Ook Frankrijk gaat kernproeven nemen Nationalistisch-China Waar VidM-Xvolt houdt vast aan verdediging kusteilanden Voorschot op woningbouw premie voor Mantels en Japonnen AXEL Nederlandse kustvaarder in nood Bezwaren tegen ruilverkavelingsprocedure voor oliehaarden BSSO) PETROLEUM DE HAARDOUE met het hoogste rendement Wrijf Kou en Pijn HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 24 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1508 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Generaal De Gaidle heeft don- rctagmiddag te Parijs tegen- ver verslaggevers te kennen geven dat de dag nadert waar op Frankrijk zijn eerste atoom roeven zal nemen. Naar zijn .ening vermindert een staking van kernproeven de macht van hen die kernbommen in voorraad hebben geenszins. Opschorting van kernproeven noemde hij een bedriegelijke gang van zaken. In antwoord op een vraag naar de recente vredesgebaren der Algerijnse opstandelingen zei De Ganile dat de strijd in Algerië niet langer enig doel dient" en dat zij die het vuur openden er iok mee moeten ophouden. Re bellenleiders die contact willen zoeken met het Franse opperbe. vel kunnen zulks doen; opstan delingen die de witte vlag tonen zullen ontvangen en eerlijk be handeld worden. De Franse lei- Ier bood FLN-vertegenwoordi- gers die in Parijs over voorwaar den voor een daadwerkelijk be stand willen komen spreken een vrijgeleide aan, voor welk doel zij contact konden zoeken met de Pranse ambassade in Tunis of Rabat. Hij achtte de enige oplos sing voor het Algerijnse pro bleem in „de democratische weg van verkiezingen" (welke eind november in Algerië zullen wor den gehouden). Binnenkort zal het parlement weer bijeenkomen maar het zal niet meer almachtig zijn. Krach tige remmen zijn erop gezet. In dien het parlement erin faalt zich bij de omstandigheden van de harde wereld waarin we leven aan te passen, zal de republiek opnieuw voor een crisis staan, waarvan niemand dit keer de af loop kan voorzien en die in elk geval betekent dat de parlemen taire instellingen voor lange tijd verdwijnen. Gevraagd naar de rol van het leger in Algerië zei De Gaulle: „Als we genoeg dom en laf wa ren om het Algerijnse volk in de steek te laten, zou er een bloed bad worden aangericht. Het leger moet met zijn pacifisering en verzoeningswerk onder alle lagen der bevolking doorgaan. 7200 Franse soldaten en 77.00Q rebellen lieten het leven. De eer ste taak van het leger is Algerië te behoeden voor teloorgaan door militair optreden. In dit op zicht is het grootste deel van deze taak reeds vervuld hoewel er nog niets helemaal af is.v De Gaulle verklaarde dat Frankrijk de „voortdurende en enorme onveiligheid op het ge bied van kernwapens niet wil aanvaarden. De dag is niet ver meer waarop Frankrijk een atoommogendheid zal zijn. Ons doel is wereldveiligheid en ont wapening aldus De Gaulle, die zei ervan overtuigd te zijn dat het Westen direct zou ontwape nen indien Rusland hetzelfde deed en dat ontwapening en doel treffende internationale controle daarop het vraagstuk van op schorting der proeven vanzelf zou doen verdwijnen. Indien de drie atoommachten (Amerika. Rusland en Engeland) voortgaan steeds grotere voorraden kern wapens aan te leggen en dan be weren dat staking van proeven op zichzelf al iets goeds kan doen, misleiden zij de wereld. Het is een feit dat Frankrijk, Amerika en Engeland in augustus 1957 een afspraak maakten over hun houding in deze. maar onze bondgenoten wijzigden onlangs, helaas, hun standpunt. De Gaulle verzekerde evenwel dat Frank rijk geen reden heeft om van mening te veranderen. Mogelijk is dat de ware reden, aldus de premier, waarom Moskou, Lon den en Washington het plotse ling eens schijnen te zijn gewor den over de wenselijkheid van beëindiging der proeven. Als wij binnenkort ook een atoommo gendheid zijn. zullen we in staat zijn ons bij de behandeling van vraagstukken als de wereldvei ligheid en ontwapening te laten gelden", aldus De Gaulle. REACTIES OP DE GAULLES PERSCONFERENTIE. De belangrijkste assistent van