Maanraket gelanceerd Communistisch China verlengt bestand Conflict tussen de V.A.R. Tunesië en Toestand op Cyprus Paus opgebaard in St. Pieter Weeroverzicht E SANDE lopedie HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT 11 oktober 1958 •tig rovers? Toen Ali ën en lagen de kost- mgclolelijk lage prijs 'clopedie waarin een it. neer dan 60 Neder- nee. Het totale werk to's. Het eerste deel jen niet regelmatige uitgave. TERNEUZEN feit en de Arabische Liga ïoofd van de veiligheids- achten van Koeweit, emir Salem, heeft donderdag ascus gezegd, dat berich- r aansluiting van Koeweit Arabische Liga voorbarig tar een dergelijke stap is verlangen van de rege- het volk van het sjeik- cretaris-generaal van de .bdoel Hassoena, zal bin- t een bezoek aan het m brengen, aldus Salem, st van het koninkrijkje, Abdoellah es Sabah, zal cort naar Bagdad gaan Iraakse leiders geluk te met de uitroeping van bliek. hen, is er een vraagstuk, de besprekingen over- nl. dat van het vrijhan- ied. Het schijnt moeilijk e resultaten te bereiken lere terreinen zolang de ■heid dienaangaande nog 22.15 Muz. caus.; 22.45 verdenking23.00 Nws ram. ERSUM II: 7.00 Nieuws; •m.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; im.; 9.10 Voor de vrouw; tm.9.40 Morgenw.10.00 11.45 Voordracht; 12.00 muziek; 12.30 Land- en iwmeded.12.33 Voor het nd; 12.43 Hamomndor- 13.00 Nws; 13.15 Meded. n.13.20 Amus. muziek; leursber.14.00 Omroep- .25 Gram.; 16.00 Gram.; lus.17.00 Voor de kinde- 15 Voor de padvinders; oor de jeugd: 17.50 Mil. 18.00 Nws: 18.15 Rege- z.18.25 Lichte muziek; penbaar kunstbezit; 19.00 icital19.30 Muz. caus.; Dor de jeugd; 20.00 Nws; e radioscoop; 23.00 Nws; loersen van New York; et.; 23.30 Gram. SEL (VI.): 12.00 Gram.; eerber.12.34 Voor de twers; 12.42 Gram.; 13.00 13.11 Instr. ens.; 14.00 adio; 15.45 Gram.; 16.00 16.02 Voor de zieken; euws; 17.10 Gram.; 18.00 les; 18.15 Gram.; 18,20 intse uitz.18.30 Voor de 19.00 Nws; 19.30 We- oonst.20.00 Kamermu- .45 Pian k quatre mains; rkest-conc.21.30 Amus. .00 Nws; 22.15 Orkest- rerv.); 22.45 Gram.; 22.55 .00 Voor de zeelieden. elevisieprogramma. TV20.00 Journaal en rz.20.20 Gesprek aan rijftafel20.30 München 50 Fanfare met zeven film; 21.00 Gevar. muz.; lm. TV (VI.): 17.30 Wereld stelling; 19.00 Voor de 19.30 Nws; 20.15 Filmbio- 20.30 Quiz; 21.00 Caba- 21.45 Bezoek aan een stelling; 22.15 Wereld- st.22.33 Nws en journ. overstromingen die van tember tot 3 oktober de estaat Oettar Pradesj geteisterd, hebben 88 Tevens geeist. erden 64.000 huizen ver- Vijfhonderd stuks vee n om. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,— per week 48 cent Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1498 Verschfjnt óagelflk* Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 n«» Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit blad, 20 cent meer. Zij kwam iot ongekende hoogte, doch bereikte haar doel niet en is thans op de terugweg naar de aarde De Amerikaanse lucht- acht heeft zaterdagmor- n een Thor-Able-raket ar de maan gelanceerd. Het schot op de maan verd om 18 minuten vóór tien gelost. De raket is 32H meter lang. Dit is de tweede poging van de Amerikanen om een satelliet van 38 kilo in de richting van de maan te sturen. Men verwacht dat de reis naar de maan iets langer dan 2M dag zal duren. De raket is gelanceerd van de basis te Cape Cana veral. Van officiële zijde werd meegedeeld, dat de ontstekingsapparatuur van alle drie raketdelen gewerkt heeft. De thans gelanceerde satelliet heeft de naam Pionier I" gekre gen. De Amerikaanse geleerden hebben bijna twee maanden ge wacht na het mislukken van het eerste schot op 