NIEUWELINGEN NIEUWIGHEDEN Meer dan 600.000 Nederlanders waren op de Expo Mnder hoest' KERKDIENSTEN Beursoverzicht EEN MEESTERWERK IS ZOEK n.\ Structurele veranderingen op het platteland MEVRC J. VERLIN DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 oktober 195S Voor de zondag Zaterdag 25 MAISON M( Kleine Advertei Algera's opvolging. Deviezen en beperking. „Persoonlijke lening" Boter» fruit en pluimvee. Jarige wegenwacht. Vrijheid en verbanning Minister-president dr. Drees heeft als opvolger voor minister Algera aangezocht mr. J. van Aarts, thans wethouder van Econo mische Zaken te Den Haag. Deze heeft inmiddels, zoals men op de eerste pagina kan lezen, het aanzoek aanvaard. Het vertrek van de anti-revolutionaire bewindsman krijgt inmiddels een pikant tintje, want het blijkt, dat het kabinet van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt, zich ervan te vergewissen, dat minister Zijlstra zich niet langer zal verzetten tegen een dusdanige wijziging van de loterij- wet, dat de voetbalpool van de KNVB ook wettelijk gesanctioneerd zal kunnen worden. Bij de kabinetsformatie was namelijk door de heren Algera en Zijlstra uitdrukkelijk als voorwaarde gesteld, dat een dergelijke wijziging gedurende de zittingsperiode van de hui dige regeringsploeg niet op het tapijt zou komen! Verder is de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede en thans waarnemend burgemeester van Doetinchem benoemd tot staatssecretaris van oorlog. En Nederland zal terreinen huren in Frankrijk, teneinde daar militaire oefeningen te houden. In Neder land is daar in feite geen ruimte voor, althans niet wanneer de oefeningen enigszins groot opgezet willen worden. beeld van„Als politierechter te Amsterdam, die wekelijks de ellende van kredietopneming in de vorm van huurkoopcontrac ten meemaakt, waarbij de in huurkoop gekochte goederen vaak reeds na de eerste termijn betaling van de hand worden gedaan, hetgeen het misdrijf van verduistering oplevert, ben ik van dit bericht geschrokken. Het aantal verduisteringen en faillissementen zal door dit novum in de bankwereld worden bevorderd". Overvloed Rijk of arm? .,Een politiek, welke zou lei den tot belangrijke verruiming van de bestedingen kan niet ver antwoord worden geacht." Aldus minister Hofstra in zijn nota in zake de betalingsbalans over het eerste halfjaar 1957 aan de Tweede Kamer. Intussen blijken echter onze deviezen op won derbaarlijke wijze te zijn geste gen. Vergeleken met het eerste halfjaar 1957 is de z.g. lopende rekening (goederen en diensten) gestegen met een bedrag van niet minder dan 1285 miljoen gulden. De oorzaken van deze gunstige ontwikkeling liggen vooral in verbetering van de ruilvoet en daling van de invoer Intussen heeft dit laatste wel geleid tot intering op de aanwe zige voorraden. De goud- en de viezenreserves zijn alles teza men met 761 miljoen gulden ge stegen. Maar de minister wijst er op, dat een versterking van onze deviezenpositie nog steeds geboden blijft. De invoer zal in 1958 wel toe nemen en verder neemt de mi nister aan, „dat in 1959 de par ticuliere bestedingen, zowel wat de consumptie als de investerin gen in voorraden en vaste ac tiva van bedrijven betreft, weer enigermate zullen stijgen". Nieuw krediet NIET ALLEEN een hoela- hoep(el)rage, ook andere, meer ernstige zaken, worden door ons van andere landen overgeno men. Naar Amerikaans en En gels voorbeeld heeft de Twent- sche Bank de knuppel in het hoenderhok gegooid, door de 'O' 'ijkheid van een z.g. per soonlijke lening te introduceren- Deze lening is uitsluitend voor privé-gebruik bedoeld en ze wordt verstrekt zonder dat enig on derpand in de vorm van hypo theek, borgstelling of anders, zins behoeft te worden gegeven. Wel verlangt de bank inlichtin gen over persoonlijke en finan ciële omstandigheden van de aspirant-leners. Het minimum te lenen bedrag 's ƒ500,- het maximun ƒ4.000.