E VISIE lijfctl Communisten hervatten beschieting van Quemoy Commentaren over de huidige toestand in het Verre Oosten Britse en Amerikaanse nota aan Moskou iet Proces tegen lijfarts van de Paus? Thailandse opperbevelhebber maakt zich meester van de macht De toestand in Algerië est met LIEGT UIT EKEN Rood-China trekt bestand in Begin november conferentie over Cyprus HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ookjes en verhaaltjes, Juist als er uitzeil-. eken, is er gespannen lei Jan de Vries na het schrijven 1 over I over de familie r géén 'genoegen ij melden dat de de aandrang en heeft ge^. hreven, 208 bladzijden) familie De Wit: 5,90 ƒ5,90 5,90 voor alle JEUGD Wit. Noordstraat 44 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande F factie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 et DINSDAG 21 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1505 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimam pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meee 20 ct. Kleine advertientles bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Het communistisch-Chi- tese persbureau „Nieuw hina" heeft medegedeeld t de regering te Peking t voor het gebied van For mosa afgekondigd bestand (cat eerst een week zou gei len, waarna het met twee veken werd verlengd) heeft ingetrokken, omdat de Chi nese nationalisten »'s nachts zijn bijgestaan door Ame rikaanse militaire eenhe den". Ontploffing op Britse tankboot Bij een ontploffing op de 17.490 ton metende Britse tank- boet „Stanvac Japan", in de Ara bische Zee, zijn maandag ver moedelijk twintig van de 70 be manningsleden om het leven ge komen. De bemanning bestond uit 16 Britse officieren en 54 Indische r.atrozen. Het is een schip van de Stan- ard Vacuum Transportation Co Ltd. Het gehele middenschip vaarop zich de brug bevond, is verwoest. De vijftig overlevenden, van 'ie er enkele zwaar gewond zijn, werden aan boord genomen van het Panamese schip „Patricia". Bij de ramp kwamen tien Brit- «e officieren, onder wie de kapi- 'ein, en tien Indische matrozen om. Nieuw-Gu'lnea-conferentie in Canberra begonnen De besprekingen tussen de Australische en Nederlandse de legaties over een verdergaande samenwerking op Nieuw-Guinea zijn maandag in Canberra be gonnen. Verwacht wordt dat zij vrijwel de gehele week zullen voort duren. Politieke beslissingen zullen aan de regeringen der beide lan den worden overgelaten. In zijn openingswoord ver klaarde de vertegenwoordiger van het Australische ministerie an Buitenlandse Zaken, C. R. Lambert, dat de conferentie tot doel heeft de „ontwikkeling van z wel het Australische als het Nederlandse gebied in Nieuw. Guinea". De besturen van beide gebieden staan voor dezelfde pro ilemen en daarcrr.i is het wense- ik. dat de bestuursambtenaren zelf mogelijke oplossingen uit werken. De Nederlandse ambassadeur a Australië, de heer A. H. J. Lovink, las een telegram voor van de Nederlandse regering waarin de beste wensen voor het welslagen der besprekingen werden uitgesproken. Nieuwe arrestaties in Hongarije Het officiële Hongaarse pers bureau „MTI" meldt, dat de journalist Sandor Fekete en de professor op het gebied van kin derpsychologie Ference Merey zijn gearresteerd wegens het „in gevaar brengen van de staats veiligheid". Sandor Fekete heeft voor ok tober 1956 meegewerkt aan het Hongaarse communistische dag blad Zsabad Nep". Hij behoorde °i de intellectuele volgelingen de terechtgestelde voormali ge eerste minister Imre Nagy Hij was ook 'n voorstander van Hongaars-Zuidslavische toenade nng. Professor Merey is een der beste Hongaarse specialisten op net gebied der kinderpsychologie Hij heeft een leerstoel bekleed <an de universiteit van Boeda pest. Er was van communistische zijde scherpe kritiek op hem uit geoefend wegens zijn vooruit strevende denkbeelden oedkundig gebied De mededeling van de intrek king is afkomstig van het com- munistisch-Chinese ministerie van landsverdediging. Er blijkt uit, dat