\}<MZ (U Cfll enu r 1 I De stofzuiger kunnen we zelf in orde houden Ongewenste omgang en dan ËÖÉE® Nederland - het kinderwagenparadijs Schoolkind en schoolarts Een sportieve combinatie I RIEBEN5 >an de week U kunt niet alles weten ROOD W DINGEMANSE Goede voeding in het sportseizoen Zaterdag 27 september 1958 DE VRIJE ZEEUW 5 HANDIGE HANDEN OOK DE MOTOR VRAAGT ZIJN ONDERHOUD Een stofzuiger is vandaag de dag een vrijwel onmis baar apparaat geworden in de huishouding. Dag in dag uit doet hij dienst, maar denkt u er wel eens om dat niet alleen de zak, maar ook de motor van tijd tot tijd moet worden schoongemaakt? Hoe sterker de motor, hoe heter de stofzuiger zuigt. De motor immers brengt een stel sel van ventilatoren in bewe ging, die zeer snel ronddraaien, en hoe groter toerental hoe sterker de zuigkracht van de motor zal zijn. De ventilatoren veroorzaken in de ruimte ge legen tussen de inlaat van de slang en de motor een lucht- verdunning, welke wordt aan gevuld door de buitenlucht, die door de slang binnentreedt. Dit gaat met grote snelheid, waardoor de stofdeeltjes en andere niet al te zware deeltjes worden opgezogen. ER GAAT STOF DOOR DE ZAK. Het stof blijft in de stofzak en de lucht stroomt langs de motor naar de uitlaat aan de zijde van de motor. De stofzak moet het vuil vasthouden, maar denk niet dat alle stof op zijn plaats komt. Heel fijne deeltjes gaan dóór de zak en zij zetten zich vast op de onderdelen van de motor. Opent u de stofzuiger eens, dan zult u zien dat de motor een stofnest is geworden. Begrijpelijk dat niet alles zo goed meer kan functioneren als nodig is; het vele vuil doet afbreuk aan de zuigkracht. Uw knechtje zuigt dus niet zoveel vuil meer op als wel nodig is, daarom moet het binnenste van de machine van tijd tot tijd eens goed worden schoongemaakt. Op het ogenblik liggen er zo- jveel prachtige herfstbloemkolen 'm winkels en op groentekarren uitgestald en tegen zeer redelij ke prijs, dat geen huisvrouw het kan laten ze steeds weer te kopen! Maar misschien vindt ze die bloemkool met een melksausie wel eens vervelend worden en zou ze die, op zichzelf heerlijke groente, toch graag eens anders opdissen. Gebakken dan dit- Neem hiervoor een borsteltje met een lange steel, maar wees altijd voorzichtig, opdat geen draadverbindingen worden los- gestoten. DE KOOLBORSTELTJES. Op de centrale as is de z.g. col lector gemonteerd. Over deze collector glijden twee staafjes kool, die de stroom aan de draaiende motor toevoeren. Deze koolborsteltjes zijn opgesloten in buisjes en ingebouwd in het frame van de motor. De koolborsteltjes kunnen slij ten en hoewel dit langzaam gaat, komt toch na een of anderhalf jaar de tijd dat zij vernieuwd moe- zelfde maat zijn. ten worden. Dit is dan zo onge veer het enige wat wij zelf aan de stofzuiger kunnen verrichten. Weigert op zekere dag de stof zuiger zijn werk, dan zullen we moeten onderzoeken waar de fout zit. Dit onderzoek strekt zich uit van stekkers, snoer, stopcontact en schakelaar tot koolborstels. Aan elk staafje Vool is een veertje verbonden. Dit veertje drukt de koolstift tegen de col lector aan. Door de wrijving, die er ontstaat tussen koolbor stel en collector, slijt het kool- borsteltje, het koolstiftje wordt korter en het veertje langer, waardoor de drukkracht lang zamerhand te gering wordt met het gevolg dat de machine dienst weigert. De koolborstel tjes moeten dus vervangen worden. Dit kan bij vele stof zuigers geschieden als we do kap van de machine afnemen, door enkele boutjes los te schroeven. DE VERVANGING. We zien dan de twee ebonieten doppen, die de borstels in de huisjes houden. Die doppen draaien we los waardoor we de koolborstels