De strijd rond Formosa slevisie De ziekte van de Paus Scotland Yard naar Cyprus De vrije vakverenigingen over de arbeidsvoorwaarden in de E. E. G. De anti-Nederlandse maatregelen in Indonesië Brussel definitief zetel der Europese instellingen? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN t UTRECHT V&ikcJe BISCUITS Iram.; 10.50 Voor de kleu- L.00 Gram.; 11.15 Voor de 12.00 Hammondorgelspel; egeringsuitz.; 12.30 Land- bouwmeded.; 12.33 Lichte 13.00 Nws; 13.15 Meded. n.; 13.20 Promenade ork.; Beursber.; 14.00 Gram.; choolradio; 15.00 Voor de 15.30 Cello en piano; laus.; 16.15 Gram.; 16.30 e jeugd; 17.20 Caus.; 17.30 urprogr.; 18.00 Nws; 18.15 pel; 18.30 Lezing; 19.00 de kinderen; 19.05 Paris irle; 19.10 Dansmuz.; 20.00 20.05 Ge var. progr.; 21.15 nuz.21.45 Act.; 22.00 aatje; 22.15 Koorzang; Nws; 23.15 Koersen van rork; 23.16 New York cal- :3.21 Met de Franse slag. fSSEL: 12.00 Gram.; 12.15 ;pel; 12.30 Weerber.; 12.35 raw kroniek; 12.40 Piano- 12.55 Koersen; 13.00 Nws; Gram.; 14.00 Schoolradio; Iram.; 16.00 Koersen; 16.02 30 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 rmuz.; 16.30 Idem; 17.45 espr.; 18.00 Voor de jeugd; Voor de soldaten; 19.00 19.30 Wereldtentoonstel- 20.00 Pol. caus.; 20.10 Gr.; Voor de vrouw; 21.15 Gr.; Nws; 22.15 Twee piano's; Nws. XEVISIEPROGRAMMA D.: 19.30 Intern. Agrarisch 20.00 Journaal en weer- icht; 20.20 Gevar. muz.; Film.. LGIE (VI.): 16.00—17.30 ldtentoonstelling; 19.00 De de gedachte en actie; 19.30 20.00 Experimentele films; Film; 21.50 Boekbespr.; Nws en journaal. N.V. LEVENSVERZEKERING MIJ LEIDSEWEG 2 UTRECHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DINSDAG 7 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1493 Verschijnt dagelijks uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p* advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau vari dit blad, 20 cent meer. Een woordvoerder vn het com munistisch Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, geci- eerd door het persbureau Nieuw China" heeft verklaard at Amerikaanse schepen en iegtuigen maandag Chinees i ondgebied hebben geschonden, danks het feit dat het commu- stisehe bombardement op de uemoy-eilanden is gestaakt. Hij waarschuwde namens zijn gering de Ver. Staten. Dit is de _3ste „ernstige waarschuwing" an de regering te Peking aan het adres van de Verenigde Sta ten. Volgens het persbureau zijn acht Amerikaanse oorlogssche pen maandag de territoriale wa teren van communistisch China in het gebied van Foekien bin nengedrongen. Ook zouden de Amerikanen maandag 13 vluch ten boven deze wateren hebben gemaakt. Dit toont duidelijk aan dat het voortdurend scheppen van spanning en het uitbreiden van agressie de werkelijke be doeling van de Ver. Staten zijn, aldus de woordvoerder volgens „Nieuw China". Hij voegde hieraan toe dat de minister van Defensie van com- nunistisch China, maarschalk Peng Teh-Hoeai, een boodschap heeft gericht tot de „landgeno ten" op Formosa, waarin het be sluit om het bombardement op Ie Quemoy-eilanden zeven dagen te staken wordt bekendgemaakt. Het Pekingse volksdagblad neldt, dat er in Peking 155 divi sies van de volksmilitie zijn op gericht en dat in de provincies Szetsjoean 30 miljoen Chinezen tot de volksmilitie zijn toegetre den. De Japanse regering heeft via zijn officiële woordvoerder het besluit van Peking om het vuren tijdelijk te staken toegejuicht. Mijn regering gelooft niet dat dit besluit een nieuwe propaganda- manoeuvre van Peking is om de Ver. Staten in moeilijkheden te brengen, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van de na tionalistische regering noemde maandag het staken van het vuren door Peking „de stilte die aan de storm voorafgaat". Dit was het eerste officiële commen taar van nationalistische zijde op het besluit van Peking. De woordvoerder voegde hier aan toe dat de bekendmaking van Peking „past in het klassieke patroon van het communistische gekonkel". Na 30 jaar ervaring weten de nationalisten dat elke groot scheepse militaire actie van de communisten gewoonlijk wordt voorafgegaan door een vredesof fensief, dat de waakzaamheid en het moreel van de tegenstander