SPORTNIEUWS Eric de Noorman - „Het bronzen paardje" BEURSOVERZICHT griekenland steunt makarios' voorstel Stuurloze Engelse trawler gered bemanning in ijmuiden aan land Aanhouden van lichte conjuncturele groei in Europa voorspeld tsjiang: „geen consessies" TEXTIELWINKELIERS VRAGEN ZEEPINDUSTRIE STAKING CADEAU- VERSTREKKING generaal persons opvolger van adams Tunesische bladen over de massamoord in Algerië. Gouden kunstschatten uit Rijksmuseum verdwenen VOETBAL What You call teruglopende markt na vaste opening n abeurskoersen Beursindices MARKTBERICHTEN MISTE HAARLEMSE GETJES UIT WATER OPGEHAALD dagochtend omstreeks 10 t lichaam van de 5-jarige Dr Verzijlbergh, die sedert agmiddag vier uur met jarig broertje Thomas vermist, uit het Spaarne ild. Arbeiders op. de Frie- ;ensmarkt, die de jongen v-ater zagen drijven, waar- en de politie. De Friese smarkt ligt vlak bij de in, waai' de kinderen ag voor hun vermissing gespeeld. igeveer dezelfde plaats in paarne te Haarlem waar kje van de 5-jarige Theo- ferzijlbergh is opgehaald, ndagmiddag om twee uur je van zijn 7-jarige broer- imas gevonden. iJAARD ECHTPAAR L.ACHTOFFER VAN NDAMPVERGIFTIGING 82-jariee man is in Bus- de nacht van zaterdag idag ten gevolge van ko- ïpvergiftiging overleden. (7-jarige echtgenote ver in levensgevaar, zaterdagnacht omstreeks én nog licht brandde in oning van het bejaarde tar Koster aan de Zwaar- :erstraat te Bussum, wek- bevreemding bij de buren, het echtpaar nooit laat red gaat. Toen men door nen naar binnen keek zag le man voorover in zijn 5l en zijn vrouw op de liggen. De politie werd rschuwd en bij het open- van de deur werd gecon- rd, dat het echtpaar het offer was geworden van iampvergiftiging. echtelieden werden naar nt Gerardus Majellastich- vergebracht. Bij aankomst de man reeds te zijn over- Zijn vrouw overleed gis- het onderzoek is gebleken, e kachelpijp verkeerd ge it was, zodat de haard niet rekken. XABEWONERS TEGEN UTOBUSROUTE DOOR HUN WIJK bewoners van een villawijk ntpoort zijn een actie begon- tegen een door de Noord- Hollandse Vervoermij. ge- n besluit, om de autobus- HeemstedeBloemendaal deze villawijk door te trek- Zij hebben uit hun midden comité van actie gevormd, van 150 handtekeningen tiene brief is aan de directie de N. Z. H. gericht met het iek de autobuslijn niet door rekken. De bewoners ver- ïten namelijk dat de rust in ■ijk hierdoor zal worden ver- rd. Zondag reed de bus voor eerst de nieuwe route. De ;borden daarlangs bleken al dig uit de grond getrokken een bosje neergelegd. JNGERUSTHEID OVER XCHTBALLON BLEEK ONGEGROND j Schiphol heeft 'ongerust- bestaan over een grote ije luchtballon die zaterdag Amsterdam was opgestegen vier passagiers aan boord, vliegtuig van de luchtdienst sterdam-Londen had aan de ïtverkeersleiding op Schip- gemeld dat de ballon op gro- ïoogte over de Nederlandse ;lijn was afgedreven. Totver- ng van de verkeerstoren op iphol meldde balloncom- ïdant Jan Boesman dat hij vonds veilig en wel geland in de duinen bij Zandvoort dat hij helemaal niet boven was afgedreven, p duizend meter hoogte had twee passagiers, die voor de ;te maal een ballontocht champagne gedoopt onder uitspreken van de traditio- woorden..Ballast zijt ge ballast zult ge blijven". „HOLLANDIA" UIT DE ETHER >p 28 september hebben op- ringsambtenaren van P.T.T., samenwerking met de ge- ent,e-politie te Elim (Dr.) de ndestiene zender „Hollan- opgespoord en in beslag ïomen. rocesverbaal werd opgemaakt en de 20-jarige landarbeider de V. te Elim. Premier Karamanlis van Grie- nlaiul heeft meegedeeld dat n regering het plan-Makarios i volle steunt. Makarios is voor n onafhankelijk Cyprus. Karamanlis zei dat Grieken- rd Cyprus nooit voor zichzeli eft opgeëist. Het had zich aan- mkelijk achter de aanspraaK n de Cyprioten op zelfbeschi'* ngsrecht geschaard, maar gl' j en de verslechterde