DE GAULLE'S experiment Jacques Soustelle en de Algerijnse politiek D Veeklefs Wv Dulles over het Verre Oosten Adviesaanvraag S. E. R. Prijssubsidie Weeroverzicht 28 SEPTEMBER - JA OF INEEN ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT «anlterlng WJ aBonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 27 SEPTEMBER'1958 12e Jaargang Nr 1485 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pa advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handel*' advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit blad, 20 cent meer. Jacques Soustelle is als eenvoudige arbeiders jongen in een der volkswij ken van Lyon groot geworden, maar toonde dadelijk op school hoezeer hij uitmuntte door scherp verstand. Hij was reeds met 17 jaar op de Ecole Normale supérieure, studeerde op 20 jaar af in de filosofie en bracht daarna geruime tijd door in Latijns-Amerika voor antropologisch onderzoek. Hij werd directeur van 't Musée de l'Hom- me, gaf les aan het College de France, maar vervulde toen reeds een, zij het ook bescheiden rol in de politiek. Zijn sterke bijziendheid had hem onge schikt gemaakt voor militaire dienst; hij was zodoende in Mexico, toen de invasie van mei 1940 plaats had. Hij koos onmiddellijk de kant van De Gaulle, en maakte voor hem propa- DE MAN VAN DE WEEK ganda onder de geallieerden. Zo kwam hij in '43 in 't hoofdkwartier te Algiers, werd minister onder De Gaulle en had een leidende positie in diens Rassem- blement. Maar hij weigerde stand vastig om aan een der regerings-coali- ties deel te nemen, al had hij vertrou wen in Mendès France, die hem kort voor zijn aftreden benoemde tot gou verneur van Algiers, omdat hij in hem de man zag, die sa menwerking tussen de Franse Algerij nen en inlandse be volking kon verze keren. Toen Mollet hem in 1956 verving door Lacoste werd hij door de Franse Algerijnen met dui delijk misnoegen uitgeleide gedaan, en hij heeft van dat ogenblik af al zijn krachten ingespannen om te verhinde ren, dat Algiers zou worden losge scheurd van Frankrijk. RECHT OP HET DOEL AF. Hij schiep de „Unie voor red ding en vernieuwing van Frans Algerije", die op brede schaal vertakkingen had, zowel in Al giers als in Frankrijk. Hij bracht de regeringen van Bourgès en Gaillard ten val, en werkte met het „comité van openbaar wel zijn" in Algiers samen om op 13 mei zowel de investituut van Pflimlin te voorkomen als het bewind van De Gaulle voor te bereiden. De regering in Parijs stelde hem voorlopig in arrest; immers, zij vreesde zijn welsprekendheid. Maar hij ontsnapte aan haar waakzaamheid, werd in Algiers jubelend ontvangen, zij het niet door De Gaulle zelf, die zijn tem perament vreesde, doch de aan drang niet kon weerstaan om hem als minister van voorlich ting in zijn kabinet op te nemen. Hij was daarin zo min als elders een bijkomstige figuur. Vandaar waarschijnlijk, dat de Algerijnse terroristen hem als doelwit van een aanslag kozen, die, gelukkig ook voor henzelven, mislukte, en door Soustelles koelbloedigheid deze tot de held van'de week maakte. Parijs en Frankrijk keerden zich fel tegen de hernieuwde en ondragelijke terreur der Alge rijnse terroristen, die zo in als buiten Parijs jaren achtereen met te grote lankmoedigheid is gedragen. De opstandelingen in Algiers konden moeilijk een slechter ogenblik dan dit hebben gekozen om van hun voornemen, een z.g. tegenregring te vormen kennis te geven. Ongetwijfeld; te Parijs is men teleurgesteld over het aantal der erkenningen dezer regering in de Arabische wereld. Maar de klaarblijkelijke samenhang tussen de veroorde ling, die in Moskou over het be wind van De Gaulle is uitgespro ken en deze erkenningen is te duidelijk, dan dat zelfs de neen- stemmers op 28 september daar over enige twijfel zullen koes teren. NIEUWE CONCENTRATIE KAMPEN? De Franse regering overweegt nu strenge maatregelen om aan de Algerijnse die misdaden Spaak stelt onderhandelingen over Cyprus voor De secretaris-generaal van de Noordat lantischeverdragsorgani- satie, Paul Henri Spaak, heeft een conferentie