PROVINCIAAL NIEUWS TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JONGE Boni Ondanks moeilijkheden gaat het met de muziekschool crescendo AGEND ZONDAGDIENST ARTSEN Herdenking 50-jarig jubileum van de Technische school te Oostburg KUNSTBLO 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 oktober 1958 Oranjestraat 2 Tel. 565 AXEL Gebrek aan goede huisvesting wordt steeds nijpender Bouwvakanties 1959 in juli en augustus TERNEUZEN AXEL BOSCHKAPELLE. HULST OOSTERLAND. SLUIS. ZIERIKZEE Dulles over het Verre Oosten verdwijnt door PI2ROL GIRO BIJSTA DEN BOE Bij Vermi J. Bon Dijkstra, Zaterdag 2 Over het zesde schooljaar geeft de Stichting Terneuzense Mu ziekschool weer een verslag het licht doen zien en het blijft altijd interessant ieder jaar opnieuw het wel en wee van deze instel ling, die ongetwijfeld de sympa thie van velen heeft, te volgen. Ook dit verslag getuigt van in spanning, van succes en van te genslagen maar er spreekt even eens een vaste wil uit om vol te blijven houden ook al moet men zich misschien nog jarenlang met een zeer gebrekkige huisves ting behelpen en zal, nadat het provinciaal bestuur over zijn hart heeft gestreken en twee duizend gulden subsidie gaf, (voor de jaren 1957 en 1958, die door het bestuur meer als een bewijs van waardering worden beschouwd) wel geen douceurtjes meer ver strekt worden zolang men zich hier in Terneuzen niet heeft aan gesloten bij de Zeeuwse Muziek school die alléén provinciale sub sidie ontvangt. Gelukkig is er het Terneuzense gemeentebe stuur nog. dat voor 1959 nog die per in de zak heeft getast 5500) maar dat toch ook niet in staat is te doen wat het graag zou willen. Veranderingen Aan het bestuur veranderde weinig. De heer Van de Hengel moest wegens drukke werkzaam heden zijn bestuursfunctie neer leggen en in deze vacature werd nog niet voorzien. In het perso neel kwam wèl verandering. In de eerste plaats was er het ver trek van mej. Van Puijvelde. Dit was een verlies voor de school en met dankbaarheid herinnert het bestuur zich de jaren waarin zij haar ongetwijfeld benijdens waardige capaciteiten op mu ziekgebied in dienst der school stelde. Een belangrijk deel van haar taak was de allerjongsten op het mooie, maar moeilijk te bewandelen pad der muziekbe oefening vooruit te helpen. Wat zii er mee bereikte, bleek het allerduidelijkst op de „openbare lessen" in het Concertgebouw. In de „personeelsbezetting" kwam overigens nogal wat wij ziging. Het bestuur prijst zich gelukkig zes leerkrachten te kunnen presenteren met conser vatoriumopleiding. Het geeft na tuurlijk wel vertrouwen, wan neer men over dergelijke leer krachten beschikt, en men mag verwachten dat het peil van hot onderwijs hiermede nog zal stü- gen. Onderwijs Op 1 oktober 1958 begon het schooljaar met 416 leerlingen en zo op het eerste gezicht zou men een stevige achteruitgang con stateren. In 1957 werd n.l. be gonnen met 545 leerlingen. Men zou dus de indruk krijgen dat de belangstelling van de jeugd voor de Terneuzense muziekschool aan het verminderen is. Maar dit is geenszins het geval. Thans zijn in het aantal niet opgeno men de leerlingen die naar de orkestklas zijn overgegaan. Deze klassen ziin enige jaren geleden in het kader va nde mu ziekschool gevormd om de ver gevorderde leerlingen in club verband bijeen te brengen. Ook het feit dat de muziek school t.a.v. de oudere leerlingen is verzadigd, waardoor de aan was alleen nog maar bestaat uit kinderen van omstreeks zeven en acht jaar. heeft het beeld enigszins gewijzigd. Voor de 2e laars A.V.M.O.