Nederland-Denemarken 5-1 Het fietsenprobleem in Amsterdam UI Het ontslag van de geneesheer directeur van het Gasthuis te Goes voor de Centrale Raad van Beroep Voorlopige gegevens touristenseizoen 1958 6EURSQVËRZICHT Algemeen financiële beschouwing Heden interpellatie over de verstekelingen I Verkoudheid HOGE RAAD Linksaf slaan bij een kruispunt PREDIKANTEN GAAN PROCEDEREN OM A. O. W.-PREMIE KIES TOCH AANHOUDEND VASTE MARKT ABE LENSTRA MET TWEE DOELPUNTEN NU TOPSCORER BOVEN BEB BAKHUYS In de derde minuut: 10 Het wordt 20 Nog een doelpunt De tweede helft Recorddoelpunt Tegendoelpunt De heer H. de Braai weer thuis TANKSCHIP RAMT BAGGERBAK OP HET NOORDZEEKANAAL Bak gezonden - opvarenden gered HET ALCOHOLISME IN FRANKRIJK Beursindices Nabeurskoersen 5000 FIETSEN STAAN ZONDER EIGENAARS DOOR DE STAD VERSPREID TERNI BRANDS' BIJSLAGEN VASTG ★- ARBE BROODBA Prijsindexcijfi Jevensondei hand- en hoe Dc Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gisteren de zaak behandeld betreffende het ontslag door B. en W. van Goes gegeven aan de directeur-genees- neer van het Gasthuis in die ge meente, dr G. J. Scherphuis. Het Ambtenarengerecht in 's-Herto- genbosch had in mei 1957 dit ont slag nietig verklaard. en W. van Goes waren van deze beslis sing in hoger beroep gekomen. De voorzitter, mr A. Blom, hoor de beide partijen uitvoerig. Als eerste getuige werd gehoord de vroegere voorzitter van het bestuur van het Gasthuis, de hout handelaar E. van Riesen, die verklaarde, dat tijdens zijn voor zitterschap bestuursvergaderin gen slechts werden gehouden als er aanleiding toe was. Onder de volgende voorzitter, de graanhan delaar C. van Zweeden, die in 1952 werd benoemd, waren er maandelijks bestuursvergaderin gen. Vast stond, dat dr Scherp huis een grote mate van zelf standigheid genoot. Dit gaf in de eerste periode na zijn aanstelling in 194V' nimmer aanleiding tot moeilijkheden. Na de aanstelling van een nieuw bestuur in 1952 waren er echter herhaaldelijk con flicten gerezen over het door de geneesheer-directeur gevoerde be leid. Eén van die grieven was, dat dr Scherphuis het toegesta ne budget voor de verbouwing van de eetzaal voor de zusters verre had overschreden. Een an der feit was de aanstelling van een klinisch analiste zonder voor afgaande goedkeuring van het be stuur. Hetzelfde gold voor het verlenen van extra vakantie aan wachthoofden, de verdeling van de bedden op de afdelingen enz. Hierover ondervraagd, antwoord de dr Scherphuis, dat hij als ge neesheer-directeur gerechtigd was het ziekenhuis draaiende te houden en soms naar een nood oplossing had gezocht. Zijn auto noom optreden was hem voor heen nooit verweten. Eerst in 1954 begonnen de conflicten, die zich binnen twee jaar tijds dus danig ophoopten, dat een uitbar sting onvermijdelijk was. Achter af bezien, zo verklaarde hij thans, was het beter geweest mij met moeilijkheden tot het bestuur te TWEEDE KAMER Naar de voorzitter gistermid dag heeft medegedeeld zullen de algemene financiële beschouwin gen voor de rijksbegroting ver moedelijk niet eerder aanvangen dan donderdag 23 oktober. De minister van Financiën zal dan dinsdag 28 oktober antwoorden. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen het verzoek van mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra om verlof tot het rich ten van vragen aan de minister san Justitie naar aanleiding van de terugzending der 37 verste kelingen naar Indonesië. •De voorzitter stelt voor ,het gevraagde verlof te verlenen en de interpellatie- heden te doen itouden. Dien overeenkomstig wordt besloteni (Advertentie) jamt neus, keel of borat, A wrijft wenden, maar de laatste jaren waren er al te veel conflicten en toen was het onmogelijk gewor den tot een gesprek te komen. Volgens de voorzitter van het bestuur, de heer Van Zweeden, zou dr Scherphuis te veel patiën ten van zijn eigen praktijk heb ben behouden en daardoor te wei nig tijd hebben besteed aan het directeurschap. Dit werd evenwel door de direc teur tegengesproken. De onaan gename verhouding met het be stuur weet hij alleen aan de in stelling van de heer Van Zwee den, die van zijn kant verklaar de niet de moed te hebben gehad de zaak onder vier ogen met dr Scherphuis te bespreken. Op de vergadering van 11 oktober 1956 had dr Scherphuis verklaard niet meer te willen vergaderen met het bestuur. Daarna volgde een rapport aan B. en W., dat het ont slag van de geneesheer tot ge volg had. Voorts werd gehoord de loco- burgemeester van Goes, de heer J. H. Roozen. Deze deelde mede dat er altijd ziekenhuiskwesties in Goes zijn geweest. De conflict stof dateerde van 1949, toen het economisch beleid werd herzien. Omtrent de ontslagkwestie was hij van fnening, dat het formeel onjuist zou zijn geweest dr Scherphuis in dezen te horen. Tegen deze mening nam de ge- tuige-deskundige dr P. A. Heeres, voorzitter van de geneeskundige vereniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen in Neder land, scherp stelling. Deze kwes tie had door de burgemeester bin nenskamers kunnen worden op gelost. Van diens beleidszwakte zijn zowel de heer Van Zweeden als dr Scherphuis lap.t slachtoffer geworden, stelde hij. Voor het college van B. en W. te Goes trad op mr B. S. Tigche- laar, directeur van het centraal adviesbureau publiciteitsrecht en administratiekantoor uit 's-Gra- venhage, die bevestigde, dat B. en W. hem advies hadden ge vraagd aangaande een met dr Scherphuis te houden bespreking betreffende diens ontslag. Hij had dit evenwel afgeraden, om dat hij er niets van verwachtte. Naar zijn mening was het gehele bestuur het met de voorzitter eens geweest. Volgens mr Tig- chelaar had dr Scherphuis het be stuursbeleid volkomen doorkruist en onder het personeel een vijan dige houding tegenover het be stuur aangekweekt. Hij conclu deerde, dat dr Scherphuis getoond heeft de vereiste kwaliteiten niet in voldoende mate te bezitten en dat hij zelf iedere poging tot ver zoening had afgesneden. Hij ver zocht het besluit van het Ambte narengerecht te vernietigen en de primaire klacht ongegrond te verklaren. Voor dr Scherphuis trad als pleitbezorger op mr F. W. Adri- aanse te Middelburg, die de ge hele zaak door de tegenpartij sterk opgeblazen noemde. Hij had de indruk, dat de heer Van Zwee den zich te veel over deze zaak had opgewonden. Op de drama tische bestuursvergadering van 11 oktober 1956 was de voorzitter geprikkeld geweest en daarom volgens pleiter weinig geschikt de zaak tot een goed einde te brengen. Dat burgemeester en wethouders zijn afgegaan op het juridisch advies van mr Tigche- laar noemde hij verbazingwek kend. Naar pleiters mening is het aan de gemeente overgelegde rap port over dr Scherphuis zeer ten dentieus. Op dergelijke gronden iemand uit zijn ambt te stoten noemde pleiter onbillijk, temeer daar hem iedere mogelijkheid om tot een gesprek te komen, was afgesneden. Het voorlopige beeld, dat de Atfc. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer A.N.V.V. zich aan de Hand van een reeks steekproe ven over het toeristenseizoen öft» heelt kunnen vormen, steekt niet ongunstig af Dij het seizoen 1957. Expo. weersomstandigheden sn de financiële situatie in ons land hebben het binnenlandse toerisme in vergelijking met vorige seizoenen iets afgeremd. Dit betreft in het bijzonder het binnenlandse dagtoerisme, aan gezien het meerdaagse toerisme in eigen land ongeveer even groot is geweest als in 1957. De Expo is op het gebied van buitenlanders aan ons land zeker niet van ongunstige invloed ge ureest ofschoon er in enkele plaatsen in het zuiden des iands en elders wat meer van werd ver wacht. Vooral het bezoek uit Zuid-Europa en in de late zomer •nok uit Scandinavië werd door de Expo gestimuleerd. De Oostgrens heeft ten opzich te van 1957 een verdubbeling van passanten gehad. Langs de zuid grens passeerde 7,5 percent be zoekers meer dan in het vorige jaar. Voorlopig kan het aantal buitenlandse bezoekers op grond ®an thans bekende gegevens, in clusief grensarbeiders, koffie- en boterkópéfs.' gesteld Worden op" 30 miljoen. De Duitse kopers op Neder lands gebied hebben de omzetten van de wisselkantoren aan de Oostgrens vrij aanzienlijk ver hoogd. Daaraan is de liberalisa tie van de grensdocumenten voor auto's naar algemene opvatting mede debet. In juli en augustus stegen ook de omzetten van de wisselkantoren aan de zuidgrens aanzienlijk na een minder gun stig voorseizoen, dan normaal. Opvallend was de stijging van de omzet in Franse franken. De A.N.V.V. heeft met belang stelling de voortgaande verschui ving van de traditionele logies- vormen als hotels en pensions naar zomerhuisjes, kampeerwa gens en kampeerplaatsen ge volgd. Opvallend was het zeer sterk gestegen aantal kampeer ders. De indruk bestaat, dat deze verschuiving min of meer ten koste van de middenklasse der hotels en pensions gaat. De mobiliteit in het toerisme is in 1958 opnieuw groter geworden. Daardoor is de gemiddelde ver blijfsduur iets teruggelopen. De belangstelling voor indivi duele reizen nam toe ten koste van de groepsreizen. De beteke nis van het wegverkeer voor het internationale toerisme moge blijken uit een taxatie van be voegde autoriteiten, dat meer dan 70 procent van de in Neder land komende buitenlandse be: zoekërs>van .toet wegvervoer ge bruik maakte. O NDERSCHEIDtN G E .V VAN DE WERELDTENTOONSTELLING. Op de Brusselse wereldtentoon stelling zijn dinsdagmiddag in aanwezigheid van talrijke autori teiten de prijzen uitgereikt. Nederland kreeg een gouden ster voor het geheel en voor de afzonnderlijke voorstellingen, 11 grote prijzen, 8 erediploma's, 9 gouden medailles, 13 zilveren me dailles en 1 bronzen medaille. Thans zijn de overwegingen bekend van de Hoge Raad in zijn arrest in de zaak van de 45-jarige caféhouder A. L. uit Sneek, die door de rechtbank te Leeuwarden is veroordeeld, om dat hij op een kruispunt, toen hij linksaf wilde slaan, de bocht te kort had genomen, met de be doeling, om, wanneer er een tegenligger is, die ook linksaf wil, de beide voertuigen niet om elkander heen behoeven te rij den. De niet-ontvankelijk verkla ring, waarvan sprake was in het mondeling uitgesproken ar rest, blijkt gericht te zijn op een ander, minder belangrijk punt. Wat betreft het linksaf slaan in korte bocht heeft de raad over wogen, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin sprake is van rechtvaardigende omstandighe den, als bedoeld in artikel 20 lid 1 van het wegenverkeersregle ment. Daar de rechtbank dit punt niet heeft onderzocht, is de zaak naar het gerechtshof in Leeu warden verwezen. VERDACHT VAN FLESSETREKKERIJ Als verdacht van flessetrek- kerij is woensdag door de Ven- lose politie aangehouden de 39- jarige Venlose koopman L. K. Deze zou op tal van plaatsen in ons land grossiers in textielwa- ren hebben benadeeld voor in totaal ƒ11.000,—. De goederen zou hij hebben verkocht. De aangehoudene is reeds vaker met de politie in aanraking geweest. Hij zal voor de officier van justitie te Roer mond worden geleid. Ds. B. Hennephof, predikant bij de Oud-Gereformeerde