- st een looptijd van 6 tot 24 aanden en de lener moet min stens 25 en hoogstens 55 jaar oud zijn. Bij zijn overlijden wor den de resterende terugbeta lingstermijnen kwijtgescholden. Lang niet iedereen is overi gens enthousiast over dit initia tief van De Twentsche Bank. Mr. L. de Blécourt zei er bijvoor- Motie en emotie DE NEDERLANDER Hendrik de Braai, beschuldigd van sub versieve activiteiten tegen de Indonesische regering, is onver wacht per vliegtuig uit In donesië in Nederland aangeko men. De Eraal werd in mei 1957 tot 6 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, met aftrek van 3' 2 jaar preventief. Het hoe en waarom ligt uiteraard in het duister, maar De Braai is vrij. OverigensDe Braai bewaart een absoluut stilzwijgen en dat zal ook wel het beste zijn. Rondom de 37 verstekelingen, die thans op weg zijn naar In donesië, hebben zich zowel in de Kamer als in het hele land emotionele tonelen voorgedaan. Nadat mej. Ten Broecke Hoek stra eerst een interpellatie had gehouden en een motie had in gediend, heeft zij deze laatste weer ingetrokken, omdat ook de heer Bruins Slot met een motie kwam. Deze laatste motie werd echter door de Kamer met 91 tegen 29 stemmen verworpen. En daarmee was dan het lot der 37 wel bezegeld. Minister Samkalden zei overi gens: „Ik hoop, dat Nederland ook in de toekomst voor bedreig den een vluchtplaats zal blij ven." (Nadruk verboden). (Advertentie) ER BLIJKT dit jaar in Ne derland zo'n overvloed aan fruit en dan goed fruit aanwezig te zijn, dat men er eenvoudig geen raad mee weet. De omringende landen hebben er zelf genoeg van en het gevolg is dus, dat de prijzen dalen, zeer ten gerieve van de appels en peren etende consument. Maar vele pachters van boomgaarden hebben een strop. Cijfers? Op één veiling werd herhaaldelijk meer dan een mil joen kilo per dag aangevoerd, dat is 50.000 kisten1958 staat als fruitjaar nu al naast 1950 en 1954. Laten we ervan genieten. Wie de advertenties wil gelo ven, moet er de ene keer wel van overtuigd zijn, dat hij mar garine moet eten, de andere keer, dat het beslist roomboter moet zijn. Maar wie in een ge wetensconflict mocht zijn ge raakt, kan daar nu binnenkort van verlost worden: er komt melange, evenals vroeger. Mi nister Vondeling gaat enkele artikelen van de boterwet enigs zins wijzigen, heeft althans een wetsontwerp daartoe bij de Tweede Kamer ingediend en lukkig is er een dan zal het mogelijk zijn, boter- afdoend middel tegen: Abdijsiroop! melange onder een eigen naam Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt op de markt te brengen, die en ze slapen weer rustig. Wat n zorg als de kinderen zo hoesten. Ge- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 26 OKTOBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Viering H. Avond maal; 2.30 uur Viering H. Avond maal en Dankzeggin.4. Hoek: 10 uur Ds. K. Verbeek, van Hontenisse (Bed. H. Doop); 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Honte nisse. Hontenisse: 10 uur Vic. Joh. Bre- zet, van Terneuzen. Hulst: 10 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. (Bed. H. Avondmaal.) Sas van Gent: 10 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cu- pédo (Jeugddienst); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Her denking Kerkhervorming)3 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Bier vliet; 7.30 uur Ds. P. A. Lefeber, van