De Algemene Vergadering der V.N. besprak internationale brandpunten Raketbases in Italië Vechtpartijen in Little Rock Troepenconcentraties op Chinese vasteland voor Quemoy Nederlandse ingenieur ontwierp een nieuw vervoermiddel Weeroverzicht ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande F°dactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 2073 en 2510 Nü 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1484 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit blad, 20 cent meer. De algemene vergadering der renigde Naties heeft donder- g haar bespreking van inter- tionale aangelegenheden voort- L zet. De eerste spreker was de Ita liaanse afgevaardigde Attilio Pic- cioni. Omtrent het Midden-Oosten merkte hij op dat de betrokken regeringen gedurende de specia le bijeenkomst van de algemene vergadering, die verleden maand aan dit onderwerp was gewijd, „grote zin voor verantwoordelijk heid hadden getoond", waardoor de spanning in dit gebied was verminderd. Na Piccioni sprak de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. „De geheie internationale ge meenschap moet erop staan, dat de crisis rondom Formosa niet met geweld wordt opgelost", al dus Lloyd. Amerikaanse troepen spoedig uit Libanon? „Mijn eerste doel is er voor te zorgen dat de Amerikaanse strijdkrachten zo spoedig moge lijk uit Libanon worden terugge trokken", zo heeft, volgens radio- Cairo, Rasjid Karami, de nieuwe premier van Libanon na zijn ambtsaanvaarding verklaard. In Beiroet heerste donderdag rust. nadat er zich de dag tevo ren bloedige incidenten hadden voorgedaan, die aan tien mensen het leven kostten. De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Libanon, admiraal Holloway, en de Amerikaanse ambassa deur McLintock hebben donder dag met president Sjehab over de terugtrekking der Ameri kaanse militairen gesproken. Naar vah betrouwbare zijde te Beiroet werd vernomen heett premier Karami op de eerste bij eenkomst van zijn kabinet mee gedeeld dat Libanon zich niet bij enig buitenlands militair ver drag zal aansluiten. De betrek kingen met de grote mogendhe den zou op vriendschap zijn ge baseerd. De volksstemming in Frankrijk. In Clermont Ferrant in Midden- Frankrijk is donderdagavond ge vochten tussen vóór- en tegen standers van de nieuwe grond wet. Zij bestookten elkaar vanuit hun auto's met flessen benzine en desinfecterende vloeistof. Te Périgueux.in het zuiden van Frankrijk werden donderdag zes mannen, die de biljetten met „ja" opplakten door linkse betogers aangevallen. Twee van hen wer den gewond. De bomaanslagen. Intussen zoekt de politie ijverig naar 5 tijdbommen. Zij weet n.l., dat er in ondergrondse werk plaatsen 6 tijdbommen zijn ge maakt en dat één ervan dinsdag op de vierde verdieping van de Eiffeltoren was geplaatst. Die bom ontplofte niet, doch de vraag is nu waar de andere bommen zijn gebleven. Voorts vermoedt de politie, dat cle vele aanslagen op patrouilles /an de politie waren opgezet om illegale transporten van wapens en explosieven te dekken. Tot dusver schijnen de Alge rijnse verzetslieden in Frankrijk er naar te streven zo weinig mo gelijk slachtoffers onder de bur gerbevolking te maken. Selwyn Lloyd stelde, dat de crisis zeer veel verergerd is dooi de beschieting op grote schaal van de Quemoy-eilanden door het communistische kustgeschut. Hij sprak de hoop uit dat zowel Chi nese communisten als nationalis ten zich verder van militaire ac ties zouden onthouden. Naar aanleiding van recente verklaringen van president Eisenhower en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken foster Dulles verklaarde Selwyn Lloyd: „Wij verwelkomen de verzoeningsgezinde wijze, waar op de Amerikaanse regering de toestand behandelt en wij keuren de heftige en uitdagende taal, die door communistisch-Chinese en Sowjetrussische woordvoerders is gebruikt, ernstig af. Hierna kwam Sehvyn Lioyd te spreken over het Midden-Oosten. Hij verklaarde, dat Groot-Brit- tannië erop gesteld is zijn troe pen zo spoedig mogelijk uit Jor danië terug te trekken. Doch wij