Voorlopig geen Euromarkt Kolencrisis in België )STOL 10RD, Be !>y w ne Het ongeluk Viscount» bij met de Nettuno Russisch crediet voor de Assoeandam Foster Dulles over zijn bezoek aan Formosa IEUZEN VOERMAN-de PAUW TAXI Profiteer [Jsebaert lUTLtR" ie ZATERDAG 25 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1509 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen .WEKELIJKSE WERELDSCHOUW, SCHIPPERS Amerikaanse ambassadeur in Nederland over Indonesië en Nieuw- Guinea Onrendabele mijnen moeten eens verdwijnen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN gedeelte hiervan dus actief voor i van Uw kind. levertraanproduct, C en D stabiel olledig door het naai actieve vita- itember tot Mei. it een concentraat van levertraan (vitamine A en naasappelsap(vitamineC), e B-complex) en suiker. 1ARMACIA, AMSTERDAM-MEPPEL tan de zaterdag- niddagkoopjes bij Aanvang 8 uur tanden achtereen IC ADMIRABLE CRICHTON* VU^YVV lfMvIS telijke filmwerk, e strandt op een mee ig alle leeftijden. Aanvang 8 uur STEWART >1 Ie wantoestanden isdaden van een Ivonnis. Een film Toegang 14 jaar. E BUTLER" (alle leeftijden) ly en de Butler" vóór de aanvang Frankering bij abonnement: Terneuzen. Direoteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer/of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. PRESIDENT HEUSS IN LONDEN Het bezoek van de Westduitse bondspresident Heuss aan Londen is geen succes geworden wat de reacties aan gaat van het publiek. Dit is tamelijk koel gebleven. Maar de president heeft begrepen, dat dertien jaar na het einde van de oorlog men in Engeland geen geestdrift kon ver wachten voor het Duitse volk, dat Heuss vertegenwoor digt. Hij is correct gebleven, verstandig, en even hoffelijk als zijn gastvrouwe, de koningin, en zijn vele gastheren. Van de grootste betekenis was het, dat er tussen Enge land en Duitsland geen oorlog meer valt te verwachten, en dat hun bondgenootschap hecht is, omdat zij beide staan tegenover hetzelfde gevaar van Russische expansie. In de toespraken kwam vooral de wens tot uiting, naar de toekomst te zien. En die maakt de Atlantische ver bondenheid onvermijdelijk. len. Men vraagt zich alleen af, of De Gaulle wil en kan onder handelen met de leiders der re bellen. Een kans op een akkoord zou er dan wel zijn. In de Verenigde Staten denkt men, dat er ook nog een kans is, om de spanning te verminde ren met rood China. Dan moet Tsjiang Kai Sjek de kusteilanden Matsoe en Quemoy demilitarise ren, zodat daarover geen con flicten meer ontstaan. Dulles vertoefde op Formosa, om dit voorstel te bepleiten, maar j Tsjiang (die wel zal moeten j bukken) was zeer boos. (Nadruk verboden.) Advertentie Uw hemd niet meer smoezelig! Onze „Reversit" overhemden zijn algeheel omkeerbaar dus: nog eens aan en dubbele levens duur. Wit, grijs en non-iron 19,75. Noordstraat 51-53 Franse achterdocht Er zal overigens geen sprake zijn van bijzondere verdragen tussen Londen en Bonn. Want dan zou Parijs achterdochtig worden. Bij het laatste bezoek van de Britse premier MaeMillan aan Adenauer heeft men in Frankrijk zich al afgevraagd, of de Duitsers minder belang stel den in het zogenaamde kleine Europa. Binnen deze gemeenschap le vert Frankrijk nog altijd even veel moeilijkheden op als voor heen, omdat zijn economische en financiële positie niet eensklaps is veranderd. Die is zo mogelijk nog zwakker geworden, nu De Gaulle zulke royale beloften heeft gedaan in Algerië, dat uit voering daarvan miljarden gul dens zal eisen per jaar. Op 1 januari zou de Europese Econo mische Gemeenschap, na een overgangsjaar, moeten beginnen met vermindering van de douane tarieven en verdere vrijmaking van de handel. Maar Frankrijk zal, indien het al de tarieven ver laagt, de beperking op de im port handhaven. Verder zal het voor sociale doeleinden in Afri ka financiële bijstand moeten krijgen zoals is voorzien van zijn vijf partners. Vrijhandelszone Voor de