toestat»1 het eiland en de onherstcl- ire schade aan Griekenland' strekkingen met zijn bondfw 5 ten, is de Griekse regering he ■ns met aartsbisschop Mak»" os dat het eiland zelfstand'* loet worden, aldus de prem'®r' Volgens het voorstel van JJ* artsbisschop moet de onafhah* elijkheid van een Cypnsf", taat door de Verenigde Natje 'orden gewaarborgd. Dit bei ent dat Cyprus zich, zo"" oedkeuring van de V. N., iet met Griekenland kan ve nigen. Vermoeid maar dankbaar over hun redding zijn de drie opvaren den van het ontredderde Engelse vissersscheepje Grimsby 486 „Mastor John" dat sinds vorige week maandag werd vermist, zondagmorgen in IJmuiden aan land gestapt. Zes dagen lang zwierven zij op de Noordzee op hun kleine grijze kotter terwijl de motor het had opgegeven en geen radioverbinding meer mo gelijk was door het uitgeput ra ken van de accu. Engelse radiokuststations had den de opsporing van 't scheep je verzocht, toen het niet zoals gebruikelijk na drie weken op de visgronden bij de Doggersbank te hebben vertrefd aan de vismarkt in Grimsby verscheen. Zes dagen had men taal noch teken van de bemanning vernomen en in de Engelse haven Grimsby en door de familieleden van de beman ning werd het ergste reeds ge vreesd. Het hevige stormweer van de vorige week dat drie da gen lang aanhield, deed iedereen eronderstellen dat de „Master John" was vergaan. In werkelijkheid werd het 15 meter lange scheepje door de zware westerstorm stuurloos over de Noordzee gejaagd. Schip per Hans Press (35 jaar en Deen van geboorte) had op zondag avond 21 september na drie we ken vissen op schol aan de noord kant van de Doggersbank beslo ten om de thuishaven op te zoe ken. Men was nog 70 mijl ten noordoosten van Grimsby toen zich een ernstig defect aan de motor voordeed. Het was niet mogelijk het euvel te verhelpen waarop getracht werd met vuur pijlen de aandacht van andere vissersschepen te trekken. Acht tien pijlen werden afgevuurd maar het pistool moet defect zijn geweest want de vuurpijlen doofden reeds op geringe hoogte. De „Master John" werd niet op gemerkt en begon die zondag nacht aan een zwerftocht waarop de wind die later in storm over ging de roerganger was. Met be hulp van vlaggen werd nog ge probeerd de aandacht te trek ken van twee grote vrachtsche pen. Een ervan draaide bij maar kon niet langszij de kotter komen door de hoge zeegang. De be manning van het Noorse vracht schip begrepp ook niet wat er aan de hand was en moest be sluiten de reis te vervolgen. Met 90 kisten schol in het vis- ruim waarvan in het laatst van de week tenslotte de helft we gens bederf over boord moest worden gezet werd de „Master John" in de richting van de Ne derlandse kust gestuwd. Daar 't einde van de reis in feite al was aangebroken was er geen voe ding meer aan boord. De vis was niet meer te bakken omdat er geen vet en boter was en de paar aardappelen die nog in de pro- viandkist waren, moesten ten slotte in zeewater worden ge kookt. „De drie dagen van het storm weer waren een hel" vertelde matroos John Gibson (32 jaar gehuwd en drie kinderen) uit Hartlepool. De „Master John" werd al die dagen heen en weer gesmeten en belandde tenslotte zaterdag op 90 mijl ten noord westen van IJmuiden. In zes da gen tijd was de houten kotter over een afstand van ruim 120 mijl weggedreven. Zaterdag avond ontdekte matroos Albert Pratt (21 jaar) eveneens uit Hartlepool eindelijk een schip in de nabijheid. Het was de IJmui- dense kotter Wiron 4 IJmuiden 209 met schipper J. van Duijn uit Katwijk aan Zee op de brug. Met de twee vuurpijlen die men nog aan boord had werd de aan dacht van de bemanning van de Wiron 4 getrokken. Schipper Van Duijn was onmiddellijk bereid te helpen. „A very nice gentleman" zei den de bemanningsleden van de Engelse kotter over schipper Van Duijn. „We kregen sigaretten, brood en drinkwater