blijven in afwachting dat hun récht op asiel zal worden erkend, hetzij in Ne derland, hetzij elders. Tenslotte wordt de hoop uitge sproken, dat door de waakzaam heid van de openbare mening in Nederland, de zaak der 37 vluch telingen spoedig zal kunnen wor den geregeld in overeenstemming roet het recht en de menselijk heid. enige grond". Zolang de commu nisten deze eilanden beschoten, was het z.i. geen tijd om aan een dergelijke vermindering te den ken. Te Taipeh wordt officieel mee- gédeeld, dat sedert de hervatting van de beschieting van Quemoy door de Chinese communisten 10 burgers op het eiland zijn gedood en 31 gewond, van wie elf zwaar. Er zijn 333 huizen volledig en 156 gedeeltelijk verwoest. Maandagmorgen 9 uur trok de mist boven de Amsterdamse luchthaven plotseling zo dicht samen, dat geen toestel meer kon landen. Verscheidene vliegtuigen wek'en naar Keulen uit. Een DC- 7 C van de Sabena, bestemd voor Brussel en komend van New York, slaagde er in even voor 9 uur binnen te komen. De lucht haven van de Belgische hoofd stad zat namelijk ook dicht. Het KLM-toestel uit New York, dat om 9 uur reeds boven Schiphol cirkelde, hing om 11.15 uur nog in de lucht, in de hoop, dat de mist omstreeks die tijd zou weg trekken. Enkele toestellen kon den na half 11 wel vertrekken van Amsterdam. Om 14.00 uur maandagmiddag waren van de geregelde diensten drie vliegtuigen op Schiphol ge land, n.l. cle DC-7 C van de KLM uit New York, die meer dan twee uur boven de luchthaven heeft gecirkeld, de Convair van de Finnair uit Helsinki en Ham burg en de DC-.6 B van de S. A. S., komende uit Kopenhagen met bestemming Brussel. Verschei dene machines weken uit naar Keulen. Omstreeks half 12 was het zicht horizontaal 1000 meter geweest, maar enkele uren later was er nog maar 400 meter zicht bij een zeer zwakke zuid-weste lijke wind. Verticaal hingen de wolken om 2 uur in de middag slechts 60 meter boven de banen. Uit deze gegevens blijkt wel, dat het luchtverkeer veel hinder van de zware mist ondervond. Tengevolge van mist konden er maandagochtend geen vlieg tuigen op het vliegveld Meis broek bij Brussel landen. De vluchten uit Londen kwamen te vervallen terwijl andere toe stellen naar Amsterdam, Keulen of Luxemburg werden gediri geerd. 9 De Nederlandse kustvaarder ..Prior", die een weel: geleden op de Franse kust bij Grevelin- gen aan de grond liep, is in de nacht van zondag op maandag •vlotgebracht. In de nacht van zondag op maandag is in het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht prof. dr. F. C. Gerretson over leden. Hij is 74 jaar geworden. Prof. Gerretson was oud-hoog leraar in de koloniale en constitu tionele geschiedenis aan de Rijks universiteit te Utrecht en oud-lid van de Eerste Kamer. De overledene verwierf zich ook bekendheid als Geerten Gos- saert, onder welk pseudoniem hij de dichtbundel „Experimenten" publiceerde. Verlos Uw spieren van PUN! Bij de eerste pijnscheut direct aan "Akkertjes" denken, direct een "Akkertje" nemenNiet wachten neem een "Akkertje" zodra de pijn opkomt. Spitpijn, spierpijn, schitterend helptzo'n "Akkertje", handige, kleine pijnverdrijver, snellere hulp op lastige pijnmo- menten. Altijd zorgen bijtijds er bij te zijn, altijd Akkertjes" bij de hand. flitseti uw klachten weg! „Dat het Nederlandse stand punt dit keer bij de Amerikaanse regering een grotere mate van begrip dan tot dusverre heeft ge vonden is bepaald geen holle frase". Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. 