Uit de Provincie Binne EEN MEESTERWERK IS ZOEK Provinciale Zeeuwse 8. B.-wedstrijden te Cadzand AGENDA Zeeuws-Vlaming 35 miljoenste bezoeker op de EXPO Buitenlands nieuws UIENPUIJZEN WEER IETS GESTEGEN. De grote vraag naar uien, ge voegd bij een iets afgenomen aanbod, is er de oorzaak van dit de prijs van dit produkt de laat ste dagen een lichte verbetering heeft ondergaan. De exportge- schikte middelkwalitcit welke en kele weken geleden niet meer op bracht dan 6 cent per kg wordt thans weer verkocht voor 7 tot 8 cent per kg. En de prijs welke voor het produkt landsgewas be taald wordt ligt rond 5 tot 6 ct. per kg; nadat enkele weken ge leden niet meer werd betaald dan 3 tot 4 cent per kg. Vooral West-Duitsland is op het ogenblik een grote afnemer van Nederlandse uien. Van de totale wekelijkse export, tussen 4Ys en 5 miljoen kg, gaat bijna de helft naar West-Duitsland. Op de twee de plaats komt Engeland. Verder worden er ook geregeld wat kleinere partijen verladen naar West-Indië en Afrika. Het oogsten van de uien is thans in volle gang. Vooral in Zeeland, waar een derde van alle uien in ons land groeien, is de oogst over het algemeen zeer overvloedig. Opbrengsten van 45.000 kg per ha, zijn geen zeld zaamheid. Veel uien worden opgeslagen in de luchtgekoelde bewaarplaatsen die de laatste jaren overal zijn gebouwd. Het grootste deel van de oogst welke bewaard moet worden, gaat echter in de zgn. „ren", waarin ze tot omstreeks de jaarwisseling bewaard kan blij ven. TERNEUZEN Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het propaedeu- tisch examen Westerse Sociolo gie mej. K. H. van den Berge, al hier. Brandje Zaterdagnamiddag te ongeveer half zes werd bemerkt, dat rook kwam uit de bergplaats van af- sluitbalken in de coupure van de OranjestraatJacob Catsstraat. Het brandje, dat weinig te bete kenen had, werd door de brand weer met een schuimblusappa- raat geblust. Eerste instuifavond in het nieuwe seizoen De eerste instuifavond in het winterprogramma der R.K. in stuif werd in het parochiehuis verzorgd door de Banja's, een Surinaams gezelschap, dat door medewerking van de „Sticusa" kon optreden. Pastoor Van Campen, die deze avond opende, was zeer verheugd over de grote afwisseling die de samenstellers, het instnifcomité, daarin hebben gebracht. De pas- De vierde provinciale B.B.-dag, waarop de nu reeds traditioneel .geworden wedstrijden worden ge houden. vond zaterdag j.l. te Cad zand plaats. Een 500 deelnemers, voor het merendeel noodwach- ïfirs van de 10 ploegen, namelijk zes uit de diverse B.B.-kringen in Zeeland en de ploegen van de A- gemeenten Vlissingen en Terneu- zen, alsmede de ploegen van Goes en Middelburg namen aan deze manifestatie deel. Om kwart voor elf vond in 't gemeentehuis van Cadzand door burgemeester J. A. Leenhouts ais gastheer de officiële ontvangst plaats, tijdens welke hij alle ge nodigden een hartelijk welkom toeriep. Spreker zei zeer ver heugd te zijn, dat de kringraad, bestaande uit alle burgemeesters uit de West Zeeuws-Vlaamse ge meenten, met algemene stemmen de badplaats Cadzand voor deze demonstratie hadden uitgekozen. Voorts spraken nog burge meester F. A. van Rosevelt van Schoondijke als voorzitter van de kringraad, en mr L. A. Kakebee- ke, provinciaal commandant der B.B., die beiden de door burge meester Leenhouts gesproken woorden nog eens onderstreep ten. De sprekers hoopten, dat het een geslaagde wedstrijd zou mo gen worden. j Na verversingen te hebben ge bruikt en een sigaartje te heb ben gerookt, kon de wedstrijd om .12 uur een aanvang nemen. De 3.B.