kunnen wegnemen. Soms hebt u hiervoor een gebo gen ijzerdraadje nodig, een an dere keer kan het nodig zijn de machine een beetje te schudden. Neem nu ac versleten borstels mr" -air de winkel en men zal u passende borteltjes leveren, k.ypehjn moeten ze van de- Kies een goede kwaliteit kool- borstelt.jes, koont u goedkope dan kunt u steeds voor moeilijK- ,i nomen te staan. Boven dien heeft de collector veel te lijden van slechte kwaliteit kool. Daar waar het staafje de col lector raakt kunt u het de ronde vorm van de ooilector geven. Dit kunt u doen door b.v. een rond potlood te nemen, waarop u een stukje fijn schuurpapier legt. Door nu voorzichtig even heen en weer te wrijven krijgt u de juiste vorm van de collector, de stift van de borstel zal dan de gehele oppervlakte van de col lector rake.v Vervolgens maakt u alles weet stofvrij en schroeft de afgenomen kap weer op zijn plaats. ALS DE MOTOR VONKT. Bekijkt u eens de draaiende motor, dan Kan het zijn dat u 'n sterke vonkvorming bespeurt. Dit is veelal een gevolg van het feit dat de vorige koolborstels er te lang in hebben gezeten, ze hebben dan groefjes in de col lector gemaakt. Dat kleine vonk jes gezien worden is niet erg, die zijn er stee_,s. Het gelijk maken van de collector is een werkje dat u niet zelf kunt, dat moet vakkundig gebeuren. De doorsree huisvader heeft te weinig verstand van electro- motoren, zo dat het noodzakelijk is voor reparaties de hulp in te roepen van de vakman. Tijdig de koolborstels vervangen kan ech ter iedereen en dat is het be houd van de collector! De beste zuigkracht tenslotte houdt u. als de zak werkelijk elke ochtend goed wordt leeggemaakt en uitgeklopt en de stofzuiger langzaam over het te zuigen op pervlak wordt voortgeschoven met zodanige hoek, dat de randen van het mondstuk geheel aan sluiten. Te snelle bewegingen doen wel uw vloerkleed extra slijten, maar geven het stof geen gelegenheid zijn plaats te vér- laten! (Nadruk verboden.) WAT 0 MOETEN O OUDERS 9 DOEN? Wat moeten ouders doen, wanneer zij zien, dat een van hun kinderen met open ogen haar ongeluk tegemoet loopt, maar niet naar goede raad wil luisteren? En ook de leeftijd te boven is, dat de ouders nog werkelijke invloed op haar uit kunnen oefenen, doordat zij haar zonder meer tot gehoor en fs?eens ietsheeTaniersJ11'9zaamheid kunnen dwingen? De bijna gaar gekookte, goed uitgelekte, stukken bloemkool worden in een beignetdeeg ge dompeld en in frituurvet gebak ken. De schotel wordt 'gegar neerd met een paar schijfjes to maat of takjes peterselie. ZONDAG: Kopje bouillon, ham lappen, doperwtjes, aardap pelen; blanc manger. MAANDAG: Gevulde omelet, gesmoorde aardappelen, an- dijviesla; karnemelksepap. DINSDAG: Koolrolletjes met gehakt, aardappelen; yog hurt met geraspte appel. WOENSDAG: Gebakken aard appelen met uien en kaas, sla, zoet macaronieschotel- tje. DONDERDAG: Gebakken Bloemkool, hard gekookte eieren, tomatensaus en aard appelen; druiven. VRIJDAG: Gebakken bokking, stoofprei, aardappelpuree; watergruel. ZA TERDAG: Risotto; fruitsla. RECEPT: BLANC MANGER 6 dl room (kookroom), 4 dl melk, 150 g amandelen, i stokje vanille, 100 g suiker, 100 g maïzena. De amandelen pellen, malen en met de vanille een paar uur in de room laten trekken. De vloeistof daarna zeven, de sui- ?er,er'n oplossen en de room "inden met de maizena die met ae melk is aangemengd. RECEPT: ZOET MACARONISCHO TEL TJE 1 l melk, 150 g macaroni, 75 gsuiker, krenten of rozijnen, tout. paneermeel, 40 g room boter. De macaroni met water aan de kook brengen, afgieten en rtef koud water overspoelen. Daarna met melk en iets zout in pl.m. drievierde uur gaar koken. De gewassen krenten en rozij