JONGE Méér kopen voor minder geld KERKDIENSTEN KRAMER FIAT 1100 EEN MEESTERWERK IS ZOEK STAND „INFRAPHIL" Ontwerp wettelijke regeling afbetaling Nederlandse eierexporteurs opgelicht DE VRIJE ZEEUWi ieuwó Voor de zondag f37. Rijd met rn raspaard uit Italië... 'aterdag 4 oktober 1958. 2a(er"dag 4 okt'ob'er 1958. IS il 565 AXEL Verdeling van welvaart. Economisch beraad. Kenterend getij. De jeugdspaarwet. Miljoenen en miljarden. Shelters en Daf-jes. De zaak-Boll. dan kan men jubelen om- God macht heeft over geest ichaam beide. evr. Brezet bracht spreker da te dank der aanwezigen voor errassende dingen, die in ziin iend betoog naar voren kwa- t. e avond werd besloten met Gezang: „Nooit kan het ge- te veel verwachten" en een kgebed uitgesproken door Ds. nings. GROEDE KoHekte Wilhelminafonds. e opbrengst van de kollekte het Wilhelminafonds be- ;g te Groede een netto be. g van ƒ530,34. Nationale Reclasseringsdagi. oor het Nationale Reclasse-' »sfonds werd te Groede een rag van 214 gekollekteerd. 12' 2 -jarig: ambtsjubileum Burg. J. C. Everaars. 'p 1 oktober 1958 was burge- ;ster J- C. Everaars 12Va-jaar gemeester van Groede en uwvliet. Hoewel hij dit in te hoopte te vieren ontkwam er niet aan dat de bevolking Nieuwvüet hem reeds op 30 timber huldigde en de bevol- van Groede op 1 okt. Deze en werden zodoende zowel de burgemeester als voor echtgenote 2 drukke maar derige en gezellige feest en, gezien de overgrote be- gstetling en warme hulde die zowel in Nieuwvliet als in ede genoten. IETRANCHEMENT. Verkoping woonhuis, en overstaan van notaris •dink te Sluis werd de wo- g Nieuwstraat 23 te Retran- ment verkocht voor 1600, de heer J. Davidse te Mid- turg. -JARIGE „CHRI8SE3IEUJE" GEVIERD e oudste inwoonster van Ne land, „Chrissemeuje" die iderdag 109 jaar oud is ge den, heeft in haar woon- ats te Eibergen bezoek ge- gen van de Commissaris van Koningin in de provincie gel and, mr. H. VA Bloemers, vergezeld van da.voltallige ïeentebestuur van Eibergen gelukwensen kwam aanbie- ier de telegrafische en an- s schriftelijke felicitaties die iarige ontving, waren er ook H. M. de Koningin en H. K. 3rinses wilhelmina. ïalve vele geschenken kreeg irissemeuje" ook een serena- van het muziekgezelschap fonia" van Eibergen. BROJIFIETSER NA 4NRIJDING OVERLEDEN het ziekenhuis te Winscho- is donderdagavond de 50 ja- gehuwde M. Bakker uit ligerlee overleden aan de ivondingen, opgelopen bij hem 's middags overkomen ceersongeval. Hij ging, toen op zijn bromfiets door emda reed en voor een an- bromfietser moest uitwij- plotseling naar het midden de weg en werd door een achteropkomende motor- er aagereden. van Jacob Jacobus Murre en anna Jacomina Riemens. 19 lember. Margaretha Leopol- Petronella, d. van Johannes haël Johanna Aerts en Anna ilia Maria Lobman. 20 sept. Ja- us Jan, z. van Willem Verhulst Pieternella Elisabeth van Ber- em. 25 sept. Pieter, z. van Gvjs- Jt Koekkoek en Cornelia Joli- Hoogstraate; Anthonö, z. vac rt Jager en Janneke Elizabeth Pooter; Franciscus Joannes, z. Franciscus Gerardus Wullenis Emma Anna de Brouwer. 21 Cornells, z. van Jacobus Jan- en Janna Maria Meeusen; He- Gerarda, d. van Cornelia ie en Maria Magchelina van den ge- ïwelijksaangiften. 6 september. annes Cornells Maria Magdale- Gommers, 24 j., jm., en Anna ia Koevoets, 22 j., jd. 10 sept- nciscus Cornelius Paulus Adri- sen, 27 j., geh. gew., en Elisa- Janna Schieman, 41 j., Jd. uwelijksvoltrekkingen. 