en alles wat we maar verder wensten. We werden als kinderen verzorgd". De Wiron 4 nam de „Master John" op sleeptouw en zondag morgen om half tien liep de sleep te IJmuiden binnen. Er wordt thans nog overleg gepleegd tussen de rederij van de „Master John" in Grimsby en de schipper over het repareren van de mo tor. Waarschijnlijk wordt het scheepje door een andere Engel se kotter ,-an IJmuiden naar Grimsby gesleept. LICHTE ONTSPANNING OP DE EUROPESE BOTERMARKT De situatie op de Europese bo termarkt is in vergelijking met de afgelopen winter vooruitge gaan: in de meeste landen zijn de voorraden kleiner geworden en op korte termijn wordt een ver dere, zij het slechts geringe stij ging van het boterverbruik ver wacht, alsmede in enkele landen een daling van de boterproduktie. Dit is de bevinding van de botercommissie van de organisa tie voor Europese Economische Samenwerking, die zich in een driedaagse bijeenkomst te Parijs diepgaand heeft beziggehouden met de toestand op de Europese botermarkt, zulks met het oog op de bijeenkomst van de Euro pese ministers van Landbouw, die op 9 oktober a.s. te Parijs zal worden gehouden. De botercommissie is evenwel van oordeel, dat op lange termijn het botervraagstuk nog geenszins is opgelost. De deskundigen vre zen, dat ieder ogenblik een om mekeer van de marktsituatie en een terugval in een nieuwe crisis mogelijk zijn. Om de situatie van de boter markt op lange termijn te ver beteren stelt de commissie voor het boterverbruik te bevorderen, de prijspolitiek voor melk te on derzoeken en zonodig te wijzigen, nieuwe afzetmogelijkheden voor melk-produkten te ontsluiten en de botermarkten voortdurend in het oog te houden. Voorts stelt zij voor een noodcommissie voor boter in het leven te roepen, die tot taak zou hebben bij plotseling optredende moeilijke marktsitua ties bijeen te komen en maat regelen tot overwinning van de moeilijkheden voor te stellen. Generalissimo Tjiang Kai-Sjek van Formosa heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat zijn regering geen concessies zal doen wat Quemoy en Matsoe be treft. Onder bepaalde omstandig heden, zei hij, zullen de nationa listen het Chinese vasteland bom- barderen, maar dat kritieke rao ment is nog niet gekomen. Tsjang is van mening, dat de nationalisten zich op de eilanden voor de kust kunnen handhaven. Het was duidelijk gebleken, dat de communisten met artillerie al leen de eilanden niet kunnen blokkeren. Besprekingen met de l ommunisten, zoals in Warschau, noemde hij van geen betekenis. De vraag of de nationalisten zullen toestaan dat de kwestie- Formosa door de V. N. wordt be sproken, is in beraad, aldus Tsjiang Kai-Sjek. Zijn regering is van mening, dat de kwestie op het ogenblik niet dient te worden aangesneden. Dat de Quemoy-eilanden zich kunnen handhaven, aldus presi dent Tsjiang, is volkomen te dan ken aan de nauwe samenwerking met de Ver. Staten. Grondstrijd krachten van de Amerikanen zouden evenwel niet aan de strijd om deze eilanden behoeven deel te nemen. Over de mogelijkheid van ver- geldingsaanvallen op het vaste land zei Tsjiang: „Wij zullen de beschieting (van de Quemoy- groep) niet altijd blijven verdu- ïen. De levens van 130.000 men sen staan op het spel. Zonodig zullen wij van ons recht tot ver- geldingnsmaatregelen tegen ba ses op het vasteland gebruik maken. Ondanks de langdurige en zware beschietingen van de Quemoy-groep en de zware ver liezen hebben wij tot nu toe onze zelfbeheersing bewaard. Ik ge loof niet dat het juiste moment i voor een vergeldingsactie) al gekomen is". „Ik ben er zeker van", zo ver volgde Tsjiang, „dat de Ameri kanen. hetzij op grond van ons verdrag tot wederzijdse verdedi ging, het zij om humanitaire re denen, niet van hun beloften zul len t"[ Ugkomen als het kritieke moment aanbreekt. Als het voor ons zuiver een kwestie van leven