De politieke commissie der Verenigde Naties over ontwapening T^salane sabbrt" Expo sluit haar poorten Brand op het motorschip «Boschkerk» «Gudrun» behouden te Schiedam aangekomen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Russisch „TU-104"- straalpassagiersvliegtuig verongelukt De Britse troepen op het Europese vasteland Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW MAANDAG 20 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1504 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeJa- advertenties)5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetalh*. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u«r Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. Verlenging werkingsduur noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen Zonder beraadslaging of stem ming heeft de Tweede Kamer zich ■erenigd met 't wetsontwerp tot .erlenging der werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen. De werkingsduur was reeds verlengd tot 1 januari 1959. Daar het niet vast staat, dat het wetsontwerp algemene kinderbijslag verzekering voor 1 januari 1959 tot wet zal zijn ver heven, wordt de werkingsduur \an de noodwet verlengd tot 1 anuari 1960. DESERTEUR „HADJI" PRINCEN IN HONGERSTAKING. De ex-Nederlandse deserteur „Hadji' J. C. Princen, die vier maanden geleden door de mili taire autoriteiten in Djakarta is aangehouden, heeft in een brief aan de Indonesische autoriteiten medegedeeld tot een hongersta king te ziin overgegaan uit pro test tegen het feit dat hem de reden voor zijn arrestatie nog steeds niet is medegedeeld en dat hij tot dusver geen enkele keer is verhoord. Princen is het enige zuiver blanke lid van het Indonesische parlement. Hij deserteerde in 1947 uit het Nederlandse leger in Indonesië en vocht daarna aan de kant der Indonesiërs. Later werd hij Indonesisch staatsbur ger. In zijn brief schreef Prin cen een geweldloze methode te hebben gekozen als protest tegen zijn aanhouding, omdat hij er nog steeds van overtuigd is, dat in Indonesië de democratie nog niet helemaal dood is. ALGERIE. De Franse troepen in Aigerië zijn op het ogenblik bezig de laatste verzetshaarden van de lebellentroepen op te ruimen, zo is zondag in kringen, die nauwe betrekkingen met de Franse re gering onderhouden meege deeld. Het doel van De Gaulle is de rebellen in de komende maand de genadeslag te geven en hen zodoende te beletten zich te mengen in de komende verkie zingen in Aigerië, die op 30 no vember zullen worden gehouden, zo verklaarde men WISSELVALLIG WEER. Na verspreide opklaringen in de voormiddag trok zondag later op de dag de hemel geheel dicht en bereikte in de middag een weinig intensieve en smalle re genzone het westen van ons land. Met wat lichte regen dus drong vochtigere lucht van maritiem polaire oorsprong binnen. Deze lucht werd aangevoerd tussen een lagedrukgebied dat ten noor den van IJsland langs zijn koers naar het noordoosten vervolgde en een hogedrukgebied dat ten zuidwesten van Ierland lag en nu zich wat in zuidwestelijke rich ting verwijdert. In deze lucht stroming bereikte zondagavond een nieuw storingsfront het noorden van de Noordzee. We verwachten dat dit front, opnieuw vergezeld van een re genzone vandaag verder in zuid oostelijke richting over de Noord zee trekken zal. Vooraf blijft vochtige en tamelijk zachte lucht aanstromen. De luchtdrukdalin gen die op de Noordzee verwacht worden zullen in ons land aan leiding geven tot een toeneming van de wind. langs de Wadden- kuts mogelijk tot hard. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. MEER WIND. Veranderlijke bewolking met tijdelijk wat regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijde lijk harde westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan giste ren. DINSDAG 21 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.45 9.20 10.00 10.10 n.m. 9.36 10.11 10.51 11.01 ZON MAAN op onder op onder Okt. 21 7.14 17.35 15.04 0.40 22 7.15 17.33 15.29 1.46 23 7.17 17.31 15.52 2.51 24 7.19 17.29 16.14 3.55 25 7.21 17.27 16.36 4.58 De politiek commissie der V. N. heeft haar debat over de kwestie der ontwapening voortgezet. De vertegenwoordiger van Ghana zei van mening te zijn, dat staking van kernwapenproeven op zicntzelf niet voldoende is om de vrees van miljoenen mensen in de gehele wereld weg te nemen. Hij deed een beroep op Frankrijk af te zien van zijn gemelde voor nemen om in de Sahara kernwa penproeven te houden. De tweede spreker, de Indische minister van Defensie Krisjna Menon, sprak de hoop uit dat En geland, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten de algemene vergadering, voordat zij haar hui dige zitting beëindigt, kunnen meedelen, dat er overeenstem ming is bereikt over staking van de kernwapenontploffingen. Dan kunnen we overgaan tot het ge hele probleem der ontwapening, aldus Menon die zich uitsprak voor een apparaat voor inspectie en controle op ontwapening. Hij stelde voor, dat de algeme ne vergadering de taak van de ontwapeningscommissie die ai een jaar lang niet bijeen is ge weest, overneemt. Hierdoor zou den persoonlijke besprekingen mogelijk zijn. De krachtigste tegenstander van staking der kernproeven noemde hij Frankrijk. De Franse afgevaardigde Jules Moch reageerde hierop met te verklaren, dat Menon evenals vele andere delegaties stopzet ting der kernproeven zou willen adviseren of zelfs opleggen, maar iedereen erkent, aldus Moch, dat een dergelijke stopzet ting op zichzelf geen ontwape ningsmaatregel is. De Ierse minister van Buiten landse Zaken, Frank Aiken, dien de een resolutie in strekkend tot instelling van een commissie, die het vraagstuk, hoe uitbreiding der „club" van mogendheden- kernwapenbezitters te voorko men, zou moeten bestuderen. De plaatsvervangende Poolse minister van Buitenlandse Zaken sprak over het voorstel zijner re gering tot instelling van een kernwapenvrij gebied in Midden- Europa i het zg. plan-Rapacski) en zei: „Wij beschouwen dit plan slechts als de eerste stap in de richting ener algemene ontwape ning. Daarom zouden wij het wil len blijven bespreken, waarbij wij alle in verband hiermede gedane voorstellen zorgvuldig zullen overwegen". De Sowjetrussische plaatsver vangende minister van Buiten landse Zaken Valerian Zorin stel de de vraag, waarom de indie ners van de z.g. „zeventien-mo- gendhedenresolutie" o.m. on dertekent door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten uitslui tend over een „opschorting" der proeven met kernwapens hadden gesproken. „Zij beschouwen een beëindiging van deze proefnemin gen blijkbaar niet eens als hun uiteindelijke doel", aldus Zorin, die hier aan toevoegde: „Dit komt omdat deze landen niet denken over een definitieve oplossing van dit vraagstuk. Hun gedach ten gaan niet verder dan een „be paalde tijd", dat is een jaar". De plaatsvervangende Ameri kaanse vertegenwoordiger James Boreo verklaarde dat het een „schandelijke uitlating" van Zo rin was geweest te beweren, dat de Verenigde Staten slechts een opschorting der proefnemingen met kernwapens wensten, om meer tijd te verkrijgen voor de voorbereiding van een nieuwe serie proeven. „De Verenigde Staten hebben duidelijk verklaard, dat zij stre ven naar het sluiten van een overeenkomst, om de kernwapen proeven te beëindigen. Hierop riep Zorin: „Vervangt u dan in uw resolutie het woord „opschorting" door „staking". De Britse afgevaardigde An thony Moore verklaarde dat Zo- rins bewering „bedenkelijk dicht komt bij een voorstelling van zaken, alsof Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de kernwa penproeven voorwaardelijk wil len staken, terwijl de Sowjet- Oostenrijks protest Oostenrijk heeft bij Hongarije geprotesteerd wegens herhaalde schending van Oostenrijks ge bied door Hongaarse grenswach ten die houten palen in het Neu- siedler Meer hadden geslagen. Volgens een, officiële Hongaar se verklaring dienen de palen oor de grens duidelijker aan te geven. A Het 12.150 ton metende Ita liaanse schip „Castel Felice" meldde zaterdagavond ter hoog te van de Zuidportugeese kust in botsing te zijn geweest met een onbekend schip. De „Castel Fe lice" heeft zelf geen hulp nodig. Unie een onvoorwaardelijke be ëindiging wenst". De Amerikaanse