17 augustus. De raket ontplofte toen na 77 se conden. De maan is elke maand maar een paar dagen dicht genoeg bij de aarde om een schot met enige kans op succes mogelijk te ma ken. En gedurende slechts enke le minuten van deze dagen zijn de andere voorwaarden ideaal. De raket heeft 11 kilo aan in strumenten bij zich, waaronder een soort televisiecamera, die naar men hoopt foto's van het maanoppervlak naar de aardë zal zenden. SIGNALEN OPGEVANGEN De radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland, de grootste ter wereld, heeft al signalen op gevangen van de maanraket, zo wordt van officiële zijde in Washington meegedeeld. Ingenieurs van de internatio nale telefoon- en telegraafmaat- schappij te Southampton hebben bekend gemaakt dat zij drie mi nuten na het lanceren van de maanraket, signalen van de raket hebben opgevangen. De raket, met zijn driehonderd duizend onderdelen, is gericht op een punt in de ruimte ongeveer 137.000 mijl voorbij de positie van de maan op het ogenblik van de lancering. De maan was op het moment dat de raket de lucht in ging nog niet opgegaan boven Cape Canaveral. De vlammen uit het ondereinde van de raket zetten de nachtelij ke omgeving in een fantastisch licht. Met een lichte neiging naar het noord-oosten, zoals voorzien, schoot de raket de sterrenlucht tegemoet. Het is de bedoeling dat raket en maan elkander over twee en een halve dag in de ruimte zullen ontmoeten en dat het met instru menten geladen gedeelte van de raket dan als satelliet een baan om de maan zal gaan beschrij ven. Het schijnsel van de eerste rakettrap bleef ongeveer twee en halve minuut zichtbaar en De Gemeenteraads verkiezingen in België Van de zijde A an het Belgische ministerie van Binnenlandse Za ken is vernomen, dat de eerste uitslagen van de zondag in Bel gië gehouden gemeenteraadsver kiezingen wijzen op vooruitgang van de (K.K.) Christelijke Volks partij. De socialisten leden lichte en de communisten aanmerkelijke verliezen. Ook de liberalen zijn, volgens de eerste resultaten, ach teruitgegaan. Op verschillende plaatsen had den socialisten en liberalen een gemeenschappelijke kandidaten lijst ingediend. Dit heeft echter niet tot stemmenwinst geleid, daar op deze verenigde lijsten duidelijk minder stemmen zijn uitgebracht dan op de afzonderlij ke kandidatenlijsten dezer twee partjjen in de gemeenteraadsver kiezingen van 1952. verdween toen. Opnieuw werd toen een lichtschijnsel zichtbaar bij het ontbranden van de twee de trap, en ook dat verdween weer. Voor het slagen van de lance ring moest de raket een aan- vangssnelheid van 25.000 mijl per uur hebben teneinde de zwaartekracht te kunnen over winnen. De af te leggen afstand naar de maan is 221.000 mijl. Ook al zou het topgedeelte van de raket, dat ongeveer 40 kilo weegt, waarvan 11 kilo aan in strumenten, maar tot binnen vijftigduizend mijl afstand van de maan komen, zouden er waar devolle gegeven verkregen kun nen worden, o.a. misschien van de van de aarde afgewende zijde van de maan. Gegevens vanuit de satelliet zullen worden opgevangen door posten in Manchester, Singapore, Hawaii, New Hampshire en Cape Canaveral, die ze doorgeven aan een centrum bij Los Angelos, waar een veertigtal technici zon der onderbreking die gegevens zullen sorteren en uitwerken. Uit bepaalde opgevangen sei nen maakte men op dat de raket tijdens de vlucht wentelingen maakte. BE MAAN ALS DOELWIT «Voor leken schijnt de maan een gemakkelijk doelwit te zijn. Ze heeft een middellijn van 3.556 km en is op het ogenblik circa 360.000 km van de aarde verwij derd. Maar de moeilijkheid is dat de maan rond de aarde