of dood is, zullen wij het des noods alleen doen". De commissie der Europese Economische Gemeenschap ver wacht. dat de lichte conjunctu rele groei in de gemeenschap in het vierde kwartaal van 1958 zal aanhouden, zo deelt zij in haar eerste conjunctuurverslag mede. De stijgende staatsuitgaven, het aanhoudend hoge peil van het particuliere verbruik in de meeste landen der E. E. G. en de betrekkelijk grote investerings activiteit in enige landen van de gemeenschap zijn volgens de commissie belangrijke steunende factoren voor de conjunctuur. De daling van de rentevoet, aldus het verslag, heeft de voor waarden voor een opleving van de Investeringsactiviteit aanzien lijk verbeterd. Behalve Frank rijk is geen enkel land meer ge noodzaakt restrictieve maatrege len om betalingsbalansredenen te handhaven, zo meent de commis sie voorts. De industriëJe produktie der E. E. G. zal in het vierde kwar taal van het lopende jaar waar schijnlijk ongeveer 2 a 3 procent boven dje van de overeenkom stige periode van het vorige jaar liggen. Hierbij is in de metaal verwerkende industrie een pro- duktiestijging van 4 a 5 procent te verwachten. De produktie van personenauto's zal 20 a 24 pro cent en die van vrachtauto's 7 a 12 procent groter zijn dan in liet vierde kwartaal van 1957. In de machinebouwindustrie ver wacht de commissie der E. E. G. slechts een geringe stijging der activiteit, maar in de scheeps bouw verwacht zij een activiteits- stijging van 7 a 10 procent. De commissie der E.E.G. legt er de nadruk op, dat de economi sche toestand der E.E.G.-landen tot het midden van dit jaar in het teken stond van een vertra ging van de conjuncturele ont wikkeling, die van land tot land uiteenliep. Het indexcijfer van de totale industriële produktie was evenwel voor het tweede kwar taal van 1958 nog 2,6 procent hoger dan voor de overeenkom stige periode van 1957. In Frank rijk bedroeg de stijging 8,8 pro cent, in West-Duitsland 1,8 pro cent en in Italië 0,8 procent In Nederland deed zich een daling voor van 2,2 procent, in Luxem burg daalde de produktie met 4,5 procent en in België zelfs met 12 procent. De commissie der E.E.G. ver wacht, dat de investeringsactivi teit in Frankrijk en West-Duits land nog zal toenemen en dat zij in Italië zich op het bereikte be trekkelijk hoge peil zal stabili seren. In de Benelux-landen zul len de investeringen het peil van een jaar geleden waarschijnlijk niet meer bereiken. De commissie der E.E.G. neemt aan, dat de conjunctuur in de Verenigde Staten zich langzaam blijft herstellen. Ook gelooft zij, dat de prijzen op de wereldmarkt hun laagste punt hebben bereikt In Engeland blijft de economi sche groei stagneren en hier is in de eerstkomende maanden waarschijnlijk zelfs een verdere daling van gering omvang te ver wachten. Tijdens het huishoudelijke ge deelte van de jubileumvergade ring, die de Nederlandse Katho lieke vakbond voor de Textiel- detailhandel „St. Willibrordus maandagochtend in Marcanti te Amsterdam heeft gehouden, is besloten een telegram te zenden aan de grote Nederlandse zeep fabrikanten, met het dringend verzoek een einde te maken aan het cadeau geven van textiel bij de verkoop van hun zeepproduk- ten. Dit voorstel werd met een luid applaus door de aanwezigen aan genomen, nadat de directeur van het bondsbureau de heer H. H. M. Grootjans in het 40ste jaarver slag van de bond had uiteenge zet^ dat de z.g. koffie- en thee- aktie van de textieldetailhandel de verkoop van koffie en thee door de textielwinkeliers ter bestrijding van het verstrekken van de textiel in de levensmidde lenbranche thans is geëindigd door overeenstemming met ver tegenwoordigers van de levens middelenbranche. De zeepindu strie wordt daarentegen nog be schouwd als de grootste oppo nent van de textieldetailhandel terzake van het cadeau geven van textiel. Deze industrie