iE VISIE Paus Pius XI! overleden Een Indonesische nota aan Nederland Mislukte staatsgreep in Irak? Minister Luns en minister Dulles over Nieuw-Guinea Onderhoud tussen MacMillan en Adenauer Aangepast aan de mode De Veiligheidsraad Oud-minister P. A. Kerstens overleden i best met STDE HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN herfstkollektie schoenen en luxe lederwaren J. H. KEMPER Tegenspraak van Bagdad snsdag 8 ofctctëer WSJ -idere dag nog een. onderwerp ie Shakespeare gaan herluffn» lernachtsdroom zagen. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per xaand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1495 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels 1,Iedere regel maer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 unr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit blad, 20 cent meer. ,,De vrede is het werk van de gerechtigheid'' Paus Pius de twaalfde is hedenochtend om 3.52 uur overleden lugenio Pacelli werd op C art 1876 te Rome geboren. 23 ,r later, om precies te zijn op april 1899, verwierf hij het riesterschap. In een veelheid an functies en ambten heeft de arbeidzame priester de kerk ge diend. Was hij aanvankelijk verbonden aan de H. Congrega tie voor Buitengewone Kerkelijke aangele: nheden, hij klom op tot hoogleraar aan de Apollina- ris en elders, tot nuntius te München en titulair-aartsbis- schop van Sardes (1917). Het jaar 1920 zag hem als eer ste apostolische nuntius in Duitsland en in 1929 volgde zijn verkiezing tot kardinaal. Reeds net jaar daarop werd de kardi naal benoemd tot staatssecreta ris van Paus Pius XI en toen deze op 10 februari 1939 stierf, volgde op 2 maart de verkiezing tot Paus van Eugenio Pacelli, die als Pius XII zijn plaats op de Heilige stoel innam. Oorlog en vrede Wereldoorlog II stond voor de deur. Maar Pius XII kan met recht en wel in zeer bijzondere mate genoemd worden de Paus van de vrede. En hoe hij de vre de zag en dacht te kunnen ver wezenlijken, komt reeds uit zijn devies: „De vrede is het werk van de gerechtigheid". Nog in het jaar van zijn ver kiezing gaf Paus Pius XII een encycliek uit over de totalitaire staatsidee. En toen het oorlogs monster eenmaal over de wereld raasde, deed hij herhaaldelijk en met de meeste aandrang zijn vredesoproepen uitgaan tot de volken en hun regeerders. Alles stelde hij in het werk, om het lot van de krijgsgevan genen te verzachten. En de Paus van de vrede liet het niet bij woorden; overal waar hij kon, trachtte hij de nood te lenigen door het verlenen van stoffe lijke steun. En toen de Duitse troepen in 1944 aftrokken uit Italië, was hij het, die alles in het werk stelde om Rome, de eeuwige stad, voor verwoesting te behoeden. Het Heilig Jaar Na de oorlog heeft de Paus in verschillende encyclieken uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de wereldsituatie. Maar één der belangrijkste documenten uit zijn hele pontificiaat is stel lig geweest de encycliek Huma- ni generis, van 12 augustus 1950, handelend „over enige opvattin gen, die de grondslagen van de Katholieke leer dreigen te on dergraven". Reeds eerder in hetzelfde jaar, namelijk op 28 februari, was een belangrijke instructie versche nen over de houding van de Katholieken t.a.v. de oecumeni sche beweging. Maar daarvoor was 1950 dan ook het Heilig Jaar, op 26 mei 1949 door Paus Pius XII als zodanig afgekon digd. In dat jaar viel ook de hei ligverklaring van het eenvou dige Italiaanse meisje Maria Goretti. Wegens de ontzagwek kende belangstelling er wa ren meer dan een half miljoen mensen aanwezig vond de plechtigheid plaats op het Sint Pietersplein, wat nog nooit eer der was voorgekomen. Hoogtepunt van het Heilig Jaar vormde echter de dogma verklaring van Maria's Tenhe melopneming, eveneens op het Sint Pietersplein