-leerlingen is bij het aangevangen cursusjaar eni ge wijziging in de lesmethode aangebracht. De nadruk zal meer worden gelegd op de parate ken nis (vnoroame'iik notenschrift en notenwaarde), hetgeen van belang is bij de overgang naar instrumentaal onderwijs. Met de voorbereiding der gra duele eisen is de directeur zover gevorderd dat deze in het begin van het volgend jaar bekend ge- ZATERDAG 25 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De Lord, de Lady en de Butler. Concertgebouw, 8 uur: De pas des doods. AXEL: Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Carnaval in Wenen. KRAAG: Café-restaurant „De Kraag": Wiidoriiskamp; in schrijving 67 uur. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw. Zaagstraat, 7 uur: Film avond Vogelbeschermings- wacht Oost Z.-Vlaanderen. ZONDAG 26 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De pas des doods"; 4.30 en 8 u.: „De lord, de lady en de butler". Concertgebouw 8 uur: „De pas des doods". Terrein W. Bolwerk, 2.30 uur: Voetbalwedstrijd Ter- neuzen—Hulst; vooraf 12.30 u.: Terneuzen 2Breskcns 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Carnaval in Wenen"; 8 uur: „Zondige vrouwen". maakt zullen worden; het onder wijs zal daarop worden gericht. Successen De orkestklassen blijven bij de jeugd goede belangstelling ge nieten. Het jeugdblaasorkest (23 le den) heeft dit jaar onder leiding van de directeur, de heer Meijers. deelgenomen aan het federatief muziekconcours te Hoofdplaat en behaalde in de afdeling Har monie met 48 punten een goede tweede prijs. De accordeonclub (22 leden) heeft zich onder leiding van de heer De Wijn doen horen op het "enelux-accordeonconcours te Huist; een le prijs met 151,5 nun ten was een heel mooi resul taat. Ook individueel werden door enkele leden van de club mooie sucessen behaald. Zelfs eerste prijzen met lof van de jury. De guitaar- en mandolineclub groeide uit tot 26 leden. Onder leiding van de heer Tollenaar heeft deze club, in samenwerking met de accordeonclub, verschil lende uitvoeringen gegeven, o.m. voor de bejaarden. Het ensemble blokfluiten en de orkestklasse der strijkers met 15 leden ziin nog niet buiten op getreden. Bij de schooluitvoerin- gen is wel gebleken dat de do centen. mej. Van Puijvelde en de heer Wisse hun taak niet licht opvatten. In november van het vorige jaar heeft een 10-tal leerlingen blaasinstrumenten, die de oplei ding op de Terneuzense Muziek school hebben genoten, examen gedaan voor diploma A van de Federatie van Harmonie- en Fan fareverenigingen in Nederland. Aan zes leerlingen werd een di ploma uitgereikt. De overigen slaagden öf voor bet theoretische öf voor het praktische gedeelte. Deelname aan deze examens wordt door de directeur zoveel mogelijk aangemoedigd. Openbare lessen In het afgelopen jaar werden drie leerlingenavonden gegeven. 360 leerlingen namen hieraan deel. Er was voor elk der avon den een grote belangstelling. Voor de trouwe bezoekers was het duidelijk dat het met de mu zikale prestaties, zowel indivi dueel als in orkestverband, steeds crescendo gaat. Een nieuw beeld op de laatste avond gaf het optreden van de balletklassen. Een groep van jongere leerlingen in de leeftijd van 79 jaar gaf ballet-oefenin gen op „De Vrolijke Landman" van R. Schumann, terwijl de vol gende groepen van resp. 911 en 1115 jaar rytmisehe oefe ningen uitvoerden op muziek van Mozart en Schubert. Wat deze leerlingen na slechts 5 maanden oefenen presteerden, verwierf algemene bewondering. Huisvesting Een onmuzikaal geluid in dit wereldje van muziek is de slech te huisvesting. Naarmate de school groeit, doet dit probleem zich meer en meer voelen. Als ideaal wordt gesteld een gebouw of een gedeelte van een gebouw met een voldoend aantal kleine re vertrekken voor individueel onderwijs en voor onderwijs in clubjes, met daarnaast een gro ter lokaal voor klassikaal onder wijs. Het Stichtingsbestuur is niet van plan van de-m wensen af te stappen en