beoogt te verzwakken en waar door men verdeling wil zaaien tussen deze tegenstander en zijn bondgenoten, aldus de woord voerder Sampson Sjen. Hij beschuldigde de communis ten ervan dat zij de nationalisten willen opstoken tegen de Ameri kanen en de Ver. Staten als lei der van de vrije wereld willen verdrijven uit de Stille Oceaan. Hij drong er bij de Amerikaanse onderhandelaars in Warschau op aan zich niet te laten misleiden en niet te geloven dat de Chinese communisten nu plotseling vre delievend zijn geworden. Sjen verklaarde dat de nationalisten, slechts uit zelfverdediging, zul len blijven terugvuren. In een verklaring van het na- •ionalistische ministerie van Defensie wordt gezegd dat men er maandag te Quemoy door het slechte weer niet in geslaagd is een 17.000 ton metend landings vaartuig volledig te lossen. Het schip maakte deel uit van een konvooi dat, naar men aan neemt, het grootste is dat sinds het begin van het communisti sche bombardement on Quemoy dit eiland heeft bereikt. Vice admiraal Smoot, bevel hebber van de Amerikaanse ver dediging op Formosa, heeft te genover journalisten verklaard dat de zevende vloot de nationa listische konvooien blijft be schermen. Een wijziging hierin zou door Washington moeten worden bevolen. Oproep van regering te Formosa. De regering van Formosa heeft maandag de bevolking opgewekt haar inspanningen te verdubbe len „tot liet dwarsbomen van de communistische poging, de Ver. Staten en nationalistisch China te scheiden door een wapenstil stand voor Quemoy voor te stel len." De oproep is onmiddellijk na de bijeenkomst van de regering van Taipeh, onder voorzitter schap van Tsjiang Kai Sjek, uit gevaardigd. DE BESCHIETING VAN QUEMOY GESTAAKT De C hinese communisten heb ben maandagochtend de beschie ting van het eiland Quemoy ge staakt, aldus heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder te Taipeh meegedeeld. Tussen twee en drie uur maan dagochtend plaatselijke tijd wa ren nog een paar granaten af gevuurd, maar daarna was het afgelopen. Van nationalistische zijde te Taipeh werd vernomen, dat naar aangenomen wordt, de nationa listen thans een einde zullen ma ken aan hun vergeldingsaanval- len op het vasteland. DE REACTIES OP DE BEKENDMAKING VAN MINISTER PENG De verklaring van de commu- nistiseh-Chinese minister van minister van Defensie, Peng Teh Hceai, over beëindiging van de beschieting van het eiland Que moy voor de tijd van een week dreigt, zo was de eerste indruk te Warschau, de doodsteek toe te brengen aan de Amerikaans- Chinese besprekingen in de Poolse hoofdstad. Deze mening is gegrond op de uitlating van Peng, dat er geen sprake is van besprekingen over een staken van het vuren met de Amerika nen. Indien de Amerikanen vast houden aan een gegarandeerd staken van het vuren, lopen de besprekingen vast en komen de Chinezen, uit het oogpunt van de propaganda, ais overwinnaars uit de strijd. Indien de Amerikanen daaren tegen de Chinest«maatregel zul len gaan beschouwen als een staken van het vuren, zoals door hen werd gewenst, zullen zij een zwakke positie innemen bij de besprekingen, aldus is men te Warschau van oordeel. Uit het feit, dat de Chinezen met de Amerikanen alleen wil len spreken over terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrach ten van Formosa wordt afgeleid, dat er geen hoop is op een com promis te Warschau. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten, ad miraal Lioe Hoh Toe, heeft het aanbod van minister Peng tot het staken van de beschieting en het beginnen van onderhandelin gen met de nationalisten onzin" en „louter internationale propa ganda" genoemd. Een hoge nationalistische ambtenaar zei te Taipeh, dat de nationalisten genoeg ervaring- met het staken van het vuren van de communisten hebben op gedaan op het vasteland. Latei- beginnen zij toch weer te schie ten, zo meende deze ambtenaar. In liet hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York werd het nieuws in het algemeen met instemming ontvangen. Men ziet er een teken in, dat de hou ding van de Chinese communis ten niet zo onverzoenlijk is als men tevoren dacht. Gunstige reactie van