11 sept. de Visser, 29 j., j.m. (won. te k), en Leentje Janneke de Kra- 19 j., jd.; Adriaan van Ham, jm. (won. te Zaamslag), en harina van Langevelde, 22 j-> 16 sept. Joël Petrus Joannes is, 30 j., jm., en Jenny Maria Jiilda Vervaet, 25 j., jd. 25 sept. nciscus Cornelius Paulus Adri- sen, 27 j., geh. gew., en Elisa- Janna Schieman, 41 J., jd. verleden ink, 45 nelink sn: 22 sept. Cornells Ha" '5 j., echtg. van Jozina (won. te Zaamslag)- De voorzitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, heeft tijdens de algemene ledenvergadering van deze organisatie te Zaandam zijn kijk ge geven op het economisch bestel in ons land, uitgaande van het heden en kijkend naar de toekomst. Samenvattend zei de heer Twijnstra: In de periode, waarin wij ons nu bevinden, waarin de spanningen van de gunstige con junctuur zijn afgenomen en de concurrentie weer in veel sterker mate werkzaam is dan voorheen, zal mogen worden verwacht, dat het prijsbeleid wat soepeler vormen zal kunnen aannemen. Ik ben evenwel van oordeel, dat de doelstel ling dezelfde zal moeten blijven. Naar de inhoud verlaging van prijzen, wanneer de grondstofprijzen daartoe aanleiding geven en verhoging alleen dan, wanneer de grondstof- fenkosten dat noodzakelijk maken. Doel en voorwaarde zal daarbij evenwel moeten zijn stabiliteit van het loonkostenniveau. Wanneer werkgevers en werknemers ge zamenlijk het inzicht zullen hebben, dat dit de weg is, om een belangrijk doel, namelijk sta biliteit van het geld, te bereiken, dan zou men mogen verwachten, dat in de niet verre toe komst de gestegen welvaart op de enig juiste wijze ten goede zal komen aan de gehele be volking, doordat men meer zal kunnen kopen voor minder geld." De S.E.R. in actie Zoals bekend heeft een drietal ministers een brief gericht aan de Sociaal Economische Raad God is machtig alle genade te doen overvloedig zijn in u; op dat gij in alles, alle tijd, alle genoegzaamheid hebbende, tot alle goed werk overvloedig moogt zijn 2 Cor. 9 8. Als wii deze verzekering ern- •tie en aandachtig overwegen, voelen wii ons tegelijk bemoe digd en beschaamd. Wij kunnen soms zo bezwaard zijn aan de morgen van een nieuwe dag. Wil kunnen zo opzien tegen hetgeen ons daarin wacht: een moeilijk gesprek, een pijnlijke ontmoeting, een taak. waarvoor we ons niet berekend vinden. Een huiskruis, dat ons te smartelijk drukt op de schouders. Wie weet met hoeveel zuchten de dag begonnen is door een mensenhart, dat deze bladzij den opsloeg! God wist dat. mijn medereizi ger! God wist het. dat die ver zuchting in u was! Hij wist ook waarvoor! Nu komt Hij u verze keren: te allen tijde ben Ik mach tig. u alles te geven wat ge nodig hebt. Daar is niets, dat Mijn aan dacht ontglipt. Ik weet precies hoe moeilijk uw dagtaak is. hoe zwaar uw werk u weegt. Maar gii zult voor alles genoeg hebben. Gij zult uw werk elk werk, zo goed mogelijk kunnen doen. Ik stel er u toe in staat, want Mijn genade is altijd genoeg en over vloedig. Vrezen wii dan heden niet en morgen evenmin. Vertra gen wij evenmin God is de Al machtige en de Algenoegzame. Bij U zijn wij weigeborgen, Veilig tegen elke nood, Uwe trouw is elke morgen Over al Uw kind'ren groot. (Uit „Nieuw Bijbels Dagboekje".) met verzoek om advies „over de vraag of en zo ja op welke wijze tot een verantwoorde beperking van de subsidielast kan worden gekomen". De verschillende vak verenigingen hebben zich nu niet bepaald enthousiast getoond over dit verzoek, zowel vanwege de inhoud van de brief als vanwege het feit, dat de regering gebrek aan zelfstandig inzicht zou tonen met het vragen van het advies. Ook het Verbond van Werkge vers