Verklaring van Eisenhower Vimi-Kook Oproep van Algerijns openbaar welzijn tot algemene staking comité voor DeG aulle spreekt met Saian Nederlandse in Duitsland neergestort Straalj ager Weeroverzicht Raadgevende vergadering over gasexploitatie in de Sahara Politieke commissie hervat ontwapeningsdebat Perscommentaar op politiek van De Gaulle FORTEX DEMIE oi FALCON JAS AXEL DONDERDAG 16 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1501 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD PROTEST TEGEN DE JEUWE RICHTLIJNEN VAN DE GAULLE VOOR ALGERIE Het comité voor open baar welzijn voor geheel Algerië en de Sahara heeft de bevolking opgeroepen heden om 15.00 uur (Ned. tijd) te demonstreren op het plein voor het regerings gebouw te Algiers. Tevens besloot het tot het uitroepen van een algemene staking op dat tijdstip. VROUW VERMOORD IN DE BOSSEN VAN OSSENDRECHT AANGETROFFEN Hongkongse vissers door Chinese communisten opgebracht Saian verbiedt algemene staking VENEZOLAANS VERKEERSVLIEGTUIG MET 23 PERSONEN AAN BOORD VERMIST Piloot om het leven gekomen Brandend vliegtuig veroorzaakte bosbrand EVACUATIE VAN BRITTEN uit JORDANIË Algerijns comité handhaaft algemene staking Het comité van openbaar wel zijn voor geheel Algiers en de Sahara heeft verklaard zijn op roep voor een algemene staking te handhaven. Bij VISSER-KOOLE vindt U de die prettig zit en jaren meegaat. DEMIE'S 172,50 tot f159,- FALCON JASSEN f49,50 tot f 160.- Van Royen: „Verenigde Staten keuren beslagneming Nederlandse bezittingen in Indonesië af" DE AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN OP FORMOSA EISENHOWER OVER DE AANSLAGEN OP SYNAGOGEN DE NIEUWE AMERIKAANSE REEKS ATOOMPROEVEN TUNESIE VERBREEKT DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET DE V. A. R. HQOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactle-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per naand 2,— per week 48 cent Losse nrs 9 et. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ma Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uier Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau vari dit blad, 20 cent meer. Woensdagmorgen is in de bos sen bij Ossendreeht het lijli ge vonden van de weduwe Irma Dekkers-van Loon uit die plaats. Zij had een snede in de hals en Iiaar gezicht "was bedekt met een parapluie. De vrouw had dinsdagavond har zoon bezocht en was pas laat op weg naar huis gegaan. Zij onderhield al enige tijd con necties met de Ossendrechtse gemeentewerker D., die niet meer met zijn vrouw samen woonde. Deze D. heeft de afge lopen nacht onder zijn huisdeur een briefje gedeponeerd, waarin stond, dat hij de weduwe Dekkers had vermoord en waarin hij de plaats aangaf, waar het lijk te vinden zou zijn. Tevens deelde hij in dit briefje mede, dat men hem nooit meer terug zou zien. Inderdaad heeft men het slacht offer op de aangeduide plaats gevonden. De gemeentewerker is woensdagmorgen niet op werk verschenen en is voortvluchtig. De politie heeft gisteren de ge hele dag naar hem gezocht. Communistisch-Chinese ka nonneerboten hebben vrijdag j.l. bij de monding van de Parelri vier vijf Hongkongse vissersjon ken met vijftig opvarenden op gebracht, aldus hebben andere issers woensdag bij terugkeer Hongkong meegedeeld. Volgens de teruggekeerde vis- -ers hadden de communisten beschoten. Er werd echter nie mand getroffen. Verder zeiden ze niets te heb ben vernomen over vrijlating an de vissers of van tegen herj ingebrachte beschuldigingen. Op het plein, Forum genaamd, werden op 13 mei betogingen te gen de regering in Parijs gehou den welke leidden tot oprichting- van de bew eging voor openbaar welzijn. De burgerlijke leden van het comité voor openbaar welzijn zijn verbolgen over de jongste order van premier De Gaulle, dat de militairen in Algerië zich uit po litieke organisaties moeten te rugtrekken. Dinsdagavond gaven zij 'n in krachtige bewoordingen gesteld communiqué uit waarin zij meedeelden, dat twee Moham medaanse leden naar premier De Gaulle zouden worden ge zonden. Zij zouden bij hem pro testeren tegen de nieuwe richt lijnen van de premier voor Al gerië. In een communiqué van het comité wordt gezegd dat tot een algemene staking is besloten: 1. Om te betogen tegen de po litieke partijen die Algerië willen liquideren". 