-vlaggen, die lustig wapper den in het zonovergoten Cadzand, wezen de ploegen, die vooraf in het opvangcentrum waren geïn strueerd, waar de objecten ge legen waren. Spoedig waren d.e wedstrijden in volle gang. In Cadzand zelf was het de boerderij van de wed. Van Iwaarden waar de blokploe- gen een door een bominslag ver oorzaakte brand hadden aan te pakken en tegelijk de gewonden hadden te redden en te verzor gen. Alles werd nauwlettend door de jury gadegeslagen. Aan de voormalige haven had hotel Noordzee een voltreffer opgelo pen, maar hier was geen brand uitgebroken; wel een tweetal ge wonden en een shockpatiënt. (Dit was het object van de reddings ploegen. De mobiele geneeskun dige teams opereerden op het grasveld voor de openbare school en op het plateau van de Ned. Herv. kerk. Ondertussen voerde de verbin dingsdienst eveneens de haar ge geven opdrachten uit middels de walkies-talkies. De plaatselijke dienst sociale verzorging te Cad zand, onder leiding vna rnevr. Leenhouts, kwam in actie. Deze dienst zorgde voor het koffie zetten en maakte de broodje ge reed. die door de van Rotterdam geleende kantinewagen aan de MAANDAG 29 SEPTEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De jonge leeuwen". Leger des Heils, 7 uur: Ba zar. Zuidlandstraat. 8 uur: Cir cus Van Bever. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De jonge leeuwen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „The Pajama Game". DINSDAG 30 SEPTEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De jonge leeuwen". Leger des Heils, 7 uur: Ba zar. Zuidlandstraat, 8 uur: Cir cus Van Bever. AXEL: Hef Centrum, 8 uur: „De ionge leeuwen". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Straat der geverfde lippen". diverse objecten werden ver strekt. De leiding van de provian dering berustte bij de heer Ver meulen, hoofd der o. 1. school te Cadzand. Na afloop der wedstrijden ver zamelde men zich in de grote tent, welke als opvangcentrum dienst had gedaan. Burgemeester Van Rosevelt hield hier een inleiding, waarin hij een ieder, die aan het welsla gen van deze B.B.-dag te Cadzand had meegewerkt, dank bracht. Spreker verzocht de Commissa ris der Koningin, die inmiddels was gearriveerd, de uitslag be kend te willen maken en de prij zen uit te reiken, waaraan de Commissaris gaarne voldeed. Alvorens hiertoe over te gaan, hield de Commissaris een opge wekte speech. Hij zei verheugd te zijn mee te kunnen delen, dat de wedstrijden buitengewoon goed waren geslaagd. Hiertoe had de bevolking van Cadzand in niet geringe mate bijgedragen, door de prachtige medewerking die zij verleende. Men is er in Cadzand in geslaagd de wedstrij den stijlvol, sfeervol en plezant te doen verlopen. Jhr mr De Ca- sembroot bracht hiervoor de bur gemeester van Cadzand hartelijk dank. De Commissaris wees op het grote belang die in het hou den van deze B.B.-dagen gelegen zijn. Allereerst geven ze een ze kere binding, terwijl het peil en de prestaties hierdoor stijgen. Hoe realistischer hoe beter. Deze wedstrijd is een groot succes ge worden en naar spreker meende is Zeeland de enige provincie die dergelijke wedstrijden houdt. Hij hoopte, dat de volgende B.B.-dag evenzo zal mogen slagen als deze. Hierna maakte de Commissaris de uitslagen bekend en reikte de prijzen uit. Blokploegen: 1. Yerseke 108 punten; 2. Vlissingen 102 pnt; 3. Goes 99 pnt; 4. St Annaland 97 pnt; 5. Serooskerke 82 pnt; 6. Middelburg 82 pnt; 7. IJzendijke/ Groede 58 pnt; 8. Sir Jansland 54 pnt; 9. St Jansteen 53 pnt; 10. Terneuzen 52 pnt. Reddingsploegen: 1. Goes 113% pnt; 2. Vlissingen 104-Vs pnt; 3. Walcheren 1002/a P-nt; 4. West Zeeuws-Vlaanderen 99 pnt; 5. Terneuzen 93 pnt; 6. Noord Zuid Beveland 90 pnt; 7. Oost Z. Vlaanderen 82 pnt; 8. Tholen 73-, .i pnt; 9. Schouwen-Duive- land 60 pnt. Geneeskundige teams: 1. Oost burg 94 pnt; 2. Schouwen (Zie- rikzee) 91 pnt; 3. Terneuzen II Axel en Tholen, elk 88 pnt; 4 Vlissingen I, Vlissingen II, elk 81 pnt; 8. Middelburg 80 pnt; 9. Terneuzen I 67 pnt. Verbindingsdienst: 1. Schou- wen-Duiveland 248 p,nt; 2. Oost Zeeuws-Vlaanderen 245 pnt; 3. Vlissingen 241 pnt; 4. Walcheren 236 pnt; 5. Terneuzen 235 pnt; 6. Tholen 234 pnt; 7. Noord en Zuid Beveland 227 pnt. Voor deze B.B.