Eén jaar maximum snelheid Beperking van de melkproduktie ongewenst? AMBONEZEN EEN MEESTERWERK IS ZOEK en nog tientallen jaren minimum economie Zolang ons wegennet ten achter is bereiken we met beperking niets Zuivelstrijd op Costa Rica vragen terugkeer uitgewezen verstekelingen AGENDA Vrijdag 10 oktober 1958 DE VRIJE ZEEUW We behoeven ons slechts op de weg te begeven om zonder hulp van statistieken tot de conclusie te komen dat de verkeersdrukte nog steeds toeneemt, met alle ge varen voor de burgers daaraan verbonden. Wij weten allen van de stijging van het aantal ver keersongevallen. Ten einde raad heeft men een jaar geleden in verschillende landen besloten om de maximum-snelheid voor mo torrijtuigen te beperken. Ook in Nederland is men daartoe over gegaan, nadat Duitsland al met ingang van september 1957 tot een snelheidsbeperking in de kom van gemeenten had beslo ten. Weldra zullen wij in Nederland nu een voorlopige balans kunnen opmaken van de resultaten der snelheidsbeperking. De uitslag van het onderzoek is nu reeds niet meer twijfelachtig, evenmin als men in West-Duitsland be hoeft te twijfelen aan de toe komst. Onze oosterburen kunnen een daling constateren van dertig tot veertig procent van het aan tal verkeersslachtoffers in de periode september 1957septem ber 1958 vergeleken met het jaar daarvoor. Hiermee heeft de snelheidsbeperking zijn nut be wezen en ook in Nederland is het niet te verwachten dat men na 1 november ooit weer met een snel heid van meer dan 50 km per uur door steden en dorpen mag razen. ER ZIJN NOG NADELEN. Dit mag dan een met succes bekroonde maatregel zijn, dit neemt niet weg dat er aan de snelheidsbeperking voor de kom men der gemeenten nog tal van nadelen kleven, die nog zoveel mogelijk moeten worden wegge nomen, zowel voor Nederland als voor geheel Europa. Voor Nederland geldt nog dit nadeel, dat men in tal van plaat sen niet kan zien waar de grens ligt van de kom der gemeente. De blauwe borden waarop de plaatsnaam is vermeld, ontbreken of vormen een onvoldoende aan wijzing en als grenspaal voor de maximum-snelheid moeten zij zo spoedig mogelijk vervangen wor den door de bekende rood-omran- de borden aan het begin en de witte borden met zwarte streep aan het einde van de zóne met maximum-snelheid. Vanzelfsprekend rijst na het Succes van deze maatregelen de vraag of men de snelheid-beper kende-maatregelen niet moet uit breiden. Ook in Duitsland kwam men op die gedachte en zelfs de overbekende „Autobahnen" zijn daarbij betrokken. Op de snel weg tussen Frankfort en Heidel- berg mag men voortaan niet sneller rijden dan 100 km per uur. Dit stuk weg is geheel recht en er werd zo onmenselijk snel gereden dat er honderden slacht offers vielen. Ook het traject DordmundOberhausenBonn zal waarschijnlijk van borden met snelheidsbeperkende voorschrif ten worden voorzien. Het enige nadeel dat men in Duitsland on dervindt is het toenemend aantal verkeersopstoppingen, want de bondsrepubliek is het land met de meeste auto's per km-weg van het vasteland van Europa. DE ECONOMIE BEDREIGD. Heeft men van enige maatre gel bepaalde gunstige gevolgen geconstateerd dan duurt het meestal jaren voordat men even tueel weer tot opheffing ervan kan besluiten en de levens van Nederlanders zullen stellig bij de overheid ook zwaarder tellen dan de haast van een minderheid der automobilisten. Derhalve moeten wij ons erop voorbereiden dat wij b.v. voor de afstand Nijmegen— Maastricht voortaan blijvend meer tijd moeten nemen, maar dit moge tevens onze verkeers- autoriteiten tot nadenken stem men. Het autoverkeer in ons land is een belangrijke schakel in ons economisch leven. Door tal van