Washington op besluit van Peking. Het State Department heeft maandag het besluit van Peking om het vuren te staken toege juicht. Het verklaarde dat het waarschijnlijk niet meer nodig zal zijn om de nationalistische be voorradingsschepen naar de eilanden vóór de kust te begelei den, als dit besluit mocht leiden tot een permanente staking van de vijandelijkheden van commu nistisch China. Christian Herter, waarnemend minister van Buitenlandse Za ken, merkte op dat de verklaring van Peking, hoewel ze vol staat met de bekende communistische verdraaiingen uit propagandis tisch oogmerk inzake de Ameri kaanse politiek, in de richting van een wapenstilstand schijnt te gaan. Daarom wordt ze nauvykeurig bestudeerd door de Amerikaanse regering en wel in nauw overleg met haar bondgenoot, de rege ring van nationalistisch China, die natuurlijk op de eerste plaats belang hierbij heeft, aldus Her ter. Herter zei voorts dat Washing ton blij is met de maandag uitge geven verklaring van het natio nalistische ministerie van Defen sie te Taipeh, waarin gezegd wordt dat nationalistisch China het bestand niet zal schenden. Engeland en het besluit van communistisch China Engeland heeft met voorzichtig optimisme het besluit van de communistische regering, voor een week het bombardement van Quemoy te staken, ontvangen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Engeland zich verheugt over elk initiatief, dat een verminde ring van de spanning beoogt. De Paus, Pius de twaalfde, is maandagochtend vroeg getroffen door een bloedsomloopstoornis in de hersenen, doch nadat aan vankelijk alarmerende berichten waren binnen gekomen over zijn toestand, werd tegen de avond bekend dat het gestel van de Paus „weer opnieuw zijn aanzien lijke weerstandskracht heeft ge toond". In het eerste bulletin, dat gis teren door zijn lijfartsen werd uitgegeven, stond dat men met de dringende noodzakelijke be handeling was begonnen doch tegen de avond maakten de vier artsen bekend dat „de toestan.i van de heilige vader aanzienlijk verbeterd" is voorzover het de bloedsomloop in de hersenen be treft. Maandagochtend was hij, na een rustige nacht, buiten bewust zijn. Maandagavond heeft de Paus echter weer een kop koffie gedronken en met de mensen die in de ziekenkamer waren, ge sproken. Zodra het verontrustende nieuws bekend werd, verzamelde een menigte zich op het plein vóór het grote bruine zomerpa leis van Casteigandolfo, waar de Paus op het ogenblik vertoeft. De Italiaanse politie heeft onmid dellijk versterkingen gezonden en rondom het paleis een „stilte kordon" gelegd om de mensen op een afstand te houden. Alle ramen van het paleis zijn geslo ten. Het is de tweede maal in vier jaar tijds dat de nu 82 jarige Paus ernstig ziek is. De R.K.-geestelijkheid heeft de gelovigen opgeroepen voor de Paus te bidden. De voornaamste kerkelijke lei ders, die in geval van het over lijden van de Paus voorlopig de R.K. Kerk zullen besturen, zijn naar het paleis van Castelgan dolfo gegaan. Het zijn kardinaal Clement Micara, vicaris va:i Rome en onder-deken van het heilige college (de deken, kardi- naai Tisserant, is op het ogen blik in Frankrijk), mgr. Domeni- co Tardini, pro-secretaris van staat, en de kardinalen Angelo Dell'acqua, Carlo Grano en Gui- seppe Pizzardo. In vroegere berichten was ge zegd, dat de Paus de vorige week reeds zeer vermoeid was en dat hij last van hik had. Ondanks dat had hij toch audiënties toege staan en toespraken gehouden. In de loop van maandag is niet officieel gemeld dat de Paus bediend was, doch de aartsbis schop, die dit sacrament zou moe ten toedienen, zei van niets te weten. In gezaghebbende kringen is vernomen, dat de bloedsomloop stoornis een vorm van trombose is. De Paus kan bijna niet pra ten en geen vast voedsel gebrui ken. Hij is op het ogenblik bui ten gevaar, doch zijn toestand blijft ernstig, aldus deze kringen. De bulletins over de Paus wor den door radio-Vaticaan in 28 talen uitgezonden. De Duitse ordezuster Pasqua- lina Lehnert, die reeds jaren de huishouding van de Paus ver zorgt, vertoeft aan zijn ziekbed. Het Vicariaat van Rome heeft verklaard dat in alle kerken