31. A. H. Luns, maandagmiddag in antwoord op vragen van journa listen medegedeeld. Mr. Luns is het afgelopen weekeinde in Nederland terugge keerd na in New York de alge mene vergadering van de V. N. te hebben bijgewoond en in Was hington met Amerikaanse rege ringsleiders besprekingen te heb ben gevoerd. Voorts heeft hij in Willemstad een conferentie van ambassadeurs in Latijns-Ame- rika geleid en een bezoek aan Suriname gebracht. Minister Luns zeide, dat dit begrip niet alleen de kwestie Nieuw-Guinea betreft, maar ook de anti-Nederlandse maatregelen in Indonesië en tal van andere vraagstukken, waaronder van Europese aard. Hij voegde hier aan toe „bepaald tevreden" te zijn over zijn besprekingen in de Amerikaanse hoofdstad. Over de verklaring, die hij voor zijn vertrek uit New York naar Curagao aflegde en waarin werd medegedeeld, dat minister Rusland heeft maandag be kendgemaakt dat het weigert om van vrijdag a-s af zijn kernproe ven voor een jaar te staken, zo als Amerika en Engeland aange kondigd hadden te zullen doen. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Zorin legde deze verklaring af in de po- w De Noordkoreaanse (alge vaardigden in de bestandscom missie voor Korea hebben maan dag meegedeeld, dat alle Chinese vrijwilligers Noord-Korea heb ben verlaten. Zij eisten dat ook alle buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Korea worden terugge trokken. krachtig zijn standpunt zal hand haven. dat de souvereiniteit in Nederlands Nieuw-Guinea bij Nederland berust". Volgens maandag door de Australische ambassade in Den Haag uit Canberra ontvangen berichten heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey, zaterdagavond de volgen de verklaring afgelegd: „Ik wens zekere opmerkingen te verduidelijken, die ik zaterdag ochtend bij mijn terugkeer in Australië heb gemaakt en waar aan de uitleg is gegeven, dat de Australische regering de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft uitgenodigd naar Australië te komen om de kwestie van Ne derlands Nieuw-Guinea te be spreken, wat ik werkelijk heb gezegd is, dat de Australische regering gaarne besprekingen met dr. Soebandrio in Australië zou voeren, indien hij enige tijd na onze verkiezingen een bezoek aan Australië brengt. Dr. Soe bandrio zou zeer welkom zijn en besprekingen met hem zouden kunnen bijdragen tot het weg nemen van misverstanden. Er is een aantal onderwerpen, waar over besprekingen nuttig zouden kunnen zijn. Ik heb het echter duidelijk gemaakt, dat Australië Volgens Antara heeft de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Subandrio, maandag gezegd dat er geen aan wijzing is dat de Verenigde Sta ten het Nederlandse standpunt steunen in de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea. De minister ant woordde dit op een verzoek om commentaar op een Amerikaans' persbericht in die geest. De Grieks-Cyprische verzets organisatie Eoka heeft maandag in strooibiljetten er op gezin speeld ev. bereid te zijn 'haar geweldcampagne tegen de Britse overheersing op Cyprus te sta ken. In de pamfletten, die ge richt waren tot de Britse rege ring, verkondigde de Eoka dat politieke maatregelen in do plaats moeten komen van het militaire optreden om een eind te maken aan de strijd op het eiland. Waarnemers vermoeden dat de Eoka doelt op een hervat ting van onderhandelingen zon der besprekingen met Makarios daarbij uit te sluiten. Blijkens het rooksignaal zijn de 51 kardinalen er maandagoch tend niet in geslaagd een nieuwe Paus te kiezen. Om 11.09 uur kringelde een zwarte rook uit de kleine schoor steen boven het gedeelte van het Vaticaan waar het conclaaf wordt gehouden. Maandagnamiddag na de mid dagstemmingen steeg weer zwar te rook uit de pijp boven de Six tijnse kapel, waaruit