Provinciaal nieuws RADIO en TELEVISIE EEN MEESTERWERK IS ZOEK Kant< AGEND Algemene financiële beschouwingen over Rijksbegroting Mindszenty mag niet naar Rome TERNEUZEN AARDENBURG. AXEL CLINGE. SLUISKIL. IJZENDIJKE RECHTSZAKEN H. A. BO W eek-e Ree Fa E.A.IJ TWEEDE KAMER Gistermiddag heeft de Tweede Kamer een aanvang- gemaakt niet de algemene financiële be schouwingen over de rijkslx'gro- ting voor het dienstjaar 1959. De heer Van Leeuwen (VVD) betoogt, dat Nederland een rela tief niet bevredigend welvaarts peil kent. Meer welvaart is z.i. te bereiken met behulp der tech niek en door verbeterde arbeids- methoden. De bestedingsbeperking is naar sprekers oordeel eenzijdig neergekomen op het bedrijfs leven. Van een goedgerichte conjunc. tuurpolitiek is z.i. weinig terecht gekomen. Als men de conjunc tuur wil beheersen moet men be ginnen bij zich zelf. Een even wichtig bedrag is noodzakelijk voor de overheid, die een groot deel der bestedingen verrifcht. Spreker zegt bevreesd te zijn dat het evenwicht verstoord zal worden door het grotere beroep van de overheid op de kapitaal markt dan de particuliere bespa ringen gedogen. Met de progno ses. die de minister in de mil joenennota stelt kan hij het niet eens zijn. De heer Van Leeuwen meent, lat besparingen via spaarban ken, verzekeringsmaatschap pijen enz., geen bijzondere lasten moeten worden opgelegd. Men moet zich z.i. instellen op een rente, die niet ver afwijkt van die welke geldt in de andere E.E.G.-landen. Bij zijn verdere bespreking van de noodzakelijk heid van evenwicht tussen bespa ringen en investeringen betoogt spreker, dat het onjuist is te menen, dat royalere bestedings mogelijkheden aanwezig zijn. Het door de minister beoogde bespa ringspercentage is niet bereikt. Spreker is het er mee eens, dat men moet komen tot af schaffing der consumentensub sidies. Maar hoe moet het bij die afschaffing dan gaan met de lonen? De heer Lucas (KVP) vraagt nadere inlichtingen over de gron den waarop de minister conclu deert dat voor 800 miljoen een bruto beroep op de ópen kapi taalmarkt zal moeten worden gedaan. De heer Lucas zegt de nood zaak der bestedingsbeperking te hebben erkend. Maar als het gaat om de categorieën en de omvang dan ontstaan de me ningsverschillen. O.m. geeft spreker te kennen er mede akkoord te gaan, dat een groot deel van het nationale iinkomen besteed wordt voor de woningbouw. Voor andere be- stedïngscatagoriën zullen met het oog daarop beperkingen moe ten worden aanvaard. Hij zegt zich af te vragen of de regering niet te veel doet voor tx>t omlaag drukken der beste dingen in de bedrijven en te wei nig voor bet scheppen van ar beid in de toekomst. De heer Lucas bepleit de wen selijkheid van het sparen. Grote zorg is z.i. nodig voor de opvoe ring van het nationale inkomen. Het welvaartsniveau in Neder land is lager dan het niveau in de ons omringende landen. In dit verband merkt hij op, dat het fiscale klimaat ongunstig is. Hij betreurt het, dat de regering van nienng is dat de tijdelijke be lastingverhogingen moeten wor den bestendigd. De heer Lucas erkent, dat het moeilijk is aan te dringen op be lastingverlaging, doch hij ves ligt de aandacht erop, dat in an dere landen voor de inkomsten belasting gunstiger tarieven gel den. De heer Van de Wetering CH) zegt meer kritiek te hebben op de begroting voor 1958 dan op die voor 1959. De begroting 1958 was te optimistisch opgesteld. Uit begrotingsoogpunt was 1958 een somber jaar. Spreker vraagt hoe de minis ter staat tegenover de met veel tam-tam aangekondigde actie van een grote bank om kleine persoonlijke leningen te ver strekken. Vervolgens