Het referendum in Frankrijk Voorstel-Spaak inzake Cyprus Aanslagen in Frankrijk Little Rock wenst rassenscheiding Rede van minister Luns Rede van Dulles HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Algemene vergadering van de Verenigde Naties Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Fractie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. ZEEUW MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1486 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum jw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit blad, 20 cent meer. Al vroeg is er in Frankrijk en Algiers druk gestemd. Er ston den lange riien voor de stembu- bureaus. Naar schatting had in Parijs anderhalf uur na de ope ning van de stembureaus 20 van de kiezers al een stem uitge bracht. Uit in Algiers ontvangen be richten blijkt dat in geheel Al- gerië (waar de stemming reeds vrijdag j.l. reeds is begonnen en zaterdag en zondag werd voort gezet) druk is gestemd. In het gebied van Constantine, in Oost-Aigerië heeft ongeveer 90% der kiezers gesteend. In vele andere streken heeft 70% of meer kiezers gestemd. Een Mohammedaanse, in blij de verwachting zijnde inwoon ster van Mostaganem, in West- Nederlandse militair verongelukt in Duitsland. Naar de Legervoorlichtings- dienst meedeelt, is vrijdag de 21- jarige dienstplichtige sergeant H. A. Garrelts uit Bellingwolde in Duitsland om het leven gekomen. Het slachtoffer bestuurde een jeep en kwam bij de noordelijke uitgang van het oefenterrein Sen- nelager in botsing met een mili taire personenauto. Door de bot sing werd G. uit de jeep geslin gerd; hij liep een schedelbasis- fractuur op, waaraan hij over leed. Het slachtoffer, dat onge huwd was, diende bij het 44-ste bataljon infanterie, dat gelegerd is in Zuidlaren. Amerikaanse troepen naar Formosa. Het tweede raketbataljon van het 71ste regiment artillerie heeft zich ingescheept voor Formosa, aldus een communiqué van het Amerikaanse leger. In het communiqué wordt ge zegd dat dit bataljon is uitgerust met raketten van het type „Nike" en het type „Hercules". De sterkte van het bataljon is niet bekendgemaakt, doch nor- maai bestaat het uit 6 a 900 man. Veranderlijke bewolking. Het fraaie weer van de afgelo pen zondag wei-d veroorzaakt door een hogedrukgebied dat Algerië, was zó verlangend haar stem uit te brengen, dat zij zich, tegen de raad van haar dokter in, naar de stembus begaf, waar zij prompt het leven schonk aan een kind. In de woonplaats van premier De Gaulle, Colombey-les-deux- Eglises in Oost-Frankrijk, heeft slechts één inwoner de nieuwe grondwet afgewezen. Van de 216 stemgerechtigden brachten er 196 hun stem uit. Van hen ver klaarden er 195 zich vóór de con stitutie. De premier De Gaulle bracht zelf het weekeinde door in zijn landhuis te Colombey-les-deux- Eglises, waar hij zondagochtend vroeg zijn stem uitbracht. Premier De Gaulle verklaarde over het resultaat in zijn woon plaats zeer tevreden te zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de enige tegenstem niet van hem afkom stig was geweest. Volgens de eerste berichten is de opkomst van de kiezers in Frankrijk zeer groot geweest. Uit de provincie werden percen tages van 85 procent gemeld, veel hoger dan het gemiddelde percentage bij de jongste alge mene verkiezingen in 1956. De opkomst zou zondag beter zijn geweest dan in veertig jaren het geval is geweest. Ook het aantal „ja-stemmers" zou groter zijn dan men had ver wacht. Van het eerste half mil joen stemmen dat in geheel Frankrijk werd geteld, was 87 vóór de nieuwe grondwet. Een functionaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken was van oordeel dat waarschijnlijk het totale vóórstemmers 75 procent van het aantal opgekomen stem gerechtigden zal blijken te zijn. In de Noordfranse plaats Lou- viers, waar Pierre Mendes-Fran- ce één der belangrijkste po litici die tegen de grondwet Botsing in Beiroet. Zondag heeft zich te Beiroet een botsing vooi.