sterkere landen in West-Europa is het niet zo heel erg aanlokkelijk steeds rekening te moeten houden met het zwak ke Frankrijk. Voor hen heeft de Mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat Mr. J. van Aartsen, de Haagse wethouder van economische za ken heeft vrijdagochtend aan de minister-president Dr. Drees mee gedeeld dat hij zich beschikbaar stelt voor de functie van minister van Verkeer en Waterstaat. De benoeming zal ingaan met de dag waarop hij door H. M. de Koningin zal zijn beëdigd. In een kort gesprek met het A.N.P. verklaarde de aanstaande minister, dat hij omtrent het al of niet aanvaarden van een be noeming overleg gepleegd heeft met de voorzitter van de A.R.- fractie der Tweede Kamer, de voorzitter van het centraal comi té der A.R.-partij en voorts met de heren Zijlstra en Algera. Omtrent zijn toekomstige taak kon mr. Van Aartsen uiteraard weinig mededelen. Natuurlijk lig gen er op dit departement allerlei problemen, zoals op iederdeparte- ment, zeidc hij. Er liggen ook kabinetsbeslissingen. De heer Van Aartsen kon zich dan ook niet uitlaten over even tuele handhaving of verandering van beleid op bepaalde punten. Hij wenst zich ook eerst te oriën teren. De begroting zal hij met de beide Kamers der Staten-Ge- neraal behandelen, maar eerst moet hij zich inwerken. Zijn taak als wedhouder van Den Haag zal te ad interum worden vervuld door wethouder Van Zwijndrecht (onderwijs). door Engeland voorgestelde vrij handelszone aantrekkingskracht, In die zóne zouden alle deelne mers geleidelijk hun douaneta rieven moeten verminderen, maar zonder een politieke unie te sluiten, zoals het einddoel zou zijn van de klein Europese ge meenschap. In de vrijhandelszone zou elk land zich zo moeten aanpassen aan het vrije verkeer, dat het de risico's daarvan voor eigen reke ning kon nemen. Maar hoewel Duitsland er wel voor voelt, zo als Nederland en België, zijn de Fransen er tegen. Zij verlangen een meer afgesloten en ommuurd klein Europa. De Duitsers wil len loyaal blijven jegens Frank rijk, en zij reageren dus minder hartelijk op de Britse voorstellen dan zij wel zouden wensen. De brandende problemen Het zou een geluk zijn voor Frankrijk, als inderdaad een ein de kon worden gemaakt aan de strijd in Algerië. De nationalis ten hebben opnieuw onderhande lingen aangeboden, zonder eerst onafhankelijkheid te eisen. We derzijds is men nu begonnen met het vrijlaten van gevangenen, al zijn dat er nog maar weinig. Tunesië biedt zich evenals Ma rokko weer aan om te bemidde- Advertentie) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 DAG EN NACHT. De „Viscount" van de Britse luchtvaartmij B.E.A., die bij Net tuno is verongelukt, had een zeer belangrijk geheim militair appa raat aan boord dat bestemd was voor de opperbevelhebber van de Britse vlootstrijdkrachten op Mal ta. Dit heeft vrijdag het te Rome verschijnende dagblad „II Tem po" gemeld. Het betrokken appa raat was echter vrijwel onge schonden uit het wrak van het vliegtuig te voorschijn gekomen, tot grote opluchting van de Brit se militaire attaché te Rome, die met spoed naar Nettuno was ge komen. aldus het Italiaanse blad. De Britse admiraliteit heeft vrijdag verklaard dat er zich aan boord van het verongelukte toe- Kovacs ter dood veroordeeld Dr. René Kovacs, die de leider geweest zou zijn van een samen zwering om generaal Salan in januari 1957 uit de weg te rui men, is vrijdag door een Parijse militaire rechtbank bij verstek ter dood veroordeeld. Naar men meent te weten, is Kovacs naar Spanje uitgeweken. Vijf medeverdachten in het „Ba zooka-proces" zijn reeds tien da gen geleden veroordeeld. De moordaanslag op generaal Salan, die toendertijd militair be velhebber in Algerië was, werd met een bazooka gedaan. Eén of ficier werd gedood en één ge wond. stel inderdaad een geheim appa- De mijnramp in Nieuw-Schotland Er is niet veel hoop meer, dat er nog een aantal van de 91 mijn