geeft hij als zijn oordeel te kennen, dat men met de huidige begroting dieper in de put raakt. Hij vraagt wat de minister bedoelt met de verkla ring, dat voor 1960 een zeer be langrijk begrotingstekort niet toelaatbaar is. Spreker betoogt, dat er een grens moet worden gesteld aan de totaliteit der belastingen. De overheid moet zijns inziens ko men tot bezuinigingen. De minis ter beziet de ruimte op de kapi taalmarkt te optimistisch, meent de heer Van de Wetering. De ramingen voor 1959 dienen bij de werkelijke uitgaven aan te sluiten, zo betoogt de heer Van de Wetering, die vervolgens con cludeert, dat de inkomstenra ming 300 miljoen te hoog is. Dc heer Van Eijsdcn (AR) verklaart te onderschrijven 's ministers opvatting, dat het be waren van het monetaire even wicht en het probleem der be sparingen alle aandacht verdie nen. Spreker vraagt of de rege ring aan het vraagstuk der lo nen en huren een zodanige ur gentie toekent, dat nog in dit parlementair jaar voorstellen kunnen worden verwacht. Wanneer, zoals de minister heeft gezegd, de stijgende lijn in de uitgaven van de gemeenten moet worden omgebogen, kan dat naar sprekers oordeel ook bij het rijk. De heer Bakker (CPN) be toogt, dat er een consumptieda ling van zeker 2 te constate ren valt. Bovendien is de belo ning in geld gedaald. Grote ca tegorieën arbeiders hebben niet alleen een stijging der prijzen meegemaakt in de laatste twee jaren, maar bovendien een loons verlaging. Hij stelt vast, dat er een doorgaande bestedingsbeper king is geweest, door de prijs stijgingen en de loonsverlaging. Hij vraagt o.m. hoe het moge lijk is dat de consumenten niet hebben geprofiteerd van de al gemene daling van de groothan- delsprijzen. Te half zes wordt de vergade ring geschorst. REGELING VAN WERK ZAAMHEDEN De Tweede Kamer heeft gis termiddag o.a. besloten volgende week woensdag de begroting van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in behandeling te nemen. Dit zal geschieden nadat de minister van Financiën geantwoord heeft op de opmerkingen bij de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting, welke gister middag en avond werden gehou den. De vergaderingen, welke vol gende week dinsdag, woensdag en donderdag worden gehouden, zullen des avonds worden voort gezet. PREVENTIEVE GEZOND HEIDSZORG IN DE BE DRIJVEN De Tweede Kamer heeft gister, middag in tweede lezing behan deld het wetsontwerp, houdende aanvulling van de veiligheidswet 1934 en de stuwadoorswet met bepalingen omtrent preventieve gezondheidszorg in de bedrijven. Hierbij zijn geen ingrijpende wij zigingen meer aangebracht. Het wetsontwerp werd aange nomen met 66 tegen 53 stemmen, die van WD, KVP en SG. De Hongaarse regering heeft geweigerd kardinaal Mindszen ty toestemming te geven naar Rorjie te gaan, aldus heeft radio-Boedapest meegedeeld. In een woensdag aan de Ame rikaanse zaakgelastigde in de Hongaarse hoofdstad overhan digde nota wordt gezegd, dat de Hongaarse regering een Ameri kaans verzoek de kardinaal naar het conclaaf te laten gaan, van de hand wijst. Het Amerikaanse verzoek is, aldus de nota, een ontoelaat bare inmenging in de binnen landse aangelegeheden van Hongarije. Idien de kardinaal een vrijgeleide zou worden ge geven, zou dit betekenen, dat hij' Wdf üt vrijgelaten of dat zijn straf wordt opgeschort. Deze kwestie kan in geen enkel geval het onderwerp zijn van afspra ken tussen de regeringen van de twee landen, aldus de Hon gaarse nota. Een woordvoerder van het State Department noemde later de Hongaarse verklaring, dat het Amerikaanse verzoek een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden is geweest, „verwonderlijk". De woordvoerder voegde hier nog het volgende aan toeDe Ver. Staten, hebben op uitdruk kelijk verlangen van het heilig college van kardinalen de Hon gaarse regering verzocht kardi naal Mindszenty een vrijgeleide te geven om het conclaaf voor de pauskeuze in Rome te kun nen bijwonen. ZATERDAG 25 OKTOBER. VRIJDAG 24 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: De Lord, de Lady en de Butler. ZATERDAG 25 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theatcr, 8, uur: De Lord, de Lady en de Butler. Concertgebouw, 8 uur: De pas des doods. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Carnaval in Wenen. KRAAG: Café-restaurant „De Kraag": Wildprijskamp; in schrijving 67 uur. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, Zaagstraat, 7 uur: Film avond Vogelbeschermings- wacht Oost Z.-Vlaanderen. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Koorzang; 7.30 Voor de jeugd7.40 Gram.7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram,12.00 Middag klok; 12.03 Promenade orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Verv. orkest; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer, 13.20 Lichte muz.13.45 Voor de jeugd; 14.10 Metropole orkest; 14.45 Kroniek van letteren en kunsten. 15.20 Gram.15.40 Boekbespr., 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans16.20 Voor de kinderen; 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muziek; 18.00 Jour nalistiek weekoverzicht18.10 Strijkorkest; 18.30 Gram.; 18.45 Van klanten en wanten weten; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.20 Lichtbaken19.35 Concertge bouworkest 20.30 J a met mij 20.35 Gevar. progr.22.05 Kunst in de veiling22.25 Gram.22.30 Sport; 22.35 Wij luiden de zon dag in; 23.00 Nws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 Franse mu ziek. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym. 9.10 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld; 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Cabaret; 11.15 Buitenl. weekoverz.11.30 Pia norecital; 12.00 Hammondorgel en zang; 12.30 Land- en tuin bouwmed. 12.33 Gram.13.00 Nieuws; 13.15 Jazzmuz.13.40 Sport; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Harmonieorkest; 15.05 Van de wieg tot het graf15.20 Gram.; 15.30 Omroepork.; 16.20 Boekenwijsheid; 16.40 Meisjes koor; 17.00 Nieuwe gram.; 17.30 Act.; 18.00 Nieuwe en comm.; 18.20 Hammondorgel18.35 Mu- ziekkiosk; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Machten en men sen 19.45 Deze week19.50 Iets voor niets; 20.00 Nieuws; 20.05 Schets; 20.13 Gevar. progr.; 21.30 Social, comm.21.45 Gram. 22.00 Dansmuz.22.35 Opspo ring verzocht; 23.15 Nieuws; 23.30 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht12.34 Gespro ken aperitief12.45 Gram.13.00 Nieuws; 13.11 Radio Almanak; 14.30 Radiojournaal15.00 Ac cordeonrecital15.15 Gram.; 15.45 Accordeonrecital16.00 Or kest; 16.45 Engelse les.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gregoriaanse gezangen17.30 Gram.; 18.00 Klankbeeld; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.21.15 Amus. orkest, 22.15 Verzoekprogr.23.00 Nws; 2305 Gram. Televisieprogramma. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Gesprek; 20.30 Waterproef, musical20.45 Amorpheus, éénacter20.55 Oude filmfragmenten; 21.15 Ge var. programma. VL. BELG. T.V.17.00 Voor de jeugd; 19.00 Religieus progr., 19.45 Panorama 20.15 Filmin termezzo 20.30 Gevar. progr. 