;uws Melk misère en loonlast J 3 C Ö1 KERKDIENSTEN ONGE EEN MEESTERWERK IS ZOEK Nasser over het Arabische nationalisme voor spaargelden voor iedere spaarder E c •a 5 o n DE VRIJE ZEEUW 27 september 1958 65 AXEL LANDBOUWPERIKELEN S.E.R. EN GEVRAAGD ADVIES LOON, WERK EN VAKVERBOND AFSCHEID VAN EEN BEROEMD MAN DE AMBONEZENKAMPEN Voor de zondag ZWAAR OP DE MAAG De Amerikaanse troepen in Libanon TSJOU EN LAI NAAR NEW YORK? Eisenhower over de schoolkwestie s w II» O m c n a Zafer^g 27 SepTémFer 1958 A. K. aan de Landlustlaan irte tijd in de as gelegd, nd is ontstaan door over- te vonken uit een fornuis- et rieten dak terecht kwa- brand is vooral catastro- vorden door de krachtige ie de vlammen aanwak- n kippen kwamen in de n om. Het melkvee be- ch nog niet in de stallen, inboedel kon slechts een edeelte worden gered. De is tegen brandscnade ver- Loos ALARM VAN ONBEKENDE. ankondigingen van bont- jen door middel van ano- telefoontjes zijn de laatste :t zeldzaam. Ook de Am use politie heeft vrijdag- i voor zo'n probleem ge- .et hoofdbureau kwam een ntje binnen van een onbe- die zei dat in de postzak een vliegtuig uit Londen even waren, in het bijzijn ilitiepersoneel werden de die inmiddels op het ostkantoor waren aange- geleegd. Er werd echter 'erdachts gevonden. INE VAN VAN NELLE AFGEBRAND. e nacht van donderdag op om ongeveer drie uur is mbekende oorzaak brand roken in een houten kanti- torende bij het bedrijf van :n de Wed. J. van Nelle aan i Nelleweg te Rotterdam, vuur greep snel om zich ;n de kantine is dan ook uitgebrand. Het gebouw- it 125 bij 12 meter groot levond zich op een afstand ngeveer 20 meter van de ijke fabriek, die o.m. koffie, ;n tabak produceert. Het ondervindt dan ook geen stagnatie en produktie en jp gaan normaal door. schaftlokaal wordt ook toneelzaal gebruikt, zodat •equisieten en decors zijn md. Men is nog aan het uit- hoeveel de schade, die verzekering wordt gedekt, s bedraagt. brandweer was spoedig ter e met twee autospuiten, gereedschapswagens en een "wagen en bestreed het [met vijftien stralen. FELLE BRAND TE ROTTERDAJ4.- -•<» een oud stadsgedeelte van rdam heeft donderdagavond >lle brand gewoed. Het was pand van Dönszelmann en graan- en graanprodukten in de Struisburgerdwars- in de wijk Kralingen, 8 uur ontdekte ds kaste- 'rouw vein een c'afe dat lover het pand staat, vuur bovenste, derde étage, brandweer gaf eerst middel-, groot alarm. Door de straffe en de aard van de opgesla- goederen, voornamelijk ver- mgsmaterialen voor aard- bloem, aardappelmeel e.d., .de het vuur zich snel uit. t bedrijf van ongeveer 6.000 ligt op de hoek van twee |le dicht bewoonde straten, [brandweer verscheen ter tse met een Arend Fox- en magyrus-ladderwagens. Met staal 16 stralen bond men strijd tegen de uitslaande imen aan. In verband met de en het gevaar voor de be ende percelen, probeerde de idweer het vuur naar een ■aide hoek te drijven. Dit luk- Pmstreeks tien uur was men irand meester. ?t is niet bekend hoe de id ontstaan kan zijn. tCHTAUTO VLIEGT DOOR SCHEIDINGSHEG OP PERSONENAUTO. Eén dode. om ongeveer r elf is op de rijksweg No. 1^ Ier de gemeente Waarder een b-ongeiuk gebeurd, dat het a heeft gekost aan de 22-jai^ kantoorbediende L. S. u" ^,dheer S. reed in een perso- auto met een lading t'ja- riften in de richting 's-Gravei - :e. toen plotseling een grote chtw^gen met aanhanger, ge- »n met elf ton meel door de eidingsheg vloog. De chau- van de vrachtwagen, de 20- se L. de J. uit Bunschoten met de lading op weg van terdam naar huis. Hij reed t een snelheid van ongeveer bo imeter, toen zijn stuurmnch- 7 gebroken moet zijn. ,elf verklaarde hij: „Ik hoor- I een klap, waarna de wagen tseling naar links schoot, ik in een flits nog twee ande auto's van de andere kam n maar het was ineens, ik zweefde, en toen ik uit cabine kroop lag de wagen men, lof fin li rauiiiv. 