Tweede Kamer hervat haar werkzaamheden Dulles over het Verre Oosten Amerika en Engeland beginnen in October met terugtrekking van troepen uit Midden-Oosten Russen hervatten kernwapen-proeven Weeroverzicht Algemene politieke beschouwingen EERSTE BLAD Conferentie over Nigeria WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N£ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 1 OKTOBER 1958 12e Jaargang Nr 1488 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit blad, 20 cent meer. De Tweede Kanier heeft diiis- gmiddag een aanvang ge haakt met de algemene politieke eraadslagingen over de rijks begroting voor het dienstjaar 1959. Aan de regeringstafel hadden twaalf ministers en staatssecre tarissen plaats genomen. De tri bunes waren geheel gevu'.d. De beraadslagingen werden geopend door de heer Oud (VVD), die begon met een be- sfchouwing over de staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Het opmerkelijke daarvan was z.i. de vooruitgang van zijn partij. De heer Oud betoogde, dat de jongeren in het socialisme niet het rechte vertrouwen meer heb ben. Het poogt de honger van vandaag te stillen met de maal tijd van gisteren. De jeugd ver trouwt niet meer in het wenken de perspectief van het socialis me. Hij gaat in op een artikel van de heer Hazenbosch, die daarin te kennen gaf, dat de liberalen het zwakke niet kunnen bescher men, omdat zij niet staan op de bodem van de Schrift. In" de praktische politiek komt het echter aan op de liefde tot de naaste, op het zich verantwoor delijk weten voor de medemens. Spr. meent, dat gezocht moet worden naar een nieuwe vrij heid, waarin gerealiseerd kan worden de zelfstandige verant woordelijkheid van mensen en groepen. Het oplossen van het vraag stuk der individuele bezitsvor ming in samenwerking met de v. d. A. is even onmogelijk als het bevorderen der geheelont houding in samenwerking met Lucas Bols, aldus spr. Hij verklaart te hebben willen medewerken aan regelingen voor ouden van dagen. Ten aanzien van de kinderbij slag is zijn standpunt anders. Z.1. wordt hier tekort gedaan aan de eigen verantwoordelijk heid. De heer Oud meent dat het onderling vertrouwen ontbreekt tussen de groepen, waarop het kabinet steunt. Dat is van grote betekenis, maar het kabinet ver bindt er geen politieke gevolgen aan. Het is maar een zwak ge timmerte. Als men er één plank uithaalt, stort het ineen. Men heeft niet de moed een minister het vertrouwen op te zeggen. Hij brengt in dit verband ter sprake het geval Staf-Kranenburg. Toen de Tweede Kamer niets «leed, moest de Eerste Kamer in grijpen, maar zij ging niet verder dan «1e staatssecretaris. Be Troonrede heeft een zeer slechte pers gehad. Het is de verklaring van een radeloze re gering, culminerend in het sub sidiebeleid. In 1933 klonken door deze Kamer de woorden van de A. R- leider, de heer Schouten: „Rege ring, regeer"! Nu zeggen de anti-revolutionairen; ..Regering, regeer niet. ga naar de S. E. R." Het vertrouwen in de brede- basis-politiek is verdwenen. De heer Romme aan het woord De heer Romme (KVP) zegt, dat hij de laatste tijd te veel leest over matheid der regering, over radeloosheid, over abdice ren. Dat doet hem on-Neder- lands aan; het heeft een wat te zuidelijke inslag. In plaats van een radeloos beeld geeft de Troonrede meer het beeld van om raad vragen der regering. Spr. verheugt zich over «1e klare taal over Indonesië. Zijn fractie zal zich tegen duidelijk onrecht van Indonesische zijde keren. Een moeilijk verteerbaar brok is voor spreker de wapen- leverantie der Verenigde Staten aan Indonesië. Hij is er over ver heugd, dat het Nederlands- Australisch optreden heeft kun nen voorkomen, dat het Verenigd Koninkrijk een dergelijk brok zou gaan opleveren. Het lijkt spr. uit werkgclegen- heidsoogpunt juist, dat de rege ring een einde heeft gemaakt aan haar weifeling en tot herin voering van de investeringsaftrek heeft besloten. Een belangrijke beleidsbeslis sing is die ten aanzien van de