Gemeente te Dordrecht, is bij de belasting kamer van het gerechtshof te 's-Gravcnhage in beroep gegaan van een beslissing van de inspec teur van do belastingen, die deze predikant een aanslag in de in komstenbelasting heeft opgelegd in plaats van de premieheffing A.O.W., waartegen ds. Hennep hof bezwaar maakte. De invor dering van de aanslag inkom stenbelasting is inmiddels dooi de minister opgeschort. Ds. Hennephof heeft bezwaar gemaakt tegen de premieheffing A.O.W., omdat deze strijdig zou zijn met de in de grondwet, het tractaat van Rome en de wet op de kerkgenootschappen gegaran deerde godsdienstvrijheid. Voorts heeft ds. Hennephof gemoedsbe zwaar tegen alle vormen van ver zekering. Intussen heeft ds D. van Houdt predikant bij de Gereformeerde Kerk te Uithuizermeeden (vrijge maakt) bij de belastinginspectie bezwaar gemaakt tegen de hem opgelegde aanslag inkomstenbe lasting, omdat hij geen A.O.W.- premie wil betalen. Zodra dit be zwaarschrift is afgewezen, zal ds. ,Van Houdt in beroep gaan bij de belastingkamer van het Hof te Leeuwarden, daarbij aanvoerend, dat de Schrift zegt, dat het de taak van de gemeente is te voor zien in het levensonderhoud van een predikant en dal de vrijheid van godsdienst hem garandeert de Schrift in deze te kunnen vol gen. De bezwaarden achten het in het algemeen niet juist, dat hun een belastingaanslag wordt opgelegd bij vrijstelling van pre mieheffing A.O.W., omdat daar mee als het ware een premie wordt gehevèn op het eerbiedi gen van gemoedsbezwaren. (Advertentie (Advertentie) Last vast zenuwen Mqnhardt's Zen uwta blettce helpen U ©f ©▼erheen. Zuiver van klank en edel van lijn juist zoals 'n radio, Uw radio, moet zijn: GRAETZ, met de exclusieve KLANK COMPRESSOR. Keuze uit radio's en radio-grammofooncom binaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f 215.- tot f 1260.-. Ook Graetz televisie is Uw keuze waard; 21 anti-storingsautomaten zorgen voor een stralende beeldhelderheid met maximale beeldscherpte. Importeur: N.V. Tbabur - Den Haag. Aandelen Kon. Olie noteerden woensdagmiddag wederom hoger. Op 188,70 lag de prijs voor deze aandelen twee gulden boven de slotkoers van dinsdag en onge veer gelijk aan de pariteit New York.' De handel was iets gerin ger dan de vorige dag, omdat de arbitrage op de Europese beur zen vrijwel geen kant uit kon. Toch werd, voor New Yorksc zijde, een enkel stuk uit de markt genomen. Gezien het marktbeeld van Wallstreet van dinsdag en de reeds aanwezig zijnde vaste koersen voor de internationale waarden op het Damrak, moet ook gisteren van een vaste ten- Ongeveer 50.000 toeschouwers met als laatkomer wereld kampioen dammen Marcel Des- lauriers hadden zich op de tribune van het Feyenoord sta dion verzameld toen de spelers van het Nederlandse en het Deense team, voorafgegaan dooi de Westduitse arbiter Dusch, het speelveld betraden. Na de gebruikelijke foto's en de toss, gewonnen door de Denen mocht Piet Kruiver aftrappen. De eerste aanval was voor de in oranje broek en oranje shirt ge stoken Nederlanders. Doch al in die eerste minuut moest Kees Kuys de Denen een eerste cor ner toestaan en al in die eerste fase van de strijd had Wiersma heel wat moeite met de rappe linksbuiten Sorensen. Toch was het Nederland dat het eerste scoorde. In de derde minuut kreeg Kruiver de bal plotseling op de rechtsbuiten plaats te pakken naar alle waarschijnlijkheid in buiten spel positie uit een pass van Abe Lenstra uit het centrum toegespeeld. Kruiver sprintte door naar 't doel en op 't mo ment dat iedereen een schot verwachtte trok de PSV-er de bal naar de goed meegekomen Pietje van der Kuil, die van dichtbij doelman From geen kans gaf (10). Hoewel de Deense aanvallen zeker niet ongevaarlijk waren, was het eerste kwartier toch be slist voor de Nederlanders, die direct al tot verrassende com binaties kwamen. Vooral de snelle rushes van rechtsbuiten Van der Kuil gaven de strijd een boeiend aspect. Koen Moulijn, op de linkervleugel, zag zijn dribbels te vaak gestopt door rechtsback Larsen. Bijna had Nederland na een "kwartier zelfs ai met 2—0 voor gestaan toen Piet Kruiver met een prachtige pass Van der Lin den in vrije positie voor doel man From bracht. Het schot van de Utrechter ging echter juist naast. Nadat Abe Lenstra een moei lijke kans niet had kunfien be nutten, en na een onverwacht schot van rechtsback Larsen op het Nederlandse doel, kwam toch een Nederlands doelpunt. Nu had arbiter Dusch echter gezien dat Piet Kruiver buitenspel stond en terecht keurde hij het doel punt af. Nederland behield het over wicht en dp aanvallen werden steeds gevaarlijker doordat'het pp de linkervleugel met Koen Mpulijn opeens wel lukte en. Piet Kruiver, iri vooruitgeschoven po sitie, steéÓs méérde aandacht van de Deense verdedigers voor zich opeiste. In de 21ste minuut kwam dan ook weer een -goede scoringskans voor de oranje ploeg. Moulijn was behendig langs rechtsback Larsen geglipt en de Deen kon zijn rush slechts door een over treding stuiten. De kleine Feyen- oorder nam de vrije schop zelf, precies op maat naar Van der Kuil. Maar het werd geen tref fer, want de felle kopbal van Van der Kuil belandde tegen de lat. Het was slechts uitstel. Enkele minuten later n.l. wist de Deense verdediging geen raad met de felle Nederlandse combinaties, die voortdurend via Van der Kuil en Moulijn werden geleid en die door de snelle sprints van Abe Lenstra en Van der Linden (zeer actief), tot diep in 't straf schopgebied een dreigend karak ter hielden. In de 24ste minuut werd het tenslotte 20. Kruiver en Van der Linden vonden elkaar in een glanzende combinatie, die op het middenveld werd opgebouwd en die werd besloten met een hard schot van de Eindhovenaar. Een kwaliteitstreffer. De Nederlandse scoringsdrift was door deze treffer niet ge stuit. Twee minuten later ont wrichtten Moulijn en Lenstra op links de Deense defensie op nieuw. Van de voet van Abe ging de bal naar Kruiver, die daarna de nog juist naar rechts afge zwenkte Van der Linden in het spel kon betrekken. De Utrech ter stond in een moeilijke sco- ringspositie, maar hij zag nog juist één gaatje, dat niet door From was afgeschermd, en on middellijk vloog de bal laag in de hoek: 30. Het spel-niveau daalde daarna aanmerkelijk. Nederland was enigszins „verzadigd" en de De nen waren te zeer aangetast om tot goede combinaties te kunnen komen. Doelman De Munck werd dan ook zelden voor moeilijke situa ties geplaatst, al konden de De nen door nonchalance in het Ne derlandse spel steeds meer naar hem oprukken. Toch was in de resterende fase de beste kans voor de oranje ploeg. De rust kwam met de stand 3—0. De tweede helft begon met een toestand van evenwicht. De Ne derlandse aanvallen mochten dan beter zijn van opzet en tnet een grotere snelheid worden uitge voerd, ook de Deense voorhoede slaagde erin gevaarlijk dicht tot het doel van De Munck door te dringen. Pech had Van der Lin den in de achtste minuut toen zijn kogel, afgevuurd na een felle ren van Moulijn, de lat schampte. De Denen werden gevaarlijker. Eerst zorgde Pedgrsen dat het. stadion opschrok toen de Neder landse verdedigers weigerden in te grijpen na een hoge voorzet van links. Het schot van Peder- sen werd echter nog door de lat gekeerd. Even later was het rechtsbinnen Machon, die bijna voor de eerste Deense treffer zorgde. Met veel moeite grabbel