Alphen a/d Rijn. (Bijzon dere dienst.) Het hart kent zijn eigen bit tere droefheidmaar in de vreze des Heren is een sterk vertrouwen. Spr. 14 10, 26. Het is een waarheid, die geen betoog behoeft, dat elk mensen hart zijn eigen smart, en dat ieder onzer zijn eigen kruis heeft te dragen. Geen mensenhand kan ons dat afnemen. Geen mensen hart ook kan verstaan hoe duis ter het door 's levens leed, of wel door ons vervreemd raken van de God van ons leven kan zijn. Daartegenover staat echter een andere waarheid, die voor ieder mens geldt, maar waarmede niet ieder mens rekent, en waarvoor velen hun hart gesloten houden: Er is Eén, die wél de drempel van het heiligdom onzes harten overschrijdt. Een, die daar de diepste schuilhoeken kent. Die weet wat en hoeveel wij dragen kunnen, en ons niet meer te dra gen geeft, dan tot ons waarach tig heil noodzakelijk is. Dat is Hij, die daar boven de sterren woont! Ja, Hij kent evengoed, of wellicht beter dan wij, onze droefheid, onze levensmoeite, on ze dodelijke vermoeidheid van 't leven dezer aarde. Hij roept ons bij elke wending van ons pad toe, toch met Hem te rekenen, toch te erkennen Zijn almachtige Hand. Want wie met Hem rekent, wie op Hem zijn vertrou wen stelt, die vindt in Hem zijn Geneesheer voor elke wonde. Zijn Helper in elke moeite. Gewis ook zijn sterkte en vernieuwende le venskracht. Langs onvoorziene paden leidt [Gods Hand Z\jn kind'ren opwaarts naar 't Beloofde Land; En eens, aan 't eind der baan, Zal 't hart Zijn trouw verstaan! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Gebouw Kerkhof laan10 uur Ds. J. Scholten (Herdenking Kerk hervorming. Driewegen: 7 u. Vic. Joh. Brezet. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht: 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht (Bed. H. Doop). GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. R. Strij ker, van Emmeloord. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen, Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. F. Mantz. van Rozenburg. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. SI D.K.O.) Hoek: 9 uur Ds. Smit. van Ter neuzen; 2.30 uur leesdienst. Terneuzen: Geen opgave. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug, 2 uur leesdienst en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur. 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur II. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 26 OKTOBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: Geen opgave. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Oogstdankdienst) 7 u. Wika R. Wasterval (Jeugd dienst in „De Uitkomst".) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 10 uur Ds, J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: Geen opgave. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendüke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuyl- man. (Bed. H. Doop.) minimaal 15 procent melkvet moet bevatten. Bij algemene maatregel van bestuur zal dit kunnen worden teruggebracht tot 10%. En met de export van het pluimvee gaat het goed. Dit jaar zijn al 42- miljoen kuikens geëx porteerd alleen naar Italië. Wist u overigens, dat de „gemiddelde Nederlander" (wat is dat voor een wezen?) vorig jaar 133 eieren opdat en dat het er dit jaar vermoedelijk 200 zullen wor den? Op een samenkomst van Kon. Ned. Ver. ,Ornithophilia", ter gelegenheid van de 50ste ten toonstelling van deze vereniging georganiseerd, zijn o.m, deze cijfers naar voren gebracht. Rijden en remmen DE WEGENWACHT van de A.N.W.B. bestaat 12V'a jaar en heeft in die tijd meer dan een miljoen diensten verleend. Het corps bestaat thans uit 200 man, die 