fiscale maatregelen is dit verkeer de laatste jaren gehinderd in zijn expansie. Wij denken aan de ver hoging van de benzineprijs, aan de verhoogde belasting op auto banden, enz. enz. Het invoeren van de maximum-snelheid heeft andermaal de kostprijs per km verhoogd, want tijd is geld. Mocht de regering in de resul taten met de snelheidsbeperking een aanmoediging zien om op verbindingswegen met een hoger percentage ongevallen met de be. palingen der snelheidsbeperking verder te gaan dan thans, dan zullen deze uit een oogpunt van veiligheid moeten worden aan vaard. evenals dit in West-Duits- land het geval is. Maar anderzijds wijst deze noodzaak tot snelheids beperking op grote gebreken in ons wegenverkeersnet. Zij wijst ons erop dat die wegen niet op het groeiend verkeer berekend zijn en dat er dus maatregelen moeten worden genomen om aan de verkeerseisen tegemoet te ko men. Het aantal snelwegen, dat buiten de bebouwde kommen der gemeente omgaat, zal moeten worden vermeerderd. TEVEEL BEBOUWDE KOMMEN. Het nood-karakter van de snel heidsbeperking wordt ook in West-Duitsland erkend. Daar worstelt men met een klein aan tal snelwegen en een eindeloze lijst van wegen van lagere ord waaraan door de vroegere oor logstoestand en de daarop volgen de ineenstorting van Duitsland in geen jaren iets gedaan is. Men is daar van zins het aantal snel wegen zo spoedig mogelijk te vergroten vanwege het reeds ver melde grote aantal auto's per km-weg. Wij zitten daarentegen met het probleem dat Nederland het dichtst bevolkte land van de we reld is. Dit betekent dat wij veel vaker op een bebouwde kom stui ten dan waar ook op dit onder maanse. Dan moeten wij met de gevolgen daarvan rekening hou den en evenzeer het aantal snel wegen zonder snelheidsbeperking vermeerderen. Denken wij in dit verband eens aan het project van de Europa wegen, die wij ook binnen onze grenzen kennen. Deze E-wegen zijn gekozen krachtens een in Genève gesloten overeenkomst tussen de landen van ons wereld deel, waaraan ook de landen van achter het ijzeren gordijn hun goedkeuring gehecht hebben. Als E-wegen beschouwt men verbindingen, die aan bepaalde eisen voldoen. Het wegdek moet van bepaalde kwaliteit zijn en zij moeten een minimum bezitten aan gevaarlijke kruisingen. Men is tot deze aanduiding gekomen om Europa een aantal goede ver bindingswegen te geven, die de automobilist bepaalde garanties bieden dat hij binnen een afzien bare tijd een bepaald punt kan bereiken. Zo kan de automobilist nu langs weg E. 8 ineens van Hoek van Holland over Berlijn via Warschau naar de Russische grens reizen. DE EUROPOORT MOET DOORGANG VERLENEN! Hetgeen hier op grote schaal wordt tot standgebracht kunnen wij in kleiner bestek voor Neder land niet ontberen. Indien het juist is dat de bebouwde kom men zulke brandpunten van ge vaar vormen voor het snelver keer, dat wij er de snelheid moe ten gaan beperken, dan impli ceert dit bevordering van het systeem der rondwegen. In ons land ligt de Europoort, d.w.z. wij verlenen gaarne door gang aan personen en goederen die buiten Europa komend hun bestemming vinden in het hart van ons continent. Dan moeten wjj de daaraan verbonden ver plichtingen ook nakomen en zor gen voor snelle verbindingen. Wfj willen onze naam van vrachtvaar ders van Europa behouden en verbeteren. Dat een toenemend deel van die „vrachtvaart" over de weg zal gaan, is aan geen twijfel onderhevig. Daarom mogen wij aan het ein de van de eerste jaarronde van de maximum-snelheid niet goed keurend knikken over het bestaan daarvan maar behoren wij onze hoofden erover te schudden dat ons wegennet zo achter is bij de eisen des tijds dat wij tot derge lijke