>OK r 80 pet. der Fransen voor de nieuwe grondwet Rede van Indonesische vertegenwoordiger Levenslang voor Jimmy Wilson Na het Franse referendum Prinses Margaret en kolonel Townsend VAN AKEN Grote overwinning voor De Gaulle ZON- en MAANSTANDEN Commentaar op het Franse referendum GERO J. van de Sande DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1487 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD In Guinea meer neen-siemmers Uitslagen van Franse overzeese gebieden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Einduitslag voor Frankrijk Frans-Guinea stemt neen FRANSE BOODSCHAP AAN GUINEA OPNIEUW NEDERLANDSE NOTA IN DJAKARTA SCHOOLGEBOUWEN IN LITTLE ROCK VERHUURD KERNWAPEN ONTPLOFFING IN NEVADA VERENIGDE NATIES salons sobèrt" Voldoening in westelijke regeringskringen; teleurstelling en vrees in communistische landen Voor het stelen van nog geen twee dollar VLIEGTUIG VERMIST Jongerenorganisatie „Vrijheid en democratie" over executie van neger Wilson „SPOETNIK-4" OP 1 OKTOBER GELANCEERD De toestand in Birma Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven. Gero Zilmeta wordt levenslang gegarandeerd. Op aantrekkelijke voorwaarden Het is mogelijk na aanschaf van een cassette te betalen in 6, 12 of 18 maanden. En toch de cassette gratis Ook nü schaft U de inhoud ineens aan en profiteert van de bekende Gero traditie: de cassette gratis. Vraag Uw Gero leverancier de Spaarkrediet folder Terneuzen Belangrijke nieuwe uitgaven: Eind oktober verschijnt iet le deel van 10 delen SESAM Systematische Encyclopedie in pocketvorm, slechts 1,75 per deel. Vraagt inlichtingen over deze prachtige Encyclope die. 15 oktober verschijnt dc le aflevering van de nieuwe druk van VAN DALE, Groot Neder lands Woordenboek. Verschijnt in 20 afleverin gen van elk 128 biz. a 3,- per afl. met gratis band. Compleet gebonden is de prijs bij voorintekening tot 1 jan. 1959 ƒ55,—. Tekent nu in! Dit najaar verschijnt: EENZAAM MAAR NIKT ALLEEN door Prinses Wilhelmina. Een boek waar U ongetwij feld reeds in de dagbladen over hebt gelezen. Met fo to's en reproducties. Prijs gebonden 13,75. Bestelt nu reeds een ex. In voorraad: JULIANA REGINA 1958- Nieuwe uitgave van het be kende fotoboek van het Ko ninklijk Gezin. Prijs 3,25. LEVE DE WILLEMIEN- Het jaar 1898 van Koningin Wilhelmina's inhuldiging opnieuw beleefd. Met veel foto's, 2,95. BOEKHANDEL Brouwerijstraat 2, Tel. 2169 Terneuzen. - Terneuzen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 u*r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau vari dit blad, 20 cent meer. De nieuwe Franse grondwet, ie binnen een week officieel zal worden afgekondigd, maakt de weg vrij voor de oprichting van de vijfde republiek. Waarschijn lijk in het midden van novem ber zullen er algemene verkie zingen worden gehouden voor een nieuwe Nationale Vergade ring. Een speciaal kiescollege zal voor de volgende zeven jaar een president van de republiek kiezen. Verwacht wordt dat De Gaulle de eerste president zal worden. Hij zal een premier kiezen, mo gelijk Guy Mol let, leider van de socialisten. Het parlement zal zich dan over de eerste regering van de vijfde republiek moeten uitspre ken. De groncwet is gericht op vergroting van de macht van president en regering, terwijl de rol van het parlement kleiner wordt. Na overleg met de pre mier en de voorzitters der beide Kamers heeft de president het recht het parlement te ontbin den, mits het een jaar heeft be staan. De overzeese gebieden die voor de grondwet hebben gestemd, krijgen „nieuwe instellingen, ge baseerd op het ideaal van vrij heid, gelijkheid en broeder schap". De gebieden die de grondwet verwerpen, kunnen dadelijk zelfstandigheid verkrij gen. Van de Franse overzeese ge bieden zijn ,'n Parijs de volgende uitslagen officieel bekendge- IT133kt Madagaskar: 973.000 ja, 259.000 neen; Nieuw Caledonië: 26.085 ja, 500 neen; St. Pierre en Mi- quelon: 