zouden evenzeer gaafne zien dat de „ontspanning", waarvan spra ke is in de resolutie, die 21 aug. j.l. door alle Arabische landen gezamenlijk in de algemene ver gadering werd ingediend en ver volgens aanvaard, ook spoedig in daden wordt omgezet en op dat gebied moet nog veel worden ge daan. Jordanië is thans een belegerd land en zijn normale bevoorra dingswegen via Syrië en Libanon zijn nog niet open. En ook de radio-aanvallen, die van andere Arabische landen uit op koning en regering van Jorda nië worden gedaan, zijn niet op gehouden en dragen een boosaar dig en gemeen karakter. Zij zijn doortrokken van bloed en ophit sing tot rebellie en moord. Het komt mij voor, dat het voortduren van dergelijke radio uitzendingen geheel in strijd is met de hiervoor genoemde reso lutie", aldus Selwyn Lloyd. Over he.t vraagstuk der ont wapening verklaarde de minis ter dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten alles in het werk zuilen stellen om de be sprekingen over een opschor ten der proefnemingen met kernwapens, die 31 oktober a.s. te Genève zullen beginnen te doen slagen. Daarna werd liet woord ge voerd door de Jordaanse verte genwoordiger Monem Rifai, die verklaarde te hopen dertig dezer een verklaring te kunnen afleg gen over „zaken, die voor Jorda nië van speciaal belang zijn". Rifai zei voorts dat de Jor daanse regering van mening is clat een verbetering in de betrek kingen tussen Jordanië en zijn f'ia C^e buur'an<!en „ongetwij feld zal leiden tot een spoedige terugtrekking der Britse troe pen Hierover wordt thans door de reuringen van Jordanië en Groot-Brittannië beraadslaagd. De volgende spreker was de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couvé de Murville. Hij sprak als zijn mening, dat de crisis in het -Middenoosten thans „in een fase van betrekke lijke stabilisatie" schijnt te tre den. Na hulde gebracht te hebben aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties voor hetgeen hij gedaan heeft, voegde hij eraan toe, dat zelfs wanneer het zou komen tot ontruiming van Jorda nië en Libanon door de vreemde troepen, eens die vraagstukken van het Midden-Oosten opgelost moeten worden die de verant woordelijkheid van de grote mo gendheden in het geding bren gen. Wat de crisis in het Verre-Oos ten aangaat, hoopt Frankrijk, dat aan de militaire schermutselin gen, die ernstige gevolgen zouden De C.B.S. Columbia Broad- caste System) heeft woens. agavond in een uitzending meegedeeld, dat de Ver. Staten en Itaüë het in principe eens 21Jn geworden over de vestiging V a?bases voor raketten van middelgrote reikwijdte in Italië. De bases zouden voor het ein de van het jaar zijn ingericht en worden uitgerust met Jupi- "erraketten. Het bericht is afkomstig van :e correspondent van het radio station te Washington. De cor respondent deelde mee dat Ita- -iaans personeel op het ogen blik in fort Bliss in Texas op geleid wordt in het gebruik van raketten doch dat er Ame rikanen zullen worden gelegerd op de Italiaanse bases als deze voor de eerste maal zullen wor den ingericht. De C.B.S. berichtte dat de hui dige plannen voorzien in de legering van twee squadrons, die elk 15 raketten zullen hebben met een vuurbereik van 2400 km. De Jupiterraketten zullen in december geleverd worden. Voorts wist het radiostation te melden dat de atoomkoppen van de raketten m Amerikaan se handen zullen blijven en. al leen gebruikt mogen worden na rechtstreekse toestemming van president Eisenhower. kunnen hebben, een einde ge maakt wordt en dat de aan de gang zijnde besprekingen tot een akkoord zullen leiden waardoor elke oorlogsdreiging in het Verre Oosten kan worden weggenomen. Als de besprekingen geen succes zouden hebben, zouden de Ver enigde Naties zich met het con flict moeten bezig houden. De Franse minister constateert, dat een topconferentie nu verder in het verschiet ligt door de zeer duidelijke tegenstellingen die aan het licht zijn gekomen met be trekking tot de nagestreefde doe len. Frankrijk wil, zo zegt Couvé de Murville, gaarne zijn medewer king verlenen