2500 km weg verzorgen. Het aantal leden bedraagt 255.000. Een uitbreiding staat ook nu weer te wachten, zowel wat de routes als de tijden en uiteraard ook het aantal gele rijders be treft. De heer J. M. Engelman uit Rotterdam heeft een zeer prakti sche uitvinding voor auto's ge daan, die de veiligheid op de weg aanzienlijk kan bevorderen. Door het aanbrengen van een eenvoudig apparaatje wordt el ke fout, die zich voordoet in het hydraulische remsysteem feil loos geregistreerd: er gaat een rood lampje branden op 't dash board. Telkens wanneer men het gaspedaal indrukt en alles is in orde, gaat er een groen lampje branden. Als de (meestal mecha nische) handrem aanstaat, gaat eveneens het rode lampje bran den. Een groot gemak voor de automobilisten Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. INVOER UIT BELGIË VAN CONFERENCE-PEREN Met ingang van vrijdag mogen weer peren var. het ras Conféren ce uit België in ons land worden ingevoerd. Hiertoe is besloten op grond van de prijsontwikkeling voor dit ras op de Nederlandse markten en de overeengekomen minimumprijzen ingevolge het landbouwprotocol van de Bene lux. Reeds geruime tijd was de invoer van deze peren uit België verboden. Omtrent de uitvoer van dit be langrijke pereras uit ons land naar België is nog niets bekend. België houdt de grens nog steeds dicht met het oog op de prijzen welke in het eigen land worden betaald. WEER NEDERLANDSE TOMATEN NAAR BELGIË. Met ingang van vrijdag is het toegestaan tomaten van de kwa liteiten A, B en C uit ons land in België in te voeren, zo hebben de Belgische autoriteiten besloten. Dit betekent, dat de laatste grenssluiting voor dit produkt door België precies twee dagen heeft geduurd want op 22 oktober j.l. werd de export van Neder landse tomaten naar België stop gezet, nadat tevoren deze export een week was toegestaan. Naar schatting bedraagt het aantal Nederlanders dat de We. reldtentoonstelling heeft be zocht 600.000 tot 800.000. De uitgebreidheid van de ver voersmogelijkheden en de on mogelijkheid om ook maar bij benadering vast te stellen hoe veel Nederlandse personenauto's in de afgelopen zes maanden de weg naar Brussel zijn ingesla gen bemoeilijken de vaststelling van de cijfers. Toch is het mo gelijk gebleken enkele definitieve gegevens te bekomen. De Nederlandse Spoorwegen bijvoorbeeld hebben in 225 spe ciale treinen 103.000 personen naar Brussel vervoerd. Daar naast zijn er, volgens een schat ting van spoorwegdeskundigen nog tenminste 50.000 Expo-bezoe- kers geweest, die gebruik hebben gemaakt van de Benelux-treinen waarvan verscheidene, die nor maal in Antwerpen hun eindpunt hadden, tot Brussel werden door getrokken. Bij de spoorwegen is men zeer tevreden met de resul taten van de speciale treinrege. ling en men is er vol lof over de medewerking van de Belgi sche en Nederlandse douane en gendarmes die tot een vlot ver loop van de reizen hebben bijge dragen. Nog een andere vervoer maatschappij kon definitieve cij fers verstrekken, te weten de Sabena. Zij vervoerde met haar helikopters vanuit Rotterdam, Eindhoven en Maatsricht 1800 personen naar de Expo. Een belangrijke groep bezoe kers werd gevormd door vereni gingen, scholen enz. Zij hebben veelal gebruik gemaakt van autobussen. Al is het moeilijk hierover juiste gegevens te ver krijgen omdat vele eigenaars van autobusondernemingen p1- leen defintieve en gecontroleerde cijfers wensen te verstrekken, toch kan zonder overdrijving ge steld worden dat de Nederlandse touringcars minstens 250.000 passagiers naar Brussel hebben vervoerd. Alleen reeds uit Lim burg maakten ruim 125.000 per. sonen per bus de tocht