Dr. Drees over Nieuw-Guinea Terugtrekking van de Britse troepen uit Jordanië begint op 22 oktober Eisenhower over het Verre Oosten Vier doden bij botsing tussen trein en bus HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ahmad Sjoekeiri wil bemiddeling van Hammarskjoeld kwestie-Algerië in de Overstromingen in Frankrijk Drie ministers beantwoorden brief van de S. E. R. over prijzensubsidies DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1489 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD NIEUWE MAATREGELEN TEGEN ALGERIJNSE OPSTANDELINGEN IN FRANKRIJK Verslag van V. N.-waarnemers GEEN GEVALLEN VAN CLANDESTIENE WAPENZENDINGEN VANUIT SYRIË Marokko en Tunesië lid van de Arabische Liga Algemene vergadering der Ver. Naties KOEWEIT Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactle-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ura Voor het maandagnummer: Zaterdags 1# usr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Nederlandse regering zou niet zoveel bezwaar zien in een ti u.stsehapsovereenkomst met de V. N. over Nieuw-Guinea. Een andere kwestie is, dat Indonesië ,ieh hiertegen krachtig zou ver- tten, omdat dit een sanetione- >ig zou inhouden van de stel- :g, dat Nieuw-Guinea niet tot i Jonesië behoort. Het is zeker, t een meerderheid van twee- rde in de algemene vergade- mg van de V. N. voor deze ge- .chte niet kan worden behaald." Dit heeft minister-president Drees bij de politieke beraad slagingen in de Tweede Kamer verklaard. Dr. Drees zei dit naar aanleiding van de motie, die de socialistische fractieleider mr. Burger dinsdag over Nieuw-Gui nea had ingediend. De minister president zeide het uitermate bezwaarlijk te achten de inzichten van bevriende mo gendheden te vragen over de be stuursvorm in Nieuw-Guinea, zo als in de motie wordt verzocht. Er zijn landen, die met Indone sië in de V. N. meestemmen, om- Gisteravond om ongeveer twee minuten over zes heeft de snel trein ZwolleAmersfoort in vol le vaart een op een onbewaakte overweg te Wezep staande auto bus gegrepen. Twee inzittenden van de autobus kwamen onmid dellijk om het leven, vier werden zwaar gewond. Twee van de ge wonden overleden kort na het on geluk. In verband met werkzaamhe den aan de stationsweg te Wezep was het verkeer kort voor het on geluk gebeurde omgelegd. Het werd geleid over een wegje dat de Prinses Margrietlaan ver bindt met de buurtschap Klein- Engeland. In dit wegje bevindt zich. even tan westen van het station Wezep, een onbewaakte overweg. Omstreeks zes uur na derde een autobus van de Veluw- se Autodienst N.V. met 46 passa giers, op weg van Heerde naar Kampen, de overweg. Het uit zicht naar rechts, de kant van het station Wezep, is ter plaatse slecht en bovendien maken de rails naar die kant, ongeveer 150 meter van de overweg, een bocht. Terwijl de autobus de overweg opreed riep een der passagiers: „Er komt een trein aan, spring er uit!" Ook een militair van de in Wezep gelegerde troepen die zich in de bus bevond, riep de passa giers toe. dat zij onmiddellijk de bus moesten verlaten. Vermoed wordt, dat de chauf feur van de bus door de schrik te veel gas heeft gegeven, waardoor de motor alsloeg. Wonderlijk genoeg ontstond er geen paniek in de bus. Haastig verlieten verscheidene mensen het voertuig door de dubbele uitgang, die zich rechts in het midden bevindt. Terwijl z'j daarmee bezig wa ren, kwam de trein met een vaart van ongeveer honderd kilometer door de bocht. Zes inzittenden za gen geen kans meer de bus te verlaten. Met een klap, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, werd het voertuig, dat met de achterwielen nog net vóór de rails stond, in de flank ter hoogte van de uitgang gegrepen. De gevolgen waren verschrik kelijk. Met enorme kracht drong de zware locomotief in de auto bus, die hoog werd opgeworpen. Door een zware stofwolk snelde de trein, waarvan de machinist uit aile macht remde, met de bus voor tegen de locomotief ge drukt, voort. Ongeveer 50 meter van de overweg werd het voor stuk van de bus verbrijzeld tus sen een portaal van de bovenlei ding en de trein. Het portaal werd met fundering en al uit de grond gerukt en bleef enkele me ters verder liggen. Ongeveer 