van Engeland, Griekenland en Turkije over de kwestie Cyprus voorgesteld na het bezoek dat hij deze week aan Athene heeft gebracht, aldus wordt in doorgaans welingelich te kringen te Londen vernomen. Het voorstel wordt thans door de permanente raad van de Navo te Parijs besproken. In 1955 is een driemogendhe- denconferent'e over Cyprus ge houden. Er werden echter geen resultaten bereikt. Griekenland verzette zich later tegen een nieuwe conferentie der drie lan den. In kringen te Parijs wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat uitvoering van het Britse plan voor Cyprus, waartegen Grie kenland gekant is, gepaard zou Kunnen gaan met besprekingen tussen de betrokken partijen. Naar verluidt zou de Griekse regering als haar mening heb ben doen blijken dat voortgang inzake de kwestie-Cyprus ver gemakkelijkt zou worden als het Britse plan dus zou worden ge wijzigd dat de vertegenwoordi gers van de Griekse en de Turk se gemeenschappen op Cyprus zouden worden gekozen inplaats van benoemd. Dit zou namelijk de verkiezing van Makarios, de w ballingschap vertoevende Grieks-Cyprische aartsbisschop, en dus eventueel zijn terugkeer naar het eiland mogelijk kunnen maken, aldus waarnemers. ongeregeldheden, zonder meer ge worden zijn, door grote concen tratiekampen een einde te ma ken. Of het zelfs voor een land met een bedenkelijk ondoorzich tige politiek als het India van Nehroe mogelijk zal blijken eèn AziatischAfrikaans blok, waar in dergelijke elementen worden opgenomen, volledige steun te verlenen, moge in deze tijd, die geen politieke moraal meer kent, twijfelachtig heten. Het is wel merkwaardig, dat de assemblee der V. N., die nu niet bepaald uitmunt door krach tige houding, reeds bij eerste stemming een uitgesproken me destander van het Westen als de Libanese minister Malik tot voorzitter heeft benoemd. Dit zal het de nieuwe president van de Libanon, mocht deze daartoe nei ging hebben gehad, onmogelijk maken Malik uit de delegatie terug te roepen. Trouwens, de ontvangst van deze nieuwe bewindsman, die als volkomen onpartijdig was aange prezen, is weinig hartelijk ge weest. In Beyroet zijn weer nieuwe barricaden opgericht, en voorlopig zullen de Amerikaanse mariniers nog wel dienen te blij ven. Wij wachten nu maar op de uiteenzetting van Moskou, dat daarom de nieuwe moeilijkheden zijn aangestookt'. DREIGEMENTEN. Met de gang van zaken in het uiterste Oosten ziet het er ook niet erg vrolijk uit Dat kon moeilijk anders na de gewone dubbelzinnige politiek van Mos kou. Vermoedelijk is het een te leurstelling voor Chroesjtsjof geweest, dat Eisenhower de uit nodiging om de vroegere onder handelingen met China te her vatten, zo voetstoots heeft aan vaard. En vermoedelijk heeft hij daarom het samenkomen te War schau doen vergezeld gaan van nieuwe provocerende uitlatingen en dreigementen, de laatste zelfs zo grof, dat Washington weiger de de nota in ontvangst te nemen iets waartoe men zelden over gaat. Trouwens, Chroesjtsjof heeft ook Zweden weer met nieuwe nota's verrast en nieuwe bezwaren opgeworpen om over het stopzetten van kernproeven spoedige onderhandelingen te be ginnen. Dulles' politiek, die aan de ene kant ferm wil zijn, aan de andere kant conflicten wil verzachten, wordt er niet gemakkelijker op'. Vooral niet, omdat nu de demo craten zich tegen Eisenhower en hem keren, ai hebben zij dan be reikt, dat Adams, de adviseur van de president, het veld moet ruimen. De beschieting van Quemoy gaat intussen door, al waar schuwt Dulles wederom voor de gevolgen. Het is maar gelukkig, dat de successen van de Chinese communisten gering zijn en bij gebrek aan voldoende luchtmacht niet uitgebreid kan worden. Scherpe toon. In de inmiddels geopende jaar lijkse assemblee der N. V. is de toon tussen Amerika en Rusland scherper dan tevoren en Enge land staat hierin Amerika loyaal ter zijde. Maar India kreeg weer niet gedaan, dat over de toetre ding van Peking-China wordt ge sproken en Frankrijk zag de kwestie van Algiers weer op de agenda geplaatst, hoewel het daarbij