naar de Belgische hoofdstad. De directeur van een busonT derneming in Valkenburg, di centraal de toegangskaarte: voor de wereldtentoonstelling verkocht voor 60 procent van de Limburgse touringcarbedrijven, deelde mede dat eind augustus 53.000 kaarten verkocht waren. Men heeft toen de centrale ver koop van kaarten stopgezet om dat men van mening was, dat de grootste reislust wel afgelopen zou zijn. Maar dit is een vergis sing gebleken. Uit de boekhou ding van zijn eigen bedrijf kan de betrokken ondernemer opma ken dat evenals zulks voor de spoorwegen het geval is in de maanden september en oktober een even grote toeloop naar de Wereldtentoonstelling heeft be staan als in de maanden april tot en met augustus. In de ver onderstelling, dat zulks ook voor de overige busondernemingen het geval is geweest, berekende hij een totaal van minstens 125.000 buspassagiers uit geheel Limburg. Eén groot touringcarbedrijf minst houvast biedt Is die van de beztters van een eigen vervoer middel: auto, scooter, rijwiel. Vooral uit de zuidelijke provin cies, maar ook uit de overige, speciaal uit de dichtbevolkte ste den van het westen van het land is een stroom van bezoekers op die wijze naar Brussel gereisd. Aan de grenspost Wernhout- Wuestwezel, de belangrijkste grensovergang In de weg Ant werpenBreda, is het verkeer honderd procent drukker geweest dan andere jaren. Wanneer men aanneemt dat gemiddeld per dag 250 Nederlandse auto's, ieder be man met vier personen, op de parkeerterreinen van de wereld tentoonstelling hebben gestaan, komt men on 1000 bezoekers per dag. Voor de 180 dagen van de W.T. maakt dat 180.000 Het aantal scooterberljders en fietsers, dat van Nederland uit naar Brussel is gereisd, moet ze ker niet onderschat worden. De uit Den Haag vervoerde alleen directeur van een Haags touring- al 25.000 pasagiers naar de We reldtentoonstelling. Twee bedrij ven resp. in Amsterdam en in Aalsmeer, nabij Amsterdam, schatten hun aantal passagiers op resp. 15.00 en 10.000. Een maatschappij uit Middelburg vervoerde 12.000 Expo-bezoekers. Men schatte daar dat de geza menlijke Zeeuwse touringcar- bedrijven ongeveer 30.000 perso nen naar Brussel vervoerden. Op grond van deze aanduiding lijkt een totaal van 250.000 bus reizigers dan ook allerminst overdreven. De categorie reizigers die het carbedri.if, die ten aanzien van de door hem georganiseerde rei zen naar de Expo niet tevreden was. weet zulks aan de concur rentie van scooter en motorfiet sen. Het totaal aantal Expo-reizl- gers komt op deze wijze op mins tens 600.000. Ongetwijfeld heeft, een deel van hen voornamelijk treinreizigers en eigenaars van personenauto's, kampeerders enz. herhaaldelijk de wereldten toonstelling bezocht. De schatting van circa 800 000 bezoeken van Nederlanders lijkt dan ook ge rechtvaardigd. HEINEKEN'S BIERBOUWERIJ BRANDWILLIG Aandelen Heineken's bierbrou werij werden vrijdagmiddag ter beurze op circa 435 vernomen tegen een laatst gedane koers van 391. Deze kolossale stijging houdt verband met de herkapi- talisatiebonus in aandelen plus dividendbelasting en nieuwe emissie. Verder bracht de laatste of ficiële beursdag van deze week wederom een zeer vaste stem- „100.000 mensen zijn in de af gelopen tien jaar van het platte land naar de steden getrokken en men verwacht dat dit zich in dezelfde verhouding zal voort zetten. Dit is geen politiek van „de kleine boeren moeten weg", maar hier zit een wereld van ge dachten achter", aldus gister middag ir. G. J. ter Brugge, in specteur van de cultuurtechni sche dienst voor Z.W.