De Amerikaanse politiek in het Verre Oosten M van TZhoVi EEN MEESTERWERK IS ZOEK Omdat het vrijdag is spoelen we allemaal de melkfles om! Vrijdag 3 October 1958 12e jaargang no. 4490 PRIJSVERLAGINGEN IN OOST-DUITSLAND BONN STREEFT NAAR VERWEZENLIJKING VAN DE VRIJHANDELSZONE PRIJS- EN LOONS VERHOGINGEN IN JOEGOSLAVIË DE TOESTAND IN LIBANON De bestrijding van het analfabetisme in Nederlands Nieuw-Guinea Parade ter gelegenheid van de nationale feestdag in Peking DE VERKLARINGEN VAN DULLES TITO OVER EEN EVENTUELE ATOOMOORLOG De televisie in Engeland VRUE ZE De New York Times schrijft, dat de regerin-Eisenhower bezig is met een soort wederaanpas sing van de Amerikaanse poli tiek t.a.v. China aan de mili taire realiteiten en de overwel digende openbare mening. In een hoofdartikel verwijt het blad de Amerikaanse rege ring .verlate soepelheid" en ver wijst'de verklaring van de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dulles, dat natio nalistisch China „nogal dwaas" is geweest, terug naar de rege ring. Dulles en Eisenhower had den nu voorgesteld iets te doen dat al drie jaar eerder gedaan had moeten wordende Chinese nationalistische strijdkrachten op Quemoy en Matsoe inkrim pen of terugtrekken. Volgens de New York Times zegt president Eisenhower nu zelf dat de eilanden voor de Chinese kust niet van grote be tekenis zijn voor de verdediging van Formosa en dat hij als mi litair het niet gewenst acht een grote troepenmacht daar te plaatsen. De Britse pers is van oordeel, dat de Ver. Staten terugkrabbe len in de kwestie-Formosa. De liberale News Chronicle zegt, dat „dit verbazingwekkende en dramatische overstag gaan" hoop geeft en dat. alleen gene raal Tsjiang Kai-Sjek zich ver raden zal gevoelen. De Ameri kanen hadden hem gesteund en bevoorraad. De News Chronicle vindt het nu een beetje laat om zoals Dulles heeft gedaan, te zeggen, dat het onvoorzichtig is geweest versterkingen te zenden naar de kusteilanden. Er zijn domheden begaan, aldus het En gelse blad, maar het erkennen van een fout is de eerste stap naar de wijsheid. Quemoy en Matsoe behoren bij en hebben altjjd deel uitge maakt van het Chinese vaste land. Met Formosa is het een andere zaak. De bpste oplossing zou hier zijn het eiland onder beheer van de Ver. Naties te stellen. De conservatieve Daily Tele graph schrijft, dat Dulles zijn beschermeling Tsjiang een ruwe slag toegediend heeft. Dulles had niet alleen, beweerd, dat Tsjiang nooit meer met eigen middelen in China zou terugke ren, hij had ook de mening uit gesproken, dat zelfs als een anti communistische revolutie in China zou uitbreken, het on waarschijnlijk zou zijn als Tsjiang er de leiding van zou nemen. Hoe moeten deze ver klaringen gerijmd worden met die welke kortgeleden zijn ge daan en volgens welke de Ame rikaanse politiek er voorname lijk op gericht was het moreel van de nationalisten niet te ver zwakken, zo vraagt de Daily Telegraph zich af. De regering van Oost-Duits- land heeft besloten op 6 oktober de prijzen van enige verbruiks- goederen te verlagen. De prijzen van schoenen ondergaan verla gingen, lopende tot 53 procent, die van andere lederwaren wor den tot 25 procent lager en die van zeep worden 30 procent ver laagd. Voorts worden de prijzen van koelhuiseieren verlaagd. Volgens de regering van Oost- Duitsland betekenen deze prijs verlagingen een verhoging van de koopkracht der bevolking met 300 miljoen marken per jaar. De Bondsregering blijft stre ven naar verwezenlijking van het plan voor een Europese vrij handelszone. In regeringskrin gen te Bonn wordt vernomen, dat Bondskanselier Adenauer bij het politieke gesprek, dat hij de volgende week met de Engel se minister-president McMillan te Bonn zal hebben, ook over deze aangelegenheid zal spre ken. West-Duitsland wenst, dat de vrijhandelszone zo liberaal mo- De regering van Joego-Slavië heeft besloten met ingang van 1 okt. de prijzen van bepaalde verbruiksgoederen te vernogen. Brood is ongeveer 10 procent in prijs gestegen. Het reizen per spoor is ongeveer 15 procent duurder geworden en de elektri- citeitstarieven zijn 20 a 40 pro cent verhoogd, "levens hebben de lonen, pensioenen en gezinsbij slagen een verhoging van gemid deld 7 procent ondergaan. De prijsverhoging is volgens de regering noodzakelijk om de prijzen van alle proaukten te narmoniseren en om gunstiger voorwaarden