20.55 Feuilleton 21.20 Showpro gramma; 22.15. Rep.; 22.45 Nws. Brandweeravedstrijden. Op de Markt worflen morgen middag brandweerwedstrijden gehouden, waaraan door elf brandweerploegen van de vrij willige brandweer, de korpsen der B. B. en van bedrijven zal worden deelgenomen. Onze gemeente beschikt nu ook over een derde brandweerploeg, die speciaal is bestemd voor het nieuwe gedeelte tTerneuzen „over de brug"). Na afloop zal burgemeester Teilegen in de bovenzaal van ho tel „Centraal" de prijzen uitrei ken. Voorlichtingsavond voor Vrouwenbond N.V.V. Onder voorzitterschap van me vrouw Dierikx-Harms werd gis teravond in café „Dé Vriend schap" een voorlichtingsavond gehouden voor de leden van de afdeling Terneuzen van de Vrou wenbond van het N.V.V. Voor deze geslaagde avond bestond van de zijde der leden een grote belangstelling. Mevr. Dierix-Harms heette de leden van harte welkom en in het bijzonder de spreker van de avond, de heer Beetsuit uit Am sterdam, die aan de hand van kleurendia's het een en ander zou vertellen over de produkten van het Nederlands Fabrikaat en de voordelen die hieraan zijn ver bonden. Het allereerst liet de heer Beets schitterende kleurendia's zien van bloemen, een wel bij uit stek Nederlands produkt. Vervolgens kwamen de Etna- haarden en kachels aan de beurt en ook hierover beschikte spr. over mooie kleurendia's. Met behulp hiervan kon hij interessante bijzonderheden ver tellen over de fabricage. Tenslotte werd vóór de pauze een beeld gegeven van de Crack- freeststijfseltabrieken. Gedurende de pauze had een gratis verloting plaats van ver schillende produkten van het Ne derlands Fabrikaat. Na de pauze gaf de heer Beets nog een beeld van Electro-stof- zuigers en van katten- en honden brood. Daarbij werden mooie kleurendia's over en van dieren vertoond. De heer Beets besloot met een korte, duidelijke uiteenzetting te geven over een nieuw produkt .kaaspoeder. De presidente, dankte namens de aanwezige dames de heer Beets hartelijk voor zijn prettige en leerzame uiteenzetting. Gevonden voowerpen. Aan het bureau van politie al hier zijn al gevonden aangege ven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adres sen Rode step op luchtbanden, Van der Bent, Noordstr. 85; herenhorloge (zonder band), P. Moes, Tholensstr. 60; muntbil jet, A. v. d. Griek. Scheldekade 27; benzinedop, Ko Dekker, Ju- lianastr. 37; 2 muntbiljetten, M. Romeijnsen, Hogendijk 27; twee jutezakken, A. Frederiksen, Chrysantstr. 43; kindersokje (wit met zwart), Hans Sevaal, Irene- straat 28; halsketting, Mati Hoekman. Stationsweg 13; twee huissleutels aan elkaar, P. Dam, Rozenstraat 122; hoofddoek, M. Klaassen, Burg. Geillstr. 19; rode want met groen afgezet. Jo de Mul, Vlooswijkstr.. 7; grijze portemonnaie met 2 sleutels, J. Machielsen, Nieuwediepstr. 67 grijze vulpen, P. Klaassen, Tho lensstr. 62; portemonnaie met bankbiljet, P. Kaijser, Emma- laan 1beige dameswant, Roe- lands. Nieuwstr.zilveren ringe tje, Saartje Meeusen, Blokken 9; een tijgerkat, G. van Doorn, Javastr. 2710 loten van de Bel gische loterij, Elly Schalk, Ju lianas tr. 26; beige kinderregen jasje, Verstraete, Langestraat 2, Hoek. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd en aldaar terug te bekomen: dekzeil, brui ne driehoek portemonnaie, ro zenkrans, glacé herenhand- bruine kinderportemonnaie en schoen, sleutel van rijwielslot, en een schooïabonnement t.n.v. J. F. G. Roeloffzen. Benoeming. Met ingang van 1 januari 1959 is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. lagere school te Eede mej. S. van de Wynckel, thans onderwijzeres aan de R.K. jongensschool te Sluis (Advertentie). Burggraf f 1295.' GRAETZ: constante, stralende beeldhelderheid met constante, maximale beeldscherpte. GRAETZ; verfijnde klank door de GRAETZ KLANKCOMPRESSOR die elke toon de ruimte geeft. GRAETZ: Uw keuze waard!.TV en radio/tclevisiecombi- naties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 11 modellen; van f825.