ook nu niet aanwezig zal zijn. Over Hongarije wordt het debat heropend, een zware neder laag voor de Russen. Frankrijk is een en al referen dum op a.s. zondag 28 septem ber. Men is verzekerd van de ■overwinning van De Gaulle en ook, dat de deelnemingen aan het referendum groot zal zijn. Er blijkt onverwachts tegenstand der lokale leiders in de Ivoorkust en de negerlanden. Daar staat tegenover, dat West-Afrika, zelfs Senegal, vóór zal stemmen. Van de 28,2 miljoen in het moe derland verwacht men, dat 26,5 miljoen stemmen; in Algiers 4,3 miljoen, van wie een half mil joen Europeanen; in de andere overzeese gebieden zijn 13 mil joen stemgerechtigden. Wel,iets anders dan de 1,3 miljoen stem men buiten het moederland in 1946! De communisten in Rijs- sel, Rennes, Straatsburg en Bor deaux poogden de verkiezings tournee van De Gaulle te versto ren, maar vonden aaneengeslo ten aanhangers, ook onder de ar beiders, tegenover zich. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) WERVELSTORM TEISTERT JAPAN Bij een welvelstorm zijn in het oosten van Japan 29 personen omgekomen en 72 gewond. Tach tig mensen zijn als vermist op gegeven, aldus is vrijdag uit Tokio gemeld. Er zijn 80.000 daklozen en 200.000 huizen staan in het wa ter. Meer dan honderd huizen zijn geheel verwoest. DE RASSENSTRIJD IN DE VER. STATEN In Texarkana, dat aan de grens van Arkansas en Texas ligt, zijn donderdagavond bij de aanvang van een rugbywedstrijd relletjes uitgebroken. Circa 200 jeugdige blanken deden een aan val op auto's van negers. In een van deze auto's zaten twee blan ke vrouwen. Na aankomst van de politie werd de orde hersteld en keerde de rust in het stadje weer. Advertentie BINNENVERINGBED het beste bed i, ooit gemaakt ,i| FRANKR'JK EN Z'JN GEBIEDSDELEN Oerijfersqeven het aantal inwoners aan) FRANKR'JK ca.43,5milioen ;.York - - 1-1 "I Guadeloupe eh;. SOVJET-UNIE Maro -3469,000 t_-_r l*m'W,"-^,Guiyana28,000 Z-AMER1KA Fr.W-flfnka L-j19.4mil|oen Franse gebiedsdelen müFranse mandalen rr-riZelfstandige stalen mei I 'sterke bindingen aan Frankrijk 63,C snueocüiAt/ Indo- China- - - -> nfC- r~-- 5t000(Sr,Fr) ■n|Comorenl70.000| >r tra FrEjq.flfrika jf-."--~R,9mil|'oen - ^F-4Madagascar 4,5milj, •Reunion274,Ö00_ NrCaledomè 65,000 ZESTIEN MILJOEN AFRIKANEN BESLISSEN MEE OVER FRANKRIJKS LOT Frankrijk is een land, dat gemakkelijk van het ene uiterste in het andere valt. Tot de 13de mei, de dag, waar op de militaire revolte in Algiers losbarstte, waren het de politieke partijen, die het openbare leven in Frankrijk vrijwel geheel beheersten. De bijna onbeperkte volmach ten, die generaal De Gaulle deze partijen op 1 juni wist te ontwringen, kwamen in de praktijk neer op een afdan king van het parlement. Sindsdien is het in het kamp der partijen verrassend stil geweest en daarin is zelfs op dit ogenblik, slechts luttele dagen voor het volksreferendum over De Gaulle's nieuwe grondwet, nauwelijks enige ver andering gekomen. Het ontwerp van deze grond wet is weliswaar zelfs in de kringen van rechts niet zonder kritiek gebleven, maar behal ve uiteraard de communisten heeft geen officiële partijorga nisatie het gewaagd, openlijk en ondubbelzinnig tegen de nieuwe grondwet stelling te nemen. Alles in het politieke leven van Frankrijk bevindt zich nog De Amerikaanse minister van Buitenlands.' Zaken, Dulles, heeft donderdagavond in een toespraak te New York tot de Amerikaanse raad voor handel en industrie voor het Verre Oosten gezegd dat Amerika niet voor geweld zal wijken en zich niet zal laten ontmoedigen. De Verenigde Staten zullen blijven streven naar een vreedzame op lossing als antwoord op de com munistische uitdaging met ge weld, aldus Dulles. Naar zijn mening hebben de nationalisti sche eilanden voor de Chinese kust voor nationalistisch China eenzelfde betekenis als Berlijn voor het Westen. Dulles verklaarde ten aanzien van de besprekingen met com munistisch China in Warschau dat voor Amerika elke overeen komst aanvaardbaar zal zijn waarbij men niet voor dreiging met geweld zwicht en anderzijds