steeds zal het door blijven gaan met het zoeken naar wegen om tot een goede oplos sing te komen. Wellicht kan het nog enige tijd duren, maar ook hier moet men maar denken: de aanhouder wint. Hoewel men erg dankbaar is voor de subsidie die het provin ciaal bestuur gaf voor de jaren 1957 en 1958, ieder jaar f 1000. beschouwt men dit meer als een erkenning voor het belangrijke werk dat de Terneuzense Muziek school deed. Er werd n.l. de boodschap bil gegeven dat men in het vervolg beslist niet meer op provinciale steun moest reke nen zolang men niet bij de Zeeuwse Muziekschool is aange sloten. Maar zolang de Terneu zense Muzieksehool op deze wijze haar werk blijft doen, waar bij dan nog komt dat men veel voordeliger uit is. denkt het Stichtingsbestuur er niet aan deze status los te laten. En niemand zal dit euvel kun nen duiden De bedrijfsraad voor het bouw bedrijf heeft besloten de vakan tie voor de bouwvakarbeiders voor 1959 te spreiden over twee periodes: van 18 juli tot en met 27 juli voor de bouwarbeiders werkzaam in plaatsen en op bouwwerken gelegen ten noorden van de lijn die wordt gevormd door de Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas, de Botlek en de Brielse Maas, alsmede in Rotterdam en Arnhem, en van 8 augustus tot en met 17 augustus voor de bouwvakarbeiders werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken gelegen ten zuiden van deze lijn. Uitgangspunt bij het nemen van deze beslissing is voor de bedrijfsraad de overweging ge weest, dat, zo enigszins mogelijk, voor 1959 ook door de bouwnij verheid een bijdrage moest wor den geleverd tot de zo gewenste spreiding der vakantie. Over deze aangelegenheid is informeel overleg gevoerd tussen vertegen woordigers van .enige der belang, rijkste collectief vakantie ver lenende bedrijfstakken, zoals de metaalindustrie, de metaalnijver heid, de textielindustrie, de con- fectie-industrie en de bouwnij verheid. VERPLICHTE VERLOFDAG 27 DECEMBER De bedrijfsraad heeft voorts zaterdag 27 december als een verplichte verlofsdag voor de bouwnijverheid aangewezen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Apotheek geopendHamann, Noordstraat 69. De dierenartsen: Voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag: D. de Putter, Tel. Axel 488. De dienst geldt van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur. Donderdagmiddag werd in de technische school te Oostburg door een talrijk gezelschap het 50-jarig jubileum dezer school vierd. De voorzitter van het school bestuur, notaris J. Mijs, heette allen hartelijk welkom op deze voor Oostburg in het bijzonder en voor West Zeeuws-Vlaande ren in het algemeen zo belang rijke dag. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heren mr. H. A. J. Ockers, ver tegenwoordiger van de minister van O., K. en W., A. Schout, waarnemend Commissaris der Koningin, H. P. A. Kneepkens, adj.-inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, mr. K. Hoekze- ma, burgemeester van Oostburg, de vele burgemeesters en wet houders uit de West Zw.-Vl. ge meenten, J. W. J. Koek en W. P. v. d. Beukei, beide laatsten oud-directeur van de school, A. I. Leenhouts als één der initia tiefnemers, die nog in leven zijn, en verschillende oud-leerlingen, die voor 50 jaar de lange rij van hen, die de school voor het am bacht heeft opgeleid, openden. De voorzitter voerde het ge zelschap in zijn toespraak terug tot het jaar 1907 toen een groep je mensen in Oostburg de koppen bij elkaar stak en tot het besluit kwam te zullen trachten tot op richting van een ambachtschool te komen. Spreker bracht onder de aandacht dat indertijd West Zw-Vl. geheel op de landbouw was ingesteld. Wel waren er metselaars, tim merlieden en smeden, die het ambacht bij hun werkgevers leerden. Het denkbeeld van ge noemde heren was nog niet zo gek. Immers voor hen, die een H.B.S.