Eerst oplossing van kwestie Nieuw-Guinea MANTEL 1/ióUX-XooU Nu is het de tijd J Uit Rijksmuseum gestolen voorwerpen terecht Het verscheiden van Paus Pius XII HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Djakarta Duits-Brits communiqué na besprekingen tussen Adenauer en Mac-Millan De werkclassificatie en prestatiebeloning voor de rijkswerklieden Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F^dactie-adres: Noordstraat 5557 Adminlstratle-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent Losse nrs 9 ct DE VRilE ZEEUW VRIJDAG 10 OKTOBER 195» 12e Jaargang Nr 1496 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mWimmJ pa advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'fgéën handel#» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertientles bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 na Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit blad, 20 cent meer. „De Indonesische regering kan de financieel-economische belan gen van Nederland ïn Indonesië niet bespreken, zolang geen op lossing is gevonden voor het vraagstuk van Nieuw-Guinea". Dit wordt gezegd in de nota, die woensdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Dja karta is overhandigd aan het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer Hasselman, en waarvan de tekst donderdag in de Indonesische hoofdstad is ge publiceerd. De nota, een antwoord op de Nederlandse nota van 15 septem ber over de Indonesische maatre gelen tegen Nederlandse eigen dommen in Indonesië zegt voorts, dat naar de mening van de Indo nesische regering de betrekkin gen tussen Indonesië en Neder land „op integrale wijze en in overeenstemming met de interna tionale evolutie naar emancipatie tussen de volkeren op ieder ter rein" moeten worden benaderd. De Indonesische regering noemt in de nota drie punten, die een basis kunnen vormen voor nor male betrekkingen met Neder land. Ais eerste wordt genoemd de liquidatie van het „vraagstuk van het kolonialisme in Indone sië", voorts economische en han delsbetrekkingen tussen Indone sië en Nederland op grondslag van gelijkwaardigheid en weder zijds voordeel en tenslotte „ande re onderwerpen, die de betrekkin gen tussen beide landen nauwer kunnen maken". In de nota wordt voorts ge steld, dat Indonesië van 1950 tot 1956 ten koste van grote inspan ningen de tinancieel-economische verplichtingen, voortvloeiende uit de R. T. C., jegens Nederland is nagekomen „ofschoon Indonesië er zich van bewust was, dat de financieel-economische overeen komst een zware last vormde voor Indonesië en over het alge meen van meer voordeel was voor Nederland dan voor Indo nesië". „Gezien deze Indonesische be reidheid", aldus gaat de nota verder, „kon worden gehoopt dat van Nederlandse zijde tenminste de morele plicht zou worden ge voeld de restanten van het kolo nialisme op het grondgebied van de republiek Indonesië op te hef fen. Het Indonesische volk kan waarlijk niet begrijpen, welke re delijke motieven Nederland bewe gen aan zijn koloniaal bestuur in Nieuw-Guinea vast te houden". Tenslotte wordt in de nota ge zegd, dat het conflict op econo misch gebied tussen beide landen is gerezen, „omdat Nederland het niet nodig schijnt te achten het geschil over Nieuw-Guinea langs de diplomatieke weg en door overleg op te lossen". Russische gegevens van de Spoetniks voor de Amerikanen De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten de eerste officiële gedetailleerde gegevens ver strekt, die zijn verkregen met de spoetniks, aldus heeft de na tionale academie van weten schappen woensdag te Washing ton meegedeeld. om Uw nieuwe met of zonder bont te kiezen. NU is onze uitzonderlijk mooie collectie mantels geheel