11 c >-< zijn kop op de andere rqbaa op de personenauto ya ~F «T-, clJTi up vAv. i"-» |auffeur daarvan moet op stas zijn geweest, is nadat met vereende kracl het wrak onder de vracw* l0 vandaan was getrokken, n het slachtoffer worden uitge- )e ravage op de weg was Sr0?' de rijkspolitie is urenlan* f weer geweest om het verkee regelen. Het slachtoffer het algemeen ziekenhuis od Pas t to Het gaat niet aan, de moeilijkheden in dc zuivelsector in de ver dere toek«anst geheel voor rekening van de overheid te laten komen. Ook de veehouders beseffen, dat er een ontwikkeling in de zuivelsituatie in de wereld gaande is, die noopt tot aanpassing van de bedrijfsvoering. Gelet op de ontwikkeling elders, kan aan een beperking van de melkproduktie niet worden ontkomen. Zo schrijft minister Vondeling in zijn toelichting op de begroting van land bouw. „Voor de individuele bedrijven zal het probleem ontstaan, op welke wijze de by een vermindering van de melkproduktie vry- komende produktiemiddeien, waaronder de arbeid, op andere wijze nuttig kunnen worden gebruikt. Met de georganiseerde landbouw is thans overleg over dit vraagstuk gaande". De export blijft het grote probleem. En ten aanzien daarvan moe ten onze boeren bepaald maar niet optimistisch zyn, want uit ramingen biykt, „dat een verbetering in de situatie in het komende jaar nauweiyks kan worden verwacht". „Bij het lager landbouwonder wijs bestaat een groot tekort aan landbouwonderwijzers. Er wordt naar gestreefd nog dit jaar met een opleiding tot landbouwonder- wijzer te beginnen". De tuinbouw moet ook al uit kijken: „De toenemende concur rentie in voor ons land belang rijke afzetgebieden maakt het noodzakelijk de tuinbouwvoor- lichting meer te richten op een economisch verantwoord teelt plan, waarmede door een juiste arbeidsverdeling en doelmatige investeringen gunstige voorwaar den worden geschapen voor een zo hoog mogelijk rendement van de bedrijven." De subsidies op consumptie- melk hebben het afgelopen jaar het lieve sommetje van 110 mil joen voor de drinkende bevol king en van 350 miljoen voor de melkleverende boer bedragen. „Zoals bekend zal de Soc. Econ. Raad worden verzocht de rege ring o.m. over het vraagstuk van de consumentensubsidies, in sa menhang met enige andere vraagstukken, van advies te die nen". En een landbouwvestigingswet is in voorbereiding. Ook daar moet de S. E. R. aan te pas komen. Het zal straks een hele toer zijn om boer te worden. Maar wie een beetje van land bouw en veeteelt afweet, kan u vertellen, dat dit heus zonder vestigingswet ook wel het geval Is! RUST .AAN HET LOON- FRONT! Minister Suurhoff heeft ons, »jn partij- en regeringsgenoten en mogelijk ook zichzelf een lesje gegeven en min of meer vermanend toegesproken. „De Nederlandse volksgemeen schap is er onvoldoende in ge slaagd het maathouden te ver wezenlijken en de gevolgen van de overbesteding zijn niet uitge bleven. Het is dus een eis van algemeen belang, hieruit de les te trekken en voortaan voorzich tiger te zijn. Dit betekent, dat na de op een aparte achterstand berustende loonbeslissingen voor de land bouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen, rust op het loonge- bied beslist noodzakelijk is en dat met de invoering van nieuwe of de uitbreiding van bestaande maatregelen