afgevaardigde reageerde hierop met „men ge bruikt nu een aantal woorden als „staking der" en „niet voort gaan" met deze proefnemingen. Doch het gaat hier niet om leu zen, doch om het oplossen van het ernstige vraagstuk, hoe ont wapening, en alles, wat daar mede samenhangt, te verwezen lijken". (Advertentie) <fckappwmt bet aparte coché marit 16 brwwerijsfroat 9 Unwceo j modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies De organisatie van de Belgi sche Wereldtentoonstelling, die gisteravond haar poorten sloot, heeft een voorlopige eindbalans o"pgemaakt. Al is het nog te vroeg voor een volledige finan ciële balans, kan men toch al enkele algemene cijfers geven'. Ruim 42 miljoen mensen be zochten de tentoonstelling en bijna 7 miljoen „Vrolijk België", voor welke afdeling men apart entree moest betalen. De kabel baan vervoerde drie miljoen be zoekers: 1.800.000 mensen be zochten het Atomium. Het Amerikaanse en Russische paviljoen ontvingen elk 30 mil joen gasten, het Engelse en Tsjechische elk ruimi 5 miljoen, de inzending van het Vaticaan 15 miljoen. Er waren enthousiastelingen die de tentoonstelling 150 maal met een bezoek vereerden. De Expo herbergde 450 maal een congres. Op de parkeerter reinen telde men een anderhalf miljoen personenauto's, 40.000 bussen en 57.000 motoren en scooters. De hefschroefviiegtui- gen maakten 6000 vluchten voor 65.000 passagiers. Tweeduizend kinderen raakten op het terrein tijdelijk hun begeleiders kwijt. Het Belgische hotelwezen boekte van juni tot en met augustus ruim 700.000 overnachtingen. Men schat het aantal buitenland se bezoekers op een 15 procent van het totaal, van wie 350.000 Amerikanen en 170.000 Luxem burgers. (Donderdag jl. gaven de Nederlandsche Spoorwegen het 100.000 speciale Expo-kaart uit.) Zondagmorgen is in het groot auditorium van de Expo nirwinkeltjes deden goede zaken. Het Atomium zal enige tijd na de sluiting van de Expo weer voor het publiek opengesteld worden, al zal het afbraakter rein zelf gesloten blijven. De voorlopige gebouwen zullen half januari van de vlakte -moeten zijn verdwenen en het terrein in oude gedaante hersteld. Over het lot van vele palei zen en paviljoens is nog geen beslissing genomen al zijn er ook al talrijke verkocht en zal aan andere mogelijk een blijven de plaats op de Heizelviakte worden toegekend. Vele restaurants blijven nog geruime tijd open voor de men sen die bij de desorganisatie werkzaam zijn. Vandaag begint men met het sloperswrek in het bordpapieren „Vrolijk België", waar van de bouwwerken van ruim 12 miljoen gulden weinig zal overblijven. LIBANON. Zondag is de terugtrekking van de 24-ste Amerikaanse bri gade airborn-troepen uit Liba non begonnen. Dagelijks zullen 400 man van deze brigade van 3000 man met vliegtuigen uit Li banon vertrekken. Op 26 Octo ber zal de terugtrekking vol tooid zijn. De troppen gaan naar bases in Duitslartd. Naar verluidt zullen de Ameri kanen ook de Britten bij hun terugtocht uit Jordanië helpen. President Eisenhower heeft zaterdag in een korte toespraak te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, die speciaal was bestemd voor de Amerikaanse troepen in Libanon, verklaard dat de jongste crisis in het Mid den-Oosten de wereld twee les sen heeft geleerd, namelijk in de eerste plaats dat de Verenigde Staten de vrienden zijn van hen, die in vrijheid willen leven en ten tweede, dat Amerika niet poogt van de moeilijkheden van ande ren ten eigen bate gebruik te maken. JORDANIË. Het Britse ministerie van De fensie heeft zaterdag in Londen bekend gemaakt, dat vandaag de terugtrekking der Britse troe pen uit Jordanië zal beginnen. Hieraan werd toegevoegd, dat het terugtrekken van de Britse troepen en voorraden van Am man, de Jordaanse hoofdstad, naar Akaba, de Jordaanse haven aan de Golf van Akaba, reeds is begonnen. Vandaag wordt begonnen met de verscheping van iegergoede- ren. De evacuatie van troepen door de lucht begint 25 oktober en zal vijf dagen duren. Er zijn 3.000 Britse militairen in Jorda nië, die voor een deel ook per schip worden vervoerd. De al gehele ontruiming zal drie we