draait en daarbij soms wel 1.600 km uit haar koers raakt. De deskundigen speculeren op de mogelijkheid dat de „Pionier I", na rondom de aan gecir keld te hebben, nog voldoende vaart over zal hebben om uit de aantrekkingskracht van de maan te geraken en terug te keren naar het zwaartekrachtveld van de aarde, aldus meldt Reuter na der. De „Pionier I" zou dan vier of vijf dagen na de lancering in de buurt van de aarde terug zijn. MAARAKET IN VRIJE VLUCHT Bc Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdagochtend om 11 uur Ned. tijd officieel meegedeeld dat de naar de maan afgescho ten raket de zwaartekracht van de aarde heeft overwonnen. De prestatie van de Ameri kaanse maanraket om aan de zwaartekracht van de aarde te ontsnappen is de eerste dusdani ge van een ruimtevaartuig. Nog nimmer tevoren heeft een raket de hoogte bereikt waarop de „Pionier I" een uur na haar lan cering was aangekomen. MAANRAKET BEREIKT DE MAAN NIET Een functionaris van het pro gramma voor raketten naar de maan heeft meegedeeld dat, de Pionier I" de maan ver zal mis sen. De raket blijft afwijken van de uitgezette koers. Amerikaanse geleerden zijn van mening, dat .de maanraket onder een te steile hoek OU graad te steil) is afgeschoten. Anders zou de laatste trap van de raket een snelheid van enkele honde.rden kilometers per uLr meer gehad hebben, hetgeen juist voldoende geweest zou zijn. De „Pionier I" had zondagmid dag een 175.000 km apgplegd. Zijn snelheid neemt langzamer hand af. Er valt een' duidelijke afwijking van de berekende koers te constateren. WETENSCHAPPELIJKE GEGEVENS. Er zijn via de „Pionier I" reeds enkele belangrijke wetenschap pelijke gegevens ontvangen, wel ke onder meer betrekking heb ben op de sterkte van het mag netische veld rondom de aarde, dat. naar geleerden menen, mo gelijk de krachtige straling be heerst, waarvan men door mid del van vroegere kunstmatige aardsatellieten het bestaan heeft ontdekt. De mening heeft toen postge vat dat men eerst de kracht en de uitgebreidheid van deze stra ling moest kennen, vóórdat het mogelijk zou zijn door mensen bemande ruimtevaartuigen te lanceren. DE WEG TERUG Reuter meldt uit Washington, dat de geleerde dr. Louis Dunn, hoofd der Amerikaanse techni sche laboratoria voor de ruimte vaart, aldaar op een persconfe rentie heeft medegedeeld dat de „Pionier I" op de terukweg is naar de aarde en dat de maan raket maandag, omstreeks het middaguur, in de dampkring van de aarde zal verbranden. Hij deelde verder mede dat 2 maal vergeefs was gepoogd de lading van het laatste raketge deelte tot ontploffing te brengen. Men had hiermede willen probe ren de afwijking van de bereken de koers te verminderen. De po gingen waren klaarblijkelijk mis lukt, omdat de grondstations er niet in geslaagd waren in verbin ding te komen met de batterij in dit vierde raketgedeelte. GELUKWENS VAN PRE SIDENT EISENHOWER A.F.P. meldt uit New York, dat president Eisenhower, in verband met het lanceren van de maan raket, een gelukswenstelegram heeft gericht tot dr Keith Glen- nan, de directeur van het Ame rikaanse lichaam voor lucht- en ruimtevaart. PRIJSVERLAGING STOOKOLIE Als gevolg van de recente prijsdaling op de wereldmarkt, zullen met ingang van 13 oktober de noteringen voor zware stook oliën hier te lande worden ver laagd. Voor de lichtere soorten be draagt deze verlaging 5,25 tot 5,60 per 1000 liter resp. kg en voor de zwaarste soorten 7,15 per 1000 kg. De meeste leveranciers zijn echter, als gevolg van concur rentie, met hun prijzen reeds ge ruime tijd op deze verlaging vooruitgelopen, zodat de (feite lijke invloed op de bestaande Ne