de Frans de Munck de bal nog juist uit de hoek. Naarmate de tijd verstreek gingen de toeschouwers zich steeds meer afvragen, of Len stra er nog in zou slagen zijn recorddoelpunt, de treffer waar mee hij Beb Bakhuys als topsco rer zou onttronen, te scoren. Iedere keer wanneer de bal naar de Fries werd geplaatst, ging de frenetieke kreet ,,Abe. Abe" op, maar tevergeefs. Lenstra was beslist niet in zijn beste vorm. Verschillende van zijn anders zo geraffineerde passes bereikten zijn teamgenoten niet en slechts zelden verscheen hij bij kansrij ke situaties voor het Deense doel. Maar men kreeg toch zijn zin. Nadat Koen Moulijn met zijn handige dribbels de strijd meer naar de Deense helft had ver plaatst en scheidsrechter Dusch terecht een doelpunt van Van der Kuil had afgekeurd, kwamen eindelijk de grote minuten voor Lenstra. In de 33e min. sprintte hij tijdig mee met de op revan che beluste Van der Kuil, ont ving de pass op maat en schoot de bal vervolgens beheerst, laag langs de Deense doelman, die geen enkele kans op verweer had (40). Een stormachtige ovatie steeg in het stadion op, de spe lers stormden wild op Abe af, zich met hem verheugend over zijn recorddoelpunt. Twee minuten later kregen de Denen eindelijk de beloning voor hun ijver en werklust. Zij het met de volle medewerking van de Nederlandse achterhoede, die onthutst bleef toekijken hoe de bal na een afgeslagen aanval naar linksbinnen Enoksen werd gedirigeerd. die onmiddellijk hard langs De Munck schoot (4—1). In de slotfase kon Lenstra zijn record zowaar nog scherper stel len. Na 42 minuten wrong hij zich n.l. weer eens op onnavolg bare wijze langs enkele Deense verdedigers, misleidde From en schoot de bal hoog in het net (51). Het was het laatste hoog tepunt in deze ondanks de rui me zege toch vaak teleurstellen de wedstrijd. De Nederlander H. de Braai, die in Indonesië was veroor deeld tot een gevangenisstraf van tier. jaar op beschuldiging van malversieve acties tegen de Indonesische regering, is zes weken geleden uit de gevangenis ontslagen, nadat hij daar ivier en een half jaar van zijn straf had üitgezeten. denlie gesproken worden. De berichten uit Amerika blij ven voor de aandelenmarkt in r.et algemeen zeer gunstig. Des kundigen van de AmeriKaanse legering verwachten, dat de pro- uuKtie van goederen aldaar tegen het einde van het jaar het hoog ste peil in de geschiedenis zal be reiken. V anzeusprekend zijn deze berichten gunstig voor de Koers- vorming van de aandelen in Am sterdam. 'toch bleef men woens dag wat gereserveerd en gal er de voorkeur aan, de posities te consolideren en de Kat uit de boom te kijken. In dit licht be zien waren aandelen Unilever op 424 423) aan de vaste kant. Deze aandelen stegen de laatste twee dagen reeds zestien punten. Ge zien de gehele markieonstellatie lagen aandelen Philips op 358 '2 lonv.) vrij vast in de marKt. Zon- aer de steun van Amerika was de vraag voor deze aandelen voi- uoende om aan het aanbod uit Parijs en Londen, het hoofd te kunnen bieden. AKU's werden uit de markt genomen op de ge publiceerde derde kwartaalcijfers en monteerden anderhalve punt. De vorige dag bereikten deze aandelen een koerswinst van vier punten. K.L.M. een paar dubbel tjes hoger. De scheeptiaarlmarkt ligt de laatste tijd wel heel erg verlaten, ook woensdag was de belangstel ling in deze sector weer zeer ge ring en bracht licht afbrokkelen- üe koersen. Certificaten Deli blijven de aandacht op zich ves tigen. De berichten over belan gen van deze maatschappij in Pa raguay werden ter beurze gun stig opgeval. Al werd geksche rend aangehaald, dat de Neder landse voetballers in Paraguay mogelijk méér succes op goede financiële