bleek dat er nog geen paus gekozen was. De kardinalen hebben nu in totaal acht keer gestemd. Van daag worden de stemmingen voortgezet. Bij de verbranding van de stem briefjes ontstond niet, zoals zon dag, verwarring doordat de zwar te rook wit werd. Zowel na de ochtend- als na de middagstem ming stroomde gedurende meer dan tien minuten duidelijk zwar te rook uit de schoorsteen van de Sixtijnse kapel. Kennelijk hebben de kardinalen maandag de rookfakkels gebruikt die maandagochtend in allerijl van een vuurwerkfabriek ten zui den van Rome naar de eeuwige stad werden gezonden om te ver zekeren dat na stemmingen zon der resultaat alleen maar zwarte rook uit de pijp zou stromen. Het ziet er naar uit dat de des kundigen gelijk krijgen die voor speld hebben dat de kardinalen minstens acht tot twaalf stem mingen nodig zullen hebben om tot de vereiste meerderheid van twee derde plus één te komen. - Blijkens de resultaten van een opinie-onderzoek is 26 procent van de Westduitse volwassenen voorstander van een herstel van de monarchie, die in 1918 werd afgeschaft. 63 procent voelde niets voor een dergelijke maat regel en elf procent had geen oordeel. Op 1 oktober 1958 bedroeg het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen 2.461.901 tegen 2,450.822 op 1 september 1958. Zoals reeds eerder werd medege deeld, steeg het aantal aange geven televisietoestellen in het zelfde tijdvak van 334.598 tot 345.849 (t/m 25 okober 356.855). Op 1 oktober 1958 waren 510.556 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 511.987 op 1 september 1958. litieke commissie van de algeme ne vergadering der Verenigde Naties te New York. „Het standpunt van de Wes telijke mogendheden die weige ren onmiddellijk en onvoor waardelijk hun kernwapen proeven te staken, i? voor de Sowjet-Unie reden om voort te gaan met kernproeven. Zij zal dit doen in de verhouding een tot een ten aanzien van het aan tal proeven van Amerika en Engeland tezamen, totdat het aantal Russische ontploffingen na 31 maart van dit jaar gelijk zal zijn aan het aantal kernex plosies van Engeland en Ame rika sedert die datum", aldus Zorin. De Russische regering zal net zo handelen indien Amerika en Engeland ook in de toekomst een overeenkomst voor algehele sta king van kernproeven blijven dwarsbomen. Maar indien Ame rika en Engeland bereid zijn om met Rusland overeen te komen direct en voorgoed de proefne mingen met deze wapens te sta ken, zal Rusland ogenblikkelijk met de proeven ophouden, hoewel de Sowjet-Unie, gelijk bekend, veel minder proefexplosies te weegbracht dan Amerika en En geland, aldus de Russische staatsman. De Russische gedelegeerde verklaarde dat zijn regei'ing zal trachten zoveel mogelijk bij te dragen aan het welslagen van de a.s. Geneefse. conferentie. Hij vroeg de assemblee zich on dubbelzinnig uit te spreken voor onmiddellijke stopzetting der kernproeven en dat deze staking van kracht blijft totdat de atoom geleerden tot een akkoord zijn gekomen, waar en wanneer dan ook. NEDERLANDSE SLEEPBOOT „ZEELAND" SLEEPT EILAND OVER OCEANEN. Voor de tweede maal zal een Nederlandse s zeesleepboot 'een oliebooreiland over de grote af stand van ruim 18.000 km van Dulles had bevestigd, dat de Ver enigde Staten stipt vasthouden aan het beginsel dat geen geweld mag worden gebruikt om terri toriale wijzigingen tot stand te brengen en dat deze politiek evenzo van toepassing is op de kwestie van de Straat van For mosa en dergelijke andere kwes ties in de wereld, met inbegrip van Nederlands Nieuw-Guinea, zeide mr. Luns dat „over deze verklaring geen mogelijkheid van misverstand kan verstaan". Hij