2. Om de terugkeer der mili tairen in de comité's voor openbaar welzijn te eisen. 3. Om het ontnemen van bur gerlijke bevoegdheden aan mi- - litairen te verhinderen. Het comité zond ook een tele gram aan vier rechtse politieke leiders in Parijs Jacques Sousteile, de minister van Voor lichting, Georges Bidault. André Morice en senator Roger Duchet waarin hun wordt verzocht zich in het openbaar uit te spre ken over de terugtrekking der militairen uit de comité's voor openbaar welzijn. De toestand wordt zeer ernstig genoemd. Er is bij de Algerijnse bevolking angst en verwarring gewekt, zo wordt gezegd. Lèon Delbecque, die een van de invloedrijkste burgerlijke le den van het comité voor open baar welzijn in Algiers is ge weest, verklaarde dinsdag dat hij kortgeleden had aangedrongen op ontbinding van het comité. Hij zou in een brief aan gene raal Massu, die tot dinsdag een der voorzitters van het comité was, gezegd hebben dat het ge vaarlijk zou zijn het comité te laten voortbestaan. .Afvaardiging naar Parijs on eens met comité resolutie De twee man sterke afvaardi ging, die het comité van open baar welzijn voor geheel Algerië en de Sahara dinsdag naar Pa rijs heeft gezonden, heeft woens dagavond te Parijs verklaard het „geheel oneens te zijn met de Verklaring van het comité, dat het zich in staat van nood ver klaart. In de gewraakte verklaring werd voorts kritiek geoefend op de politieke partijen, die volgens het comité „generaal De Gaulle hebben voorgeschreven, dit bevel te geven". De Franse premier. De Gaulle, heeft woensdag met generaal Raoul Saian, de regeringsverte genwoordiger en opperbevelheb ber in Algerië, gesproken over de weerslag die zijn instructie aan de militairen om zich uit de co mité's voor openbaar welzijn te rug te trekken, in Algerië heeft gedaan. De Gaulles instructies, die be doeld waren om volledige vrijheid van meningsuiting tijdens de ver kiezingscampagne in Algerië te» waarborgen, waren vier dagen voor de afkondiging aan gene raal Saian bekend. In kringen die nauw contact hebben met de premier, wordt gezegd, dat be richten dat de verhouding tussen De Gaulle en Saian gespannen zou zijn, ongegrond zijn. j j Premier De Gaulle heeft, zo zegt men, getoond wie de baas is in het. Franse huis. Pogingen van bedoelde extremitische per sonen om De Gaulle naar hun hand te zetten zijn tot mislukking gedoemd, zo verklaarde men. Volgens doorgaans welinge lichte kringen te Parijs heeft De Gaulle onder meer aan Saian duidelijk gemaakt, 'dat noch hij noch zijn regering de bedoeling heeft de Algerijnse opstandelin genorganisatie het nationale be vrijdingsfront of met de „vrije Algerijnse regering" te onder handelen. „Er zal niet worden onderhandeld met de leiders van de moordenaars", zo zei De Gaul le tot Saian. Be opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Alge rië, generaal Raoel Saian, die te- j vens de hoogste burgerlijke ge zagsdrager in dit Franse ge- heeftt de door het openbaar welzijn Een „Superconstellation" van een Venezolaanse luchtvaart maatschappij met 23 personen aan boord wordt vermist op een vlucht tussen Panama en Mara- caibo, aldus is woensdag zowel uit Panama als Caracas gemeld. Sedert dinsdagavond heeft men geen contact meer met het toe stel gehad. Onder de zeventien passagiers bevinden zich negen leden van een Cubaanse balletgroep. Bij de olumbiaanse grens heeft men van uit de lucht het wrak van het toestel waarge nomen. Er waren geen tekenen van leven te bespeuren. Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washing ton verklaard, dat de V. S. van mening zijn dat er te veel natio nalistische troepen op Quemoy geconcentreerd zijn. De V. S. zijn echter niet van plan Tsjiang Kai- Sjek te dwingen dit aantal te ver minderen, aldus Eisenhower. Hij weigerde voorts de vraag te beantwoorden of hij het zou toejuichen als Tsjiang uit vrije wil nationalistische troepen van Quemoy terugtrok. Eisenhower merkte op dat hij een publieke verklaring hierover op het ogen blik van geen nut achtte. Deze verklaring zou misschien ver keerd begrepen kunnen worden in Taipeh, aldus de Amerikaanse president. De christelijke Falangisten in Libanon hebben woensdag hun 1S drie weken geleden afgekondig-1 '-omité voo de staking