bekijk het van beide kanten! „De journalistiek leidt tot alles" automobilisten CALTEX nitiivi HAVOLINE MULTIGRADE voor meer kracht!... voor meer veiligheid!...) S'*c|,ei<|eVW" De atoomconferentie te Genève Schilders- en stukadoorswerkzaamheden in de winter ^Woensdag 8 oktober 1958 DE VRIJE ZEEUW r Het Amerikaanse stadje Auro ra in Illinois had sedert vrijdag een nieuwe commissaris van politie: mej. Lura Patricia Counts, van oorsprong journalis te, 28 jaar, roodharig, mooie groene ogen en een echte „pin- up" Deze verrassende benoeming door burgemeester Paul Egan heelt in het anders zo rustige stadje van het Amerikaanse mid denwesten in opschudding ge bracht. Het merkwaardige besluit vond zijn oorsprong in een reeks ruzies tussen de burgervader enerzijds en de gemeenteraad met de ste delijke politiemacht anderzijds. Burgemeester Egan had een week geleden de toenmalige poli tiecommissaris opgedragen een actie tegen het bingospel (een soort lotto) te beginnen, maar toen deze dit weigerde, hem prompt ontslagen. De gemeenteraad en het hele politiecorps steunden echter de commissaris, die weigerde uit de dienst te treden. De burgemees ter ontstak in woede, ontsloeg de hele plaatselijke politiemacht van 68 man, verzocht de gouverneur van Illinois om een contingent militie en richtte zich zelfs tot president Eisenhower met een verzoek met federale troepen tussenbeide te komen. Vervolgens benoemde Egan, onder de indruk van haar krach tige pers- en televisiecampagne tegen het gokspel, Lura Counts tot hoofd van de politie tegen een salaris van ruim 7000 dollar per jaar. Op vragen van haar vroegere collega's uit de journalistiek ver klaarde de nieuwe commissaresse dat zij zich te weer zou stellen tegen hen, die haar haar bevoegd heden bestrijden, maar dat zij geen gebruik van vuurwapens zal Duitse bierbrouwerijen bezorgd wegens toenemende concurrentie van Nederlands bier De Duitse brouwersbond slaat met zorg de toenemende concur rentie van Nederlands bier op de Duitse markt gade. Het aandeel van Nederlands bier in de bier- afzet in West-Duitsland wordt steeds groter en de laatste weken is het aantal Nederlandse brou werijen, dat op de Westduitse markt verkoopt, weer toegeno men. De Nederiandse bierprijs bedraagt thans volgens de Duit se brouwersbond 30 Dm per hec toliter vrij-grens. In vergelijking met ongeveer 6 weken geleden betekent dit een prijsdaling van 4 a 5 Dm. Het verschil tussen de Nederlandse netto-prijs per hectoliter en de Duitse netto-prijs bedraagt thans 12 a 15 gulden. De Duitse brouwersbond heeft op grond van deze ontwikkeling aangedrongen op het samenstel len van een memorandum over de kostensituatie en terugbeta lingen voor Nederlands bier. Na zorgvuldig onderzoek van een dergelijk memorandum zouden de Duitse brouwerijen overwegen wat hun te doen staat. Hierbij wordt gedacht aan het aanvra gen van beschermende maatrege len onder artikel 91 van hel Euromarktverdrag, dat voorziet in beschermende maatregelen tegen dumping-invoer. maken. Miss Counts voegde er aan toe niet alleen tegen het spel gekant te zijn, maar ook tegen de doodstraf. Deze ferme uitspraak schijnt de gemoederen in Aurora evenwel niet tot bedaren gebracht te heo- ben. Terwijl Don Curran, miss Counts voorganger, ongevoelig voor de charmes van zijn op volgster blijkt te zijn en blijft weigeren zijn post te verlaten, wordt de sfeer in het stadje met haar 55.000 inwoners, hoe langer hoe geladener Maar nauwelijks een dag later hield de mooie politie-cheffin van Aurora, wier foto in alle Ameri kaanse bladen verscheen, in een overvolle existentialistenkelder van Chicago een persconferentie, waarop zij verklaarde bij nader inzien de benoeming geweigerd te hebben. Omgeven door enkele Auroraan- se agenten en met de politiepet op haar lokken vertelde miss Counts het met Don Curran eens te zijn, dat haar benoeming be lachelijk was en mogelijk nieuwe troebelen in de stad had kun nen veroorzaken. DE