en wel op Al lerheiligen, in het bijzijn van 35 kardinalen, 7 patriarchen, 155 aartsbisschoppen, 393 bisschop pen en talrijke gelovigen. Andere belangrijke feiten Het noemen van alle belang rijke feiten uit het leven van Paus Pius XII zou niet één arti kel, maar een gehele serie, ja een boekwerk vragen. Maar te vermelden valt in elk geval, dat door Pius' benoeming van 32 kardinalen voor het eerst een einde kwam aan de Italiaanse meerderheid in het college van 70. In de encycliek Fulgens Co rona werd het jaar 1954 tot een over de gehele wereld te vieren speciaal Mariajaar verklaard. Op 1 november volgde de instel ling van een nieuw liturgisch feest, namelijk dat van Maria- Koningin. In dit jaar ook volg de de heiligverklaring van Paus Pius X. Toen het Mariajaar op 8 de cember werd gesloten, was Paus Pius XII wegens ernstige ziekte verhinderd, zelf deze plechtig heid te verrichten. Ondanks zijn zwakke constitutie heeft de Paus zijn uitzonderlijk zware arbeid nog jaren kunnen ver richten. ZONNIGE PERIODEN Boven het zeegebied tussen Portugal en de Azoren bevindt zich een 'hogedrukgebied waar van een uitloper zich uitstrekt over de Alpen. Bij IJsland is een diepe depressie aangekomen met een luchtdruk in het centrum van omstreeks 970 mb. Tussen beide luchtdruksyste men komt op de Oceaan een om vangrijk gebied met zware wes ter stormen voor. Hiermee wordt koudere polaire lucht in de rich ting van de Noordzee getrans porteerd. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte woens dagavond de Britse eilanden. In de polaire lucht die donderdag ons land zal binnenstromen ko men flinke opklaringen voor, terwijl de kans op buien klein is doordat ons land zich aan de rand van het bovengenoemde ge bied van hoge luchtdruk bevindt. medegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond. OPKLARINGEN en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige weste lijke v.ind. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.43 Terneuzen 12.18 Hansweert 0.40 12.58 Walsoorden 0.50 1.08 De Britse premier Harold Mac- Milan is woensdag voor bespre kingen met de Westduitse rege ringsleiders jn Bonn aangeko men. Hij was vergezeld van David Ormsby-Gore, minister van Staat voor buitenlandse za ken. De minister van Buitenland se Zaken, Selwyn Lloyd, was wegens een kou verhinderd mee te gaan. Premier MacMillan en bonds kanselier Adenauer zijn het er woensdag over eens geworden dat de vrijhandelszone zo spoe dig mogelijk in Europa moet worden ingevoerd, aldus een woordvoerder van de Britse am- basade in Bonn. Volgens doorgaans welinge lichte kringen in Bonn zijn beide staatslieden ook van oordeel dat er meer overleg en samenwer king moet zijn tussen de Weste lijke landen om met meer doel treffendheid de crisis te kunnen bestrijden die de communisten, waar ook ter wereld, uitlokken. Beide staatslieden zijn voorts van mening dat de Duitse her eniging op een eventuele top conferentie aan de orde moet worden gesteld en dat het vraag stuk van de hereniging verbon den is met andere problemen zoals de gecontroleerde ontwa pening en de Europese veiligheid, zo verklaarde men in deze krin gen. MacMillan en Adenauer wil len ook dat men zich meer in spant om met de Russen tot een akkoord te komen over de sta king van de kernproeven, het toezicht op de produktie van kernwapens en het voorkomen van een onverwachte aanval, zo zei men. is onze in vjh Moggré Ncordstr. - Terneuzen Argentinië, Italië en Tune sië zijn woensdag als nieuwe le den van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gekozen. De Veiligheidsraad telt vijf permanente leden (de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, En geland, Frankrijk en nationalis- tisch-China) en zes niet-perma- nente leden. Van de niet-perma- nente leden treden er aan