factoren buiten beschouwing laat die redelijkerwijs als provo cerend opgevat kunnen worden of die om met Eisenhower te spreken een doorn in het vlees van de vrede zijn. Maar totnogtoe hadden de Chinezen en Russen al bij voorbaat elke overeen komst verworpen waarbij een bestand een feit zou worden of die louter tver de kusteilanden handelt. Zij eisen Formosa zelf op en te: ugtrekking van de Amerikaanse troepen uit het westelijk gebied van de Stille Oceaan. Gezien deze bedreigingen van communistische zijde en het ex tremistische standpunt dat zij thans openlijk huldigen, zou het roekeloos zijn om een actie te beginnen welke voor zover we kunnen nagaan niet tot vrede zou leiden maar onze vrienden in de vrije wereld en bondgeno ten in het gebied zelf zou ont moedigen en onze vijanden tot nog onbedachtzamer stappen zou verleiden. Dulles wees erop dat Rusland zich bij verdrag aan communis tisch China verbonden heeft om De S. E. R. heeft aan de rege ring een schrijven doen toeko men, waarin dit college onder meer zegt, dat het vreest, dat de Raad niet vóór 1 december, zoals de regering gevraagd had, ad vies zal kunnen uitbrengen over de kwestie prijssubsidie, omdat liet onderwerp te veel omvattend is. Indien het mogelijk zal blij ken met betrekking tot bepaalde onderdelen van de adviesaan vraag afzonderlijk te adviseren, zal de Raad pogen te bewerkstel ligen, dat een interimadvies vóór 1 december beschikbaar zal zijn. Het schrijven, waarover spra ke, luidt als volgt: „De Raad heeft kennis geno men van uw brief van 16 sept 1958 waarin o.m. zijn advies wordt gevraagd over het voorne men van de regering tot een aan merkelijke verlaging van de prijssubsidies waaronder die van de woningbouw te geraken Het is duidelijk, dat deze ad viesaanvrage bijzonder moeilijke en gevoelig liggende onderwer pen raakt. Dit mag zeer bijzonder worden geconstateerd voor het geval het advies zich zou moeten beperken tot het geven van be schouwingen over vermindering van de subsidies onder zoveel mogelijk handhaving van het loon- en prijspeil. Naar het voorlopig inzicht van de raad kan een verantwoorde oordeelsvorming slechts plaats vinden binnen het kader van een beschouwing over het sociaal-eco nomisch beleid vrijwel in zijn ge heel. De inhoud van uw adviesaan vrage wijst naar de mening van de raad trouwens ook in die rich ting, omdat daarin wordt gerele veerd dat nog een aantal verlan gens en voornemens bestaan terzake van de verdeling van het nationale inkomen, terwijl aan het slot van uw brief wordt ge sproken van een aanvaardbaar loon- en prijsniveau. De raad verstaat daarom de adviesaanvrage zó, dat zijn ad vies zich niet kan beperken tot het subsidiebeleid en het loon- en prijsniveau zoals deze actueel zijn gebonden aan de situatie van het begrotingstekort, doch zich mede dient uit te strekken over de in uw brief aangeduide en ook an dere daarin niet genoemde aspec ten, zodat een meer volledig oor deel wordt uitgesproken over be leidsmaatregelen, welke de so ciaal-economische situatie op dit ogenblik en in de naaste toe komst vragen. In dit licht bezien vreest de raad, dat zijn advies niet voor de in de brief genoemde datum van 1 december zal kunnen worden uitgebracht. Indien het mogelijk zal blijken met betrekking tot bepaalde on derdelen van de adviesaanvrage afzonderlijk te adviseren zal hij pogen te bewerkstelligen, dat een dergelijk interim-advies u vóór 1 december 1958 bereikt". militaire hulp te verstrekken, maar in plaats dat het zich ervan verzekert dat deze hulp niet voor agressieve doeleinden zal worden gebruikt, zet het de Chinese communisten aan om geweld te gen de nationalisten te gebrui ken ter verovering van gebied dat Amerika bij verdrag moet helpen verdedigen. Door de kust eilanden te veroveren hopen de communisten het prestige van de nationalistisch regering zo te verzwakken dat zij Formosa met een staatsgreep kunnen nemen. Toch blijven zij verklaren dat zij Formosa zo nodig openlijk met geweld zullen nemen. Een Amerikaanse erkenning van het communistisch-Chinese