Uit de Provincie Eric de Noorman - „Het bronzen paa dje" ALBUM hout TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. HOEK. OOSTBURG RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SCHOONDIJKE VLISSINGEN ZUIDZANDE Tiende congres Kon. Ned. Mij tot bevordering der geneeskunst geopend DE STAND VAN DE WERKLOOSHEID IN ZEELAND Aantal geregistreerde t.v.-toestellen in Nederland WIELRENNEN Gemeenteraad van Oostburg AANVARING VAN NEDERLANDS SCHIP DE GEBEURTENISSD OP CYPRUS Schoolbeho- man< TERNEU: H. BOERE ZAAMSL. A. DEES, Verkeersongeval. Gistermorgen omstreeks half twaalf reed de heer G. K., han delsvertegenwoordiger te Rotter dam, in zijn auto komende van de brug over de Westsluis in de richting Sluiskil, toen ter hoogte van de zijweg naar de Bailey brug de 43-jarige bakker F. L. K. op zijn rijwiel van het rijwielpad plotseling de rijweg overstak. Het gevolg was, dat K. door de auto werd geschept en, na op de kap terecht te zijn gekomen, aan de andere zijde van de auto op de rijweg werd geworpen. Nadat dokter Nijsten de eerste hulp had verleend, liet hij K., die een hoofdwonde had opgelopen, naar het Juliana-ziekenhuis ver voeren. Zowel auto als rijwiel werden zwaar beschadigd. Vernielzucht. Even vóór sluitingstijd zag een late wandelaar dat een viertal zeelieden, die een kist bier bij zich hadden, van een op de oprit van de Burg. Geillstraat naar de Seheldekade staande auto de zij spiegel afrukten. Onze stadgenoot deed hiervan mededeling aan de surveilleren de politie, waarvan een hunner zich naar de ponton van de pro vinciale boot begaf waar hij de zeelieden aantrof, die zich met de spidoboot naar het op de reede in lossm- zijnd Noors stoomschip „Estello" wilden laten brengen. Hoewel zij aanvankelijk ontken den zich aan de vernieling te heb ben schuldig gemaakt, verklaar den zij later dat zij geen voldoen de geld meer bij zich hadden om de schade te betalen, waarop de agent van politie met de spido boot meevoer en de kapitein van de .Estello" de aangerichte scha de vereffende. Ondertussen trof de andere agent in de Noordstraat een 7-tal zeelieden aan, die, nadat zij een der voor het stadhuis staande grote bloembakken hadden ver nield, bezig waren een tweede bak omver te werpen. Nadat zij de aangerichte scha de hadden betaald, werden zij, om verdere vernielingen te voorko men, naar de aanlegplaats van de spidoboot gebracht, waarop ook zij naar boord terugkeerden. Benoeming. Bij besluit van de minister van Financiën is de ontvanger ran 's Rijks belastingen, de heer B. van der Molen te Rot terdam, met ingang van 1 nov. a.s. benoemd tot hoofd van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen al hier. Van stelling gevallen. Bij het verrichten van lood- gieterswerk aan een in aan bouw zijnde woning, kwam de heer E. de S. van de stelling te vallen. Hoewel de val door een ladder werd gebroken, kwam hij zo ongelukkig terecht, dat hij naar het ziekenhuis te Sluiskil werd overgebracht, waar men o.m, kneuzingen van de rugge- wervels constateerde. Familie Ocké neemt af scheid van Hoek. Dinsdagmiddag nam de heer P. A. Ocké afscheid als hoofd der O. L. S. alhier. Bijna 26 jaar lang heeft hij deze functie be kleed en het was dan ook voor hem en zijn echtgenote 'n „moei lijk" afscheid. Om 2 uur waren alle kinderen, -ook de kleintjes van de kleuter school, met het personeel, in een sier lokalen bijeen. De predikant, Ds. Van Meeuwen, die wekelijks godsdienstlessen geeft, was ook aanwezig. Toen de heer en mevr. Ocké hadden plaatsgenomen, liet mej. B. Goor een lied zingen, dat dooi de jeugd voor deze gelegenheid was ingestudeerd. Het lied ver tolkte het afscheid van de heer Ocké en werd op zeer vlotte wijze gezongen. Daarna boden twee leerlingen, de tweeling Jan en Kees Diele man, een geschenk aan, een prachtige boekentas, terwijl mevr. Ocké bloemen ontving. Hierna sprak de heer Ris- seeuw een afscheidswoord. Vervolgens