de regering te Peking aanstoot heeft geno men aan een begeleiding van nationalistische schepen door Amerikaanse oorlogsbodems, hetgeen in de nacht van zondag op maandag in het zeegebied van Quemoy zou zijn geschied. AFP meldt nog, dat de Ameri kaanse begeleidingsschepen vol gens een woordvoerder van het ministerie, wiens verklaring door radio-Peking werd uitgezonden, bestonden uit een landingsvaar tuig en drie torpedobootjagers. De woordvoerder verklaarde verder dat communistisch China naar aanleiding van dit voorval zijn 36ste „ernstige waarschu wing" tot de Verenigde Staten heeft gericht communistisch China heeft zijn territoriale wa teren eenzijdig tot twaalf mijl uitgebreid, de Verenigde Staten erkennen slechts de internatio naal aanvaarde driemijlszone). Te Taipeh wordt vernomen, dat de klacht der Chinese commu nisten tegenover een nachtelijke begeleiding van nationalistische vaartuigen door Amerikaanse oorlogsschepen klaarblijkelijk betrekking heeft op de vaart van een dok voor Amerikaanse lan dingsvaartuigen, dat door tor pedobootjagers werd vergezeld. Een woordvoerder der Ameri kaanse strijdkrachten op For mosa heeft medegedeeld, dat geen inbreuken op het bestand hebben plaats gevonden. De hervatting van de beschie ting in de Straat van Formosa door de Chinese communisten heeft Washington volledig ver rast. Bij de ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was de hoop op een betrouwbaar bestand voor onbepaalde tijd en een ein de van de crisis toefenomen. Aan deze verwachtingen is nu volkomen de bodem ingeslagen. Het nationaiistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld, dat de Chi nese kustartillerie de beschieting van Klein- en Groot-Quemoy heeft hervat. Het ministerie deelde mede dat de beschieting vijftig minuten na de bekendmaking van radio- Peking, dat het zes oktober jl. door de Chinese communisten afgekondigde bestand was inge trokken, werd hervat. Het nationalistische kustge- schut is, een uur na de beschie ting door de communisten, be gonnen het vuur te beantwoor den. In een door de Amerikanen en Nationalisten op Formosa uitge geven communiqué wordt de communistische beschuldiging tegengesproken, dat de Ameri kanen opnieuwnationalistische vaartuigen naar Quemoy zouden hebben geëscorteerd. op op- De dienstplicht in België Uit de omgeving van het Bel gische ministerie van Defensie wordt vernomen, dat de dienst plicht het komende voorjaar van 15 tot 12 maanden zal worden verminderd. .Ei In officiële nationaiistisch- Chinese kringen is het bericht, dat de communistische kustar tillerie de beschieting van Klein en Groot-Quemoy heeft hervat, met opluchting vernomen. Men wijst er in deze kringen opnieuw op dat de Chinese com munisten, evenais destijds bij de strijd op het Chinese vasteland, een (tijdelijke) staking der vij andelijkheden altijd ter bevorde ring van twee doeleinden aan kondigden, namelijk voor de aanvoer van voorraden en am munitie en ter verwarring van de geestesgesteldheid van de tegenstander. Hieraan .wordt toegevoegd, dat de eenzijdige beëindiging van het eveneens eenzijdig door de Chinese communisten afgekon digde bestand waarschijnlijk van beslissende invloed zal zijn op de besprekingen, die de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Foster Dulles te Taipeh met de nationalistische leider, generalissimus Tsjiang Kai Sjek, zal voeren. „De trouweloosheid der com munisten is eens te meer geble ken", aldus officiële nationaiis tisch-Chinese kringen. Een minister verklaarde met name: „Wij hebben altijd gezegd, dat Mao Tse Toeng onze besté agent te Peking is". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag ge zegd. dat Engeland ..het opnieuw toevlucht nemen tot geweld" slechts kan betreuren. Hij lever de commentaar op persberichten dat de Chinese communisten de beschieting van de eilanden voor de kust hebben hervat. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft maandag te Eielson, op De bevolking van Nederland Volgens opgave van het CBS bedroeg het aantal huwelijken in ons land in de eerste 8 maanden van dit jaar 59.409 tegen 61.641 in de overeenkomstige periode van 1957. Het aantal levendgebo renen bedroeg 157.465 tegen vo rig jaar 157.437 en het aantal overledenen 56.998 tegen 53.013. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 8 maanden van dit jaar 53.151 tegen vorig jaar 31.219 en het aantal emigranten 37.057 tegen 45.898. Het aantal inwoners van Ne derland bedroeg op 1 september jl. 11.211.733. doorreis naar Taipeh, gezegd, dat het een tragedie is, dat de Chinese communisten „opnieuw hun oorlogszuchtige houding hebben getoond". Dulles leverde commentaar op de hervatting van de beschieting van de Chinese kusteilanden. Dulles zei naar Taipeh gereisd te zijn om een „vredesopdracht" te vervullen. Hij voegde er aan toe, dat het duidelijk is, dat als de communisten hun beschietin gen hervatten om politieke doel einden te bereiken, de gesprek ken die hij met generaal Tsjiang zal voeren, niet de omvang en het karakter kunnen hebben, die zij gehad zouden kunnen hebben als er nog een bestand ware ge weest. „Niettemin geloof ik, dat onze gesprekken nuttig kunnen zijn, aldus Dulles. Hij sprak de hoop uit, dat de hervatting van het bombardement slechts van korte duur zal zijn en dat de wereld „de ernstige gevolgen van de communistische volharding in agressie" bespaard zullen blijven. Hoofdschuldige aan bomaanslag op synagoge te Atlanta gearresteerd Te Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is de 26-jarige Ri chard Bowling gearresteerd, die door de politie als de hoofdschul dige aan de bomaanslag op de plaatselijke synagoge wordt be schouwd (de synagoge werd bij de vorige zondag gepleegde aan slag ernstig beschadigd; er vie len evenwel geen slachtoffers). Nog vier andere mannen, on der wie een 25-jarige broer van Richard Bowling, zijn wegens de aanslag in staat van beschuldi ging gesteld. Indien zij schuldig worden bevonden, kunnen zij ter dood worden veroordeeld. Argentijns marinevaartuig vermist Sinds woensdag wordt een Ar gentijnse marinesleepboot met 37 man vermist. Het laatste be richt van de boot is ontvangen, toen zij zich ter hoogte van de zuidpunt van Zuid-Amerika in een storm bevond. Men heeft geen hoop meer het schip te vin den. Schepen en vliegtuigen heb ben er geen spoor van kunnen ontdekken. De Blitse en Amerikaanse ambassade hebben maandag no ta's overhandigd aan het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar verluidt zijn het antwoorden op een Russische nota met het voorstel, dat de aanstaande conferentie te Gene ve over het stopzetten van kern wapenproeven door ministers van Buitenlandse Zaken gehou den wordt. In gewoonlijk welingelichte kringen in Londen is gezegd, dat de Britse nota de mededeling bevat, dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, naar Genève zal gaan als het zich laat aanzien, dat dit zin heeft. Volgens de Britse nota zouden de ministers van Buiten landse Zaken in de kritieke fa sen van de conferentie eraan kunnen deelnemen, maar niet in de voorbereidende fasen. Maarschalk Sarit Thanarat, op perbevelhebber van de strijd krachten in Thailand, heeft maandag het bewind over zijn land aan zich getrokken. De pre mier, generaal Thanon Kittikat- sjorn, en zijn ministers zijn afge treden. Sarit heeft bekendgemaakt, dat „de revolutie op de juiste tijd is gekomen, met het oog op de ern stige en gevaarlijke toestand in en buiten het land". In een radioverklaring zei hij, dat de koning en het volk in ge vaar zijn.' Volgens radio-Bangkok is de beweging om de regering op zij te zetten gesteund door „alle delen van het leger, de politie en het volk". Sarit is pas vrijdag in Bangkok teruggekeerd van een verblijl van drie maanden in Engeland om zich te herstellen van een opera tie. Hij heeft kortgeleden be leefdheidsbezoeken gebracht aan se minister van Buitenlandse premier MacMillan en de Engel- Zaken, Selwyn Lloyd. Sarit heeft maandagavond