&edaan tussen Libanese regeringstroepen, die zich hiertegen verzetten. Tenminste één jeugdige Fa langist heeft hierbij het leven verloren. Aan beide zijden vielen ver scheidene gewonden. De Westduitse strijdkrachten. De Westduitse minister over onze omgeving naar het Defensie, Strauss, heeft vrijdag oosten is getrokken en nu boven Polen is aangekomen. Bij zuidoostelijke winden en zonnig weer liep het kwik tot 18 a 19 graden op en in het zuiden zeifs hier en daar tot 20 graden. Inmiddels is het hogedrukge bied nu zo ver weggetrokken dat de invloed van een ten westen van Schotland gelegen en zeer diepe depressie al iets groter kon worden. Eén van de fronten er van drong zondagavond al tot boven Nederland door en bracht meer bewolking met hier en daar zelfs onweer. Een volgend front bevindt zich iets ten zuidwesten van En geland en beweegt eveneens in de richting van ons land. Het ziet er echter naar uit dat dit front nog voor het ons land be reikt tot stilstand zal komen Verwacht moet daarom wor den dat er vandaag veel bewol king door zal worden veroor zaakt, maar dat slechts hier en daar wat regen zal vallen. Daar de wind uit richtingen tussen zuid en zu'doost blijft waaien zuilen de temperaturen niet be langrijk lager zijn dan die van zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuid. Dezelfde tempera turen als zondag of iets lagere. DINSDAG 30 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN v.m. n.m. 3.06 3.17 3.41 3.52 4.21 4.32 4.31 4.42 op onder op onder Sept. 29 6.36 18.24 18.55 8.09 30 6.38 18.22 19.22 9.12 Okt. 1 6.39 18.20 19.52 10.13 2 6.41 18.17 20.27 11.12 3 6.43 18.15 21.08 12.09 4 6.44 18.13 21.56 13.01 meegedeeld dat de opbouw van de strijdkrachten nu 150.000 man onder de wapenen. Tegen 1961 moeten de strijdkrachten 350.000 man omvatten. De minister verklaarde dit bij herfstmanoeuvres op de Lunen- burgerheide waaraan 80.000 mili tairen deelnamen. Volgens hem zijn de Westduitse strijdkrachten beter uitgerust dan de Oostduitse militaire eenheden. Het gevarengebied nabij het Christmas-eiland. Met ingang van zaterdagoch tend is het gevarengebied nabij Chrismas Eiland, waar de Britten kernproeven hebben gehouden, opgeheven en weer voor de scheepvaart opengesteld. De kern proef van dinsdag j.l. was de laatste van een serie van vier die op 22 augustus begon. heeft geijverd burgemeester is, was het aantal vóórstander 69 procent. In de gro4e textielstad Rijssel, de geboorteplaats van De Gaulle, spraken de kiezers zich voor 85 procent vóór de grondwet uit. Ook te Saint Cee, de woon plaats van Pierre Poujade lei der der uiterst rechtse anti-be lasting beweging en tegenstan der van De Gaulle was het aantal stemmen vóór ruim twee maal zo groot als het aantal stemmen tegen. Eén van de eerste uitslagen waarbij de meerderheid der kie zers „neen" had gestemd kwam van het dorp Fraysson-sur-Isere in Savoye. Hier spraken zich 47 kiezers vóór de grondwet uit en 172 er tegen. Blijkens het resultaat van de eerste tien miljoen stemmen in Frankrijk was de stand: 8 ja en 2 miljoen neen. Om 0.15 uur maandagochtend was de stand 11.187.000 stemmen ja en 2.622.000 stemmen neen. Stembus op een mijn. Een mobiel stembureau voor het referendum over de Franse grondwet is bij de Tunesische grens op een mijn gereden. De bestuurder van de wagen werd gedood en vier andere personen gewond, onder wie de voorzitter van het stembureau. De stembus en inhoud zijn intact gebleven. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM TEN EINDE. Het vierdaagse bezoek van het koninklijk paar aan Amsterdam is zondagochtend geëindigd. Alvorens de Koningin en de Prins de stad verlieten woonden zij op hun uitdrukkelijke wens als gewone kerkgangers een herdenkingsdienst bij in de over volle historische kerk „Bij het Lam", van de Doopsgezinde ge meente aan de Singel. Deze dienst was belegd ter ge legenheid van het 350-jarig be staan van dit kerkgebouw. Ds. F. Kuiper schetste in een herdenkingspreek de zeven 50- jarige perioden van het geestelijk leven in deze kerk en sprak naar aanleiding van het slot van de 93ste Psalm over de trouw der Allerhoogsten aan de Doopsge zinde gelovigen van geslacht op geslacht. Van deze trouw is het kerkge bouw, gesticht in 1608 als schuil kerk en in 350 jaar uitgegroeid tot het thans internationaal be kende landelijk centrum van de Doopgezinde broederschap, zo menigmaal getuige geweest. Na de