bouw van 80.000 woningen. De heer Romme zegt dat de kinderbijslagverzekering wel zeer stiefmoederlijk in de begro ting is bedeeld. Deze verzekering, ook voor de kleine zelfstan digen, ziet hij als een noodzake lijkheid om de zelfverantwoorde lijkheid te kunnen dragen. Hij vraagt de toezegging dat die verzekering in deze zittings periode tot stand zal worden ge bracht. Ingaande op de opbouw van het parlement verklaart de heer Romme, dat het plan door de heer Oud in „Elsevier" ontwik keld, aantrekkelijke kanten heeft. Die aantrekkelijkheid is vooral gelegen in de inschakeling van het georganiseerde maat schappelijke leven. De zwarte zijde van het voorstel-Oud is z.i. dat het een begin zou zijn van de uitwerking van het individuele element. Spr. vraagt inlichtingen naar aanleiding van een bericht in „Het Parool", volgens hetwelk een ambtenaar van het departe ment van Oorlog geheime ge gevens zou hebben gepubliceerd in verband met de houding van minister Staf bij de kabinetsfor matie. De Zeeuwse veren Spr. verklaart uitermate on aangenaam te zijn getroffen door het verloop van zaken na de moties-VV'esterhout en Van der Heuvel inzake de tarieven voor de Zeeuwse veren. Uit de pers heeft hij moeten vernemen, dat de regering deze naast zich heeft neergelegd. Als hinderlijk ervaart spr. de houding, dat bij de regering zwaarder weegt een bedrag van anderhalf miljoen gulden dan de opvatting dei- Kamer, zoals die bleek uit de motie. Er zijn nu besprekingen gaan de met Ged. Staten van Zeeland, maar in handhaving van deze on nationale barrière tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland kan sprekers fractie niet verder berusten. De internationale bewapening Nieuw-Guinea De heer Burger (Arb.) de in ternationale toestand aanroeren de zegt o.a. dat de regering een internationale controleregeling voor de bewapening zoveel mo gelijk behoort te bevorderen. Vervolgens spreekt hij over Nieuw-Guinea, waarbij hij vraagt hoe men gekomen is tot de be noeming van de huidige gouver neur, te wiens aanzien hij spreekt van dilettantisme. Spr. betoogt, dat Indonesië velen dupeert, ook degenen, die op anti-koloniaal standpunt heb ben gestaan. De agitatie met be trekking tot Nieuw-Guinea is meer van emotionele dan van staatkundige aard. Hij meent dat er reden is tot bezinning over de vraag wat het meest wense lijke is ten aanzien van Nieuw- Guinea. Het is een gebied, dat uitzicht loze miljoenen en risico's vraagt. Nederland kan zijn taak daar slechts zin\ ol voortzetten, als dat wenselijk is naar het inzicht van bevriende landen in het Verre Oosten en de Pacific. Motie-Burger De heer Burger dient de vol gende motie in: De Kamer, constaterende dat in de afgelopen jaren in de Ver enigde Naties niet een tweederde meerderheid bereid is gevonden steun te verlenen aan het streven van Indonesië naar erkenning van de door Indonesië gepreten deerde souvereine rechten ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea, alsmede dat dit geschil niet meer op de agenda van de algemene vergadering der Ver enigde Naties is geplaatst; instemming betuigende dat tus sen de Nederlandse en de Austra lische regeringen reeds bespre kingen terzake hebben plaatsge vonden; aandacht schenkende aan het feit dat in de afgelopen jaren van verschillende zijden is betwij feld, of een voortzetting van een Nederlands bestuur in het be lang van Nieuw-Guinea en de juiste verhoudingen in het Verre Oosten moet worden geacht, nodigt de regering uit de Ka mer op korte termijn door mid del van een nota in te lichten. Met betrekking tot de land bouw merkt de heer Burger op, dat het hem vooral gaat om de beloning van de arbeid, of deze nu verricht wordt door eigenaar, pachter of arbeider- De regering moetmaatregelen nemen tegen versnippering van bedrijven. Het kabinet staat of valt mèt het antwoord op de vraag, of het een krachtig, doelbewust, progressief beleid kan voeren. Op het leger kan naar zijn me ning worden bezuinigd, zonder «1e paraathekl te schaden. Ook is een minder ambitieus marine- beleid notlig. Op die wijze kan men konien tot bezuiniging en verkorting van de diensttijd. Tegen kwart voor zes werd de vergadering geschorst. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gezegd, dat zo er een be stand in de Straat van Formosa tot stand mocht komen, hetgeen hij aan redelijke twijfel onder hevig achtte, het dwaas zou zijn om de sterke Chinese nationa listische strijdkrachten op Que- moy en Matsoe te handhaven. Volgens Dulles vindt Amerika het noga] dwaas om een derge lijke sterke macht in de eerste plaats op de kusteilanden te lege ren. Dulles sloot de mogelijkheid niet uit dat men tot een de facto- bestand zou kunnen komen zon der een geschreven overeen komst. Dulles was over de toestand bij Formosa iets optimistischer gestemd dan twee weken ge leden. Hij dacht communistisch China aan een eventueel bestand te kunnen binden door een dréi- ging met economische sancties, mogelijk ook met medewerkin van andere landen. Over dit onderwerp had hij reeds met een twintigtal ambts genoten van andere landen van gedachten gewisseld. Dulles ver klaarde dat indien men tot een machtsvermindering zou komen, dit wederzijds moet zijn. De V. S. kunnen zijns inziens geen eenzij dige beperking der strijdmacht van communistisch China ver wachten. Minister Dulles heeft <lins«lag op zijn persconferentie nieuwe, sterke toespelingen gemaakt, «lat de Verenigde Staten de Chinese nationalisten zullen trachten te overreden, hun strijdkrachten van Quemoy en Matsoe terug te trekken als «le Chinese commu nisten zouden instemmen met 'n bestand in «1e Staat van For mosa. Hij liet er in feite weinig twijfel over bestaan, «lat «le Ame rikaanse regering er in sterke mate op vertrouwt dat zij Tsjiang Kai Sjek tot de evacuatie zal kunnen bewegen. Dulles scheen het merendeel van zijn opmerkingen recht streeks tot de Chinese commu nisten te richten. Hij moedigde hen aan tot een bestand te ko men en de Ver. Stalen in staat te stellen dat ongedaan te ma ken wat hij zelf een dwaas" be sluit van de Chinese nationalis ten noemde, n.l. om zoveel van hun strijdkrachten naar ra ming een derde deel op de eilanden vlak voor de kust van het Chinese vasteland te lege ren. Hij verzekerde de Chinese communisten op ongewoon om standige wijze dat het duidelijk volkomen onpraktisch en ver keerd zou zijn hun te vragen van het gebruik van geweld in de Straat van Formosa af te zien als zii door de nationalis ten werden aangevallen. Hij liet er ook geen twijfel over be staan, dat een afzien van ge weld voor beide partijen zou moeten gelden. Waarnemers constateerden 'n zeker optimisme in de uitlatin gen van de minister. Hij scheen de mening van andere functio narissen te bevestigen, dat de toestand in de Straat van For mosa zich vanzelf zal stabilise ren. Dulles is blijkbaar van oor deel dat deze ontwikkeling kan worden gesteund als de lopende VERLAGING VAN DE KOFFIEPRIJS Met ingang van vandaag 6 tot 12 cent per 250 gram goedkoper Naar wij uit vakkringen verne men zijn «le koffieprijzen met ingang van vandaag, 1 oktober 1958 verlaagd. Deze verlaging, welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen 0 tot 12 cent per pakje van 250 gram. (Advertentie.) BREDA - KARRESTRAAT 17 Amerika en Engeland hebben secretaris-generaal Hammars- kjoeld van de Verenigde Naties van hun voornemen op de hoogte gesteld in oktober met «1e terug trekking van hun troepen uit resp. Libanon en Jordanië te be ginnen, echter onder het beding dat de internationale toestand ten opzichte van Libanon en de situatie in Jordanië zulks ge dogen. Amerika denkt eind ok tober «1e terugtrekking voltooid te hebben. Hammarskjoeld maakte dit openbaar in zijn verslag over zijn vredeszending naar het Midden- Oosten, dat dinsdag aan de Ver enigde Naties is voorgelegd. Hij was met Jordanië overeen gekomen dat de meest praktische De Verenigde Staten heb-,een jaar zouden staken, ingaande op de dag waarop er