het sacrament des altaars moet wor den uitgestald. Voorts wordt in gezaghebben de kringen vernomen, dat men besloten heeft, de Zwitserse D; Paul Niehans te laten komen, de specialist die de Paus enige jaren geleden heeft behandeld met levende cellen. Prof. Galeazzi Lisi en Prof. Ferdinando Corelli waren bij het ziekbed aanwezig toen de Paus maandagochtend om 8.20 uur bewustzijn verloor. Zijn dienden injecties toe en lieten Prof. Gas- barrini en Prof. Ermanno Min- gazzini (een der beste Italiaanse urologen) roepen. Prol. Lisi, Prof. Gasbarrini en Prof. Corelli hebben vannacht om beurten bij het ziekbed ge waakt. Volgens het Britse blad „Daily Mail" zullen twee detectieves van Scotland Yard, de recherche te Landen, naar Cyprus gaan om mee te werken aan de bestrijding van de Eoka. Deze stap is uitge gaan van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen van de gouverneur van Cyprus, Foot. Iemand van Scotland Yard zei, aldus het blad, dat de twee de tectives, Butler en Vibart, een ongeëvenaarde ervaring in het ondervragen" hebben. Later is het bericht van het Britse blad bevestigd. De detec tives zullen binnenkort naar Cy prus vertrekken. Britse militairen hebben giste ren in Nicosia een Griekse Cy prioot doodgeschoten na een bomaanslag op hun auto. Bij Tsadha, in het westen van het eiland, zijn gisteren vier Britten gewond geraakt bij een een aanslag. De toestand van een hunner is ernstig. In de voornaamste steden geldt een uitgaansverbod. Te Karvni in het noorden, waar zon dag een Britse soldaat ernstig werd gewond, zijn 200 mensen aangehouden. Vrouwen en moe ders zijn in Kyrenia komen kla gen over de ruwe behandeling van de gearresteerden. Zij brach ten als bewijs met bloed bevlek te kledingstukken mee. De gouverneur van Cyprus, Foot heeft gisteren de instelling bekendgemaakt van een com missie van drie, die de oprich ting van afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden zal voor bereiden in plaatsen waar dit wenselijk wordt geacht. Definitieve uitslag Franse referendum De definitieve algehele uitslag van het referendum over de nieuwe grondwet is in Parijs ge publiceerd. Er waren 26.486.251 geldige stemmen. 31.066.502 kie zers zeiden „ja" en 5.419.749 „neen". Hierin is niet begrepen de stemming in het voormalige Franse gebied Guinea in West- Afrika, dat tegen heeft gestemd en onafhankelijk is geworden. ,-Koraalzee" in Tokio aangekomen Het K.L.M.-vliegtuig „Koraal zee" is maandagmorgen om 8.44 uur Nederlandse tijd in Tokio aangekomen. Zondagavond om 19.26 uur Nederlandse tijd was dit vliegtuig, dat de proefvlucht maakt op de lijn Amsterdam- Tokio via de Noordpool, uit An chorage in Alaska vertrokken. Nederlandse staalfabrieken verlagen prijzen De Nederlandse staalfabrieken hebben haar prijzen van staf- staal van Siemens-Martin kwali teit met 1,7 procent en die van ruwe blokken voor smeden met 6,7 procent verlaagd. De prijsverlagingen worden gemotiveerd met de flauwe stem ming van de staalmarkt. De Indonesische regering heeft er maandag in een verklaring de nadruk op gelegd, dat de maat regelen tegen de Nederlandse ondernemingen en die tegen de nationalistisch-Chinese organi saties zijn genomen op dezelfde veiligheidsoverwegingen. „Elk onafhankelijk land heeft het recht stappen te nemen in het belang van zijn veiligheid", aldus werd in een radio-uitzen ding van het ministerie van Voorlichting gezegd. Voorts werd daarin verklaard, dat de Nederlandse regering de maat regelen tegen Nederlandse be langen had kunnen voorkomen indien zij een andere politiek had gevolgd ten aanzien van Nieuw- Guinea. De Nederlandse stijf koppigheid noopte Indonesië krachtige maatregelen te nemen, aldus het ministerie, dat in de radio-uitzending toegaf dat In donesië van zijn maatregelen schade zal lijden, „maar ook de Nederlanders". Soebandrio: Geen hoop op verbetering. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Soebandrio, heeft maandag verklaard dat er geen hoop is op een spoedige verbetering in <le Nederlands Indonesische betrekkingen, aldus meldt Antara. De minister zeide dit na een onderhoud met de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hasselman. Soebandrio ver klaarde dat beide partijen vast houden aan hun „ijskast-politiek" en dat geen van beide toe zou geven in de kwesties Nieuw-Gui- Koning van Zweden door wolkbreuk verrast De Giornale d'Italia meldt, dat koning Gustaaf Adolf van Zweden zondag buiten Rome door een hevige wolkbreuk is overvallen. De koning waadde tot aan zijn knieën door het wa ter om hulp te halen voor leden van zijn gevolg die zich in ge vaar bevonden. Volgens het Italiaanse blad reed het vorstelijke gezelschap onder een hevige regen in twee auto's van Rome naar Bracciano, waar de koning deelneemt aan archeologische opgravingen. Plotseling brak de dijk door van een rivier langs de weg. De voorste wagen werd mee gesleurd en kwam tegen een boom tot stilstand. Het water reikte tot aan de ramen. In de auto zaten twee leden van het koninklijke gezelschap en een Italiaanse chauffeur. De koning stapte onmiddellijk uit de twee de auto, die in een halve meter water tot stilstand was gekomen. Hij waadde terug naar andere auto's om hulp te halen. Drie jonge Italianen stelden zich be schikbaar en redden de inzitten den van de door het water mee gesleurde wagen. pea en de Nederlandse nesië. behandeling van de belangen in Indo- Geheime militaire oefeningen in Z.-Sumatra. Het Indonesische leger heeft maandag een gebied in Zuid- Sumatra doen ontruimen voor het houden van geheime mili taire oefeningen. De bevolking' is naar door de regering inge richte onderkomens overge bracht. Het leger deelde maandag mede te beschikken over lan- ceerinrichtingen voor raketten, aldus meldt Antara. „Seawolf" breekt record. De Amerikaanse atoomduik- bcot „Seawolf" is maandag, na een verblijf van 60 dagen onder water, bij Long Island weer bo ven water gekomen. De „Sea wolf" dook op 7 augustus. Het schip heeft het record van 31 dagen onder water, dat door de Amerikaanse atoomduikboot „Skate" in mei werd gevestigd, ruimschoots gebroken. De vrije, overwegend socialis tisch georiënteerde vakverenigin gen van de zes landen der Euro pese Economische Gemeenschap hebben de commissie voor socia le zaken uit het Europese parle ment op haar verzoek medede ling gedaan van hun opvattingen omtrent de belangrijkste kwes ties van de harmonisering der lonen en andere arbeidsvoor waarden. De vrije vakverenigingen zien in de aanpassing der arbeids voorwaarden zowel een vermin dering van de bestaande ver schillen tussen de levensstan daard in de onderscheidene lan den als een gestadige verbetering van het peil van de levensstan daard en de arbeidsvoorwaarden. Zij verstaan onder aanpassing geen gelijkmaking, maar ook geen blokkering van het sociale peil in de landen, die aan de spits liggen, tot het tijdstip, waarop de andere landen het zelfde peil zouden hebben be reikt. De vrije vakverenigingen zijn zich ervan bewust, dat er ver schillen bestaan in de arbeids- produktiviteit in de gemeen schap. Zij verlangen daarom, dat de activiteit der E.E.G. erop ge richt wordt de oorzaken van deze verschillen weg te nemen. Op het gebied van de loon politiek verlangen de vakvereni gingen geen rechtstreekse be moeiingen van de Europese in stellingen. Het bepalen van de hoogte der lonen is een gebied, waarop in alle E.E.G.-staten de tariefpartners grote autonomie hebben en waarop de vakbewe ging grote verantwoordelijkheid draagt. Zolang de conjunctuur- en werkgelegenheidspoiitiek nog primair op nationaal niveau wordt gevoerd, moeten beslissin gen ten aanzien van de loonpo litiek eveneens hoofdzakelijk op nationaal niveau worden geno men. De vrije vakverenigingen heb- Volgens de Frankfurter Allge- meine Zeitunf is Brussel naar alle waarschijnlijkheid definitief de zetel van de nieuwe Europese in stellingen geworden. De raad van ministers der E.E.G. heeft welis waar nog steeds geen beslissing genomen, maar de commissie der E.E.G. en die van Euratom heb ben de reeds aangestelde Euro pese ambtenaren reeds uitgeno digd hun gezinnen naar Brussel over te laten komen. Volgens het blad is de strijd om de zetel van de Europese instellingen hier mede definitief beslist. Heeft het uit vele ambtenaren bestaande personeel van de beide