- tot f2595.-. En ook Graètz radio met klankcompressor voldoet aan al Uw eisen! Importeur: N.V.Thabur- Den. Haag. door HILAIRE BELLOC 59) Nadruk verboden. ,,In 10 minuten ben ik terug", ratelde de onverbiddellijke tong. „En ik zal het zelf wel brengen. Anders verlies je het maar met je dronken kameraden!" „Maar. vrouwtje", zei de diep belasterde en beledigde heer des huizes, ..vrouwtje!" „Niks te „maar vrouwtjezei de dame. „Ga aan het werk!" En Archibald ging aan het werk. Hij zuchtte erbarmelijk. Hij was iemand met een gewe ten. En het was gevaarlijk, als hij iets schreef, wat niet waar was. Maar er was iets, dat nog gevaarlijker was, dat wasniet doen, wat zijn vrouw zei. Zo schreef hij ..Ik dineerde gisteren bij de markiezin van Norbolt (wat een voortreffelijke gastvrouw!) en zij vertelde me nieuws, dat niet alleen haar ontelbare vrienden zal verheugen, maar ook iedere kunstminnaar in binnen- en buitenland. Bourrot's meester werk is teruggevonden, en zoals te verwachten was, is deze grootste kunstkenster en kunst liefhebster er de eigenares van geworden. Ik geloof, dat ik wat onbe scheiden was, toen ik vroeg, on der welke» voorwaarden zij het verkregen had, maar ze tikte me speels met haar lorgnette" (was het nu lorgnette of lorg non hij verknoeide drie minu ten in angst en twijfel; hij zocht het op, eerst in het Boek der Etiquetten. dan in Boulters Kleine Encyclopedie en hij vond het in geen van beide. Hij aar zelde nog, toen hij een maar al te goed bekende stap van het naderend noodlot op de trap hoorde. Toen maakte hij er gauw een slot aan). „Zij zei me, dat ik binnen korte tijd het meesterwerk zou mogen zien. Ik hoop gaarne van die uitnodi ging gebruik te maken. En ik hoop, dat u me benijdt." „Ben je nu klaar, Archibald?" klonk de stem voor de deur. ..Ja. vrouwtje", antwoordde zijn nederige stem. „Nu. geef het mij dan. Kun je dan niet zien. dat ik de deur niet kan open doen? Ik heb mijn handen volIk moet ook al het werk alleen doen!" Plichtmatig deed hij de deur open en legde de copy in een enveloppe op het blad. dat de dame droeg en dat vol stond met potten en pannetjes voor de lunch. „Ik moet me maar dood wer ken". zei ze, „en jij steekt geen hand uit en laat je vrouw maar sjouwen als een slavin, terwijl jij je tijd verknoeit aan die vuile krantenrommel." ..Maar, vrouwtje!" protesteer de hij weer. Maar ze kon niets meer hebben. Hij dronk z'n koud geworden koffie uit, wachtte even, tot de magere majesteit zich gekleed had', hoorde de deur achter haar dicht vallen. slaakte een zucht van verlich ting, en was er in alle geval zeker van, hetgeen in deze el lendige en moeilijke wereld ten minste iets was, dat Olivia want zo heette zijn levensge zellin) niet de vrouw was om iets te verliezen of om te verge ten, het af te leveren. Als het nu maar waar was. wat erin stond Al die alinea's werden opge nomen De alinea's van Gol- ders Green en de twee alinea's van Bohemia, beide helften van Lothario, die op zo vertrouwe lijke voet staat met de groten dezer aarde. En de twee helften spraken elkaar absoluut tegen. Het was onzin zoDezelfde Lo thario beweerde, dat twee ver schillende personen hetzelfde schilderij hadden. Maar de re dacteur. die een slaapmutsje ge nomen had en copy te kort kwam, liet ze allebei door. Hij vloog eruit. Maar de 2' miljoen lezers van „The Howl" verna men, dat niet alleen de hertog van Emonsillado het meester werk gekocht had, maar lady Norbolt evengoed! De volgende