-wedstrijden be stond bijzonder grote belangstel ling. Zo merkten wij o.m. op mr A. D. Fokker van Crayestein van Rengerskerke, plv. provinciaal cdt B.B. Zeeland; kolonel Age- link van Renterghem, marine commandant te Vlissingen; over ste Kornet, garnizoenscomman dant Middelburg; de heer P. de Kam, vertegenwoordiger Stich ting B.B.; P. Bollen, vertegen woordiger van het ministerie van Binnenlandse Zaken, afd. Be scherming Bevolking; alle burge meesters der West Zeeuws- Vlaamse gemeenten; A. I. Cats- man, oud-commandant van de kring West Zeeuws-Vlaanderen; de heer Stoorvogel, oud-comman dant der rijkspolitie in Zeeuws Vlaanderen, en vele anderen. De B.B. Zeeland kan met ge noegen terugzien op de B.B.-dag te Cadzand, die in alle opzichten bijzonder geslaagd genoemd kan worden. toor maakte van de gelegenheid gaarne gebruik het gemeentebe stuur te danken voor de veel rui mere subsidie die nu was gege ven, maar ook het Kerkbestuur, de leidsters en leiders van de in stuif en allen die het jeugdwerk steunen, bracht hij zijn welge meende dank. Pastoor Van Campen wees te vens op de grote taak, die alle parochianen hebben te vervullen wanneer het om het jeugdwerk gaat. „De macht van het kwaad is groot", aldus de pastoor, „en de Kerk moet in de maatschappij overal aanwezig zijn". Hij deed een beroep op de parochianen er aan mede te werken het instuif attractief en leerzaam te maken. Spoedig hoopt men met iets nieuws in het instuifwerk te be ginnen, n.l. de hobby-clubs. Er moeten slechts nog een paar lei ders voor dit werk worden gevon den. Daarna was het woord aan de heer E. Tjoe-Ny, de leider van de Banja's, een uit acht personen be staand gezelschap dat met mu ziek, zang en dans een beeld van Suriname heeft gegeven. De heer Tjoe-Ny gaf allereerst een over zicht van de geschiedenis van Su riname; hoe het in de loop der tijden een twistpunt was tussen de Spanjaarden (die het land ont dekten), de Nederlanders en de Engelsen. Ook de Zeeuwen (Abraham Krynssen) speelden hierin een grote rol. Uitvoerig behandelde de heer Tjoe-Ny da samenstelling der bevolking die uit vele rassen (Indianen, Bos negers. Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezen en Nederlan ders) bestaat. Nergens zal men een meer samengestelde bevol king vinden dan op de markt te Paramaribo. Een film hierover verduidelijkte hetgeen de spreker daarover had verteld en een tweede film toonde de grote moeilijkheden die moeten worden overwonnen bij de ontginning van het rijke land, met zijn gro te mogelijkheden. Na de pauze brachten de Ban ja's met veel talent een zeer ge varieerd programma van muziek, zang en dans uit Suriname. Ook hierover gaf de heer Tjoe-Ny een uiteenzetting, waaruit bleek dat de muziek van dit land bestaat uit Europese melodieën, in hoofd zaak vertolkt mei Afrikaanse in strumenten waaruit de invloed der negers blijkt, die destijds bij miljoenen uit Afrika als slaven werden weggesleept. Deze instru menten geven voornamelijk het ritme aan. De heer El- Mechelinck dankte aan het einde van de avond, na mens de instuif het gezelschap voor de wijze, waarop zij Suri name dichter bij ons hebben ge bracht. HULST Circus Van Bever op bezoek Ter gelegenheid van de Rei- naertdagen had het bekende Ne derlandse circus Van Bever zijn tenten opgeslagen aan de Poor terslaan te Hulst. Circus Van Be ver heeft bij ieder bezoek in Hulst veel succes, doch zulk een daverend als deze drie dagen nog nimmer. Het programma van het circus overtrof alle vorige. Daar het circus nog elders in Zeeuws Vlaanderen voorstellingen geeft, volstaan wij met de vermelding, dat het ene nummer van het pro gramma het andere overtrof en de overtalrijke bezoekers een ge notvolle avond hebben gehad. De Reinaertoptocht Voor de tweede maal trok de Reinaertoptocht door de straten van Hulst. Het aantal toeschou wers overtrof dat van de vorige week. Waren de tektsen vorige zondag niet goed verstaanbaar geweest, dit was nu veel verbe terd. Het publiek kon goed de biecht van de sluwe Rei- naert horen, evenals de aanklacht der dieren aan het hof van ko ning Nobel. De TV was wederom aanwezig om opnamen te maken, daar deze de vorige zondag waren mislukt. Hedenavond zullen deze worden uitgezonden via Hilversum. De bevolking van Hulst mag te vreden zijn over de behaalde re sultaten van de optocht. Het vele werk dat in de voorgaande we