-Nederland, in een rede „De structurele ver anderingen", die hij hield voor de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zuid-Holland in de Beatrixzaal te Rotterdam. „Hele dorpen in Friesland lo pen leeg", zei hij, en dit gaat door over heel Nederland. Hoe hoger het loonniveau wordt, des te erger neemt dit verschijnsel toe. Vroeger was 50 pet van onze bevolking in de landbouw werk zaam en ongeveer 20 pet in de industrie. Vervolgens werden deze cijfers omgekeerd, en nu is nog ongeveer 12 pet in de land bouw en men verwacht dat het in 1980 slecht 5 pet zal zijn. Om een landarbeider in dienst te houden moet men vaak kunst en vliegwerk toepassen, aldus spreker. De afstanden tussen stad en platteland worden steeds kleiner: men gaat de verschillen zien. En zoals de industrialisatie zich uitbreidt, neemt ook de me chanisatie in de landbouw toe. Vele kleine boeren kunnen deze dure werktuigen niet aanschaf fen. Spreker noemde het feit, dat Nederland met zijn landbouw- produkten regelrecht op de we reldmarkt zit, een van de moei lijkheden van onze structurele problemen. Er zijn 200.000 boe ren in ons land met allemaal de zelfde artikelen, zodat een waar dedaling meteen aan de gehele markt schade toebrengt, zei hij. Onze zuivelproduktcn' vinden op het ogenblik moeilijk afzet in het buitenland. We moeten ech ter niet mopperen en geen min derwaardigheidsgevoelens gaan kweken, meende hij. De maat schappij ontwikkelt zich nu een maal zo, maar we moeten pro beren er zoveel mogelijk van te maken. Het leefbaar maken en houden van het platteland vond hij daarbij belangrijk. In O.-Ne- derland zijn nog 30.000 km on verharde zandwegen, die het platteland daar moeten ontslui ten. In het W. Z.W. zal het Del taplan hieraan meewerken. door HILAIRE BELLOC 60) (Nadruk verboden.) „Ik zal d'r vervolgen!" her haalde hij. „Ik zal d'r vervolgen!" En dat woord scheen hem wat opluchting te geven, alsof hij daarmee al bezig was de verfoei de Vurry dood te drukken. „Ik zal d'r mores leren!" En toen trapte hij bij wijze van finale op die machtige stem van Engeland, waarvoor lord Borstal verant woordelijk was, pekte de stukken krant op, kneep ze met zijn ster ke hand weer tot een keiharde bal en gooide die uit het open venster. De bal kwam met kracht neer op het verwonderde hoofd van 'n vrome dame van de stads- zending, die door dat achter straatje op weg was om een ar me, slechte kerel, die door de po litie gezocht werd, tot betere ge dachten te brengen. Ten laatste maar het had zeker twintig minuten geduurd was de grote kenner der mo derne kunst zo ver gekalmeerd (voor een deel ook zo uitgeput), dat hij in staat was een geregeld antwoord te geven op de vragen die de heer Capstan vond, dat hij fatsoenshalve wel stellen moest, hetgeen hij deed met volle sympathie en warme vriend schap in zijn stem. Ja Capstan had goed geraden. Het ging over het schilderij. Het was die lelijke meid, die., maar ik zal, o schone lezeres, uw oren niet bezoedelen met de scheld woorden, die hij een zo gedistin geerd lid van uw sekse naar het schone hoofd slingerde. Ze hed het lef gehad, zich naar voren te dringen? Nu, ze zou merken, dat ze daar niet blijven zou. Zij had de Bourrot? Neen, hij had 'm. Al wat zij had, was verdorie niets dan namaak! Hij zou haar aan de kaak stellen. Neen, hij had nou geen zin om naar pony's te gaan kijken, verdorie, neen? Hij ging naar zijn advocaat. En gauw ook. En Capstan kon meegaan, als hij wou. Capstan was erg blij, dat deze zo belangrijke vriend zachtjes aan kalmeerde. Hij nam graag de uitnodiging aan. Ze zetten hun hoeden op en grepen hun wan delstokken, de een met een zeke re eerbied, de ander met een mi litaire greep, alsof hij er de aartsbandiete van