dienst namen de Konin gin en de Prins afscheid van de voorzitter van de kerkeraad, mr R. F. van Lier en van de secre taresse, mej. R. Tinholt, die de koninklijke kerkgangers ook hadden ontvangen, alsmede van Amsterdams burgemeester, mr G. van Halle Direct daarna vertrok het ko ninklijk paar met zijn gevolg naar paleis Soestdijk. De Franse politie heeft zater dag meegedeeld, dat saboteurs in de vroege ochtenduren ontplof fingen en brand hebben veroor zaakt in de Parijse voorstad La Courneuve. Een arbeider werd zwaar gewond en de schade wordt geschat op ruim 200.000. In een andere voorstad van Pa rijs. Auberviliers, wierpen niet geïdentificeerde personen flessen met benzine en een brandende lont in een kartonfabriek. Er werd slechts geringe schade aan gericht. Te Bordeaux wierpen twee Al gerijnen twee flessen met benzi ne en een lont tegen het huis van een politieman. Er werd geen schade aangericht. Toen de Alge rijnen weggevlucht waren, vond men een machinepistool op het trottoir voor het huis. De plegers van de aanslag werden later ge grepen. Twee agenten vonden de dood en vier kinderen raakten gewond bij een aanval met automatische wapenen vanuit een snelle auto op het hoofdbureau van politie te Rouaan. De politiemensen beant woordden het vuur ogenblikkelijk en doodden een der Noord-Afri kanen die pijlsnel wegreden, ach tervolgd door motorpolitie en agenten in auto's. Bij Versailles ontploften bom men in twee huizen van Noord- Afrikaanse gezinnen waardoor 2 mensen omkwamen. Volgens latere berichten zijn 3 Mohammedanen door de ontplof fing In Versailles gedood. Men vermoedt, dat in een der huizen tijdbommen werden gemaakt. In de auto, die bij de aanslag te Rouaan is gebruikt en die de po litie later onbeheerd aantrof, werd een bom gevonden. Bij het demonteren door een deskundige is de helse machine ontploft. De deskundige die het gevaarlijke werk deed, werd ernstig gewond. Bij de aanslag op het hoofdbu reau van politie te Rouaan zijn 3 personen om het leven gekomen (twee agenten en een Algerijnse terrorist) en zes gewond (drie agenten, twee arbeiders en een voorbijganger). De in de nacht van zaterdag op zondag in Frankrijk door Alge rijnse terroristen gepleegde aan slagen hebben in totaal aan zes personen het leven gekost, ter wijl acht personen werden ge wond. Zondag is fe Athene van Griekse diplomatieke zjjde ver nomen dat de secretaris-gene raai der NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft voqrgesteld de toe passing van het Britse „deelge nootsehapsplan" voor Cyprus op te schorten, om een rondetafel conferentie tussen de betrokken partijen mogelijk te maken. Spaak heeft de volgende drie aanbevelingen gedaan: 1. Opschorting van het Britse plan; 2. Het houden van een ronde tafelconferentie door vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije en afge vaardigden der Griekse en Turk se Cyprioten, met het doel de uit eenlopende standpunten der be trokken partijen, met betrekking tot een voorlopige regeling van het vraagstuk-Cyprus, nader tot elkander te brengen; 3. Aanvulling van het Britse plan op de twee punten, waar Griekenland het meest bezwaar tegen had, en wel als volgt: a. Het Britse plan voorzag in het aanstellen van Griekse en Turkse regeringscommissaris sen. Spaak stelt voor in plaats hiervan de Britse gouverneur te doen bijstaan door Cyprische raadgevers, die door de Griekse en Turkse Cyprioten zouden moe ten worden gekozen. b. Spaak stelt voor de bevoegd heden van de Griekse en de Turkse wetgevende vergadering op Cyprus, in welker instelling het Britse plan voorziet, te beper ken tot louter aangelegenheden dezer twee Cyprische gemeen schappen. Hij stelt verder voor een enkele Kamer, die beide gemeenschap pen vertegenwoordigt, in het le ven te roepen en dit orgaan te belasten met de wetgevende ar beid voor Cyprus. Volgens Griekse diplomatieke kringen zal de Griekse regering instemmen met het houden varj de door Spaak voorgestelde ron detafelconferentie, indien de an dere betrokken partijen de door hem aanbevolen wijzigingen van het Britse plan in beginsel als basis van bespreking aanvaarden. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat de Griekse rege ring in de komende 24 uur haar oordeel over Spaak's aanbevelin gen zal geven. Bij de volksstemming in Little Rock hebben de tegenstanders van opheffing der rassenschei ding op de openbare scholen de overwinning behaald. 19.470 men sen hebben zich tegen de ophef fing uitgesproken en 7.565 vóór. Gouverneur Orval Faubus van Arkansas had het referendum uitgeschreven, nadat hij de open bare middelbare school van Little Rock had gesloten omdat het op perste gerechtshof in Washing ton de opheffing der rassenschei ding had gelast. De gouverneur is van plan de openbare school als particuliere school te laten ex ploiteren, die dan alleen voor „Wij zijn crian overtuigd, dat i misch opzicht. Indien landen die (le onwettige (iacien van de Indo- steun behoeven, enerzijds afbre- nesische regering jegens mijn ken wat anderzijds is opge iand gevolgen kunnen hebben I bouwd, dan brengt een dergelijke ,i i i i houding het concept van collec tieve welvaart waarvoor Neder land in het verleden zo herhaal delijk en krachtig heelt gepleit, in gevaar. Het is ook daarom, dat ik zeer bezorgd ben over de slechte gevolgen voor de zaak van internationale bijstand die mijn regering zo warm steunt. Wil echter deze zaak tot bloei komen, dan is het noodzakelijk, dat de landen naast hun rechten hun verplichtingen nakomen en hun onderlinge afhankelijkheid evenzeer in het oog houden als hun onafhankelijkheid. Het ge ven van de juiste vorm, en uit drukking aan deze onderlinge af hankelijkheid zou men een van de voornaamste doelstellingen van de V. N. kunnen noemen, deze doelstelling kan slechts worden bereikt, indien de con sequenties van onderlinge afhan kelijkheid loyaal worden aan vaard", aldus minister Luns. Minister Luns zeide, dat se dert de vorige algemene verga dering er verscheidene voorbeel den zijn van overtredingen en schendingen van de beginselen voor andere in ontwikkeling ach tergebleven landen". Dit heeft de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een rede in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over de in ternationale toestand verklaard. Minister Luns, die de leden van de Verenigde Naties een overzicht gaf van de anti-Neder landse maatregelen van Indone sië en de gevolgen daarvan, her innerde aan de Nederlandse bij drage tot het instellen van het speciale fonds voor steun aan onderontwikkelde gebieden, dat begin volgend jaar zijn werk zaamheden zal beginnen en zei- de: „Het onrecht, dat Indonesië ons heeft aangedaan heeft geen wijziging gebracht in ons stand punt jegens de noodzaak van hulpverlening aan in ontwikke ling achtergebleven gebieden. Het is echter duidelijk, dat zowel internationaal als nationaal, eco nomische samenwerking niet blijvend kan zijn zonder een mi nimum aan goed gefundeerd vertrouwen, in politiek en eco- van goed nabuurschap, „Enkele van deze voorbeelden zijn ons al len goed bekend, andere heb ben de wereld minder geschokt. Het is mijn taak als minister van Buitenlandse Zaken van Neder land voor een daarvan in het bijzonder uw aandacht te vra gen". De minister bracht daarop de gebeurtenissen in Indonesië ter sprake, waardoor bijna 40.000 Nederlanders hun huizen hebben moeten verlaten en voor een waarde van ongeveer vijf mil jard gulden aan eigendommen van particuliere Nederlandse firma's en personen zijn afgeno men. „Deze berovingen hebben na tuurlijk mijn land ernstige eco nomische en financiële schade toegebracht. Maar dat is niet de enige reden, waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere redenen is, dat in de ge meenschap van landen bedreven onrecht naast de aantasting van het wezen van internationaal recht, vrede en veiligheid onder mijnt. Daarvoor zijn wij onder de bepalingen van het handvest allen gezamenlijk verantwoorde lijk". blanke kinderen toegankelijk zal zijn. Hij verklaarde toen hij de uitslag van de volksstemming vernam, dat de school zeer spoe dig, misschien vandaag al, als particulier instituut zal openen. De regionale secretaris van de N.A.A.C.P., de Amerikaanse ver eniging voor het bevorderen van de belangen der negers, verklaar de zaterdag dat het referendum onwettig is. De vereniging is van plan een uitspraak