ken is verricht, heeft de kroon nu op het werk gezien. Het is een groot succes geworden! SAS VAN GENT. Agenda gemeenteraad Donderdag a.s. komt de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Aanbieding van de gemeente begroting voor 1959; Aanbieding van de begroting van de gemeenschappelijke vlees keuringsdienst te Sas van Gent, tevens centrum-gemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek, voor 1959 en de begroting van de gemeentelijke instelling voor so ciale zorg voor 1959; Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 12.000 en 7.000 met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage; Verzoekschrift van het bestuur van de vereniging tot oprichting en instandhouding van een Zeeuwsch Consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg om een jaarlijkse subsidie van ƒ75; Voorstel tot aanwijzing verte genwoordiger bij de centrale dienst voor bouw- en woningtoe zicht en toezicht op gemeentewer ken in Oost Zeeuws-Vlaanderen; ren Verzoekschrift van de provin ciale bond „Het Zeeuwsch Wit Gele Kruis'' om een jaarlijks sub sidie van 3 cent per inwoner. IJZENDIJKE Vrachtauto in brand. Zaterdagmorgen om ongeveer vijf uur werden de bewoners ge wekt door het geloei van de sire ne. Het bleek dat de vrachtauto van de kolenhandelaar G. G. op zijn erf aan de Oranjestraat in brand stond. De brandweer wist met haar reservetank water de brand te blussen. Veel bleef er van de vrachtauto riet over. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Voor de eigenaar is het een ge voelige schadepost. Myxomathose Ook onder de konijnen van de konijnenhouders alhier vallen dagelijks slachtoffers. Wanneer men deze ziekte in zijn hokken krijgt, blijft er niet één konijn voor de myxomathose gespaard en is het aan te bevelen de dieren spoedig uit hun lijden te verlossen. FRANS PROTEST BIJ INDONESIË. Door de Franse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta is zaterdag aan de minister van Buitenlandse Zaken, dr Suban- drio, een brief overhandigd met betrekking tot de Algerijnse kwestie. In deze brief wordt critiek ge leverd op de recente verklaring van minister Subandrio, waarin deze de uitroeping van de Alge rijnse regering in ballingschap had toegejuicht en tevens ver klaarde, dat Indonesië altijd de strijd der Algerijnen zal steunen en dat de afkondiging van een Al gerijnse regering de weg had ge opend voor het verlenen van hulp aan de Algerijnen. In de Franse brief wordt deze verklaring van minister Suban drio „een onvriendelijke daad" van Indonesië jegens vrienden genoemd. Intussen heeft de Indonesische minister van Staat Wahib Wahab gezegd, dat „erkenning van de Algerijnse regering slechts een kwestie van tijd is". FEESTELIJKE ONTVANGST OP DE WERELD. TENTOONSTELLING De 39-jarige Zeeuws-Vlaming Willy Jouret, die woonachtig is in het Belgische De Klinge, is za terdagmorgen als 35-miIjoenste bezoeker van de wereldtentoon stelling door de Voorpleinpoorl van (1e Expo gestapt. Hij was ver. gereld door zijn vrouw en broe der. Hoe heeft men kunnen uitma ken wanneer en waar de 35-mil- joenste bezoeker de Expo zou binnenkomen? Berekeningen wezen uit dat bo- vengenoemd cijfer zaterdag on middellijk na de opening dei- poorten zou worden bereikt. Bij loting werd de Voorpleinpoort aangeduid. Aan enkele journalis ten werden enveloppen overhan digd met de nummers 1 tot 58. De bezoeker die nummer 58 zou ontvangen, zou de 35-miljoen- ste zijn. aldus meldt „Het Laat ste Nieuws?. Even na 10 uur zaterdagoch tend werden de enveloppen uitge deeld aan de bezoekers die de Voorpleinpoort binnenkwamen. Plotseling werd in het Vlaams geroepen: „Ik heb hem!" Willy Jouret, de gelukkige uit verkorene, werd bestormd door tientallen persfotografen en cine asten. Hij werd daarna hartelijk gelukgewenst door generaal Bae le, directeur-generaal van de maatschappij der wereldtentoon stelling, en samen met vrouw en broeder naar het Onthaalpaleis geleid, waar de eerste van de lange reeks ontvangsten op deze heuglijke dag plaats vond. Willy Jouret vertelde, dat hij