compleet. NU edele bontsoorten in vele nieuwe, moderne kleuren. NU hebt U bij VISSER—KOOLE de eerste en de beste keus. In Duitsland gevonden Gouden kunstvoorwerpen die in de nacht van 26 op 27 septem ber jl. uit het Rijksmuseum te Amsterdam zijn gestolen zijn door de politie van Keulen opge spoord. Zij zoekt nog naar de man die zij van deze diefstal verdenkt, de 4Ó-jarige Karl Heinz Bergk uit Keulen. De politie is op het spoor gekomen door een reeks diefstallen van andere waarde volle kunstvoorwerpen. De vier gouden kunstschatten van historische waarde zijn een ketting, die volgens de overleve ring aan Michiel de Ruyter heeft toebehoord verder een keten met penning van kapitein Is- brand Gotske, een beker van Cor nells Schrijver en een penning van Isaac Roekesen. Deze voorwerpen zijn in de nacht van 26 op 27 september .11. verdwenen uit twee vitrines ven de afdeling vaderlandse ge schiedenis. De diefstal werd in de ochtend van de 27e september ontdekt. De beide vitrines waren schandalige wijze vernield. Merkwaardig was, dat de dief de andere kunstvoorwerpen op deze afdelingen had laten staan. De politie heeft hieruit gecon cludeerd, dat het de dief dus kennelijk om het goud te doen is geweest. Gevreesd werd dan 9°k. dat de gestolen voorwerpen 'n de smeltkroes zouden belan den. Deze diefstal was, voor zo- Ver bekend, de eerste geslaagde uit het Rijksmuseum. De enkele pogingen, die in de loop der tij den zijn gedaan, waren alle ver ijdeld. De Westduitse politie heeft in samenwerking met Interpol een grote hoeveelheid kunstvoorwer pen opgespoord, die uit Europe se museums gestolen zijn. Vol gens de politie wordt de nog voortvluchtige vermoedelijke da der Karl Heinz Bergk verdacht van diefstallen uit musea in Frankrijk, Nederland, Zwitser land, Luxemburg, West-Duits- 'and en Groot Brittannië. De politie is op het spoor van Bergk gekomen, toen zij bij een kunsthandelaar in München het houten madonnabeeldje vond, dat enige tijd geleden uit het A.N.V.V.-kantoor in Keulen werd gestolen. De kunsthande- laar herkende Bergk van hem voorgelegde foto's als de man, van wie hij het madonnabeeldje i waarde ruim 5.000) voor nog n" O' 'lad gekocht. De dief had aan een andere kunsthandelaar in München xemhnro 'ien uit een Lu- veer f9 onnmus?um voor onge" verkocht. De totale tban= Uhl1 i? kunstschatten, die thans achterhaald zijn, bedraagt plus minus ƒ1.500.000; 'De uit het Rijksmuseum ge stolen kunstschatten 2ijn door Bergk. die zich steeds met een paspoort op dG naam van Lasal ie" legitimeerde, aan eo']^ lier in Keulen verkocht. Deze en de kunsthandelaren uit München hadden ontdekt dat hun aankopen van diefstal af komstig waren toen de Westduit se politie beschrijvingen van de uit Europese musea gestolen kunstvoorwerpen rondstuurde Het was daarna niet moeilijk meer de heer „Lasalle'' te iden tificeren, want uit de kartoteek van de Keulse politie bleek dat Bergk zich vroeger ook ai van de naam „Lasalle" heeft bediend. De 40-jarige Bergk heeft al een strafblad met 24 veroordelingen. De wapenstilstand in het Verre Oosten Verlenging van het Bestand? Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag verklaard dat de Ver. Staten heden, bij de hervatting van de besprekingen tussen de Ver. Staten en communistisch China in Warschau, bij commu nistisch China zullen aandringen op verlenging van het bestand van zeven dagen. Het doel van de Ver. Staten is en blijft een permanente wapen stilstand in de Straat van For mosa, aldus White. Nat. China wenst stopzetting van onderhandelingen te .Warschau Premier Ts.jen Tsjeng van na tionalistisch China heeft donder dag de Verenigde Staten ver zocht een einde te maken aan de onderhandelingen die te War schau tussen