Heviger artillerieduel op Ouemoy dan tevoren Vergadering bijzondere politieke commissie Z. K. H. Prins Bernhard De economische toestand in Frankrijk over Europese samenwerking Juist wat U zoekt T/ióm-Kurok Het Verre Oosten AUTO-RIJLESSEN Verenigde Naties AXEL Besprekingen tussen Tsjiang Kai Sjek en Foster Dulles een mislukking? KET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SCHIPPERS 'n FORTEXJAS o< een echte FALCON Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 23 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1507 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Keuter" meldt uit Kinmen op Qjesnoy, dat aldaar van officiële nationalistische zijde is medege deeld, dat het artillerieduel tus sen Chinese communisten en na tionalisten thans met zwaarder geschut woidt gevoerd dan tevo ren het geval was. De communisten vuren nu gra naten van 203 en 212 millimeter af, waarop de nationalisten ant woorden met nieuwe, door de Amerikanen geïnstalleerde-hou witsers van acht inch (20.32 cm). Het vuur der communisten is echter zes maal zwaarder dan dat der nationalisten. Volgens ooggetuigen schiet de communistische artillerie nu en dan ook op dat gedeelte van het strand van Quemoy, dat als vlieg veld wordt gebruikt en op de hoofdweg naar het strandgedeel- te, dat door de landingsvaartui gen wordt gebruikt. De bevelhebber der nationalis tische troepen op Quemoy ver klaarde omtrent de communisti sche beschieting: „Dit is niéts ernstigs. Wij geven er niet om of de communisten al dan niet een verrassingsaanval zullen wagen, alles is gereed om daaraan het hoofd te beiden!" Een woordvoerder van het na- tionalistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld dat het communis tische kustgeschut in de 24 uur, die woensdag, te zeven uur plaat selijke tijd, waren verstreken, 9573 granaten op Klein, en Groot- Quemoy had afgevuurd. De nationalistische artillerie vernielde zes kanonnen der com munisten. Verklaring van premier Tsjen Tsjeng. De nationalistisch-Chinese pre mier en vice-president, generaal Tsjen Tsjeng, heeft woensdag, op een bijeenkomst van de vereni ging voor hulpverlening aan Chi nezen buiten China, verklaard, dat het initiatief in het gebied van Formosa slechts aan de com munisten zou kunnen worden ontrukt door hen, telkens wan-' neer zij hun beschieting hervat ten, „krachtig en op doelmatige wijze af te straffen". Hij lichtte dit punt van zijn verklaring niet verder toe. a Generaal Tsjen Tsjeng zei voorts, dat de Chinese communis ten, bij hun heropening van de vijandelijkheden, er vooral naar streven de Verenigde Staten uit het westelijke gedeelte van het Grote Oceaan-gebied te verdrij ven. Cok willen zij het Ameri kaanse gezag een dodelijke slag toebrengen. A.F.F. meldt uit Taipeh. dat een vooraanstaande nationalistisch- Chinese functionaris heeft ver klaard: „De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken ge looft, dat de Chinese communis ten zullen instemmen met een blijvend bestand", waaraan hij toevoegde: „President Tsjiang Kai Sjek heeft uiting gegeven aan zijn onvoldaanheid over het „vredesevangelie" van de heer Foster Dulles". Amerikaanse woordvoerder: Geen meningsverschillen. „Keuter" meldt uit Taipeh, dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Walter Robertson, woensdagmiddag al daar op zjjn aangekondigde pers conferentie heeft verklaard: „Er is, bij de besprekingen tussen president Tsjiang Kai Sjek en minister Foster Dulles, algehele overeenstemming bereikt. De geruchten omtrent menings verschillen zijn geheel uit de lucht gegrepen. De beraadslagin gen zijn in volstrekt vriendschap pelijke geest gevoerd". Robertson verklaarde voorts, dat de nationalisten Foster Dul les hadden gevraagd naar zijn mening omtrent een hervatting van het konvooiëren van natio nalistische bevoorradingsschepen door Amerikaanse oorlogsbodems. „De konvooiëring zal worden hervat, wanneer de militaire autoriteiten dit noodzakelijk ach ten". aldus de Amerikaanse on derminister. Robertson vervolgde: „Er zijn bij de besprekingen zeer duide lijke vorderingen gemaakt. Op heldering is verkregen bij de be spreking van zaken, die èn in Formosa, èn in de Verenigde Staten aanleiding tot verwarring hadden gegeven. Kwestie Quemoy voor de Verenigde Naties? De regering