vrijdag in zijn dagblad gelezen had, dat de 35-miljoenste zater dag werd verwacht. Hij was van plan zondag naar de Expo te gaan, maar besloot nu dit bezoek een dag te vervroegen om ook een kansje te hebben. Vrijdag avond sprak hij er over met zijn vrouw en zijn broer. Het moest eens lukken, lachten zij... En het is gelukt! De slimme vogel kocht een tweede toegangskaartje. Willy Jouret, die timmerman aannemer is, zeide dat het de twee„e keer was, dat hij naar de tentoonstelling kwam. Hij be- z.uutigde bij het eerste bezoek het Amerikaans, Russisch en Tsjechisch paviljoen en was van plan thans het Nederlands pavil joen en de Congolese afdeling te bezoeken. Thans is zijn programma volle dig in de war gestuurd maar daar hij ook een kosteloos abon nement ten geschenke kreeg zal hij nog wel enkele keren terug komen. Toen een journalist van „Het Laatste Nieuws" aan zijn vrouw vroeg welk nummer zij gekre gen had, vermoedde hij natuur lijk niet dat hierdoor een geheim pje aan het licht zou komen. Mevr. Jouret had géén num mer gekregen evenmin als haar schoonbroer, daar zij zich met hun drieën reeds binnen de om heining bevonden toen de num mers uitgedeeld werden. Toen haar echtgenoot de druk te aan de ingangspoort had be merkt, had hij onmiddellijk het tentoonstellingsterrein verlaten, want hij begreep dat het hier ging om de aanwijzing van de 35 miljoenste bezoeker. Hij kocht opnieuw een toe gangsbewijs en snelde terug naar de ingang waar hij nog juist op tijd kwam om de voorlaatste en veloppe in ontvangst te nemen. De voorlaatstemaar met het goede nummer Vroeger had ik nooit enig ge luk met lootjes, prijsvragen enz., vertelde hij. Winnen was er nooit bij. Na die eerste ontvangst, tij dens welke generaal Baele hem een miniatuur-atomium schonk en baron Vaxelaire een luxe-al bum over Brussel overhandigde, nam de familie Jouret plaats in een helicopter die een vlucht maakte bov m de tentoonstelling. s-Middags werden zij uitgeno digd op een maaltijd in het Ato- mium. 's-Middags werden zij ontvangen in enkele paviljoenen naar keuze die zij nog niet be zocht hadden en daarna had er nog een grote ontvangst plaats in het Flegantiepaleis tijdens welke zij van hostcssen van de verschillende Belgische en bui tenlandse afdelingen ontelbare geschenken ontvingen, o.m. ra diotoestel, fototoestel, naaima chine enz., in totaal 85 prachtige geschenken, die met een kleine vrachtauto nog dezelfde avond naar hun woning in De Klinge werden gevoerd. Amerikaanse hulp voor burgerbevolking van Quemoy en Matsoe. D<*Ver. Staten trekken 180.000 dollar uit voor hulp aan de bur gerbevolking van Qucmoy en Matsoe, de eilanden voor de Chi nese kust die sinds enige tijd aan beschieting door de Chinese com munisten blootstaan. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington, dat dit bekendmaakte, zijn er sinds het begin van de communis tische actie op 23 augustus ruim 250 burgers gedood of gewond. Oordeel van Russische raketspecialist. Dc kracht van de Russische ra ket, waarmee de derde Spoetnik is gelanceerd, is honderd maal zo groot als die van de Amerikaanse raketten die gebruikt worden voor het lanceren van kunstma nen, zo heeft de Russische raket specialist Pokrefski vrijdag vol gens „Tass" op een persconferen tie te Moskou verklaard. De Rus achtte de Amerikanen niet in staat om met de raketten waar over zij thans beschikken, een geslaagd schot op de maan te doen. Hij was voorts van mening dat voor interplanetair verkeer al leen een ionraket gebruikt kan worden, omdat voor een atoom- of fotonen-raket enorm hoge tem peraturen nodig zijn en men aan boord van een interplanetaire ra ket geen hogere temperaturen mag ontwikkelen dan die welke gegeven worden door de „klassie ke" brandstoffen. Leiding en staf van Oostduitse onderneming gevlucht. De gehele directie en de tech nische staf van één van de groot ste particuliere ondernemingen in Oost-Duitsland zijn met hun ge zinnen naar West-Duitsland ge vlucht, zo is door autoriteiten voor de vluchtelingenzorg in Wést-Berlijn bekendgemaakt. De onderneming