de Ver. Staten en communistisch China over een vreedzame regeling in het ge bied van Formosa worden ge voerd. De enige manier om de agres sie der communisten een halt toe te roepen is versterking van de militaire macht in het gebied van Formosa en vergroting van de samenwerking tussen de Ver. Staten en de Chinese republiek, aldus de premier, die opnieuw verklaarde dat de veiligheid van Formosa, het westelijk deel van de Stille Oceaan en geheel Azië verbonden is met het lot van de eilanden voor de Chinese kust welke aan een beschieting door de communisten hebben blootge staan. Geen blokkade-maatregelen van de Nederlandse regering in het goederen verkeer met Indonesië De Nederlandse regering heeft geen enkele blokkademaatregel getroffen terzake van overma kingen, die verband houden met het goederenverkeer met Indo nesië. Dit is gisteren van bevoegde zijde medegedeeld naar aanlei ding van berichten in de Indone sische pers, waarin zulks werd beweerd. Nationale Handelsbank houdt agentschappen open De directie van de Nationale Handelsbank in Djakarta heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij „op last van de centrale com missie van toezicht op de Neder landse banken" haar bekendma king van 29 september inzake de sluiting van twaalf agentschap pen in Indonesië heeft ingetrok ken. De agentschappen hebben opdracht gekregen hun werk zaamheden normaal voort te zetten. Twee dagen na de bekendma king van de voorgenomen slui ting van de twaalf agentschap pen, werd de directeur van de Handelsbank in Djakarta, de heer G. Schutte door de militaire autoriteiten gearresteerd. Bondskanselier Adenauer en premier MacMillan zijn het in hun besprekingen te Bonn eens geworden over „noodzakelijke nauwe samenwerking in de ge zamenlijke inspanning voor het handhaven van de wereldvrede", zo blijkt uit een Duits-Brits com muniqué, dat donderdag is uit gegeven. Beiden spreken er hun teleur stelling over uit dat Rusland niet op de Westelijke voorstellen voor hernieuwde voorbereidin gen voor een topconferentie heeft geantwoord. Wat het Duitse vraagstuk be treft sprak de bondskanselier zijn groeiende ongerustheid over de ontwikkelingen in de Russi sche zóne uit. MacMillan verze kerde dat Engeland altijd bereid is met Rusland op een geschikte manier over oprechte voorstellen voor hereniging van Duitsland in vrijheid te beraadslagen. Beide regeringsleiders waren het er over eens dat het voor de Europese eenheid van wezenlijk belang is de onderhandelingen In Antwerpen zijn drie nieu we gevallen van vergiftiging door methylalcohol geconstateerd. Het zijn Zweedse zeelieden. De toe stand vna één hunner is zorgwek kend. voor een vrijhandelsgebied spoe dig tot een bevredigend eind te brengen. Premier MacMillan verklaarde tegenover verslaggevers desge vraagd het uiterst belangrijk te achten voor de toekomstige een heid van Europa dat er voor het eind van het jaar in elk geval een beginselakkoord over de vrijhandelszone komt. MacMillan zei grote verwachtingen van de binnenkort bijeenkomende Maud- ling-commissie te koesteren. Eervol ontslag verleend aan minister Algera Bij K.B. is aan minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, op diens verzoek met in gang van 10 oktober 1958 op de meest eervolle wijze ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan H.M. de Koningin en den lande bewezen. Zolang in de benoeming van een nieuwe minister niet is voor zien, zal de portefeuille van Ver keer en Waterstaat worden be heerd door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid ir. H. B. J. Witte. uit krimpvrije stof.' SANF0R Zijne Heiligheid Paus Pius XII, de 262ste in de reeks van pausen na Petrus, is, zoals wij reeds in ons vorig