van de Philippij- nen is van plan de kwestie-Que- moy in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ter ta fel te brengen, nu de beschieting door de Chinese communisten hervat is, aldus is van gezag hebbende zijde vernomen. (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 Om de Europese hoofdstad Vele honderden ambtenaren en die voor de Euromarkt en Eura tom in Brussel werkzaam zijn, schijnen de keuze van een Euro pese hoofdstad door het feit van hun vestiging in Brussel in eigen handen te hebben genomen. Na jarenlange beraadslagingen is men het nog steeds niet over de officiële aanwijzing van een Europese hoofdstad eens gewor den, maar de beide organisaties hebben nu van de Belgische re gering twee flatgebouwen van tien verdiepingen gehuurd en daarbij 80 miljoen Belgische franken te leen gekregen als te gemoetkoming voor de inrich ting. Een derde gebouw voor de E.E.G. zal binnenkort gereed ko men. LITTLE ROCK Gouverneur Faubus van Ar kansas heeft op een persconfe rentie verklaard, dat er zich nog niet voldoende leerlingen hebben opgegeven voor de nieuwe parti culiere school voor blanken om de exploitatie hiervan voor on bepaalde tijd mogelijk te maken. Faubus voegde hieraan toe dat mén nog andere financiële mid delen zal moeten vinden om de school in stand te kunnen hou den. FORMOSA Minister Foster Dulles wordt hedenavond in Washington te rugverwacht van zijn besprekin gen op Formosa. Hij zal op de thuisreis een tussenlanding ma ken op Okinawa. De garnizoenscommandant van Kinmen op Quemoy heeft be kendgemaakt, dat de nationalis tische artillerie woensdag vijftien communistische kanonnen op de eilanden Tatang, Sjaotang en Weitoe buiten 'gevecht heeft ge steld. De bijzondere politieke com missie van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft een door 32 landen inge diende resolutie aangenomen, waarin er bij alle landen op wordt aangedrongen hun ver lichtingen krachtens het hand vest tot bevordering van de mensenrechten na tekomen. De resolutie werd aangenomen met 38 stemmen tegen vijf, bij vier onthoudingen. In de resolutie wordt er in het bijzonder spijt en bezorgd heid over uit gesproken, dat Zuid-Afrika in 't verleden niet op dergelijke oproepen heeft gereageerd. Nederland onthield zich van stemming met de Dominicaanse republiek, Finland en Spanje. Tegen stemde Groot-Brittannië De cenomisehe bedrijvigheid en het binnenlandse verbruik ge ven in Frankrijk sedert ver scheidene weken tekenen van afneming te zien. Economische waarnemers zijn echter alge meen van opinie, dat de econo mische bedrijvigheid slechts ge deeltelijk verminderd is en dat het gevaar voor een meer alge mene werkloosheid nog zeer on zeker is en dat de regering tal rijke middelen tot haar beschik king heeft, om een reccessiebe- weging te remmen of tot staan te brengen, waarvan Frankrijk ,!|t n toe in veel mindere mate te lijden heeft Europese buren. gehad als zijn Ongunstige factoren van de economische conjunctuur zijn de afnemende bedrijvgheid in ver schillende productiesectoren o a ■n de textielindustrie en afne ming van de vraag in de ver schillende sectoren, zij het dan ook in zeer uiteenlopende mate Vergeleken met het vorige jaar geeft de omzet van de grote ma gazijnen te Parijs een verminde ring van 1 procent te zien. ter wijl de binnenkomende orders van de textielindustrie, vergele ken met 1957 met 30 procent verminderd zouden zijn. Ook is de gedeeltelijke werkloosheid door vermindering van het aan- Portugal, Australië, België en Frankrijk. Bij een afzonderlijke stem ming werd het, gedeelte waarin „spijt en bezorgdheid" over de houding van Zuid-Afrika wordt uitgesproken, aangenomen. De uitslag van deze stemming was 67 voor, vijf tegen en vijf ont houdingen. Groot-Brittannië, Australië, België, Frankrijk en Spanje stemden tegen. De Dominicaan se republiek, Finland, Italië, Ne derland en Portugal onthielden zich. De commissie moet zich uit spreken over zes ontwerp-resolu- ties. Vijf hebben betrekking op het vraagstuk van de kernproe ven en de zesde, die door de Sow jet-Unie is ingediend, gaat over de eventuele besnoeiing van de defensiebegrotingen van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie met niet minder dan 10 a 15 percent. De minister van Buitenlandse Zaken van