nam Ds Van Meeu wen het woord en liet zijn af scheidswoord aan de heer Ocké vergezeld gaan door een ge schenk, in de vorm van 'n Bijbel. Het hoofd van de kleuterschool mej. Jansen, sprak daarna en twee kleuters boden bloemen en een geschenk aan. De heer Ocké was zichtbaar ontroerd door al dit gebeuren, en dankte voor hetgeen hem en zijn echtgenote geboden was. Hierna bleven allen nog een poos gezellig bijeen, terwijl trak taties werden rondgediend, waarna het echtpaar Ocké de school verliet waar de heer Ocké 26 jaar met liefde heeft gewerkt, en nu in Terneuzen aan school A deze taak gaat voortzetten. Ook op de raadszaal had een bijeenkomst plaats, waar vele ge nodigden bijeen waren om af scheid te nemen van de familie Ocké. Burgemeester Hanssens be dankte de heer Ocké voor alles wat hij in die lange reeks van jaren in Hoek heeft gepresteer. Hij hoopte, dat het hem in school A te Terneuzen best zou gaan en overhandigde hem een ca deau Nadat het nieuwbenoemde hoofd der school, de heer Visser, nog het woord gevoerd had, bedankte de heer Ocké voor de tot hem en zijn echtgenote toe gesproken woorden en voor de aangeboden geschenken, maar bovenal voor het grote vertrou wen, dat de gemeente en de be volking steeds in hem heeft ge steld. Dit alles werd besloten met een gezellig samenzijn. Verkoping woonhuis Gistermiddag werd ten ver zoeke van de erven van de heer Joz. Haak door notaris Hoving in café ,,'s Lands Welvaren" in het openbaar geveild het woon huis met erf en tuin, staande Langestraat nr. 59, alhier. Koper werd de heer J. C. de JongeHaak, alhier, voor 11.000 gulden. Tentoonstelling kinderteke ningen en schilderijen. Door de „Oostburgse Gemeen schap" is in de burgerzaal van het nieuwe gemeentehuis een tentoonstelling georganiseerd van kindertekeningen en schil derijen onder het motto „De meester en zijn leerlingen". Met ,,De Meester" wordt zoals bur gemeester mr. K. Hoekzema in zijn openingstoespraak meedeel de geen oude meester bedoeld uit onze gouden eeuw, maar doodgewoon de meester voor de klas en om duidelijker te zijn is de meester in dit geval Henk Kooger, onderwijzer aan de openbare lagere school te Oost burg, die zelf minnaar en be oefenaar der beeldende kunsten, en zeer zeker een heel verdien stelijk beoefenaar, bij de kinde ren van de derde en vierde klas se der lagere school een zeer bijzondere belangstelling heeft gewekt voor het tekenen en schilderen. Deze kinderen, die hun scheppingsdrang uitleven, heeft de heer Kooger geleerd te „zien" en zien wil weer zeggen beleven. En dat de kinderen het geen zij met potlood, pen of verf op papier hebben gebracht inderdaad ook beleven, is te zien aan de sfeervolle scheppin gen, die allen iets te zeggen heb ben. In zijn dank tot allen, die de tentoonstelling mogelijk maak ten betrok spreker in eerste in stantie de „Oostburgse Gemeen schap", die het initiatief tot de tentoonstelling heeft durven ne men. Sprekende over het ge meentehuis zag mr. Hoekzema dit gebouw niet in eerste instan tie als het gebouw waar de amb tenaren gehuisvest zijn en hun werk doen, maar noemde het gebouw echt het huis der ge meente, der gehele gemeen schap. Om dit tot uitdrukking te brengen is in het gemeente huis der z.g. burgerzaal gecre- eerd, de zaal waar men tentoon stellingen kan organiseren zo als deze en waar men bijeen komsten kan houden. Tot slot dankte spreker de heer L. Heijmans, oud-teken leraar aan de kweekschool te Middelburg, die zo welwillend is gevonden een inleiding te ko men houden. De heer Heijmans wees op het grote belang van het bezit van een gelegenheid voor het organiseren van een tentoon stelling, waardoor men er de gehele gemeenschap bij betrekt. Scheppen is één van de rijkste dingen, die God ons heeft mee gegeven. Henk Kooger is er in geslaagd de kinderen iets te ge ven, wat hen imponeert en waardoor zij hun scheppings drang kunnen uitleven. Niets is