zag in de brief een ernstig obstakel voor de door hem aan bevolen gang van zaken, even als uiteraard in het grote tekort, dat de staatsbegroting te zien geeft. Eveneens betwijfelde spre ker, of de S.E.R. wel aan het op hem gedane beroep zal kunnen voldoen. „Aan de wortel van de probleemstelling liggen immers diepgaande politieke controver sen, met name ten aanzien van het huurbeleid, waaromtrent wel van de regering een positieve beslissing mocht worden ver wacht, maar voor de oplossing waarvan men de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven naar mijn mening ten onrechte stelt." Intussen heeft de S.E.R. be sloten, de advies-aanvrage in be handeling te nemen. Wel werd aan de ministers Suurhoff, Zijl stra en Witte verzocht, behalve de punten, waarover de regering advies vraagt, de hele economi sche situatie in ogenschouw te mogen nemen. En nu maar af wachten wat het resultaat is! Hotels en jeugd De Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café en Aanverwante Be drijven (Horecaf) heeft te Haar lem een congres gehouden. De voorzitter de heer J. G. Meijer, heeft in zijn rede o.m. het niet OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 5 OKTOBER, NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Bed. Heilige Doop.); 7 uur Eerw. heer Hoogendam, van Vlaardingen. (Jeugddienst.) Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bed. H. Doop.) Hontenisse: 10 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 2.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cupé- do. (Bed. Heilige Doop.); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uu Ds. J. Scholten. (Bed. Heilige Doop.). Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Ds. J. Scholten. 2&amslag: 9.30 uur Ds. Ph. M Becht; 2.30 uur Gezinsdienst. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur. Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. M. J. Mulder, van Vlaardingen. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Zaamslag: 9.30 uur en 3.30 uur Ds. D. Middelkoop. (Advertentie) PHILIPS brengt uitkomst Dit infrarode bestralings apparaat is onontbeer lijk in ieder gezin. De heilzame strelen bevor deren een snelle gene zing van talloze aandoe ningen. 50 Kersstraat - Telef. 2581 Terneuzen GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bul. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. NED. PROT. BOND. Terneuzen: 17 uur Ds. M. de Boer van Vlissingen (D.G.) LEGER DES HEILS. Terneuzen10 u. Heiligingssamen komst; 7.30 uur Verlossings samenkomst o.l.v. maj. J. v Hey- gen. ROOMS- KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H, Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAAND EKEN ZONDAG 5 OKTOBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L, S. Blom. (H. Avondmaal.) Biervliet: 10 uur Ds. W. S. E\^n- huis. (Bed. Heilige Doop.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eügen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. Metting van Rijn, van Aardenburg. Retranchement: 10 uur Ds. G. de Ru, van Rotterdam. Schoondvjke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. Groenveld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. (Heilig Avondmaal.) Waterlandkerkje: 10 uur Eerw. heer Van Kranenburg, van Groe de. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds H. Kuylman. erg opwekkende geluid laten horen, dat het de meeste leden van de Horecaf zeer veel inspan ning zal kosten, in dit jaar de- omzetten van 1957 te bereiken. „Het kenterend economisch getij laat zich al duidelijker aflezen op de peilschaal van het algeme ne bedrijfsbeeld in de hotellerie." Tot troost der aanwezigen volgde echter de mededeling, dat de omzetten in de afgelopen zomer redelijk waren. „In de grote steden en aan de kust zelfs beter dan in de streken waar men het in hoofdzaak van het binnenlandse vakantieverkeer moet hebben." Een prettig geluid was er voor de jeugd. De Eerste Kamer heeft namelijk met algemene stemmen de jeugdspaarwet aan vaard. Jongelui van 15 t/m 20 jaar konden zelfs al met ingang van 1 oktober, gaan sparen met een rijkspremie van 10 over het gespaarde bedrag plus dan nog de bijkomende rente. Maar meer dan 200 gulden (en minder dan 30 gulden) per jaar mogen de luitjes niet naar de bank brengen. Zet 'm op, lieden! Repatriëring en roverij „De - versnelde - repatriëring van Nederlanders uit Indonesië heeft bijna 34 miljoen gulden gekost." Aldus het ministerie van Maatschappelijk Werk in het wetsontwerp tot wijziging van de begroting. En minister Luns heeft in de algemene vergadering van de Verenigde Naties o.m. gezegd: „Gedurende het afgelopen jaar zijn bijna 40.000 Nederlanders gedwongen, hun huizen in Indo nesië te verlaten en bezittingen van particuliere Nederlandse firma's en enkelingen ter waarde van ongeveer 1.250.000.000 dol- lar(!) zijn hun ontnomen. Deze roverijen hebben mijn land na tuurlijk ernstige economische en financiële schade berokkend". Desondanks heeft de vertegen woordiger van de rovers, de heer Sastroamidjojo, gezegd, dat dit alles niet waar was. Nederland zou de Nederlanders in Indonesië hebben overreed, dat land te ver laten, met de rechtstreekse be doeling, de economische techni sche en' administratieve diensten van Indonesië lam te leggen. En dat moet de wereld dan maar geloven. Nederland zou, uitsluitend om Indonesië te pla gen graag zelf voor miljarden en miljarden guldens schade willen lijden! Maar ja, wie in het groot weet te roven, zal er ook wel niet voor terugdeinzen in het groot te liegen. Nieuwe vervoermiddelen Bij het noemen van het woord shelter" hebben wij tot voor zeer kort altijd gedacht aan het kleine tentje, dat ons op kam- peertochten zulke goede diensten kon bewijzen. Maar ir. A. v. d. Goot, de 35-jarige vliegtuig- bouwkundige uit Terborg, ver staat er iets anders onder. Hij heeft een tweepersoons „dinge tje" geconstrueerd, waarmee men zich, desnoods met een snelheid van 70 km per uur, over de weg zal kunnen begeven. „Noem het vooral geen auto, want dat is het niet. En een scooter is het ook niet; daarom vind ik scootmobiel een lelijk woord. Het is gewoon een rij- ijzer, een twee-persoons blikken regenjas, waarmee je rijden kan en die bestemd is om op niet te grote afstanden de mensen vlug en droog te brengen waar ze zijn moeten." Aldus de constructeur. Een dergelijke „regenjas" zal vermoedelijk tussen de 2400 en 2900 gulden gaan kosten en wel niet in de textielhandel verkrijg baar zijn. Aan het nieuwe DAF-je wordt nog steeds hard gewerkt. Maai de serieproduktie zal pas voorjaar 1959 op gang komen en dus niet in oktober of november van het lopende jaar, zoals eerst de be doeling was. De reden daarvan? Men wil de produktiecapaeiteit opvoeren tot 50.000 wagens per jaar en daar is nu eenmaal een beetje tijd voor nodig. Om het recht De Nederlandse regering heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de regering van Zweden inzake de voogdij over de 13- jarige Elizabeth Boll. Dit meisje, dochter van de Nederlandse zee kapitein J. Boll en zijn inmiddels overleden Zweedse echtgenote, is door de