Ferhat Abbas de leider van de „voorlopige regering van de Al gerijnse republiek", te Tunis, heeft over de persconferentie van minister-president De Gaulle gezegd: „Het is allemaal zeer bemoedigend. Het is een grote stap voorwaarts. Ik kan niet vooruitlopen op de reactie van onze regering, maar naar mijn oordeel zijn deze voorstellen zeer interessant". Abbas en zijn ministers, die de Algerijnse opstandelingenorgani satie F.L.N. leiden, bevinden zich te Cairo. Griekenland en de kwestie-Cyprus Van yrzayhebbende Griekse diplomatieke zijde wordt verno men. dat de Griekse rcijerin-j ..onder druk" staat van bevrien de regeringen cm deel te nemen aan een ronde-tafel-confeientie over Cyprus, ook als haar bezwa ren niet worden gedeeld door an dere belangrijke partijen. De zegsman verklaarde, dat er geen verband bestaat tussen de aan de gang zijnde bemiddelings pogingen van Navo-secretaiis Spaak en het bezoek aan Parijs van de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken Fatin Zoiiu Voor zover de Griekse regering wist, ging Zorlu naar Parijs te: bijwoning van de bijeenkomst van de C.E.E.S. over het Euro pese vri j handelsgebied. Verklaring van Makarios Aartsbisschop Makarios heeft in Athene verklaard, dat Grie kenland nooit territoriale aan spraken op Cyprus heeft doen gelden en dit in de toekomst ook nooit zal doen. De toekomst van het eiland gaat uitsluitend het Cyprische volk aan, aldus Makarios. Hij reageerde met deze ver klaring op de scherpe kritiek van de Griekse oppositiepar tijen, die hem hebben verweten dat hij het enosis-ideaal de eenheid van Cyprus en Grie kenland heeft verloochend. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft een maatregel getroffen, waar door de financiering van de par ticuliere woningbouw kan wor den vergemakkelijkt. Deze maat. regel behelst, dat een voorschot kan worden verleend op een van rijkswege toegezegde pVemie voor woningbouw. De voorschot bedraagt de helft van het pre miebedrag. Het kan bij de ge meentebesturen worden aange vraagd als de woningen glas- en waterdicht zijn. Bij complexen van vijf of meer woningen wordt een voorschot alleen betaald voor tenminste In kringen van belanghebben den wordt jverw jB, n, een lande lijke actie te gaan voeren tegen ruilverkavelingen, die in strijd worden geacht met de belangen van eigenaars en boeren. Hiertoe hebben degenen, die destijds hebben gestemd tegen de ruilverkaveling in het gebied van Roelcfarendsveen en Ade. zich in verbinding gesteld met de actie- ccmité's tegen de ruilverkaveling in het gebied van Nijkerk. De betrokkenen achten 't ver werpelijk. dat degenen die bij een stemming niet komen, auto matisch geacht worden vóór de ruilverkaveling te zijn. Een uit was van dit systeem, zo deelt de vertrouwensman van de betrok kenen in Ade mede, is dat per sonen die tegen ruilverkaveling zijn als voorstanders worden aangemerkt alleen al door het feit. dat zij bijv. niet in staat zijn aan de stemming deel te nemen. Dit is in het bijzonder het geval met erfgenamen van overleden belanghebbenden, die de erfenis nog niet hebben ver deeld en dus niet kunnen stem men. Verder wordt de ruilverkave- ligswet, die geen enkele aanwij zing geeft hoe de stemming fei telijk moet geschieden, zo duis- S ter en onvolledig geacht, dat de belanghebbenden bij de rege ring ernstig op herziening van de wet zullen aandringen. De belanghebbenden maken er voorts bezwaar tegen, dat er huns inziens kunstmatige voor stemmers worden gecreëerd. Het komt naar zij zeggen voor, dat voorstanders hun bezit in gedeelten verkopen aan familie leden, die dan allen voorstan ders zijn, en het na de stem ming' van die familieleden te rugkopen. Donderdagochtend geen beschieting van Quemoy Een woordvoerder van het na- tionalistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging heeft ver klaard, dat Quemoy donderdag tussen zes en 12.45 uur plaatse lijke tijd niet door de communis tische kustartillerie is beschoten. Het communistische kustge- schut heeft woensdag 8.965 gra naten op het eiland afgevuurd. vijf woningen