werkers, die sinds donderdag avond opgesloten zitten in een ko lenmijn in Nieuw-Schotland (Ca nada), kan worden gered, aldus heeft een woordvoerder van de mijn vrijdag te Springfield ge zegd. De mijnwerkers bevinden zich op drie étages in de mijn. Alleen voor degene die zich op de derde étage bevinden is er nog een wei nig hoop, zo werd door de direc teur van de mijnbouwmaatschap- pij, die rampmijn exploiteert, merged Het ongeluk is veroorzaakt door een aardverschuiving. Volgens het Russische persbu reau Tass heeft premier Chroesj- tsjef bekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Arabi sche Republiek een krediet van 400 miljoen roebel aal verstrek ken voor de bouw van de dam bij Assoean. De mededeling van Chroesj tsjef werd donderdagavond ge daan op een ontvangst in het Kremlin ter ere van veldmaar schalk Abbel Hakim Amer, vice- president van de Verenigde Ara bische Republiek. De Russische premier zei, dat de Russische regering een door maarschalk Amer overgebracht verzoek van de V.A.R.-regering inzake hulpverlening bij de bouw van de dam te Assoean had be studeerd. Het krediet tot maximaal 400 miljoen roebel (ongeveer 330 mil joen gulden) zal dienen voor uit gaven in verband met leveranties van machines, uitrusting en an der materieel uit de Sowjet-Unie N ederlands-Australische conferentie in Canberra geëindigd. Volgens een vrijdag uitgege ven communiqué zijn op de ge zamenlijke Nederlands-Austra lische conferentie over samen werking op bestuursgebied in Nieuw-Guinea de wegen bespro ken voor deelneming van in heemsen in het Nederlandse en het Australische gebied bij de samenwerking op bestuursge. bied. Het communiqué werd na mens de delegaties van beide landen na een conferentie van vijf dagen, welke vrijdag is ge ëindigd, uitgegeven. In dit communiqué werd de nadruk erop gelegd, dat het een couferentie op bestuursniveau betrof en dat deze alleen be voegd was besprekingen te voe. ren en aanbevelingen te doen. die de V.A.R. niet heeft, aldus Tass. Chroesjtsjef zei, dat de Russi sche lening bestemd is voor ma chinerieën en andere uitrusting stukken. Öok zal de Sowjet-Unie technici en deskundigen ter be schikking stellen Amers bezoek aan de Sowjet- Unie noemde de Russische pre mier een nieuwe bijdrage tot de samenwerking tussen de twee landen, waardoor de vriend schapsbanden in het belang van de vrede zullen worden ver sterkt. Chroesjtsjef zei, dat met de terugbetaling een begin zal wor den gemaakt na voltooiing van het eerste stadium van de aanleg van de dam. Maarschalk Amer Is gisteren met een Russisch vliegtuig naar Cairo teruggekeerd. raat, bestemd voor de Britse vloot bij Malta, bevond. Het pakket dat geen radio-ac tieve stoffen bevatte, had men in het wrak teruggevonden. Over de aard van het apparaat wilde de woordvoerder van de Britse ad miraliteit zich niet uitlaten. Hij noemde het niet ongewoon dat dergelijke militaire stukken aan piloten van verkeersvliegtuigen worden meegegeven. (Advertentie) De eilanden voor de Chinese kust In hoge nationalistische militai re kringen op Formosa is vrijdag gezegd, dat er geen sprake kan zijn van inkrimping van de gar nizoenen van Quemoy en Matsoe vóórdat de vuurkracht van de eilanden sterk is toegenomen. Deze verklaring is een ant woord op geruchten in Taipeh volgens welke een gedeeltelijke militaire ontruiming van de na tionalistische eilanden reeds be gonnen is. In genoemde kringen is verder gezegd, dat de aflossing van mili tairen op de eilanden vóór de Chinese kust, die door de vooraf gaande hevige communistische beschietingen was onderbroken, thans wordt voortgezet. Militai ren die 18 maanden op de kust eilanden dienst gedaan hebben, gaan nu met verlof naar Formo sa, zo is gezegd. De communistisch-Chinese ar tillerie heeft vrijdag na een on derbreking van 23 uur de be schieting van de eilandengroep van Quemoy hervat, aldus meldt het nationalistisch-Chinese minis terie van Defensie. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Philip Young heeft donderdag bij zijn vertrek uit New York naar Nederland, ver klaard tijdens de besprekingen, die hü de laatste drie weken op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gehad, ,aan beide zijden een zeer reële overeenstemming over alle Ame rikaanse en Nederlandse vraag stukken" te hebben geconsta teerd Op vragen over de besprekin gen over schadevergoeding voor de door de Indonesiërs onteigen de Nederlandse bezittingen, zeide ambassadeur Young: „Uiteraard nemen de Verenigde Staten voortdurend hun contractuele verplichtingen in het buitenland in beschouwing. Daarbij worden ook de broblemen betreffende de Amerikaanse eigendommen in Indonesië in ogenschouw geno men, en dit is weer indirect van invloed op de eigendommen van andere volkeren". De ambassadeur merkte ver volgens op, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken tot de besprekingen in Washing ton heeft geleverd. „Hij werd zeer goed ontvangen". Antwoordend op een vraag naar aanleiding van de recente verklaring van minister Luns, dat de Verenigde Staten het ten volle eens zijn met Nederland om zich in Nederlands Nieuw-Guinea tegen elk gebruik van geweld te verzetten, zeide de heer Young: „Wij onderschreven de verkla ring van minister Luns over Nw- Guinea ten volle". Het valt niet te ontken nen, dat van het begin van dit jaar af België verkeert onder de invloed van een kolencrisis. Deze uit zich niet, doordat er gebrek aan kolen is of gebrek aan ar beidskrachten om de kolen uit de mijngrond te halen, maar wel in tekort aan af nemers voor de voorraden, die zich dientengevolge tel kens hoger opstapelen. De kolenvoorraden bereikten reeds midden mei het recordbe drag van 4,25 miljoen ton, een cijfer, dat vergeleken moet wor den met 1,41 miljoen ton eind 1957 en met 0.24 miljoen in het midden van 1957. De kolenvoor raden konden reeds toen op on geveer 1/7 van de jaarlijkse pro- duktie van de Belgische kolen mijnen worden geschat en men rekende, dat zij tot het eind van het jaar zouden oplopen tot 5, wellicht 6 miljoen ton. De hoofdoorzaak werd gezocht in het feit, dat, al werden de prij zen verminderd, toch de verko pen, zo naar binnen als naar buiten, ernstig terugliepen. In april 1958 lagen de kolen- verkopen in België, niettegen staande de winter aanhield,met 2Vi% lager dan in maart en zelfs met 28% lager dan in april 1957 In de eerste vier maanden van 1958 lagen zij met 5,19 miljoen ton bijna 2 miljoen ton of 27% lager dan in de vergelijkende pe riode van het vorig jaar. De ver kopen vor de particuliere huis houdens waarvan vele zijn over geschakeld op gas- of oliever warming, liepen zelfs met rond 50% of ruim 1 miljoen ton terug, terwijl de industrie-teruggang zich minder sterk uitsprak, maar slechts door een hoger bedrag van een enkele tak werd onderbroken. ALLES SPANT SAMEN. Nu is het wel waar, dat tegen over deze bedenkelijke cijfers zich stelde, dat de koleninvoe- ren eveneens verminderden, maar dit werd teniet gedaan door het feit, dat de kolenvoort- brenging in het geheel niet terugliep; integendeel, reeds in de maanden van januari tot april 1958 met ruim 10 miljoen ton ongeveer 190.000 ton hoger was dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Het is alsof alles samenspant om de positie der steenkolen mijnen te verslechteren. Men verlieze niet uit het oog. dat in de voorafgaande maanden van 1957 al het nodige was gedaan om het aantal arbeiders te ver meerderen. Het is dus begrijpe lijk, dat ondanks de bovenver melde cijfers de mijndirecties aarzelden om de met veel moei te verkregen buitenlandse hulp krachten zonder meer gedaan te geven. Het aantal der ar beidskrachten was aanvang mei weliswaar met 147 500 iets min der dan eind 1957, maar toch nog altijd ruim 3500 hoger dan een jaar geleden. Ten gevolge van de in ver schillende mijnen doorgevoerde moderniseringen, en de aan passing van