de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. Radio Bangkok meldt, dat de Het ongeluk met het Russische „TU-104"- straalpassagiersvliegtuig DPA heeft van de Westduitse ambassade te Moskou vernomen, dat de vier Duitse slachtoffers van het verongelukte Russische „TU-104"-straalpassagiersvlieg- tuig niet uit West-, doch uit Oost-Duitsland afkomstig zijn. De Sowjetrussische autoritei ten hadden de ambassade aan vankelijk medegedeeld, dat de omgekomenen Westduitsers wa ren. Later is dit recht gezet. „revolutionaire partij" hem tot „gevolmachtigde voor vrede en veiligheid" heeft benoemd. In zijn verklaring zei Sarit nog, dat de machtsovërneming nood zakelijk was om de „ernstige communistische dreiging in en buiten het land het hoofd te bie den en de constitutionele monar chie te bewaren. Hij verklaarde de steun van de afgetreden rege ring te hebben. Generaal Thanon is in januari in functie getreden na een alge mene verkiezing. Daarvoor had een vreedzame staatsgreep van Sarit esn einde gemaakt aan een lange periode, waarin maar schalk Piboel Songgram de macht in handen had. In de Amerikaanse nota heet het, dat de besprekingen die op 31 oktober in Genève moeten be ginnen, aanvankelijk door am bassadeurs en niet door ministers van Buitenlandse Zaken dienen 'te worden gevoerd. Als de onder handelingen op het lagere plan goed zouden verlopen, zou de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, bereid zijn in een later stadium de con ferentie bij te wonen. De Ver. Staten, aidus de nota, hopen oprecht, dat de conferen tie voldoende voortgang maakt „om de verwachting te-rechtvaar digen, dat de definitieve staking van alle proefontpioffingen met kernwapens t.z.t. kan worden ver kregen. Herinnerd wordt aan Eisenho wers verklaring, dat de Ver. Sta ten bereid zullen zijn, de stopzet ting van de kernwapenproeven, te rekenen vanaf 31 oktober, van jaar tot jaar te verlengen mits een internationaal controlestelsel wordt ingevoerd en voortgang wordt gemaakt met de uitvoering vn belangrijke controlemaatrege len voor de bewapening. De Ver. Staten, aldus de nota, zijn van mening, dat een overeen komst voor de staking van kern wapenproeven onder internatio- FRANSE DUIKBOOT IN NOOD De Franse duikboot „Requin" verkeert volgens een bericht van het kuststation Radio-Napels mogelijk in nood op circa 40 miji ten oosten van Kaap Spartiven- to (Sardinië). De „Requin" is een Oceaan duikboot van de Narval-klasse. De duikboot heelt normaal een bemanning van 7 officieren en 51 manschappen. Het heeft een waterverplaatsing van 1200 ton. Zij is op 3 december 1955 van stapel gelopen. Radio-Napels meldde later, dat de „Requin" is gevonden. Franse en Algerijnse krijgsgevangenen vrijgelaten Vier Franse soldaten die in januari door de Algerijnse op standelingen gevangen zijn geno men, zijn maandag in Tunis op vrije voeten gesteld. De vier zijn gevangen geno men bij Sakiet Sidi Joessef aan de Algerijns-Tunesische grens tijdens een actie, die tot een ge spannen verhouding tussen Frankrijk en Tunesië leidde. De Fransen zeiden toen, dat de op standelingen, die de vier Fran sen gevangen namen, uit Tune sië naar Algerië waren gekomen. Generaal Salan, de Franse op perbevelhebber in Algerië, heeft bevel gegeven tien Algerijnse verzetsstrijders op vrije voeten te stellen. De Franse troepen hebben af gelopen week in Algerië 643 op- De lijfarts van de Paus, prof. Riccardo Galeazzi Lisi, heeft aan de Italiaanse pers een gede tailleerd verslag van het sterven van Paus Pius de Twaalfde ver kocht. Een blad, dat het verslag van Galeazzi Lisi heeft gepubliceerd, het weten dat het bepaalde pas sages geschrapt had omdat deze, naar het oordeel van het blad té rauw waren. Een Turijns blad verklaarde dat .het verslag zelfs de fysiologi- Lisi, ontkend dat hij zich aan verraad zou hebben schuldig ge maakt. Hij zei dat hij een impuls heeft gevolgd en zijn onthullin gen over de laatste levensdagen van de Paus zeker niet uit winst bejag heeft gedaan. Op de