derlandse verkoopprijzen beperkt is. Per 13 oktober werden voorts ook de prijzen van dunne stook olie verlaagd met 0,15 per 100 liter. Communistisch-China heeft zondag medegedeeld, dat het 't bestand in het gebied van For mosa met veertien dagen heeft verlengd. Het had aanvankelijk aange kondigd de vijandelijkheden een week die gisteren (zondag), afliep te zullen staken. De desbetreffende aankondi ging werd gedaan door het com- munistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging en be- kencP gemaakt door het persbu reau „Nieuw-China". De aankondiging werd gedaan in de vorm van een boodschap aan de „kameraden van het volksbevrijdingsleger aan het front in Foekien". De Verenigde Arabische Repu bliek is zaterdag weggelopen van een vergadering van de raad der Arabische Liga als protest tegen kritiek van Tunesië. De Tunesiërs hebben meege deeld, dat zij de huidige zitting niet verder zullen bijwonen. In een communiqué, uitgege ven door de Tunesische ambas sade te Cairo, wordt gezegd dat samenwerking tussen Tunesië en de Verenigde Arabische Repu bliek onmogelijk is en dat Tune sië geen vertrouwen heeft in de regering van de V. A. R. Weer Russische kernwapenontploffing De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft zon dagavond medegedeeld, dat de Sowjet-Unie zondag opnieuw een kernwapen van grote kracht in het Noordpoolgebied tot ontplof fing heeft gebracht. Dit is de zevende Russische kernwapenontploffing sinds der tig september j.l. Russische beschuldiging over Amerikaanse spionage De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten ervan beschuldigd ballonnen over Russisch gebied te doen varen om verkenningen te doen naar „doelen voor hun ballistische projectielen". De be schuldiging werd geuit door een Sowjetrussische woordvoerder op een persconferentie te Moskou die door Russische en buitenland se correspondenten werd bijge woond, aldus meldt Tass. Ongekend grote oogsten in de Verenigde Staten Het Amerikaanse departement van Landbouw raamt, dat de oogsten van tarwe, mais. Sorg hum, graan, gerst en sojabonen in de Verenigde Staten dit jaar groter zijn dan ooit tevoren. De totale tarweoogst van 1958 wordt geschat op 1.449,5 miljoen bushels, vergeleken met een oogst van 947,1 miljoen bushels in 1957 en een gemiddelde jaar lijkse oogst van 1.131 miljoen bushels in de jaren 1946 tot en met 1955. Alle andere oogsten zijn dit De zitting was speciaal belegd ter verwelkoming van de Tune sische afgevaardigde El Habib El Sjatti. Tunesit is pas kort lid van de Liga. El Kabib oefende in zijn eerste redevoering kritiek op „sommige Arabische landen, die pogèn ae vergaderingen van de Arabische Liga te overheer sen". (Volgens rtdio-Cairo heeft hij daaraan toegevoegd: „De Liga volgt slechts één leiding, werkt voor één partij en gehoor zaamt de bevelen van een lid. Wij moeten voorkomen dat een lid van de Liga ert n gewoonte van maakt de menie, der anderen te negeren. De afgevaardigde van de Ver enigde Arabische Republiek, Ab- del Hamid Ghaleb. president Nas sers onder-minister van Buiten landse Zaken, heeft geantwoord: „Enkele dagen gelden verwel komden wij Tunesië als lid, maar na de toespraak van de Tunesi sche afgevaardigde, die de bewe ring van buitenlandse persbu reaus herhaalde dat de V. A. R. zou trachten de vergaderingen van de Liga te overheersen, ver zoek ik mijn collega's van de V. A. R. te vertrekken, ftodat niemand dat meer kan zeggen. Nu wordt de Liga, inplaats van een instrument van opbouw een instrument van afbraak". Hierna verliet hij aan het hoofd van zijn delegatie de ver gadering. Een dergelijk incident is in de