de hoge adel mee neer moest slaan. Zo gingen ze naar Lincoln's Inn. HOOFDSTUK XVII. Het begon met een algemene mededeling in de pers dat Vere- cundia, markiezin van Norbolt, het beroemde meesterwerk van Bourrot, de „Ame Bourgeoise", die gelukkig weer terecht was, had aangekocht. Daarop volgde een advocatenbrief in de pers, om tegen die mededeling te pro testeren en mede te delen, dat de „Ame Bourgeoise" eigendom was van zijn hoogheid de hertog van Emonsillado en rectificatie te vragen. Daarop volgde een be vestiging van de eerste medede ling in de pers door advocaten van de markiezin van Norbolt. Ten slotte kwam er een eis tot schadeloosstelling en een tegen eis en de zaak Emonsilladovan Norbolt, met tegeneis van ge daagde, kreeg na ampel uitstel een plaats op de rol. Het advocatenbureau, dat de zaken van zijne hoogheid de her tog van Emonsillado behartigde, was erin geslaagd, voor dit pro ces tegen een ontzettend hoog bedrag niemand minder te enga geren dan sir Anselm Atterleigh, K.C., wiens enorm inkomen on geveer de helft was van wat al gemeen werd aangenomen. Het was misschien dit hoge inkomen, dat hem belet had, de rechterlij ke loopbaan te kiezen. Hij was een man van goede familie, een man van verfijnde cultuur en iemand die porselein verzamelde en zeer religieus was. Zijn be langstelling ging vooral uit naar liturgische muziek. Het advocatenbureau, dat al tachtig jaar de goederen en be langen van de familie Walburton en het markiezaat van Norbolt beschermde (en beroofde), was zo handig geweest, tegen een hono rarium, dat fabelachtig genoemd mag worden, zijn cliënte de diensten te verzekeren van nie mand minder dan sir Rory Hawl- boy, een King's Counsel, wiens enorme inkomen nog groter was dan algemeen werd aangenomen. Het was waarschijnlijk tegenzin om zijn inkomen met drie vierde te zien verminderen, die hem van het aanvaarden ener benoeming tot rechter had afgehouden. Hij was een man, die zich noch op zijn familie, noch op zijn cultuur kon laten voorstaan, die ook geen enkel religieus gevoel had, maar die een stem had als een woedende stier en een volkomen onverschilligheid voor de quali- teit van alcoholica, zolang als hij zekerheid was van voldoende quantiteit. Het is een voorbeeld van de edele onthechting aan relaties en persoonlijke gevoelens, die de balie siert, dat sir Anselm, de ad vocaat van de hertog ervoor ge huiverd zou hebben, het vreemde milieu van zijn cliënt te betreden en dat hij regelmatig in Norbolt House kwam, terwijl sir Rory een vaste klant was in het milieu van de hertog, dus bij dronkaards, spelers, valse spelers, boksers, hetzij in Engeland of in de Ri viera. Toch stond het als 'n paal boven water, dat de belangen van Verecundia even veilig wa ren in de machtige vuist van sir Rory als die van Hardham in de fijnere, maar sterke vingers van sir Anselm. Zo, met een genie aan iedere kant leek het onmo gelijk, dat ze niet allebei zouden winnen. (Wordt vervolgd.) ming voor de internationale waarden, behalve voor aandelen Kon. Olie. Dit fonds kan min of meer als Amerikaans worden beschouwd. De discontoverho ging van 2 tot 2% pet. door 5 Federal Reserve Banks in Ame rika ten doel hebbende, om een' te grote investeringsactiviteit aldaar af te remmen, zou wel eens ongunstig kunnen zijn voor Wall Street. Om die reden waren aandelen Kon. Olie in Amsterdam op 188,20 aan de lage kant bij een minimale af faire. De vorige slotprijs be droeg 190 en de pariteit Ame rika ƒ190,20. Ook de lening van Rusland aan Egypte beschouw de de beurs als een ongunstige factor voor de oliewaarden. De vaste stemming voor aan delen Philips was, na de stille