is die van Wal ter Hunger. Zij vervaardigd in hoofdzaak opleggers met hydrau lische uitrusting voor de uitvoer naar 15 landen. Het bedrijf heeft 750 man personeel. De uitgeweken directeur Wal ter Hunger heeft verklaard, dat hij vorig jaar gedwongen werd een staatskrediet van 31 procent van het kapitaal van de firma te aanvaarden en dat dit de eerste maatregel was om de zaak te naasten. Indonesië erkent voorlopige regering van de Algerijnse republiek. De Indonesische regering er kent de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek". Dit besluit werd zaterdagavond in een speciale zitting van het In donesische kabinet genomen na dat de minister van Buitenlandse Zaken, dr Subandrio, van Baii was teruggekeerd. De minister was drie dagen geleden daarheen vertrokken om overleg te plegen met president Soekarno inzake de afkondiging van de „voorlopige regering van de Algerijnse repu bliek" en de laatste ontwikkelin gen in de Straat van Formosa. De minister van Voorlichting, Sudibjo, zei in een verklaring na de kabinetszitting, dat de erken ning is gebaseerd op de anti-kolo- niaie houding van de Indonesi sche regering. De beslissing beoogt niet min der vriendschappelijke be trekking met Frankrijk of enig ander land te onderhouden. Hij verklaarde verder, dat de vor ming van de Algerijnse regering een nieuwe fase is in de strijd om vrijheid van het volk van Algerië en dat de mogelijkheid groot is, dat het Algerijnse volk de over winning zal behalen. De Indoneische regering hoopt dat de Franse en Algerijnse rege ringen een vreedzame oplossing zullen vinden. Premier Djuanda zei, dat hij zijn gelukwensen zal zenden aan het „voorlopige Algerijnse kabi net" in ballingschap. door HILAIRE BELLOC 37) Hij stond op van de ontbijt tafel en sloot de reisgids, terwijl hij de nu verwonderd kijkende jongedame, die een beetje ver ontrust, maar ook een beetje aangetrokken werd door het ge heimzinnige, bleef aankijken. ,,Ik verberg het niet. Neen, ik vertel het u. Er is in het Hoge Huis van de heer Del Garne een schilderij. Een schilderij, dat ik zou willen zien.„Neen", voegde hij eraan toe, toen er 'n vleug van angst in de ogen van het meisje scheen, „neen, ik kom niet als steler. Als ik kom om te stelen, zeg ik het. Ik kom alleen maar om te kijken. Het hangt niet aan de muur, -het is, verborgen. Ik zeg je, waarom ik het wou zien. Ik zeg, dat het niet is om het te stelen. Maar ik wou het zien om deze reden. Ik heb zelf het schilderij aan sir Del Garne gestuurd. Het is een schilderij groot als dit" Nog steeds naar haar kijkend nam de heer Caen een gevou wen stuk papier uit zijn zak, dat hij uitvouwde en haar voor hield. Ze zag er iets op dat sim pel genoeg was met allerlei kleuren, het zag er idioot uit, het leek wel een puzzle, maar één ding was duidelijk: 'n groot starend oog in een hoek van de schets. Hij gaf die aan haar. „Het is klein, zeg ik en mak kelijk te dragen. Het zal wel in gepakt zijn. Ja misschien. Ik weet het niet. 't Is een Frans schilderij." „Verdorie!" zei ze, terwijl ze naar de schets keek. ,,'t Is een gek ding." ,'t Is een schilderij, Frans, zeg ik u. Ik heb het aan sir Del Gar ne gestuurd, 't Is Frans, net als ik. Ik ben ook Fransman." Het meisje werd er opgewekt door. Dat had ze al gedacht, dat hij een Fransman was. Daar kon ze d'r eigen een pluim voor geven. Dat had ze knap gera den En toen ze naar het pa pier keek, werd haar idee nog eens bevestigd, op een andere manier. Ze had óók altijd ge dacht, dat vreemdelingen tot alles in staat waren. „Sir Del Garne zegt, hij heeft het schilderij niet. Ik zeg. hij heeft het. Als ik zeg. dat ik weet. en hij weet dat ik weet, hij betalen. Daarom moet ik schilderij zien Alleen zien, dan geef ik terug." Hij wachtte even en dan schoot hij zijn grote kanon af, dat geweldige indruk moest ma ken." „Er is mij veel geld aan gelegen, waarheid vinden. Ik betaal u en uw zuster hon derd pond." Toen zweeg hij, maar hij bleef haar in de ban van zijn ogen houden en zag, hoe, wat hij zei haar een schok gaf. Nog voor ze wat