tegelijk. Voor een complex van minder dan vijf wo- nnigen kan maar eenmaal voor schot verleend worden en pas dan als alle woningen glas- en waterdicht zijn. Omdat achteraf zou kunnen blijken dat om enigerlei reden niet tot uitbetaling van de toe gezegde premie kan worden overgegaan, wordt een voorschot slechts verstrekt indien een bankgarantie is gesteld voor eventuele terugbetaling. Voor woningen, te bewonen door de eigenaren, aan wie een toeslag wordt toegekend ingevolge het besluit bevordering eigen-wo- ningbezit, kan van bankgarantie worden afgezien. V erkiezingstoespraak Eisenhower van President Eisenhower heeft in een verkiezingstoespraak te San Francisco van corruptie be schuldigde vakbondsleiders aan de kaak gesteld, evenals de de mocratische partij, die hoewel zij de meerderheid in het con gres heeft, volgens Eisenhower niets heeft gedaan om een ein de te maken aan de wandaden van de vakbondleiders. De pre sident, die zich ongebruikelijk heftig uitliet, was dinsdagoch tend te San Francisco aangeko men om te spreken ten gunste van de republikeinse kandida ten voor de aanstaande verkie zingen. Eisenhower steunde echter niet het voorstel van de repu blikein Knowland, die het sta kingsrecht wil beperken. In een korte televisierede ver klaarde de president later, dat de vooruitzichten voor de vrede in het Verre Oosten „beter zijn dan lange tijd het geval is ge weest." (Advertentie) Y A v 'i zkhViq geen roet o meer warmte Kslc&W y „Vrijwilliers" voor Algerië? Mohammed Jazid, minister van Voorlichting in de voorlopi ge Algerijnse regering in bal lingschap, heeft in New York verklaard, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de rebel len buitenlandse vrijwilligers zullen vragen voor de strijd te gen Frankrijk. Wij zijn bereid om met Frank rijk te onderhandelen, doch als het nodig is zullen wij onze vrij heid door strijd verwerven, aldus Jazid. Het Westen moet echter beseffen dat dit versterking van de militaire actie der rebellen zou inhouden en de mogelijkheid van uitbreiding van het gevechts. terrein tot over de Algerijnse grenzen. Wij zullen de middelen vinden om te vechten, aldus de minister, en ook de mannen. Wij schake len de mogelijkheid niet uit dat we op zekere dag gewapende vrijwilligers zullen oproepen en dat die oproep niet noodzakelij kerwijs tot de Arabische wereld beperkt zal moeten blijven. In Algiers is woensdag be kendgemaakt, dat de vorige week bij een serie operaties in de ber gen tussen Saida en Berthelot (Oranje) 116 rebellen zijn ge sneuveld. Vier opstandelingen werden gevangen, genomen. Nieuwe Amerikaanse kernproeven Op het proefterrein van Neva da in de Ver. Staten zijn woens dag drie kernwapens, elk aan een verankerde ballon beves tigd, tot ontploffing gebracht. Als onderdeel van een serie ter vaststelling van de reactie van kernwapens ingeval van onge wilde ontploffingen, werd voorts op een houten toren een veilig- heidsproef genomen. In een gemeenschappelijk com muniqué, dat donderdag, na de besprekingen tussen president Tsjiang Kai Sjek van nationalis tisch China en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, te Taipeh is uitge geven, wordt verklaard dat de nationalisten de eilanden ter hoogte van de Chinese kust zul len blijven verdedigen. „Erkend moet worden, dat de verdediging van Quemoy en Matsoe onder de huidige om standigheden in nauw verband staat met die van Formosa en de Pescadoren (eilandengroep in de Straat van Formosa, dich ter bij Formosa, dan bij het Chinese vasteland gelegen, die als het laatste vooruit gescho ven bolwerk van Formosa moet worden beschouwd), aldus het communiqué. Er wordt verder in gezegd, dat het besluit tot het voeren van besprekingen tussen president Tsjiang en minister Foster Dul les werd genomen in de twee weken, waarvoor de Chinese communisten een bestand had den afgekondigd. De hoop bestond toen dat in de eerste plaats zou kunnen worden gesproken over maatre gelen, die zouden bijdragen tot schraging van dit bestand. De Chinese communisten heb ben echter, aan de vooravond van