2.325 ja, 46 neen; Reu nion: 83.621 ja, 5.248 neen; Fran- LAGERE TEMPERATUREN Een tamelijk diepe depressie is maandag langzaam Ierland genaderd. De activiteit ervan be gon weliswaar iets af te nemen maar de luchtdruk in de kern had in de avond de nog altijd tamelijk lage waarde van 974 mb. Het koufront ervan is met flinke regenval de Britse eilanden ge passeerd, waarbij op enkele sta tions in 12 uur tijds omstreeks 20 mm werd afgetapt. Maandagavond was dit front boven Nederland aangekomen. Het beweegt echter maar zo langzaam dat ook vandaag het weer er nog door beïnvloed zal worden en plaatselijk op regen moet worden gerekend. De achter het front toestro mende koudere lucht zal het grootste deel van het land over stromen zodat de temperaturen lager zullen zijn dan het afge lopen etmaal. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dindsdagavond. Lagere middagtemperaturen Plaatselijk regen maar ook verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. WOENSDAG 24 SEPTEMBER. se inwoners van Tunesië: 50.449 ja, 1.334 neen; Franse inwoners van Cameroen: 10.538 ja, 368 neen; Franse inwoners van Laos; 2.505 ja, 46 neen; Franse inwo ners van Togoland: 1.764 ja, 140 neen; departement Oran (Alge- rië): 420.902 ja, 9.113 neen; Mau- retanië (W.-Afrika): 129.631 ja, 9.953 neen. Voor zover in Algerië de stem men geteld zijn, is de uitslag: 2.023.069 ja en 56.392 neen. In de stad Algiers, met 257.216 stemgerechtigden, zijn 190.530 geldige stemmen uitgebracht: 176.755 ja en 13.775 neen. In Niger, waar men de uitslag onzeker achtte, bleek nadat de uitspraak van 15 procent van 't aantal kiesgerechtigden bekend was, dat tachtig procent heeft voorgestemd en twintig tegen. Volgens gedeeltelijke uitslagen van de Ivoorkust heeft bijna hon derd procent van de bevolking ja gezegd. De definitieve uitslag op GuaT deloupe is 78 voor en 22 procent tegen, op Martinique 82 en 18 en op Reunion 95 en 5. Het aantal thuisblijvers in een aantal overzeese gebieden is aan zienlijk: op Martinique 39 pro cent, op Guadeloupe 33 procent, op Réunion 30 procent, in So- maliland 25 procent en op Nw.- Caledonië 23 procent. Volgens gedeeltelijke uitsla gen in Frans West-Afrika heb ben in Senegal 63.438 kiezers ja gestemd en 4.605 neen. In Mau- retanië waren er 10.254 ja-stem men en 306 neen-stemmen, in Dahomey 29.293 ja's tegen 1420 neens en in Haute Volta 56.084 ja's en 360 neehs. Op de Commoren-eilanden zijn 48.127 ja- tegen 904 neen-stem men uitgebracht. De bevolking van de Franse eilanden St. Pierre en Miquelon. voor de Oostkust van Canada, heeft zich bijna geheel achter de grondwet van De Gaulle ge schaard. Van de 2.395 mensen die stemden waren er 2.325 voor de grondwet. De officiële uitslag voor Frank rijk en Corsica is: 17.666.828 ja's en 4.624.478 neens. 79.25 7c van degenen die aan het referendum hebben deelgenomen, heeft de nieuwe grondwet aanvaard. Het aantal tegenstemmen bedraagt 20.75 7c van het aantal uitge brachte stemmen. 15 7c van het kiezerscorps 26.772.255) heeft zich van stem ming onthouden. Volgens later gepubliceerde gegevens ziin van de 26.606.948 kiesgerechtigden er 22.595.703 naar de stemlokalen gegaan. Het aantal geldige stemmen bedroeg 22.291.306. 84.9 7c van het kie zerscorps heeft gestemd en 15.1 niet. Bij de parlementsver kiezingen van 1956 is 17.31 van de kiezers niet opgekomen. Tussen de een en anderhalf miljoen kiezers die bij de alge mene verkiezingen van 1956 op communistische kandidaten heb ben gestemd, hebben ditmaal ja gezegd tegen De Gaulle. In amb telijke kringen in Parijs wordt geschat, dat er onder de 4.624.478 neen-stemmers ongeveer 700.000 niet-communistische kiezers zijn. De communisten verwierven bij de verkiezirgen van '56 5.454.589 stemmen. In Frans-Guinea (een deel van Frans West-Afrika) zijn in tegenstelling tot andere Franse Overzeese gebieden, veel meer neen- dan ja-stemmen uitge bracht. Dat Frans-Guinea