geschiedenis van de Liga nog niet voorgekomen. Tunesië, welks president Bour- guiba algemeen als pro-Westers wordt beschouwd, was pas elf dagen geleden als volwaardig lid tot de Arabische Liga toege laten tegelijk met Marokko. De Liga bestaat dertien jaar. Behalve deze twee landen zijn er lid van: de V. A. R„ Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië, Libanon, Je men, Libië en Soedan. De Liga heeft ten doel de solidariteit on der de Arabische landen te be vorderen. Nadat de delatie van de V.A.R. vertrokken was, ontspon zich een verhit debat, waarin de delegatie van Irak zich distancieerde van de Tunesische verklaring. Ook Marokko vond de opmerking van de Tunesische afgevaardigde on gewenst. De Tunesische afgevaardigde, Habib El Sjatti, verklaarde later op een persconferentie, dat er geen doeltreffend werk in de Liga verricht kan worden zolang jaar naar verwachting middelma-1 er geen vertrouwen tussen Tu- tig of iets groter dan middelma-nesië en de V. A. R. bestaat, tig. Hij merkte voorts op dat Tune- De Britse troepen hebben in het gebied van Eremi in het zuid westen van Cyprus 25 verzets strijders van de Eoka en hun be velhebber gevangen genomen zo is van officiële zijde in Nicosia meegedeeld. In een dorp bij Nicosia zouden de Britten voorts de hand hebben weten te leggen op een grote hoeveelheid wapens van de ver zetsstrijders. Het zou hier gaan om circa 4.000 patronen, een aan tal pistolen, geweren en verschei dene nieuwe machinegeweren. Zondag is een Britse burger om het leven gekomen en zijn echtgenote ernstig gewond toen hun auto op een mijn reed. Het echtpaar was op weg van hun woning in Famagusta naar hun zomerverblijf te Kantara. De omgekomene is een 76-ja- rige gepensioneerde officier van de Britse marine. In bevoegde kringen in Athene is gezegd, dat aartsbisschop Ma- karios advocaten op Cyprus op dracht heeft gegeven, gerechte lijke stappen te doen tegen de Britse regering naar aanleiding van de benoeming van een Turk se vertegenwoordiger tot com missaris in Cyprus. Een Engelse wet van 1701 zou uitdrukkelijk verbieden, dat bui tenlanders in enigerlei vorm deelnemen aan het bestuur van een Brits gebied. sië, op de zitting van de Liga die zaterdag werd gehouden, zijn standpunt niet heeft mogen ont vouwen terwijl de V.A.R. het hare wél mocht uiteenzetten. Sjatti verklaarde voorts dat de huidige situatie niet van invloed is op de houding van Tunesië t.o.v. Algerië. Egyptische pers valt Bour- guiba aan. De Egyptische pers van zondag heeft president Bourgiba van Tunesië als een „verrader" van de Arabische zaak en een werk tuig van het „Brits-Amerikaanse imperialisme" gebrandmerkt. Radio-Cairo zegt, dat in het Tunesische communiqué de breuk wordt geweten aan „be scherming" van Salah Ben Joes- sef, de voormalige secretaris-ge neraal van de regerende Tune sische nieuwe-grondwetpartij, door de V. A. R. Ruim 2 jaar geleden vluchtte Joessef uit Tunesië, na verschil van mening met zijn partij over de houding tegenover Frankrijk. Er wordt in gezegd dat de ver dere staking der vijandelijkhe den werd afgekondigd „om te zien, wat de andere partij nu gaat doen" en om „onze landge noten in Quemoy in staat te stel len voldoende voorraden, waar onder levensmiddelen en militai re uitrusting te vèrkrijgen". Reuter meldt uit Washington, dat functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bemoedigd wa ren door de berichten van radio- Peking, waarin mededeling werd gedaan van de verlenging van het bestand in het gebied van Formosa. De betrokkenen hadden nog geen andere bijzonderheden over dit besluit van de regering te Peking