Wit-Rusland, Koezma Kiselef, leverde kritiek öp het aanbod van het Westen de kern proeven voorlopig voor één jaar te staken. Hij verklaarde dat het een algemeen bekend feit is, dat er ongeveer een jaar nodig is om een nieuwe serie kernproeven voor te bereiden. De Rus zei voorts, dat de Ver. tal werkuren per week toegeno- 1 m i men. Het aantal arbeiders dal fe. de pubheke ofTlef al nJf minder, dan 40 uur perlee^ XoZe^ fcenéve werkt, is toegenomen van 62.000 1 conierenue te <_.eneve. in juli 1957 tot 136.000 in juli I 1958. In de textielindustrie ko men thans werkweken van 30 a 35 uur veel voor. iDe totale werkloosheid is ver geleken met de andere Europese landen nog steeds zeer gering. Er staan ongeveer 15.000 geheel werklozen ingeschreven. Economische deskundigen noe men de volgende middelen tot verbetering, die worden toege past of bestudeerd: het reeds zeer ver voorbereid zijn door de werkgevers en de niet-commu- nistische vakverenigingsorgani saties van een aanvullende werk loosheidsuitkering, het rege- rings-ontwerp voor werkloos heidsverzekering, verlichting van de fiscale lasten van de indu striële ondernemingen, verrui ming van het consumentenkre diet en het in uitvoering bren gen van grote werken (wegen, dammen, enz.). Waarschijnlijk zal het loon- vraagstuk op korte termijn door de vakorganisaties ter sprake gebracht worden. Er is op het gebied van de looneisen geduren de verscheiden, maanden een „pauze" in acht genomen. en dat zij dan de Sowjet-Unie hiervan de schuld willen geven. De vertegenwoordiger van na tionalistisch China, Tingfoe Tsjiang, noemde het Russische voorstel over de besnoeiing van rï.e militaire uitgaven „aantrekke lijk". Hij stelde in dit. verband voor door de Ver. Naties een commissie van deskundigen in het leven te laten roepen, die dan een vergelijkende studie moet maken van de begrotingssyste men van de vier betrokken lan den om precies te kunnen vast stellen wat het Russische voor stel in feite beoogt. Hij beschouwde voorts een voorlopig staken van de kern proeven als een eerste stap naar entwapening. De Italiaan Piccioni zei, dat er z.i. in de Russische ontwerp-re- soluties geen rekening is gehou den met 2 belangrijke aspecten van het ontwapeningsvraag'stuk, Secretaris-generaal Spaak van de Navo brengt vrijdag een bezoek aan Bonn voor besprekin gen met kanselier Adenauer en de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano. n.l. de vermindering van de klas sieke wapens en de instelling van een systeem van toezicht. Het bestaan van reusachtige legers, uitgerust met wapens van het klassieke type, betekent een bedreiging van de veiligheid van kleine naties, zelfs als de moge lijke aanvaller geen gebruik maakt van atoomwapens, aldus Piccioni. Hij legde voorts de nadruk op het belang van een permanent verbod om de ruimte voor mili taire doeleinden te gebruiken. Hij stelde voor een werkgroep in het leven te roepen, die een ont werpverdrag over dit onderwerp moet voorbereiden. De afgevaardigde van Israël, Abba Eban, wees op de tegen stelling tussen de vooruitgang op wetenschappelijk gebied en de „patstelling" die er op het ogen blik op diplomatiek terrein be staat. De crisis van onze tijd vloeit niet voort uit de ontdekking van nieuwe natuurkrachten, maar uit de onmacht om deze krachten on der internationale controle te brengen, aldus Eban. De agenda van de speciale politieke commissie De speciale commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft woensdag besloten een bespreking van de kwestie der V.N.-politietroepen in het Midden-Oosten als volgende punt op haar agenda te plaatsen. De stemverhouding was 35 voor, geen tegen, 35 onthoudingen. Maandag zal de commissie het debat hierover beginnen aan de hand van een verslag van secre taris-generaal Hammarskjoeld. De commissie had tevoren met 30 tegen 10 stemmen bij 29 ont houdingen besloten niet het Tsje chische voorstel voor bespreking van maatregelen 'ter bevordering van de vreedzame samenleving der volken als volgend agenda punt te nemen. Aan het jaarlijkse diner van de Internationale Kamer van Koophandel te Londen heeft Z.K.H. Prins Bernhard woens dagavond gesproken over de Eropese samenwerking. Een van de dringendste vraagstukken van deze Europese samenwer king is, zo zei hij, dat van