neen zou stemmen werd overigens reeds verwacht. Naar van welingelichte zijde is vernomen, zal gouverneur Jean Risterucci premier Sekoe Toere mededelen, dat Frankrijk zijn functionarissen binnen twee maanden wil laten repatriëren, daar de verwerping van de nieu we grondwet door Frans-Guinea naar Franse opvatting betekent, dat Frans-Guinea zich van Franse gemeenschap wil afschei den. De Franse regering heeft maandag de minister-president van Guinea, Sekoe Toere, offi cieel meegedeeld, dat Guinea zich van de andere Westafrikaanse gebieden heeft afgescheiden door tegen de door generaal De Gaulle voorgestelde grondwet te stem men. De officiële mededeling is te Conakry overhandigd. Er wordt in gezegd, dat Guinea niet langer financiële en administratieve hulp van Frankrijk zal ontvan gen en dat maatregelen zullen worden genomen tot terugtrek king van Franse ambtenaren en technici. Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Hassel- man, heeft volgens Antara maandag op het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken een tweede nota ingediend over de Indonesische maatregelen tegen de Nederlandse onder nemingen. Volgens radio-Djakarta heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, maandag een onderhoud gehad met de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Jones. Het onderhoud betrof het ge schil over Nieuw-Guinea. Vol gens radio-Djakarta zou Soe- bandrio de hoop hebben uitge sproken, ,,dat de Ver. Staten geen beslissing over de status van Nieuw-Guinea zullen ne men, voordat zij kennis hebben genomen van de Indonesische zienswijze". Soebandrio verklaarde, dat het gesprek noodzakelijk was om ,,een misverstand tussen de Ver. Staten en Indonesië uit de weg te ruimen". De'schoolraad van Little Rock heeft maandag de gebouwen van de vier middelbare scholen, die gesloten waren om rassen integratie te verhinderen, ver huurd aan een particuliere ver eniging welke de scholen alleen voor blanken wil heropenen. De minister van Justitie heeft eerder gezegd, dat bovengenoem de gang van zaken onwettig is. Op het proefterrein van Ne vada in de Ver. Staten is maan dag een kernwapen van de kracht van tien kiloton tot ont ploffing gebracht. Het wapen hing aan een vastgelegde bal lon. Dit was de tweede proef in de huidige serie. De kracht van het wapen was ongeveer de helft van die van de atoombom die Hirosjima verwoestte. Dr. Ali Sastroamidjojo, de In donesische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, verklaarde gisteren in een rede voor de algemene vergade ring van de V. N., dat van het recht tot zelfbeschikking" nog steeds misbruik wordt gemaakt door Nederland, om zijn illegale koloniale overheersing over West-Irian te kunnen voort zetten". Hij voegde daaraan toe: „Wij voeren thans met energie en doeltreffendheid uit wat verleden jaar door onze minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Subandrio, vanaf deze zelfde tribune werd aangekondigd: dat wij, als ons de gelegenheid om over onze ge schillen met de Nederlanders te onderhandelen, wordt onthouden, wij genoodzaakt zijn andere maatregelen, uitgezonderd oor log, te nemen." Dr. Ali Sastroamidjojo zeide genoopt te zijn commentaar te leveren op de door de Neder landse minister van Buitenland se Zaken de vorige week in de V. N. geuite beschuldigingen. De Indonesische afgevaardigde be toogde, dat de door zijn regering genomen maatregelen „ten doel hadden om de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland op een nieuwe basis van gelijkheid en rechtvaardigheid f.e plaatsen." De heer Luns, aldus de Indone sische spreker, had gezegd „dat gedurende het afgelopen jaar bij na 40.000 Nederlandse onderda nen genoodzaakt waren huis en haard in Indonesië achter te laten". In werkelijkheid had de Indo nesische regering maatregelen getroffen met betrekking tot „werkloze Nederlandse onder danen". „Op grond van deze maatrege len