Zweedse rechter ont trokken aan het gezag van de vader en onder voogdij gesteld van haar Zweedse grootouders. Neen, zegt Zweden, bij monde van de Brusselse prof. Rollin, niet „onder voogdij", maar „on der bescherming" en dat is heel wat anders. De zaak dient thans voor het Internationaal Gerechtshof, dat zetelt in het Vredespaleis te Den Haag. Voor Nederland pleit prof. Kiseh uit Amsterdam. Maar het schijnt een erg moeilijke aange legenheid te zijn, al zou het al leen maar wezen vanwege het feit, dat de geleerden het niet eens zijn over de vraag, wat nu eigenlijk onder „openbare orde" moet worden verstaan. Als kin deren en hun ouders van die on zekerheid eri onenigheid nu maar niet het slachtoffer worden! (Nadruk verboden.). Ter vervanging van de wet op het afbetalingsbedrijf 1936 en de tijdelijke regeling afbetalings overeenkomsten 1956 is thans een ontwerp van wet op het af betalingsstelsel aan de Tweede Kamer aangeboden. De staats secretaris van Economische Za ken en de ministers van Justitie, Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maat schappelijk Werk hebben hun namen aan dit ontwerp gehecht. Het nieuwe wetsontwerp bevat nieuwe en aan de veranderde omstandigheden aangepaste be palingen omtrent de verkoop op afbetaling. Deze zijn gericht op een gezonde ontwikkeling en liet zoveel mogelijk voorkomen van misbruiken. Bij redelijke toepassing van af betaling, zo schrijven de minis ters in de Memorie van Toelich ting, moet deze zowel economisch als sociaal positief worden ge waardeerd. Slechts bij voor komende of te verwachten mis bruiken is voor overheidsingrij pen plaats. Tegen overkredite- ring moet b.v. gewaakt worden. Het wetsontwerp behelst voor waarden, waaraan afbetalings leveranciers, afbetalingsfinan ciers en afbetalingscolporteurs moeten voldoen om werkzaam te mogen zijn. Voorts zijn voor schriften voor het sluiten van afbetalingstransacties vastge legd. In liet algemeen wordt het wetsontwerp slechts van toepas sing op het consumptieve afbe talingskrediet gedacht. Het be treft dus goederen, die in de huishoudingen gebruikt of ver bruikt worden. Het blijft echter mogelijk, uit een oogpunt van conjunetuurpolitiek, voorschrif - ten voor het produktieve afbeta" lingskrediet te geven. Het begrip „afbetalingstrans acties" heeft een ruimere wer kingssfeer gekregen, dan het be grip „afbetalingsovereenkomst" in het Burgerlijk Wetboek. Huur- en verhuurovereen komsten, al dan niet met koop optie, vallen binnen het ont werp'. Bij algemene maatregel van bestuur zullen ook dien sten op afbetaling onder de werking van de wet kunnen worden gebracht. Het ontwerp opent de moge lijkheid het sluiten van afbeta lingstransacties met betrekking tot te bepalen goederen en dien sten te verbieden. Het wetsontwerp behelst o.m. het instellen van inschrijvings plicht voor afbetalingsleveran ciers en van een vergunningstel sel voor financiers en colpor teurs. De leverancier moet als zoda nig ingeschreven zijn bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken, zonder dat daaraan voorwaarden verbonden zijn. De vergunning voor een afbeta lingsfinancier wordt door de mi nister van Economische Zaken verstrekt aan bonafide, voldoen de kapitaalkrachtige en deskun dige ondernemers. Weigering kan worden gegeven indien ge vreesd wordt voor onvoldoende deskundig beheer of misbruiken of bij gebrek aan voldoende eigen middelen, waarvan de omvang bij algemene maatregel van be stuur op b.v. 50.000 zou kun nen worden gesteld. B. en W. ener gemeente zou den op grond