nen het laatste kwartier mee laten koken. Een gedeelte van de suiker en de boter door de macaroni roeren, de massa in een vuurvaste schotel doen en bestrooien met paneermeel en de rest van de suiker. De rest Pan de boter in klontjes er op leggen en het schoteltje in de c en vlug lichtbruin laten lUOIwt/t. Voor deze grote moeilijkheid zagen de ouders van Truus zich geplaatst. Het meisje had omgang gekregen met een man, die niet voor haar deug de, daarvan waren vader en moeder tot in het diepst van hun hart overtuigd. Ze ging 'n afgrond tegemoet. Ze zou mo reel afzakken. O, waarom zag ze dat niet in? Ze verboden de omgang. Toen rf, met hielp, weigerden ze in ieder geval de man ooit bij hen angen- Het werd een smartelijk gewetensconflict Ze wisten, dat Truus slechts wacht te op de dag van haar meerder jarigheid, uie niet veraf meer was, om het huis uit te gaan Ze zouden hun kind verliezen 'als ze bleven weigeren, de man die zo'n fatale invloed op haar leven had en haar ongeluk moest be tekenen, te ontvangen. Maar als zij hier wèl in toestemden, zou den zij willens en wetens mee werken aan haar ondergang. Dit konden zij niet met hun geweten overeen brengen. t Met bloedend hart. Zo werd het dilemma geboren in het eens zo vredige huisgezin, dat onrust, tweedracht en ver driet meebracht. Truus werd stug en geslotenze vertelde niet meer, waar ze heen ging en be keek haar ouders met harde vijandige ogen, alsof ze haar het grootste onrecht ter wereld aan deden. En het hart van de ouders bloedde. Ze wisten niet wat te doen. Ze baden, opdat hun de weg voor hel geluk van hun kind gewezen zou worden. Maar dat kind meende die weg zelf al ge vonden te hebben. Truus werd 21 jaar. De dag daarna stelde ze haar ouders voor de keus: Jan erin of zij er uit. De ouders wisten, dat de man achter dit ultimatum stond. Capituleren konden zij niet. Be halve al het andere was het ook nog een prestigekwestie voor hen geworden. Dus ging Truus haars weegs. Een adres wilde ze niet achter laten. Hoe ze leefde en zich er financieel doorheen sloeg met haar krappe salaris, wisten de ouders niet. Ze brachten slapelozè nachten door. Nooit meer Vadèr raasde' „Nu komt ze er ook nooit meer in. Als ze spijt krijgt, wat natuurlijk op een dag gebeurt, en met hangende poot jes aan komt kloppen, vindt ze de deur gesloten. Ze is mijn dochter niet meer". Maar deze woorden vormden slechts de uit laatklep voor een diep gekweld ouderhart. Moeder begreep het en of- schqon haar eigen droefheid niet minder groot was, tracht te ze Het voor haar man te ver zachten. Alle ouders zouden erop voorbereid moeten zijn dat zulke dingen eenmaal kun nen gebeuren. Er is zo weinig voor nodig, om te maken, dat een kind in zijn eigen ouders zijn vijanden meent te moeten zien. Ze behoeven alleen maar in hartsaangelegenheden met hem van inzicht te verschillen. Maar Truus' moeder wist, dat, mocht hun kind in nood komen te verkeren, haar man noch zij ooit de deur voor haar zouden Sluiten. Nu konden ze niet anders dan machteloos toezien; maar als het leven haar dwong beschaamd van haar weg terug te keren, zou ze van hen liet verwijt niet te horen krijgen: „Zie je wel! Hebben we het niet gezegd!,, Nee, him liefde zou haar moeten opvangen, wanneer ze hen het bitteirst nodig had. Juist dan. (Nadruk verboden.) 0 Een telefoontoestel moet af en toe ook eens een goede beurt h'bben. Men neemt hiervoor een prop Watten en bevochtigd deze met enkele druppels benzine. Hiermede wrijft men het hele toestel in, ook hoor- en spreekstuk. Ver volgens droogt men het toe stel goed af en wrijft het daarna in met formaline. Uw toestel is dan bacterievrij. 