morgen zat de heer Capstan, die welbekende figuur van de paardenrennen, bij zijn vriend den hertog aan .ie ontbijttafel in het Plantage net. waar hij hem kwam afha- en voor een bezoek aan de laarden Zijn gastheer las glimlachend beide eerste ali nea's over zichzelf en de Bour- rot, toen Capstan plotseling op keek, omdat hij een luide uit roep hoorde. Hardman. Duque de Emonsillado in Castilië en Wat te denken en verwachten van 10 jaar staat Israël? Over dit onderwerp sprak ds. Tabaksblatt uit Den Haag in het torenlokaal van de Nederl. Hervormde Kerk. Dit lokaal was te klein voor deze gelegen heid en er moesten stoelen wor den bijgeplaatst. Ds. P. J. Pennings leidde de spreker met enkele woorden in en liet hierna ter opluistering een plaat draaien waarop Leo Fuld het lied zong van de wan delende Jood: „Waar moet ik naar toe; het was hetzelfde in ieder land." Ds. Pennings las nog gedeel ten uit de Schrift, n.l. uit Psalm 33„Laat alle inwoners voor de Heer vrezen" en uit Jesaja 35 „Als levend teken dat God Zijn volk niet heeft losgelaten". Na deze inleiding ving ds. Tabaksblatt zijn rede aan en schetste hoe na de tweede we reldoorlog de staat Israël is ont staan. Hoe landen en volken zijn vrij gemaakt en hoe vlug men overging tot de orde van de dag. Maar het stichten van staat Israël, het vrij worden van het Joodse volk, welke een deining heeft dit veroorzaakt! Het volk van Israël heeft daar slechts een kleine opper vlakte gekregen en men heeft daar moeten vechten tegen een 40-voudige overmacht. Men heeft inderdaad getracht dit volk in de zee terug te drin gen. Dit is niet gelukt en zal ook nooit gelukken. Dit volk heeft een wonder gepresteerd met zijn opbouw en heeft dit ge daan met het geweer aan de voet. Het Joodse volk is een uitver koren volk en dit brengt lijden met zich mee. Het heeft gevoch ten voor zijn leven en dan is men tot grote dingen in staat. Spreker vroeg of men hier de vinger Gods in kon zien en ant woordde hierop bevestigend. Want ai bloeit de vijgeboom nog niet, toch ontluikt er iets en men voelt, dat hier in het verborgene iets geboren wordt. Er groeien nu rozen in de woestijn, en de Hollandse koeien grazen in de weiden, waar nu gras genoeg is. IsraëL biedt nog maar aan 15 procent der Joden een tehuis, dus 85 procent leven nog onder andere volken. Het volk Israels zal eerst vrij zijn wanneer het de komst van de Messias aan vaardt en vooral het jonge volk wacht in. drommen op de ver lossing van het rabbijnse juk, en wil de geschiedenis uit het Oude Testament voortzetten in de aanvaarding van de Zoon Gods, Jezus de Nazarener. Deze rede werd met grote aandacht gevolgd en enkele vragen werden tot in détails be antwoord. Ds. Pennings dankte de spre ker en ging voor in dankgebed. Hij verzocht de avond te beslui ten met het gezamenlijk zingen van Psalm 72 2. „De bergen zullen vrede dragen. De heuvels heilig recht". Zangdienst Geref. Kerk. Het bestuur van de Geref. Kerk in de Pironstraat alhier is voor nemens om eenmaal per maand op zaterdagavond een zangdienst te houden. Omlegging verkeer. Voor verbeteringswerken aan de rijksweg no 60 onder de ge meente Clinge, zal deze weg ter hoogte van het kruispunt „De Roskam" tussen km 1,3 en km 1,6 met ingang van a.s. maandag 27 oktober 1958 tot en met 25 no vember 1958, of zoveel korter als mogelijk zal blijken, voor alle rij. verkeer, uitgezonderd dat met rijwielen en rijwielen met hulp motor, worden gesloten. Het verkeer zal worden omge leid over St. Jansteen. van Manuada en Bo in Aragon, had „The Howl" in zijn linker hand gegrepen, sloeg er woedend mee op de tafel voor hem. Zijn rechtervuist