de buitenlandse arbeiders aan de Belg'eche mijn arbeid, is de produktle ook weer zienderwijze gestegen. In 1956 was het gemiddelde cijfers van de produktiviteit per arbeider en per dag 841 kg, in 1957 838 kg, maar nu is dit reeds weer tot 850, ja, zelfs 870 kg gestegen. MIJNEN SLUITEN? De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles, die onder meer een bezoek van drie dagen aan For mosa heeft gebracht, verklaarde vrijdag bij aankomst op het vliegveld te Washington tegen over verslaggevers: „Mijn be sprekingen met president Tsjiang Kai Sjek zijn bijzonder bevredigend verlopen". Hij voeg de hieraan toe, later op de dag verslag aan president Eisenho wer te zullen uitbrengen. AANHOUDEND ZACHT. Een krachtig gebied met zeer hoge barometerstanden strekt zich van Ierland, via België naar Oostenrijk uit. Eromheen stroomt vochtige en zachte lucht van de Oceaan via Schotland naar de Noordzee en vandaar naar Dene marken en Noordwest-Duitsland. Ons land lag juist aan de rand van deze stroming. De erin aan wezige wolkenvelden losten bo ven ons land vrijwel nergens op. Alleen in het noordwesten is het enkele uren zonnig geweest. De zonnestraling heeft in dit jaargetijde te weinig kracht om het wolkendek dat vier tot zeven honderd meter dik is en waarbo ven het stralend weer is, overdag te doen afnemen. Aanvoer van drogere lucht vindt nog niet direct plaats, daar wij ook vandaag dicht bij de as van het hogedrukgebied vertoe ven, met het gevolg dat er weinig wind zal zijn. De mist welke zich in de nacht en vroege ochtend hier en daar zal vormen, zal maar langzaam optrekken om over te gaan in laaghangende be wolking. De kans op opklaringen is niet groot, hoewel op enkele plaatsen de zon wel even zal doorbreken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Tamelijk somber. Overwegend zwaar bewolkt en aanvankelijk hier en daar ook mist. Slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwak ke tot matige westelijke wind. Zacht weer. Dulles zei verder: „Wij kun nen deze delen van de wereld niet bezoeken, zonder terug te keren met een gevoel van dank baarheid. Dat er in zo vele ge bieden mensen wonen, die be reid zijn voor de idealen, welke ook die der Ver. Staten zijn, te vechten, en zo nodig te sterven. De Ver. Staten zouden, wan neer deze mensen er niet waren, omsingeld zijn en in een wan hopige positie verkeren. Want wij "vormen het uiteindelijke doel der communisten, en het is een goed ding, dat wij over dergelijke stoere bondgenoten beschikken. In antwoord op de vraag, of zijn bezoek aan Formosa de vooruitzichten voor de vrede had verbeterd, verklaarde de minister dat de keus tussen vrede en oorlog aan de commu nisten is, „en zij zijn agressief", waaraan hij toevoegde„Ik weet niet, wat hun volgende stap zal zijn. Ik kan hun ge dachten niet lezen". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar geven op de be richten uit Taipeh, dat genera lissimus Tsjiang Kai Sjek erin heeft toegestemd de sterkte der nationalistiche troepen op de kusteilanden met vijftien- tot twintigduizend man te vermin deren, mits de communisten de vijandelijkheden staken en het nationalistische leger meer mo derne wapens ter beschikking worden gesteld. ZONDAG 26 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.06 1.15 1.41 2.21 2.31 1.50 2.30 2.40 MAANDAG 27 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.38 2.13 2.53 3.03 n.m. 1.44 2.19 2.59 3.09 Dit nummer bestaat uit 10 jiafiina s ZON MAAN op onder op onder Okt. 25 7.21 17.27 16.36 4.58 26 7.22 17.25 17.00 6.01 27 7.24 17.23 17.25 7.04 28 7.26 17.21 17.54 8.05 29 7.28 17.19 18.28 9.06 30 7.30 17.17 19.07 10.04 31 7.31 17.15 19.52 10.57 Tegen de mijndirecties is de eis vernomen, dat tot sluiting van de niet rendabele mijnen zal worden overgegaan. Aan vankelijk hebben zodanige mij nen in de Borinage het bedrijf gedurende enkele dagen per week stilgelegd; er zijn directies van ondernemingen