regime zou hun van groot nut zijn bij het uitvoeren van hun Aziatische politiek. Het gezag van de regering op Formosa zou er bijvoorbeeld ernstig door on dermijnd worden en Chinese ge meenschappen in andere Aziati sche landen zouden zich politiek in toenemende mate door de communisten laten leiden en een werktuig worden „bij het omver werpen van ons nu vriendschap pelijk gezinde regeringen". Sommigen stellen het voor alsof de communisten de Verenigde Staten vriendelijker gezind zou den worden indien wij hen er kenden, maar dit is niet reëel. Het is alleen maar romantisch gedacht en tegen alle ervaring van de werkelijkheid in, aldus Dulles. NORSTAD ACHT KANS OP OORLOG KLEINER GEWORDEN. De opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Nor- stad. heeft donderdag op een bij eenkomst van zakenlieden in New York verklaard te geloven, dat de kans op oorlog minder is geworden. „Ik kan me moeilijk een militaire toestand volgens de NAVO-lijn indenken van waaruit men kan verwachten dat agres sie duidelijke winst kan opleve ren", zo zei hjj. Dat wil echter niet zeggen dat de dreiging zelf verdwenen is, die is slechts tijde lijk latent, zo voegde de generaal hier aan toe. Norstad zei, dat voor de Rus sen de meest directe weg naar wereldmacht dwars door Polen, over de Duitse laagvlakte, naar Parijs en de kust van de Atlan tische Oceaan ligt. Omdat deze directe weg geblokkeerd is, vloeit de Sowjet-macht elders, deels in frustatie, deels door opportunis me. „Gisteren dook de gevaar lijke vreemdeling op in het Mid den-Oosten. Vandaag kletteren zijn wapens aan de Zuid-Chinese kust. Morgen zal men hem el ders treffen, waar de gelegen heid voor hem gunstig is. In West-Europa heeft de uitbrei- dingsdrang van de Sowjet-Unie echter geen centimeter terrein gewonnen. in een situatie van omvorming. Dit èn de panische angst, dat een afwijzing van de grondwet een herhaling van de gebeur tenissen in mei tot gevolg zou kunnen hebben, zijn er de oor zaak van, dat de partijen in een aan katalepsie grenzende toe stand van lethargie zijn verval len. ONVERZOENLIJKE SOCIALISTEN Bijzonder karakteristiek daar voor zijn de gebeurtenissen in het kamp der socialisten ge weest. Daarin heeft een actieve minderheid, geschaard om de afgevaardigden Depreux, Ver- dier en Lussy een verbitterde, maar van het begin af hopeloze strijd gevoerd tegen de in het zog van de secretaris-generaal der partij, Guy Mollet, lid van het kabinet-De Gaulle, varende opportunisten. Zelfs het thans waar ge maakte dreigement, dat de tegenstanders van de grondwet eventueel zouden overgaan tot de stichting van een nieuwe „autonome socialistische partij" heeft niet kunnen verhinderen, dat het op 14 september gehou den partijcongres zich in over grote meerderheid vóór de nieu we grondwet uitsprak. Overigens toont de gebleken onverzoenlijkheid in het socia listische kamp duidelijk aan, hoe het er in de kringen der burgerlijke partijen uitziet. In die groeneringen is nooit sprake geweest van enige partijdiscipli ne; gesteld voor belangrijke beslissingen, trad daar het pro ces der versplintering en ont binding steeds en zonder enige uitzondering op. Uiteraard is dit thans, nu de allergrootste dingen op het spel staan, meer dan ooit het geval. De rechtsen, die De Gaulle in het zadel hebben geholpen, zijn het met veel, dat in de nieuwe grondwet staat, niet eens. Zij zien in het bijzonder in de be knotting der rechten en prero gatieven der wetgevende orga nen een ontoelaatbare bruske- ring van het parlement. Zij hebben echter, om zichzelf niet te desavoueren, hun aan hangers de raad moeten geven, met een „ja" op de nieuwe grondwet te antwoorden. Maar zelfs hier is een zeker verlies van stemmen niet uitgesloten, nu enige der grote boerenorga- nisaties uit protest tegen de vol gens hen niet toereikende ver hoging der graanprijzen met openlijke obstructie tijdens het referendum hebben gedreigd. JA EN NEEN BIJ DE M.R. P. (de Ka tholieke Volkspartij) liggen de zaken niet veel anders. Maar ook de leden en aanhangers van deze