0 Geef een bedpatiënt alleen gekleurde zakdoeken. Deze zijn gemakkelijker terug te vinden dan witte. Q Nikkelw-rk aan kachels kan men schoon maken met kalk- hydraat. 0 Noten kraken met de kiezen is nooit aan te bevelen, zelfs niet voor iemand met een sterk gebit. Men kan het kauwwerk gauw beschadi gen, waardoor bacteriën vrij spel krijgen. 0 Uw stofzuigerslang bewaart u het beste door deze op te hangen over een paar aan de muur gespijkerde garenklos jes. 0 Dames, zoek de zonnebril weer op, zet haar op als u uien moet schillen. De tranen blijven dan achterwege. 0 Voor men een schroef In de muur draait moet deze eerst ingewreven worden met talk; dit om roesten van de schroef te voorkomen. 0 Matrassen met binnenvering mogen nimmer geklopt wor den; deze moeten óf gebor steld óf met de stofzuiger be handeld worden. (Nadruk verboden.) (Advertentie.) Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Het is geen wonder, dat in een land als Nederland met zijn hoge geboortecijfer een bloeiende kinderwagenindustrie kon ontstaan. Iedere 2 a 2Vi minuut komt er een nieuwe Nederlander bij, die van tijd tot tijd naar buiten moet om op te groeien tot een gezonde staatsburger. Bij dat naar-buiten-gaan is de kinderwagen onontbeerlijk. In het begin van deze eeuw kon al enigermate van een kin derwagenindustrie worden gesproken, al verschilden de pro- dukten zonder rubberbanden, met zgn. rijtuigveringen en vaste, stevige kappen nog veel van de tegenwoordige mo dellen. De vormgeving dateert naar men ons mededeelde van de laatste 30 3-5 jaar. KINDERWAGEN MODEL 1958. Het doet misschien vreemd aan. maar het is alleszins ver klaarbaar: de modellen van de kinderwagens passen zich aan bij de modellen van de auto's, de modellen van de poppewagens bij die van de kinderwagens en zo kunnen de auto van vader, de kinderwagen van moeder en de poppawagen van de jongste, hetzelfde model carrosserie hebben in dezelfde tinten geschil derd. Met dit verschil echter dat de eigenlhke kinderwagen in Nederland altijd van triplex is gemaakt, dat men elke gewenste vorm kan geven en dat 's zomers koeler en 's w'nters warmer is dan staal. Het is dus niet vreemd dat de Engelse kinderwagen steeds deze'fde vorm blijft be houden; hiervoor is staal ge bruikt en het veranderen van 't model brengt c!ure gereedsohaps- kosten met zich mee. MODE 1958. Momenteel is het hoge model favoriet, dat ook voor de jonge moeder vele voordelen biedt. Zij kan de baby immers veel gemak kelijker bereiken. De wielen staan zo kort mogelijk bij elkaar opdat zonder moeite door een deur kan worden binnengereden. De vering 's geheel uitgebalan ceerd. De eigenlijke wagen kan van het frame worden afgeno men en dan desgewenst als reis- wieg worden gebruikt. Er zijn g ellen met een opvouwbare standaard, die dus als wieg kun nen dienst doen. Elke wagen kan in ruststand op een rem worden gezet. Voor 1e wat klein-behuis- den is er het opvouwbare tvoe, een comfortabele en gemakke lijke hanteerbare wagen, die in de lengte kan worden opgevou wen. Wordt de baby wat groter, dan zijn er allerlei soorten Neder landse wandelwagens verkrijg baar, waarbij er een is van een bijzonder fraaie vorm en met wat nieuw .s een afdraaibaar kapje. VEEL EXI OHT. Er is export naar België en Duitsland, maar ook naar de Verenigde Staten en Mexico, naar Zuid-Afrika en Canada en eigenlijk naar alle delen van de wereld, waar Nederlandse emi granten zitten Wanneer wij zien welke zorg er door de Neder- la idse fabrikanten wordt be steed aan de kwaliteit van de kinderwagens en met hoeveel vakmanschap veelal in sa menwerking met het Instituut voor Industriële Vormgeving aandacht aan de vorm wordt be steed, dan is die vraag van ver over onze grenzen