het einde van elk jaar drie af. Dit jaar zijn dat Columbia, Irak en Zweden. Op 1 januari 1959 zul len zij dus opgevolgd worden door Argentinië, Tunesië en Italië. De andere niet-permanen- te leden, Canada, Japan en Pa nama, moeten eind 1959 aftre den. De leden van de raad worden zodanig gekozen, dat er een ge lijkmatige geografische verte genwoordiging ontstaat. Aan de stemming in de alge- De aftredende leden kunnen direct herkozen worden. Dit is woensdag met de Verenigde Staten gebeurd. Nederland be hoort tot de leden die dit jaar niet aftraden. Venezuela kreeg 74 stemmen, Nieuw-Zeeland 73. de Verenigde Staten 68, Spanje 65 en Bulga rije 57. Het zesde nieuwe lid is nog niet gekozen, omdat geen der andere kandidaten de ver eiste meerderheid van twee-der- de heeft bereikt Er waren nog vier stemmin gen nodig voor Afghanistan tenslotte die meerderheid kreeg. Hierna kwam de verkiezing van drie nieuwe leden voor de beheerschapsraad aan de orde. Birma werd bij de eerste stem ming herkozen (61 stemmen). Panama werd bij die stemming eveneens gekozen (66 stemmen) Bij de derde stemming kree°- i TTnv A r>r>V%4 r.^1P. mene vergadering hebben 79! ne Ver Arabische Republiek vol- van de 81 V. N.-leden deelgeno- doende stemmen om in de be- men. Argentinië kreeg 78 stem-heerschapsraad herkozen te ZON MAAN op onder op onder Okt. 9 6.53 18.02 2.17 16.12 10 6.54 17.59 3.34 16.41 11 6.56 17.57 4.55 17.10 12 6.58 17.54 6.17 17.40 men, Italië 76 en Tunesië 74. Voorts kreeg Perzië 2 stem men. Griekenland 1 en Finland 1 stem De algemene vergadering heeft voorts Venezuela, Nieuw- Zeeland, de Verenigde Staten, Spanje en Bulgarije voor de duur van drie jaar gekozen als leden voor de economische en sociale raad der Verenigde Na ties. Deze raad telt 18 leien, van wie er elk jaar zes aftreden. Dit jaar zullen Brazilië, Canada, Griekenland, Indonesië, de Ver enigde Staten en Zuid-Slavië af treden. De Indonesische regering heeft woensdag aan de Nederlandse regering medegedeeld, dat de kwestie van compensatie voor de door de Indonesische regering overgenomen Nederlandse be drijven niet kan worden bespro ken los van andere nog open staande vraagstukken tussen de beide landen, aldus vernam de correspondent van het ANP van gezaghebbende Indonesische kringen in Djakarta. In een nota, welke woensdag middag werd overhandigd aan het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Indonesië, de heer A. H. Has- selman, verklaarde de Indonesi sche regering alleen besprekin gen over een integrale oplossing van alle geschillen tussen Neder land en Indonesië te kunnen overwegingen, met inbegrip van de kwestie Westelijk Nw-Guinea. Deze nota was het antwoord op de nota van Nederlandse zijde, welke in september werd over handigd en waarin om ophelde ring werd gevraagd over het lot van de Nederlandse bedrijven in Indonesië. Bedoelde gezaghebbende Indo nesische kringen verklaarden: „Wij hebben in onze nota erop gewezen, dat het naar onze me ning' niet mogelijk zal zijn voor de kwestie van de Nederlandse bedrijven een uitzondering voor bespreking te maken, en de an dere vraagstukken onopgelost te laten." Intussen heeft het regerings gezinde dagblad „Indonesian Observer" in Djakarta woensdag gemeld, dat de regering „doel treffende maatregelen" neemt om het hoofd :e bieden aan de „economische blokkade van Ne derland". Bevoegde regeringskringen aanhalend, schreef het blad dat de Nederlandse regering de overmaking naar Indonesië van 500 miljoen rupiah, zijnde de op brengst van „Indonesische on- dernemingsprodukten, welke via Nederland waren verkocht of door Nederland zelf waren ge kocht", heeft geblokkeerd. Vol gens de „Indonesian Observer" heeft de regering twee hoofd ambtenaren, Basir Isa van het ministerie van Handel en Amin Tjokrosoeseno van de beheers