be roept zich op de consumptiever wantschap van het artikel (zeep en handdoek etc.). De heer Grootjans deelde mee, dat tijdens de afgelopen koffie- en thee- aktie in de vergaderingen van de commissie cadeaustelsel vele ma len de mogelijkheid is besproken ook „zeep" in de aktie te betrek ken. De voorbereiding hiertoe was in een vergevorderd sta dium, en is het nog. President Eisenhower heeft ge- neraal-majoor Wilton Persons benoemd tot zijn belangrijkste assistent. Generaal Persons volgt in deze functie Sherman Adams op, die onlangs is afgetreden. Het Tunesische blad „Al Amal' heeft het Franse leger er van beschuldigd de massamoord op 400 Algerijnen in Kabylie een deel van Algerië, te hebben ge pleegd. „Een nieuwe misdaad, die opnieuw de handen van de Franse soldaten bezoedelt, die in Algerië het fascisme als stel sel en wreedheid als beginsel hebben gekozen", aldus het blad. Een ander Tunesisch blad „Osabah", schreef donderdag ochtend in een commentaar op het vinden van het massagraf met de 400 lijken, dat de Fran sen met deze slachting de open bare mening willen beïnvloeden nu er een Algerijnse regering is gevormd en de Algerijnse kwes tie in de Verenigde Naties zal worden besproken. Uit 't Rijksmuseum te Amster dam zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag enkele 17e eeuwse gouden kunstschatten gestolen. De Amsterdamse re cherche is met 'n uitgebreid on derzoek bezig, doch in opdracht van de officier van Justitie, mr J. Hartsuiker, werden over deze diefstal maandagochtend slecht enkele regels medegedeeld. Daarin stond, dat er drie gou den penningen, waarvan twee met ketens, benevens een gou den beker gestolen zijn. De voorwerpen zijn uit twee vitrines van de afdeling vader landse geschiedenis. De diefstal werd zaterdagochtend ontdekt. De beide vitrines zijn op schan dalige wijze vernield. Merk waardig is, dat alleen de gouden penningen en de beker zijn ont vreemd, ën darde dief de an dere kunstvoorwerpen heeft la ten staan. Het is dus kennelijk om het goud te doen geweest. De kunsthistorische waarde is uiteraard veel groter dan de goudwaarde. Niet uitgesloten wordt geacht, dat de gestolen bekers zijn reeds omgesmolten. Het is vooralsnog raadselach tig hoe de dief ondanks de uit stekende voorzorgs- en beveili gingsmaatregelen er in is ge slaagd ongemerkt in en uit het museum te komen. Het grote gebouw is des avonds en des nachts rondom door natrium. lampen verlicht. In het gebouw patrouilleren gedurende die tijd bewakers met honden. Het is, voor zover bekend, de eerste geslaagde diefstal uit dit mu seum. De enkele pogingen, die in de loop der tijd zijn gedaan, werden alle verijdeld. De officier van Justitie heeft inlichtingen verstrekt van de vier gouden kunstschatten van historische waarde, die uit de twee vitrines, waarvan het glas met een steen is stukgeslagen zijn ontvreemd. Het zijn: een gouden ketting, die volgens de overlevering aan Michiel de Ruyter heeft toebe hoord, verder een keten met penning van kapitein Iesbrand Gotske, een beker van kapitein Cornelis Schrijver en een pen ning van Isaak Rockesen. Op welke wijze de dader(s) zich toegang tot het museum heeft (hebben) verschaft is nog niet bekend. Tern. BoysKrabbeiulijke. 61. De Boys verrasten zaterdag vriend en vijand door een klin kende 61 overwinning op het nog ongeslagen Krabbendijke. De thuisclub had haar opstelling ge wijzigd en dit is wel een grote verbetering gebleken, want er ging nu veel meer stootkracht van de voorhoede uit, terwijl ook Vrouwe Fortuna de thuisclub bijzonder goed gezind was. De uitslag is dan ook geflatteerd en een 41 score had de verhou ding beter weergegeven. Na een gelijkopgaand begin opende Boone in de 17e minuut uit een doorloopbal de score (10). De bezoekers repliceer den met enkele aanvallen over rechts, die de Boys-verdediging wist te onderscheppen. Een fraaie kopbal van de jeugdige Maas vloog rakelings over het K.