te scheppen voor het functioneren van bepaalde sectoren der Joego-Slavische eco nomie. De Amerikaanse ambassadeur in Beiroet, Mcclintock, heelt tegenover een aantal Libanese parlementsleden verklaard, dat de Libanese regering zou moeten worden uitgebreid met enige aan hangers van oud-premier Sja- inoen. Voorts gelooft de ambas sadeur dat de nieuwe regering onder leiding van de vroegere re bellenleider Karami zo spoedig mogelijk het vertrouwen van het panement moet vragen en dat het parlement van 66 tot 88 leden moet worden uitgebreid. Mcclintock heeft dit woens dag op een persconferentie in de Amerikaanse ambassade in Bei roet meegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat hij ook had ge suggereerd dat de ontvoerders van de christelijke journalist Foead Haddad, die op 18 septem ber is verdwenen, vervolgd moe ten worden. Haddad was een aan hanger van de Falangepartij die oud-president Sjamoen steunde. Na de verdwijning van Haddad heeft de Falangepartij een alge mene staking uitgeroepen, die nog steeds voortduurt. Ambassadeur Mcclintock deel de voorts mede, dat in de komen de dagen een bekendmaking over de terugtrekking van de 7500 Amerikaanse militairen uit Liba non kan worden verwacht. Hij ontkende echter dat de terug trekking afhankelijk zou zijn van inwilliging van zijn „wensen". gelijk wordt en op basis van de Engelse voorstellen tot stand komt. De Bondsregering meent evenwel, dat Engeland en de overige Europese landen ook be grip moeten hebben voor de Franse zorgen. Bonn, zo ver klaart men in Duitse regerings kringen, is bereid ook bij de toe komstige onderhandelingen tus- en Londen en Parijs te bemid delen. Bij mislukking van de onderhandelingen zouden er in handelspolitiek opzicht onrusti ge tijden te verwachten zijn, zo verklaarde een deskundige te Bonn. Ondanks de nog bestaande verschillen tussen Engeland en Frankrijk hoopt men te Bonn, dat de vrijhandelszone in de een of andere vorm op 1 januari 1959 in werking zal treden. Mocht men niet tot overeen stemming kunnen komen, dan zou de hierdoor veroorzaakte verdragsloze tijd door een voor lopige regeling kunnen worden overbrugd zo meent men te Bonn. De radja van Roembati, een plaats gelegen in het westen van Nederlands Nieuw-Guinea heeft, in het kader van de be strijding van het analfabetis me, het initiatief genomen tot het instellen van een cursus om de bevolking lezen en schrijven te leren. Begonnen zal worden met een twintigtal personen, die de leef tijd van ongeveer 35 jaar niet overschreden hebben en die be reid zijn om geregeld en inten sief de cursus, welke ten min ste een jaar zal duren, fee vol gen. Het ligt in het voornemen een dorpsonderwijzer aan de dorps school van de Moluks Protes tantse kerk te Roembati met de leiding van deze cursus te be lasten. In een commentaar op hetgeen minister Dulles dinsdag op zijn persconferentie ten aanzien van de Chinese kwestie zei, schrijft de „Washington Post" dat Dul les bij alles wat hij zo openhar tig over de toekomst van Tsjiang Kai-Sjek heeft gezegd geenszins het streven van de 71-jarige ge neralissimus naar een terugkeer op het Chinese vasteland naar de prullebak van de geschiedenis neeft verwezen. (Dulles zei na melijk o.a. dat hij wel niet ver wachtte dat de Chinese nationa listen op eigen kracht naar het Chinese vasteland zouden terug keren maar dat ingeval van on rust en opstand op het vasteland de aanwezigheid van een vrij China met aanzienlijke kracht op een paar mijl afstand een zeer belangrijke factor in die omstandigheden zou kunnen zijn. Dulles voegde hieraan toe dat de Ver. Staten niet verplicht waren nationalistisch China in een dergelijke situatie te helpen.) Volgens de „New York Herald Tribune" blijkt uit Dulles ver klaringen dat het standpunt van de Ver. Staten zowel krachtig als plooibaar is. De Londense „Daily Herald" schrijft dat als Dulles inderdaad tot een algehele terugtrekking van Tsjiangs strijdkrachten van de eilanden voor de Chinese kust wil komen, dit voor hem een ware verandering van politiek zou betekenen en een eind zou maken aan het gevaar van een wereldoorlog over deze kwestie. De conservatieve „Daily Mail" zegt dat Dulles in feite Tsjiang Kai-Sjek van provocatie beschul digt. Door zich nu hiervan te distanciëren herhaalt hij slechts wat de vrienden van Amerika (en de vrede) steeds hebben gezegd." President