zeide dit in antwoord op een vraag naar aanleiding van 'n In donesisch commentaar op deze verklaring, dat zij niets nieuws bevatte en slechts diende om spanning te scheppen". Minister Luns weigerde in te gaan op vragen, of de verklaring betekent, dat de Verenigde Staten zich moreel hebben gebonden tot steun aan Nederland, indien In donesië tot geweld zou overgaan ten aanzien van Nieuw-Guinea. Hij verwees hierbij naar de tekst van de verklaring, die in nauw overleg met de Amerikaan se autoriteiten is opgesteld. „Het Is mij ook in New York gebleken, dat Indonesië een be- heerschap van de V. N. over Ne derlands Nieuw-Guinea volstrekt afwijst", aldus heeft minister Luns maandagmiddag in Den Haag op vragen van journalisten verklaard." Het zou het vraagstuk dan ook hetzelfde laten en slechts leiden tot het hervatten van de debat ten over deze kwestie in de Ver enigde Naties, zij het in andere commissies. Ik laat rog daar of gezien de verhoudingen in de V. N. het bereiken van een vol doende meerderheid voor 'een be- heerschap mogelijk is". Minister Luns zeide voorts, dat de Nederlandse regering tegen een beheerschap van de V. N. is, daarbij o.a. wijzende op het re geringsprogramma van de rege ring. In antwoord op vragen over de houding van het Westen jegens Indonesië na de Amerikaanse af keuring van de anti-Nederlandse maatregelen zeide hij, dat „er enige afstand is tussen een pla tonische afkeuring en verdere gebeurtenissen". Hij voegde hier aan toe, dat er echter in het Wes ten nog geen practische maat regelen voor economische steun aan Indonesië in overweging zijn en dat Nederland tijdig op cte hoogte zal worden gesteld, indien hierin wijziging zou komen. „Het initiatief van de Neder landse regering om een ambas sadeursconferentie in de Neder landse Antillen te beleggen is een succes gebleken. Het heeft de Antillaanse en Surinaamse regering de gelegenheid gegeven allerlei kwesties, die daar anders liggen en terecht belangrijk wor den geacht, een accent te geven, dat beide regeringen daaraan gaarne willen zien". Dit ant woordde minister Luns maan dagmiddag in Den Haag op vra gen van journalisten. De ambas sadeursconferentie werd bijge woond door de premiers van beide rijksdelen, de heer Jonck- heer en mr. Emanuels. Gevraagd of tijdens zijn ver blijf in Willemstad een herzie ning van het statuut ter sprake is gekomen zeide mr. Luns, dat het doel van zijn bezoek de am bassadeursconferentie was. ,.De gesprekken met de Antillaanse en Surinaamse regeringsautori teiten waren volkomen van in formele aard, zonder bindende reacties. Ik heb daarbij bepaald zowel in de Antillen als in Suri name waardering gevonden voor de met Nederland bestaande banden". Minister Luns zeide in het bijzonder te zijn getroffen door de vooruitgang die de laat ste jaren is geboekt in Suriname, waar hij een tweedaags bezoek heeft gebracht. De Surinaamse minister-president heeft de uit nodiging gedaan de ambassa deursconferentie 't volgend jaar in Paramaribo te houden. Met het oog op het feit. dat het thans twee jaar geleden is, dat 18.000 Hongaren hun leven gaven voor de vrijheid van hun land, heeft de vereniging ..Vrij Hongarije", welke de bundeling van c'.e in ons land verblijvende oud-strijders, ex-politieke ge vangenen en oud-verzetsstrij ders beoogt, zich met een op roep gericht tot het Nederland se volk. Daarin wordt gevraagd op dinsdag' 4 november 's avonds tussen zeven en acht uur een brandende kaars voor het raam te plaatsen. Het Hongaarse volk en de gehele wereld zo wordt in de oproep gezegd zullen dan zien, dat Nederland de Hon gaarse helden niet is vergeten- Bij een ongeluk met een Bell 47-D-toestel van de „Worldwide Helicopters Ltd" is de 32-jarige piloot J. P. R. F. Hulsman (onge huwd), afkomstig uit Nijmegen, op 22 oktober in het gebied van Digoel (Ned. Nw.