heeft de regering behoorlijke faciliteiten beschikbaar gesteld voor de terugkeer naar hun va derland van ongeveer 9000 werk loze Nederlandse onderdanen. Deze mensen leefden van door de Nederlandse diplomatieke missie en door andere liefdadig- heidsinstelingen verstrekte fi nanciële steun." „Het is alleen maar logisch, dat deze mensen werden gerepa trieerd naar he land, waarvan zij onderdaan zijn. Wat echter be treurd moet worden, is dat de uitoefening door mijn regering (Advertentie) «art! [6 brwwtrjifroat 9 ftmtceo modekapsels in lijn, coupe er, kleur; de betere toiletartikelen met vakkundig advies Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.47 12.22 1.02 1.12 ZON MAAN Okt. op onder op onder 1 6.39 18.20 19.52 10.13 2 6.41 18.17 20.27 11.12 3 6.43 18.15 21.08 12.09 4 6.44 18.13 21.56 13.01 5 6.46 18.10 22.52 13.49 6 6.48 18.08 23.54 14.31 7 6.49 18.06 15.08 Voldoening in kringen van de Westelijke regeringen, teleurstel ling en vrees in communistische landen, afwachtende houding bij de „neutralen", aldus zijn de eer ste reacties in het buitenland op de uitslag van de Franse volks stemming over de grondwet van De Gaulle samen te vatten. In de westelijke hoofdsteden, zowel te Washington, Londen en Bonn als in Zuid-Amerika en Scandinavië, toonde men zich vooral verrast door het grote percentage „ja"-stemmen. Men had wel een „ja"-meerderheid verwacht maar niet zulk een grote. In de meeste regerings kringen verheugt men zich daar over omdat men er voor Frank rijk een factor van stabiliteit in ziet waaraan het boven alles be hoefte heeft. Aan de andere kant legt men de uitslag van het refe rendum tevens uit als 'n ernstig prestigeverlies voor de Franse communisten. Te Londen sprak men van de eerste ernstige ne derlaag voor de Franse commu nisten sedert de oorlog. Men verheelt zich overigens niet dat de nieuwe instellingen in Frankrijk voor een zeer zware taak gesteld zullen worden, om te beginnen wat Algerië betreft. Wat aangaat de plaats die de verschillende politieke ten, met name onder socialisten, enige bezorgdheid te bestaan. Zo is van Britse socialistische zijde te dien aanzien nogal scherpe commentaar geleverd en van de Duitse sociaal-democraten ver wacht men iets dergelijks. Onder de afwachtende „neutralen" telt men met name de Arabische lan den. De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, heeft te Parijs ver klaard dat de uitslag der Franse Volksstemming „reden is voor toegenomen hoop en vertrou wen". De Westduitse minister van De doodstraf voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het stelen van nog geen twee dollar ter dood was veroordeeld, is maandag door gouverneur Fol- som van de Amerikaanse staat Alabama veranderd in levens lange gevangenisstraf. De gouverneur heeft niet de bevoegdheid de doodstraf in 'n kortere straf dan levenslang te veranderen. De 55-jarige Wil son komt na vijftien jaar in aanmerking voor vrijlating op erewoord. Hij werd veroordeeld wegens het beroven van een oude blanke vrouw. Op beroving in de nacht staat in de staat Ala bama de doodstraf. De neger zou op 24 oktober worden te rechtgesteld. De zaak-Wilson heeft in de gehele wereld reacties uitge lokt en de gouverneur heeft vele protesten tegen het von nis ontvangen. belangstelling voor hebben en ons er over verheugen wanneer dit grote land zijn inwendige kracht en stabiliteit vergroot". Het hoofd van het bureau Ara- bische Liga te Genève, Zabbani, op we„ was van Beiroet naar verklaarde maandag: „Wij heb- Schepen en vliegtuigen van de Britse marine zoeken naar burgervliegtuig, een York, ben goede hoop, dat de Franse regering tussen nu en 15 okto ber a.s. een beslissing zal nemen die een belangrijk keerpunt zal betekenen in de Franse-Algerijn se betrekkingen". Functionarissen van het Ja panse ministerie van Buitenland se Zaken hebben maandag te Tokio verklaard: „Het resultaat der Franse volksstemming be tekent zeer goed nieuws en een Buitenlandse Zaken, dr. Von j reusachtige stap voorwaarts in Brentano heeft maandag te W.