HONGAARSE EMIGRANTEN IN ENGELAND Veel Hongaarse vluchtelingen zijn in Engeland het slachtoffer geworden van de teruggang der conjunctuur en in de afgelopen weken zijn honderden van hen in Londen terechtgekomen, waar zij zonder werk en veelal zonder onderdak rondzwerven. Velen van hen slapen in parken of wandelen 's nachts rond en sla pen overdag in openbare gebou wen, zo meldt de Britse Raad van Kerken. De Hongaren die in Enge land werk hebben gevonden, zijn de eersten die werkloos worden als de Britse fabrieken mensen moeten ontslaan. Zij trekken dan naar Londen in de hoop daar weer aan de slag te kunnen. De Britse Raad van Kerken heeft een hulpdienst voor vluchtelingen, die in de afge lopen twee jaar meer dan 5000 Hongaren in Engeland en an dere delen van het Britse ge menebest aan onderdak en Slaap tegen ouderdomsverschijnselen Prof. S. N. Braines heeft in een artikel in het Sowjet-tijd- schrift „Wetenschap en Leven verklaard, dat bij talrijke proe ven met honden is bewezen dat ouderdomsverschijnselen met een slaapkuur bestreden kunnen wor den. De professor haalt in het bij zonder een geval van een 15- jarige hond aan, die zich niet meer kon bewegen, doch die na ee#i slaapkuur van een jaar zo verjongd was, dat hij nog zou leven als hij op 21-jarige leeftijd niet bij een ongeluk om het leven was gekomen. Goudreinette laag in prijs De Goudreinette is het be langrijkste ras van de Neder landse fruitkweker. De provin ciale Afzetcommissie voor fruit in Zeeland had de aanvoer van de grote maten van dit ras vrij gegeven met ingang van 2 okto ber. Het totale aanbod van Goudreinette op de Zeeuwse veilingen lag donderdag tussen 25 en 30 ton. De prijs was voor de telers een grote teleurstelling want de bes te kwaliteiten werden verkocht voor 15 tot 17 cent per kg. De keuken kwaliteit noteerde 12-14 cent per kg. Dergelijke lage prij zen voor de Goudreinette zijn in geen jaren meer voorgeko men. West-Duitsland en België zijn steeds zeer belangrijke af nemers van dit ras maar de grens van beide landen is thans gesloten, zodat- de binnenlandse handelaren de aanvoeren moe ten afnemen. Geheime besprekingen tussen Westduitse en Oostduitse parlementariërs? Oostduitse nieuwsbureau ADN meldt, dat 27 leden van de Westduitse bondsdag de vorige week geheime besprekingen heb ben gevoerd met afgevaardigden yan de Oostduitse volkskamer !'l West- en Oost-Berlijn. De Westduitse afgevaardigden die de besprekingen hadden "eeigenomen waren 16 socialis ten, 5 vrije democraten ilibera- Jen), 3 leden van de vluchtelin- Kenpartij, 2 christen-democraten en 1 lid van de Duitse partij. Deze leden van de Westduitse bondsdag haddan verzocht om geheimhouding, daar zij vergel dingsmaatregelen vreesden van zekere autoriteiten in Bonn. Het voornaamste onderwerp van gesprek was het Oostduitse voorstel t.a.v. besprekingen over een vredesverdrag. Faubus zal nooit openbare scholen als ge-integreerde scholen openstellen De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft vrijdag in Little Rock verklaard, dat hij -..nooit" de openbare scholen van de stad als geïntegreerde scho len open zal stellen. De scholen zijn in de vorige maand gesloten op grond van staatswetten die werden aange nomen nadat het opperste ge rechtshof in Washington de on middellijke opheffing der ras senscheiding had gelast. Op een persconferentie zei de gouverneur vrijdag, dat hij par ticuliere organisaties zowel van blanken als van negers zal steunen als zij particuliere onderwijsinstituten willen op richten die alleen voor blanken of negers toegankelijk zijn. Een vereniging voor particu liere scholen voor blanken is reeds bezig gelden in te zame len om een particuliere middel bare school op te richten ter vervanging van de gesloten openbare middelbare school te Little Rock. U kijkt - uit gewoonte - achterom, naar de man bij de benzinepomp, de Caltex pomp! Want U weet uit eigen ervaring, dat Caltex Platinum Benzine meer kracht geeft, op