-doel. Even later was het weer Boone, die de keeper der gasten 't nakijken gaf (20). Nog voor de rust werd het uit een goed door Hakvoort genomen straf schop 30. Na de hervatting verrichtte Boone de hattrick (40). Daar na was het de beurt aan Krab bendijke om te doelpunten (4 1). Vóór dat dit doelpunt de be zoekers tot een grotere krachts ontplooiing bracht, plaatste Maas de bal afgemeten naar Ha melink, die er 51 van maakte. Krabbendijke gaf zich gewonnen en vóór het eindsignaal had ge klonken, had Hakvoort het halve dozijn nog volgemaakt. (61). The Gunners-A.Z.V.V. 61. A.Z.V.V. heeft te Breda tegen „The Gunners" met 61 de vlag moeten strijken. Deze uitslag is absoluut niet geflatteerd als men de grotere techniek en snelheid der gastheren in aanmerking neemt. Reeds vanaf het beginsignaal namen de mannen uit de turf- stad het heft in handen en ston den geen duimbreed aan de gas ten toe. Na eenminuut of 10 spelens belandde 3eJ bal voor de eerste maal in het Axèlse net. De midvoor kwam na prachtig samenspel in uitstekende schiet positie en schoot onthoudbaar in (110). De achterhoede van A.Z.V.V. kon blijkbaar geen vat krijgen op de vlugge combina ties der wit-blauwen en de links binnen schoot dan ook weldra no. 2 in de touwen (20). De thuisclub ging het nu wat kal mer aan doen waardoor A.Z.V.V. wat meer lucht kreeg en ook enkele aanvallen kon doen. Geensen loste een paar goede schoten welke geen doel troffen. De Ruijter had meer succes toen hij bij een trough-pass kon doel punten (21). De Axelaars kwa men er wat beter in maar tot scoren kwam het niet, daar te lang met schieten werd gewacht. Aan de andere kant ging het beter. Met een dieptepass werd de rechtsbinnen gelanceerd en deze kwam alleen voor de doel man Van Bendegem, die kans loos werd geslagen (31). Na de thee kreeg men aanvan kelijk A.Z.V.V. in de aanval en het leek er op dat de achterstand verkleind zou worden. De thuis club kon bepaald van geluk spre ken teen Haak tegen de lat schoot en De Ruijter rakelings over het doel schoot. Ook Bak ker kwam alleen voor de doel man maar schoot ook hard over. De thuisclub ontworstelde zich aan de druk en kwam weer ge leidelijk aan in de aanval. Slech te dekking der rood-witte achter hoede was er de schuld van dat de midvoor de stand op 41 bracht. Vanaf dit moment zag A.Z.V.V) er geen gat meer in en het spel verslapte zienderogen. De gastheren hadden verder geen moeite om de eindstand op 61 te brengen. RillandiaSpui 63. In een mooie wedstrijd, waarin Spui niet zoveel de mindere was als de uitslag zou doen vermoe den, heeft de thuisclub een ver diende overwinning behaald. Ril landia nam direct na de aanvang de veste van Spui onder schot. Hier stond Kempe onder de lat, daar Bolleman wegens een bles sure verstek had moeten laten gaan. Aan de andere zijde moest ook de doelman van Rillandia meermalen zijn capaciteiten to nen. Na een kwartier spelens kreeg linksbinnen Weststrate 'n mooie pass van Walraven en eerstgenoemde schoot onhoud baar voor Kempe in (10). Door slecht wegwerken van de bal door de defensielinie van de be zoekers wist dezelfde speler drie minuten later nogmaals te scoren (20). Spui bleef echter goed partij geven en dit werd beloond door een doelpunt van rechtshalf D. de Smet (21). Hierdoor aan gemoedigd kwam Spui er beter in en er werd door de gasten fel om de gelijkmaker gestreden. Een hard schot van Bareman werd door de bovenlat gekeerd en vervolgens door de Rillandia ver dedigers weggewerkt. Door te veel „pingelen" van de Spuise voorhoede gingen enige goede kansen verloren, terwijl ook het nonchalant schieten elk succes verhinderde. Nog vóór de rust intrad hadden Schaap en Walra ven de stand op 41 gebracht. Na de thee wist D. de Smet, na enige verdedigers van Rillandia omspeeld te