raad voor de overgenomen Ne derlandse bedrijven, voor een rondreis door Europa en Ameri ka uitgezonden, om aan de mo gelijkheid van een economische blokkade het hoofd te kunnen bieden. Deze afgevaardigden zul len nieuwe markten buiten Ne derland moeten zoeken en zijn gemachtigd regelingen met Europese en Amerikaanse lan den Ie treffen alsmede met Ja pan voor de afzet van Indonesi sche landbouwprodukten, zoals rubber, thee, palmolie en koffie. Volgens bedoelde kringen ge schiedt de afzet van de produk- ten der ongeveer 500 Nederland se overgenomen cultuuronder nemingen tot dusver nog steeds via Nederland. CYPRUS Aartsbisschop Makarios heeft zich in een verklaring aan de Griekse pers heftig gekeerd te gen de recente moord op een Engelse vrouw op Cyprus en evenzeer tegen de vervolging van Cyprioten die de Britten op de moord hadden laten volgen. Amerikanen staken konvooiering Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bekendgemaakt dat Amerikaanse oorlogsschepen de nationalistisch-Chinese bevoor radingsschepen naar Quemoy niet meer zullen begeleiden ten zij de Chinese communisten het bestand schenden. Het begeleiden door de oor logsschepen wordt beperkt tot het militair noodzakelijke, aldus de verklaring van het ministerie. De woordvoerder kon niet zeg gen wanneer het besluit in wer king was getreden, maar er was nauw overleg met de nationalis ten geweest. O Engeland heeft er dinsdag mee ingestemd, dat het noorde lijk gebied van de Nigeriaanse federatie zelfbestuur krijgt. Een datum is niet genoemd. Er wonen 17 miljoen mensen in dat gebied, in hoofdzaak Mohamme danen. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft tijdens de ontmoeting van de vorige week met de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, John Foster Dulles, uiting gegeven aan de „diepe be zorgdheid" van de Nederlandse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken tegen Nederlands Nieuw-Guinea. In een verklaring, die de Ne derlandse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schüman, aan journa listen heeft voorgelezen, zegt mi nister Luns van minister Dulles worden. Paraguay is Guatemala in de raad opgevolgd. Amerikaanse troepen vermoedelijk vóór 1 nov. uit Libanon vertrokken Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat het verwacht dat de Amerikaanse troepen in Libanon, onverwachte ontwikke lingen voorbehouden, eind okto ber zullen zijn teruggetrokken. Woensdagmorgen omstreeks 8.00 uur is te 's-Gravenhage op 62-jarige leeftijd overleden na een ziekbed van drie maanden, de heer P. A. Kerstens, oud-mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij in het kabinet-Ger- brandy te Londen van 8 januari 19-12 tot 31 mei 1944, en oud-lid van de Eerste Kamer. Pieter Adriaan Kerstens werd op 23 augustus 1896 te Ginne- ken (N.-Br.) geboren. Na zijn voorbereidende opleiding koos hij aanvankelijk de onderwijzers loopbaan waarin hij van 1919 1926 werkzaam was als leraar aan een bijzondere handelsschool te Amsterdam. Reeds spoedig vertoonde hij aanleg voor lite raire en journalistieke arbeid en hij publiceerde bijdragen in ver scheidene dagbladen en periodie ken. In het najaar van 1926 vertrok de heer Kerstens naar Neder lands Indië, waar hij in oktober van dat jaar aankwam en hoofd werd van een onderwijs-lnstituut en tegelijkertijd in een aantal andere scholen onderwijs gaf, onder meer een school waarin inlandse ambtenaren het Neder lands leerden om, zich te bekwa men voor hogere posten in het burgerlijk bestuur. Zeven jaar later werd de heer Kerstens hoofd-redacteur van het tijd schrift: „Sociaal leven en stre ven". Tevens werd hij medewer ker van verscheidene dagbladen onder andere van het dagblad „De Maasbode". In 1933 richtte hij „De nieuwe tijd" op, het orgaan van de Indi sche Katholieke