20 meter verder kwam een totaal vernielde en samengedrukt voor stuk van de autobus terecht. On geveer 400 meter van de plaats van de botsing kwam de trein tenslotte tot stilstand. Het ach terste gedeelte van de bus hing toen nog voor tegen de locomo tief. Langs de rails, ter hoogte van het vernielde portaal, lagen de doden en gewonden verspreid. Overal waren wrakstukken van de bus heengeslingerd, De militair, die de buspassa giers had toegeroepen, dat zij de bus moesten verlaten, rende onmiddellijk naar de in de na bijheid staande Margrietkazerne, waar hij alarm sloeg. Het was toen tien minuten over zes. Enkele minuten later reeds rukte de militaire geneeskundige dienst uit naar de plaats van de ramp. De slachtoffers werden in allerijl naar ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. Ook de techni sche dienst van de 101e genie gevechtsgroep was spoedig ter plaatse met kraanwagens, snij branders en lichtaggregaten. Kort nadien verscheen ook een reddingsploeg van de Nederland se Spoorwegen te Zwolle. Het ongeluk speelde zich af voor de ogen van de ontzette bus passagiers, die te elf der ure aan de dood waren ontsnapt. De trein werd licht beschadigd. De inzit tenden van de treil hebben wel een schok gevoeld maar alles ging zó snel tn zij.* v.t/k, dat er onder de passagiers geen paniek uitbrak. Het treinverkeer op dit baan vak is volkomen gestagneerd. dat zij in algemeen verband niet anders menen te kunnen doen. Onder hen zijn er echter, die toe geven dat het zakelijk gezien niet ongunstig is voor de bevolking van Nieuw-Guinea, dat Neder land het gebied bestuurt. Moeten wij thans deze landen vragen, wat de Nederlandse regering aan de Kamer kan mededelen? al dus dr. Drees. Indonesië heeft het geschil over Nieuw Guinea aangewend als voorwendsel om de verplich tingen jegens Nederland opzij te schuiven. Spr. zeide het treffend te achten, dat Indonesië zelfs commerciële kredieten van Ne derland. verleend terwijl het ge schil over Nieuw-Guinea al liep, onbetaald laat. Indonesië is niet bij machte in zijn eigen gebied vrede, veilig heid en welvaart te verwezenlij ken. „Op dit moment kan ik niet zien, wat Nederland kan doen om da betrekkingen met Indonesië te verbeteren", aldus dr Drees. „Indien Nederland Nieuw-Guinea aan Indonesië zou overdragen, zou er wellicht een tijdelijke ver andering komen. Zakelijk zou er echter niets van betekenis ver anderen". Zakelijk gezien is het een Ne derlands belang van Nieuw-Gui nea af te zien. Het kost geld en moeite en brengt risico's mee en waarom dat alles? Nederland zou zich kunnen terugtrekken, zoals Engeland uit Israël heeft gedaan, waardoor overigens geen vrede in dat gebied is bereikt, of het gebied kunnen overdragen aan Indonesië. Dit laatste zou tot een conflict met Australië kunnen leiden. Naast deze zakelijke over wegingen is er echter de Neder landse verantwoordelijkheid je gens de bevolking van Nieuw- Guinea. Het prijsgeven van Nieuw-Guinea zou betekenen het prijsgeven van de Westerse bui tenpost, waardoor de communis tische invloed zou komen tot aan de grens van. A ustraüsch Nieuw- Guinea. Sprekende over de mogelijkheid van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea zeide dr Drees, dat De Franse ministerraad heeft woensdag ingrijpende nieuwe maatregelen goedgekeurd ter on derdrukking van de activiteit van Algerijnse opstandelingen in Frankrijk. De ministerraad, die onder voorzitterschap van de president van de republiek, Coty, bijeen kwam, nam drie besluiten aan, die maandag a.s. na inwer kingtreding van de nieuwe grondwet v'an kracht zullen worden. Het eerste decreet bepaalt, dat mensen die direct of indirect steun verlenen aan de Algerijnss opstandelingen, voor een krijgs raad kunnen worden geleid. Het tweede decreet geeft de Franse autoriteiten ruime be voegdheden tot inhechtenis neming van en het opleggen van huisarrest aan personen, die er van worden verdacht de zaak van de opstandelingen te steu nen. Het derde decreet voorziet in een scherper toezicht op vuur wapens en mur.itie en in stren gere straffen voor degenen die zonder vergunning wapens dra gen. Voor een aantal wapens die men tot dusver zonder vergun ning mocht bezitten, wordt een vergunning vereist. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag bekendgemaakt, dat op 20 oktober een begin zal worden gemaakt met de terug trekking van de 3.000 Britse mi litairen in Jordanië. Deze terugtrekking zal, zo zei de koning in een rede tot het parlement, worden uitgevoerd in de tijd die nodig is voor het re gelen van het vervoer. Indonesië het ene moment verze kert alleen op vredelievende wij ze te werk te zullen gaan en dan weer de vorming van strijdkrach ten ter verovering van „West- lrian" aankondigt. De Nederlandse regering deelt niet het Amerikaanse optimisme, dat de communistische invloed in Indonesië door de wapenleveran ties kleiner zou worden. Wèl hou den Z'3 in, dat de V. S. meer de morele plicht li bben er op toe te zien. dat Indonesië inderdaad geen aanval op Nieuw-Gumea zal doen. Dr Brees hierbij op het Amerikaanse standpunt, dat de V. S. zich verzetten tegen elke uitbreiding van gebied door mid del van geweld. DEZELFDE TEMPERATUREN De luchtsoort die bij ons voor komt en waarin woensdag ma ximum temperaturen van 16 a 17 graden werden gemeten wordt begrensd door een front dat nu zover Duitsland is bin nengedrongen dat het weer in Nederland vrijwel niet meer kan beïnvloeden. Woensdag was dit nog wel het geval. Toen trok langs dit front waarachter zich boven Polen en Oost-Duitsland warme lucht met maxima tot 24 araden bevindt opnieuw een sto ring naar het noorden die in het grootste deel van Nederland weer regen bracht. Alleen in het zuidwesten bleef het droog. In- hij eraan, hoe hij als minister in luchtdrukverdeling, die in West- Eurpa al enige dagen lang ge kenmerkt werd door een depres sie boven Ierland, vrij belang rijke veranderingen. Deze de pressie vult nu tamelijk snel op en tegelijkertijd breidt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk over Frankrijk uit. In verband hiermee moet worden verwacht dat er vandaag zonnige perioden zullen voorkomen al zijn door de onstabiliteit van de lucht plaatselijk ook buien mogelijk. In de temperatuur komt niet veel verandering. President Eisenhower heeft woensdag op zijn w ekelijkse pers. coni eren tie (de eerste sedert vijf weken) gezegd, dat als er een bestand in het gebied van Que- moy tot stand zou komen, dit een goede gelegenheid zou zijn om in goede verstandhouding met de communisten in onderhandeling te treden. Eisenhower zag als voornaam ste kwestie het vermijden van wijken voor geweld en het mij den van zelf geweld te gebrui ken. De Amerikaanse regering is van mening, dat als zij niet ge trouw is aan dit beginsel, Ame rika op de lange duur hiervan zelf de gevolgen zal ondervinden. Wat de opmerking van Dulles betreft inzake de „dwaasheid" van de nationalistische Chinezen om een grote strijdmacht op de kusteilanden te houden, zei de president dat hij als soldaat al lange tijd van mening was dat dit inderdaad niet goed is. Maar hij wees erop dat Amerika wel vaker meningsverschillen met zijn bondgenoten over de gehele wereld had, soms sterke. Eisenhower herhaalde zijn vroegere standpunt dat er geen sussingspolitiek voor de crisis in de straat van Formosa moet wor den toegepast. Met enige emotie herinnerde Eisenhower aan de vooroorlogse verzoeningsreeords, beginnend met de Japanse aanval op Mant- sjoerije in 1931, Hitiers bezetting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Dezelfde temperaturen Plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. VRIJDAG 3 OKTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. -1.37 5.12 5.52 6.02 n.m. 4.55 5.30 6.10 6.20 ZON MAAN op onder op onder Okt. 2 6.41 18.17 20.27 11.12 3 6.43 18.15 21.08 12.09 4 6.44 18.13 21.56 13.01 5 6.46 18.10 22.52 13.49 van het Rijnland, Sudetenland, Oostenrijks „Anschlusz" en de overneming van Tsjecho-Slowa- kije. Toentertijd was de vraag: waar te stoppen voor een wereld brand uitbreekt? Waarom, aldus de president, zag de publieke mening dit niet? Op de opmerking van een ver slaggever dat sommigen in Dul les' uitlatingen van dinsdag een aanwijzing zien van een zwen king in Amerika's politiek naar verzoening, zei de president het zo niet te willen zien. Eisenhower zei dat de commu nisten het een burgeroorlog noe