oorspronkelijk, ook Henk Koo ger niet, het is weer door ande ren doorgegeven, en Henk ver staat de kunst en bezit de grote rijkdom het op zijn beurt weer aan zijn leerlingen door te kun nen geven. Spreker vond dit van groot belang in onze tijd van de industrialisatie en haar problemen rond de vrije tijds besteding, en de enorme strijd tegen de kitsch. Spreker liet een bijzonder goed geslaagde recla meplaat zien, welke met uiter ste raffinement is samenge steld. Dat is intellegentie, bij het kind is het intuïtie, wat uit de gehele verzameling tekenin gen en schilderijtjes tegen straalt. De kinderen hebben iets willen zeggen, de bedoeling straalt ons tegen en dit heeft Henk Kooger hen mogelijk ge maakt. Men zou niet kunnen denken, dat kinderen van 9 en 10 jaar zich op een zodanige wijze kunnen uiten. Burgemeester mr. K. Hoekze ma dankte inleider voor zijn ge sproken woord en dankte de heer Heijmans dat hij het Koo ger mogelijk heeft gemaakt, door diens opleiding, zulke opmerke lijke resultaten te bereiken. Nadat een kopje koffie was gedronken bezichtigde het ge zelschap, waaronder vele onder wijzers en onderwijzeressen van de diverse scholen in West Z. Vlaanderen de tentoonstelling. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen in de komende da gen de kleine kunstenaars eer bewijzen door de tentoonstelling met een bezoek te vereren. Ook de werken van de heer Kooger rechtvaardigen alleszins een be zoek. ,,De meester en zijn leer lingen verdienen het ten volle. Cursus. De commissie voor huishoude lijke voorlichting ten platte- lande in Zeeland is in Retran- chement met een kookcursus begonnen. In deze kleine ge meente blijkt hiervoor grote be langstelling te bestaan, gezien het feit, dat zich 22 dames voor de cursus aanmeldden. Bietencampagne. Sedert enkele dagen is de bie tencampagne in volle gang en uit geheel Zeeuws-Vlaanderen komen van de zeer vroege mor gen tot laat in de avond de vol geladen vrachtauto's of tractors met aanhangwagens de suiker bieten aanvoeren op de los plaatsen der beide suikerfabrie ken alhier. De prachtige septembermaand werkte er toe mede, dat de land bouwers zich haasten om van deze nazomer- en herfstdagen te profiteren door zoveel mogelijk of voor zover dit hun wordt toe gestaan bieten van hun lande rijen aan te voeren vooraleer de najaarsbuien komen, die de ak kers in ware modderpoelen doen veranderen, waarin de volgela den bietenwagens tot in de as sen verzinken en mens en dier afbeulen. Maar nu is het ideaal weer waardoor de aanvoer zó groot is dat het een probleem is ge worden om de op hun beurt van lossing zijnde vrachtauto's enz. een behoorlijke wachtplaats te geven en zich geen wanordelijk heden zouden voordoen onder de chauffeurs, die eventueel zou den trachten om de wachtennde file voertuigen voorbij te rijden. Vooral bij de fabriek van de Centrale Suiker Maatschappij staan lange slierten van volge laden bietenwagens te wachten tot ook zij hun bieten kunnen lossen en wordt de file in de Poelstraat en Westkade te lang, dan wordt door de rijkspolitie ook het Schulpenpad en de Tramstraat ingeschakeld. Bij de Coöperatieve Suikerfa briek kunnen de vrachtauto's, aanhangwagens en de langza merhand zeldzamer wordende paardentractie op de lange toe- voerweg op het fabrieksterrein worden gedirigeerd en heeft daardoor, ook door de gunstige ligging van de fabriek, de bevol king er geen hinder van. Ook de scheepsaanvoer is bij beide fabrieken zeer groot en rijen dik liggen de schepen in het kanaal te wachten op hun beurt van lossing. De Coöpera tieve lost met drie zwaaikranen, terwijl de C.S.M. met één zwaai- kraan de schepen lost en de bie ten verder per luchtspoor naar de fabriek vervoert. Dit transport gaat dag "en nacht door, zeer ten ongerieve van de TV-bezitters in Sas van Gent die door de vonkenregen van de karretjes ernstige sto ringen in 't beeld krijgen. Voor al de ontvangst uit