op sociaal terrein voorlopig een grote mate van voorzichtigheid geboden blijft Zo schrijft de minister in zijn toelichting op de begroting van Sociale Zaken. Zijne excellentie acht de beteu geling van de overbesteding ge slaagd. Maar hij waarschuwt, dat het sociale beleid er reke ring mee moet houden, dat een nieuw omvangrijk beroep op de beschikbare nationale middelen weer dezelfde ongewenste ver schijnselen van overbesteding zou oproepen als in de periode 1956 —1957, met alle dreigende gevol gen van een grotere werkloos heid dan nu. DE WERKLOOSHEID „De stand van de werkloos heid ondergaat de nadelige in vloed van de sinds 1956 jaarlijks verminderde geneigdheid tot emi greren. De voornaamste oorza ken zijn de afgenomen economi sche bedrijvigheid en grotere (winter)werkloosheid in Canada, het wegvallen van de door Ame rika geboden extra emigratie- mogelijkheden en de zich in Aus tralië in bepaalde gebieden voor doende lichte economische span ningen, alsmede het voortduren Van het zich aldaar voordoende zeer nijpende huisvestingsvraag- ■tuk." De minister spreekt terecht over „nadelige invloed". Maar zou de voornaamste oorzaak van de werkloosheid niet in Neder land zelf en in de hier te lande „afgenomen economische bedrij- vigheid'1 liggen? Overigens is het met de werk loosheid in Nederland streeksge wijze geheel verschillend gesteld. Hele provincies in Nederland worden leeggezogen van wer kers, die naar elders gaan. Zij dreigen tot „onderontwikkeld ge bied" te worden, zo ze het al niet zijn. Minister Zijlstra heeft de volgende gebieden tot „probleem gebieden" verklaard, waar de werkgelegenheid moet worden bevorderd: de provincies Gronin ger, Friesland, Drente, Zeeland, het nooi 'oostelijk deel van Over ijssel, Yv est-Friesland en de Wie- ringermeer in Noord-Holland, het oostelijk deel van Noord-Brabant, met uitzondering van Eindhoven en Helmond, het noorden en mid den ten westen van de Maas in Limburg. SLECHT TE SPREKEN. Het N.V.V. is maar slecht te spreken over het door de rege ring aangekondigde beleid. Voor zitter C. W. van Wingerden ver klaarde voor de radio, „dat de regering voor de door haar nood zakelijk geachte maatregelen zoals omschreven in de advies aanvrage aan de S. E. R. op onze medewerking niet behoeft te rekenen. „Als de regering er toe zou besluiten tot huurverho ging over te gaan, en de subsidie op melk af te schaffen, zou dat betekenen, dat de werknemers m Nederland nu reeds gedurende een paar jaren geen enkele ver meerdering van hun welvaart hebben gezien, zij integendeel een stuk van hun welvaart heb ben moeten prijsgeven als ge volg van de bestedingsbeper king". Daarom wilde de N.V.V.- voorzitter „de regering op een moment, waarop wellicht nog een andere koers mogelijk is, waarschuwen voor de gevolgen". De heer Van Wingerden wil blijkbaar, dat, terwijl iedereen weet, dat de welvaart in Neder land over de hele linie is afge nomen gedurende de laatste jaren, de werknemers toch een toeneming van hun welvaart had den gezien. Is dat niet te mooi om waar te zijn? ANDERER WENSEN. Ook het C-N.V. heeft zijn wen sen. De verbondsraad meent, „dat het vraagstuk van de con sumentensubsidies op melk en het huurprobleem niet behandeld kunnen worden zonder daarbij ook het loonpeil te betrekken. De verbondsraad behoudt zich daar om het recht voor om bij het ko mende overleg over de voorge stelde regeringsmaatregelen de gehele sociaal-economische poli tiek der regering, waaronder in het biezonder het beleid inzake het loonpeil, aan de orde te stel len". „De hoogste prioriteit dient gegeven te