maatregelen onze toevlucht moeten nemen. Drs. MIERLO. (Nadruk verboden.) In Nederlandse zuivelkringen en ook op officieel niveau heerst naar A.N.P. verneemt ver ontwaardiging over concurrentie- methoden van een vertegenwoor diger van de Deense zuivelindu strie in Costa Rica. Deze (Costaricaanse) vertegen woordiger heeft, volgens een bij de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Costa Rica gedeponeerde klacht, de bewering verspreid, dat Nederlandse zui velproducten afkomstig zijn van een niet tuberculose-vrije veesta pel. Het is, volgens deze vertegen woordiger, daarom beter Deense zuivelprodukten te kopen. De Ne derlandse zuiveluitvoer heeft, vol gens mededeling van het Neder landse ministerie van Landbouw, reeds onaangename gevolgen van deze verdachtmaking onder vonden. Ten koste van vele tientallen miljoenen guldens is de Neder landse veestapel vrij gemaakt van tuberculose, hetgeen in 1956 door het internationale dierge neeskundige instituut te Parijs officieel erkend en wereldkundig werd gemaakt. De beweringen van de importeur van Deense zui velprodukten in Costa Rica wor den dan ook als een verregaand oneerlijke concurrentie en alge heel in strijd met de goede zede in de internationale handel be schouwd. In Nederland wordt overwogen of diplomatieke stappen kunnen worden genomen om aan de ge wraakte praktijken van de impor teur op Costa Rica een eind te maken. HOND GEDUPEERD. Het rapport van de Amsterdam se politie vermeldt dat „in de nacht van 7 op 8 oktober uit een geparkeerde personenauto een voor een hond met leder tuig draagbaar gemaakte radiozend- en ontvangst apparatuur, ter waarde van 800 is gestolen. Of de bewuste hond een reis naar de maan van zin was, is niet bekend. Wèl staat vast, dat de appara tuur (voorlopig?) naar de maan is. En dat is honds". In een artikel in de Economisch-Statistische Berichten wordt het advies van het Landbouwschap inzake beperking van de melkproduktie aan een kritisch onderzoek onder worpen. Naar de mening van de schrijver, Drs. C. de Jager, is de situatie in de melkveehouderij in ons land niet zo verontrustend als de meerderheid van het bestuur van het Landbouwschap blijkbaar meent. Gelet op de kostenstructuur en de huidige constellatie op de afzetmarkten, meent de schrijver te mogen concluderen dat ingeval van produktie-beperking de totale kosten van de gehele Nederlandse melkproduktie minder zullen afnemen dan de totale opbrengst ervan. Het nationaal verlies bij een beperking met 15 procent zou 19,4 miljoen groter zijn dan zonder beperkVig. Dit bedrag zou in de praktijk nog belangrijk ho ger liggen door de optredende onderbezettingsverliezen in an dere sectoren van het bedrijfsle ven. Daarnaast zouden bij pro- duktiebeperking nog tal van an dere schadelijke factoren optre den, zo meent de schrijver van het artikel. Hij herinnert eraan, dat het Landbouwschap in een besloten vergadering „de mening van het bedrijfsleven" over de middelen tot beperking van de melkpro duktie heeft geformuleerd, en hij verklaart, dat het wel zeer te betreuren is, dat over een zo be langrijk vraagstuk, waarover bo vendien de meningen van des kundigen sterk verdeeld zijn, in een besloten vergadering wordt beslist. Het is volgens het artikel zeker, dat er slechts weinig boeren zijn die de voorstellen bijvallen, wat de lasten der vele miljoenen guldens betreft, die volgens de schrijver door de internationale en niet de nationale verhoudingen op de Nederlandse volkshuishou ding worden gelegd, meent de schrijver, dat boer het liever geheel op eigen kracht zou doen. Ook nu zou hem dit nog mo gelijk zijn, indien elders de veel duurdere produktie niet werd