l/tiw-KwU Antwoord van mr. Schürmann aan Ali bastroamidjojo De voortzetting van het prijsbeleid Verklaring van minister Luns ,U. BOVENAAN vlot gekleed idkoop! Kleine Advertentiën der. voeding rprodukt een koe SENIOR en JUNIOR gaan door VISSER-KOOLE AXEL Pracht handen flfflER- Gromyko wi! V. N.-debat over het Midden-Oosten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Rusland stelt ministers-conferentie over eventuele beëindiging van kernwapenproeven voor HET WEER ENIEKS VAKDIPLOMA at reeds 20 jaren lang met ipleidt. ;t enige Instituut dat van ersorganisaties uitgaat, ingt keurige schriftelijke stercollecties en 40 mon- lar zoekt de veiligste weg. r het Nederlandsch Insti- Van Kruideniers N.I.V.A. 1. Bilthoven, 1CKERT. Van 15 regels 1,-; iedere regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Te huur gevraagd: Gemeu bileerde kamer, zonder pen sion in Terneuzen. Brieven onder No. 739, Bureau van dit blad. Te koop: i.g.s.z. Kinderwa gen. Mauritsfort 33, Hoek. Gevraagd: een Naaister en Bontwerkster. Damesmode, huis VAN DER MEER, Ter- neuzen. GevraagdNette Werkster voor 1 hele of 2 halve da gen per week. DE ZEEUW, Tholensstr. 5, Terneuzen. Te koop: een 2-persoons Opklapledikant met om bouw en gordijnen. Adres, Oostkant 5, Terneuzen. WmmMWM/MmwM «Rondheid verteerbaarste 3f warmte en voor betere ties. Provita- roeivitamine. inline, bouw- 1 gebit. Yita- frisse huid. X. bron van n natuurpro- al dat room- En zie, de elijk: Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactte-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks VRIJDAG 3 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1490 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel mees 20 ct. Kleine advertientles bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau vari dit blad, 20 cent meer. In de algemene vergade ring van de Verenigde Na ties van donderdagmiddag heeft de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. h W. A. Schürmann. geant woord op de opmerkingen, die zijn Indonesische ambt genoot dr. Ali Sastroamid- jojo op 29 september over de betrekkingen tussen In donesië en Nederland heeft gemaakt. Mr. Schürmann concludeerde in zijn betoog, dat het naar het oordeel van de Indonesische ver tegenwoordiger bij de V. N. ken nelijk volkomen in de haak is als de Indonesische regering van een in Indonesië wonende Neder lander zijn huis, zijn meubilair, zijn kantoor, zijn boeken, zijn voorraden en alles wat met zijn zaken verband houdt, afneemt, doch dat als die Nederlander, na van alles wat hij bezat en van alle middelen van bestaan te zijn beroofd, het land dat hem op die manier heeft behandeld, verlaat, dit te laken is. Mr. Schürmann was zijn rede als volgt begonnen: „De geachte vertegenwoordi ger van Indonesië heeft aanstoot genomen aan het feit, dat de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken in zijn rede tij dens de algemene debatten de aandacht heeft gevestigd op enige, door de regering van de republiek Indonesië tegen Ne derland en Nederlandse onder danen genomen maatregelen. Mr. Luns verklaarde, dat deze maat regelen het onze landgenoten onmogelijk hadden gemaakt in Indonesië te blijven wonen en werken. Waar de heer Ali Sastroacnidjojo deze verklaring een „onrech Waardige aanval" en een „grove verdraaiing" van de door zijn land genomen stappen heeft genoemd, acht ik het mijn plicht hem te antwoorden". ,,In de eerste plaats", zo ver volgde de Nederlandse afgevaar digde, „wil ik er op wijzen, dat mijn Indonesische collega niet heeft ontkend, dat de door minis ter Luns genoemde maatregelen door de Indonesische regering zijn genomen. Hij erkende, dat Indonesië alle schulden aan en verplichtingen tegenover het Koninkrijk der Nederlanden heeft verloochend; dat het zaken, bedrijven grote en kleine en eigendommen van Nederlan ders in Indonesië in beslag heeft genomen en heeft overgenomen; en dat het geen schadevergoe ding aan de eigenaren heeft be taald en nog steeds niet bereid is zulks