beëindigd, nadat, eer-voor geheel Algerië en de Saha- der officieel was bekendgemaakt dat de regeringscrisis was opge lost. i Een Nederlandse straaljager van het type F 84 F „Thunder- streak" van de basis Eindhoven, me op een oefenvlucht boven Duitsland was, is woensdagmor gen omstreeks half tien in een bos te Siegen neergestort. De be stuurder, die nog getracht heeft met zijn parachute het toestel te verlaten, is hier niet tijdig in ge- slaagd. zodat hij om het leven is gekomen. De brandende straal jager h#eft een bosbrand ver oorzaakt. In Duitsland wordt aangeno men dat de bestuurder van het verongelukte vliegtuig in het regenachtig weer het zicht ver loren heeft en tegen de 653 me ter hoge Geller-berg is gevlo gen. Het toestel schoof over een lengte van circa driehonderd me ter door het bos ter plaatse. Vele minuten na het ongeluk ontplof te nog de alle kanten uitgevlo gen boordmunitie van het toe stel. Omstreeks half tien woensdag ochtend waren twee F 84 F straaljagers der Koninklijke Luchtmacht op oefenvlucht bo ven West-Duitsland, toen de lei der van deze twee, een luitenant vlieger, op een moment het twee de toestel miste. Hij keerde terug en vond de wrakstukken van het door de sergeant-vlieger bestuur de toestel. Aangenomen wordt dat de ser geant-vlieger het toestel nog heeft verlaten, voordat het de grond raakte, maar vermoedelijk tengevolge van het feit dat het vliegtuig reeds lang te laag was, kon hij zich niet meer in veilig heid stellen. Zijn stoffelijk over schot is op vrij korte afstand van het in brand gevlogen toe stel gevonden. Het vliegtuig werd bestuurd door de dinsdag juist twee-en- twintig jaar geworden onge huwde sergeant-vlieger J. A. P. F. Heesmans uit Rotterdam. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" meldt, dat Britse militai ren begonnen zijn Jordanië te verlaten. Zij reizen met vliegtui gen via Israël. Er zijn geen re gelingen getroffen om de Britse vliegtuigen ook over Syrië te laten vliegen, aldus het blad. ra voor hedenmiddag afgekon digde staking verboden. Generaal Saian, die woensdag avond uit Parijs, waar hij be sprekingen met premiei' De Gaulle heeft gevoerd, te Algiers is teruggekeerd, verklaarde geen oproep tot staking te kun nen dulden. De verslaggever van de econo mische commissie van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, de Fransman Maurice Lemaire, heeft woens dagmorgen zijn rapport toege licht met betrekking tot de ex ploitatie van het aardgas dat in de Sahara wordt gevonden. Hij zette uiteen dat op niet meer dan 2000 km van de grote Europese industriecentra een grote hoeveelheid gemakkelijk te exploiteren methaangas in de Sahara aanwezig is, die op ver scheidene miljarden kubieke meters wordt geschat. De prijs van dit methaangas zou in Euro pa niet meer dan 5'/2 frank per kubieke meter bf dragen met een caloriewaarde van 9000 (het ge wone stadsgas heeft slechts 4500 calorieën) bedragen. Het gas zou worden aangevoerd door pijpleidingen via Gibraltar of Italië, waarvan een gedeelte over de zeebodem zou lopen. Het zou echter ook met methaan- tankers kunnen worden aange voerd. Bovendien kan door mid del van dit gas in Algerië opge wekte elektriciteit per kabel naar Europa kunnen overgebracht. De eerSte oplossing, het ver voer per pijpleiding, leek Lemai re te verkiezen, omdat daardoor de prijs lager zou zijn. In het rapport wordt erop' ge wezen dat de Europese gemeen schap de eerstvolgende 20 jaar rekening zal moeten houden met een jaarlijks energietekort dat overeenkomt met 200 mil joen ton steenkool. Daar de atoomenergie voorlopig nog niet vullen. Frankrijk beschikt even wel niet over de middelen om de installatie van de pijpleidin gen geheel alleen te kunnen verzorgen, noodzakelijk om het gas naar Europa en de landen in Noord-Afrika te leiden. In dit verband wordt het comité van ministers aanbevolen de ge- interesseerde regeringen uit te nodigen deel te nemen aan de financiering van dit project. Het rapport van de economi sche commissie met betrekking tot de exploitatie van het Saha- ragas werd hierop met algeme ne stemmen aangenomen. Men vroeg Eisenhower of er niet een tegenstrijdigheid be stond tussen de verklaring die Dulles dingdag heeft afgelegd en de uiteenzetting die Dulles twee weken geleden