Slaan o tniet slaan E) r j/ooc (U Als de verf weer kaal wordt ELAAR Zo'n eenvoudig najairsjarkje De invloed van getrouwde kinderen op hun ouders Mg ismachinefabriek :ll butaqas (ff X n r r c (ff X c (ff X PI r r C ■4 a (a mj is GAS" aeste. dere den- over huis- tuwe AS", iruik. eilig, geen kun dan als Zaterdag 11 oktober 1958 DE VRIJE ZEEUW HANDIGE HANDEN DE TRAP WORDT OPGEKNAPT Menu van de week BOVEN DE VIJFTIG U kunt niet alles weten OPVOEDING SOMS KAN EEN PAK VOOR DE BIBS NODIG ZIJN Er moet veel langer worden geslapen Laat de dag niet 's avonds beginnen VOERMAN-de PAUW Nederlands schilkampioene i 11 <1>fcfol>er 1958 n in onze [bare top- ijke stof- ïfsels. ,er Coats". prijs. /oor maids die ze zo /end by U. gloednieuwe wasma- en centrifuges met emaille beschadiging f155,met garantie; wenst afbetaling, .ksagent: Nieuwstra&t rneuzen. Tel. 2410. kt U een voordelige, blijvende woonruim- raag dan vrijblijvend gratis folder aan. us 5, Ridderkerk. X n r r m c ■4 O (ff O •4 0 (ff 1 g r r O •4 0 (ff 1 D LL BUTAQAS lie „R" is weer in de maand en vele huisvrouwen beginnen aan stalten te maken het een en ander op te knappen. Ook de trap krijgt een kwastje en natuurlijk doen we het zelf. Het is 'n aardig werkje en bespaart een massa geld. Het wordt ons bovendien tegenwoordig wei gemakkelijk gemaakt, want de verfsoorten, die ons ten dienste staan, vragen een minimale voorarbeid, hoewel het toch geen aan beveling verdient maar zo zonder meer met verven te beginnen. Een trap wordt veelal intensief gebruikt en de kindervoetjes lopen niet altijd op de loper, maar dikwijls over het hout, om beter bij de leuning te kunnen komen enom harder te kunnen stam pen. We beginnen op een vroege ochtend met de voorbereidingen. De loper gaat er af, schroefoogjes worden uitgedraaid. Daarna wordt trap afgestoft, vervolgens nat opgedweild. Dan is het zaak het houtwerk goed te laten drogen. AMMONIA EN SCHUURPAPIER Omdat het verfwerk meer malen met was behandeld is, ver dient het aanbeveling deze was- laag te verwijderen met water waaraan wat ammonia is toege voegd Dit mag u niet overslaan. Goed naspoelen en weer goed drogen. Nu wordt de verflaag ge schuurd, waarvoor men gewoon schuurpapier kan nemen van middelmatige grofheid, b.v. no 2. Wij schaffen ons daarna wat plamuur en een beetje grondverf n de kleur van de oude verflaag ian. Overal waar zich kleine deukjes in het houtwerk bevin den strijken we wat van die grondverf op, laten dit drogen en vervolgens worden de gaatjes dicht geplamuurd, zodat er een lad geheel ontstaat. Neem niet te veel plamuur, dat heeft geen zin, als het gaatje gelijk is aan het andere oppervlak is het vol doende. Is dit gebeurd, dan schu ren we deze geplamuurde plekjes weer wat bij, opdat alles goed glad wordt. De stofdoek moet er vervol gens weer aan te pas komen om zorgvuldig alle stofdeeltjes te verwijderen. AAN DE SLAG Als u dit op een ochtend ge daan hebt, is alles tegen de avond ren: Het fruit is de laatste weken gelukkig zeer in prijs gedaald. Dit geldt vooral voor appelen en peren. Daarenboven zijn er nog de voordelige aanbiedingen van b.v. appelen die lelijke plekken vertonen door schuren van tak ken, hagelschade, enz. Smaak en vitaminegehalte hebben niet geleden; alleen het uiterlijk is minder fraai geworden en er zal misschien wat verlies zijn van delen die weggesneden moeten worden. Toch kunnen van dit „keukenfruit" nog bijzonder smakelijke en voedzame scho teltjes gemaakt worden. (Appel taart, gebraden appelen, appel- pannekoekjes, enz.). U