nummer meldden, don derdagnacht te 03.52 uur (Ned. tijd) in het pauselijk zomerver blijf te Castel Gandolfo ten zui den van Rome overleden. Hij is 82 jaar oud geworden en heeft negentHn jaar. zeven maanden en zes dagen geregeerd. Hij was de eerste Paus die te Castel Gandolfo overleed. In de Apostolische Constitutie die Pius XII zelf op 8 december 1945 uit vaardigde, werd in dit geval voorzien en bepaald dat alsdan het stoffelijk overschot van de Paus rechtstreeks naar de Sint- Pieterbaseliek moet worden over gebracht. De Paus overleed nadat hij twee aanvallen van bloedvat- kramp in de hersenen had gehad, de eerste j.l. maandagochtend en de tweede 48 uur daarna. Tevoren was gemeld dat hij zeer vermoeid was geweest en dat zijn dokters hem herhaaldelijk hadden ge waarschuwd dat hij te hard werk te. Nadat men in de loop van dins dag hernieuwde hoop op herstel had opgevat, kwam woensdag ochtend na een rustige nacht, de tweede aanval. Verder op de dag werd gemeld dat de Paus wel het Heilig Oliesel was toegediend maar dat hij niet meer de com munie had kunnen ontvangen. Hij had het bewustzijn verloren en was verlamd door een hersen bloeding. In de periode tussen het over lijden van de Paus en de verkie zing van een nieuwe wordt de Rooms-Katholieke Kerk bestuurd door alle in Rome aanwezige kar dinalen tezamen. Zij zullen op dagelijkse vergaderingen over be langrijke zaken beslissen totdat Zoals reeds vermeld, is op 1 januari 1958 door het rijk een aanvang gemaakt met de invoe- 1 ing van werkclassificatie en prestatiebeloning voor de rijks werklieden Het ministerie van Oorlog, waar het merendeel der rijks- werklieden werkzaam is, is daar mede begonnen. Het ligt in de bedoeling in de komende jaren de bezoldiging van alle rijks werklieden departementsgewijs op deze wijze te regelen, zo deelt men van officiële zijde mede. Voor de prestatiebeloning is een individueel maximum gesteld van 8 7c. Deze beloning wordt vastgesteld op basis van „merit- rating" en daar, waar de werk zaamheden zich daartoe lenen, door middel van tarifering der werkzaamheden (voorlopig in afwachting van de toepassing van gemeten tarieven met behulp van zogenaamde ervaringstarie ven). Aangezien inmiddels gebleken is, dat voor een zij het zeer gering aantal rijkswerklieden de mogelijkheid bestaat de pres taties in plaats van met behulp van ervaringstarieven exact met behulp van gemeten tarieven te bepalen, is besloten voor deze beperkte categorie, indien geme ten tarieven worden toegepast, het beloningspercentage te ver hogen tot maximaal 25 waar bij, naar de ervaring in het vrije bedrijf heeft geleerd een gemid delde zal kunnen optreden van 15 7c. De toepassing van deze ge meten tarieven geschiedt met in schakeling van daartoe aange zochte particuliere raadgevende efficiëncy-bureaus. Aangezien met de invoering van de werkclassificatie en de prestatiebeloning bij het ministè re van Oorlog is begonnen zal het voorlopig slechts een gering aantal werknemers betreffen, werkzaam bij dat ministerie. Het merendeel der werknemers zal, gezien de aard der werkzaamhe den, de prestatiebeloning blijven ontvangen op basis van (merit- rating" waarvoor een individueel maximum is vastgesteld van 8 7c met een gemiddelde van 5%. zij, vermoedelijk over 15 a 18 da gen in conclaaf gaan voor de pauskeuze. Kardinaal Eugène Tisserant, de deken van het college van kardi nalen, is thans de belangrijkste figuur maar de opperste bestuur der tijdens het interregnum zal de „cameriengo van de heilige Roomse Kerk" zijn. Kardinaal Benedetto Aloisi Ma- sella, perfect van de Congregatie der Heilige Sacramenten, is door de vergadering van kardinalen tot cameriengo benoemd voor de periode tot aan de