het vrijhandelsgebied, waarvoor vooral in het Verenigd Konink rijk, het land dat het initiatief voor besprekingen daarover nam, zeer grote belangstelling bestaat. Z.K.H. gaf in verband daarmede een korte uiteenzet ting van het Nederlandse stand punt ten aanzien van dit vrijhan delsgebied. Hij herinnerde eraan, dat de totstandkoming van Benelux de eerste stap van samenwerking tussen Europese landen was en dat de tweede stap bestond in uitbreiding tot samenwerking van de zies landen der Europese Economische Gemeenschap E.E.G.)De vraag rijst thans, of men voldaan moet zijn met wat bereikt werd, of moet trach ten verder te gaan en meer tot stand te brengen. Dit brengt ons op de onderhandelingen over de totstandkoming van het vrijhan delsgebied. De samenwerking in de E.E.G. omvat slechts zes van de landen, die zijn aangesloten bij de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). Het vrijhandelsge bied daarentegen moet alle bij de O.E.E.S. aangesloten landen in een economische groepering ver enigen. Het antwoord op de vraag, waarom Z.K.H. Prins Bernhard zoveel vertrouwen stelt in het vrijhandelsgebied en waarom dit vrijhandelsgebied tot stand moet komen, is naar hij zeide eenvou dig, want de jongste ontwikke lingen in de wereldgeschiedenis geven op deze vragen voldoende antwoord. Europa was lange tijd, zowel politiek als economisch, verdeeld. Dit was het ongunstige uitgangspunt van waaruit het Europese herstel na de oorlog tot stand gebracht mioest wor den. Het gevaar, dat dit op een algemene economische strijd van allen tegen allen zou uitlopen, was geenszins denkbeeldig. Zo als wij allen weten was de wer kelijke ontwikkeling heel anders. De periode van herstel werd ge kenmerkt door een geest van samenwerking. Van vitaal belang in dit opzicht was de O.E.E.S., de organisatie die haar bestaan en het is goed dit nog eens in herinnering te brengen en er nog eens op te wijzen dankt aan het grote Amerikaanse ini tiatief, het plan-Marshall. De nog pas onlangs aan Tur kije verleende steun is het jong ste, doch niet het enige voor beeld van solidariteit, die zich uit in het verlenen van financiële hulp aan in moeilijkheden ver kerende partners. Veilig mag ge zegd worden, dat zonder de so lidariteit van alle landen, die in de O.E.E.S. samenwerken, het herstel van Europese een droe vige mislukking zou zijn gewor den. De O.E.E.S. in haar geheel hield zich echter slechts met één enkele vorm van handelsbelem meringen bezig: de kwantitatie ve beperkingen, die inderdaad aanvankelijk ook de belangrijk ste hinderpaal waren. Geleidelijk deed zich echter meer en meer een andere belemmering gevoe len: de invoerrechten. Dat vraag stuk werd binnen en door deze (Advertentie) organisatie niet tot oplossing gebracht. Slechts zes Westeuro- pese leden hebben de volgende stap in de richting van volledige samenwerking gedaan en Neder land had daarin een belangrijk aandeel. Er dreigt thans echter een ge vaar. Weldra zullen de zes landen geleidelijk hun wederzijdse ta- rielfmuren verlagen, om ze op de lange duur geheel te doen verdwijnen. Deze tarieven zullen echter voor de andere partners in de O.E.E.S. blijven gelden. Dit betekent dus, dat er voor het eerst in het bestaan van de or ganisatie een mogelijkheid tot discrimininatie zal zijn gescha pen. Dit brengt natuurlijk het gevaar met zich, dat er opnieuw in Europa scheidingslijnen ge trokken zullen worden en het is helaas zo, dat economische hin derpalen kunnen leiden tot poli tieke verdeeldheid. Om dit ge vaar af te wenden heeft Neder land zonder aarzelen het Engels voorstel tot instelling van een vrijhandelsgebied gesteund. De onderhandelingen, die zo kundig geleid worden door de Engelse paymaster-general, en minister zonder portefeuille R. Maudling, zijn thans in een moeilijk sta- diumi gekomen. „Ik zal daarop thans niet ingaan. Uit wat ik zo juist heb gezegd blijkt duidelijk genoeg, wat wij nzien, wat er op het spel staat, niet alleen voor Nederland, doch ook voor geheel ^Europa en dat deze onderhande lingen daarom moéten slagen", zo besloot Prins Bernhard. van VISSER-KOOLE is juist de prachtige jas die U zoekt, die U zo goed staat en zo vlot past. Vader en zoon slagen even gemakkelijk bij Uit de omgeving van generalis simus Tsjiang Kai Sjek wordt vernomen