hief hij dreigend in de lucht, zijn gezicht was harts tochtelijk vertrokken en uit zijn wijd open mond golfden de vreemdste kreten van woede. ..Wat was dat? Naar de pomp met d'rAls ik haar te pakken krijg! Die Borstal is mesjogge!" En intussen verfrommelden zijn vingers het mooie sterke papier van lord Borstal's orgaan der openbare mening. Maar dan deed hij ermee, of het de onge lukkige Verecundia zelf was en hij scheurde het woedend in tweeën, terwijl hij maar zijn woedende kreten bleef uitstoten. „Ik zal d'r laten vervolgen!" brulde hij. „Ik zal haar in de gevangenis brengen. Ik zal Hij huilde en knarsetande en tenslotte snakte hij naar adem. Hoffelijk klopte Capstan hem op zijn rug. Maar dat maakte het nog maar erger. Nu hij weer op adem gekomen was, begon zijn woede opnieuw en gaf uiting aan zijrt toorn tegen Capstan zelf en al de inwoners van deze eilanden, tegen verdachte gekke Franse schilders en gemene ro wers uit Mayfair en al die riool ratten, die zich zo voeldenhij raasde verder over verschillen de onwaardige dingen uit Vur- ry's en zijn jeugd daar in de verre Stille Oceaan en begon toen maar steeds verder te ra zen en te schelden, tot hij vol komen uitgeput was. (Wordt vervlogd.) Lichte boteing. Gisterochtend omstreeks kwart over elf had alhier een aanrij ding plaats tussen een vee-auto bestuurd door de heer G. J. H. uit Sint Jansteen, en een perso nenauto, bestuurd door de heer S. G. te Serooskerke. Oorzaak hier van was dat beide bestuurders, rijdend in tegenovergestelde rich ting, door ontsnappend stoom het zicht was ontnomen. Het ongeval vond plaats ter hoogte van de overlaadinstalla- tie van de A.C.Z.-kade waar werkzaamheden aan de dam- wand worden uitgevoerd. Ter waarschuwing aan het verkeer is aldaar aan beide zijden 'n goed zichtbaar bord geplaatst, waarop vermeld staat: Opgepast voor- stoom en olie. Van de personenauto werd het linkervoorspatbord ingedeukt, en het linkerwiel beschadigd, ter wijl de schade aan de vrachtauto niet noemenswaard bleek te zijn. Beide chauffeurs reden als bij dichte mist met ontstoken ver lichting. Internationale kanarie- toonstelling. Dat de vereniging van vogel liefhebbers „De Vogelvrienden" reeds over prima materiaal be schikt, bleek op de internatio nale kanarietentoonstelling te St. Genesius-Rode (bij Brussel* waar haar leden de volgende prij zen behaalden: De prijs voor de grootste in zending ging naar L. Jaumotte met 33 yogels. Hierbij wist hij 24 eerste prijzen, waaronder de bes te buitenlandse vogel, en 9 2e prijzen te behalen. Jos van de Bunder behaalde met 6 vogels 4 le en 2 2e prijzen. O. Scherbeijn 4 le en 1 2e prijs. G. Verhoosel 4 le en 1 2e prijs. G. Vennix 4 le en 1 2e prijs. H. Verhoosel 1 le prijs, K. Hamelink 3 2e prijzen. Uitslag schieting. De alhier gehouden schieting op dl liggende wip bij Albr. Groosman had tot uitslag: Hoogvogel J. de Pré, le zijvo gel A. Boeije te Biervliet, 2e zij- vogel J. Wijffels te Biervliet. De beschikbaar gestelde beker ging naar L. Bonte te Bouehaute. Het grootst aantal vogels schoot J. de Vilder, alhier. KORT GEDING VAN ARTSEN TEGEN HET BESTUUR VAN ZIEKENFONDS WALCHEREN. Voor de president van de ar rondissementsrechtbank te Mid delburg heeft gisteren een kort geding gediend tussen de zenuw artsen G. J. W. P. en A. J. B. enerzijds en het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds Wal cheren anderzijds. De artsen hadden het fonds bestuur gedaagd teneinde op schorting te verkrijgen van het besluit, dat tot hun ontslag leidde per 16 oktober j.