te doen". „Het zijn derhalve niet de fei ten, waarover verschil van me ning bestaat. Waar wij het niet over eens zijn, is de waardering van die feiten. In de rede van Nederland werden zij „onrecht matige daden" genoemd de vertegenwoordiger van Indone sië zeide dat zij „ten doel had den om de betrekkingen tussen Inonesië en Nederland op een nieuwe basis van gelijkheid en rechtvaardigheid te plaatsen". „Als deze maatregelen uit drukkingen van gelijkheid en rechtvaardigheid zijn, dan is dat wel een geheel nieuw soort ge lijkheid en rechtvaardigheid". „Er is nog slechts een ander punt, waarover ik enkele woor den zou willen zeggen. De heer Ali Sastroamidjojo heeft ver klaard, dat ,,de kern van het pro bleem is het nog steeds voort durende geschil over Westelijk Nieuw-Guinea" en inderdaad heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken verle den jaar gezegd dat als de Ver enigde Naties de Indonesische aanspraken op Nederlands Nw.- Guinea niet zouden erkennen, zijn land „andere maatregelen zou treffen welke de Nederland se belangen schade zouden kun nen berokkenen". De door Indo nesië genomen maatregelen, welke de Nederlandse delegatie onder uw aandacht heeft ge bracht, zouden volgens de Indo nesische premier, Djuanda, in elk geval zijn genomen. Andere Indonesische woordvoerders heb ben erkend, dat zij waren bedoeld om Nederland te dwingen Neder lands Nieuw-Guinea aan Indo nesië over te dragen". „Indien de lezing van premier Djuanda juist is", aldus mr. Schürmann verder, „dan is het vraagstuk Nederlands Nieuw- Guinea in dit verband niet ter zake doende. Als, aan de andere kant, de verklaring van mijn In donesische collega juist is, dan heeft Indonesië deze daden be gaan met 't vooropgezette voor nemen om Nederland te dwingen toe te stemmen in de overdracht van gebied in een geschil, dat In donesië geweigerd heeft te on derwerpen aan de rechtspraak van het internationale hof van justitie en waarin de algemene vergadering herhaaldelijk de In donesische argumenten en voor stellen heeft verworpen". „Het komt mij voor, dat de ge achte Indonesische afgevaardig de zijn zaak geen goed heeft ge daan door een dergelijke uitda ging van de Verenigde Naties, ter rechtvaardiging van het ge drag van zijn land", aldus mr. Schürmann tot besluit. Motie-Burger door Tweede Kamer verworpen In de avondvergadering van de Tweede Kamer van woensdag werd gestemd over de moties van de heren Romme en Burger. De motie-Romme (openbaar maken van adviezen) werd bij zitten en opstaan aangenomen. Tegen bleek alleen de C.H. te zijn. De motie-Burger inzake de staatkundige ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea werd verworpen met 77 tegen 45 stem men. die van de P. v. d. A. Vergadering permanente NAVO-raad over Cyprus uitgesteld De bijeenkomst die de perma nente NAVO-raad te Parijs van daag zou houden over de kwes- tie-Cyprus is tot maandag uitge steld, zo verneemt men uit be trouwbare bron. Men wil de drie betrokken lan den, Griekenland, Turkije en Groot-Brittannië nog wat meer respijt gunnen om tot een com promis te komen. Indonesische luchtmacht kreeg Russische bommen werpers voor opleiding Volgens een bericht van het persbureau Antara, heeft een es kader van de Indonesische lucht macht donderdag de beschikking gekregen over acht nieuwe, in Rusland gebouwde Ilyushin-Jet- bommenwerpers, bestemd voor opleidingsdoeleinden. De Indonesische luchtmacht beschikt reeds over een operatio neel eskader Mig-gevechtsvlieg tuigen en verscheidene Ilyushin- toestellen, die van Tsjecho-Slo- wakije werden gekocht. Gisteimiddag is te 's-Graven- hage een bespreking gehouden tussen de minister van Econo mische Zaken cn vertegenwoor digers van de centrale organisa ties van werkgevers en werkne mers uit industrie, ambacht en handel over de voortzetting van het prijsbeleid. De minister heeft in die be spreking medegedeeld, dat onder de huidige conjuncturele om standigheden de opwaartse druk op de prijzen vrijwel is verdwe nen. Onder