-opleiding wensten te vol gen, was er deze mogelijkheid over de Schelde. Voor een on derwijzersloopbaan kon men op de normaalschool terecht, maar voor hen, die een vak wilden le ren was er buiten de werkgevers totaal niets. Genoemde oprich tingscommissie had voorwaar geen gemakkelijke taak op zich genomen aangezien er toen nog geen sprake was van nijverheids- onderwijswet en men zich voor subsidies moest wenden tot ruk, provincie, alle 16 West Zw-Vl. gemeenten en particulieren. De initiatiefnemers slaagden er in de befiodigde gelden bijeen te brengen en op 29 september 1908 kon de school worden geopend. De toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken Heemskerk opende de school, terwijl twee leden van G.S. aanwezig waren alsmede de Commissaris der Ko ningin jhr. De Casembroot (de vader van de huidige Commissa ris). Gestart werd met 26 leerlin gen n.l. 16 timmerlieden, 6 sme den en 4 schilders. De uitgaven, die aan de exploitatie van de school verbonden waren stegen snel. Zo beliepen de salarissen voor de directeur en de 4 leraren in 1909 reeds ƒ9.000 terwijl de bouw van de school 20.000 vor derde. In 1914 bij het begin van de eerste wereldoorlog werd de school door de Nederlandse mi litairen bezet. Bij het verlaten der school door bet Ned. leger in 1919 was de school een ruïne ge lijk. Toen de school in 1921 was hersteld zat het bestuur finan cieel volkomen aan de grond omdat de subsidies geen gelijke tred hielden met de stijging der kosten, en men er over dacht de school maar op te heffen. De inmiddels aangenomen wet op het nijverheidsonderwijs bracht uitkomst. De eerste jaren na de oprichting was het onder wijs volledig en uitsluitend en alleen ingesteld op het vak, ter wijl nu voor het algemeen vor mend onderwijs een belangrijke plaats is ingeruimd. Na het einde van de eerste we reldoorlog liep het leerlingen aantal aanvankelijk terug. Later werd het weer beter. In de der tiger jaren, toen men alom in den lande moest bezuinigen, werd de driejarige cursus aan de school omgezet in een twee jarig jubileum is de toenmalig jaarig jubileum Is de toenmalig minister van O., K. en W. mr. Marehand komen bijwonen. Ook tijdens de oorlog, die in 1940 over ons kwam werden alle scho len door militairen bezet, zo ook de technische school. Onder de moeilijkste omstandigheden werd het onderwijs voortgezet. Na de bevrijding was de school inder daad een ruïne. Het noodherstel der school werd ter hand geno men en in 1945 kon men weer starten. De voorzitter bracht de oud directeur Van de Beukei hulde voor de goede raadgevingen bij het stichten van de nieuwe school, die in 1952 gesticht kon worden. Het is verheugend, dat de school thans reeds te klein blijkt te zijn geworden. Na het ingebruik nemen der school werd nog een z.g. handvaardigheids lokaal gebouwd en nu kort ge leden een landbouwwerktuigen lokaal. De toenemende mechanisatie in de landbouw stelt grote pro blemen aan het schoolbestuur en het personeel. Er blijkt een ze kere voorliefde te komen bij de leerlingen voor het metaal-vak, terwijl de belangstelling voor de bouwvakken terugloopt. Nu reeds zijn er 3 eerste klassen metaalbewerken. Het bestuur zou bet zeer gaarne zien, dat de school op korte termijn wordt uitgebreid en zodanig wordt ge outilleerd dat aan alle aanvragen om toelating gevolg gegeven kan worden, spreker hoopte, dat de school steeds vooruit zou mogen gaan en zal mogen strekken tot heil van de jongens, die een vak willen leren. Tot slot uitte spreker de wens, dat bij het 100-jarig bestaan der school over 50 jaren er gespro ken zal worden in deze zin „De initiatiefnemers hebben prachtig werk gedaan, het bestuur van 