- de richting der totstandkoming Berlijn verklaard: „Wij moeten j van een krachtige en stabiele er als vrienden van FrankrijkFranse regering". Rome. Het laatst werd iets van het toestel vernomen toen het maandag tegen de middag dicht bij de zuidkust van Turkije vloog. Het vermiste toestel is een vrachtvliegtuig van de Libanese luchtvaartmaatschappij „Middle ast Airways". Het toestel was zondagavond uit Beiroet naar Londen vertrokken en het zou via Rome vliegen. De Griekse luchtmacht heeft de gehele maandag vergeefs naar 't vlieg tuig gezocht Het Libanese toe stel vervoerde geen passagiers. Het bestuur van de jongeren organisatie „Vrijheid en demo cratie" heeft een telegram, ge zonden aan de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, waarin onder verwijzing naar de be ginselen van de preambule van de Amerikaanse onafhankelijks- verklaring van wijlen president Wilson en van de universele ver klaring van de rechten van de mens van de Verenigde Naties er op wordt aangedrongen, niet te berusten in de executie van de Amerikaanse neger Wilson, aan gezien geen redelijk wezen, on der welke omstandigheden dan ook, de executie van een blanke voor dezelfde misdaad mag ver wachten. van haar recht op het gebied van de werkloosheid, door de Neder landse regering en pers werd aangegrepen en misbruikt om alle Nederlandse onderdanen in Indonesië te overreden het land te verlaten." „Inderdaad drong de Neder landse regering aan op onmid dellijke massa-evacuatie van Ne derlandse onderdanen, hoewel er geen noodzaak bestond voor zulk een onmiddellijke evacuatie. Dit optreden van de Nederlandse re gering kan slechts worden opge vat als te zijn gericht op, het ver storen en lamleggen van de eco nomische, technische en admini stratieve diensten van mijn land. Met betrekking tot de „zoge naamde inbeslagneming en over name van de bedrijven en eigen dommen van Nederlanders", zei- de dr. Ali Sastroamidjojo dat de genomen maatregelen" geba seerd waren op de tijdens de pe riode van het Nederlandse kolo niale bewind vastgestelde wet ten". „Wat in feite de vrede en vei ligheid in dit deel der wereld on dermijnt, is de onverzoenlijke houding van de Nederlandse re gering in haar poging om haar koloniale overheersing over West-Irian, dat een integraal deel van het grondgebied van Indone sië is, te bestendigen. Dr Ali Sastroamidjojo betoog de, dat zijn delegatie grote waar dering heeft voor de „vitaliteit der Nederlanders om de door Indonesië veroorzaakte schade en verlies van winsten te boven te komen", zoals minister Luns had verklaard. Doch de Nederlandse minister van Buitenlandse zaken zou „meer waarheidsgetrouw zijn geweest, als hij had medegedeeld dat zulk een vitaliteit mogelijk is geworden door meer dan 300 jaren van kolonisatie en uitbui ting, resulterend in enorme rijk dommen voor Nederland en ver arming van het Indonesische volk". i De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft maandag verklaard, dat het op grond van berichten die het ministerie heeft ontvangen, mogelijk wordt geacht, dat de Sowjet-Unie de vierde Spoetnik op één oktober, de verjaardag van het communistisch-Chinese regime, op Chinees gebied zal doen afschieten. In persberichten was gezegd, dat de Chinese communisten van plan zijn op genoemde da tum een spectaculaire demon stratie van kracht te geven. Guy Mollet, de Franse minis ter van Staat en secretaris-gene raal van de Franse socialistische partij, heeft zondagavond ge zegd, uiterst tevreden te zijn over de „schitterende resultaten" van het referendum. Het hele land had zondag de wens te ken nen gegeven, aan de hernieuwing van de republiek te willen mee werken. Mollet constateerde met voldoening, dat het totaal aan tal neen-stemmen minder is dan de stemmen, die de kandidaten van de