bij het uitoefenen van controle ter voorkoming van onverhoedse aanvallen waarbij ernaar gestreeld zou moeten wor den dat dit toezicht in de geheie wereld wordt uitgeoefend. De voorgenomen besprekingen tussen de Verenigde Staten, En geland en de Sowjet-Unie over het staken van proeven met kern wapens zullen naar de mening van Frankrijk geen nut hebben als niet onmiddellijk de bestude ring van middelen tot het uit oefenen van controle op de stop zetting van de kernproduktie voor militaire doeleinden wordt aangevat. Couvé de Murville zei aan het slot van zijn rede, dat Frankrijk de grootste betekenis hecht aan het project tot stichting van een fonds voor economische ontwik keling. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM Op de tweede dag van hun ver blijf in de hoofdstad hebben Ko ningin Juliana en Prins Bern- hard een bezoek gebracht aan de Amsterdamse haven. Tegen half twaalf arriveerde H.M. de Koningin met haar ge volg de Prins zou later komen op het emplacement van de Kon. Nederiandsche Stoomboot Maatschappij N. V., waar zij verwelkomd werd door de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en twee directeuren van de maatschappij, jhr. H. van Lennep en ir. W. H. Kruyff. De vorstin droeg een steen rode robe en eeil zwartfluwelen vlotte hoed. In de middaguren brachten Koningin Juliana en Prins Bern- hard een bezoek aan de Konink lijke Zwalvelzuurfabrieken v/h Ketjen N.V. in Amsterdam- Noord. Tijdens de rondgang over het fabrieksterrein werden de nieu we fabriek voor de vervaardi ging van een katalysator voor de aardolie -industrie, de reactor zaal, de modernste zwavelzuur- fabriek van de N.V. en de semi- technische fabriek bezichtigd. Om tien minuten over vier ver trok het koninklijk gezelschap voor een rondrit door Amster dam-Noord van bijna een uur, waarna het vorstenpaar naar het koninklijk paleis terugkeerde. De tweede bezoekdag was hier mede geëindigd. In en bij Little Rock zijn woensdag vechtpartijen uitge broken tussen jeugdige negers en blanken. Bij een gevecht in de buurt van een school voor blanken werden drie blanke jongens gewond. De politie tracht een gewapen de neger op te sporen, die een blanke vrouw in haar woning zou hebben aangevallen. •Da advocaat van de Ameri kaanse vereniging voor de voor uitgang van kleurlingen (N.A.A. C.P.) heeft woensdag een stap gedaan, die moet leiden tot mis lukking van het plan van gou verneur Faubus van Arkansas die zoals bekend, wil voorkomen dat op de scholen van Little Rock integratie wordt toegepast. De advocaat heeft een verzoek gedeponeerd bij de betrokken rechtbank, waarin wordt ver zocht de onderwijscommissie van Little Rock niet het recht toe te kennen de vier middelbare scho len van Little Rock, die in op dracht van Faubus gesloten zijn, te verhuren aan een groep parti culieren die de scholen op parti culiere basis willen heropenen. De advocaat vraagt bovendien om toepassing van de integratie bepalingen, zo de scholen toch op particuliere basis heropend wor den. Het Britse plan voor Cyprus. De Britse regering blijft bij is aar voornemen om op 1 oktober te beginnen met de uitvoering van haar plan voor Cyprus. Dit Mfteft donderdag een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen bekend gemaakt. Zoals bekend hebben de Griek se regering en aartsbisschop Ma- karios het plan afgewezen, ter wijl Turkije daarentegen zijn me dewerking bij de tenuitvoerleg ging heelt toegezegd. Geen Amerikaanse erkenning van Algerijnse regering. De Verenigde Staten zijn niet voornemens de voorlopige Alge rijnse regering te erkennen, die enkele dagen geleden te Cairo is uitgeroepen. Dit is donderdag door het „Sta te Department" bekend gemaakt. Volgens de woordvoerder van het ministerie was het Ameri kaanse besluit onmiddellijk na de proclamatie van het Algerijnse bewind ter kennis van de Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, Herve Aiphand, ge bracht. De Algerijnse regering werd niet erkend, omdat „zij niet vol doet aan de hoedanigheden, die de Amerikaanse regering in het algemeen aanlegt