kon zeggen, haalde hij doodbedaard uit zijn borstzak een pak van twintig bankbiljetten van vijf pond. „Ik geef deze", zei hij. „En ik vraag alleen, te zien en dan geef ik terug. Anders niet". „Ik zie niet, wat daar voor kwaad in kan steken", mompel de het bekoorde kind. „Het is geen stelen." Ze had geaarzeld was verloren. Hij schudde het hoofd. „Er is geen gevaar", zei hij. ,En honderd pond is niet mis. Hij trok het pak bankbiljetten nog eens uit zijn zak en stak ze er dan weer in. ,Is 't niet een voudig?" En hij spreidde zijn handen uit, terwijl hij haar maar bleef aanzien. Wat haar betreft, zij ging eens klaps de kamer uit. Maar ze nam die gekke schets mee. Toen ze weg was, ging hij weer zitten en glimlachte. ..Er is geen gevaar bij", pleit te ze daags daarna, toen ze praatte met de jonge dame uit het Hoge Huis. 't Is geen ste len. Hij wil er alleen maar naar kijken." „Dat is het niet", zei Millie dromerig. „Dat is dik in orde. Maar waar ik over pieker is, waar het is." De binnenmeid was het meest realistisch van de twee. ..Daar is om zo te zeggen maar één plaats, waar het zou kun nen zijn. Dat is de rommelka mer op zolder, 't Is geen huis waar je iets zou kunnen ver bergen." Er was een beetje min achting in haar stem, toen ze dat zei. „Nou, dan", antwoordde haar zuster ,die een beetje bang be gon te worden. „Wat jij doet, daar heb ik niks mee te maken.' „O laat dat maar aan mij over!" zei Millie. Ze zat nog even te prakkezeren. ..Er is een kist op BELGIË Vesting uit Romeinse tijd blootgelegd Een vesting uit het Romeinse tijdperk van het type „Burgus" is op het grondgebied van de ge meente Liberchies (arrondisse ment Charleroi) blootgelegd op de plaats waar de veldweg van Mellet naar Liberchies de Ro meinse weg Bavai-Tongeren- Keulen kruist. Met zijn twaalf meter brede en 3.20 tot 4.40 m diepe grachten beslaat dit werk een vierkant van 85 tot 80 meter. Een paal werk vormde de binnenomtrek van de vesting. Ceramiek, munt stukken (kleine en middelgrote bronzen van Nero, Claudius, 2 Goticus en Tetricus) evenals de andere totnogtoe gevonden voor werpen dateren van de eerste tot de derde eeuw. Het is zeer waarschijnlijk dat deze Burgus werd gebouwd na de vernieling van het Gallisch- Romeinse dorp Bons-Villers die plaats had in de periode van mi litaire anarchie van 235 tot 270. De ontdekking van deze ves ting van Bons-Villers is het re sultaat van drie opgravingscam pagnes in 1956, 1957 en 1958 door een particuliere grpep. Arrestaties in verband met methylalcoholvergif tigin. Er zijn een twaalftal personen in hechtenis genomen in verband met de mcthyalcoholvergiftiging, die in België aan acht mensen het leven heeft gekost. Er bestaat nog steeds groot gevaar, dat 900 kg suikerbonen, waarin vergiftig de likeur is verwerkt, verkocht zijn aan winkels. Door middel van pers en radio worden van tijd tot tijd waar schuwingen tot het publiek ge richt. FRANKRIJK de rommelzolder en twee kasten, die nooit gesloten zijn. 't Moet al gek gaan, als ik 't niet vind. En hoeveel zei je?" ,,Sam-sam „Goed, sam-sam!" zei Millie loyaal. Ze waren niet van een ruziemakers familie. „Maar zorg ervoor", zei ze, „je moet eerst de bankbiljetten in je vingers hebben, vóór ik het ding over geef, als ik het vind." Het dienstertje knikte en ze gaf haar de gekleurde schets van den Heer Caen ter vergelij king. Daarmee was dus weer een transactie tot stand gekomen. Millie was in erg goed hu meur en ze had wel zin in een avontuurtje. Ze had hierom zo goede zin, omdat de jonge man, die den huisknecht voor enkele dagen verving, werkelijk erg aardig was. Ze wou maar, dat hij bleef. Hij had heel wat be tere manieren en ze vond het eigenlijk toch maar gek, dat twee mannen, die zoveel van el kaar verschilden, zo goede vrien den waren. Maar ja't kwam toch wel meer voor. Daar was bijv. haar Oom Joe, die bij den drogist was. Nou daar zou je ook niet van denken, dat hij een broer van vader was. Maar Oom Joe had dan ook gestudeerd en vader had altijd maar gezopen. En wat zag die jonge kerel er kranig uit in zijn