aangemoedigd ten koste van de voordelen van de internationale arbeidsverdeling. Hij weet, dat do oplossing hiervan ligt in het in ternationale vlak. En dat, zolang deze oplossing niet wordt bereikt, (Advertentie) BOTERSMOKKELAARS BETRAPT De rijkswacht van Hoboken bij Antwerpen heeft op de Boom- sesteenweg te Wilrijk drie Ne derlanders betrapt, terwijl zij 350 kilo gesmokkelde boter uit twee auto's overlaadden in kis ten. De Nederlanders, afkomstig uit Utrecht, waren te Wuust- wezel over de grens gekomen. Hun herhaald passeren van de grens had de aandacht van de rijkswacht getrokken. De smok kelaars werden aangehouden. 'S-HETOGENBOSCH HEEFT 70.000 INWONERS Donderdagmorgen om halfze ven is de zeventigduizendste in woner van 's-Hertogenbosch ge boren in de persoon van het meisje Emilie Buitenkamp, doch ter van de 44-jarige fabrieksar beider Adrianus Buitenkamp uit de Spechtstraat en de 42-jarige Helena Buitenkampvan Haren. Emilie is het twaalfde kind, waaraan moeder Buitenkamp het leven heeft geschonken. Een kind is overleden. De aangifte geschiedde ten stadbuize in de kamer van bur gemeester mr. H. Loeff. Daar werd het reeds bij de gelukkige vader gerezen vermoeden be waarheid. Op de vraag, welke naam de dochter zou dragen, antwoordde hij dat hij haar in dit geval wilde noemen naar de echtgenote van de burgemeester, welke geste door mr. Loeft gaarne en in dank aanvaard werd. De burgemeester overhanr digde aan de vader een spaar bankboekje met 250 en wenste aan ouders en dochter alle voor spoed. In de loop van de dag is budgemeester Loeff op kraam bezoek geweest in het gezin Buitenkamp. Mevrouw Loeff, die buitenlands vertoeft, zal hair petekind terstond na haar terug komst bezoeken. Wegens het overlijden van Paus Pius XII zal ieder uiterlijk feestvertoon in de stad achter wege blijven. Voor de kinderen op de kleuterscholen en voor de bejaarden in de tehuizen waren me beschuiten met muisjes» door HILAIRE BELLOC 47) Nadruk verboden. Maar dezelfde gedachtengang had de Plaatsvervangende huis knecht ook gehad, al had zijn geest ook niet die verbluffende Italiaanse vlugheid. Hij had de voorkeur gegeven aan de trein. Signor Alessandria was zijn eigen baas niet; hij pleitte niet verder, maar aanvaardde de be slissing. Het deed hem aan de an dere kant plezier, dat de plaats vervangende huisknecht zich er niet druk over maakte, wie het doek in handen had. Signor Ales sandria hield het ingepakte schil derij achter zich tussen zijn rug en het kussen op de hele reis naar de stad. Ze werden samen in sir Henry Bensington's kamer binnenge laten, maar de heer des huizes wenkte de plaatsvervangende Huisknecht, dat hij hen alleen zou laten en deze deed dit en ging door de gang naar de ruim te achter het gordijn, die kort tevoren zijn collega geherbergd had. Henry Bensington leunde ach terover in zijn stoel en zuchtte. Hij was niet gauw moe, maar deze tweelingzaken, deze dubbe le vertoning vond hij toch een beetje zwaar. Maar het moest nu eenmaal gebeuren. Sinds Caen vertrokken was, had hij een goed half uur tijd gehad. Hij had een glas sherry gedronken, een bis- cuitje gegeten, een sigaret ge rookt en nu voelde hij zich weer opgefrist. Toen dus te zijner tijd Signor Alessandria binnengelaten werd, met die onderdanige beleefdheid, die zijn zeer gedistingeerd uiter lijk de goed getrainde huisknecht afdwong, boog sir Henry voor zijn collega, zijn ambtsbroeder in het vak, zijn mede-expert, bemin naar als hij van het picturale schoon, zijn confrater in de ere dienst van Apollo en hij sprak aldus. „Ik wil u niet lang ophouden, signor Alessandria misschien kunnen we wel dadelijk zaken doen". Zijn goedverzorgde gast deed echter of hij er geen woord van verstond. Hij antwoordde in het Italiaans, dat hij het Engels niet machtig was. Gelukkig had hij het onschatbare voorrecht, in zijn jeugd, Duits te hebben geleerd. En daar die taal ook sir Henry heel goed lag, zei hij in de man nelijke klanken van de Teuton! sche wouden en zonder omwe gen, wat hij van signor Alessan dria dacht. 