partij zullen in hun overgrote meerderheid achter De Gaulle en zijn werk staan. De radicaal-socialisten, die in de derde republiek het politieke leven beheersten, hebben in de vierde een heel wat bescheide ner rol gespeeld en veroordeel den zichzelf door hun verdeeld heid tot onmacht. Twee van de drie splintergroepen, die uit de partij zijn voortgesproten en die zich sterk op het rechtse centrum oriënteern, konden zich alleen al op gronden van opportuniteit niet van De Gaul le scheiden. Daarentegen is in het zuidwesten van Frankrijk, het oude bolwerk van het ra- dicaal-socialisme, onder leiding van de afgevaardigde Baylet en de door hem uitgegeven, zeer invloedrijke „Depêche de Midi" vrij veel verzet tegen de nieuwe grondwet gerezen. Het om Men- dès-France geschaarde groepje der .oprechten is tenslotte uit zijn reserve getreden en heeft, evenals zijn orgaen „Express", na veel aarzeling geadviseerd om „neen" te stemmen. „Wat op 13 mei begonnen is", aldus definiëerde onlangs de moedige uitgever, J. J. Servan- Schreber, de houding van het blad, „is zonder twijfel een bur geroorlog, zij het ook dat dsze niet de vormen heeft, die men gewoonlijk aan dit begrip ver bindt. Het is tot op dit ogen blik noch tot het opwerpen van barricaden, noch tot een mili tair optreden gekomen. Maar het conflict, dat uitgebroken is, trekt desondanks alle vormen van het nationale leven in twij fel". WAT STEMMEN DE NEGERS? WAT DAARUIT tenslotte zal voortvloeien, is op het ogen blik nog niet te overzien. In ieder geval zal 't Frankrijk van morgen geheel verschillend zijn van de republiek, die wij hebben gekend en zelfs van het Gaul- lisme der laatste weken en maanden. Het referendum zal niet het einde van de in mei uitgebroken crisis, maar het be gin van de eigenlijke strijd zijn. Na het afsluiten van de kie zerslijsten zijn er rond 43 mil joen mensen, die op 28 septem ber door middel van hun stem briefje over het lot van de nieuwe grondwet zullen beslis sen 27 miljoen Fransen in het moederland, 3 miljoen Algerijn se fellachen en 13 miljoen ne gers in West- en equatoriaal- Afrika. Het is in eik geval de eerste maal in de geschiedenis der Wes terse civilisatie, dat by de be slissing over een staatsvorm en daarmede over de politieke ont wikkeling van een groot Euro pees land 16 miljoen Afrikaanse inheemsen, van wie waarschijn lijk negen van de 10 kunnen lezen noch schrijven, de doorslag kun nen geven. Men kan Frankrijk slechts toewensen, dat het nim mer berouw van dit gewaagde experiment zal behoeven te heb ben. Naarmate de stormdepressie zich over de Oostzee verder naar het oosten verwijderde, breidde een gebied met hoge barometer standen, dat ten westen van de Britse eilanden was gelegen, zich ZON MAAN op onder op onder Sept. 27 6.33 18.29 18.09 6.03 28 6.34 18.26 18.31 7.06 29 6.36 18.24 18.55 8.09 30 6.38 18.22 19.22 9.12 ZONDAG 28 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 2.04 2.13 Terneuzen 2.39 2.48 Hansweert 3.19 3.28 Walsoorden 3.29 3.38 MAANDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert 1 Walsoorden v.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 n.m. 2.45 3.20 4.00 4.10 geleidelijk verder over het Noord zeegebied uit. In eerste aanleg stroomde tus sen beide druksystemen nog ta melijk koude lucht naar het zui den. Een kleine storing, welke in deze stroming meetrok, ver oorzaakte donderdag af en toe buien, waarbij enkele stations 4 a 5 mm regen aftapten. Na het wegtrekken van de storing begon de barometer opnieuw te stijgen. Als gevolg van het dichterbij ko men van het hogedrukgebied zal er vandaag nog maar een zwakke tot matige wind zijn, terwijl bo vendien de ontwikkeling van bui enwolken onderdrukt zal worden. Het laat zich aanzien dat er ook meer opklaringen zullen zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen en vrijwel nergens buien meer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk noordweste lijk, later uit uiteenlopende rich tingen. Max. temp. omstreeks 16 graden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1