uitkomsten zouden hebben dan de Deli maatschappij. De koerswinst van de certificaten beliep circa zeventig cent. HVA's plus één en Amsterdam Rubber irac'tioneel lager. Staatsfondsen lui. De laatste verhandeldag van claims L. van der Grinten bracht een taxatieprijs voor de claims van 510, uitkomende op 350 pet voor de nieuwe gewone aandelen van de emissie groot 560.000, waarvopr de inschrijving gisteren plaatsvond. Dit betekent dat de binnenkort' te. verwachten intro ductie ter toeurze van deze aan delen als een groot succes kan worden beschouwd. Prolongatie 3% 'A Op het N'oordzeekanaal ter hoogte van de pijlers van de ge sloopte Velser spoorbrug, heeft het 11.957 ton metende Noorse tankschip „Lancing" woensdag avond omstreeks zes uur een vijftig meter lange baggerbak van de Amsterdamse Ballast Mij geranul. De twee opvarenden van de bak, die onmiddellijk na de aanvaring zonk, konden wor den gered. De scheepvaart naar en van Amsterdam is ruim een uur ge stremd geweest, maar kon daar na worden hervat voor schepen die gebruik maken van sleepbo ten. Twee bokken van de N.V. rederij v/h Gebrs. Goedkoop zullen proberen de bak te lich ten. Gisteravond nog zouden de stroppen worden bevestigd, om daarmee te pogen de bak die nog met enige meters van het voorschip boven water uitsteekt uit de vaarroute te halen. De kleine sleepboot ,,St. An- tonie" sleepte de baggerbak 304" van de Amsterdamse Bal last Maatschappij juist bij de baggermolen „Rhea" vandaan, toen uit de Noordersluis, de .Lancing" bestemd voor Am sterdam kwam aanvaren. De sleepboot haalde de bak, die ge laden was met 250 kubieke me ter zand, naar het midden van het vaarwater. Op deze plaats wordt het Noordzeekanaal door de bagger molen „Rhea" met ongeveer 60 meter verbreed. Inmiddels was het tankschip, dat de pijlers van de spoorbrug wilde passeren, naderbij gekomen. De „Lan cing" ramde door tot nu toe on bekende oorzaak de baggerbak in het achterschip. De twee op varenden, de heren Ambachts heer enl Van de Broek, sprongen te water en konden later wor den opgepikt. Ook dreigde nog het gevaar dat de lege bagerbak „1313" geramd zou worden. Dit kon echter worden voorkomen. De bak „304" is gezonken op de rand van het vaarwater iets ten westen van de spoorbrug. Prof. Robert Debre, president van de Academie voor Genees kunde te Parijs, heeft verklaard, dat in Frankrijk door alcoholis me tweemaal zoveel mensen overlijden als door tuberculose. In de afgelopen jaren had het opnemen van dertig tot veertig procent der personen die tot psy chiatrische inrichtingen werden toegelaten, een alcoholische ach tergrond. Het alcoholisme be gunstigt ernstige ziekten als kan ker en hartstoornissen, aldus prof. Debre. De enige manier om deze gesel te bestrijden zonder de economie te ontwrichten is de wijnbouw in te krimpen en bijvoorbeeld meer graan te verbouwen en dé fruit teelt uit te breiden, zo verklaar de hij. 13/10 14/10 15/10 Int. cone. 323.90 327.99 330.53 Industrie 161.65 161.73 162.00 Scheepvaart 144.25 145.32 145.32 Banken 131.37 131.04 130.55 Ind. fondsen 90.75 91.48 91.70 Algemeen 224.89 226.97 228.23 Kon. Olie 189.00—184.80 (ƒ189.30) Unilever423—417 422% Philips: 357'A—353 358 A.K.U.: 224—222 225 Philips conv. 5 c/c 156%156. Er staan op het ogenblik on geveer 5000 fietsen, waarvan de eigenaars onbekend zijn door de gehele stad verspreid, sommige als wrakken, andere nog in rede lijk bruikbare staat. Dit is een schatting van het hoofd van het bureau ter voorkoming van mis drijven der Amsterdamse politie, inspecteur C. Verbiest. Reeds ge ruime tijd ijvert dit bureau er voor om de joyriding en het aan tal fietsendiefstallen beperken. Uit de statistieken