handhaving van de doelstellingen van het prijsbe leid n.l. enerzijds in het alge meen geen stijgingen van prijzen of marges en anderzijds dalingen daar waar mogelijk kan der halve naar de mening van de minister worden overgegaan tot een zekere liberalisatie van het overheidsbeleid met betrekking tot de prijsvorming. MIJNRAMP IN ZUID-SLAVIE Minstens 30 mij'nwerkers kwamen om het leven Bjj een ontploffing in een kolenmijn in Oost-Servië zijn minstens 30 mijnwerkers om het leven gekomen, zo heeft de Zuid- slavisehe regering donderda/g meegedeeld. Het ongeluk is woensdagavond gebeurd in een mijn te Knazevac op circa 20 km van de Bulgaarse grens. Het lot van 17 mijnwerkers, die op een diepte van 600 meter ingesloten zijn, is nog steeds niet bekend. Woensdag ontplofte een elek trische transformator in een schacht waarna brand uitbrak. Het vuur grendelde de mijngang af waardoor de mijnwerkers niet meer konden ontsnappen. Uit Belgrado en andere plaat sen zijn artsen, brandweerlieden en hulpploegen naar de getroffen mijn gevlogen. Later werd bericht dat men donderdagmiddag er in geslaagd is het vuur te blussen. ONTPLOFFING OP VLIEGBASIS TWENTHE Militair ernstig gewond Do Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. heeft donderdag op een persconferentie in Washington een verklaring uitgegeven naar aanleiding van de besprekingen die hij de afgelopen dagen in de Amerikaanse hoofdstad o.a. met zijn Amerikaanse collega, Dulles, heeft gevoerd. In de korte verklaring, waar mee minister Dulles zijn instem ming heeft betuigd.' zegt mr. Luns, dat de „Ver. Staten ge trouw de beginselen zullen steu nen waarop de orde en vrede in de wereld rusten". Een van deze beginselen is, dat geen wapen geweld mag worden gebruikt voor gebiedsuitbreiding en mi nister Luns voegde hieraan toe, dat dit beginsel even belangrijk is voor Nederlands Nieuw-Gui nea ais voor de nationalistische eilandjes Quemoy en Matsoe. Minister Luns achtte het niet uitgesloten, dat hij half oktober, na zijn bezoek aan de Antillen, in Washington zal terugkeren voor verdere besprekingen met minister Dulles. Over de crisis in het Verre Oosten zei mr. Luns, dat volgens hem de standpunten van Neder land en Amerika parallel lopen. Hij meende dat de Amerikaanse regering een plooibare houding aannam waardoor een overeen stemming mogelijk moet zijn Wij hebben voorts gesproken over de Indonesische kwestie en de verschillende aspecten ervan die de Nederlanders hoofdpijn bezorgen, aldus de Nederlandse minister. De Ver. Staten hebben naar hij zei hun afkeuring van december over het inbeslag- nemen van Nederlandse eigen dommen door Indonesië her haald. Minister Luns zei voorts dat hij ook over de Amerikaanse wapenlevereanties aan Indonesië had gesproken en oo de vraag of hij tevreden was over het resul taat van dit gesprek zei hij: „Ik ben niet ontevreden". Hij haalde de verklaring van dr. W. Drees aan, dat een land dat wapens aan Indonesië levert, moreel ver plicht is te verzekeren dat die wapens niet voor agressieve doe len worden gebruikt. Minister Luns antwoordde be vestigend op de vraag, of hij dit standpunt in Washington had uit eengezet. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij geen meningsver schil hierover onder de Ameri kaanse autoriteiten had aange troffen. Gloednieuwe collecties Costuums - Demi's - Autocoats Regenjassen - Shawls - Dassen Dit houdt in, dat in alle sec toren waarin de concurrentie bevredigend werkt het vooraf gaand overleg met het ministerie over voorgenomen prijsverhogin gen niet langer noodzakelijk is. Het toezicht op de prijsbeweging ter bewaking van de genoemde doelstellingen blijft onverzwakt gehandhaafd. Maximum-prijs- voorschriften blijven derhalve mogelijk. Dit prijsbeleid blijft inhouden, dat verlagingen in de prijzen van grond- en hulpstoffen onverwijld in de eindprijzen worden door gegeven, terwijl alleen kosten stijgingen van externe aard, zo als bijv. prijsstijging van grond en hulpstoffen in de prijzen