Tito heeft verklaard dat Zuidslavië bij de organisatie van de defensie ook rekening moet houden met de gevolgen van een eventuele atoomoorlog, aangezien er volgens hem mo gelijkheden voor verzet bestaan zelfs als een land met kernwa pens wordt aangevallen. In een atoomoorlog zouden de grote steden en industriecentra worden aangevallen en onze verdediging zou in de bossen bergen en open vlakten moeten worden georganiseerd, zo ver klaarde hij woensdag ter gele genheid van de uitreiking van diploma's op de militaire acade mie te Belgrado, hoewel er geen praktische ervaring is opge daan met atoomoorlogen, aldus de president, kan men zeggen dat er ook tegen de verschrik kelijke kernwapens afweermid delen bestaan. U moet in staat zijn, zo zei Tito tot de afgestudeerden, om als het nodig is zelfs in een atoomoorlog al geloof ik niet dat die gauw zal komen alle mogelijkheden voor verdediging te gebruiken die de geografische positie van Zuid-Slavië biedt. Schotse Ter gelegenheid van de natio nale feestdag is er gisteren in Peking een militaire parade ge houden, die volgens radio-Peking door vertegenwoordigers van 70 landen is bijgewoond. De minister van Defensie, maarschalk Peng, heeft ver klaard dat het leger een harde klap zal toebrengen aan „de Amerikaanse imperialisten", als zij China's herhaalde waarschu wingen blijven negeren. Het persbureau „Nieuw Chi na" meldt, dat de militaire para de werd gevolgd door een op tocht van 600.000 burgers. Maarschalk Peng zei, dat For mosa en de eilanden voor de kust tot China behoren, dat vastbe sloten is ze te bevrijden. Hij droeg de strijdkrachten op de waakzaamheid te vergroten, zich intensief te oefenen in het ge bruik van alle soorten nieuwe wapens en zich gereed te houden voor de strijd. In het jaarverslag van de B.B.C. wordt verklaard, dat de avondprogramma's van de door de B.B.C. verzorgde televisie-uit zendingen door circa 5.200.000 mensen worden gevolgd, terwijl 3.100.000 mensen de uitzendingen van de onafhankelijke commer ciële televisie-omroep volgen. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.7.30 Voor de jeugd7.40 Gram.7.45 Morgen gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Mid dagklok 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de jeugd; 14.10 Koor zang; 14.30 Kroniek van lette ren en kunsten; 14.45 Fanfare orkest; 15.15 Lichte muz.; 15.40 Boekbespr.; 15.50 De schoonheid van het Gregoriaans16.30 Voor de jeugd; 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Amus. muz.; 18.00 Journ. weekoverzicht; 18.10 De springplank; 18.30 Gram.; 18.45 Vragenbeantw.19.00 Nws 19.10 Act.; 19.20 Lichtbaken; 19.35 Radio Philh. orkest; 20.30 Ja, met mij; 20.35.Gevar. progr., 21.55 Pol. causerie; 22.35 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II7.00 Nieuws, Maar gekheid nu tgrzij....: een schone mgllsfles hóórt erbijI door HILAIRE BELLOC 41 Nadruk verboden Toen Signor Alessandria voor het diner naar beneden kwam, zag Eelgairn met hoeveel zorg hij gekleed was en hoe keurig hij zijn avondtoilet droeg, of hij tot de meest exclusieve club van Londen behoorde. Hij had niet geweten, dat zo'n Dago daartoe in staat was! Toen de twee samen aan tafel zaten, maakte de wijn de band tussen hen nog sterker. De lezeres, die al zoveel gelezen heeft, heeft vaak gehoord van de betovering van een vogel door een slang. Ik wil die vergelijking niet gebruiken, want ik wil Sig nor Alessandria geen slang noe men en er schiet mij geen enkele vogel te binnen, waar de jonge Delgairn op lijkt, tenzij een uil en dan gekookt. De Maltezer was geen gevederde zangvogel met schitterende oogjes, maar een goed gebouwde sportieve jonge kerel van het beste soort uit onze beroemde scholen. De lezeres zal ook, als ze de meest gelezen klassieken kent, aan de Sirenen denken, maar ik kan Signor Alessandria niet ver gelijken met een Sirene en de heer Delgairn leek ongeveer evenveel op Odysseus als u op een Chinese Mandarijn. Welis waar leefden zowel Delgairn als Odysseus veel in de open lucht, maar terwijl de ene van zichzelf dacht, dat hij zoveel als een Griekse god was, dacht de ander dat helemaal niet. Laat me lie ver zeggen, dat de betovering die Signor Alessandia uitoefende, die was van een man van de wereld, die veel gereisd heeft, er jonger uitziet, dan hij is (want zijn hoofdhaar en snor waren goed geverfd) en zo een natuur