worden aan het be houd van de werkgelegenheid". Verder is de raad van mening, dat de weduwen- en wezenpen sioenverzekering alsmede de in validiteitsverzekering op zeer korte termijn dienen te worden ingevoerd. Och ja, als het kan is het alle maal erg mooiMaar de rijksbegroting-1959 vertoont een tekort van anderhalf miljard! OOG VOOR OOG, HUIS VOOR KAMP. Prof. dr. H. J. M. Weve heeft in het groot auditorium van de rijksuniversiteit te Utrecht af scheid genomen als gewoon hoog leraar in de oogheelkunde. Prof. Weve, die een wereldnaam heeft, betreurde het in zijn afscheids college over: „Een halve eeuw oogheelkunde", dat het zo moei lijk is, om het transplanteren van het hoornvlies over de ogen van overledenen te beschikken, ondanks de grote inspanningen, welke het Rode Kruis zich ge troost. De hoogleraar beval maatregelen van regeringswege aan, om een beter resultaat te bereiken, teneinde meer patiën ten voor blindheid te behoeden. Op een weekend-conferentie van de stichting „Door de eeuwen trouw" heeft de regeringscom missaris voor de Ambonezen- zorg, drs. A. J. van Raalte, mee gedeeld: „Na 1962 zullen geen nieuwe woonoorden voor Ambo nezen worden gebouwd. In dat jaar zullen namelijk alle oudere Ambonezen redelijk zijn gehuis vest. De jongeren zullen, nu het duidelijk is geworden, dat het verblijf van de Ambonezen in ons land niet zo tijdelijk zal zijn als aanvankelijk werd gedacht, moe ten assimileren met de Neder landse bevolking." Dit streven naar assimilatie Hü werd wonderlijk gehol pen, totdat hij sterk werd. 2 Kron. 26 15. In de geschiedboeken van Is raël beslaat ze maar één hoofd stuk, die levensgeschiedenis van koning Uzzia, die in zo menig op zicht de levensgeschiedenis van zovelen is. Hij werd wonderlijk geholpen door de Here zijn God. Maar als hij sterk geworden was, verhief zich zijn hart en overtrad hij tegen de Here. Zeggen wij nog niet spreek woordelijk: ,,'t Zijn sterke benen, die de weelde dragen"? Mogen wij niet daarin de oplossing van veler levensraadsel zien, dat de Here ons klein houdt en geen voorspoed geeft die wij be geren?Waarom? Opdat wij nfet tegen Hem zouden zondigen door hoogmoed en daardoor ons zelf in 't verderf storten? Hoe vaak gebeurt het ook ons, dat wij wonderlijk worden gehol pen. Ja, dat wij sterk zijn gewor den door 's Heren zegen: d.i. dat wij rijkdom, of aanzien, of een naam, of veie vrienden, of een zeer begeerde positie verkregen hebben. En dat wij Hem de dank daarvoor niet betalen, zo als aan ootmoedige, beweldadig- de kinderen betaamt! Laten wij toch in de school van onze Heiland leren nederig van hart te worden en 's Heren hulp en zegen te erkennen. Het is Gods genade, waardoor wij zijn wat wij zijn, en verdiend hebben wij die genade niet. De Here lere ons heden in ootmoed leven uit Zijn hand! Leer mij stil op paden wand'len, Waar Uw oog alleen mjj ziet. Bron van ootmoed, leer Gij mjj Stil, ootmoedig zijn als Gij. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") ZWARE MISHANDELING. Donderdagnacht heeft de 44- jarige behanger G. C. van der W. bij een vechtpartij op het Loenen- seplein te 's-Gravenhage de 37-ja- rige J. H. zwaar mishandeld. Van der W. gaf H. met een behan gersmes een snee in het gezicht van oor tot oor en bovendien een steek in de hals. De dader is aangehouden. Het slachtoffer is naar het zieken huis Zuidwal overgebracht van waar hij later huiswaarts kon keren. ontlokte aan de vergadering een krachtig protest. De regering denkt echter aan het inrichten van Ambonezenwijken in bepaal de steden, om op die manier de eenheid voor deze