ken in beslag nemen. Kernproef in Amerika Op een stellage van 150 meter hoogte is vrijdag in de woestijn van Nevada een kernwapen tot ontploffing gebracht, zo is door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. Zaterdag zullen nog twee explo sies volgen: een eveneens op een toren en een andere in een bal lon. Vliegtuigongeluk op New Foundland. Volgens berichten van de Ame rikaanse „National Broadcasting Company" is zaterdagochtend op het vliegveld van Argentia op New Foundland een superconstel- lation van de Amerikaanse mari ne voorbij de landingshaan in zee terechtgekomen. Van de 28 inzittenden werden er 18 gered, de overige 10 werden als vermist opgegeven. Het vliegtuig verongelukte toen het probeerde op de instrumen ten te landen. Het toestel deed dienst als vliegende radarpost boven de Atlantische Oceaan. Rebellen laten Franse gevangenen vrij. Een woordvoerder van de Alge rijnse opstandelingen heeft zater dag in Tunis verklaard, dat de eerste groep Franse krijgsgevan genen die de rebellen zullen vrij laten, gezond en wel aan de Alge- rijns-Tunesische grens is gearri veerd. De gevangenen werden aan vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis over gedragen. Een vertegenwoordiger van de Algerijnse opstandelingen heeft later meegedeeld, dat er pas maandagochtend (vandaag) een groep van 19 man zal worden overgedragen aan het Algerijnse Rode Kruis. Zondagmorgen om 5 uur ont stond brand in de machinekamer van het te Rotterdam! in lading liggend motorschip „Boschkerk" van de Vereenigde Nederland sche Scheepvaartmaatschappij in Den Haag. Om 6 uur sloegen de vlammen boven de brug uit, doch dat was slechts voor een ogenblik het geval. Voor de rest bleef het bij zware rookontwikkeling. De brandweer was spoedig met enige autospuiten ter plaat se en ging het vuur te lijf met schuimblussers. Men spoot schuim door de luchtkokers en de deur van de machinekamer. In de machinekamer zelf konden de brandweerlieden door de in tense hitte niet komen. De Boschkerk" was reeds met stukgoed geladen, maar omdat het er naar uitzag, dat men het vuur niet zo gauw onder de. knie zou hebben, werden een aantal vaten methyl en zakken post uit de ruimen gehaald. Om kwart vóór tien klonk op eens de kreet: „Iedereen van boordf', omdat men bang was voor een ontploffing in de bun kers. Een donkeyman, die niet tot de bemanning behoort, heeft lichte brandwonden aan de handen op gelopen. Zijn ervaring had hem geleerd, bij het betreden van een Radio-Moskou heeft zaterdag avond meegedeeld, dat een Sow- jetrussisch ,TU-194"-straai-passa giersvliegtuig op de lijn MosUou- Peking is verongelukt. Er zijn geen overlevenden. De „TU-104" is te Kanasj on geveer 640 km ten oosten van Moskou en 240 km ten zuid-oos- de ten van Gorki neergestort. Het is stichting „Brussel Internationaal op de grond in stukken gebroken. Centrum," opgericht, die „het I Radio-Moskou heeft niet mee- ihema van de Expo en de inter- 1 gedeeld, hoe sterk de bemanning nationale zending van Brussel" was of hoeveel passagiers er aan wil doen voortleven. Deze laatste zondag was het geweldig druk op de Expo. Slechts met moeite kon men zich weg over de lanen en door de paviljoens banen en de souve- boord waren. Er werd ook geen oorzaak voer het ongeluk opgege ven. Het nieuws werd als het laat ste bericht van een nieuwsuitzen- ding gegeven. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft te Bonn verklaard, dat van de ambassade in Moskou is vernomen, dat zich onder de slachtoffers vier Duit sers bevinden. Dit is voor zover bekend, het eerste ongeluk met een „TU-104", die wordt aangedreven door vier motoren met turbinestraalaan drijving. Het toestel kan in de lu xe-uitvoering vijftig, en in het type voor toeristenvervoer zeven tig tot tachtig passagiers vervoe ren. Aan boord van het veronge lukte Russische verkeerstoestel bevonden zich ook zes Tsjechen en een Brit, zo is te Praag en Londen vernomen. Vrijdagnacht om kwart over één meerde bij de dok- en werf- ixiaatschappij „Wilton-Feijen- oord" te Schiedam af het Noor se s.s. „Gudrun" van de rederij B. Pedersen en Zoon