blijkt dat er al enige vooruitgang is te be speuren, maar het aantal in de hoofdstad aangetroffen fietsen zonder eigenaar is nog steeds on rustbarend. De politie heeft er haast geen ruimte meer voor. Onlangs heeft men een berg ruimte gehuurd, waarheen alle gevonden fietsen worden overge bracht. De capaciteit is 1200 stuks per maand. Sedert 1951 zijn de fietsendief stallen met twee a drie honderd •procent gestegen, terwijl op an dere terrein de criminaliteit ge lijk blijft. ..Dat keent voor een belangrijk deel door de toege nomen joyriding voornamelijk van de schooljeugd" zo conclu deert inspecteur Verbiest. Vorig jaar stond 58 proces' van de gestolen of verdwenen fietsen niet op slot en de gele genheid maakt de dief. Het nieuwe verzamelsysteem van de politie kost minder tijd en minder personeel. Het zal in drie fasen worden uitgevoerd Vandaag begint een speciaal ge motoriseerde ploeg met het op halen van fietsen, die door de verwaarloosde toestand waarin zij verkeren niet meer berijdbaar zijn en kennelijk geen eigenaar meer hebben. De tweede fase is het verzamelen van fietsen die ongesloten of onbeheerd op de openbare weg zijn achtergelaten en tenslotte die rijwielen, die vol gens de wettelijke voorschriften I op verboden plaatsen staan. In de verzamelruftnte aan de Overamstelstraat zullen de ver voermiddelen dagelijks te bezich tigen zijn, zodat de eigenaars I mogelijk hun karretje terug kun-, I nen vinden. De overigen zulle" daar worden geveild. Met de op brengst daarvan wil men de kos ten van de ophaaldienst bestrij den. „Zet uw fiets op slot" en ,-Kc11 uw framenummer" zijn de twe I deviezen, waarmee de politie rc-1 kent. op de medewerking van h(,i publiek. 40-jarij Gisteren herdé P. Buter, commii 's Rijks belastin ter inspectie dei hier het feit, dal leden was, dat jongeling bij di dienst trad. I> toen 11918) g pand: Schutters! De jubilaris, afk is zijn standp steeds trouw gel In de loop der diverse belasting maar pover gein kost dit probleerr brekens. Zo is nog stee der belastingen o het gebouw van Koophandel in straat alhier, in dp bouw van het gebouw, op 'de h Axelsestraat, w nen al sinds 193( liggen, doch die korte, termijn zu 1 ealisëerd. Maar alle nari huisvestingsproh hadden vaardige legenheid van vo ieum, toch kans korte termijn de de inspectie, doe gen van versiersc ren in een feestz Nadat gisteren dag hierin vert van de belastingc alle windstrekei hadden plaats tevens de heer secretaris van Koophandel alhi sence gal, betr De staatssecreti Zaken heeft de bijslagen voor rieën personen, stand ontvangen, heeft dit gedaan prijzen zijn geste treffende beschik] men in de Staatse teren. Dp staatssecreti Zaken heeft in d< van woensdag gepubliceerd, was gestaan, dat in d' op 31 oktober vrc den begonnen m< broodbakkerijen. Voorts mag op van S uur 's ocl worden vervoerd geldt alleen voor w aarin op zaterd niet wordt gewerl Het landelijke van het levensond zinnen van hand- ders, zoals dat m het C entraal Burc tistiek wordt s; basis 1951 100 15 augustus tot 1958 slechts eei ging. Het indexcijfer - steeg door afroi wel van 115 tot cijfer inclusief A veranderd staan In de sector vooral de indexci, appelen en groer te zien. Een prijsstijg evenwel voor bij in geringe mate -, Buiten de voedi het indexcijfer vo< wijl voorts een trad voor vaste u Het indexcijfei woning steeg da; tot 132. Ook het i kleding en scho een stijging en wc wat geheel voor van de kleding, band met de ov zomerkleding op cling. De winterk! lijk ten opzichte periode 1951 m: daald dan de zom< gelijk; men even cijfer voor kledin de overeenkomst! 1957 dan is er voor de winterkle teren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2