rijksgenoten toch zoveel mogelijk te bewaren. (Nadruk verboden.) President Nasser van de Ver. Arabische Republiek heeft in een vraaggesprek met een verslag gever van „Blitz", een in Bombay verschijnend weekblad, verklaard dat het Arabische nationalisme sneller groeit dan verwacht werd. Wij zijn zelfs een beetje be zorgd geweest over de manier waarop de gebeurtenissen zich hebben ontwikkeld, aldus Nas ser. Men heeft mij beschuldigd ven ophitsing tot revolutie, maar de waarheid is dat het Arabische nationalisme al zoveel eeuwen onderdrukt is geworden, dat de sluizen nu zijn doorgebroken en de vloed voortraast. Wij kunnen hem niet meer tegenhouden, zo zei Nasser. Hij verklaarde oprecht te wil len dat de situatie zich stabili seert en de dingen weer hun nor male beloop krijgen, zodat men aandacht kan schenken aan de zo noodzakelijke politieke conso lidatie, de economische stabiliteit en de opvoering van de produk tie. Maar dit zijn nu juist de din gen die de Westelijke mogend heden willen voorkomen. Zij wil len het Midden-Oosten verdeeld houden, aldus Nasser. De president van de V.A.R. vergeleek in dit verband de hou- Een visser uit Atjeh, die na het vergaan van zijn zeil boot in de Indische Oceaan tijdens een hevige storm, verloren werd beschouwd, »is vijf dagen later weer le vend aan wal teruggekeerd... in de maag van een enorme haai. Volgens het blad ,,Peris- tiwa" in Koetaradja, de hoofdplaats van Atjeh, was Bajeun, de moderne Jonas, met een dessagenoot in de Indische Oceaan aan het vissen, toen zij door een he vige storm werden overval len. Het bootje verdween in de diepte en de beide visers werden verloren gewaand. Groot was de verbazing van de dorpsgenoten van Ba jeun, toen na de storm aan de kust dicht bij hun desa een geweldige, doch leven loze haai aanspoelde. Nog groter werd die verbazing echter, toen zij na het open snijden van het beest, in de maag Bajeun aantroffen, nog steeds in leven en ken nelijk onverteerbaar. (Advertentie) COÖP, feÖERENLEENBANK„TÈRNEUZEN". RA IF FEISEN BANK door HILAIRE BELLOC 36) (Nadruk verboden.) Als u mij vraagt, dan geef lk de degelijke Franse hersens van monsieur Caen niet meer dan 60 procent in een onderneming tot het te pakken krijgen van gesto len goederen, maar signor Ales sandria zou ik bijna tegen 80 °/o taxeren. En toch stel ik het Gal lische genie niet achter bij het Italiaanse. Maar bij deze gelegen heid nam signor Alessandria on getwijfeld de weg, die het vlugst tot het doel voerde, al was hij dan, zonder het te weten, vier- en-twintig uur achter. Zijn brief aan Harry Delgairn was eenvoudig, oprecht in het Italiaanse geschreven. Dat gaf meer effect. Je las het moeilijker. De jonge edelman zou wel geen Italiaans kennen, maar er zou wel de een of ander in de buurt zijn, die het met behulp van een woordenboek zou kunnen verta len. Signor Alessandria kende Engeland! Al wat de brief zei, was, dat de heer Alessandria een intieme vriend van Bourrot ge weest was, dat hij gehoord had, dat het Meesterwerk verkocht was. hoe jammer het was, dat een doek, dat voor een bepaald huis geschilderd was en zo lang' in zijn eigen omgeving geweest was, die nu had verlaten. Zou hij met de meeste eerbied mogen vragen, of hij, op grond van zijn grote genegenheid voor het overleden genie, een bezoek mocht brengen aan de zoon van hem, zonder wiens edelmoedig heid dit genie nooit zijn grote rol in de wereld had kunnen spelen? Signor Alessandria geloofde niet in overhaasten. Hij had gelijk. Maar de tweede dag kreeg hij al antwoord. Har ry Delgairn was diep getroffen (de dominee