vraag waarom hij de doodsstrijd van de Paus op zulk een realistische wijze had weergegeven, zei de dokter dat hij de gebeurtenissen heeft verteld in de vaktaal waar aan hij gewend is. Hij was de overleden Paus zeer toegenegen. Als er iemand verraden is, al dus prof. Galeazzi Lisi, ben ik het. Men heeft mij wel veel be- sche bijzonderheden geeft, die loofd, maar ik heb nog geen behoren tot de doodsstrijd van J cent ontvangen. „II Giorno" te- ïeder mens en die ieder van ons kent hierbij tussen haakjes aan, zal willen wikkelen in de sluier I dat de professor enkele dagen \an de eerbiedigste geheimhou- j geleden aan een redacteur van dlllS het blad een cheque van zes mil- Galeazzi Lisi, die 30 jaar lang joen francs heeft getoond, die lijfarts van wijlen Paus Pius de hij ontvangen had van een bui- Twaalfde is geweest, verklaarde tenlands weekblad zeggende dat dat zijn verplichting tot het be- - - waren van het beroepsgeheim, met de patiënt is gestorven. Later werd vernomen dat Ga leazzi Lisi de Vaticaanse autori teiten verzocht heeft hem van al zijn functies te ontheffen ten einde zich voor de medische raad beter te kunnen verdedigen te gen de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht. In een gesprek met het Mila nese blad „II Giorno" heeft de voormalige lijfarts van Paus Pius de Twaalfde, prof. Galeazzi hij een dollar per woord had ge kregen, juist als Mussolini. De professor verwacht, dat de artsenbond zijn eer zal verdedi gen, die door de pers is aange-' tast. Bij deze uitlating tekent het Milanese blad aan, dat de artsenbond de publikaties van prof. Galeazzi in krachtige ter men heeft veroordeeld. De artsenbond van Rome heeft de publikatie van de memoires vaq dr. Riccardo Galeazzi Lisi, die meer dan twintig jaar de lijfarts van wijlen Paus Pius de Twaalfde is geweest, veroordeeld en een volledig onderzoek gelast. De mémoires van de dokter zijn deze week door een Italiaans tijdschrift gepubliceerd. Op een persconferentie heeft de arts on langs gezegd, dat het beroeps geheim- ophoudt bij de dood van de patiënt. De nationale persbond van Italië heeft het optreden van de dokter veroordeeld. Naar het Vaticaan meedeelt, is prof. Galeazzi Lisi afgetreden als directeur van de Vaticaanse gezondheidsdienst. Britse uittocht uit Jordanië begonnen Maandagochtend is het eerste Britse tanklandingsschip met militaire goederen en militairen uit Jordanië vertrokken. Het schip vertrok uit Akaba aan de Rode Zee. De reis gaat naar Cyprus. Volgens een mili taire woordvoerder zullen er een week lang dagelijks schepen uit Akaba vertrekken. Zaterdag worden er ook militairen per vliegtuig weggebracht onder toe- Zicht van de Verenigde Naties de vliegtuigen zullen over Syrisch en Libanees grondgebied gaan. standelingen buiten gevecht ge steld. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken maakte be kend dat de terroristische activi teit in Frankrijk zelf de laatste week aanmerkelijk is afgenomen. In Tunis zijn maandag vier Franse soldaten aan de Fransen teruggegeven, die door de Alge rijnse opstandelingen gevangen genomen waren. Men wacht nog op vrijlating van een honderdtal Fransen, een vriendschappelijk gebaar van de „vrije Algerijnse regering". De Franse politie heeft mee gedeeld dat er bij een aanslag in een café in Algiers een persoon om het leven is gekomen. Vijf mensen werden gewond. De aan slag werd zondagavond gepleegd m,et een granaat, die in het café werd geworpen. De politie maakte later bekend dat er bij aanslagen in Oran ze ventien mensen gewond zijn ge raakt. Het proces tegen Sorge en Schubert Bij de voortgezette behande ling van het proces tegen de S.S.