commandoMaar vergeet vooral niet vóóruit te kijken. Uw motor heeft even hard goede verzorging nodig. U tankt de krachtigste benzine van deze tijd... daar behoort de beste motorolie bij: Caltex HAVOLINE Multigrade. SUPER IC+ EN 10+ O Uw motor presteert méér voor U dan vroeger... verzorg hem dus ook beter! Caltex Platinum Super IC+ en Caltex Havoline Multigrade... die twee zijn. voor elkaar gemaakt! Grotere prestaties, grotere veiligheid en een langere levensduur van uw motor gaan nu samen! Corrosieve- en wrijvingsslijtage ver dwijnen... U spaart geld en rijdt comfortabeler. Ubent zeker, van twee kanten... als U ook vóóruit kijktI 10W - 30 EN 20W - 40 34-32 - 18 De voorbereidingen voor de ruimtevaart in de Sowjet-Unie Het officiële Russische persbu reau Tass haalt een rapport aan van een groep natuurkundigen die zich met medische vraag stukken in verband met ruimte- vluchten bezig houden. Hierin wordt gezegd, dat algen, die een grote hoeveelheid proteïne heb "pn, en weekdieren waaruit hoogwaardige voedingsvetten verkregen kunnen wordpn. in een laboratorium zijn gekweekt onder omstandigheden zoals die welke in een ruimteschip heer- ren. Vastgesteld is, dat ongeveer 200 liter algen in een raket wor den gekweekt, hetgeen voldoende is om een man zes maanden te voeden. Deze planten zouden ook ue atmosfeer in een ruimteschip van verse zuurstof kunnen voor zien. Het is vrijviel zeker dat (le Ver. Staten het Sowjet-voorstel zullen verwerpen om de bespre kingen over opschorting der kernproeven die op .31 oktober in Genève zullen beginnen, door de ministers van Buitenlandse Za ken te laten voeren, zo is uit ge zaghebbende bron in Washing- ton vernomen. De woordvoerder van het „State Department", Lincoln White, heeft vrijdag medege deeld, dat minister Dulles Je Amerikaanse delegatie zal leiden naar de conferentie van het Co- lomboplan. Deze conferentie wordt van 10 tot 14 november in Seattle gehouden. Op de vraag of dit betekent dat de Ver. Staten het Sowjet-voor stel van twee dagen geleden ver werpen, wilde White geen be paald antwoord geven. Hij zei slechts dat die nota nog bestu deerd wordt. Voorts zal deze kwestie met de Britten moeten worden besproken, die ook aan de Geneefse conferentie zullen deelnemen, zo zei White. Functionarissen verwachten, dat de besprekingen in Genève vier of vijf weken zullen vergen. Dulles zou dus niet aanwezig kunnen zijn. De Ver. Staten heb ben enige weken geleden reeds bekendgemaakt, dat de Ameri kaanse delegatie geleid zal wor den door James Wadsworth, de voornaamste Amerikaanse onder handelaar op besprekingen over de ontwapening en plaatsvervan gend leider van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties. Volgens de Russische profes sor Sirotinin is reeds een spe ciaal pak vervaardigd voor rui>m- tereizigers om de verhoogde snelheid bij het lanceren van de raket te doorstaan. De Russische geleerden zouden nu proberen de vraagstukken op te lossen die samenhangen met de toestand van gewichtsloosheid. Volgens professor Sirotinin zijn vele vor deringen gemaakt met het op lossen van de vraagstukken die vastzitten aan de terugkeer van de ruimtereiziger naar de aarde. SCHOOLSTRIJD IN ARGENTINIË In Tucuman, 1100 km ten N.W. van Buenos Aires, zijn hevige ge vechten geleverd tussen scho lieren die aanhangers zijn ven het openbaar onderwijs, en voorstanders van 't vrije (bijzon dere) onderwijs. De laatsten had den zich verschanst in 'n kweek school, die door 500 tegenstan ders werd bestormd. De politie moest met traangasbommen en later met de blanke sabel optre den. 12 scholieren werden ge wond. De politie verrichtte tal rijke arrestaties. Een aantal R. K.