van North Merton, die veel gestudeerd had, had de brief voor hem gelezen). Hoewel hij het land had aan vreemdelin gen, stuurde hij een kort briefje, dat, als signor Alessandria hem de eer wilde aandoen hem te be zoeken, hij welkom zou zijn. Monsieur Caen zat tijdens zijn eerste ontbijt in „het Wapen van Delgairn" in een reisgids te lezen en vroeg zo, als terloops, in zijn gebroken maar verfijnd en rus tig Engels, het een en ander aan het dienstertje. Hij wilde weten, of de ruïnes van Rayton Abbey open waren door de week, of je daar moest betalen, hoe ver ze precies van het hotel af waren, of er nog veel van over was. En het vrolijke meisje gaf daar zo maar in het wild weg antwoord op. Ze gaf graag inlichtingen, ook als ze er niets van wist. M. Caen vond het wat prettig, dat ze ongekunsteld was en graag met haar medemensen praatte, vooral met medemensen van het andere geslacht, ook al was dat buitenlands en niet jong meer. Hij luisterde vaderlijk naar het geen ze hem vertelde. Hij hoor de met genoegen, dat ze nooit naar zo'n vervelende betrekking gekomen was. als haar zuster geen binnenmeisje geweest was in het Hoge Huis. En dat ze ge dacht had, dat dat gezellig zou zijn, als ze een dagje vrij hadden en ook anders. En monsieur Cadn zat daar vriendelijk bij te knikken. „Zie je haar wel eens?" Het lieve kind gaf een ruk met haar hoofd en stak haar neus in de wind. „Bijna nooit!" zei ze. „Als ik het van te voren geweten had, was ik niet gekomenO, hij laat Millie wel uitgaan, maar het is zo'n verwaande vent, hij wil niet, dat er iemand uit het dorp in het huis komt. Als hij zijn zin had, mocht ik daar niet eens een kop thee gaan drinken, als ik mijn vrije dag heb." Zij gaf weer een ruk met haar hoofd. „Nou misschien kan hij het ook niet helpen, omdat hij te suf is. Scha- pekop noem ik hem!" „En komt uw zuster wel eens, ja?" „O ja, ze kan hier komen. De baas hier is wel goed. Maar nou wil die jonge meneer Delgairn ook het liefste, dat zijn mensen niet in het dorp komen." En ze gaf voor de derde keer een nij- ding van het Westen tegenover de Arabieren met die van de Sow- jet-Unie. President Eisenhower heeft ge suggereerd, dat ik zowel een Hit- Ier als een Stalin ben. De verge lijking met Hitler is belachelijk, aldus Nasser. De Arabische lan den zijn zwak en minder ontwik keld. Zij willen op basis van ge lijkheid goede betrekkingen met het Westen onderhouden. Over de Russen merkte Nasser op, dat hij zich geen enkel geval kon herinneren, waarin de Rus sen getracht hebben de moeilijk heden van de Arabische wereld uit te buiten. Wat de beweegrede nen bij de steun, die zij ons geven ook mogen zijn, zij waar deren ons als een onafhankelijk volk. Zij lichten ons altijd in over elke actie die zij met betrekking tot ons gebied willen onderne men, terwijl het Westen altijd on afhankelijk is opgetreden en ons pas, na tot actie te zijn overge gaan, van een en ander in ken nis heeft gesteld. Volgens welingelichte kringen in Washington verwacht men dat de Amerikaanse troepen tegen eind oktober volledig uit Libanon teruggetrokken zullen zyn. Naar uit gewoonlijk welinge lichte bron op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York verluidt is er een mogelijk heid groeiende dat de commu- nistisch-Chinese premier, Tsjou En Lai, wordt uitgenodigd naar New York te komen voor be sprekingen met Dulles, Selwyn Lloyd, Grocnyko en Couve de Murville, de minister van Bui tenlandse Zaken van de grote vier, zulks zou dan in november geschieden. President Eisenhower heeft verklaard dat de sluiting van scholen in Virginia