men, maar als dat zo is, waarom zou Rusland dan door Chroesjt- sjef verklaren dat het bereid is aan deze oorlog deel te nemen. Iedereen weet dat de kust eilanden niet van vitaal belang voor Formosa zijn, maar de na tionalisten betogen natuurlijk dat indien deze eilanden weggegeven worden Formosa aan een aanval bloot staat. Gevraagd of hij dacht dat communistisch China ooit tot de V. N. zal worden toe gelaten antwoordde de president dat men rekening moet houden met bepaalde geschiedkundige feiten. Zo staan de communis tische Chinezen nog steeds als aanvallers in Korea gebrand merkt, als invallers in Vietnam, als schenders van enkele bepa lingen der Indochinese wapen stilstand, door hun voortduren de training van Noord-Vietname- zenen als schenders van een overeenkomst met Amerika door hun weigering alle op het vaste land gevangen Amerikanen vrij te laten. DE RASSENINTEGRATIE. President Eisenhower heeft naar aanleiding van de uitspraak van het opperste gerechtshof in Washington van maandag, waar bij de uitspraak van 1954 werd bevestigd inzake de ongrondwet tigheid van rassenscheiding op openbare scholen, verklaard dat alle Amerikanen, zowel ambte naren als burgers, verplicht zijn zich aan de uitspraken van het hocgste gereehtsnof te houden. De president las een van te voren opgestelde verklaring voor, waarin hij zei dat het hol zich maandag opnieuw éénstem mig heeft uitgesproken voor ge lijke kansen voor iedereen op onderwijs op de openbare scho len. Als men deze uitspraak niet opvolgt, kan dat ernstige ge volgen voor liet gehele land heb ben, aldus Eisenhower. De Amerikanen zijn er altijd trots op geweest dat hun instel lingen gebaseerd zijn op het be ginsel van gelijke rechten. Wij mogen nooit vergeten, aldus de president, dat de rechten van ieder van ons afhangen van de eerbiediging van wettelijk vast gestelde rechten door iedereen. Wij moeten alle Amerikanen, wat ook hun huidskleur of geloof is, van hun grondwettige rechten en van de volledige wettelijke be scherming laten profiteren. Wij moeten trouw zijn aan onze con stitutionele idealen en voort blij ven gaan met het verwezen lijken ervan. De missie van V. N.-waarne mers in Libanon, die moeten wa ken tegen clandestiene wapen- zendingen vanuit Syrië, heeft haar vierde verslag aan de Vei ligheidsraad der Verenigde Na ties gezonden en daarin ver klaard dat geen gevallen van il legale infiltraties zijn ontdekt. En als er gevallen aan de aandacht van de V. N.-waarnemers ont snapt zijn, kunnen het slechts onbetekenende infiltraties zijn geweest, aldus het verslag. De missie omvat nu 214 man, verdeeld in 34 groepen, tegen 166 in 22 groepen in augustus, toen het derde verslag aan de Veilig heidsraad werd gezonden. De waarnemers groepen patrouille ren op alle grote wegen in het grensgebied van Libanon met Syrië en ook op vele kleinere wegen. De grondpatrouilles wor den aangevuld met vliegtuigpa trouilles in het grensgebied. De waarnemers zijn er in geslaagd het vertrouwen van de bevolking in de gebieden waar zij optreden, te winnen. Het gevolg hiervan is, dat zij van de bevolking in lichtingen krijgen die een doel matiger patrouilleren mogelijk maken, aldus het verslag. De omstandigheden waaronder de V. N.-waarnemers werken, zijn de laatste tijd verbeterd, doch de mannen staan nog steeds aan grote ontberingen en soms zelfs aanzienlijke gevaren bloot. Het verslag vraagt voorts om verdere j uitbreiding van het aantal waar nemers, teneinde het werk nog doeltreffender te maken. gis- De Britse regering heeft teren meegedeeld, dat de terug trekking van de troepen zal wor den voltooid nadat de noodzake lijke regeling van de overplaat sing van mensen, voorraden en uitrustingsstukken zal zijn ge troffen. In antwoord op de vraag of de terugtrekking twijfelachtig zou worden, indien aan de gestelde voorwaarden niet zou zijn vol daan, antwoordde 'n woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken: ,,Als aan de verzekeringen aan de secretaris generaal (van de Verenigde Na ties) niet wordt voldaan, ont staat er een toestand, die door Groot-Brittannië, Jordanië en de Verenigde Naties bestudeerd zal moeten worden". In Israe'ische diplomatieke kringen in Jeruzalem