'Hij herhaalde die op merkingen in het Frans en (het is werkelijk verwonderlijk maar sir Henry kende werkelijk een beetje Maltesisch) in het Maltesisch. Misschien zou hij het ook nog eens in het Grieks van Smyrna gezegd hebben, maar signor Alessandria antwoordde in het Duits, zonder opwinding, maar ook zonder enige onder danigheid. Hij wist, wat sir Hen ry Bensington van hem verlang de hij wilde de Ame Bour- geoise, die hij, de signor, daar op de stoel naast hem had gezet. Maar signor Alessandria kende de waarde van dat boek, dat hij met grote moeite had weten te verwerven. Hij was niet bereid, 't prijs te geven, tenzij na onder handeling. „Onderhandeling zelfs van de simpelste soort tussen markt-kooplui, koehandel, daar komt niets van in", antwoordde de Engelse baronet met een volkomen meesterschap over de taal, die hij sprak. Signor Alessandria hief het hoof d op. Met volkomen beheers te bewegingen legde hij een hand achter zijn rug en zijn elleboog op tafel en vroeg dan beleefd, maar in een staccato, dat niet ge bruikelijk is bij hen, die Duits spreken, wat er dan wel gebeu ren zou, als hij weigerde. Sir Henry Bensington zette de situatie uiteen: het feit, dat het schilderij gestolen was en dat, hoe ook signor Alessandria het verkregen mocht hebben, hij een heler van gestolen goed was, dat hij nu zelfs hield, hoewel hij wist, dat het gestolen was. Sir Henry herinnerde hem aan verschillen de gevallen die kort tevoren voor de rechtbank geweest waren en die duidelijk maakten, wat er met mensen gebeurde, die zich in een zo valse situatie brachten. Signor Alessandria aarzelde, maar week niet. Sir Henry Ben sington bracht nu zijn reserve in het veld, op andere wijze dan straks tegenover zijn Franse te genstander. „Verder wil ik u zeggen, dat uw arbeid voor niets geweest is. Het doek, dat u daar hebt, is het originele niet. Laat het mij maar eens zien. Ja, ik zie het al. Het is een copie en een heel slechte copie. Maar zelfs als het de best denkbare copie was, dan was het de precaire situatie als een da tum moet worden beschouwd. Hij ziet in, dat als gevolg van de huidige ontwikkeling de offers voor de Nederlandse volkshuis houding een omvang hebben be reikt, die in alle redelijkheid door de regering noch door de land bouworganisaties en hemzelf kon worden voorzien. In dit begrip voor de feitelijke verhoudingen ligt het aangrij pingspunt voor medewerking van de melkveehouders aan eventue le onaangename, maar wellicht noodzakelijke maatregelen. Laat men gaan spreken óver een bil lijker, althans aan de feitelijke situatie aangepaste, lastenverde ling. Maar laat omvang, wijze en tijdstip van de produktie aan de producenten over. Gesteld voor de keuze: produk- tiebepreking (maar dan reëel, dus per bedrijf) of lagere prijs, zullen de boeren ongetwijfeld kiezen voor de lagere prijs. Maar niet dan nadat vaststaat, dat onze re gering actief streeft naar een in ternationale regeling, steun geeft aan een agressieve verkooppoli- tiek (zoals door het Produkt- schap Zuivel is geadviseerd)aan bevordering van de melk-, zuivel- en roomijsconsumptie en aan alle activiteiten, gericht op verhoging van de efficiency van het produk tie- en distributie-apparaat. Met name wat dit laatste be treft. zou een onderzoek door on partijdige deskundigen naar