kun nen worden doorberekend. Loon kostenstijgingen die in het ver leden op grond van de bestaande afspraken niet konden worden doorberekend, komen daarvoor thans uiteraard evenmin in aan merking. In die sectoren waar de prijs vorming onder invloed staat van concurrentiebeperkingen zal een verscherpt kartelbeleid worden gevoerd. Nagegaan wordt in welke sectoren op grond van deze overwegingen het gebruike lijke vooroverleg met het depar tement gehandhaafd dient te blij ven. Mede in dit verband is het noodzakelijk te achten, dat ten aanzien van een aantal artikelen van primair levensbelang, zoals brood, melk en melkprodukten, vlees en vaste en vloeibare brand stoffen, vooroverleg met het mi nisterie dient te blijven geschie den met betrekking tot even tuele prijsverhogingen. Bij de organisaties van werk nemers en werkgevers werden begrip en instemming gevonden voor dit door de minister uitge stippelde prijsbeleid. Voor zover nodig werd aan dit beleid mede werking toegezegd. Daarbij werd enerzijds tot uitdrukking ge bracht, dat de medewerking aan het prijsbeleid afhankelijk is van de loonontwikkeling, anderzijds dat een doorbreking van de rust in de prijzen niet zonder gevol gen zal kunnen blijven voor de lonen. Uen nimmer ruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doet Minister Subandrio ontvangt Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban drio, heeft meegedeeld, zaterdag a.s. de Nederlandse diplomatie ke vertegenwooridiger in Dja karta, de heer Hasselman, te zullen ontvangen. Naar in gezaghebbende krin gen verluidt, zal de heer Hassel man bij die gelegenheid de ar restatie van de directeur van de Nationale Handelsbank, de heer C. Schütte, ter sprake brengen. Deze arrestatie heeft in de klei ne Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad grote beroering gewekt. JAPAN ANTWOORDT RUSLAND Amerikanen niet schuldig aan agressie jegens China Japan heeft de Sowjet-Unie in een nota meegedeeld, dat de Amerikanen zich niet aan agres sie jegens China schuldig ma ken, aangezien de Chinezen met schieten zijn begonnen. De Sowjet-Unie had Japan en kele weken geleden verzocht niet mede te werken aan de „Ameri kaanse agressie jegens China", die de wereldvrede in gevaar zou brengen. Donderdagmiddag heeft zich op de vliegbasis Twenthe een ontploffing voorgedaan, waarbij een militair ernstig gewond is geraakt, zo deelt de luchtmacht- voorlichtingsdienst ons mede. Tijdens het leegzuigen van een brandstoftank van een Hawker „Hunter" door een tankauto, is een der slangen losgeschoten en tegen de grond geslagen. Een hierdoor ontstane vonk heeft 'n ontploffing, gevolgd door brand, veroorzaakt. Een militair, die zicjh in de onmiddellijke nabij heid bevond, raakte ernstig ge wond, hij is naar een ziekenhuis in Enschedé vervoerd. De brand is door het basispersoneel ge blust. De ernstig gewonde is de 40- jange sergeant-majoor S. Hee- ringa uit Leeuwarden. Tass over Eisenhowers verklaring Het Russische persbureau Tass zegt dat uit de verklaring die president Eisenhower op zijn persconferentie heeft afgelegd, blijkt dat de Ver. Staten nog steeds trachten communistisch- China hun bestandsvoorstel op te dringen met het doel de be zetting van Formosa en de rege- ring-Tsiang. Kai SJei: te hand haven. Over Dulles' verklaring van dinsdag merkte radio-Moskou op dal deze verklaring een poging is om communistisch-China voor waarden op te leggen die neerko men op erkenning van het recht van de Ver. Staten om zich te mengen in een binnenlandse aan gelegenheid de bevrijding van Formosa van communistisch- China. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft donderdag, bij de voortzetting der algemene be schouwingen in de assemblee der Verenigde Naties verklaard dat het standpunt van Groot Brittannië en (1e Verenigde Sta ten met betrekking tot het terug trekken hunner troepen uit resp. Jordanië en Libanon en het door secretaris-generaal Hammars- kjoeld ingediende rapport over zijn bevindingen in het Midden- Oosten ais een afzonderlijk agen dapunt door de algemene verga dering wordt behandeld". Gromyko stelde dat de Britse regering in haar jongste verkla ring over de voorgenomen te rugtrekking der Britse troepen uit Jordanië volmaakt onwillig is geweest een datum te noemen, waarop de laatste Britse troepen vertrokken moeten zijn". Hij meende dat daarom de vol tooiing dezer terugtrekking een „in de lucht hangend feit" is. De Sowjet-minister .wees er verder op dat in de jongste Brit se verklaring niet was gezegd of de mededeling in een één dag oudere verklaring, dat aan be paalde politieke voorwaarden moest zijn voldaan, voordat de terugtrekking der Engelse troe pen haar beslag kon krijgen, al dan niet van kracht was geble ven. Zijn opmerking had betrekking op een korte, aan Hammars- kjoelds verslag gehechte nota, waarin werd gezegd dat Groot- Brittannië zijn troepen zou te rugtrekken op voorwaarde, dat er politieke stabiliteit in Jorda nië zou heersen. „Men kan zich afvragen", al dus Gromyko, „waarom de Brit se regering dergelijke vage en ontwijkende verklaringen aflegt, wanneer het haar ernst is in de naaste toekomst haar troepen uit Jordanië terug te trekken en een einde te maken aan de ver- tragingspolitiek, waarvan zij zich tot nu toe heeft bediend. Men zou zeggen dat er voor dergelijke verklaringen geen re den bestaat, indien de Britse re gering van goede voornemens is bezield voor zover het moge lijk is hiervan te spreken bij een land, dat juist agressie jegens een andere staat heeft begaan. Het komt ons echter voor. dat het geen toeval is, dat de Britse regering zich op dergelijke vage wijze heeft uitgedrukt en dat zij erop uit is de terugtrekking van haar troepen verder te vertra gen, of althans poogt dit te doen" aldus de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. SPAARCIJFERS RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank is in september ruim 12 min gulden meer ingelegd dan opgenomen. De stijgende tendentie in de be sparingen hij de Rijkspostspaar bank zette zich ook in september voort. De vermindering in vergelij king met augustus, toen bijna 20 min gulden werd gespaard, is slechts een seizoenverschijnsel. De besparingen bij de Rijks postspaarbank zijn in augustus altijd hoger dan in september. Auto op onbewaakte overweg door trein gegrepen De trein, die gisteravond om 19.38 uit Gouda is vertrokken in de richting Utrecht, heeft op e?n onbewaakte overweg tussen Gou da en Oudewater (Hekendorp) een personenauto geramd. Het ongeluk is onder Reewijk agebeurd. Een fonkelnieuwe per sonenauto is daar gegrepen door de exprestrein GoudaNijmegen. De enige inzittende, de 40-jarige manufacturier A. van Waay uit Zoetermeer, werd hierbij op slag gedood. De auto werd ruim an derhalve kilometer door de trein meegesleurd en vernield. De treinreizigers bleven allen onge deerd op een dame na, die zeer licht werd oewond, doch geen be handeling behoefde. De automobilist had even te voren een medepassagiere in Reewijk afgezet. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Het zicht aan de spoorbaan was zeer goed. Eerst na twee uur kon de trein, waarvan de bestuurderscabine zwaar werd beschadigd, naar Gouda worden teruggesleept. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Zonnige perioden Zonnige perioden en slechts en kele verspreide buien, voorname lijk in de kustprovincies. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 4 OKTOBER Breskeris Terneuzen Hansweert Walsoorden De Russische regering heeft, zo blijkt uit een bericht van Tass, de Britse en Amerikaanse rege ringen in een nota voorgesteld de besprekingen die de drie lan den op 31 oktober aanstaande te Genève over een staken der proefnemingen met kernwapens zullen beginnen, door de minis ters van Buitenlandse Zaken te laten voeren. In de Sowjetnota's wordt ver klaard dat een onverwijlde en al gemene stopzetting der proef nemingen met kernwapens een vraagstuk is, dat zonder uitstel moet worden opgelost, daar