hebben, de achter stand tot 42 te verkleinen, doch kort daarop maakte Westdorp er 52 van. Twintig minuten voor het einde gelukte het L. van Harn, na een mooie soloren, met een schuiver in de uiterste hoek de stand op 53 te brengen, doch toen Walraven wederom voor Rillandia doelpuntte (63), was het met de tegenstand van Spui gedaan en zonder dat er nog gescoord werd, kwam het einde. PETROLUL PLOESTI-WISMUT Voor de eerste ronde van het voetbal-tornooi om de Èuropa- beker is te Ploesti een wedstrijd gespeeld tussen Petrolul Ploesti (Roem.) en de Duitse club Wis- mut. De thuisclub won de ont moeting met 2—0. Aangezien de Duitsers in de eerste wedstrijd met 42 zegevierden en het doelgemiddelde thans dus 44 is, moet een derde wedstrijd tus sen beide teams de beslissing brengen. Deze zal te Praag of te Boedapest worden gespeeld. Aan de 37 zich nog in de Kruisberg bij Doetinchem be vindende Indonesische versteke lingen is geen voortgezet ver blijf in Nederland toegestaan. Zij worden met de „Johan van Oldebarnevelt" naar Indonesië teruggebracht. Het schip is maandagmiddag om 16 uur uit Nederland vertrokken, aldus meldt een zegsman van het mi nisterie van Justitie aan het A.N.P. De beurs zette maandag de nieuwe week in met tamelijk vaste koersen bij de opening. Dit was toe te schrijven aan de resultaten van het Franse refe rendum voor de nieuwe grond wet, die premier De Gaulle een eclatante overwinning brachten, ook in Algerië. In dit gebied heeft de Koninklijke Shell groep grote belangen liggen. De stem- menuitslag zou ongetwijfeld van grote invloed zijn geweest op aandelen Kon. Olie ware het niet, dat de Parijse beurs alleen vast was voor de eigen aande len. Toch noteerden Kon. Olies maandagmiddag bij de opening 169,30 ex 1,50 interim divi dend. Vrijdag bedroeg de slot- koers 169,80 cum dividend. De vaste stemming voor aandelen Kon. Olie moet dan ook hoofd zakelijk worden toegeschreven, dat het Damrak van mening is, dat het interim dividend spoedig zal worden ingelopen. Ongunstig voor deze aandelen was het bericht uit Kuweit, dat dit gebied zich zal aansluiten bij de Arabische Lig. De arbi trage hield zich dan ook afzij dig in de oliehoek. Hierdoor was de handel minimaal. In het verdere beursverloop liepen olies terug tot 169. Phi lips was een punt hoger even als Unilevers. Voor AKU's be stond zeer goede vraag waar door deze aandelen op een prijs van 214 ruim 5 punten boven de. slotkoers van vrijdag uitkwa men. Toen de vraag was opge droogd liepen de kunstzijde-aan delen snel terug tot 21OV2 om op circa 211 te sluiten. KLM, waar van de directie ontkent, dat deze maatschappij voor 27 pet. zal deelnemen in de Oostenrijk se luchtvaartmaatschappij, wer den een paar dubbeltjes hoger geadviseerd. Op de scheepvaartmarkt werd het gepubliceerde bericht over 8 pet. dividend (vorig jaar 11 pet.) van de KPM druk bespro ken. Bij nadere informatie wil de de directie op dit bericht geen commentaar geven. Moge lijk, dat na de vergadering van de raad van commissarissen, die maandagmiddag gehouden werd, na beurs een dividend door de directie van de KPM zal worden bekendgemaakt. De aandelen, die de laatste tijd zwak in de markt lagen, on dergingen een verlies van circa 4 punten, 8 pet. dividend wordt door de beurs als een ongunsti ge factor voor deze aandelen beschouwd. Ook Scheepvaart- 5. Thorfinn krabt zich bedenkelijk de kin. Men verwacht dus van hem, dat h\j alleen het wezen te lijf gaat, dat vijf ste vige boeren nauwe lijks baas konden „Met hoeveel man nen zijn jullie hier? vraagt hij. „Wij vijven alleen..." antwoordt de oude boer met een gezicht alsof hij zich veront schuldigen wil. Zo goed mogelijk posteert Thorfinn de vijf kerels, gewapend met stevige stokken in een kring om de schuur heen. Dant trekt hij zijn mes en treedt behoedzaam op de schuur toe. Binnen is het doodstil en zelfs