Brussel heeft hier ernstig onder te lij den. Het afvalprodukt, de pulp, ver dwijnt evenals voorgaande ja ren voor het grootste deel over de grens naar onze zuiderburen, hetzij per vrachtauto hetzij per spoor. De suiker wordt in entre pots opgeslagen om na de cam pagne naar de afnemers te ver dwijnen. Deze suikercampagne ver schaft weer werk aan honder den mensen, die "soms meer dan een uur moeten fietsen om de fabriek te bereiken. Vooral veel kleine zandboertjes uit het na burige België komen hier tij- Advertentie dens de campagne hun pacht verdienen. Ook het werklozen- reservoir uit het Hulsterse wordt ermede enigszins ontlast. Bij vochtig en mistig weer hangt weer de bekende weeë zoete lucht over Sas van Gent en betekent het voor automobi listen vooral bij mist of regen de uiterste voorzichtigheid bij het naderen van Sas van Gent, want de wegen zijn vooral bij mist of regen glibberig. Rijks Middelbare Landbouw school Tot de eerste klasse van de Rijks Middelbare Landbouw school zijn toegelaten A. de Badts te Breskens; C. van Belois té Biervliet; A. Bous- sen en M. Dees, beiden te IJzen- dijke; W. Dekker te Schoondij- ke; J. Dieleman te Hoek; M. Dieleman te Biervliet; A. Doens te IJzendijke; A. de Feijter te Axel; F. de Feijter te Hoofd plaat; A. van Hootegem te Bres kens; Jac. de Jonge te Biervliet; J. de Kraker te Axel; I. Moens en C. de Regt, beiden te Bier vliet; H. Roelse te Hoofdplaat; J. Scheele te Groede; J. Simon- se te IJzendijke; A. Verhage te Schoondijke; G. van Vooren te Biervliet, en A. de Zwart te Oost burg. AfgewezenGeen. Tot de 2e klasse zijn toegela ten P. de Kunder te Groede, en J. Verpoorte te Zaamslag. Aanvaring op de Schelde. Woensdagavond zijn op de Schelde, ter hoogte van Vlissin- gen, het Duitse schip „Hendrik Fisser" van 2460 ton en de Ne derlandse „Pacific" van 498 ton, met elkaar in aanvaring ge weest. Beide schepen voeren uit en liepen slechts lichte schade op. De „Hendrik Fisser" is voor reparatie naar Antwerpen te ruggekeerd. De „Pacific" is donderdagoch tend de haven van Vlissingen binnengelopen voor het herstel len van de schade. Het schip liep een scheur van 1 meter aan bakboord boven de waterlijn op, terwijl de boeg aan bakboord werd ingedeukt. Brandweerwedstrijden Aan de Zeeuwse provinciale brandweerwedstrijden, die za terdag 11 oktober in Middelburg worden gehouden, zal ook wor den deelngeomen door 't brand weerkorps van Zuidzande. De wedstrijdploeg van Zuid zande zal worden samengesteld uit dezelfde manschappen, die deze zomer op de in Groede ge houden streek-wedstrijd de eer ste prijs wisten te behalen. Aan de wedstrijden wordt ver der deelgenomen door de korp sen uit Oost- en West Souburg, Rilland-Bath, Tholen, Terneu zen en Dreischor. „Is de arts van tegenwoordig, vergeleken met de medicus van weleer door de ontwikkeling van de gemeenschap in zijn vrijheid beknot en is zijn individualisme aan banden gelegd?" Deze vraag stelling vormde het onderwerp van de rede, waarmede de voor zitster van de Kon. Nederland- sche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, mevr. J. W. van den BlinkRolder, gis termiddag in Middelburg het 10e driedaagse ledencongres van de maatschappij heeft geopend. De voorzitter meende de door haar opgeworpen vraag, die thans zeer actueel is in de medische wereld, ontkennend te moeten en te mogen beantwoorden. Mevrouw Van den Blink -Rol der grondvestte haar betoog op de vergelijking tussen de mens in de allereerste ontwikkeling van de beschaving, wiens bewegings vrijheid niet was beperkt door wat hij niet mocht doch ten zeer ste was beperkt door hetgeen hij niet kon, en de mens van thans. Zijn bewegingsvrijheid wordt ten zeerste beperkt door wat hij niet mag, maar is oneindig veel groter door hetgeen hij tegenwoordig kan. Zijn bewegingsvrijheid is, aldus spreekster, in de loop dei- eeuwen, niettegenstaande de steeds toenemende geboden en verboden, op