het van invloed is op vitale belangen van het gehele mensdom. De Sowjetregering hoopt daar om dat de partijen ter conferen tie alles in het werk zullen stel len om tot overeenstemming te komen en dat zij zo spoedig mo- geliik ean akkoord zullen sluiten, aldus de nota's. De Britse en de Amerikaanse regering hebben 22 aug. jl. ver klaard bereid te zijn de proef nemingen met kernwapens voor een jaar te staken en wel te be ginnen vanaf de openingsdatum der komende Geneefse bespre kingen hierover, mits de Sowjet- Unie niet tot hervatting der proe ven zou overgaan. Daarop heeft de Sowjet-Rus- sisehe premier Chroesjtsjef 30 aug. jl. gezegd dat de Sowjet- Unie zich ontslagen achtte van haar in maart 1958 vrijwillig aanvaarde verplichting om de proefnemingen te staken, omdat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië na die datum nog proeven met kernwapens hadden genomen. En dinsdagavond is uit Was hington gemeld dat geleerden die deel uitmaken van de Ameri kaanse commissie voor de kern energie hebben medegedeeld, dat de Sowjet-Unie kortgeleden twee kernwapens van „matige tot gro te ontploffingskracht" heeft be- v.m. n.m. 5.12 5.32 5.47 6.07 6.27 6.47 6.37 6.57 ZON MAAN op onder op onder Okt. 2 6.41 18.17 20.27 11.12 3 6.43 18.15 21.08 12.09 4 6.44 18.13 21.56 13.01 5 6.46 18.10 22.52 13.49 6 6.48 18.08 23.54 14.31 7 6.49 18.06 15.08 ZONNIGE PERIODEN Donderdagavond was ten zuid westen van Ierland een depres sie aanwezig. Het bijbehorende frontensysteem bereikte in het begin van de avond, vergezeld van regen, het zuidwesten van ons land. De regenhoeveelheden bedroegen op de meeste plaat sen een paar millimeters. Dit front zal vandaag ons land ge passeerd zijn. Het wordt ge volgd door een rug van hoge- druk, die ons vandaag zonnige perioden zal brengen. Er zullen slechts enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovin cies, voorkomen. De zuidwestelijke wind zal matig tot krachtig zijn, terwijl in de temperaturen weinig ver andering zal komen. proefd, waarmede zij dus haar' stakingsbekendmaking van maart jl. teniet heeft gedaan. „Reuter" meidt uit Washing ton dat gewoonlijk welingelichte kringen aldaar het onwaar schijnlijk achten, dat de Ameri kaanse regering zal instemmen met het Russische voorstel, om de ministers Van Buitenlandse Zaken der „grote drie" over een stopzetten der proefnemingen met kernwapens te doen beraad slagen. In welingelichte kringen te Londen verwacht men dat Enge land ermee zal instemmen de be sprekingen op het niveau der mi nisters van Buitenlandse Zaken te houden, maar men wijst erop, dat naar Britse opvatting over de duur van de staking der proe ven op de conferentie zelf moet ivorden gesproken. De Sowjet-Unie is van mening, dat de conferentie de kwestie van de permanente staking dei- proeven tot onderwerp moet heb ben. Volgens Reuters correspondent te Moskou wijst het voorstel voor een ministersconferentie erop, dat de Sowjet-Unie bij gebrek aan overeenstemming over een topconferentie erop uit is de ministers van Buitenlandse Za ken op afzonderlijke vergaderin gen te laten spreken over de on derwerpen die tezamen de agen da van een topconferentie zou den hebben gevormd. De V. S. hadden overleg tus sen diplomatieke vertegenwoor digers voorgesteld. RUSSISCHE KERNPROEVEN HERVAT Het officiële Sowjet-persbu- reau Tass maakte donderdag avond bekend, dat de Sowjet- Unie de kernproeven heeft her vat omdat de Westelijke mogend heden hun proeven niet ge staakt hebben. Het Westen heeft niet de herhaaldelijke ver zoeken van de Sowjet-regering om de proeven te staken, inge willigd, aldus deze bekendma king. Weer Russische kern proeven In de Sowjet-Unie zijn weer 2 kernwapens van „matige groot te" tot ontploffing gebracht, zo is donderdag in YVashington be kendgemaakt. Evenais de twee ontploffingen die dinsdag werden gesignaleerd zijn deze explosies ergens boven de Poolcirkel teweegebracht, al dus een bekendmaking van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1