onderhande ben dinsdagavond bekend gemaakt dat de Sowjet- Unie de proeven met kern wapens heeft hervat. Tevoren hadden Japanse ge leerden gemeld, dat de Russen in het gebied van het Baikalmeer in Siberië een kernwapen tot ont ploffing hebben gebracht. Zols bekend maakte de Sowjet Unie op 31 maart j.l. bekend dat zij vrijwillig de proeven met kernwapens beëindigde. Op 22 augustus zegden de V. S. en En geland toe, dat zij hun proeven Dinsdag zijn de gekozen ver tegenwoordigers van de volken van de federatie van Nigeria te Londen een conferentie begon nen met vertegenwoordigers van de regering van het Verenigd Koninkrijk, onder voorzitter schap van de minister van Kolo niën om de volgende fasen te bespreken in de ontwikkeling van hun land naar de status van soevereine natie binnen het ge menebest. In de federatie hebben reeds twee van de drie gewesten, het oostelijke en westelijke ge west, binnenlands zelfbestuur, terwijl het derde, het noordelijke gewest in maart 1959 dezelfde status zal verkrijgen. De toe komst van Brits Kameroen, dat ingevolge een trustsehaps-over- eenkomst met de Verenigde Na ties tezamen met Nigeria wordt bestuurd, moet nog door het volk door middel van de Verenigde Naties worden beslist. De regering van het Verenigd Koninkrijk heeft reeds beloofd (op een conferentie in 1957) dat indien, in 1960, het nieuwe huis van afgevaardigden een resolu tie aanneemt waarin om onaf hankelijkheid voor de federatie op een datum in 1960 wordt ver zocht, zij dit verzoek welwillend in overweging zal nemen en be reid zal zijn een datum vast te stellen waarop liet verzoek zal worden ingewilligd hoewel dit niet per se de datum behoeft te zijn die in de resolutie wordt ge noemd. De federatie van Nigeria zal dan na India, Pakistan, Cey lon, Birma. Ghana en de federa tie 'van Malakka -het zevende land onder Britse verantwoorde lijkheid zijn, dat sedert de tweede wereldoorlog onafhankelijk wordt. Chinees-Amerikaanse onderhan delingen te Warschau op am bassadeursniveau worden voort gezet, zonder dat er pogingen worden gedaan om te komen tot een spectaculair gesprek tus sen hem en premier Tsjou en Lai. Hoewel hij er de nadruk op legde dat de Amerikaanse poli tiek tegenover China geen wij ziging heeft ondergaan, noem de Dulles deze politiek toch be wegelijk. Volgens hem zou zij kunnen worden aangepast aan de situatie waarvoor de Ver. Staten komen te staan. lingen zouden beginnen om te komen tot internationale contro le op dergelijke proeven. Als voorwaarde stelden zij echter dat de Russen intussen geen wapens tot ontploffing zouden brengen. Op 30 augustus liet premier Chroesjtsjef in een verklaring in het partijblad Prawda weten, dat Rusland geacht moest worden vrij te zijn om de proeven te her vatten met het oog op de proef- explosties welke de Ver. Staten en Engeland in de zomer teweeg hebben gebracht. De Britse socialistische partij te Scarborough bijeen Het jaarlijkse congres van de Britse Socialistische partij heeft dinsdag te Scarborough met overweldigende meerderheid een voorstel van de hand gewezen, waarin werd gezegd, dat de vol gende socialistische regering het grondbezit in Groot-Brittannië moet nationaliseren. De indienster van het voorstel, mejuffrouw Maynard, betoogde, dat zonder nationalisering van het grondbezit er geen oplossing is voor vele agrarische kwesties. De omvang van de huidige boe rsnbedrijven maakt ze niet eco nomisch. Het bestuurslid Crossman zei, dat toevoeging van naasting van het grondbezit aan de reeds be staande plannen „rampzalig" zou zijn. „Ais wij dit aanhangig zou den maken, zou men ons voor idioten aanzien", aldus Cross man. plaats voor een controlerend V. N.-orgaan in Jordanië zelf zou liggen. Het orgaan zou moe ten toezien op naleving van het principe van niet-inmenging, vervat in de resolutie der assem blee van 21 augustus j.l. De re geringen van Libanon en de V. A. R. hadden faciliteiten zoals vestigingen van verbindingskan toren in Damascus en Beiroet voor dit orgaan toegezegd en zo was Hammarskjoeld van mening dat de technische problemen op gelost kunnen worden en het or gaan in Amman kan komen. De Italiaanse V. N.