volkomen be grijpelijk. De jonge Nederlanders kun nen dus op verantwoorde en comfortabele wijze van de bui tenlucht genieten. MEDISCH PROBLEEM HET WAKEND OOG VAN DE OUDERS MAG VOORALSNOG NIET ONTBREKEN Op de schoolleeftijd is als regel geen getob met ziekte te vrezen. Toch verlangt de gezondheid in deze periode nog wel degelijk zorg en herhaalde controle. De steun van de arts van het consultatiebureau waar de ouders raad konden krijgen toen hun kind nog zuige ling of kleuter was, wordt nu vervangen door de super visie van de schoolarts. Is de gezondheid van de schooljeugd nu gewaarborgd? Neen, want op de schoolgeneeskundige alleen mogen de ouders zich niet verlaten: vaders en moeders dienen zelf eveneens toe te zien op de gezondheid van hun zoons en dochters. Zolang de schoolartsen ieder voor zich verscheidene duizenden kinderen onder hun toezicht hebben, kunnen zij hoogstens de reeds bestaande ziekten en stoornissen opsporen en de weg tot behande ling daarvan banen. Het is gebleken, dat by veertig procent van de schoolgaande kinderen meer of minder diep gaande stoornissen te vinden zyn: slechte lichaamshouding, platvoeten, gewoekerde amande len, hardhorendheid, slechtziend heid, astma, allerlei vormen van lichameiyke gebrekkigheid, gees- teiyke debiliteit, epilepsie. Manier van leven Plaatsing op speciale scholen wegens bepaalde afwijkingen kan in overweging worden ge nomen, alsmede een tijdelijk ver blijf in een koloniehuis tot her stel of benoud van de gezond heid. Voor de laatste maatregel is acht jaar wel de grens, jon gere kinderen kunnen nog niet zo goed van huis. Met het opsporen van de bo vengenoemde afwijkingen doet de schoolgeneeskundige dienst buitengewoon nuttig werk. Aan de zorg voor de zestig procent zonder stoornissen komt ze ech ter nauwelijks toe. Vandaar dat ook thuis moet worden gelet op de hygiëne voor het schoolkind. Aan de zo nodige uitbouw NU DE DAGEN al merkbaar korten en de temperaturen gaan dalen, alhoewel het zonnetje ons nog wel eens de verlo ren glans van de zomer wil voortoveren, zijn we in het seizoen gekomen van de meer degelijke kleding, die ons dient te beschutten tegen de wisselvalligheden van het weer, maar die toch zeker nog niet winters mag zijn. Het is over het algemeen genomen zo'n weerssituatie tussen mal en dwaas, waaraan we ons moeten aanpassen. Onder zuke omstandigheden zal men met een terugblik op de zomer het zoe ken in het vlotte genre en komt men terecht in de sportieve combinaties. Om zo maar in rok en blouse te lopen Is het te fris, maar wat denkt u van een leuk sportief kort jasje van een gezelli ge wollen tweedstof? Zo'n stofje beschut ons en staat toch vlot. Onze illustratie toont een dergelijk aar dig jasje, vervaardigd van een wollen tweed van lichte kleur met als dessin een klein^ ruitje. Het betrekkelijk lichte jasje heeft een ceintuur en twee leuke, opgestikte zakken. Dat zijn van die jasjes, waarmee men zo heerlijk uit wandelen kan gaan op een zonnige herfstdag. Zo'n combinatie, te weten een sportief jasje op een gladde effen rok dient ge completeerd te worden met bijpassende bandschoenen en een vlot hoedje. (Nadruk verboden). van de schoolgeneeskundige diensten wordt voortdurend gewerkt. Het ideaal is, dat de arts en de verpleegster, bijge staan door een schoolpsycho loog, in samenwerking met het onderwijzend personeel de kin deren opvoeden tot een manier van leven, die gunstige ont wikkeling van lichaam en geest bevordert. Goede gewoonten Allerlei hygiënische maatrege len kunnen door bespreking en oefening op school best tot ge woonten worden: tandverzor- ging, correctie van voedingsfou- ten, vaststellen van het vereiste aantal uren