verrassende wijze toegenomen. Ditzelfde geldt in zekere zin voor de arts van toen en nu. Is wellicht het terrein van zijn bewegingsvrijheid meer inge perkt, de mogelijkheden in de vrije beroepsuitoefening zijn sterk uitgebreid. En is, zo vroeg de voorzitster, de vrijheid van nu, ontstaan door zijn veel uitgebrei der therapeutisch arsenaal, niet veel groter, niettegenstaande de thans opgelegde beperkingen? Dit te constateren brengt vol gens mevr. Van den Blink de con sequentie met zich dat een nega tieve houding tegenover alles De stand van de werkloosheid en van de openstaande aanvra gen per eind augustus en eind september 1958 was in de pro vincie Zeeland als volgt: Werklozen: aug. 1691, sept. 1343; werkzaam op A.W.: aug. 392, sept. 347; gereg. arbeids reserve: aug. 2083, sept. 1690. Per Gewestelijk Arbeidsbureau was de stand van de geregis treerde arbeidsreserve in augus tus en september van dit jaar: in de provincie Zeeland: Goes 267 199; Middelburg 714 744; Terneuzen 853 592; Zie- rikzee 249 155. ZEELAND STEEG VAN 500 IN SEPTEMBER '56 TOT 3.600 IN SEPTEMBER '58 Op 1 oktober bedroeg het aan tal aangegeven t.v.-ontvangers 345.489 tegen 334.598 op 1 sep tember j.l. In afgc-ronde getallen waren er in Zeeland in september '56: 500, september '57: 1.400 en op 1 september '58: 3.600 t.v.- ioestellen. TOUR DE FRANCE START IN MULHOUSE Hoewel de organisatoren van de Tour de France, de bladen „l'Equipe" en „Parisien Li- beré, nog geen definitieve rou te bekend hebben gemaakt staat vrijwel vast, dat de Tour de France 1959 in Mulhouse 100 km ten zuiden van Straatsburg zal starten. De gemeenteraad van Mulhou se is in zijn vergadering van enkele dagen geleden met de organisatie van het vertrek van de „grond bouclé" akkoord ge gaan. wat het heden brengt, ongemo tiveerd is en niet door de feiten gerechtvaardigd wordt. Alleen een positieve en constructieve medewerking van de medische wereld is verantwoord. Herinnerend aan de uitkomst van een onlangs gehouden en quête naar de waardering van het beroep, waarbij de arts op de tweede plaats is gesteld, betoog de de voorzitster dat de arts nog precies zo wordt gezien of an ders gezegd, wordt van hem pre cies hetzelfde en niets minder verwacht dan hetgeen voor geslachten in hun medische raadsman wilden en ook konden zien. Het kan nuttig zijn, zeide zij, ons bij tijd en wijle van onze uitzonderlijke positie bewust te zijn, wanneer het de schijn heeft, dat de veranderde maat schappelijke constellaties onze plaats al te zeer aantasten. Want dit laatste moge in uiterlijke om standigheden in meer of mindere mate het geval zijn, naar het wezen van ons beroep ligt de in dividuele beoefening er van bui ten het bereik van door de ge meenschap te stellen regelen. Dat de arts wordt gezien op een wijze zoals nog steeds het geval blijkt te zijn, achtte de voorzitster tenslotte in zeer be langrijke mate te danken aan de Maatschappij tot bevordering dei- Geneeskunst. Na deze openingsrede gaf dr. H. Festen, voorzitter van de Maatschappij in 1957, een over zicht van de werkzaamheden van hoofdbestuur en maatschappij in 1957. De raad der gemeente Oost burg was woensdagavond in openbare zitting bijeengeroepen. Direct na de opening der open bare vergadering ging de raad, op voorstel van de voorzitter, over tot besloting zitting, waar in ir. 