-functionaris Spi- nelli zal voorbereidende maatre gelen treffen en zolang de V. N. vertegenwoordigen. Jordanië had aan Hammars kjoeld ook de wens te kennen gegeven diplomatieke vertegen woordigers van de secretaris generaal in de hoofdsteden der omringende Arabische landen gevestigd te weten. Maar Irak en de V. A. R. had den dit voor het ogenblik niet wenselijk geacht in hun landen, en de kwestie was met Saoedi- Arabië en Libanon niet bespro ken. Zelf zag Hammarskjoeld wel wat in de suggestie van Jor danië al achtte hij het nog beter een speciale functionaris op het V. N. hoofdkwartier te New York hiervoor aan te wijzen, die zo nodig dan naar de betrokken hoofdsteden zou kunnen reizen. Voor Libanon oordeelde men het voor het ogenblik niet nodig nieuwe maatregelen op grond van de resolutie te treffen. Door slaggevend in dit verband was de verzekering van goede na buurschap waartoe de Arabische regeringen zich bij de resolutie verplicht hadden. Na de terug trekking van de Amerikanen zou evenwel de kwestie van de waar- nemersgroep in Libanon en van andere eventueel te treffen maat regelen opnieuw beschouwd moeten worden in het licht van de mate waarin deze goede na buurschap tot uiting komt. Hammarskjoeld zei ook de Jor daanse en Britse regering over de hervatting van olieleveran ties aan Jordanië gesproken te hebben. De vier betrokken rege ringen zijn thans in bespreking over het begin en einde van de terugtrekking der Amerikaanse en Britse troepen, aldus Ham marskjoeld. Amerika en Enge land zullen mogelijk vandaag hun beslissing openbaar maken. Volgens Hammarskjoeld is men van mening dat voor meer economische samenwerking enige verdere vooruitgang op politiek terrein eerst vereist is. Hammarskjoeld zei dat zijn taak tot praktische maatregelen be perkt is en geen bemiddeling of goede diensten omvat. Hij was van mening dat indien een der gelijke bemiddeling gewenst is dit meer op het terrein van de Arabisch Liga zou liggen. De Jordaanse afgevaardigde Mcnem Ilifai heeft dinsdag in de algemene vergadering der Ver enigde Naties verklaard dat heden zal worden medegedeeld, wanneer een begin zal worden gemaakt met het terugtrekken der Britse troepen in Jordanië. DEZELFDE TEMPERATUREN Een depressie boven Ierland die zich momenteel maar zeer langzaam meer beweegt is bepa lend voor het weer in West- Europa. Er omheen is koudere lucht gestroomd die thans geheel Ne derland bedekt. Warmere lucht komt nog boven het oostelijk deel van Duitsland en de Alpen voor. Aan het front dat deze twee luchtsoorten scheidt en men, zodat in het algemeen de kans op regen of regenbuien vrij groot blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid- v.m. n.m. 0.16 12.33 0.51 1.08 1.31 1.48 1.41 1.58 dat van West-Duitsland naar west. Weinig verandering in tem- Zuidoost-Frankrijk verloopt, peratuur. kwamen dinsdag kleine golven, i vooi die van flinke regengebie- j den vergezeld gingen. De mees te noordelijke golf bracht in Ne- 9^ kTcpTFlVTRER derland overal, behalve in het DONDERDAG 2o SEPTEMBER uiterste zuidwesten vrij grote hoeveelheden neerslag, waarbij Breskans het vliegveld Soesterberg zelfs Terneuzen 18 mm aftapte. Een volgende1 Hansweert storing bracht in de omgevingWalsoorden van de Rhönevallei zwaar noodweer, met onweders en stortregens. Op sommige plaat-j sen viel in minder dan 12 uur tijds 180 mm, dat is bijna 2 dec. Deze laatste storing trekt even als haar voorgangster in noor delijke richting en kan woens dag ook het weer in Nederland beïnvloeden. Afgezien hiervan blijft er over ons iand onstabiele lucht stro- ZON MAAN op onder op onder Okt. 1 6.39 18.20 19.52 10.13 2 6.41 18.17 20.27 11.12 3 6.43 18.15 21.08 12.09 4 6.44 18.13 21.56 13.01 5 6.46 18.10 22.52 13.49 6 6.48 18.08 23.54 14.31 N.a.v. kritische opmerkingen, die bepaalde