-lieden Sorge en Schubert, die voor de dood van talrijke concentratiekampbewoners en Russische krijgsgevangenen ver antwoordelijk zijn gesteld, ant- woordde Sorge op een vraag van de rechter hoeveel mensen rechtstreeks door zijn toedoen om. het leven waren gekomen: „Ik kan geen aantal noemen, want ik heb er destijds niet op gelet". Sorge zei verder dat een van zijn superieuren in een kamp zijn ondergeschikten steeds weer voorhield: „Waarvoor heb je handen, waarvoor heb je voeten, breng de Joden in beweging". Volgens deze „richtlijnen" werd dan ook gehandeld. Schubert, die de bijnaam „Pistolen-Sehubert" had gekre gen zei dat de meeste getuigen die thans tegen hem optraden dit slechts deden om hun recht op schadevergoeding te hand haven. Hij had altijd naar het beginsel van „ijzeren discipline" gehandeld. Ook zei hij in de con centratiekampen steeds weer ge constateerd te hebben dat de kampbewoners in eerste instan tie elkaar dwars zeten, om zich zelf ten koste van elkaar een voordelige positie te kunnen verschaffen. nale controle zo spoedig mogelijk tot stand moet komen. In Britse kringen is gezegd, dat ofschoon Engelands bereid heid om de proeven vanaf 31 ok tober te staken, afhankelijk is van een zelfde Russische bereid heid, Engeland de onderhandelin gen wil voortzetten, zelfs als de Sowjet-Unie na 31 oktober met haar proeven voortgaat. Volgens het Engelse blad „Sun day Times" zal begin november een internationale conferentie over Cyprus gehouden worden waaraan vertegenwoordigers van Engeland, Griekenland, Turkije, de Griekse en Turkse bevolking op Cyprus en secretaris-generaal Spaak van de N.A.V.O. deelne men. Ook aartsbisschop Makarios van Cyprus zou de conferentie bijwonen. Deze conferentie zou het resul taat zijn van de besprekingen die in N.A.V.O,.-verband zijn gevoerd. Over enkele dagen, aldus de „Sunday Times" zal een bekend making volgen over het bijeen roepen van de conferentie. Het Britse blad meent nog te weten, dat Engeland wijzigingen van het Britse plan voor Cyprus zal aanvaarden als deze met al gemene stemmen zijn goedge keurd. De Britse regering zou ook bereid zijn het plan-Maka- rios dat voorziet in onafhanke lijkheid van Cyprus binnen het Britse gemenebest, te bespreken. De Griekse pers melde dat Tur kije, Griekenland en Engeland overeenstemming hadden bereikt over een agenda voor de confe rentie, die 2 of 3 november zou worden gehouden. Over de deelneming aan de conferentie moet men het nog eens worden. Griekenland zou op deelneming van Frankrijk, Italië en de Ver. Staten staan. De con ferentie zou een week duren. Politieke verwikkeling in Guinea. Het te Parijs gevestigde be stuur van de Guinese democra tische partij heeft medegedeeld dat de partij uit de „Afrikaanse democratische concentratie" is getreden en dat zij bereid is toe te treden tot elke organisatie, die strijdt voor de eenheid en onafhankelijkheid van Afrika. Eerder deze maand hadden de leiders van de democratische partij besloten de Guinese afde ling' en haar leider de Guinese premier Sekoe Toere uit de par tij te zetten. Guinea was het enige Franse overzeese gebied, dat 28 septem ber j.i. tegen De Gaulle's nieuwe grondwet heeft gestemd, waar door het sindsdien een onaf hankelijke staat is. NOORDWESTELIJKE WIND. Ten zuidwesten van de Britse eilanden bevindt zich al geruime tijd een hogedrukgebied, dat maar weinig van plaats veran dert. Hier om heen bewoog maandag over Schotland tame lijk zachte lucht naar het oosten, de Noordzee op. Deze zachtere lucht, waarin vrij veel bewolking voorkomt, zal in de komende 24 uur ook ons land bereiken. Dit zal plaatselijk van wat regen vergezeld gaan. De wind blijft noordwestelijk, en zal later matig tot krachtig zijn. In de maximumtemperaturen, die maandag 13 a 14 graden wer den, zal weinig verandering ko men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Noorwestelijke wind. Vrij veel bewolking met tijde lijk enige regen. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. WOENSDAG 22 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 10.14 10.52 Terneuzen 10.49 11.27 Hansweert 11.29 12.07 Walsoorden 11.39 12.17 ZON MAAN op onder op onder Okt. 21 7.14 17.35 15.04 0.40 22 - 7.15 17.33 15.29 1.46 23 7.17 17.31 15.52 2.51 24 7.19 17.29 16.14 3.55

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1