uitvoe rende organen der nieuwe ge meenschappen zich eenmaal met terwoon te Brussel gevestigd, dan wordt een verhuizing naar een andere plaats wel bijzonder moei lijk, nog afgezien van de enorme kosten die een dergelijke massale verhuizing met zich zou brengen. Aanvaring bij de mond van de Ouse Het Britse vrachtschip „Aira" (1.116 ton) is zondagavond zwaar beschadigd en volgelopen door een botsing met een ander schip bij de monding van de Ouse aan de Britse oostkust. Door de zware slagzij konden de vijftien opvarenden de red dingboten niet strijken. Een sleepboot nam de beman ning na middernacht aan boord, De alcoholsmokkelarij naar IJsland Over de alcohoismokkelarij naar IJsland, waarvan DPA za terdag melding maakte, bericht het Noord-Duitse blad „Bild" maandag, dat de IJslandse zee lieden met hun schip „Tungu- foss" op drie reizen ten minste 8000 liter alcohol naar hun land hebben gebracht. Zoals bekend wordt veronder steld dat de alcohol eerst over de weg van Rotterdam naar Ham burg is gebracht en daar door de „Fungufoss" is overgenomen. Het is volgens „Bild" nog niet opgehelderd waarom het IJs landse schip, dat van tijd tot tijd Rotterdam aandoet, de smokkel waar daar niet geladen heeft. Ook is nog niet bekend of het vervoer per auto over de Neder lands-Duitse grens en naar de Hamburgse vrijhaven door gel dige papieren gedekt was. Ver moedelijk is de alcohol als „sc-heepsproviand" aan boord ge bracht. Van bevoegde Nederlandse zijde verneemt het ANP, dat de alcohol geheel langs wettige weg in ons land is aangekocht cn naar Duitsland is uitgevoerd Het wereldkampioenschap ploegen, dat dit jaar in Stutt- gart-Hohenheim is gehouden, is gewonnen door de Brit Goodwin, met een geringe voorsprong toen het schip begon te zinken. I de Ier McMillan. ben een Europees vakvereni gingssecretariaat met bureaus te Luxemburg en Brussel. Hier bij zijn het Duitse verbond van vakverenigingen en vakverbon den van de vijf andere landen der E.E.G. aangesloten. Secreta ris-generaal is de Nederlander H. Buiter. Komende tweede Amerikaanse poging tot lancering van maanraket Verwacht wordt, dat de Ver. Staten tussen elf en veertien oktober a.s. een tweede poging zullen doen, om met een „Thor"- raket de maan te bereiken. Na de eerste, mislukte, poging op 17 augustus jl„ zijn vele wij zigingen in de te gebruiken ra ket aangebracht. Deskundigen achten echter ook thans nog de kans van slagen gering. Weer Russische kernproef. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft maan dag in Washington bekendge maakt, dat de Russen zondag weer een kernproef hebben geno men, de vijfde sedert zij terug kwamen van hun eenzijdig be sluit om de kernproeven te sta ken. Evenals de voorgaande proeven is ook deze in het ge bied boven de Poolcirkel geno men. De explosie van zondag was minder sterk dan de voorgaande, op 20 september en 2 oktober. Gomulka naar de U.S.S.R. Gomulka, de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, en Cyrankiewicz, de Pool- se premier, zullen deze maand de Sowjet Unie bezoeken, zo meldt het Russische persburea Tass. ENKELE BUIEN Na het voorbijtrekken van een regenzone stroomde maandag koudere lucht ons land binnen, waarin ondanks het vrij, zonnige weer de middagtemperaturen niet hoger werden dan 14 tot 16 graden. Boven Ierland bevindt zich een buienzóne die langzaam naderbij komt. .Op de nadering hiervan zal de wind geleidelijk toenemen en krimpen naar zuidwest of zuid. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. Op het midden van de Oceaan ontwikkelt zich een actieve de pressie, die snel in diepte toe neemt. Deze zal evenwel het weer in ons land vandaag nog niet beïnvloeden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Plaatselijk enkele buien. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later af en toe krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets la gere. WOENSDAG 8 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.22 9.57 10.37 10.47 n.m. 10.08 10.43 11.23 11.33 ZON MAAN op onder op onder Okt. 7 6.49 18.06 15.08 8 6.51 18.04 1.03 15.41 9 6.53 18.02 2.17 16.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1