en Arkansas rampzalige gevolgen voor de na tie kan hebben. Hij zei dit in antwoord op een telegram van een comité in Virginia, dat er voor ijvert de scholen in ieder geval open +e houden, integratie of niet. „De meeste Amerikanen", schrijft Eisenhower in zijn ant woord, „geloven dat alle men sen gelijk zijn voor God. Wij streven voertdurend naar dat ideaal en hadden al veel voort gang gemaakt; de sluiting der scholen echter is een ernstige tegenslag. Ik hoop vurig dat de scholen spoedig zullen worden her opend". Aêiertentle C c t> w to sa i sa N Sr* Cu P N c w d c «i dige ruk met haar hoofd. „Maar ze komt toch wel eens' hield monsieur Caen aan. „O ja! Wat dat betreft, ze komt morgen. Maar ze zal niet eens de hele avond vrij hebben." Nu zijn er twee manieren waarop je een of andere moeilij ke taak, zoals diefstal, verval sing, moord of zo iets anders wat geheim moet blijven, kunt aan pakken. De ene is de voorzichtig tastende, de andere de directe manier. Het voordeel van dc voorzichtig-je-weg-proberende methode is, dat je bij het eerste teken van gevaar je terug kunt trekken. De andere, de recht streekse methode, heeft net voor deel, dat als het je lukt, het je dadelijk en helemaal lukt. Als tijd erg belangrijk 'S, zal iedere meester in de kunst de tweede methode wagen en dat deed mon sieur Henri Caen nu. Hij wist, hoe hij indruk kon maken, door op 'n bepaalde ma nier langzaam te spreken en vier of vijf tonen lager dan gewoon lijk. Hij had 'dat vroeger ook al gedaan op ons gezegend eiland en hij had ervaren, dat het de belachelijkste kant van zijn ac cent en zijn gebroken taaltje weg nam. Hij deed het nu ook en met volledig succes. „Ik ben hier ge komen", zei hij op die lage toon, terwijl hij haar met zijn ogen dwong „om iets heel vreemds te doen." (Wordt vervolgd.) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 28 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. (Bed. H. Doop). Sluiskil: 10 uur Jeugddienst: Ds. J. G. N. Cupédo; 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Kerk Noordstr.) 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Eerw. heer C. H, Heijboer, van Zaam- slag; 7.30 uur Ds. Joh. Gerrit sen, van Rotterdam. (Bijzondere dienst.) Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Vic. Joh. Brezet. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur. Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. G. J. van den Burgh, van Den Haag. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. BUI. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Philippi: OT7D-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 7.30 uur Verlossings samenkomst o.l.v. kapt. J. Gout. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. ine: 7.30 uur en 10 uur Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10,15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 28 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Kuylman, van Zuidzande. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. (Viering H. Avondmaal.) Breskens: 9.30 uur Ds. C. van Evert, van IJzendüke. Cadzand: 10 uur Wika Wasterval. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Bed. H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tjjmstra. Sehoondijke: 9.30 uur Eerw. heer I. Verduijn, van Breskens. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. H. Kuylman. van Zuidzande. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 u. Ds. C. van Evert Zuidzande: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondyke. ar oerden overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3