50 jaar geleden heeft dat werk krachtig voortgezet, laten wij dat werk op onze beurt ook weer voortzetten tot heil van de jon gens en de hele streek. Hierna kwam de heer A. Schout, waarnemend Commissa ris aan het woord. Allereerst fe liciteerde hij namens het provin ciaal bestuur het schoolbestuur, de directeur, het onderwijzend personeel en de leerlingen met het jubileum. Hij verzekerde de aanwezigen, dat hoewel het prov. bestuur weinig te maken heeft met het technisch onderwijs, men toch hiervoor veel belangstelling heeft opgebracht en dat het steeds met de school en het on derwijs meeleeft. Ik geloof aldus spreker, dat het onderwijs nu nog belangrijker gaat worden omdat de nota van minister Zijl stra ook wel eens Iets zou kun nen inhouden voor de streek, naast de zich snel voltrekkende mechanisatie van de landbouw. Voorts voerden nog het woord de heren H. P. A. Kneepkens, mr. K. Hoekzema mede namens alle West Zw-VI. burgemeesters; de heer A. I. Leenhouts medeoprieh. ter der school; J. W. J. Koek, W. P. v. d. Beukei, de heer A. Hoolhorst, C. Barentsen, voorzit ter bestuur ambachtsschool te Middelburg en van de Bond van verenigingen voor het nijver heidsonderwijs; en de heer Van Dijk, hoofdinspecteur van de ar beidsvoorziening en werkgele genheid. Tot slot sprak de heer P. J. Deurwaarder, de huidige direc teur der technische schooi, mede namens zijn ieraren en leerlin gen. Namens de leraren en leer lingen overhandigde spreker een gedenkplaat, welke bestemd is om te worden aangebracht in de hal van het nieuwe gebouw dat men binnen afzienbare tijd wil oprichten. De voorzitter de heer Mijs dankte alle sprekers en al diege nen, die door het zenden van een bloemstuk hun sympathie heb ben betuigd. Hierna volgde een geanimeerde receptie, tiidens welke ieder graag de gelegenheid waarnam de school te bezichtigen. 's Avonds vond in het Ledel- theater te Oostburg een grote herdenkingsbijeenkomst plaats waaraan deelgenomen werd door vele oud-leerlingen der school. Jonge zwanen aangekocht. Zes nieuwe één-jarige zwanen is onze gemeente rijker gewor den. Vier werden geplaatst in de in aanleg zijnde vijver aan het Zuider Sportpark en twee in de eveneens in aanleg zijnde vijver aan de Axelsestraat oo de plaats waar vroeger de boerderij van de familie Huijssende Bruijne stond. Leden van de Jeugdnatuur- wacht van de hoogste klas van twee lagere scholen hebben spontaan de zorg voor deze zeer fraaie vogels op zich genomen. Ook van de zijde van het pu bliek wordt verwacht dat even veel zorg zal worden getoond als voor de zwanen, ganzen en eenden nabij het Wandelpark. Het betekent weer een ver fraaiing voor de gemeente en een aantrekkelijkheid meer voor de wandelaars en de bezoekrs van elders. Lichte aanrijding. Doordat een vóór hem rijdende bestuurder van een auto plotse ling stopte, en daarna weer door reed, werd de heer M. B., verte genwoordiger te Axel, gistermid dag in de Jacob Catsstraat even eens gedwongen zijn auto stefk af te remmen. Mej. D. J. G. uit Zaamslag. die op haar bromfiets vanaf de Axel sestraat in dezelfde richting, ach. ter de auto van de heer B. reed, had zulks niet bemerkt, waardoor haar brommer tegen de achter zijde van de auto terecht kwam. Het liep voor haar goed af, ter wijl de bromfiets en de auto slechts licht werden beschadigd. Afd. Axel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Door de Afdeling Axel van de Nederl. Bond van Plattelands, vrouwen werd dinsdagmiddag een bijeenkomst gehouden in ,,Het Centrum". De spreekster op deze bijeen komst was mevr. L. Huisman Grien uit Rilland-Bath, die een boekbespreking hield over„Het land achter Gods rug", van A. den Doolaard. Door de wijze waarop mevr. Huisman zich van haar taak kweet, werd het een