't Hooft, de stedebouwkun- aige der gemeente en ir. Van den Berg van de Rijkswaterstaat te Terneuzen, een uiteenzetting ga ven over de stand van zaken be- treftende de rondweg voor het snelverkeer buiten de kom der gemeente Oostburg. In de ruim een uur later her opende openbare vergadering werden geen mededelingen ge daan van deze bespreking. Onder de ingekomen stukken en mededelingen was o.m. een schrijven van de heer F. A. Ko- lijn, waarin deze bedankt als lid van de raad. Zoals bekend kreeg de heer Kolijn van het bestuur het waterschap „Het Vrije van Sluis" geen toestemming om zit ting te nemen in de ïaad van Oostburg. Als zijn opvolger werd benoemd verklaard de heer J. Hamelink. Het gemeentebestuur van Wa- terlandKerkje richtte een schrij ven' aan Ged. Staten, waarvan een afschrift werd gezonden aan Oostburg, waarin er op wordt gewezen, dat de gemeente Oost burg in gebreke blijft bij het on derhoud van de weg Waterland kerkjeOostburg, die wel bar slecht is, en het ontbreken van een rijwielpad hierlangs. De heer A. Hoolhorst, rector van het lyceum, vroeg en ver kreeg op zijn verzoek eervol ont slag als rector van de gymna siale afdeling van het Kon. Wil- helminalyceum. Dit in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren H. H. de Lozanne, L. Uildriks, A. Lau- ret, J. Fondse, J. Pieterse en M. Verbraak. In de.commissie woonruimtewet werden alle leden herbenoemd, terwijl de heer De Coene als nieuw lid hierin zijn intrede zal doen. De raad besloot vervolgens een geldlening aan te gaan groot 7000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rentegamma van 4% Licht in de duisternis. De maar armetierige straat verlichting buiten de hoofdstra- -ten van Oostburg is een grote doorn geweest in het oog der raad van Oostburg. In de win ter ging er geen vergadering voorbij of de straatverlichting, of althans wat er voor doorging, werd wel door een der leden aan de orde gesteld. Eindelijk was men zover, dat een geheel plan tot verbetering der straatverlichting kon worden ingediend. Met vreugde begroet te de raad dan ook woensdag avond dit plan. Men sprak de hartgrondige wens uit, dat het .ïu werkelijk spoedig voor elkaar komt. Besloten werd deel te nemen aan de Stichting Beschuttende werkplaats Oostburg. In het Stichtingsbestuur werden be noemd burgemeester K. Hoekze ma en wethouder D. Geuze als plaatsvervanger. Een voorstel tot aankoop var, grond nabij het perceel grond waarop de firma Christiaansen haar opslagterreinen heeft, ont moette bij de raadsleden enkele bezwaren. Het is echter een gemeentebe- De haren rijzen Thorfnn Snelvoet een moment te berge. Hij begint nu zo lang zamerhand meer dan genoeg te krijgen van de geheimzinnigheden om hem heen. Maar hij klemt de tanden opeen en sluipt, voor uit. Het eerst dat hij in het oog krijgt is een gezadeld paard, dat met nerveus be wegende oren zijn kant uitkijkt. Dan glijdt zijn blik omdaag naar de man, die roerloos, half tus sen de struiken ligt... en met de boog in de aanslag komt hij snel naderbijHet is een der ruiters van zopas. Hij staart met een vertrokken grimas glazig in het niets en zijn knokkige bruine hand omklemt nog de pijl, die hem het leven nam lang dat de firma Christiaansen ter plaatse de beschikking krijgt over een groot opslagterrein, waarop een loods gebouwd kan worden. Rondvraag. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer J. J. Leenhouts waarom de gehele rijbaan van de Noordwal moest worden afgezet voor de bouw van de telefoon centrale van de P.T.T. De burgemeester betoogde, dat hier geen opslagterrein aan wezig is, en de bouwondernemer toch ook ergens met zijn mate riaal moet blijven. De St. Bavogang zal van sin tels etc. worden voorzien. Vervolgens vroeg de heer De Vuijst aandacht voor de z.g. „zwarte lijst". Juridisch schijnt deze verordening niet al te best in elkaar te zitten en op vele on derdelen aanvechtbaar te zijn. Erger oordeelde de heer De Vuijst het te geringe politie toe zicht op de woensdagmarkt. Ter wijl de politie er op stond te kijken en extra er op attent ge maakt werd, reed een stomdron ken chauffeur, die zich aan de muur moest vasthouden om recht te blijven, weg met zijn auto. Aan een en ander zal in de komende tijd aandacht worden besteed. Met. een gevoel van weerzin staart Thorfinn een moment zwij gend naar de dodeHet is een kleine gedrongen man met een gelig, wreed gezicht en een smal le, platte neus Er gaat iets huiveringwekkends van deze kleine, tanige krijger