zult er de komende weken dan ook ze ker voorbeelden van op het weekmenu vinden. ZONDAG: Broodjes met cham pignonragouttussenribmet bloemkool en tomaten, aardappelen; appelsla met Bulgaarse yoghurt. MAANDAG: Schoteltje met rest vlees, aardappelen en jus, groene kool; karnemelkse- pap. DINSDAG: Varkenslapjes, an dijvie, aardappelen; appel- pannekoekjes. WOENSDAG Gebakken kaas- plakken, prei aardappelpu ree; perencompöte. DONDERDAGKerrieschotel met sla en eieren; karne- melkpudding met vanille saus. VRIJDAG: Gorlas van vis- rijstkoekjes, bietensla; kof- fievla. ZATERDAG: Macaronischotel met ham en kaas; gebradeii appelen. RECEPT: KARNEMELKSE- PAP met VANILLESAUS '2 l Karnemelk, sap van 1 citroen, geraspte schillen, 140 g suiker, 20 g gelatine 4 dl water. Het water koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweekte, goed uitgeknepen gelatine erin oplossen. De karnemelk vermengen met de citroenschil en het sap; de opgeloste suiker en gelatine eraan toevoegen en goed dooreen roeren. Zodra de puddingmassa stijf be gint te worden, deze over doen in een met water om gespoelde puddingvorm. Bij de pudding een vanillesaus presenteren. RECEPT: Goulash van vis 1 kg vis, 10 g zout, 1 theele- paprikapoeder, 3 eetlepels fijn gesnipperde ui, 50 g roomboter. De vis ontgraten, in stukjes snijden, met zout en paprika be strooien en tezamen met ui in de boter goudbruin bakken. Daarna iets water er bij gie ten, zodat de vis juist onder staat en 't geheel nog 5 minu ten door laten koken. goed droog. Het schilderen kunt u het beste in de avonduren doen, als er niet zoveel meer ge bruik gemaakt moet worden van de trap, want stof ontstaat er al tijd. Natuurlijk kiezen we plastic- verf, het is een ideaal materiaal, droogt vrij snel en wordt „kef- hard, zodat naderhand bij het af stoffen van de trap vrijwel geen kans bestaat met de bovenkant van de handstoffer de laklaag te beschadigen. Wij geven gaarne de raad de verf eerst goed om te roeren, waarvoor wij een latje nemen, waarmee we, mocht dit nodig zijn, ook de verfkwast af en toe kunnen ontdoen van te veel verf. AFLOPEN EN LOOPPAD Belangrijk is het de verf niet te dik op liet hout uit te strijken, dat is in het geheel niet nodig. U loopt dan v.z.v. betreft de staande houtdelen niet de kans dat de verf „afloopt". Het is bo vendien niet nodig want deze verf dekt zeer goed. De kwast die wij gebruiken, moet als het even kan niet ge heel nieuw zijn en als we beslist een nieuwe kwast moeten ge bruiken, denk er dan om, dat de kwast eerst een paar dagen in het water heeft gestaan, ten einde „verharen" te voorkomen. Het is niet nodig de gehele trapbreedte te verven, want in het midden ligt immers de loper. Teken dus eerst even af hoever de loper reikt, en neem dan een speling van ongeveer 5 cm aan iedere kant. Veelal bent u met twee kilo-blikken kant en klaar, het moet al een heel hoge trap zijn als deze hoeveelheid niet vol doende is. ROEDEN EN OGEN Nog even willen wij er de aan dacht op vestigen, dat het kan voorkomen, dat de schroefoogjes voor de traproeden wat te groot geworden zijn. U doet er in dat geval verstandig aan, deze oude gaatjes voordat men met verven begint even dicht te slaan met kleine stukjes hout en nieuwe gaatjes in te boren. Neem. de schroefoogjes zo klein mogelijk, er mag niet te veel speling zijn tussen oogjes en roe, want dan komt de roede steeds los te lig gen als de kinderen er tegenaan schoppen en dit kan zeer gevaar lijk zijn. U kunt ook roetjes ge bruiken waarin aan elke kant 'n schroefje