prachtmid. dag. Zij boeide de aanwezigen van begin tot het eind onder een ademloze stilte. Menig lezer van het boek kwam nu pas tot de ontdekking welk een pracht, werk dit boek is. De presidente, mevr. Dekker. Becu, vertolkte zeker de gevoe lens der vergadering, toen zij de spreekster complimenteerde over de wijze waarop zij deze middag tot een ongekend genot wist op te voeren en dankte haar hartelijk namens alle aan. wezigen. Tijdens het huishoudelijke deel van de vergadering werd in de vacature, ontstaan door het zich riet meer beschikbaar stellen van de periodiek aftre dende secretaresse, mevr. Schie manWiemes, tot bestuurslid gekozen mej. A. de Feijter. Door de presidente werd met enige welgekozen woorden dank gebracht aan de scheidende se cretaresse, nder aanbieding van een zeer mooi bloemstukje, wat door de aftredende kennelijk met veel waardering en onder hartelijke dankbetuiging werd aanvaard. Feestvergadering K.A.V. De plaatselijke afdeling van de K.A.V. hield haar jaarlijkse feestvergadering. die gewoonte getrouw zeer druk werd bezocht. De aanwezige dames werden verwelkomd door de voorzitster, mevr. Ph. Gielede Silva, die in haar openingswoord haar vreug de uitsprak over de goede op komst. Het leerzame gedeelte van de avond werd door mej. Kessels uit Breda voor haar rè- kening genomen. Zij sprak over de taak van de moeder in het gezin, een taak die veel waarde ring verdient en toch dikwijls miskend wordt. Het „zonder be roep" waarmee de huisvrouw geboekstaafd wordt, is wel erg misleidend en wellicht is deze uit drukking ontstaan omdat het veelomvattende werk van de moeder in het gezin alleen in woorden niet naar waarde is uit te drukken. In de pauze werd een kopje koffie geserveerd. De gezellige avond werd beslo ten met een verloting, waarvan de hoofdprijs (een theeservies) werd gewonnen door mevr. E. van Bunderenvan Damme. Winterprogramma K.A.B. Het winterprogramma van de K.A.B -afdeling vermeldt een viertal ontwikkelingsavonden, waarvan de eerste wordt gehou den in de maand november. Pa ter Pisters zal op deze avond spreken over het onderwerp: „Duurzame werkgelegenheid in Nederland". In de maand december houdt de secretaris van de diocesane bond, de heer C. v. d. Eeden, een spreekbeurt over de rechten en plichten van de verzekerde bij het ziekenfonds O. Z. „De wereld list naast de deur" is de titel van do enreekbeurt die nater Simeon O.u.M.Cap. in januari zal ver vullen. Op de in februari te hou den jaarvergadering zal het on derwerp „Studiefonds" door de heer J. van de Voorde uit Sluis kil behandeld worden. Of in het komende seizoen kaartavonden zullen worden be legd. is nog onzeker zulks in verband met het gebrek aan zaalruimte. Zoals bekend is nog steeds het confectie-atelier in het parochie huis gehuisvest waardoor de plaatselijke verenigingen dagp- lijks met het probleem zaalruimte te kampen hebben. De bouw plannen voor het atelier schijnen nu zover gevorderd te zijn. dat binnen afzienbare tijd het paro chiehuis weer vrij zal komen voor normaal gebruik. De leden van de K.A.B., die de vergade ringen in het kader van het win terprogramma bezoeken, ontvan gen telkens een gratis lot. De trekking van deze loterij vindt plaats tijdens de jaarvergadering. Automatisering telefoonnet. Woensdag 19 november om 1 uur zullen de telefoonnetten van Hulst, St. Jansteen en Terhole ge automatiseerd worden, en zal dan tevens het net van Graauw, dat momenteel slechts plaatselijk is geautomatiseerd, volledig automatisch bereikbaar zijn. Secretarie-ambtenaar ge schorst. Tijdens de periodieke controle door het verificatiebureau der vereniging van Nederlandse Ge meenten zijn in de finantiële ad ministratie der gemeente malver saties aan het licht gekomen. Hoe groot bet bedrag is dat