communistische partij in 1956 op zich verenigden. De Parijse bladen, met uitzon dering van de communistische groepe- en uiterst linkse, zien de grote ringen in de nieuwe instellin- meerderheid voor de nieuwe gen zuilen gaan innemen blijkt grondwet als een duidelijk teken in zekere kringen van het wes-van het vertrouwen van het Franse volk in zijn toekomst en in generaal De Gaulle, Het linkse blad Combat schrijft, dat het te vroeg is om te zeggen, dat de stemming het einde in luidt van het partijbewind. Maai de aftredende afgevaardigden hebben, aldus het blad, een waar schuwing gekregen die voor sommigen het karakter van een veroordeling heeft. De communistische Humanité heeft de volgende koppen: „Krachtig verzet tegen de dic tatuur. Miljoenen Fransen zei den neen. De monarchale consti tutie is aanvaard". De Engelse ochtendbladen con stateren een overweldigende rijks vijfde republiek aan. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Pelletier, heeft het resultaat van het referen dum prachtig'' genoemd. Het opvallendst was „de verticale da ling van de communistische stemmen". Maar Pelletier achtte ook opmerkelijk „het falen van die vooraanstaande politici, die verwerping van de nieuwe grond wet bepleitten en hun kiezers niet mee konden krijgen". Roger Duehet, leider van de conservatieve partij, zei, dat de in november te kizen Nationale Vergadering een grote meerder heid moet hebben die nationaal, sociaal en liberaal is. Alleen dan overwinning voor De Gaulle's zou Algerië gered en Frankrijk nieuwe grondwet en sommige voorgoed hersteld worden, kondigen de geboorte van Frank- I Prinses Margaret van Groot- Brittannië heeft gezworen nooit met iemand anders te huwen dan met kolonel Townsend, aldus blijkt uit een boek van de poli tieke journalist Barrymaine, dat maandag te Londen is versche nen. Barrymaine is een vriend van kolonel Townsend. Volgens dit boek, „The story of Peter Town send" legde de prinses deze ge lofte af op 31 oktober 1955. Da delijk daarna gaf zij haar open bare verklaring uit, dat zij niet met hem zou huwen met het oog op haar plicht jegens de Kerk en het Gemenebest. Volgens Barrymaine wilde ko lonel Townsend prinses Marga rets belofte niet aanvaarden. Na Townsends wereldreis van twee jaar waren hun gevoelens ten opzichte van elkaar nog on veranderd, al bleven beiden bij hun besluit van 1955 om niet te huwen. Dc publiciteit over hun laatste ontmoeting verwekte volgens de schrijver ten heve dezelfde reac ties als eerst en op Margaret werd nieuwe druk uitgeoefend. In die tijd was koningin -Eliza beth juist op staatsiebezoek in Nederland cn toen Townsend Margaret belde kreeg hij te ho ren dat zij het raadzamer oor deelde elkaar niet weer te ont moeten voordat de koningin te rug was. Townsend besloot dat het beter was naar het vasteland terug te keren en geen afspraak te maken, waarin de prinses toe stemde. Volgens Barrymaine is koningin-moeder Elizabeth te gen het huwelijk. Prins Philip zou er minder tegen gekant zijn en de koningin slechts met het oog op haar plicht tegenover Kerk en staat, al zou deze uitein delijk haar zuster niet in de weg hebben willen staan. De Londense „Sunday Express" weet te melden, dat prinses Mar garet haar zuster, koningin Eli zabeth, heeft beloofd dat zij Townsend niet meer zal spreken, teneinde voorgoed een einde te maken aan alle geruchten. Zwaar bewapende troepen heb ben de voornaamste wegen in en naar Rangoon in Birma onder bewaking gesteld. Premier Oe Noe, die vrijdag opperbevelheb ber generaal Ne Win verzocht op 28 oktober premier van een inte rim regering te worden, zal van daag aan de pers verklaren waar om de regering aan het leger overgedragen wordt. De kranten van Rangoon menen de over dracht aan lange jaren van fou tief regeren door de leidende an ti-fascistische Liga voor volks vrijheid te moeten toeschrijven.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1