van dit ontwerp worden belast met het per jaar afgeven van algemene colpor- tagevergunningen voor in hun gemeente gevestigde afbeta- lingsbedrijven ten behoeve van het colportagepersoneel. Voor iedere afbetalingstrans actie vergt het ontwerp het in vullen van een inlichtingenfor mulier met persoonlijke en fi nanciële gegevens, die voor be oordeling van de transactie no dig zijn. Voorzien is in een bij algemene maatregel van bestuur te bepalen minimum kassastor ting terwijl daarbij, indien nodig, voorschriften kunnen worden gegeven omtrent het verdere be talingsplan en maximale kre dietopslagen. De meeste ter uitvoering van de ontworpen wettelijke regeling te treffen maatregelen zullen zo wel de belangen van leveran ciers, financiers als van afne mers' raken. Daarom wensen de ministers de betreffende onder delen van het bedrijfsleven bij 't opstellen van zulke maatregelen te betrekken. Duitse zakenman bracht tientallen Nederlanders aan de rand van een faillissement Tientallen Nederlandse eier exporteurs zijn door de malver saties van de thans op de vlucht zijnde Duitse zakenman R. K. uit Düsseldorp aan de rand van een faillissement gebracht. K. had in de Nederlandse eier- exportwereld een gevestigde re putatie en zette op de eiercentra l I I I I I I II I II I Ondervind eens wat het betekent om óók een wagen te besturen die zó fel accelereert en die zulk een verbluffend korte inhaaltijd laat zien.' De wegligging die haast alle andere automobi listen U benijden én de internationaal bekroonde remmen maken de Fiat 4100 tot de meest be gerenswaardige auto In zijn prijsklasse. Royale zitplaatsen, voor en achterVergrote kofferruimte en verlengde carrosserielijnIn fraaie 2-kleurenuitvoering, inclusief verwar ming en undercoaüng: vanaf f 6850.- Ageni voor ZAAMSLAG e.o. GARAGE A. DE KEYZER, Polderstraat A 272 Tel. 01153-236 door HILAIRE BELLOC 42) Nadruk verboden. Geleid door zijn instinct on derzocht hij dadelijk de eiken kist, die vóór hem stond. Hij lichtte het deksel op en vond een onaangename verrassing was dat! dat papieren daar in in de war lagen. Daar was iemand in geweest. Die had er iets uit genomen en klaarblijke lijk diezelfde dag. Dikke stof lag namelijk op de buitenkant van het papier, maar de bin nenkant was schoon en de snee in het touw was vers. Met de uiterste voorzichtigheid legde hij die papieren opzij. Maar daaronder zag hij iets, dat hem weer een schok gaf, maar nu een vreugdevolle. Hij zag een langwerpig smal pakje, juist van het goede formaat. Met een pennemesje sneed hij het pakje open, maar zó voor zichtig, dat je op twee meter af stand er niets van hoorde en hij richtte zijn lichtstraal op die opening. Er was geen twijfel aan! Hij zag een paar vierkante centi meter van dat onsterfelijke en enige doek, de Ame Bourgeoise. Met een zorg, of er een leven van afhing en terwijl hij zijn adem inhield om vooral geen leven te maken, maakte hij, zo handig als een volleerde chi rurg, het doek los uit zijn om hulling en borg de Ame Bour geoise onder zijn jas. Het lantaarnje ging uit. De katachtige voeten slopen de eiken trap af je zou gezwo ren hebben, dat ze gewatteerd waren dan de hoofdtrap en door het Franse venster, waar van hij 's middags al gezien had, dat het niet gegrendeld of gesloten was, naar buiten op het grasveld. Het was nachtdon ker, maar hij bleef zo dicht mo gelijk bij de muur. Signor Alessandria had al va ker gelegenheid gehad er blij om te zijn, dat er orde in Enge land heerste en de mensen dientengevolge erg in goed ver trouwen