gedraaid kan worden, zodat het vrijwel uitgesloten is dat de roeden los komen te lig gen. U zult eens zien hoe mooi uw trap wordt bij een keer verven. Natuurlijk moogt u niet ver wachten dat een donker gekleur de trap bij opnieuw verven in een lichte kleur in één keer „af" is, zo iets bestaat niet, al wordt nog zoveel beweerd van wel. U doet er in dat geval goed aan, de trap vooraf een keer te verven met wat met benzine verdunde verf in de nieuwe kleur, dan is het de tweede keer wel zo, dat de trap er keurig uitziet. (Nadruk verboden.) 0 Steek een gebruikt scheer mesje in een flinke kurk en u hebt een prima tornmesje. 0 De gele kleur in emaillepan- nen verdwijnt, wanneer men de pannen uitkookt met bleek- water. 0 Wanneer men een pannespons gebruikt voor het schoonma ken van emaille pannen wordt de pan van binnen ruw, met gevolg dat eventuele spijzen eerder zullen aanbranden. Ge bruik dus heet sodawater of een warm zeepsopje. 0 Indien men de aardappelen met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. 0 Een slagroomvlek kan ver wijderd worden met tetra. 0 Indien u last hebt van ver stopt raken van een koffie filter, strooi dan vóórdat u de koffie in de filter doet, wat suiker op de bodem der filter en het euvel is verholpen. 0 Thee is duur, maar als men deze eerst door een theemo lentje draait, heeft men min der nodig. 0 Blond haar krijgt een mooie glans door wassen met ka- millenthee. (Nadruk verboden.) In het gezinnetje van de Poelmans is spanning tussen vader en moeder ontstaan. Het gaat om Jenneke, hun driejarig dochtertje. En alles was voorheen toch zo goed en voorbeeldig harmonisch in dat gezinnetje. Jenneke, tot dusver enig kind, was natuurlijk de oogappel van haar ouders. Een fris, gezond kind, ondeugend op haar tijd, dat toch geen bijzondere moeilijkheden gaf. De ouders waren ook zo verstandig om haar niet dwaas te verwennen en niet in alles haar zinnetje te geven. Dat verwennen begon pas, toen opa en oma tijdelijk in huis kwamen. De oudelui had den hun huis verkocht, omdat ze een moderne bungalow bui ten de stad lieten bouwen, nu opa uit de zaken was gegaan. De bouw had wat gestagneerd. Zo kwam, het, dat het nieuwe huis nog niet geheel klaar was, toen ze het oude moesten ver laten. De oplossing werd ge vonden, door tijdelijk bij hun zoon in te trekken. Het waren lieve mensen, die geen last be zorgden, doch wel veel tot de prettige sfeer bijdroegen. Eén „maar" was er slechts: ze ver wenden Jenneke schandelijk. Poelman Jr. was vrijwel de hele dag van huis door zijn werk en merkte er niet zoveel van, AL HEBBEN onze lezeressen veel belang stelling voor geklede japonnen en alles wat daarmee samenhangt, toch mogen we het eenvoudige japonnetje niet vergeten, want dit speelt in ons dagelijks leven toch eigenlijk wel de grootste rol. Onze kleding van alledag is zeker zo belang rijk als de toiletten voor avondjes en uit gangetjes, want de dagelijkse kleding is onze trouwste metgezel. Zeker we stellen aan onze gewone jur ken niet de eisen als aan de geklede ja pon, maar dat neemt niet weg, dat ons dagelijkse japonnetje er toch ook moet zijn en dat we er zekere bescheiden eisen aan mogen stellen. Het moet eenvoudig zijn, maar moet ons toch op z'n voordeligst laten uitkomen en dat kunnen we dikwijls vinden in de kleur of het dessin van de stof. Onze illustratie toont een dérgelijk ja ponnetje. Het is zeer eenvoudig. De bre de, platte kraag geeft een aardig effect, zo ook de driekwartmouwen, die dit ja ponnetje iets vlots geven- Grotendeels