lijk overwicht heeft op een jonge, man, die van de wereld niet meer weet dan een 'pompoen. Ook sprak Signor Alessandria niet over Smyrna of Malta, maar liever over de goederen van zijl voorouders in Emilia, over de heldendaden van zijn vader onder Garibaldi (maar zijn vader was toen nog maar 'n jongen geweest en van zijn grootvader (die altijd een sufferd geweest was). En 10 ging de lange avond voorbij Het was elf uur voor ze een slaapmutsje namen en als goede vrienden scheidden met het voor uitzicht de volgende dag nog een lange morgen te hebben, ter wijl Delgairn zijn oprechte spijt betuigde, dat zijn gast in de voor middag zou moeten vertrekken. Ongeveer twintig minuten voor twaalven leken alle geluiden in het huis te zijn uitgestorven: er was voor het scherp gehoor van Signor Alessandria niets te ver nemen. Hij had zijn vensters open gelaten en zijn deur laten aan staan en hij was al twee keer op zijn tenen langs de donkere gang muur geslopen. Hij had boven aan de trap geluisterd, maar al les was volkomen stil. Er was geen geluid van voetstappen bo ven. Er straalde nergens licht uit op het grasveld. En er was geen maanlicht. Hij was geen nieuweling in de kunst van vin gervlugheid en laten verdwijmen, al gebeurde het maar zo nu en dan in zaken. Het was nu een jaar of drie geleden, dat hij, met enige moeite, in zo iets geslaagd was in dat gevalletje in het CasT tello. Hij dacht dat hij hun een uur zou geven om in te slapen en hij gaf hun een uur. Het was kort voor énen (hij had al die tijd in het donker ge zeten) dat hij een kleine electrisch lantaarn uit zijn zak nam met een zwart kapje. Hij hield zijn hand op de kop, waar het licht zou uitschijnen, als hij op de knop drukte en ging op zijn te nen naar de lange galerij. Toen hij zo voortsloop, werd hij op een afstand van dertig voet gevolgd door de Plaats vervangende Huisknecht, die even voorzichtig sloop als hij. Hij was nu niet meer in livrei, maar als een gewoon mens ge kleed en hij had een zachte vilt- hoed in zijn jaszak en een dik pak bankbiljetten in zijn vestzak. Even straalde het licht, toen waar de eiken trap begon. Dan was het weer donker. De Plaats vervanger bleef in het donker aan het eind der galerij. In de rommelkamer kon Signor Ales sandria op zijn gemak de toestand bekijken. Ilij was niet in gevaar Men kon hem niet horen en het kleine zaklantaarntje gaf hem al het licht, dat hij nodig had. (Wordt vervolgd.) 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws, 8.18 De ontbijtclub; 9.05 Gym.; 9.15 Gram.; 10.00 Tijdelijk uit geschakeld; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Cabaret; 11.35 Buitenl. week overzicht; 11.50 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Orgel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Gram.; 13.45 Sportpraatje14.00 Jazzmuziek; 14.25 Voor de kinderen; 15.00 Zangvereniging; 15.15 Boeken wijsheid; 15.35 Orkest; 16.30 Be roep en arbeid; 16.45 Hammond orgel; 17.00 Reportage; 17.20 Gram.; 17.30 Act.; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Lichte muziek18.45 Lichte zangpla ten; 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 Passepartout; 19.40 Mach ten en mensen19.55 Deze week 20.00 Nieuws; 20.05 't Is een vreemde zeker; 20.10 Strijkor kest; 20.50 Gram.; 21.00 Caba ret; 21.30 Soc. comm.; 21.45 Op sporing verzocht; 22.30 Dans muziek; 23.00 Nws; 23.15 Gram BRUSSEL (VI.): 12.00 Omroep orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Causerie; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.11 Muz. kaleidoscoop, 14.30 Gram.; 15.00 Zeeliedjes; 15.15 Gram.16.45 Engelse les 17.00 Nieuws; 17.10 Dagklapper; 17.20 Gram.; 18.00 Wereldten toonstelling; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 We reldtentoonstelling; 20.00 Om roeporkest; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.23.00 Nws; 23.05 Gram. Televisieprogramma. NED. T.V.17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal en weer- overzicht; 20.20 Gevar. progr.; 21.00 Harpspel; 21.15 Inspecteur Lund en de Sneeuwman, T.V.- spel; 21.45 Toerja-toernee. VL. BELG.15.10 Int. Hockey- tournooi (2e helft); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Rendez-vous der Naties; 19.00 Vedetten uit de dierenwereld; 19.30 Nws; 19.45 De week in beeld; 20.20 Gevar. progr.; 22.30 Feuilleton; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5