-Guinea) omge komen. De oorzaak is niet be kend. Deze maatschappij, die haar hoofdkwartier heeft op de Bahama's en een bijkantoor in Parijs, voert reeds enige jaren vluchten uit voor de Ned. Nieuw- Guinea Petroleum Maatschappij, hoofdzakelijk voor het vervoer van materiaal voor seismische opsporingsploegen. Bij dit eerste ongeval met dodelijke afloop van deze luchtvaartmaatschappij in deze jaren zijn geen Nederlan ders van de N. N. G. P. M. om gekomen. de Ver. Staten naar de Perzische Schrijver Theodor Kroeger i _r» 1-P clonon Tn Hof hooira xzan Hit Golf slepen. In het begin van dit jaar werd een dergelijke reis ge maakt door de sleepboot „Noord- Holland" van N.V. Bureau Wijs muller te IJmuiden. die het 800 ton metende „eiland", dat 35 x 31 x 31 meter groot is in 117 da gen van New Orleans naar Ras Yanura sleepte. Voor de reis met het tweede „eiland" - is de sleepboot „Zee land" van Wijsmuller, onder het commando van kapitein F. de Jong op 2 oktober j.i. uit IJmui den vertrokken. Zonder sleep is koers gezet naar New Orleans, vanwaar het „eiland" naar Khor- ramshahr aan de Perzische Golf zal worden overgebracht. Het gevaarte, dat 26 meter bo ven de zeespiegel uitsteekt zal door de „Zeeland" over zes oce anen en zeeën worden getrokken: de Golf van Mexico, de Atlanti sche Oceaan, de Middellandse Zee, het Suezkanaal, de Rode Zee, de Indische Oceaan en de Perzische Golf. Naar pas thans bekend is ge worden, is de vooral door zijn eerste roman „Het vergeten dorp" beroemd geworden schrij ver Theodor Kröger vorige week vrijdag te Klosters-PIaz bij Davos overleden. Hij was 61 jaar. Kröger, die in 1897 te St. Pe tersburg werd geboren, was ge durende de eerste wereldoorlog in Siberië geïnterneerd. Tussen de twee wereldoorlogen woonde hij in Duitsland. In 1945 ging hij naar Zwitserland om van tu berculose te genezen. Van „Het vergeten dorp" wer den anderhalf miljoen exempla ren verkocht. Het werd in veer tien talen vertaald. Later had de schrijver succes met zijn ro- mens „Heimat am Don", „Bres- Litowsk", „Der Schützengel", „Kleine Madonna", „Schatten der Seelen" en „Sturm über dem Himalaja". WEINIG VERANDERING Een hogedrukgebied strekt zich uit boven het vasteland van Europa en de Noordzee. Het cen trum hiervan lag maandag dicht bij ons land, zodat er weinig wind was. Gedurende de nacht en ochtend ontstonden uitgebreide mistvelden, die zich ook overdag op de meeste plaatsen wisten te handhaven. Als gevolg hiervan werden b.v. de maximumtempe raturen in het centrum van het land niet hoger dan 10 graden. Langs de noordflank van het hogedrukgebied bewegen zich de pressies van de oceaan over noord-Scandinavië naar Rusland. Aan de achterzijde hiervan stroomt koude polaire lucht naar het zuiden. Zo meldden enkele stations in noord Siberië overdag 20 graden vorst. Aangezien de de pressies op grote afstand van ons land verwijderd blijven, komt bij ons weinig verandering in het weerbeeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Weinig wind Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Weinig wind. Dezelfde of iets lagere tempera turen. WOENSDAG 29 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.37 2.43 Terneuzen 3.12 3.18 Hansweert 3.52 3.58 Walsoorden 4.02 4.08 ZON MAAN op onder op onder Okt. 28 7.26 17.21 17.54 8.05 29 7.28 17.19 18.28 9.06 30 7.30 17.17 19.07 10.04 31 7.31 17.15 19.52 18.57

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1