slaap, verwisselen van rubberlaarzen, natte kousen en schoenen door pantoffels of droge sokken. Het kan even goed mode wor den om je goed te wassen voor je uit huis gaat, als het thans gebruik is om met ongewassen hals en vuile nagels op school te komen! In de Scandinavische landen wordt op sommige scholen door de dokter en de zuster sexuele voorlichting gegeven, afzonder lijk voor de jongens en de meis jes. Bij ons blijft dit vooralsnog een taak van de ouders. Een geheel ander punt is dat de kinderen op school leren hoe zij op straat moeten oversteken, (Advertentie)' Er is geen roder rood den Flexa- rood! Sprankelend, maakt blij en houdt jaren lang op houtwerk en muren Voor briljante, fééstelijke kleuren de beste verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbut 2, Leiden FLEXA o.a. verkrijgbaar bij HANDELSONDERNEMING WESTKOLKSTRAAT 40 TERNEUZEN Axelsestraat 3 en 91 TERNEUZEN en als zij wat oude- zijn hoe zij zich op de fiets door het drukke verkeer moeten verplaatsen. (Nadruk verboden.) Het bruine monster rolt weer over de velden, de hockeysticks slaan er weer lustig op los en- de zaalsporten trekken weer dui zenden beoefenaars. Iedere sportsman en sports- vrouw zal ook in de winter pro beren zo goed mogelijk voor de dag te komen. Velen hebben het er zelfs voor over, om er bepaal de gewoonten zoals drinken, ro ken en laat-naar-bed-gaan voor op te geven en om extra aan dacht te besteden aan hun voe ding. Zij beseffen immers, dat hun conditie met al deze kan ten van de lichaamsverzorging zeker verband houdt. Het menu van menige sport beoefenaar ziet er dan dikwijls beter uit dan het gemiddelde menu, omdat de sportbeoefe naar zich interesseert voor een goede voedselkeuze en zich aan de richtlijnen houdt, Het is bij voorbeeld in het geheel niet on gewoon, dat een sportsman melk drinkt, waarover vele volwasse nen niet zouden denken, alle voorlichting en reclame ten spijt. Welke voedingsmiddelen zijn speciaal voor de sportbeoefe naar van belang? Eigenlijk geen. Er zijn geen bewijzen, dat de sportmens b.v. meer vlees, eieren, fruit of sui ker moet gebruiken dan iemand die alleen maar langs de lijn zit te kijken. Een gewone goede voeding levert voldoende. Hij zal dus trachten dagelijks een flinke portie melk of kar nemelk (tenminste Va liter), een stukje vlees, vis of een ei, tenminste één broodbelegging kaas, een ruime portie groente (200 400 g) en wat fruit te eten. Verder aardappelen en brood met toebehoren naar behoefte. Dit is dus niets bijzonders. Waarop moet hü verder letten? De sportsman (of -vrouw) zal in veel gevallen het lichaamsge wicht in de gaten moeten hou den. Hij of zij kan hiervoor hels beste regelmatig eten en de hoe veelheid vetten, zetmeelkost, zoetigheid ook suiker be perken zodra het lichaamsge wicht te hoog dreigt te worden. Kort vóór een inspannende wedstrijd n.ag niet gegeten wor den. Bij voorxeur eet men niet later dan drie uur voordat men moet aantreden. Ook na de wed strijd wordt niet meteen gege ten. Wordt tijdens de wedstrijd of training veel getranspireerd, dan verdient het aanDeveling het vochtverlies goed te maken door wat extra te drinken, maar niet veel achter elkaar en geen gloeiend-hete of ijskoude dran ken. Vooral vruchtendranken en hartige dranken zijn zeer geschikt. Het g-bruik van extra suiker of suikerwater is alleen van waarde tijdens urenlange bijzon dere prestaties, zoals b.v. ka- naaizwemmen en langdurige wielerwedstrijden. Het heeft he lemaal geen zin om buiten zo'n periode van inspanning veel suiker of zoetigheid te eten. Dat is alleen maar slecht voor de lijn en het gebit, ook van de sportsman.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5