leefden. Toen hij was aangekomen, had hij al opgemerkt, dat de garage open bleef. Hij bereikte zijn auto en daar schoot hem iets te binnen, dat zo voor de hand lag, dat je gedacht zoudt hebben, dat hij daar wel voor gezorgd zou hebben. Maar dat had hij niet. Een auto, die mid den in de nacht vertrekt, maakt een lawaai als een machinege weer. En dan het hek was ge sloten. Dat moest hij eerst ope nen. Het was een paar honderd meter ver, maar daar moest hij eerst heen. Met zijn buit zorgvuldig onder zijn jas, ging hij voorzichtig over het gras hij vermeed het gevaar, dat het gekraak van grind zou opleveren dan be reikte hij het hek. Met handige bewegingen maakte hij het open en zette het vast, zodat het wijd open bleef staan. En alles ging geluidloos. Nu kon hij er in volle snelheid uit rijden. In tien minuten was hij terug in de garage, zat hij achter het stuur met zijn voet op de star ter. Het was een warme nacht. Alles was in orde. Zijn tank was vol benzine. Hij zou het licht pas aandoen, als hij op de weg was. Alles ging uitstekend. Met grotere snelheid, dan waarmee hij ooit in zijn leven gereden had en hij reed gewoonlijk snel was hij de oprijlaan af gevlogen, het hek door en vloog hij over de weg van Portsmouth. Ineengehurkt op de bagage drager zat de voormalige plaats vervangend huisknecht en klem de zich met alle inspanning vast aan de kap. Zo gingen ze, met de hulp van benzine, met alle vaart door de nacht. Ze waren misschien nog geen drie mijl ver, voor de eerste in North Merton, die zich in zijn slaap had omgedraaid, toen de auto aangezet werd het was de chauffeur helemaal wak ker werd. De vluchteling was minstens acht mijl ver, toen hij op het idee kwam, op te staan en zich aan te kleden. Vóór de razende auto tien mijl ver weg was, stond de chauffeur aan de hoofddeur te schreeuwen om meneer. En die kwam bij hem, in pyama en kamerjas en nog half slapend, niet voor Alessan dria een twintig mijl weg was. Misschien was hij al dertig mijl ver, vóór de jacht helemaal open was, het licht op, en de telefoon door de nacht vergeefs belde. De verdere lotgevallen van North Merton House hoeven we niet na te gaan. Een uur la ter kwam de politie. Twee uur later was het huis voldoende doorzocht en stond het vast, dat er niets weg was. En de vroege junimorgen rees aan de kim over een onoplosbaar raadsel. De brullende, vliegende Lancia was toen ongeveer tachtig tot negentig mijl verder op zijn weg en lei er nog wat op, want hij rook zijn stal. De plaatsvervangende huis knecht had wonderen gedaan. Hij wist niet, waar hij heen ge bracht werd. Hij hoopte maar, dat het avontuur een spoedig einde zou nemen, want een plaatsvervangende huisknecht, zelfs in het burger, die op de bagagedrager aa de kap van een hardrijdende Lancia hangt, is maar een raar gezicht in het volle daglicht. Zijn heldendom werd beloond. Ze vlogen door het heuvelland van oostelb'k Weald, vóór het dag genoemd kon worden. Toen het zo laat was, dat je het patroon van je jas in de sche mering kon zien, had de Lancia een scherpe draai genomen, was ze een oprijlaantje in gere den en met een knarsen van de remmen gestopt voor een ver scholen landhuisje, juist zo iets als een man, die zich bezighoudt met het kopen en verkopen van het schone, zou kiezen. Signor Alessandria rekte zijn slanke lichaam uit met het gevoel, een zware taak volbracht te hebben en nu thuis te zijn. De plaatsvervangende huis knecht zat nu laag ineenge hurkt. Hij was bang, dat de Lan cia tegen de muur van de gara ge aan zou