uit Hauge- sund het schip, dat met hout onderweg was van Archangel naar Concarneau en tijdens een zeer hevige storm in de nacht van donderdag op vrijdag, die omstreeks drie uur begon, in moeilijkheden kwam. Het schip maakte toen zware slagzij en werd op sleeptouw genomen door de sleepboot „Schelde", die juist even eerder dan de „Hol land" de „Gudrun" bereikte. Vrijdagavond om acht uur ar riveerde de sleep tussen de pie ren van Hoek van Holland. Tus sen deze plaats en Maassluis is de „Gudrun", die gesleept werd door de „Schelde" en de „Atlas" en naderhand ook door de „Kra lingen", gekeerd, waarna de tocht wat vlotter verliep. Deson danks heeft de sleepreis van Hoek van Holland naar Schie dam vijf uur geduurd. Geduren de deze tijd heeft het bergings vaartuig „Dolfijn" langszij het Noorse schip (gebouwd in 1919) gelegen, terwijl het het water uit de ruimen pompte. Van de achttien leden tellende bemanning zijn vijftien overge nomen door de Britse vissersboot „Thrifty", die hen naar Lowe stoft heeft gebracht. Aan boord bleven achter de 52-jarige kapi tein Knut Bjorgen uit Hauge- sund, de eerste officier Tore Ek en dè derde officier Nicholaison. Het was een doodvermoeide gezagvoerder, die ons te woord stond en zijn enige verlangen was zo spoedig mogelijk in het hotel naar bed te kunnen gaan. Voor zover viel waar te nemen had het schip wat schade aan het laadgerei en aan de railing van het achterschip. Ook'de ka pitein vond de schade niet groot: het was hem erg meegevallen. Hij Weet de slagzij van zijn schip in de stormnacht aan het vele binnenstromende water, dat niet meer weg kon lopen. Toen het weer wat kalmer was geworden kon het water weer wegstromen en kwam de „Gudrun" recht te liggen, vertelde de gezagvoerder. Hij zei verder, dat donderdag nacht precies om twaalf uur de sleeptros was gebroken en dat het onmogelijk was geweest weer vast te maken. Dit lukte pas 's-oehtends omt zeven uur. Een uur later viel aan boord de stroom uit en heeft men het ver der zonder licht moeten stellen. Aan warm, eten kon niet meer worden gedacht. Op het voor. en achterschip vervoerde men een deklading hout, zo'n vier en halve m.eter hoog. De lading van het achter dek was verdwenen. Hoe? „Gone machinekamer altijd te kijken naar een plaats, waar hij bij eventuele ongevallen zou kunnen ontsnappen. Toen de brand dan ook uitbrak wist hij meteen waar hij moest verdwijnen. Verkeerde om kwart vóór tien des voormiddags iedereen in op winding, omdat de brandweer zei te vrezen, dat de bunkers zouden ontploffen en schip en kade dus ontruimd werden, om half elf werden de rookwolken opeens tndnder. De leiding van de brand- were was toen van oordeel, dat men de brand onder de knie had. Aanvankelijk heeft men er nog over gedacht het schip van de kade te slepen, doch naderhand heeft men dit plan laten varen. De brandweerlieden, die aan boord geweest zijn, verklaarden nog een ontploffing te hebben gehoord. Wat het geweest is weet men nog niet, maar deskun digen van de rederij menen dat er geen sprake van is, dat de ketel het begeven heeft. Hoewel de leiding van de brandweer zondagochtend reeds mededeelde de brand meester te zijn, is men toch nog de gehele dag met het schip bezig geweest. De brand bleek zich door de warmte in de machinekamer te hebben voortgezet naar gedeelten van ruim 4 en 5, die aan de ma chinekamer grenzen. In ruim 5 heeft men door het inspuiten van veel water het vuur onder de knie gekregen en om half tien zondagavond was men de brand in 'ruim 4 ook bijna de baas. Ber gingsvaartuigen liggen reeds langszij om het bluswater uit de „Boschkerk" te pom.pen. Getracht zal worden de goede ren uit ruim 4 te lossen. Wat de machinekamer betreft: hierin brandde nadien nog het vuur on der de vuurplaat, maar ook dit werd' door het inpoinipen van water betreden. MIJNONGELUK IN SPANJE. In een steenkolenmijn te Puer- tellano, in de Spaanse provincie Ciudad Real, heeft zich een mijn- gasontploffing voorgedaan. Het Spaanse persbureau Cifra meldt, dat minstens 20 mijnwer kers zijn omgekomen en 18 ge wond. Regeringsbemiddeling voor BOAC-staking De Britse