vreest men, dat na de terugtrekking der Britse troepen weer pogingen zullen worden gedaan om de po sitie van kening Hoessein te on dermijnen en Jordanië in de in vloedssfeer van de Verenigde Arabische Republiek te brengen. Men verwacht, dat Israël aan Engeland zal vragen met de troe pen ook al het zware militaire materieel uit Jordanië terug te trekken, om te verhinderen dat het later tegen Israël kan wor den gebruikt. Een Israëlische regerings woordvoerder deelde woensdag in Jeruzalem mede, dat een even tueel Brits verzoek om, door- tochtfaciliteiten in Israël tijdens het overbrengen van de Britse troepen zal worden ingewilligd. Koning Hoessein verklaarde voorts in zijn troonrede, dat de onrust die zich in de Arabische wereld had voorgedaan en die waarschijnlijk in de toekomst wel weer zal ontstaan, het ge volg is van optreden van het in ternationale communisme. Jordanië probeert op 't ögen- blik de middelen te vinden om versterking van het leger te kun nen bekostigen. Voorts streeft de regering er naar de bijzondere veiligheidsmaatregelen geleide lijk af te schaffen. De koning vertrouwde er op dat het Jordaanse leger in staat zal zijn de rust in het land te handhaven. Marokko en Tunesië zijn woens dag officieel lid geworden van de Arabische Liga. Zij waren reeds geassocieerd lid. Hun toetreding als volledig lid is woensdag door de raad van de Liga aanvaard. De Liga telt nu tien leden. De Marokkaanse afgezant in Cairo, El Toreissi. vroeg woens dag meteen om steun voor het Marokkaanse streven naar terug trekking van de buitenlandse troepen uit Marokko. Voorts zei hij dat Marokko er op staat dat de Sahara als Marokkaans gebied wordt beschouwd. Bij ernstige overstromingen in de zuidelijke dalen van de Ce- vennen (Zuid-Frankrijk) zijn 36 mensen om het leven gekomen. De overstromingen, de ernstig ste van deze eeuw, zijn het ge volg van zeer zware regenval in de afgelopen dagen. De fruit- en druivenoogst heeft zeer te lijden gehad, hele kudden schapen zijn verdronken en honderden wonin gen moesten worden ontruimd. De spoorlijn van Parijs naar Nimes is onderbroken door het instorten van een brug in de buurt van Nimes. De grote atoomfabriek van Marcoule is door het overstromingswater van de buitenwereld afgesloten. Veel slachtoffers zijn gevallen onder automobilisten, die met hun wagens in de dalen door het snel stijgende water werden verrast en meegesleurd. Zo is bij Bagnolssur-Seze een auto met twee vrouwen en drie kin deren verdwenen. Voorts wor den nog verscheidene automo bilisten, boeren en ook mannen van reddingsploegen en de brandweer vermist. In de stad Ales, die 40.000 in woners telt, moesten honderden huizen overhaast ontruimd wor den. Een brug die normaal zes meter boven het riviertje de Gardon uitsteekt, kwam geheel onder water te staan. Één der slachtoffers is een jongetje, dat verbrand is toen het huis waarin hij zich bevond in brand vloog door kortsluiting „Wij moeten niet alleen over een sterk beroepsleger beschik ken, maar ook het aantal dienst plichtigen vermeerderen", zo heeft president Mao Tss Toeng in een vraaggesprek met het -com munistische persbureau „Nieuw China" verklaard. Hij achtte dit nodig met het oog op de toe stand in de Straat van Formosa. nadat een lichtmast tegen de gevel was gevallen. Aan de oever van de Gardon moesten boeren die op hun vel den aan het werk waren, mach teloos toezien toen één van hen met ziin trekker door het water werd meegesleurd. Op sommige plaatsen begon het overstromingswater woens dagmiddag terug te lopen. Men verwacht, dat het peil van de Rhone als gevolg hiervan tot 5 meter zal stijgen. Veel verbin dingen in de rampgebieden zijn verbroken. De afgevaardigde van Saoetli- Arabië, Ahmad Sjoekeiri, lieeft woensdag in de algemene ver gadering der Verenigde Naties bemiddeling van secretaris-gene raal Hammarskjoeld voorgesteld ter oplossing van de kwestie Algerië. Sjoekeiri veroordeelde het re ferendum in Algerië en eiste, dat Frankrijk zich uit Algerië zal terugtrekken. „Wij zijn be reid een. referendum onder de auspiciën van de Verenigde Na ties te aanvaarden", zo voegde hij eraan toe. Ingeval Frankrijk niet naar rede wilde luisteren zouden tal rijke landen Algerië alle moge lijke bijstand verlenen. Derge lijke hulp achtte Sjoekeiri mo gelijk omdar een Algerijnse re gering was gevormd die een staat van oorlog met Algerije had vastgesteld. Vervolgens beschuldigde de Arabische afgevaardigde Enge land van voortdurende agressie aan de rard van het Arabische schiereiland, T.a.v. de Palestijnse kwestie stelde hij het volgende voor; 1. Herstel van de geografische eenheid van Palestina als deel van het Arabische vaderland. 