dat het, eerste onder houd tussen de president van de nationalistisch-Chinese republiek en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, geen succes is geweest, er zouden zich gedurende de 'bespre kingen, die twee en een half uur hebben geduurd, ernstige me ningsverschillen hebben voorge daan over het vraagstuk, op wel ke wijze de crisis in het gebied van Formosa het best kan wor den opgelost. President Tsjiang Kai Sjek zou na de beraadslagingen van zijn ernstige ontstemming hebben doen blijken. Hij zou, om hierop de nadruk te leggen, de nationa listisch-Chinese dagbladen heb ben opgedragen zijn foto niet tezamen met die van Foster Dul- In gezaghebbende kringen op Formosa' verluidde woensdag avond dat er in weerwil van het officiële succes van hun bespre kingen. brede verschillen tussen Dulles en Tsjiang Kai Sjek zijn blijven bestaan. Tsjiang Kai Sjek zou in hoge mate verbolgen zijn over de Amerikaanse mening dat de bezetting van de kust- eilanden vérminderd zou kunnen worden. Ook over de besprekin gen in Warschau zou de genera lissimus niet te spreken zijn; hij zou van „toegevendheid aan communistische agressie" heb ben gewaagd. Toch zou Dulles verzoeningsgezind tegenover Tsjiangs houding hebben ge staan. Men verwacht vandaag een ge meenschappelijk communiqué. Het is nog niet bekend wanneer Dulles zal vertrekken. Een officiële Amerikaanse woordvoerder heeft woensdag avond gezegd dat de besprekin gen tussen Tsjiang en Dulles hedenmorgen worden voortgezet. Aanvankelijk werd verwacht, dat zij gisteravond hun samenspraak zouden besluiten. les te publiceren. Tsjiang en Fos ter Dulles zouden elkander tij dens hun besprekingen zeer koel hebben bejegend. Men meent te weten, dat de Amerikaanse minister gestaan zou hebben op demilitarisatie- maatregelen ten aanzien van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Niet bekend is echter, hoe ver deze demilitarisatie zich, volgens Ameikaans inzicht, zou moeten uitstrekken. Foster Dulles zou het hebben duidelijk gemaakt, dat de door de Ver. Staten voorgestane demi litarisatie in elk geval, ondanks de protesten der Chinese nationa listen die volkomen van hun Amerikaanse bondgenoot afhan kelijk zijn moet worden uit gevoerd. Van geloofwaardige Amerikaan se zijde is bevestigd, dat zich maandagavond ernstige menings verschillen tussen Tsjiang en Foster Dulles hebben voorge daan, er werd in dit verband zelfs over een mislukken van het overleg gesproken. Amerikanen zullen, zo nodig, konvooiëring hervatten. De Amerikaanse ambassadeur te Taipeh, Evert Drumright, heeft, naar aanleiding van de hervatting van de beschieting van Quemoy en Matsoe door het Chinese kustgeschut, verklaard dat de Amerikaanse vloot, zo no dig, weer nationalistische sche pen zal begeleiden, die voorraden naar de kusteilanden vervoeren. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft hieromtrent nog gezegd, dat de kusteilanden thans voor verscheidene maan den voorraden hebben, zodat een hervatting der konvooiëring nog niet daadwerkelijk aan de orde is. LATER OPKLARINGEN. Woensdag bleef een bij Ierland aanwezig hogedrukgebied het weer in ons land beheersen. De hier over de Noordzee aan gevoerde lucht bevatte veel be wolking, waaruit plaatselijk eni ge regen of motregen viel. De meeste regen, een paar mil limeters, viel toen in het noord oosten van het land. De temperaturen liepen weer op tot 12 a 14 graden. Over ZWeden zette zich intus sen drogere lucht in beweging, die naar het zuiden begon te stro men. Deze drogere lucht, waarin enkele opklaringen voorkomen, zal ons land donderdag bereiken. De wind, die aanvankelijk zwak noordwestelijk was, wordt don derdag matig uit het noorden. In de middagtemperaturen komt in tussen weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donder dagochtend tot donderdagavond. Later opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar wat motregen. Daarna van het noorden uit en kele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 24 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.50 0.25 1.05 1.15 n.m. 12.07 12.42 1.22 1.32 ZON MAAN op onder op onder Okt. 23 7.17 17.31 15.52 2.51 24 7.19 17.29 16.14 3.55 25 7.21 17.27 16.36 4.58 26 7.22 17.25 17.00 6.01

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1