heeft ge geven. Op 30 september heeft Dulles de indruk gewekt dat de Ver enigde Staten zullen proberen Tsjiang Kai-Sjek te bewegen zijn troepen op de eilanden voor de Chinese kust te verminderen, mits er een betrouwbare wapen stilstand gesloten zou worden, zo zei een verslaggever. Maar dins dag verklaarde Dulles dat de V. S. hoegenaamd niet van plan zijn om druk op Tsjiang uit te oefe nen. Eisenhower reageerde hierop met de mededeling dat hij geen twee mannen kende in de Ame rikaanse regering, die dichter bij eikaar stonden dan Dulles en hij. Eisenhower verklaarde zien vol komen akkoord met Dulles' woorden van dinsdag. Op de vraag hoe de verhouding tussen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië op het ogenblik is, vooral gezien in het licht van de bezorgdheid van Europa voor de Amerikaanse politiek t.o.v. For mosa, antwoordde Eisenhower met een verwijzing naar recente uitspraken van premier MacMil- lan van Groot-Brittannië en diens minister van buitenlandse zaken, Sclwyn Lloyd. Beide mannen hebben verklaard dat men niet akkoord kan gaan met gebieds uitbreiding van de communisten door middel van geweld, aldus Eisenhower. Eisenhower zei voorts dat hij er geen enkele aanwijzing voor heeft ontvangen dat Tsjiang Kai- Sjek bereid zou zijn troepen op Quemoy te verminde'en als de Aan het begin van de verga dering zei de voorzitter het te betreuren, dat het debat zo traag verloopt. Er bestaat wei nig bereidheid van de afgevaar digden om het woord te nemen. De Brit Noble sprak de uitla ting van de Rus Zorin tegen, als zou Engeland het niet eens zijn worden jmet de conclusies en de aanbe- velingen waartoe deskundigen te Genève zijn gekomen op het stuk van het ontdekken van kernproeven. Noble werd bijgevallen dooi de Amerikaan Lodge, die zei dat het juist de Sowjet-Unie was, die niet wilde instemmen met de instelling van een doeltref fend systeem van controle. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat hij het prettig vond te vernemen, dat Enge- iiï voldoeride mate "voorhanden i land en Amerika thans blijk- is. zou het aardgas dat in de baar het door de Geneefse con ferentie voorgestelde controle stelsel hadden aanvaard. Dit gaf reden om te hopen, dat de de Franse Sahara wordt gevonden, de leemten in de Europese ener gievoorziening volledig kunnen De Parijse bladen van woens dag betuigen hun instemming met De Gaulle's maatregelen ter verzekering van de vrijheid bij de komende verkiezingen in Al gerië en ter beëindiging van de invlced van het leger in de poli tiek. Maar volgens verscheidene bladen vervulden de legerofficie ren in de comité's voor openbaar (Advertentie) welzijn een matigende rol en zijn deze thans in handen van de extreemste elementen. Ook de „New York Times" prijst De Gaulle voor zijn hou ding ep voor het herstel van de Franse eenheid, zoals die uit de recente volksstemming is geble ken. De Gaulle's bevel legt de basis voor de redding van het Franse rijk en ook voor zijn om vorming in een soort gemene best, waarin een oplossing voor Algerië gelegen kan zijn. De „New York Herald Tribune" vindt het een bemoedigend teken om te zien hoe De Gaulle zowel de militairen flink onder de duim heeft als nieuwe verzoeningsge- baren tegenover de rebellen maakt. Van de Engelse bladen acht de ..Times" De Gaull's brief aan Ba- ian het werk van een handhaver van orde en tucht, niet van een dictator. Het blad koestert goede hoop dat de voorlopige Algerijn se regering gezien de verzoenen de verklaringen van premier Ab bas, nog eens met De Gaulle in contact zal komen. De „Scotsman" acht het duide lijk dat De Gaulle tot vrede in Algerië wil komen en dat niet al leen door tot het bittere einde fe vechten. Het enige dat Algerijnse nationalisten van verkiesbaar stelling afhoudt, is angst voor het leger en de kolonisten en voor de waarschijnlijkheid voortaan ge tekende mannen te zijn. De Gaul le zou iets voor hun bescherming moeten doen, aldus dit onafhan kelijke Schotse blad. komende conferentie in Genève dadelijk met ae kwestie van het staken der kernproeven kon be ginnen. Be Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, heeft dinsdag, na een be- zrek aan de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zake i C. Burke Elbriek, die belast is .