het overleg tussen de presi dent en de minister, hun eigen bestandsverklaring geschonden door de beschieting van Que moy te hervatten. Dit heeft er noodzakelijker wijs toe geleid, dat nu in hoofd zaak over de militaire zijden van de toestand in het gebied van Formosa is gesproken", be sluit het communiqué. De regering van de Verenigde Staten en nationalistisch China bevestigen in het com muniqué opnieuw, dat zij schou der aan schouder weerstand zullen bieden aan elke nieuwe aanvalsdaad der Chinese com munisten, zoals die nu weer tot uiting is gekomen bij de be schieting van Klein- en Groot- Advertentie) kunt U beter heen dan naar VISSER-KOOLE Flatteus zijn de modellen en U slaagt in elke prijsklasse even prettig voor Moeder en Dochter De Nederlandse kustvaarder „Truus", groot 273 ton van de heer A. Ansmink te Groningen en bevracht door de „Verenigde Zeevaart" te Groningen heeft donderdagmorgen geseind in zin kende toestand te verkeren in de Botnische Golf, 33 mijl ten noord westen van Rauma (Rauma ligt 40 km ten zuiden van Pori) in Finland. De „Truus" had 20 graden slagzij. In en gesprek via de radio ge voerd met de eigenaar, deelde kapitein van de „Truus", de heer R. van der Veen uit Ma- rum mede, optimistisch gestemd te zijn omtrent het lot van het schip. Het maakt wel zware slagzij, doch men hoopt het te kunnen behouden. Het wachten is nu op beter weer, zodat een haven binnengelopen kan wor den. Een Zweeds schip is in de nabijheid van de „Truus". De kustvaarder was onderweg Alle nationalistisch-Chinese banken in Indonesië in beslag genomen t 3 Indonesischs regering heeft donderdag alle nationalistisch- Chinese bankinstellingen in In- i onesië in beslag genomen en al hun bezittingen en documenten ender regei ingsteezicht gesteld. In een besluit terzake van de centrale militaire gezaghebber wordt opgemerkt, dat het beheer der banken zal worden geleid dcor de commissie, die reeds is belast met het toezicht op de Nederlandse banken. Reeds eerder waren de natio nalistisch-Chinese scholen en de handelsondernemingen onder staatscontrole gesteld. met een landing hout van Man- tyluoto in Finland naar Lon den. De bemanning bestaat uit 6 koppen. Zweedse verkenningsvliegtui gen, die boven de slagzij maken de „Truus" hebben gecirkeld, rapporteerden dat er op het oog geen onmiddellijk gevaar be staat, hoewel het schip zicht baar water maakte. Financial Times pleit voor devaluatie Franse frank In de Financial Times van gis teren wordt een artikel gepubli ceerd waarin wordt gesteld dat Frankrijk zijn eigen belangen het best zou dienen door het vaststellen van een lagere waar de voor de Franse frank. In het artikel wordt verklaard dat het probleem van de Franse betalingsbalans ontstaan is door de onrealistische wisselkoers; dit zou het Frankrijk steeds moeilijker maken om de dreiging van een recessie in het binnen land te overwinnen. Daarnaast zou de hoge wisselkoers een be lemmering voor Frankrijk vor men om zijn internationaal aan vaarde verplichtingen na te ko men. Het blad acht het meer dan ooit wenselijk dat de koers der frank wordt herzien. De Franse autoriteiten wordt aangeraden deze wijziging zo spoedig moge lijk door te voeren omdat Frank rijk momenteel nog gebruik zal kunnen maken van zijn betrek kelijk gunstige positie. Het al ternatief zou zijn een lange en pijnlijke strijd tegen een nieuwe crisis op de betalingsbalans, waarbij een uitgebreid net van beperkingen op de invoer en de binnenlandse economie noodza kelijk zal blijven. Hierbij zal niet dezelfde fout gemaakt moeten worden als ver leden jaar, toen de Franse frank werd gestabiliseerd op een ni veau dat achteraf te hoog bleek te zijn, aldus de Financial Times. Het V.N.