stoten, maar hij waagde het en bleef er een paar duim van af. Hij zag de man, die hem tegen wil en dank ver voerd had, in de auto bukken om het Meesterwerk eruit te halen, zich oprichten, een sleu tel uit zijn zak nemen en naar de deur van het landhuis gaan. Het was nu volop dag. (Wordt vervolgd.) in ons land grote bedragen om. Zo kwam het dat de achterstand, die hij in de laatste maanden had met zijn betalingen, niet veel argwaan wekte. Hij heeft hierdoor, naar men aanneemt, zijn oplichterijen van te voren nauwkeurig kunnen beramen en tevens kans gezien met een belangrijk kapitaal naar het buitenland uit te wijken. Zijn faillissement was reeds aangevraagd en uitgesproken. K. dreef zijn zaken hoofdzake lijk op papier. Zijn omzetten be liepen in Nederland per week enkele miljoenen stuks eieren, die met betrekkelijk kleine win sten van de hand gingen, maar waarbij grote bedragen waren gemoeid. Naar in Barneveldse kringen bekend is, zijn het voornamelijk Nederlandse eierexporteurs in 't noorden en zuiden van het land, die de dupe zijn van de Duitser. Vooral ook in Achterhoekse eier- kringen heeft K. met zijn prak tijken verscheidene bedrijven in grote financiële moeilijkheden gebracht. BEROEP OP INTERPOL Behalve in ons land heeft K. ook een aantal Duitse banken en bedrijven benadeeld. De Duitse politie heeft een beroep op In terpol gedaan. Staking bij General Motors uitgebroken Louis Seaton, vice-president van General Motors, heeft don derdag na een conferentie met vertegenwoordigers van de vak bond van auto-arbeiders, die bij na 19 uur had geduurd, bekend gemaakt, dat de dreigende sta king bij General Motors thans is uitgebroken. Hij verklaarde, dat de door zijn maatschappij aan geboden arbeidsvoorwaarden ge lijk waren aan die, welke Foid en Chrysler hebben aangeboden. General Motors ziet daarom geen reden nog met nieuwe aanbiedin gen te komen. Gelijktijdig gingen ook de 20.000 leden van de internationale vakvereniging van electriëns, die bij de General Motors werken, in staking. De General Motors begon juist het hoogtepunt te bereiken van de produktie van de automodel len 1959. De vakvereniging zal haar leden bij het begin van de derde week der staking indien deze zo lang mocht duren, uitkerin gen gaan doen, die variëren van 12 dollar per week voor onge- huwden tot 22 dollar per week voor gehuwden met kinderen. De kosten voor de vakvereniging worden daarvoor op 8.274.000 dollar geraamd. Nationale Handelsbank moet agentschappen in Indonesië openhouden Luitenant-kolonel Suhardi, het hoofd van de „centrale commis sie van toezicht op de Neder landse banken" in Djakarta, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat alle agentschappen in Indonesië van de Nationale Handelsbank him normale werkzaamheden moe ten blijven voortzetten. Deze bekendmaking werd ge daan naar aanleiding van het be sluit van de directie van de Na tionale Handelsbank om alle kantoren, met uitzondering van dat in Djakarta, in de loop van de volgende maand te sluiten. Twee dagen nadat dit besluit in Djakarta was gepubliceerd, werd de directeur van dit bankbedrijf in Djakarta, de heer G. Schütte, door de militaire autoriteiten aangehouden. Tijdens de anti-Nederlandse campagne werden de Neder landse bankbedrijven in Indo nesië niet door de regering over genomen, doch onder een „com missie van toezicht" gesteld. De leiding van de Nationale Handelsbank in Djakarta ont hield zich van commentaar op de bekendmaking van overste Su hardi.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3