-net de behandeling van Europe se aangelegenheden, verklaard dat de Ver. Staten uiting hebben gegeven aan hun „onmiskenbare afkeuring" voor het zonder scha devergoeding in beslag nemen van Nederlandse eigendommen in Indonesië. Dr. Van Royen ontkende de juistheid van verklaringen van ambtenaren van de Indonesische ambassade te Washington, die hadden verklaard dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. op zettelijk de Amerikaanse mening ten deze verkeerd had weergege ven. „Ik weet nu dat de Ver. Sta ten uiting hebben gegeven aan hun duidelijke afkeuring hier over", aldus dr. Van Royen. V. S. meer vuurkracht ter be schikking zouden stellen voor os verdediging van het eiland. Hij verklaarde tenslotte dat hij met veel heil zag in het hoiuDi van een volksstemming op Quemoy en Matsoe om de bewoners ze-if te laten kiezen of zij bij com munistisch dan wel bij .ïat.cn-i- üstisch China willen behoren. Er komen bijna geen nieuwe Amerikaanse militaire voorra den op Formosa meer aan, om dat de hoeveelheid, die naar de Chinese nationalisten zou wor den gezonden, inmiddels op het eiland is aangekomen, aldus is woensdag te Taipeh vernomen. Chinese ambtenaren zeiden, dat de sterkte van de Amerikanen op het eiland kan worden ver groot, indien de toestand zulks vereist. De Amerikanen beschikken nu over de nieuwste wapens op Formosa, zoals F-104 jachtvlieg tuigen en ,,Nike-Hercules"-raket- ten tegen vliegtuigen. Eisenhower heeft zich woens dag op zijn persconferentie nij dig uitgelaten over de mensen die verantwoordelijk zijn voor de aanslagen op synagogen in het zuiden en midden-westen van de Ver. Staten. Hij noemde hen o.m. straat schenders. Men vroeg hem of hij naar zijn mening iets kon doen om dergelijke aanslagen te voorko men Eisenhower zei dat hij deze daden al veroordeeld had en door zou gaan met ze in het openbaar te veroordelen. Hij verklaarde dat de federale regering de regeringen van de betrokken stateft behulpzaam zal zijn bij het opspeuren van de daders. Er is woensdag op het Ame rikaanse proefterrein in Nevada een klein atoomwapen tot ont wapening gebracht, dat zich op een houten toren bevond. De kracht van het wapen was min der dan 1.000 ton tnt. Het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woens dagmiddag bekendgemaakt, dat Tunesië besloten heeft de diplo matieke betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek te verbreken. Verwacht wordt, dat president Bourguiba donderdag in een rede in de grondwetgevende ver gadering zal meedelen, waarom Tunesië tot deze stap is overge gaan. Het besluit werd woensdag door de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Mokkadem, overhandigd aan de ambassadeur van de V. A. R. te Tunis. Op de Noordzee en een groot deel van de Atlantische Oceaan ten westen van de Britse eilan den wordt nu een sterke stro ming aangetroffen waarin de windrichting westelijk tot noord westelijk is. Een groot deel van woensdag stond er dan ook aan onze kust harde, en in het noor den stormachtige wind. De ge noemde luchtstroming wordt in stand gehouden door een depres- VRIJDAG 17 OKTOBER. v.m. n.m. Breskens 4.38 5.00 Terneuzen 5.13 5.35 Hansweert 5.53 6.15 Walsoorden 6.03 6.25 ZON MAAN op onder op onder Okt. 17 7.07 17.44 12.30 21.25 18 7.08 17.41 13.20 22.28 19 7.10 17.39 14.01 23.34 20 7.12 17.37 14.35 21 7J4 17.35 15.04 0.40 sie tussen IJsland en Noorwegen en een hogedrukgebied tussen Ierland en de Azoren. Het laat ste druksysteem. verplaatst zich vrijwel niet, het eerste, de de pressie dus, beweegt langzaam naar het oosten. In verband hier mee moet vandaag op een aan houden van de sterke winden worden gerekend. De lucht die met de genoemde stroming wordt aangevoerd was woensdag nog niet erg onstabiel en de buitjes die vielen hadden dan ook in het algemeen maar weinig te betekenen. De onstabi liteit wordt nu echter geleidelijk iets groter, zodat de buienactivi teit vandaag wat kan toenemen. De aangevoerde lucht wordt nog niet belangrijk kouder. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot donderdagavond. Nog veel wind. Af en toe enige zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige langs de kust krachtige tot stormach tige wind tussen west en noord west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1