ontvangen. „Reuter" meldt uit New York dat president Eisenhower de ver lenging van het bestand „goed nieuws" heeft genoemd. Hij en minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles zouden hebben ge zegd, dat hierdoor de kansen, om door middel van onderhandelin gen een oplossing voor de moei lijkheden in het Verre Oosten te vinden, zijn vergroot. In de bekendmaking van het communistisch-Chinese ministe rie van Landsverdediging wordt evenwel vastgehouden aan de eis. dat de Amerikaanse militaiie eenheden in het gebied van For mosa moeten vertrekken. „A.F.P." meldt uit Taipeh, dat 'n nationalistisch-Chinese woord voerder naar aanleiding van de bekendmaking der communisten heeft verklaard, dat laatstge noemden er thans op uit zijn „datgene, wat zij niet door mili taire kracht konden verkrijgen, door politieke middelen te berei ken". „De communisten zullen het door hen afgekondigde bestand ongetwijfeld gebruiken, om een nieuwe stap tegen de vrije wereld voor te bereiden. Zij hopen, dat onze waakzaamheid zal verslap pen. Daarom moeten wij nog waak zamer zijn en maatregelen tref- Het stoffelijk overschot van Paus Pius XII ligt op het ogen blik in vol ornaat opgebaard voor het hoofdaltaar van de St. Pieter, dat gebouwd is op het graf van apostel Petrus. Rondom de baar staan Romein se patriciërs, leden van de Pala- tijnse garde, leden van de Zwit- serde garde en Italiaanse cara binieri. Om de baar staan 24 kan delaars met brandende kaarsen. Aan 30 altaren van de basiliek worden rouwmissen opgedragen. Kort na zonsopgang werden zaterdagmorgen de deuren van de St Pieter geopend om de dui zenden mensen die op het St. Pietersplein wachtten, de gele genheid te geven langs het stof felijke overschot te défileren. Daarna brachten het Romeinse volk mannen en vrouwen in werkkleren priesters en reli gieuzen hun laatste hulde aan de beminde kerkvorst. Op enige af stand van de baar lagen groepjes mensen in gebed neergeknield. PAUS PIUS XII WORDT HEDENAVOND BEGRAVEN. Een woordvoerder van het Va ticaanse persbureau heeft zater dagmorgen verklaard, dat het stoffelijk overschot van Paus Pius XII hedenavond begraven zal worden. De begrafenisplech tigheden zullen vrijwel zeker om 18 uur beginnen, aldus de woord voerder. TELEVISIE REPORTAGE. De Nederlandse Televisie Stich ting zal hedenmiddag een recht streekse - reportage uitzenden van de plechtige begrafenis van Paus Pius XII in de St. Pieter- cathedraal in Rome. De tijd van deze Eurovisie-uit zending is van kwart vóór vier tot c.a. vijf uur. Volgens een officiële medede ling zullen de begrafenisplechtig heden om 16.00 uur (Ned. tijd) beginnen. Radio-Vaticaan meldde, dat via de radio een ooggetuigever- slag zal worden uitgezonden, dat door vele nationale radio-omroe pen zal worden overgenomen. CONCLAAF BEGINT OP 25 OKTOBER. Het conclaaf voor de Pauskeuze zal op 25 oktober des middags om 4 uur beginnen. Dit is mee gedeeld door het college van kar dinalen. Advertentie salcrns sobèrt" Wop<jrf.COdt«f morit 16 brovwtWjsfaMt 9 UfMuztn modekapsels in lijn, coupe en kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies fen, om ons, als buitenpost voor alle vrije landen tegen de com munistische bedreiging, te be schermen", aldus de nationalis tisch-Chinese woordvoerder. „Keuter" meldt, uit Warschau, dat diplomatieke waarnemers al daar van mening zijn dat de ver lenging van bet bestand in het gebied van Formosa niet zal lei den tot een doorbreking van de impasse in de Amerikaans-Chine- se besprekingen, die thans in de Poolse hoofdstad worden ge voerd. Dit zou alleen het geval kun nen zijn, indien de Verenigde Sta ten de bestandsverlenging als een gewaarborgd bestand zouden aanvaarden; en deze waarnemers achten dit onwaarschijnlijk. Verklaring van Amerik. minister van Defensie. Geen Amerikaanse troepen van Formosa. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft zondag bij aankomst in Taipeh ver klaard, dat hij gelooft dat de na tionalistische regering „op een geschikt tijdstip" zal overwegen of de sterkte der nationalisti sche troepen op de eilandjes voor de Chinese kust verminderd moet worden. De minister, die gedurende 2 dagen in Taipeh besprekingen zal voeren, ontkende dat hij een plan zal voorleggen voor ver mindering van die troepensterk te. Het antwoord op de vraag of de Verenigde Staten de sterkte van hun strijdkrachten op For mosa voor onbepaalde tijd zul len handhaven hangt af van de diplomatieke onderhandelingen, zo zei McElroy voorts. Op het ogenblik hebben de Verenigde Staten geen plannen om hun strijdkrachten terug te trekken. Die plannen kunnen pas worden gemaakt als de positie van de communistische regering in Peking veel duidelijker is dan nu, zei hij. -*M«r De evacuatie van burgers uit de Quemoy-archipel. Sinds donderdag zijn .7.000 burgers, meest vrouwen, kinde ren en ouden van dagen, van de Quemoy-eilanden naar Formosa overgebracht. De evacuatie is met landingsvaartuigen geschied. Van nationalistische zijde wordt vernomen dat de communisten op het vasteland tegenover de eilanden druk bezig zijn met het aanleggen van verdedigingswer ken en het vervoer van troepen. Boodschap van Eisenhower aan Tjiang Kai-Sjek. President Eisenhower heeft aan Tsjiang Kai-Sjek een bood schap gezonden ter gelegenheid van de 47e verjaardag van de grondvesting der Chinese-repu- bliek, waarin hij de onoverwin bare geestkracht van de natio nalisten in het aanzicht van de communistische aanval prijst ,Wij erkennen" aldus de pre sident, dat de offers van het vrije China bijdragen aan het overleven van de vrijheid over al ter wereld". In het overgangsgebied tussen zachte en vochtige lucht, welke aanwezig was boven zuid- en mid den-Europa, en koudere en droge re lucht, afkomstig van de Oce aan, ontwikkelde zich zaterdag boven Frankrijk een regensto ring, die zich sterk in noord- waartse richting uitbreidde. In de nacht van zaterdag op zondag viel hierbij in oostelijke provin cies van ons land plaatselijk meer dan 15 mm regen. In de koelere lucht, die overdag vanuit het zuidwesten binnenstroomde, DINSDAG 14 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.15 2.34 2.50 3.09 3.30 3.49 3.40 3.59 ZON MAAN op onder op onder Okt. 14 7.01 17.50 9.03 18.51 15 7.03 17.48 10.20 19.36 16 7.05 17.46 11.30 20.27 steeg het kwik tot 14 a 16 gra den. Er kwamen slechts zeer ver spreide opklaringen voor, terwijl er voornamelijk langs de kust in de middag ook enkele regen, en onweersbuien vielen. Een actieve stormdepressie, af komstig van het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan, trok zondagavond met een snelheid van ca 50 km per uur in oostzuid- oostelijke richting naar Schot land. Het laat zich aanzien dat wij vandaag binnen de invloeds sfeer van dit lagedrukgebied ko men te liggen. Dit houdt in dat de wind tot krachtig of hard kan aanwakkeren uit zuidwestelijke richting en in de loop van de dag een regengebied vanuit het wes ten tot over ons land zal door dringen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Meer wind Aanvankelijk opklaringen, later vanuit het westen toenemende bewolking, met in de middag voornamelijk aan de kust enige régen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde zuidwes telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1