verkiezing van een nieuwe Paus. De cameriengo is belast met het bestuur van de wereldlijke goederen en rechten van de Hei lige Stoel. Bij de dood van Pius XI was dat de thans overleden Paus. H. M. de Koningin betuigd deelneming. H. M. de Koningin heeft in een telegram aan het college van kar dinalen te Rome haar deelneming betuigd met het overlijden van de Paus. Telegram van Dr. W. Drees. De minister-president, Dr. W. Drees, heeft de secretaris van het college van kardinalen te Vati caanstad het volgende telegram gezonden: „Ter gelegenheid van het over lijden van Zijne Heiligheid Paus Pius XII en een eerbiedige hulde brengend aan diens nagedachte nis, moge ik de gevoelens van de Nederlandse raad van ministers vertolken door aan uw Hoog waardige Excellentie innige deel neming te betuigen". Onderte kend: Drees. Officieel rouwbeklag. De minister-president en minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim, Dr. W. Drees, heeft gis termiddag om vier uur ten huize van de Apostolische Internuntius namens de Nederlandse regering deelneming betuigd met het over lijden van Paus Pius XII. Verdere reacties op het overlijden. President Eisenhower heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt: „De wereld is woensdag avond armer geworden door de dood van Paus Pius XII. Zijn leven is geheel en al besteed ge weest aan devotie jegens God en dienst aan zijn medemens". De Italiaanse minister-presi dent, Fanfani, heeft op de vroege ochtenduren van donderdag, on middellijk na de bekendmaking van het overlijden van de Paus, een rouw van drie dagen in ge heel Italië gelast. De vlaggen woeien halfstok van openbare gebouwen en film-, toneel- en andere voorstellingen werden afgelast. Maurice Schumann, voorzitter van de commissie van Buitenland se Zaken van de Franse nationale vergadering noemde de overleden Paus een „mengeling van demo cratisch genie, gediend door een bovenmenselijk herinneringsver mogen en bovennatuurlijke teder heid.'' Een boodschap van dr. Geof frey Fisher, de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, luidt: „Zijn gehele lange leven en tot het einde toe, diende hij de Christelijke Kerk met opvallende bekwaamheid en toewijding. Hij genoot de grootste eerbied van alle Christe ïen voor zijn heilig heid, zijn karakter, zijn oprecht heid en zijn Christelijk getuige nis". Zowel in de Britse als in de Amerikaanse bladen is onder grote koppen het overlijden van Paus Pius XII gemeld. De „New York Times" wijdde een viertal hele pagina's aan artikelen over de Paus. De „New York Herald Tribune", die er ongeveer even veel ruimte aan wijdde, schreef dat Paus Pius XII zich de eerbied van mannen en vrouwen van goede wil van alle belijdenissen heeft verworven. Het paviljoen van het Vaticaan op de Brusselse Wereldtentoon stelling bleef gisteren ten teken van rouw gesloten. Alleen de kerk was open. Koningin Elizabeth van Enge land heeft een boodschap naar het Vaticaan gezonden waarin zij haar medeleven betuigt en haar erkentelijkheid voor de wijze waarop Paus Pius XII de leden van de strijdkrachten van het Gemenebest in Italië tijdens de oorlog tegemoet trad. Vaticaanstad. De nieuwe Paus zal behalve hoofd van alle Rooms-Katholie- ken ook het staatshoofd worden van de kleinste soevereine staat in de wereld, Vaticaanstad in Rome. Dit miniatuur koninkrijk be slaat een oppervlakte van ruim 43 ha en omvat binnen zijn gren zen het Vaticaan-paleis, de Sint- Pietersbasiliek, vele musea en kunstgalerijen tuinen, een biblio theek, sterrekundig observato rium en een drukkerij waar ook het Vaticaanse dagblad „Osser- vatore Romano'1 wordt gedrukt. De staat telt 1200 ingezetenen, meest priesters en nonnen die bij het kerkelijk