uit en onwillekeurig doet Thor- te lopen finn een pas terugHet wezen Een snel naderend hoefgetrap- heeft dus weer toegeslagen. Hij pel doet hem overeind veren. Hij moet maliën dat hij weg komt, j keert zich op zijn hielen om en vóór dat hijzelf misschien het der-j duikt weg tussen de struiken de slachtoffer wordt. En boven-: Maar het volgende ogenblik dien voelt hij er weinig voor de kletst er al een pijl venijnig naast andere twee ruiters in de armen I hem in een boom. Voortrennend werpt de jager een snelle blik over zijn schouder. Het z\jn de twee ruiters die ach ter hem aanzitten en Thorfinn Snelvoet beseft dat hij weinig kans heeft, dit avontuur te over leven Gisternacht is in de monding van de Garonne het Nederland se vrachtschip „Ghanakust" (4680 ton) van de Hollandse Stoomboot mij te Amsterdam in aanvaring geweest met het ruim 10.000 ton metende Spaanse schip „Monte-Urbasa." Op de „Ghanakust" brak brand uit en de bemanning stap te over op de ,,Monte"-Urbasa» Brandweerlieden uit Bordeaux bestreden het vuur op de „Gha nakust. Men vermoedt dat de aanva ring het gevolg is geweest van een storing aan de stuurinrich ting van de Spanjaard. Het Nederlandse schip voer in de richting van de volle zee, met bestemming Afrika. Het werd van achteren door de voorste ven van de „Monte-Urbasa ge raakt. Kort daarna brak de brand uit. Ook de Spanjaard heeft zware schade opgelopen. Het Spaanse schip heeft de 34 opvarenden van de „Ghana- kust" naar Bordeaux gebracht. I Persoonlijke ongelukken hebben I zich niet voorgedaan. Met behulp van een drijvende brandspuit uit Bordeaux was men het vuur aan boord van de „Ghanakust" snel meester. Het schip is op een zandbank gezet Het achterschip ligt onder wa ter. Van de directie der Hollandse Stoomboot Maatschappij te Am sterdam wordt vernomen dat er zich aan boord van de „Ghana kust", geen persoonlijke onge vallen hebben voorgedaan. Nadere bijzonderheden over het ongeval waren bij de maat schappij nog niet binnengeku men. Aan boord van het schip dat met een lading stukgoed op weg was van Bordeaux naar Dakar, bevond zich een vijftig koppige bemanning. Nader wordt vernomen, dat de 35 passagiers van de „Gha-B nakust" naar Bordeaux zijn ge bracht. Zij hebben hun bagagt mee kunnen nemen. Britse autoriteiten op Cyp:a! hebben donderdag een uitgaan-' verbod in Nicosia afgekondie- nadat Grieks-Cyprische scholio ren anti-Britse betogingen vVJ ren begonnen. Twee Britse soldaten zijn dot- derdag zwaar gewond bij ef anslag op een tankauto n'-'j drinkwater in het noordoost- lijke deel van Cyprus. (Advertentie' I Produktschap voo Vlees discussi uitvoerig over de I T ijilens de wocnsda 11 recht gehouden van het Produktecha vu Vlees is uitvoer sieerd over de bacor liet aantrekken van markt zag het Produl genoodzaakt woensdï prijs voor bacon var stellen van 2,28 op Voor wat de schaf treft deelde de voorz Produktschap, de Veer, mede, dat een Frankrijk is get rotte op compensatiebas schapen naar Franl w orden geëxporteer Ook België trek schapen aan. Een België, om weer hef te importeren schapi sen werd door hei I als onredelijk gekw Zonder enige res door Nederland r koeien uit België g Zo bedroeg de afgelc import uit België 1 vlees en 500 koeien. De heer De Veer in België ietwat mee lux-geest dient te d heffing op schapen wege kan laten. Heden overleed p ling, onze geliefde en Vader ARIE WIEKEI LEVERING, op de leeftijd v: jaar. D. E. LEVERINC rijn; ADRI en CONN Vlissingen, 2 okt. Paul Krugerstra; De teraardebest zal plaats vinde maandag 6 okt. a.. namiddags 2 uur, Paul Krugerstraat Voor de vele blijk medeleven betoond overlijden van onze de Man en Vader, PI ETER DE JOl betuigen wij onze lijke dank. Wed. M. DE JOP DE K en Ft Zaamslag, oktober N.V. Fa P. J. v. d. Voor 2 Neveda wikkels leuke fcorduurk aartjes K-L-M.WEF Verkrijgba; HULST: A. WILKI1 Hoflev

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2