-studenten had de banden van verscheidene auto bussen doorgesneden, om vervol gens met bussen en auto's ver sperringen in de straten op te werpen. Hiervoor werden ook ta fels en stoelen uit café's ge bruikt. De politie, die poogde de versperringen op te ruimen, werd met een regen van stenen ont vangen. Nadat ook brandweerlieden wa ren uitgerukt, konden de studen ten na een offensief met traan gasbommen en waterstralen, worden teruggedreven. Er werd echter ook het geluid van schoten gehoord. HUURAUTO'S VOOR SMOKKEL GEBRUIKT? De douanerecherche in Maas tricht heeft de autoverhuurder H. H., exploitant van een auto rijschool in Maastricht aange houden. Hij wordt er van ver dacht medewerking te hebben verleend aan het smokkelen van boter naar België door het ver huren van wagens, die daarna gebruikt werden als smokkel auto of als zogenaamde voorrij der. Verdachte verklaart echter niet geweten-te hebben dat met deze wagens gesmokkeld zou worden. Hangende het onderzoek door de rechter-commissaris werd H. door de officier van Ju stitie in verzekerde bewaring ge steld. Ongeveer twee jaar geleden hield de Nederlandse douane bij St. Pieter een vrachtwagen van H. aan, die geladen was met bo ter en ten onrechte de aandui ding „Van Gend en Loos" droeg. De auto werd af en toe door deze vervoersonderneming ge bruikt. Deze auto werd door een chauffeur van een andere onder neming gehuurd met het doel de boter over de grens te brengen. De aanduiding „Van Gend en Loos" kwam toen goed van pas als vlag die de lading dekte. De Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Adolfo Vi- tola, heeft verklaard dat de rege ring alle noodzakelijke ,.e:t zo no dig krachtige" maatregelen zal nemen, om de orde en rust te handhaven. Hij verklaarde, dat de politie vooral energiek zal optre den jegens hen, die van de stu dentenbetogingen gebruik hebben wille: 4. maken, om verzet tegen de politie uit te lokken. Weer mogelijk in tijdvak 10 november 1958- 14 maart 19.59 Evenals vorig jaar is geschied, heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid voor het aanstaande winterseizoen een tijdvak aangewezen, waarbinnen de uitvoering van schilders- en r.tukadoorswerkzaaniheden aan het inwendige van woningen zal gelden als het aanbrengen van verbeteringen in de zin van de wet Grootboek Woningverbete ring. Dit tijdvak is gesteld op de perio de van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Dit houdt in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werk zaamheden uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in wo ningen welke onder de toepas sing van de v^et Grootboek Wo ningverbetering vallen uit betaling kan worden verzocht van de op het grootboek gestor te gelden, dan wel ontheffing van de verplichte storting. Scheepsongeval in India Op de rivier de Ramganga in de Indische staat Uttar Pradesj is zondag een boot omgeslagen, na in aanraking te zijn gekomen met een obstakel onder water. Men vreest dat zestig mensen verdronken zijn. Twee paarden en 223 schapen, die aan boord wa ren, hebben ook het leven gela ten. Slechts drie passagiers heb ben de oever kunnen bereiken. Het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid herin nert er aan. dat om uitbetaling of ontheffing te kunnen ver krijgen, de kosten van aange brachte verbeteringen tenmin ste 3Q pet moeten bedragen van het totale bedrag dat voor de desbetreffende woning vóór 1 januari 1967 op het grootboek zal moeten worden gestort. Een verzoek om uitbetaling of ontheffing zal binnen 3 maan den na gereedkoming van de werkzaamheden bij het ge meentebestuur moeten worden ingediend ter verkrijging van de vereiste goedkeuring. De werkloosheid in Engeland Het percentage Britse arbei ders, dat de vorige maand zonder werk was, was het hoogste sedert mei 1952, zo blijkt uit een dinsdag door het Engelse ministerie van Arbeid gepubliceerd rapport Het aantal werklozen vertegenwoor digde op 15 septebmer 2,2 procent van het geschatte aantal arbei ders, tegen 2 procent in augustus en 1,2 procent in september 1957. Het totaal aantal werklozen was op 15 september 476.000 groot, waarvan 416.000 volledig werk loos en 60.000 tijdelijk zonder werk waren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7