door valse boekingen aan de ge meentekas is onttrokken, is nog niet bekend. Hangende het nader onderzoek dat door het verificatiebureau wordt ingesteld, is de secrntarie- ambtenaar G. B. voorlopig ge schorst met behoud van salaris. Gemeenteraad gaat vergaderen. Maandagavond komt de ge meenteraad bijeen om een uit gebreide en belangrijke agenda te behandelen. De winkelslui tingsverordening moet opnieuw worden vastgesteld. Er is een voorstel van het college van B. en W. tot het onderhands gun nen van de mechanische en eiectrische installatie voor het opjaaggemaal van de riolering in de St. Annastraat en voor de eiectrische installatie van het stadhuis en de centrale verwar mingsinstallatie daarvan. De kerkvoogdij van d.e Ned. Herv. gemeente te St. Anna ter Muiden heeft verzocht de bij drage in de restauratiekosten van het kerkgebouw te verho gen en de gemeente zelf moet de post, bestemd voor de restau ratie van de toren aanzienlijk verhogen. De N.V. Gebr. Van der Poel uit Terneuzen willen alhier hui zen bouwen en vragen grond aan de Zuiddijkstraat. Toetre ding wordt voorgesteld tot de Stichting Beschuttende Werk plaats te O'ostburg. De heer W. H. Kapsenberg maakt bezwaar tegen een door de gemeente aangelegde zandbak in de 1 no. vemberstraat. De vogelbescher. mingswacht W. Zeeuws-Vlaan deren vraagt een bijdrage van 1 cent per inwoner en in bespre king komt de exploitatie van het uitbreidigsplan. B. en W. stellen tot slot voor, het jacht- recht op grond van de gemeente onderhands te verpachten. Kankerbestrijding. In het Medisch Centrum in de Hoogstraat werd een propa- ganda-avond gehouden voor het Koningin Wilhelminafonds. Burgemeester P. F. van Hoo- tegem kon een zeer groot aantal belangstellenden welkom heten. Dr. G. de Meijer uit Sluis hield een inleiding over het kankervraagstuk. waarbij hij sprak over deze ziekte, haar verbreiding en de bestrijding. Groot is het investeringskapi taal voor toestellen en instru menten en de wetenschappe lijke studie van het kanker- vraagstuk kost tonnen. De propagandist van het Kon. Wilhelminafonds. de heer Van Wijk, wekte op tot daadwerke lijke steun. Een groot aantal dames verklaarde zich bereid mede te werken aan de huis- aan-huis-actie. Vertoond werd de eerste Ne derlandse film over de bestrij ding van deze ziekte, getiteld „Er is een tijd vanen als ontspanning volgde een aardige film over Engelse kastelen. Eén St. Nikolaas in Zierikzee. Dit jaar één St. Nicolaas en één St. Nicoiaasfeest. Dit be sluit heeft men genomen in Zie rikzee, waar men wil voorko men, dat verscheidene „goed heilige lieden" zich zoals het vorige jaar in het stadscen trum verdringen tot grote hilari teit van de ouderen, tot ontstel tenis van de kinderen en tot ergernis van diegenen, die iets van de verjaardag van de kin dervriend trachten te maken. Op initiatief van „De Dage raad", vakbonden en verenigin gen zal op 28 oktober in het „Huis van Nassau" te Zierikzee een vergadering worden gehou. den om een oplossing voor dit probleem te vinden. Deze bon den en verenigingen zijn bereid hun eigen feest op te offeren, voor h t feest. Het is de bedoeling, dat St. Ni_ colaas net ais de andere jaren de Zierikzeese zaken bezoekt, maar dan volgens een schema. In het schrijven van de coöpe ratie ,.De Dageraad" wordt ver der bekend gemaakt, dat dit plan de jnstemming heeft van het gemeentebestuur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft vrijdag na een bespreking met president Eisenhower over zijn ervaringen in het Verre Oosten verklaard, dat de Chi nese communisten hun doelstel lingen niet zullen bereiken „noch door militaire inspanning noch door hun bedriegelijke pro paganda". Dulles was donder dagavond teruggekeerd van Formosa, waar hij drie dagen besprekingen