van het dis- trictsgereehtshof te St Louis te vragen. Intussen heeft de schoolraad in Norfolk, Virginia, 17 negerleer- lingen ingeschreven voor de zes openbare middelbare scholen in de staat, die tot op heden alleen door blanke kinderen zijn be zocht. Als gevolg van de wetge ving van Virginia die speciaal is gericht op het voorkomen van rassenintegratie, heeft dit besluit van de schoolraad onmiddellijke sluiting van de scholen tot ge volg. Enige uren vóór het besluit van de schoolraad had een dis trictshof geweigerd een uitstel van een jaar voor toepassing van de rassenintegratie te verlenen. Lloyd in Londen teruggekeerd. De Britse minister van Buiten landse Zaken. Selwyn Lloyd, is zaterdag te Londen terugge keerd. Hij heeft te New York de algemene vergadering der V. N. bijgewoond. Tegenover verslaggevers ver klaarde hij aangaande de toe stand in het gebied van Formo sa iets hoopvoller gestemd te zijn dan toer hij tien dagen ge leden naar de Verenigde Staten vertrok. „Ik geloor", dat de toestand niet zó kritiek is. Ik geloof, dat het verlangen van zo vele vol keren naar een vreedzame rege ling zich gaat doen gevoelen en wij hopen dat de onderhandelin gen te Warschau (tussen de Ver- ennigde Staten en China) tot een of ander resultaat zal leiden". Hieraan werd nog toegevoegd, dat Griekenland het vraagstuk- Cyprus als agendapunt voor de algemene vergadering der Ver. Naties zal handhaven, tenzij uit voering van het Britse „deelge nootschapsplan" wordt opge schort en de voorgestelde ronde tafelconferentie gehouden wordt en slaagt. Het voorstel van Makarios. De aartsbisschop van Cyprus, Makarios. heeft zaterdag de Brit se regering officieel voorgesteld, dat Cyprus na een periode van zelfregering onafhankelijk wordt. De onafhankelijkheid dient door de Verenigde Naties te worden gewaarborgd. Dit voorstel is vervat in een brief, die zaterdag werd overhan digd aan de Britse ambassadeur te Athene, Allen. Eerder had aartsbisschop Ma karios het voorstel uiteengezet aan mevr. Castle, vice-voorzitster van de Britse socialistische par tij- Volgens het voorstel van Maka rios kan zonder toestemming van de Verenigde Naties het onafhan kelijke Cyprus niet overgaan tot Enosis" (een unie met Grieken land) of een deling van het eiland. De machtige linkse vakbewe ging op Cyprus heeft zich zater dag uitgesproken voor het voor stel van Makarios. Naar uit Athene wordt gemeld heeft de Griekse regering aan Makarios' jongste voorstel voor de onafhankelijkheid van Cyprus haar goedkeuring verleend. Men was het „volledig eens" over de voor het eiland te volgen politiek. Voor de tweede keer in één dag tijd is een Griekse Cyprioot in een bioscoop vermoord, ditmaal te Famagusta. In Nicosia werd bij een bioscoop nog een Cyprioot vermoord. TURKIJE VERWERPT PLAN -MAKARIOS Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buiten- De overstromingsramp in Mexico. Tengevolge van de overstro mingen die de afgelopen weken grote gebieden van Mexico heb ben geteisterd, zijn circa vijftig mensen om het leven gekomen en verder 150.000 ha grond ver woest. Men schat de schade op ongeveer 50 miljoen dollar. Het water is vrijdag begonnen te zakken. De nieuwe „Vanguard"- kunstmaan is verbrand. De vrijdag gelanceerde „Van- guard"-:kunstmaan is verbrand zonder in haar baan te zijn ge weest, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt. De snelheid en de hoogte van de raket was niet groot genoeg om de kunstmaan in haar van te voren vastgatelde baan te bren gen. Na één of hoogstens 'n paar omwentelingen om, de aarde op geringe hoogte is de raket de dampkring van de aarde weer binnengekomen en door de wrij ving verbrand. landse Zaken heeft zondag het plan-Makarios, dat voorziet in on afhankelijkheid voor Cyprus, en door de Griekse regering werd aanvaard, verworpen. Hij ver klaarde dat de Turkse regering in dit plan slechts een dekmantel ziet voor het uiteindelijke doel: de vereniging van Cyprus met Griekenland. Hij wees erop, dat het in de 19e eeuw net zo was gegaan met Kreta. Dit eiland werd namelijk eerst onafhankelijk verklaard, waarna het zich bij Griekenland aansloot. Maatregelen tegen magarine-invoer in West-Duitsland. De