wordt het gemaakt door het leuke dessin van een donker sterretje op een lichte achtergrond. Een brede lakceintuur breekt het met sterretjes bezaaide vlak en draagt bij tot de vlotheid van de verschijning. Hieruit zien we weer eens, dat een zeer eenvoudig model het toch kan doen, wan neer het dessin van de stof zodanig is gekozen, dat er werkelijk iets _leuks ont staat. (Nadruk verboden). „Zo, wij zijn weer thuis", is de stereotiepe opmerking van pa, als hij'de'deur van de echtelijke woning behoedzaam achter zich sluit. „Nou vond jij het niet gezellig bij Frans en Wies", verdedigt ma al bij voorbaat haar getrouwde zoon en schoondochter. „Natuurlijk, heel gezellig", gaapt pa achter zijn hoed voor hij deze op de kapstok legt, „maar zo'n stel dat twee weken getrouwd is kijkt elkaar nog zo vaak een tikkie kalfsachtig aan. Enfin, dat gaat wel over, het is een geschikt koppeltje". „Zal ik nog wat koffie zetten?", vraagt ma, die nog niet aan haar lege huis gewend is, nu haar laatste zoon getrouwd is. „Nee dank je", stopt pa zijn geeuwende mond achter zijn hand, dan slaap ik weer niet. Een klein slaapmutsje maar Pa landt zuchtend in zijn dierbare, met leer beklede crapaud naast de haard. De huiskamerlamp plenst een glas licht op de grij zende permanent van ma en haar damesweekblad. Maar ma heeft haar gedachten niet bij haar romantische vervolg verhaal. In gedachten borduurt zij nog na aan de eerste visite bij het jonge echtpaar. „Vind jij die woonkamer niet ontzettend leuk ingericht?" „Mmmm, ja", smakt pa met kleine teugjes, „echt modern hé, bijna niks in de kamer, alles licht, je moet er wel aan wennen". „Hoe kom je daar nou bij: niks in de kamer", ma vouwt haar tijd schrift resoluut dicht, „zij hebben toch die eethoek met die leuke ronde tafel. En vind jij dat zitje met dat kleine bankje en die twee makkelijke stoeltjes niet enig? Ik ben gewoon weg van dat handige opbergkastje aan de muur. Zeg jij nou maar dat er niks in die kamer staat". Tja, kijk eens, het lijkt in ieder geval, of er weinig in staat. En net is allemaal van dat lichte spul. Toen ik mijn stoel even achter uit wilde zitten, zwiepte ie zowat uit mijn handen. Het weegt alle- maNou18is dat nou niet heerlijk. Wies tilt zich tenminste geen breuk, als zij wat moet verzetten. Ik ben er gewoon jaloers op. Weet je, dat ik er tegenwoordig tegen op zie om te gaan stofzuigen? Man, die crapaud van jou is niet te tillen. En daar ligt altijd de meeste as. Met de werkster samen heb ik nog^de grootste moeite om die tafel van zijn plaats te krijgen enne Pa wuift met beide handen alle argumenten van zich af. „M n lieve mens, je wilt toch niet beweren, dat die lichte spulletjes van Frans te vergelijken zijn met dit degelijke meublement. Dit is on verslijtbaar enne „Zo, en dacht jij dat Frans ondegelijke meubels gekocht had? Dacht jij dat lichte stoelen per sé niet langer dan een paar jaar meegaan? Weet je dan niet dat de tegenwoordige meubelfabrieken in staat zijn om makkelijk hanteerbare, lichte en toch sterke meu bels te maken. Dacht jij „Hohoho, laten wij geen ruzie maken. Hoe weet jij dal allemaal Met een strak gezicht proeft ma even van haar overwicht en ont hult dan met een toegeeflijk lachje: ,-,Ik heb er al zoveel over gelezen. Hierkijk eens, wat een kleurenfoto's. Is die kamer niet gezellig? En heerlijk praktisch. Je kan overal bij met de zwabber en zoen kijk hier eensis dat geen verrukkelijk keukentje Pa buigt zich over het damesblad en daarna over zijn glas. „Maar zou jij nou zo'n