dag van donderdag, gisteren wederom hervat. Onder leven dige handel gingen de stukken met 5 of 10 tegelijk in andere handen over, waarbij de arbi trage de koopzijde koos, hoofd zakelijk voor rekening van Ame rika. De Electronenaandelen stegen van 376 tot 379 en boek ten een winst van circa 6 pun ten vergeleken bij donderdag. Vanzelfsprekend waren de con verteerbare obligaties Philips ook hoger. Na 164% bij de ope ning stegen deze papieren tot 167% tegen donderdag 163V2. De vaste tendentie op bijna alle Europese beurzen werkte de haussestemming op het Dam rak in de hand. Unilevers lieten zich niet onbetuigd en boekten een koerswinst van circa 7 pun ten. De aandelen stegen van 436'/2 tot 440%. Ook hier was be langrijk meer te doen dan de vorige dag. AKU's lieten ook vrijdag geen verstek gaan t.a.v. de koersstijging en boekten cir ca 5 punten winst. De kunst zijde-aandelen stegen van 236% tot 239%. De vorige slotkoers was 235. K.L.M. verlaten. Scheepvaarten deden hoege naamd niets. Het opsteekje van donderdag was vrijdag niet meer te zien. Aandelen K.P.M. waren op 130 bijna 2 punten lager. Ter beurze deed het ge rucht de ronde dat de K.P.M. over het boekjaar 1957 een divi dend van 6 pet. zal uitkeren. In hoeverre dit gerucht waarheid bevat kan op dit moment niet gezegd worden. Van de cultures is het nu wel zeer duidelijk, dat de gunstige stemming van veertien dagen geleden voor certificaten Deli verdwenen is. Het fonds brok kelde ook gisteren verder af bij een koers van 125,40, waar door het verlies 1,30 bedroeg. H.V.A.'s verbeterden ruim één punt terwijl Amsterdam Rub bers prijshoudend waren. Staatsfondsen gemakkelijk. Claims Vereenigde Glas wer den op 85 a ƒ90 vernomen (ƒ89). Aandelen Sikkens' wer den onveranderd op 540 geadvi seerd. Prolongatie 3Va pet. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie186.50-187.50 187.75 Unilever: 438-440% (438%) Philips: 377-380 ged. en laten (377%) A.K.U.: 238-238% (237%) Conv. Philips: 166-167% (166 Senembah: 94-97 93 BEURSINDICES. 22/10 23/10 24/10 Int. concerns 335.43 336.79 337.13 Industrie 162.11 162.51 164.10 Scheepvaart 146.60 147.45 147.45 Banken 132.35 134.63 133.00 Ind. fondsen 90.75 90.38 90.10 Algemeen 230.67 231.61 231.98 9 Radio-Thailand heeft dins dag een besluit van de nieuwe Thailandse regring omgeroepen, waarbij de wet op de politieke partijen wordt ingetrokken. Dit betekent, dat alle politieke pa- tijen zijn ontbonden. waarom zouc niet een klei geven om levendiger te maken? Neemt U or A aan, want e< spoeling is z Het is géén v A enkel een woon houdbi dekkende sp A kunt Uw tijd spoeling besp Dame: Herenkaps Nieuwstra Terneuz de beste brandstof v uw oliehaa Dames! BONTJAS en lang, reeds vai p. w., 5 j. geran coupeur bezoekt U lektie aan huis zoi ge verplichting. St heimhouding. Br. 744, Bureau van gelel-vert In tubes, tube van f 1.95 vo!( de voor 2 vlerkante DIJKSTRAAT TERNEUZE1 iOHTBU De vulpa die een complin- is voor Uw smc I Van 19.M 3 tot 135.' Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL Terneuzen Van 1—5 regels 1,-; regel meer 20 cent. maal 8 regels.) Brieven: Bureau v; Blad 20 cent meer. Gevraagd: Naai- en werk (voor de breim; i.b.v. naaidiploma. te bevragen: Buraa dit blad. Te koop; Zwarte Cc .ias met Fantasiebi (trouwcostuum) en 'n dy Jasje (leeft. i% Hcndrikstr. 11, Tern Te koop: Elektrische machine met wringer houten kuip), in staat. Adres Steenl laan 108, Terneuzen, Te koop wegens ove: pleet: nieuw gebloem kaakte Bedsprei 15; Keukenmat ƒ5; ni Wintei r ïntel. m. 42/44 blauwe Vv.ntermante 40. 15. Adres: Lind 31, Te. l. j 7pt^

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4