2. Repatriëring van de Arabi sche vluchtelingen naar hun De ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken en Volksge zondheid en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid hebben, in ant woord op de brief van de Sociaal-Economische Raad met betrekking tot het gevraagde advies over de prijzensubsidies megedeeld, dat zij zich er bij voorbaat van bewust geweest zijn en dus ook gaarne aanvaarden, dat een verantwoord advies over de door de ministers aan de Raad voorgelegde vraagstukken niet gegeven zou kunnen worden, los van een „beschouwing over het sociaal-economische beleid vrijwel in zijn geheel". De ministers schrijven er geen tot de afschaffing van het con- bezwaar tegen te hebben, als in sumentensubsidie op melk en het advies van de S. E. R. een een tijdelijke toeslag op de kin- „meer volledig oordeel wordt uit- derbijslag. gesproken over beleidsmaatre- De regering heeft zich wel ge- gelen, welke de sociaal-econcmi- realiseerd, dat het uitbrengen sche situatie op dit ogenblik en van een verantwoord advies over in de naaste toekomst vragen".de verschillende aan de orde ge- De regering zou het ten zeerste j stelde vraagstukken enige tijd op prijs stellen, zo schrijven de j zal vergen, hetgeen in het bij ministers, als de Raad er in zou zonder geldt voor de inpassing slagen vóór 1 december a.s. een van een verdere verhoging der interim-advies te geven, dat zich huren in het totaal der sociaal- eventueel zou kunnen beperken economische mogelijkheden. woonsteden in Palestina en re patriëring van de Joodse immi granten naar hun landen van herkomst. 3. Vorming van een democrati sche Palestijnse staat waar Mo hammedanen, Christen en Joden gelijke rechten genieten. 4. Algemene demilitarisatie van het land, gewaarborgd door de Verenigde Naties. 5. Benoeming van een vertegen woordiger van de V. N. die rap port uitbrengt aan de algemene vergadering over de vrije toe gang tot de heilige plaatsen en hun bescherming. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Pierre Wigny, deed het voorstel, de eilanden voor de Chinese kust te demili tariseren en onder bescherming van de Verenigde Naties te stel len. Hij zei. dat deze eilanden geen strategische waarde had den, noch voor de ene partij noch voor de andere. Het zou ontoe laatbaar zijn. als de Chinese bur geroorlog in een wereldoorlog ontaardde. De Belgische minister steunde het voorstel aangaande het stop zetten van proefnemingen met kernwapens, daar het tenminste tot geruststelling der wereldbe volking zou bijdragen en zou aantonen, dat de Verenigde Na ties doeltreffend kunnen zijn. Met betrekking tot het Mid den-Oosten zei de Belgische woordvoerder, dat het beginsel van niet-inmenging gehuldigd dient te worden. Verder waren investeringen nodig om de wel vaart van dat deel van de we- rel te verzekeren. Ten aanzien van Duitsland zei Wigny, dat alleen algemene en vrije verkiezingen de Verenigde Naties een bruikbare aanwijzing voor een juiste oplossing van het vraagstuk der hereniging zouden kunnen geven. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft woensdag in Lon den verklaard, dat uit een onder zoek in regeringskringen in Koe weit is gebleken, dat recente be richten over aansluiting van Koe weit bij de Arabische Liga „ge heel ongegrond" zijn. Deze week had een woordvoer der van de liga in Cairo ver klaard dat Koeweit had ge vraagd lid te mogen worden. Dit was de vorige week in Cairo ook verklaard door sjeik Abdoel- lah El Sabah, de plaatsvervan gende heerser van Koeweit. Koeweit, dat meer dan de helft van de olie levert die En geland nodig heeft, is een Brits protectoraat met een onafhanke lijke regering.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1