livrei. Niet, dat ze alleen maar naar een mooi pak keekdaar niet van; zo was ze niet. Maar hij had ook zo goede manieren. En hij wist zo veel (Wordt vervold.) Huwelijk met gesneuvelde soldaat. Een 34-jarige Franse vrouw treedt in het huwelijk met een dode. De bruidegom was sol daat in Algerië, waar hij op 4 mei van dit jaar sneuvelde. Tijdens het laatste verlof van de soldaat hadden hij en zijn meisje bepaald, dat zij in zijn volgend verlof zouden huwen. Ondanks de dood van de sol daat kan het huwelijk toch wor den gesloten krachtens een wet van 1919, die een huwelijk met een op het slagveld gevallen sol daat mogelijk maakt. Het huwelijk wordt gesloten in een dorpje in het departe ment Loire Atlantique. WEST-DUITSLAND Praktijkverbod voor dokter Bertha Oberhauser. De regering van de Westduitse staat Sleef wij k-Holstein heeft het beroep, dat Bertha Oberhau ser, die als arts verbonden is ge weest aan het concentratiekamp van Ravensbrück, waar M proefnemingen heeft uitgevoerd op vrouwelijke gevangenen, haf ingesteld tegen het haar opgf legde verbod, om nog verd< praktijk in deze staat uit oefenen, verworpen. Dr. Oberhauser kan van detf uitspraak binnen een maand beroep gaan. Doet zij dit niet. dan zal zij haar praktijk in het gebied van Pioenen binnen het zelfde tijdsbestek moeten sta ken. Het geallieerde gerechtshof voor de berechting van oorlogs misdadigers, dat te Neurenberg zijn zetel had. heeft dr. Oberhau ser in 1947 tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. ZO werd in 195? op vrije voeten ge steld. betonw benadeelde Verdacht van heeft de 60-jari \V'. S. uit Rotter verbaal gekregen gelopen maanden stofzuigers, rad op albetaling gc verkocht hebben, twee termijnen ha zover bekend zijn zes winkeliers ber AGENT SI. STUDE Een agent van terdagnacht zijn bruiken om een denten in de straat te verdrijv De studenten w ging om een pei dringen, waar ar een besloten bijee: aan het vechten AMERIKAANS I OP SOEST! VERONGE Een T-33 lesv straalaandrijving vliegbasis Soesterl 32e squadron van se luchtmacht is omstieeks tien start verongelukt dat twee personei had, kwam, na even los te zijn geweest op de taan terug, door, sloeg onde vloog in brand. Een der inzitte uit het toestel te der werd door grondpersoneel ui wrak gehaald. Beien ben slechts lichte opgelopen. Het is hoe het kwam dat eens met kracht rugviel. VERDACHTEN OVERVAL HEBB De 21-jarige W 32-jarige H. P. uitgebreid onder werking met de che te Amsterdam politie te Haarlem gearresteerd, vei plegen van een alleenwonende 58- wer in de Haarlemr nacht van zondag j.l., hebben thans schuldig te hebben deze overval. MATROOS ECHTGEN In de nacht va zondag heeft de troos bij de grote der G. te Rotterda; rige echtgenote M, een bar aan de in Charlois met neergestoken. De vrouw is kor aan haar verwond ziekenhuis Coolsin, Operatief ingrijpei meer baten. De man en vrot enige tijd gescheid( half twaalf zateri Van der G. haar noemde bar. Hij zijn kosthuis gega, dolkmes hebben hij terug kwam met een partner der G. dronk nog ging vervolgens en onder de woor er aan" stak hij borst. Hevig bloei de vrouw achter di viel daar neer. In wist de man uit snappen, doch late kon hij worden aar heeft een volledi; afgelegd. WEGENS VERD1 De politie te Ari verzoek van de Arr litie de 21-jarige tour J. van D. aangehouden die wordt in Amsteri duistering te hel De jongeman we door de politie gezocht, omdat h werkzaamheden een bedrag van 1000.aan g mentsgelden zou terd. Voor dit ge een bromfiets gi hij uit Maastricht man is nu ter besc Maastrichtse reel die hem voor de titie zal geleiden. De stormram Op het schiere z.w. van Tokio, van slachtoffers wervelstorm geve ne duizend mense vermist genoteer gewonden in dez( Volgens de bec -hef schroef vliegtu op, dat ten minst het schiereiland overstromingen g gevaagd. Zondagmiddag officiële zijde m de stormramp \o beschikbare gegi personen het leve Er zijn voorts 53 974 vermisten. Naar schattin; personen het lev het eiland Izoe, werd getroffen

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2