afgevaardigden over Jordanië en zijn regering had den gemaakt, verklaarde Rifai dat koning Hoessein populair is in zijn land en geliefd bij het voik. „Dit en het aanzien der Jor daanse regering zijn zaken, die een ieder opvallen, die in Jorda nië woont of ons land bezoekt", aldus Rifai. Hij vervolgde: „Jordanië heeft aanhoudende moeilijkheden en verscheidene crisis gekend. Het heett ze echter overwonnen, èn het staat thans, met een surplus aan moed en groot zelfvertrou wen, in het internationale leven. En er is geen druppel bloed vexToren gegaan, geen schot af gevuurd, geen winkel gesloten en geen protest geuit, om het zo- vei te brengen. Er is, integen deel, op zeer indrukwekkende wijze uiting gegeven aan steun en geestdrift voor de koning en de zaak van zijn volk", aldus Rifai. De Jordaanse vertegenwoordi ger besloot: „Jordanië heeft zeer te lijden gehad van druk en on rechtvaardige behandeling door één van zijn Arabische buursta ten. Ik wil deze onprettige ge schiedenis hier niet ophalen, doch ik moet wel zeggen dat de door alle Arabische landen ingediende en door de algemene vergadering aanvaarde resolutie niet is na geleefd door alle Arabische rege ringen, die haar hadden doen in dienen." De Soudanese minister van Bui- landse Zaken Ahmed Mah-Goebe die de indiener is geweest van de verleden maand door de in speciale zitting bijeen zijnde algemene vergadering aanvaar de z.g. „Arabische resolutie", ver klaarde dat hij eventueel een vol ledige bespreking van Hammars- kjoelds verslag over het Midden- Oosten zal voorstellen. „Het verhaal is onvolledig, omdat er alleen maar in wordt gesproken over plannen tot terugtrekking der Britse en Ame rikaanse troepen in Jordanië en Libanon", aldus Mah-Goeb. De voorzitter der algemene vergadering, de Libanees dr. Malik, verklaarde hierop dat elk lid der V. N. het recht heeft een agendapunt voor te stellen. Hij nodigde iedere afgevaardigde, die dit wenste, uit commentaar op Hammarskjoelds rapport te geven, waaraan hij toevoegde dat dit „zeer geschikt" zou kun nen geschieden in de beschou wingen over internationale za ken. Men vat deze uitlating van Malik op als een aanduiding, dat er geen afzonderlijk debat over het Midden-Oosten zal worden ge houden. Van gewoonlijk betrouwbare Arabische zijde wordt vernomen, dat Hammarskjoeld zelf de wens zou hebben geuit van zijn rap port geen onderwerp, van bespre king te maken, daar dit z.i. on vermijdelijk zou leiden tot het oprakelen der bestaande geschil- leTi. De Iekler der Ceylonese af vaardiging, Sir Claude Corea, verklaarde dat elke verkeerde zet in het geschil orrx Formosa de inleiding kan vormen tot een grote wereldbrand, die overal ter wereld dood en verderf zou veroorzaken". Hij meende dat dit vraagstuk niet zijn huidige afmetingen zou hebben aangenomen, indien com munistisch China lid der Ver- enigde Naties was geweest. „Toelating der Chinese Volks republiek tot de volkerenorgani satie zou ertoe bijdragen vele in ternationale vraagstukken op te lossen, waardoor de viede zou worden vei-sterkt", aldus de ver tegenwoordiger van Ceylon. Hierna sprak de vertegenwoor diger van Nationalistisch China, di. Tsjiang Ting Foe. Hij ver klaarde dat de Chinese nationa listen de eilanden voor het Chi nes vasteland nimmer hadden gebruikt voor landingspogingen in het eigenlijke China en dat de aldaar opgestelde artillerie uit sluitend is gebruikt ter beant woording van beschietingen door het kunstgeschut der Chinese communisten. Dr. Tsjiang besloot: „Wij heb ben geen reden, om onze broe ders op het Chinese vasteland te bestrijden doch wanneer zij, zo als 't Hongaarse volk twee jaar geleden, in opstand komen en onze hulp inroepen, zullen wij schouder aan schouder met hen strijden, om hun vrijheid te be vechten. Dit is ons programma voor de herovering van China, niets meer en niets minder". Hierop werd de bijeenkomst der algemene vergadering tot een later tijdstip verdaagd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1