bestuursapparaat werkzaam zijn. Er is ook een ge wapende macht van 250 man. Deze bestaat uit de Zwitserse lijf wacht van de Paus, de edelgarde uit de Italiaanse aristocratie, de vrijwillige paleiswacht en de pauselijke gendarmerie. Vaticaanstad is ook een station dat niet gebruikt wordt en een Bank rijk. De inkomsten van de staat zijn geheim. De burgerij betaalt geen belastingen. Laatste eerbewijs aan de Paus. Tienduizenden mensen uit Rome en omgeving hebben donderdag avond in het paleis van Castel Gandolfo de laatste eer bewezen aan Paus Pius XII. De hele dag door waren de mensen met auto's, autobussen, scooters, fietsen en boerenkarren en ook te voet naar Castel Gan dolfo getrokken om de Paus voor het laatst te zien. Aangezien men donderdagmid dag echter met de balseming was begonnen, werden de mensen op enige afstand van het paleis op gevangen door een kordon cara binieri. Onder de brandende zoo, en later onder het felle licht van schijnwerpers, vormde zich daar een onafzienbare menigte. Op de duur konden de gendar mes de dichtopeengepakte men sen niet meer in bedwang hou den. Zij werden stap voor stap teruggedrongen, waarop men de hulp inriep van d; Jezuïetenpater Peilegrino, die de gelovigen in de afgelopen twee dagen via radio- Vaticaan op de hoogte had ge houden van de ziekte van de Paus. De pater slaagde er aan vankelijk in de menigte te kal meren door een minutieuze be schrijving te geven van de balse ming, doch spoedig begonnen de mensen weer op te dringen met de kreet „Wij willen onze Paus zien". Tientallen mensen vielen in het gedrang flauw. Tenslotte kon men de menigte toelaten. Het was opvallend hoe de mensen kalmeerden, toen zij eenmaal het paleis konden betre den. Een onafzienbare rij schoof langzaam op naar de tweede éta ge van het paleis, waar het stof felijk overschot van de Paus in de Zaal der Zwitsers stond opge baard. onder een afgietsel van de Piëta van Michel Angelo. Het gezicht van de overledene vertoonde rustige trekken. Bij de katafalk hielden twee leden van de garde der edelen en vier ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders de wacht. Zwitsers leidden de stroom van bezoekers in goede banen en hielpen vrouwen op, die soms snikkend voor de baar ge knield bleven zitten, daarmee aan de andere gelovigen de weg ver sperrend. TELEVISIEREPORTAGE OVERBRENGING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE PAUS. Hedenmiddag zal de N.T.S., via het Eurovisienet, een recht streekse repotage uitzenden van de overbrenging van het stoffe lijk overschot van Paus Pius XII van Castel Gandolfo naar Rome. Deze uitzending zal om circa 14.45 uur beginnen. VRIJ ZACHT. Een front dat de begrenzing vormt van vochtige lucht boven het continent en droge polaire lucht boven de Britse eilanden en de Noordzee kwam donderdag boven ons land tot stilstand. Ais gevolg hiervan bleven opklarin gen beperkt tot de noordelijke provincies. In het overige deel van het land viel uit een dicht wolkendek af en toe wat lichte regen of motregen. Bij Ierland bevindt zich een an der koufront dat zich naar het noordelijke deel van de Noordzee beweegt. De wind zal hierdoor ook bij ons wat gaan toenemen. Aangezien het eerstgenoemde front evenwel in onze omgeving blijft liggen zal in het algemeen overigens weinig verandering in liet weerbeeld komen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. VRIJ ZACHT. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre gen. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.08 12.24 Terneuzen 0.43 12.59 Hansweert 1.23 1.39 Walsoorden 1.33 1.49 ZON op onder Okt. 10 6.54 17.59 11 6.56 17.57 MAAN op onder 3.34 4.55 16.41 17.10

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1