partij. Sinds augustus was hij voorzitter van de Indische Katholieke partij. Se dert midden 1935 had hij zitting in de nationale raad als leider van de Indische Katholieken. Tot 1941 bleef de heer Kers tens voorzitter van het hoofdbe stuur van de Indische Katholie ke partij en van 1935 tot eind 1941 was hij lid van de volksraad en van het college van gedele geerden als leider van de Katho lieke fractie. Van 1942 tot 1944 maakte hij deel uit van de rega- ring-Gerbrandy te Londen, waar hij de portefeuilles beheerde van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Vis serij. Na gedurende twee jaar, van 1944 tot 1946, de posten te heb ben bekleed van Indisch rege ringscommissaris van het minis terie van Overzeese Gebieden en van directeur van onderwijs en eredienst in de toenmalige Indi sche regering, werd hij in 1946 gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de KVP. Hij bleef parlementslid tot 12 juli 1952. Gedurende 1 jaar, van 16 mei 1946 tot 1 juni 1947, vervulde de heer Kerstens het hoofdredac teurschap van het -dagblad „De Tijd". De heer Kerstens was officier in de Orde van Oranje-Nassau. de verzekering te hebben gekre gen, dat de Ver. Staten geen redenen hebben aan te nemen dat Indonesië overweegt geweld te plegen. De verklaring werd voorgele zen terwijl minister Luns voor bereidingen trof voor zijn vertrek per vliegtuig uit New York naar Willemstad op Curagao voor een bijeenkomst van hoofden van Nederlandse missies in Latijns- Amerika. In zijn verklaring zei minister Luns: „Tijdens de'besprekingen met minister Dulles in Washing ton heb ik de diepe bezorgdheid van de Nederlandse regering ge uit, dat Indonesië militair geweld tegen Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen gebruiken. De heer Dulles bevestigde mij dat de Ver. Staten zoals hun be leid heeft getoond, stipt vast houdt aan het beginsel, dat geen geweld mag worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te brengen en dat de Ver. Staten van mening zijn dat deze politie* evenzo van toepassing is op de kwestie van de Straat van Tai wan Formosa) en dergelijke kwesties in andere delen van de wereld met inbegrip van Neder- 'ands Nieuw-Guinea. De heer Dulles legde er voorts de nadruk op dat de Ver. Staten geen reden hadden te geloven dal Indonesië overwoog geweld tegen Nederlands Nieuw-Guinea te ge bruiken". Minister Luns zei dat minister Dulles had verwezen naar ver klaringen over dit onderwerp door de Indonesische minister president. de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken en andere „verantwoordelijke auto riteiten", die erop neerkomen dat tegen het Nederlands gebied zou worden ge- geen geweld bruikt. Minister Dulles had hieraan toegevoegd, dat de Ver. Staten „vertrouwden" dat deze verkla ringen de „besliste politiek" van de Indonesische regering ver tegenwoordigen. Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties zei, dat Nederlands Nieuw Guinea slechts één van de on derwerpen was, die minister Luns met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken had besproken. Op de vraag welke andere on derwerpen waren besproken, zei de woordvoerder, dat beide staatslieden „allerlei kwesties in verband met de algemene verga dering en allerlei kwesties die van belang waren voor Neder land en van belang voor de Ver. Staten, hadden besproken". Hij weigerde verdere bijzon derheden te geven. Minister Luns vertrok per vliegtuig van New York naar Curacao. Hij zou voor één dag, op 16 ok tober, naar New York terug keren en zou de volgende dag naar Den Haag vertrekken. Dr. Ali Sastroamidjojo^de vas te vertegenwoordiger van Indo nesië bij de Verenigde Naties, heeft later tegenover verslagge vers verklaard: „De Nederlandse verklaring is een nieuwe propa gandastunt tegen Indonesië. Zij bevat niets nieuws en dient slechts om spanning te schep pen". De Indonesische afgevaardigde voegde hier aan toe dat volgens de verklaring minister Dulles „er de nadruk op heeft gelegd dat Amerika geen reden heeft te geloven, dat Indonesië van plan is geweld te gebruiken". „Dit", aldus dr. Sastroamidjo- jo, „is in tegenspraak met de grote bezorgdheid die door de heer Luns is geuit". Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken beschikt over inlichtingen waaruit blijkt dat persberichten over een po ging tot een staatsgreep in Irak gedeeltelijk op waarheid berus ten. Een woordvoerder weigerde evenwel te zeggen welke feiten uit de berichten, die gewaagden van het verijdelen door premier Kassim van een staatsgreep door aanhangers van Nasser, bevestigd waren. Dit zou zondag jl. zijn gebeurd. I Verscheidene Britse bladen be richtten woensdag uit Beiroet over het verijdelen van een po ging -tot een staatsgreep in de vroege ochtenduren van maan dag. De vroegere vice-premier en waarnemend minister van Binnenlandse Zaken, Arif, zou huisarrest hebben gekregen om dat hij geweigerd had de benoe ming tot Iraaks ambassadeur te Bonn te aanvaarden. Ook diens broer, commandant van een pantserbrigade en Rasjid Ali, die bij welslagen van de staats greep premier zou zijn gewor den, zouden, evenals een dertig tal hoge officieren, onder arrest zijn gesteld. Een Iraakse regeringswoord voerder heeft woensdag ver klaard, dat berichten over een mislukte militaire staatsgreep in Irak door aanhangers van de af gezette vice-premier kolonel Sa- lam Aref „volslagen ongegrond" zijn. Eerder op de dag had het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt, dat het over inlichtingen beschikt vol gens welke de persberichten over de mislukte staatsgreep, in het afgelopen weekeinde, gedeeltelijk O" waarheid berusten. De regeringswoordvoerder in Bagdad zei evenwel, dat er sedert de revolutie geen poging tot een staatsgreep tegen de huidige pre mier, Karim Kassem, is geweest. Hij ontkende voorts dat kolonel Aref huisarrest heeft. De kolonel woont in een voorstad van Bag dad sedert de bekendmaking dat hii als vice-premier was ontsla gen en dat hij naar Bonn zou gaan als ambassadeur van Irak. Aref heeft woensdagochtend nog een bezoek aan premier Kessem gebracht, aldus de woordvoerder. Het is nog niet bekend of Aref de benr.er-'ng in Bonn heeft aan vaard. Men neemt aan dat de bericn- ten over een staatsgreep zijn ont staan, toen zondag het bataljon dat Aref vroeger commandeerde, door Bagdad trok. De regerings woordvoerder deelde woensdag echter mede, dat dit bataljon op bevel van premier Kassem op weg was naar het garnizoen waar het vóór de revolutie was gelegerd. Hij voegde hieraan toe, dat er geen legerofficieren zijn gearresteerd of troepenonder delen ontwapend, zoals in de persberichten is gezegd. In die berichten was voorts verklaard, dat Aref onenigheid met Kassem heeft omdat de laat ste had besloten geen „revolutio naire raad" te vormen naar Egyptisch voorbeeld. Volgens de woordvoerder heeft Aref zelf ech ter dit plan reeds in de eerste dagen van de juli-revolutie laten schieten. Er bestaan volgens waarne mers op het ogenblik drie poli tieke stromingen in Irak: 1. Arefs aanhangers, o.w. leden van de socialistische partij, een aantal officieren en boeren, die onmiddellijke aansluiting bij de Verenigde Arabische Republiek wensen; 2. de aanhangers van Kassem, voornamelijk intellectuelen uit de middenklasse, die voorstanders zijn van een krachtig, afhankelijk Irak. Deze groep, die op het ogenblik de sterkste is, wenst wel Arabische eenheid, doch zij geeft de voorrang aan oplossing der Iraakse problemen; 3. de communisten, die tot op heden Kassems onafhankelijk heidspolitiek hebben gesteund.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1