-hulpwerk voor de Palestijnse vluchtelingen Het hulpwerk van de Verenig de Naties voor Palestijnse vluch telingen in Egypte en het ge bied van Gaza heeft te kampen met ernstige moeilijkheden door de houding van de autoriteiten van de V.A.R., aldus een woens dag te New York gepubliceerd ofifciëel verslag. De Verenigde Arabische Repu bliek is kennelijk niet bereid het bureau van de Verenigde Naties voor deze hulpverlening de rech ten te geven die een orgaan van de V.N. toekomen. Het meningsverschil tussen de regering van de V.A.R. en het bureau zijn steeds duidelijker aan de dag getreden. Het rapport is gericht aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties en betreft de werkzaamheden van het bureau in de twaalf maanden vooraf gaande aan 1 juli van dit jaar. Het aantal vluchtelingen is in de loop van die 12 maanden toe genomen met ruim 30.000 en be droeg op 30 juni 1958 963.958. (Advertentie weg met DAMPO „Einde van de wereld nieuwe ark van Noach Voor de rechtbank van Wald- schut, in West-Duitsiand, heeft de leider van een godsdienstige sekte, die de ondergang van de wereld voorspelde en een nieuwe i ark van Noach, met een voor de. Paus gereserveerde plaats, wilde bouwen, terecht gestaan op be schuldiging van „bedrog van ge lovigen". De beklaagde, de 35-jarige Zwitserse verkoper van wasma- chines Josef Hassler, werd vrij- I gesproken. Quemoy. „Dit feit heeft niet tot verdeeldheid tussen de V. S. en nationalistisch China geleid, zo als de communisten hadden ge hoopt". aldus het emmuniqué. Er wordt verder in gezegd dat beide regeringen hopen en ge loven, dat de Chinese commu nisten, waar zij zich gesteld zien tegenover de eenheid, vast beslotenheid en kracht van na tionalistisch China en de Ver enigde Staten, géén politiek zul len voeren, die tot het uitbre ken van een algemene oorlog zou kunnen leiden. Er is ook gesproken over de vooruitzichten op lange termijn voor de betrekkingen tussen Amerika en nationalistisch China. De Amerikaanse regering ver klaart, dat zij de nationalis tisch-Chinese republiek erkent als de ware woordvoerder voor een vrij China en als de beli chaming van de hoop en ver wachtingen van de grote massa van het Chinese volk. De nationalistisch-Chinese re gering bevestigt in het commu niqué opnieuw, dat zij zich als de vertegenwoordigster van het Chinese volk beschouwt. Beide regeringen geven we derom uiting aan hun toege wijdheid aan de in het hand vest der Verenigde Naties neer gelegde beginselen. Zij brengen in herinnering dat het door de Verenigde Sta ten en nationalistisch China ge sloten verdrag tot wederzijdse hulpverlening een verdedigend karakter draagt. De nationalistisch-Chinese re gering verklaart, dat zij het her stel van de vrijheid der bewo ners van het Chinese vasteland als haar geheiligde opd*acht beschouwt. „De besprekingen hebben een grondige bestudering en her overweging van dringende vraagstukken van wederzijds belang mogelijk gemaakt. Zij zijn voor beide regeringen van groot belang geweest. Wij menen, dat dergelijke be raadslagingen ook in de toe komst op geschikte tijdstippen moeten worden gehouden", al dus het communiqué. VEEL BEWOLKING. Het weer in ons land stond ook donderdag nog steeds onder in vloed van een boven de Britse eilanden aanwezig hogedrukge bied. Dit bleef grotendeels mpt zachte en vochtige luchtgevuld, waarin veel bewolking voor kwam. Ons land kwam echter in de loop van de dag in drogere, uit Scandinavië afkomstige lucht, zo dat in de middag opklaringen voorkwamen. Tijdens welke de temperaturen tot 13—15 graden opliepen. Verwacht wordt, dat vandaag de drogere lucht weer verdreven zal zijn, zodat er dan veel bewolking zal blijven. Neer slag van betekenis wordt- ech'er niet verwacht. De wind blijft zwak tot matig uit het noorden. In de middagtemperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking maar overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord west. Ongeveer dezlfde middag- temperaturen als gisteren. ZATERDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.32 12.43 1erneuzen 1.07 1.18 Hanswee rt 1.47 1.58 Walsoorden 1.57 2.08 ZON MAAN op onder op onder Okt. 24 7.19 17.29 16.14 3.55 25 7.21 17.27 16.36 4.58 26 7.22 17.25 17.00 6.01 27 7.24 17.23 17.25 7.04 28 7.26 17.21 17.54 8.05 29 7.28 17.19 18.28 9.06 30 7.30 17.17 19.07 10.04 31 7.31 17.15 19.52 10.57

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1