de mogelijkheid om ter besparing van de zeer hoge daaraan verbon den kosten (en bevordering van de smaak en hoedanigheid), het standaardiseren van de consump- tiemelk geheel te doen vervallen, wenselijk zijn, aldus Drs. C. de Jager in zijn artikel in de Eco nomisch Statistische Berichten. toch het origineel niet. Voor ik het origineel uit handen gegeven heb, heb ik een klein, maar dui delijk kruisje op de achterzijde van het doek aangebracht. Ik weet, hoe vaak die dingen geco- piëerd worden en ik heb het eigenhandig gedaan. Ik zal niet zeggen, wat de kleur daarvan was. Wilt u het doek nu eens omkeren en mij de achterkantl laten zien? Het is al net als ik' dacht. Er is ook geen spoor van' het verwijderen van enig kruisje te zien. Dat kruisje is daar nooit geweest. En ik heb een getuige voor dat kruisje". Hij belde en de heer, die met sig nor Alessandria die snelle rit door de nacht gemaakt had, kwam van achter het gordijn te voorschijn. „Herinner je je, dat ik het ori gineel gemerkt heb?", zei sir Henry. „Ja, zeker, mijnheer. Met een kruisje in v Signor Alessandria spitste zijn oren, die wel niet puntig waren, maar toch scherp. Hij 'had er een lief ding voor willen geven om te weten, wat het woord had moeten worden; vermiljoen of veridium, maar een boze blik van sir Henry had zijn ondergeschik te doen ophouden, een boze blik, zeg ik, al was er ook bewonde ring in voor de snelheid waarmee Ranford een détail toevoegde aan een geheel verzonnen ge schiedenis. Signor Alessandria aarzelde nog. Sir Henry zette de hele zaak in enkele woorden uiteen. Hij legde zijn vuisten met de kneu kels naar voren op de tafel en boog zich voorover naar de vreemdeling. De „Vrije Zuid-Molukkers in Nederland" hebben donderdag de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, verzocht het ertoe te willen leiden dat de be slissing tot Uitwijzing van 30 Am bonezen en hun zeven lotgeno ten wordt teniet gedaan en deze alsnog in Nederland worden toe gelaten teneinde zich hier veilig en zonder angst tijdelijk te kun nen vestigen. Vertegenwoordigers van de Zuid-Molukse gemeenschap in Nederland hebben donderdag morgen een desbetreffende peti tie aan de minister aangeboden. Op het Lange Voorhout te 's-Gravenhage formeerden zich ca 400 Ambonezen uit alle woon- centra in Nederland tot een zwijgende optocht, die met de Nederlandse en de Zuid-Molukse vlag en met spandoeken („Waar blijft uw Christenhart?", „Oor deel niet naar uw weten maar naar uw geweten", „Historische banden tussen Nederland en Ambon blijven nog altijd be staan") naar het ministerie aan het Plein trok. In de ministerraadzaal ontving minister Samkalden de heren J. Mailuhu, voorzitter van de B.P. R.M.S. (een der organisaties van de Zuid-Molukkers in Neder land), J. Matauseja, secretaris en tevens vertegenwoordiger van de Moslems onder de Ambo nezen, en I. Marasabessy, com missaris. In de petitie zeggen de Ambo nezen „diep geschokt" te zijn door de beslissing van 29 sep tember, waarin tot terugzending van de verstekelingen werd be sloten. Dat eerst hun een verzoek omtrent herziening van dit be sluit aan de minister wordt ge richt moet hoofdzakelijk worden toegeschreven „aan ons geloof in Nederland, dat de veiligheid van lijf en goed van hier te lande asyl-zoekenden, ongeacht geloof en ras, door de eeuwen heen ge waarborgd heeft hetwelk nog maals is bevestigd na de tragi sche gebeurtenissen in novem ber 1956 in Hongarije", aldus de petitie. „Het gevoel van bevreemding, onbehagen en onrust onder ons was des te intenser toen van de ministeriële beslissing kennis werd genomen. Gesteld wordt o.a. dat de uitgewezenen Neder landse onderdanen waren „tot hun in 