minister MacLeod van Arbeid heeft zaterdagoch tend besloten een regeringscom missie van onderzoek in te stel len voor de nu reeds zes dagen with the wind," antwoordde ka- durende staking van de 4000 pitein Bjorgen glimlachend. man technisch personeel der Hij was evenwel blij er goed BOAC op London Airport, welke te zijn afgekomen, want het ge- J nagenoeg de gehele BOAC-vloot heeft stilgelegd en de maatschap- vaar het schip te verliezen was zeker niet denkbeeldig, zo ver klaarde hij. Tenslotte deelde de gezagvoer der nog mee sinds 1921 te varen, maar nog nooit moeilijkheden van deze aard te hebben gehad. pij een miljoen gulden per, dag kost. MacLeod besloot hiertoe nadat de besprekingen tussen vak bondsleiders en directie in een impasse geraakt waren. Vliegtuig passagier pleegde zelfmoord door bom na de landing. Forrest Don McCuiston, de man die vrijdag j.l. op het vlieg veld van Wichita, in de Ameri kaanse staat Arkansas, om het leven is gekomen, doordat een vermoedelijk zelfvervaardigde - bom, die hij bij zich" had, ont plofte, heeft zelfmoord gepleegd. Gebleken is, dat de bom niet van een automatische ontsteking was voorzien; McCuiston moet de bom, door twee elektrische dra den in contact te brengen zelf tot ontploffing hebben gebracht. Het onderzoek heeft ook aan getoond, dat McCuiston de in papier verpakte bom reeds in het vliegtuig bij zich had. Hij schijnt voornemens te zijn geweest de bcm in het toestel te laten ont ploffen, zijn vrouw zou dan 25.000 dollar uitgekeerd hebben gekregen van de maatschappij, waarbij hij, vóór de vlucht, een levensverzekering had afgeslo ten. Het is niet bekend, waarom McCuiston van gedachten is ver anderd en zijn plan op de bega ne grond ten uitvoer heeft ge bracht. Ie netelige kwestie van de kosten der 55.000 man Britse troe pen op het Europese vasteland schijnt nu definitief geregeld te z(jn. Uit gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen is verno men, dat Engeland de directe kosten van deze troepen tot eind december 1959 zelf zal dragen. Dit is mogelijk door de onvoor ziene verbetering van de Britse betalingsbalans en als gevolg van een nieuwe overeenkomst voor Amerikaanse hulp op het gebied van onderzoek en ontwikkeling van wapens, waarover deze week in de NAVO-raad overeenstem ming tussen Amerika en' Enge land zou zijn bereikt Engeland heeft zich verplicht tot eind 1959 55.000 man troepen op het vasteland te houden en daarna, tot april 1961, 45.000 man. Een woordvoerder van het „Fo- CYPRUS. In het Grieks-Cyprische dorp Tymbou ten Oosten van Nicosia is in de nacht van vrijdag op za terdag een vuurgevecht gele verd tussen een Britse patrouil le en Griekse verzetslieden, die vanuit een huis het vuur op de patrouille hadden gaopend. Voorzover bekend is er een ge wonde. Te Paphos in het Westen van Cyprus is een uitgaansverbod voor onb epaalde tijd afgekon digd voor alle Grieken. reign Office" in Londen heeft vrijdag bevestigd, dat Ehgeland besloten heeft tot eind 1959 zijn troepensterkte op het Europese vasteland op 55.000 man te hand haven aangezien de Britse beta lingsbalans aanzienlijk verbeterd is en Amerika volgend jaar hulp zal verschaffen voor het Britse defensie-onderzoek v. /J-? BRITS BLAD WIL VRIJLATING VAN NAZILEIDERS Het Engelse liberale blad „Manchester Guardian" heeft aangedrongen op vrijlating van de drie nazileiders, die hun straf voor oologsmisdaden in de gevangenis te Spandau nog uit zitten Hess, Speer en Von Schi- rash. „Nog afgezien van de gro- tekse kosten voor hun verblijf in Spandau - ruim ƒ200.000 per jaar - is hun gevangenschap voor onze rechtszin of uit poli tiek oogpunt niet langer van enig nut. Politiek gezien is de vrees dat de Duitsers hen als heiden/ zouden vereren onge grond gebleken. Deze mannen kunnen geen genade verwach ten maar ook kan hun bestraf fing nooit hun misdaden eve naren. Ze moeten vrijgelaten werden - niet voor henzelf maar voor onze gevoelens van recht en menselijkheid. Hun straf en de geschiedenis heeft hun het zwijgen opgelegd. „Aldus de „Manchester Guardian".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1