Westduitse financiële auto riteiten hebben een middel gevon den om de bij de Duitse margari ne-industrie zo ongewenst geach te particuliere invoer van marga rine uit Nederland op 1 oktober plotseling te doen eindigen. Op het ministerie van Finan ciën te Bonn heeft men zich een oud voorschrift herinnerd, vol gens hetwelk alleen dan marga rine kan worden ingevoerd als op de verpakking staat vermeld, dat zij werkelijk uitsluitend uit plant aardige vetten bestaat. Margarine, die deze vermel ding niet heeft, mag voortaan in het kleine grensverkeer in het grote grensverkeer slechts nog tot vijf kilogram per persoon uit Nederland worden ingevoerd. Thans kunnen de douanebe ambten zelf uitmaken hoeveel margarine reizigers mogen mee nemen. In het kleine grensver keer laat men meestal een pond toe. (De invoer van boter in West- Duitsland een kilogram per persoon valt niet onder deze beperking. Minister Casey over Nieuw-Guinea. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft zondag op een vraag, of er tus sen Australië en Nederland een „mondeling gentlemens agree ment" bestaat over de verdedi ging van geheel Nieuw-Guinea, het volgende antwoord gegeven. „Ik begrijp niet waarom er ge ruchten worden verspreid over iets, dat op veronderstellingen berust. De Indonesische regering heeft aan de Australische rege ring de categorische verzekering gegeven, dat zij op Nederlands Nieuw'-Guinea geen militaire aanval zal ondernemen. Wij ac cepteren deze verzekering. Bijge volg is ht ook niet nodig, een afspraak te maken als waarop bedoeld gerucht zinspeelt". Verolme vestigt scheeps bouw- en reparatiebedrijf Ierland. De Ierse vice-premier, de heer Scan Lemass, tevens minister van Handel en Nijverheid, zal in de eerste week van oktober een be zoek aan Nederland brengen op uitnodiging van de heer Cornelis Verolme, eigenaar van „Verolme United Shipyards" te Rotterdam. Het bezoek houdt verband met plannen tot vestiging van een groot scheepsbouw -en reparatie bedrijf in Cork Harbour. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulies, heeft zaterdag jn een rede voor de vereniging ter bevordering van de NAVO-gedachte te Boston betoogd, dat West-Europa de ge volgen aan dén lijve zal ondervin den indien Amerika toe zou ge ven aan „Chroesjtsjefs arrogan te eis tot terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten van Formosa". Dulles zei begrip te hebben voor bezorgdheid van de andere NAVO-leden dat Amerika's bij drage aan de NAVO-macht zal verminderen tengevolge van ver wikkelingen in Azië, maar hij achtte deze bezorgdheid onge grond. Hij wees erop,, dat de communistische eis tot terug trekking der Amerikanen van Formosa in wezen de grondbegin selen der NAVO aantast, ook al ligt het werkingsgebied dezer or ganisatie aan de andere kant van de aardbol. Indien wij deze begin selen in Azië niet hooghouden, zal het er niet meer op durven vertrouwen, dat wij zulks vvèl in Europa zullen doen, aldus de Amerikaanse minister, die eraan toevoegde, dat Amerika uiter aard geen NAVO-steun in het Verre Oosten zal vragen of ver wacht. „Amerika zoekt naar een vreedzame oplossing; indien wij dit hier niet doen is het beginsel van dit streven overal onder mijnd". iDulles verklaarde tenslotte het te betreuren, dat ernstige me ningsverschillen de eenheid van de NAVO soms verstoren en haar toekomst in gevaar bren gen. Met name doelde hij op het Cyprische vraagstuk. De be windsman waarschuwde dat het communisme altijd de lachende derde bij geschillen is en er der halve op uit is dergelijke geschil len te doen ontstaan. Arrestaties in San Marino. De regering van het iilliput- staatje San Marino in Italië heeft zaterdag noodmaatregelen afge kondigd teneinde het hoofd te bieden aan „een communistische samenzwering voor een gewa pende opstand". Twee arbeiders verenigingsgebouwen zijn geslo ten en openbare politieke beto gingen verboden. De regering van San Marino heeft zondag een communist ge arresteerd, die de leider zou zijn ven een groep militante commu nisten. Deze groep zou voorne mens zijn zich met wapengeweld tegen de regering van het repu bliek je te verzetten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1