schilderij aan je muur willen hebben? Drie streep jes en twee gekleurde bolletjes. Hoe is het mogelijk?" „Ben je nou .helemaal", twijfelt ma verontwaardigd, „zo'n lor. Dat kan ik bij Frans en Wies nou ook niet waarderen. Zo helemaal niks aan de wand. Geen trouwfoto zelfs. Alleen maar die lijst-met- die-kleurklodders, BahhhhMaar dat opbergkastjeman, heerlijk, niet meer bukken, alles vlak bij de hand. Toch wel even beter dan dat bakbeest van een dressoir, zoals hier „Zeg, luister jij eens even", pa kijkt listig door zijn oogharen, waar stuur jij naar toe? Wou jij soms aan het veranderen slaan? Moet het dressoir de kamer uit en wordt hij-hier afgedankt?". Met zijn vlakke hand slaat pa tegen de flank van zijn leren cra paud, alsof het een trouwe hond is. „Luister nou eens rustig naar mij", doceert ma, „Jij bent 51 en ik twee jaar jonger. Je hebt een beste baan en een behoorlijk pen sioen. De kinderen zijn nu allemaal getrouwd en wij hebben weer alle ruimte tijd en geld voor onszelf. Ik kom er rond voor uit, dat ik het nou voortaan wel eens een beetje makkelijke wil hebben. Ik ben geen twintig meer en ik wil graag 49 blijven, begrijp je. Ik wil nog wat genieten, 's Morgens gewoon, maar uitgekookt praktisch, mijn huis doen. Af en toe met jou eens de stad in, kom ik je van kantoor halen. Ik heb al afgesproken, dat wij met een paar dames tike donderdagmiddag gaan bridgen en, oh, ik heb nog zoveel op mijn programma „Toe maar", lacht pa, „ga jij je tweede jeugd in?" „Ja, waarom niet? En daar hoort een gezellig en vooral praktisch ingericht huis bij. En dat moet je met smaak en verstand doen. Ik zou mij in zon hypermodern interieur ook niet op mijn gemak voe len. Maar kijks eenshieren hieren dit De aanval van ma is goed voorbereid. Al zes maanden heeft zij alle illustraties van gematigd-modern ingerichte woonkamers uit geknipt en verzameld. In één tel is het pluche tafelkleed bezaaid met foto's van interieurs, waar ruimte en licht in zit. „Tjonge, laat eens kijken", is pa zijn nieuwsgierigheid gewekt, dat barmeubel is praktisch „Dat zie jij natuurlijk weer het eerst". „Och waarom, die boekenwand vind ik ook aardig. Die stoel hier, dat lijkt mij ook wel wat. Die heeft zo'n lekkere hoge rugleuning. En dat mis ik wel eens bij mijn crapaud, als je even een uiltje wilt knappen „Natuurlijk, zie je nou, dat er heus wel vormen zijn, die jij ook kunt waarderen? Wij moeten dat nou niet overhaast doen en ons eerst eens goed op de hoogte stellen wat er voor mogelijkheden zijn „Oh, dus de metamorfose staat al vast", constateert pa, waarbij hij zich herinnert dat het niet de eerste keer is dat ma haar initia tieven doorzet als het hun huis betreft. „Nou, dat is toch ook logisch. Jij zit de hele dag op kantoor. Voor mij is de verandering, nu de kinderen getrouwd zijn, het grootst. Ik heb bovendien nu ook geen zin meer om te gaan sloven. En ik ben verrukt van die nieuwe meubels met die leuke bekledingen en prachtige tinten". „Nou, dan moet het maar gebeuren", capituleert pa zonder enige weerzin, om zich direct hierna nog een slaapmutsje in te schen ken bij wijze van feestdronk. „Daar ga je", wipt hij het glaasje met een gebaar dat jarenlange routine verraadt, „op de toekomst, in een vernieuwd huis. Zeg wat zullen de kinderen hiervan zeggen?" „Die zullen voor de zoveelste maal kunnen constateren, dat zij ouders hebben, die in al het goede met hun tijd meegaan en dus nooit echt oud worden". „Tja", filosofeerde pa over zijn glaasje heen, „dat is wel een terk argument. Waarbij