ï. wegens onregelmatigheden bij het decla reren van z.g. herhalingskaar- ten. Pleiters waren voor de artsen resp. mr. J. P. Hogerzeil uit Zwol le an mr. Th. Sprey uit Amster dam, en voor de gedaagde mr. A. J. van der Weel uit Middel burg. De beide raadsleden van de eisers betwistten de bevoegdheid van het ziekenfondsbestuur de artsen te ontslaan op grond van de vermeende onregelmatig heden. De juiste weg was huns inziens geweest zich tot het me disch tuchtcollege te wenden, dat de bevoegdheid heeft de dokters te corrigeren, of tot de rechter, die de verbintenis had kunnen deen ontbinden. Zij laakten de handelwijze van het bestuur van het fonds, dat, naar hun mening, niet al leen onrechtmatig artsen ont sloeg, maar tevens een perscon ferentie belegde, waarin gesug gereerd werd, dat de beide artsen strafrechtelijk vervolgbare feiten zouden hebben gepleegd. Volgens mr. Hogezeil had dok ter B. met de hele affaire niets te maken. Hij was weliswaar met dokter P. geassocieerd, maar de laatste voerde de vol ledige administratie. Deze had trouwens alle verantwoording op zich genomen. Mr. Sprey voerde aan, dat zijn cliënt het ziekenfondsbestuur heeft aangeboden, het teveel ontvangen honorarium terug betalen en de garantie te gever- dat herhaling van de gemaak te fouten in de toekomst niet meer zou kunnen gebeuren. Het bestuur accepteerde dit ech ter niet. Tegen het besluit van het fonds zijn de artsen in beroep gegaan bij de Ziekenfondsraad en de pleiters eisten thans, dat de tenuitvoerlegging van het besluit tot opzegging van de verbintenis zal worden opge schort tot de Ziekenfondsraad zich heeft uitgesproken, omdat anders onherstelbare schaó kan worden toegebracht aanb- levensbelang van de be'" zenuwartsen. Voor gedaagde zette mr. der Weel uiteen, dat het nid om een kleinigheid gaat, maaj om vermoedelijk rond de /6(M Zo er dan geen sprake was !F weest van enig opzet, dan toen wel van grove nalatigheid. Vol gens spreker was het fond zeker bevoegd de overeenkom^ te beëindigen, vooral nu dit ?e_ schied was na overleg met7? vertegenwoordigers van de m kenfondsraad. De uitspraak is bepaald op oktober a.s. I Het kantonger kwam donderd haar maandelij bijeen. De offi was mr Andreac ter mr H. van d De landbouwe was op de morge tember j-l- °P c. aangetroffen, n tractor, waaraar .gekoppeld. Op waren de bij de ven lengtedriehc bracht. De heer het niet mistig ook niet duiste: meende, ze niet hoewel hij thuis dergelijke driehc De kantonrech (lachte nu had I driehoken steed< wagen aanwezig een wielrijder im niet nodig heeft, een op zijn fiets wet voorschrijft De officier v ding van verdac tige aard, di( volgen Had kun eiste 15 subs. 3 rechter vonniste J. A., handela rialen te Middelt te gelegd, dat h dit jaar rijdende van de gemeente te van de Kon: de gemeente B wegsplitsing aid auto was voorbij; toen hij naast h geslagen. De aanrijding gevolg was, kv niet voor, maar van op een krui van wegen te he De heer T. zei van rijden van in verwarring te Ook bleek de achterzijde te z: richtingaanwijze het voornemen hem om linksai kunnen voorzier De heer A. va gen, die als pa: heer T. heeft ge: geen de heer T. t tigen. Bovendier dat geen enkele aangebracht w kunnen opmake splitsing naderd even tevoren ei van de A.N.W.B. De officier zei willen houden rr aan de aanrijdi en voegde er aa Chirurg - T( Zaterdag 25 GEEN sprc Dames! BONTJE en lang, reeds p. w„ 5 j. gera coupeur bezoekt lektie aan huis ge verplichting. heimho\iding. Br 744, Bureau van 500 gri MAGER Rl BRAADV f 2.31 500 gri ROLLE 2.31 150 s PROCUREV f 0,8 150 gra GEBRA. keurgei f 0,61 100 gr kersve HOOFD uitsluitend vi f 0.3 1 BRUNSW THEEWOl S0 Ai Vlooswijkst

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2