1950 een andere nationa liteit werd opgedrongen", en dat de Nederlandse regering nog steeds niet bereid blijkt openlijk de Zuid-Molukse gerechtvaar digde verlangens te erkennen. De Zuidmolukkers delen de me ning niet, dat de teruggezonde nen geen gevaar wacht in Indo nesië. Het tegendeel komt hum aannemelijker voor. Ook wordt gevraagd in deze aangelegenheid veeleer en boven al de blijvende norm van naas tenliefde te laten prevaleren. Minister Samkalden heeft don derdagmorgen gezegd alle zorg te zullen besteden aan de petitie, zowel als aan alle aangelegenhe den deze kwestie betreffende. Hij zei de indieners van het verzoek schrift nog geen nadere medede lingen te kunnen doen over de aangelegenheid aangezien twee leden van de Tweede Kamer hierover vragen gesteld hebben en hij in de eerste plaats ver antwoording verschuldigd is aan het parlement. (Advertentie) NEVEDA wol 'n klasse (Wordt vervolgd.). VRIJDAG 10 OKTOBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Der schrage Otto. SAS VAN GENT: Olvmpia- Theater, 8 uur: Herr General Direktor. ZATERDAG 11 OKT. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Der schrage Otto. Concertgebouw, 8 u.: Nar.a. Leger des Heils, Donze- Visserstraat 61, 7.30 u Op?n- bare samenkomst. Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. Boys A-Jun.—Giaauw A-Jun.; 4 uur: Tern. Boys VCK. AXEL: Het Centrum, 6 30 en 9 uur: Kindermeisje voor papa gezocht. BOEREGAT: Woning C12, 2 uur: Openbare verkoping in boedel; daarna het huis en erf. HOEK: Café ,,'s Lands Welva ren", 7 uur: Prijskaarting. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De graaf van Monte Christo. Indonesië zal voorlopig geen wapens meer kopen De Indonesische minister-pre sident, Djuanda Kartawidjaja, heeft donderdag verklaard, dat Indonesië voorlopig geen nieuwe pogingen zal doen om wapens te kopen. Tijdens een persconferen tie zeide de premier: „Wij heb ben de grens van ons vermogen om wapens voor onze strijd krachten te kopen, bereikt". Djuanda, die de^p maand een officiëel bezoek aan Joego slavië zal brengen, verklaarde niet voornemens te zijn bij zijn besprekingen met de regerings leiders in Belgrado over de aan koop van wapens te praten. Op het ogenblik overweegt In donesië niet of nog meer wapens in het buitenland te kopen. In de loop van dit jaar heeft Indonesië wapens, waaronder Mig-jetvliegtuigen, gekocht van Joegoslavië, Tsjechoslowakije en andere Oosteuropese landen, ter wijl met de Verenigde Staten een overeenkomst werd gesloten voor de levering van lichte wa pens. Engeland heeft, na be zwaren van bevriende mogend heden, geweigerd wapens aan Indonesië te verkopen. De staat van beleg in Pakistan Plunderen, hamsteren en smokkelen zal voortaan krach tens de bepalingen van de staat van beleg in Pakistan met de dood strafbaar zijn. Voor dit doel zijn bijzondere militaire recht banken in het leven geroepen. Dinsdag jl. was de staat van beleg in het land afgekondigd als gevolg van een kabinetscri sis, die leidde tot de ontbinding van regering, provinciale bestu ren en politieke partijen. De macht berust bij de legeropper- bevelhebber, generaal Ajoeb, die zijn macht uit handen van presi dent Mirza ontving. Ook zijn stakingen in openbare bedrijven en opruiing in onderwijsinstellin gen verboden. Het land is in drie zones onder militaire gouver neurs verdeeld; Karatsji, Oost- Pakistan en West-Pakistan. In een radiotoespraak zei ge neraal Ajoeb zo weinig mogelijk de strijdkrachten te willen in schakelen en voorts dat het zijn berioehng is de democratie te herstellen, maar een van het type die begrijpelijk is voor het volk.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5