ik moet constateren dat de kinderen steeds meer invloed krijgen op hun ouders. Vroeger was dat wel anders, maarre, ik moet zeggen, dat dit eigenlijk geen kwade gang van zaken is. Zo blijft de wereld draaien enwij zullen ons toch niet zo gauw oud voelen. Je hebt alweer gelijk gehad, schat". maar Jenneke's moeder had het er moeilijk mee. Ze voelde zich het gezag over haar dochtertje ontglippen; maar toch had ze het hart niet haar schoonouders er op te attenderen, dat ze het kind niet zo toe moesten geven. Ze troostte zich met de gedachte, dat het straks weer voorbij was en ze Jenneke dan weer gauw onder appèl zou krijgen. OPSTANDIG EN ONHANDELBAAR De logeerpartij duurde 2% maand en hoe prettig het in an dere opzichten geweest was, de jonge moeder slaakte een zucht van verlichting, toen ze de groot ouders heen zag gaan. Er braken moeilijke dagen aan. Moeder meende, dat ze Jenneke nu maar meteen flink strak aan moest pakken, maar dat was na tuurlijk niet naar de zin van de jongedame. Het vroeger zo ge makkelijke kleintje had kuren gekregen en toonde zich opstan dig, onhandelbaar en vaak echt lelijk. Vooral bij het naar bed gaan waren er hevige scènes. Bij oma had ze steeds met succes haar liedje van verlangen kunnen zin gen. Bij moeder kwam daar niets van in. Toen gebeurde het op 'n avond, dadelijk nadat Jenneke in haar bed gelegd was, dat een hevig gekrijs moeder weer naar boven riep. „Ik moet spugen! Ik moet spu gen!" En werkelijk ze had haar hele bedje al onder gebraakt. Moeder, angstig dat het kind ziek was, suste haar, gaf haar te drinken en redderde de vuile boel op. AANDACHT TREKKEN Dit toneeltje herhaalde zich nu elke avond. De ouders wer den er wanhopig onder en maakten zich dood-ongerust. De dokter werd geraadpleegd, maar kon niets vinden. „Dan zijn het zenuwen op haar maag", meende moeder. Maar vader zei: „Het is alleen dwingerij. De dokter zegt, dat een klein kind kan spugen als het wil. Dat is haar manier, om onze aandacht te trekken, nu ze in allerlei andere dingen haar zin niet meer krijgt net als bij opa en oma. Als ze mor genavond weer begint, krijgt ze van mij een flink pak op haar bibs". „Nee, niet slaan", smeekte moeder. Jenneke heeft nog nooit een tik gehad. Toch heeft vader zijn bedrei ging uitgevoerd. Ondanks het feit, dat zijn vrouw het niet met hem. eens was en hij het zelf verschrikkelijk vond, zijn kleine pop te moeten slaan, heeft hij haar over de knie gelegd. Het resultaat was verrassend. Jen neke vertoont haar kuren nog maar zelden en met steeds gro ter tussenpozen. Meestal wordt ze niet gehoord, nadat ze in haar bedje ligt. En van braken is geen sprake meer. Soms kan een pak voor de bibs nuttig en zelfs nodig zijn. MARCELLE. (Nadruk verboden.) De tijd dat er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunst licht was, is niet zo erg lang geleden. Met de verwarmingsmogelijk- heden was het toen ook niet zo bijster gesteld en gelegenheid tot ontspanning was er praktisch niet. Er was vroeger 's avonds gewoon „niks te doen", thuis niet en buiten de deur niet. Wat bleef een mens toen anders over dan om met de kippen op stok te gaan en in zijn slapen en waken het ritme van de natuur te volgen? zou zijn, zowel op lichamelijk als op geestelijk gebied. De mensen van vandaag zijn niet goed uitge rust. PERMANENT TEKORT. De meeste mensen leven tegen woordig door een permanent te kort aan slaap tegen de grens van hun kunnen. In deze vermoeide en uitgeputte lichamen treden geestelijke stoornissen en licha melijke afwijkingen maar al te gemakkelijk op. Nu zeggen wij wel eens, dat niemand nog precies weet wat „slaap" eigenlijk is, maar dat neemt niet weg dat heel veel mensen zich frisser, sterker, ge zonder en opgewekter zouden voe len, wanneer zij een langere nachtrust genoten dan zij thans doen. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) RADIO EN TELEVISIE. Techniek en welvaart zijn se dertdien belangrijk vooruitge gaan. Wij zijn thans 's avonds op pad naar de bioscoop, naar een vergadering, naar een demon stratie. Wij zitten thuis in een gezellige goed verwarmde en uit stekend verlichte huiskamer tot laat in de avond te lezen. Wij leven intensief mee met hetgeen er door de radioomroe- pen wordt uitgezonden en met datgene wat er voor televisie wordt uitgestraald. Zodoende be gint voor velen de dag tegen woordig pas goed op een uur, waarop men destijds naar bed placht te gaan. Men kan dan ook gerust zeg gen dat onze hele kuituur ertoe leidt dat de mensen steeds min der en minder gaan slapen, want het uur waarop het dagelijks werk begint heeft in de loop van de tijd geen verandering onder gaan. Zo rijst vanzelf de vraag of dit alles niet nadelig is voor onze gezondheid. VOOR IEDEREEN ANDERS. Nu zouden we eigenlijk eerst dienen te weten hoeveel slaap een mens dan eigenlijk wel nodig heeft. Er wordt wel eens gezegd dat iedereen per etmaal acht uur dient te slapen, maar degeen die dit eens moet hebben bedacht hebben wij nooit kunnen opspo ren. Zo simpel is deze kwestie be slist niet. De individuele verschillen op dit punt zijn zeer groot. Er zijn kort- en diepslapers er zijn uit gesproken langslapers. Iedereen heeft een voor hem bepaalde hoeveelheid slaap nodig en ieder een weet voor zichzelf heel goed hoeveel dat is. Veel mensen we ten bovendien 'best dat zij deze portie slaap meestal niet krijgen! Wanneer men ertoe zou kunnen besluiten geregeld meer nacht rust te genieten zouden er min der prikkelbare en slecht gehu meurde mensen zijn. Het is onze vaste overtuiging, dat er bij wat meer slaap ook minder ziekte (Advertentie) Wat niet Iedereen draagt, tot in de puntjes verzorgd van coupe en afwerking, zeer modieus, maar toch goed draagbaar voor de Hollandse vrouw. Ziet daar wat U van onze Mantels, Costuums en Japonnen moogt eisen. Prijzen voor iedere beurs. Komt U maar 'ns kijken. Terneuzen De weduwe M. Habets uit Huls berg is donderdag te Valkenburg uitgeroepen tot Nederlands schil kampioene, nadat ca 50 deelne mers en deelneemsters hun beste kansen gewaagd hadden op de wedstrijden, welke georganiseerd waren door het comité Maas tricht van het Koningin Wilhel- minafonds in het kader van de herfstbeurs „Alles voor Eva". De opgave een pond aardappe len zo snel en zo dun mogelijk te schillen werd ook ter hand ge nomen door enkele mannelijke deelnemers die zich overigens zonder daverend succes aan deze typisch vrouwelijke wedstrijd hebben gewaagd. Reeds zeven mi nuten na het belletje, dat nijvere handen en messen op gang bracht, klonk een overwinnings- kreet. En voor de jury werd het een kwestie van wikken en we gen op een batterij weegschalen. Uiteindelijk werd de weduwe M. Habets uit Hulsberg als kam pioene uitgeroepen. Zij ging dan ook met slechts 280 gram afval als eerste „over de eindstreep", „op de hielen gevolgd" door me vrouw L. A. van der Meulen uit Amsterdam. De kampioene ontving een automatische schilmachine, waar- door bij haar het handschillen voortaan slechts een sportief evenement zal zijn.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 9