geweest, die besloten hebben bepaalde mij nen geheel te sluiten. Nu moge dit leiden in de toekomst, zelfs in de nabije toekomst, tot een vermindering van 10.000 ton, maar dit is geem.zinds voldoen de. Het parlement heeft, voordat de jaarlijkse zitting werd geslo ten, een wet aangenomen ten behoeve van de met Iikwiditeits- moeilijkheden strijdende kolen mijnen. Dientengevolge is het de mijnen mogelijk gemaakt om tegen verpanding van de voor raden bankcredieten op te ne men. Maar de Belgische staat geeft voor deze credieten geen garantie. Het blijft zelfs nog onzeker in hoeverre de wissels, die de banken in dit verband aanvaarden, door de Belgische Nationale Bank geredisconteerd zullen worden. Zodoende is het de vraag of de mijnen veel met dit wetsvoorschrift hebben ge wonnen. Sanering! INMIDDELS BLIJKT, dat ondanks alle in het werk gestel de pogingen om de voorraden te verminderen, de productie zich nog steeds op hetzelfde hoge peil blijft voortbewegen. Deze productie bedroeg in het eerste halfjaar 1958 met 14,4 miljoen ton ongeveer 2% minder dan in het eerste halfjaar 1957, terwijl het in het 2de kwartaal in dat opzicht bleef zwel onder het eerste kwartaal 1958 als onder 2de kwartaal 1957. Het kan daarom niet verwon deren, dat de nieuwe Belgische regering een zo spoedig moge lijke sanering van de kolen mijnen als één harer voornaam ste taken beschouwde. Daarme de werd belast minister Schey- ven, die ook de Nationale Ko- lenraad en de parlementaire commissie duidelijk maakte, dat alle protectionisme en dirigisme illusies, niet anders dan illusies konden blijven. Hij wees erop, dat de sedert het einde van de oolog gevoerde dirigistische ko- lenpolitiek nu tot de grootste crisis had geleid, die de Belgi sche kolenmijnenbouw ooit heeft gekend. Het moest dus, zo meende hij, komen tot een sane ringsplan, dat niet alleen op pa pier zou staan, maar met grote kracht zou worden uitgevoerd. DE pot verwijt de ketel. IN christelijk-sociale kringen verwijt men de voormalige libe rale minister van ecnomische zaken, Rey, dat hij verzuimd heeft om in 1955 van de guns tige conjunctuur gebruik te ma ken om reservefondsen te wor men, die de kolenmijnen in staat zouden hebben gesteld de thans heersende crisis gemakke lijker te dragen. Daarbij komt nog, dat zich in de verhouding tussen de hoge autoriteit van de K.S.G., en de Belgische regering tekenen voor doen, die niet bevredigend zijn. Van Belgische zijde wordt aan dit hoo" gezag verweten, dat het zich weinig aan de Belgische crisis laat gelegen liggen, ter wijl daartegenover dit gezag er op wijst, dat de Belgische mij nen althans hun goede wil zou den kunnen tonen, door prijs verlagingen op grote schaal aan te kondigen. Maar de Belgische mijnen zeggen weer, dat zulke prijsverlagingen geen invloed op de afzet der kolen zouden vinden, maar hoogstens de ren- tabilileit van de mijnen, voor zover die nog bestaat, en daar mede ook alle mogelijkheden tot doorvoering van moderniserin gen, zouden verminderen. De samenwerking tussen de minis ter van economische zaken en de vertegenwoordigers der mij nen heeft tenslotte ertoe geleid, dat de pot de ketel niet bleef verwijten, dat hij zwart ziet, maar dat de handen in elkande?" zijn geslagen om tot een reëele oplossing der moeilijkheden te komen. Dat neemt echter niet weg, dat, naar het Belgische oordeel, ook het hoog gezag van de K.S. G. meer medewerking moet to nen dan totdusverre aanwezig is gebleken. Minister Scheyven wil daarom nog eens opnieuw in Luxemburg, nog steeds de tijde lijke zetel der K.S.G., aanklop pen. Maar dan zal met de illusie moeten worden gebroken, dat nog steeds talrijke onrendabele kolenmijnen kunstmatig in het leven worden gehouden, hetgeen juist één der dingen is, die bij de oprichting van de K.S.G. voorop stonden te moeten ver dwijnen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden,).

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1