als Thorfinn aan de grendel mor relt laat het wezen zich niet ho renhetgeen Thorfinn maar matig bevalt. Waarschijnlijk zit het gereed om toe te springen, zo dra de deur opengaat. Zijn neus vleugels trillen en het hart zinkt unies, als houdstermaatschappij van de KPM moesten met een verlies van 2 punten genoegen nemen. De overige aandelen in deze sector waren verdeeld. Van de cultures herstelden certifi caten Deli aanvankelijk tot 118,10 doch liepen terug tot de openingsprijs van 117,50, onveranderd bij vrijdag. Van de staatsobligaties was de Staffellening zeer vast. Dit was het gevolg van het feit, dat de verplichte 200.000 vraag voor deze papieren geen tegen partij kon vinden zij het, alleen tegen hogere prijzen. De overige obligaties ondergingen weinig verandering vergeleken bij de vorige slotkoers. Claims Van Berkel werden onveranderd op 63 vernomen. Prolongatie 3Vi procent. Kon. Olie 169.10—170.50 ged. en laten (ƒ169.30 exd.) Unilever: 399' 2401 ged. en laten (39914) Philips 345—346 ged. en laten (344%* 25/9 26/9 29/9 Int. concerns 306.32 304.46 305.65 Industrie 158.23 157.53 157.93 Scheepvaart 138.49 138.49 137.42. Banken 128.59 128.43 128.27 Ind. fondsen 86.88 86.69 87.06 Algemeen 214.61 213.53 214.13 29 september. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren 1912 dieren aangevoerd, zijnde 1251 vette koeien en 661 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,553,20 Varkens 1,921,96, alles per kilogram. De aanvoer van vette koeien was groter, de handel slepend met teruglopende prijzen, prima exemplaren boven notering. Var kens: aanvoer korter, handel vlot, prijzen hoger, prima's bo ven notering, afloop kalmer. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen, officieuze noteringen (per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe. Rode op vochtconditie 29,60 per schip. VoedergranenZomergerst, nauwelijks prijshoudend, naar kwaliteit 24,7526,25. Haver, prijshoudend, 23,00 24,75, blanke tot 25,50. Rogge, goed prijshoudend, 17 18 vochtgehalte 21, Peulvruchten: Groene erwten 32ƒ52; tussensoorten moei lijk te plaatsen. Schokkers 50 70. Bruine bonen 5081, alles boerenschoon. hem opeens in de schoenen, want ook hier hangt de beangstigende geur weer Hij loert achterom naar de boe ren, die hem zwijgend gadeslaan. Na een korte aarzeling schuift Thorfinn zijn mes terug in de schede, legt een pijl op en klemt er drie voor snel gebruik tussen de tanden. Dan wipt hij met zijn voet de grendel weg en springt achteruit, de boog tot schieten ge reed Met een klagelijk gekners glijdt de deur half openmaar het blijft stil. Langzaam stapt Thor finn iets achteruit, ieder ogenblik verwachtend besprongen te wor den De spanning ,op het boerenerf is haast tastbaar. Minuten gaan voorbij zonder dat er iets ge beurd Thorfinn schopt een steentje naar binnenHij schiet zijn PÜ1 door de kier van de deur en legt snel een tweede op Niets, totaal niets Min of meer geërgerd gluurt Thorfinn naar de boeren. Zij staan er bij als versteende hazen. De jager klemt de tanden opeen, grijpt zijn mes weer en glipt ge luidloos naar de deur, die hij in eens wijd open duwt Een brede baan licht dringt de schuur binnen en één blik is vol doende om Thorfinn te overtui gende schuur is leegen het enige bewijs dat de boeren hem niet voorgelogen hebben, is de scherpe onbekende geur, die hier sterker is dan ooit AARDAI'PELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers 9,2510,25; Bin tje 10,09—10,75; Koopmans Blauwe 10,0011,00; Bevelan ders ƒ10,50ƒ11,Meerlan- ders ƒ9—ƒ10,00. 40 mm opw. gewassen Eigenheimers 12,50; Bintjes 12.75. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de ex port 35 mm opwaarts ƒ11,75; 45 mm opw. 12,—. Zand aardappelen 35 mm opw.: IJsselster ƒ7,Libertas 7,50 -ƒ 8,—. Voer-aardappelen 1,502. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3