met Tsjlang Kal Siek voerde. Dulles zei op Formosa op nieuw te hebben begrepen, dat de heersende gedachte in de Chinese republiek niet zozeer militaire verdediging is als wel het vreedzaam breneen van vrijheid vcor geheel China. De nationalistische regering be schouwt het herstel van vrij heid voor de bevolking op het vasteland als haar taak en stelt zich voor dit doel niet door ge weld maar door overreding en het stellen van een voorbeeld te bereiken. Volgensa Dulles beseffen alle vrije landen in het Verre Oos ten hoe langer hoe beter dat het Chinese communisme een „dodelijk gevaar" in zich bergt, maar voelen zij zich gesterkt door de macht van de Ver. Sta- ten en de Amerikaanse weige ring om voor gewapende agres sie terug te schrikken. Hij achtte het mogelijk dat de hernieuwe vijandelijkheden van de communisten een meer psy chologisch dan militair doel heeft. 't HAASJE DOOR EEN HAAS Toen de bestuurder van een personenauto vrijdagmorgen op de Zuiderzeeweg te Amsterdam op het rempedaal trapte om een de weg overstekende haas van een gewisse dood te redden, was het gevolg dat zijn wagen over de kop sloeg en zwaar werd be schadigd en hij zelf licht ge wond raakte. De haas koos het hazenpad. Advertentie COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 23 oktober GROENTEN. Per 100 stuks: Glassla B 11— 11,50; Natuursla 7,30—10.80. Per stuk: Bloemkool A 41 45 ct, A II 26—54 ct, B II 16— 24 ct, C II 10 ct, afw. 10—27 ct; Knolselderij 715 ct. Per bos: Selderij 5 ct. Per kg: Andijvie 7 ct; Princes- se bonen III 4055 ct; Sabo III 33 ct; Kroten 3 ct; Rode kool 8— 10 ct; Savoye kool 7-11 ct; Wit te kool 6—8 ct; Waspeen 10—11 ct; Prei 1012 ct; Spruiten A II 41—51 ct Tomaten B 37 ct, C 36 ct; CC 20 ct; Uien 78 ct; Wit lof A 6672 ct, afw. 3439 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes ƒ11,50. FRUIT. Per kg: Appelen. Cox Orange Pippin HI m 8085 40 ct, 7580 40-45 ct, 70—75 43—44 ct, 65— 70 40—43 ct, 60—65 30—33 ct, 55—60 15—18 ct, H II 6 ct, K 14—28 ct, kroet 11—13 ct; Glorie van Holland H I 8595 1418 ct 75—85 12.7—15 ct, 65—75 9.2—10.8 ct, H II 3—6 ct, K 7.5— 11 ct, F 6 ct, Kroet 6 ct; Laxton Superbe H I 8085 1416 ct, 75—80 14—16 ct, 70—75 14—16 ct, 65—70 14—15 ct, 60—65 7—9 ct, K 6 ct; Zoete appelen 615 ct; Orange Reinette F 68 ct; Goudreinette F 68 ct; Goud- reinette F 8 ct; Jonathan K 6 10 ct, F 6 ct. Peren: Gieser Wildeman F 12 ct, yal 8 ct; Nouveau Poiseau F 6 ct; Zwijndrechtse Wijnpeer H I 15 ct, H II 7—13 ct, F 7—8 ct: St. Rémy F. 13 ct, Kroet 8 10 ct. Druiven 1,10. DE TWEEKAMP OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Deslauriers wint de 14de partij. De veertiende partij van de twee kamp om 't wereldkampioenschap dammen tussen de Canadees Des- iauriers en de Rus Iser Koeper- man, vrijdagavond in Den Haag gemeeld, is na 55 zetten door Da*- lanriers (zwart) gewonnen. De Rus heeft thans de leiding met 16 tegen 12 punten. R1BBENS' Voor de vele t deelneming ons het overlijden lieve Moeder, Groot- en Ove der ANNA JACOM DOESELAAR—: betuigen wij oi lijke dank. Uit aller C. G. VAN DO. Terneuzen, oktot Axelsestraat 2: ROTIER 1 Van plastic l vervaardigde zeer natuurgeti afwasbaar - kl kreukvrij v.a. 0,65 Nieuwediep: Tel. 3112 - 1 BURGEM. Evangelisati Samenh op MAANDAf DINSDAG 28 in lokaal „BE' Spreker: Evang. J. SEV van Am: Aanvang half acl slaag en vo voor hard- en za tegelboard; eiken triplex en me speanderplaat. Moderne, ronde draaide poten voo ken van tafeltjes Prima geschaafd ronde stokken; geperste lijsten. Nieuwe binnen deuren. Een prachtige par kozijnen. Alle materialen maat verkrijgbaar Erkend Boarddc Telefoon 2252 (bjj de Watert RC On en Onze Wee EEN BOTER! dus me 250 gram RO BANKET

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2