bij een beslis sing in een dergelijke kwestie," aldus de woordvoerder. De Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, heeft desgevraagd het districtsge rechtshof van Little Rock laten weten, dat do schoolraad van deze stad niet op wettige wijze zijn gebouwen aan particulieren kan verhuren om deze daarin uit sluitend onderwijs aan blanken kunnen laten geven. Het hoofd van de nationalis- tisch-Chinese inlichtingendienst op Quemoy, kolonel Loe Oh Ming, heeft donderdag melding ge maakt van een „opzienbarende concentratie" van communisti sche strijdkrachten aan de kust tegenover de eilanden. Volgens hem zouden er nu ka nonnen van Russische makelij van kaliber 203 en 212 in stelling worden gebracht. In totaal zou er 250.000 man in het kustgebied zijn samengetrokken. Sinds 23 aug., toen het com munistische bombardement op de eilanden begon, zouden er een infanteriedivisie, drie artillerie divisies, één luchtdoeldivisie en vier divisies militaire politie in het kustgebied zijn aangekomen. De communistische vlootstrijd- krachten in de haven van Amoy zouden negen kanonneerboten en 12 tot 16 torpedoboten omvatten. Inkrimping telegraafdienst op zondagen Na overleg met de PTT-raad en de regionale PTT-kamers heeft de PTT besloten met in gang van 2 november a.s. op een 14-tal kantoren op zondagen van 1314 uur de telegrambe stelling en de loketopenstelling te laten vervallen, op grond van het geringe aantal in dit uur te verwerken telegrammen en cel- gesprekken. Het betreft de kan toren Amersfoort, Apeldoorn, Delft, Dordrecht, Heerlen, Hil versum, Roermond, IJmuiden, Zandvoort, Hengelo (0.), Bus- sum, Tilburg, Leiden en Zeist. Deze kantoren zullen met in gang van 2 november op zonda gen alleen nog van 89 uur v.m. zijn opengesteld. Bovendien zou er in de omge ving een raketdivisie zijn gele gerd. Er waren echter nog geen raketten afgevuurd. Kolonel Loe wilde niet zeggen of de nationalisten de afgelopen dagen de beschikking over even- zware kanonnen als de communis ten hebben gekregen. Hij zei wel dat de nationalistische batterijen om taktische redenen minder vuurden dan de communistische kanonnen. Harde wind en hoge zee heb ben in de afgelopen drie dagen verhinderd, dat bevoorradings schepen het eiland Quemoy heb ben bereikt. Woensdagavond echter hebben vliegtuigen voorraden boven het eiland afgezet en het is de be doeling, aldus deelde de plaats vervangende bevelhebber op Quemoy, generaal Ko Hueng Fen, donderdag mede, dat er meer voorraden per vliegtuig zullen worden aangevoerd. Het hoofd van de Amerikaanse adviseurs op Quemoy, kolonel Lane, zei bezorgd te zijn over de bevoorrading van het belegerde eiland. De aanvoer van voorra den is mei de huidige middelen alleen verzekerd indien de com munisten hun beschieting op het eiland niet doen toenemen. De communisten hebben, na woensdag ruim 6.000 granaten op Quemoy te hebben afgevuurd, donderdag de beschieting hervat. Een woordvoerder van de na- tionalistisch-Chinese luchtmacht heeft te Taipeh een bericht van Radio-Peking tegengesproken, volgens hetwelk woensdag bij het luchtgevecht boven de Straat van Formosa een „Sabre"-straaljager van de nationalisten is neerge schoten. Alle vliegers zijn terug gekeerd, aldus deze woordvoer der. ONGEVAL OP VLIEGBASIS. Gistermiddag is op de vlieg basis Woensdrecht de sergeant- elektriciën F. W. K. van de Kon. luchtmacht tijdens werkzaamhe den aan 'n Gloster meteor-straal- jager van de jachtvliegopleiding in een motor gezogen en ernstig gewond. Hij werd opgenomen in het Burger gasthuis te Bergen op Zoom. Over zijn toestand valt nog niets naders mede te delen. Rotterdamse politie waarschuwt tegen varensgezel uit Paramaribo De Rotterdamse politie heeft een onderzoek ingesteld naar jde gedragingen van de 29-jarige varensgezel H. J. C„ geboren in Paramaribo en opvarende van een Neerlands tankschip. Hoe wel C. zich niet aan een straf baar feit heeft schuldig ge maakt, acht de politie zich wel gerechtigd tegen hem te waar schuwen. Hij heeft n.l. kaartjes laten drukken met daarop als naam ..sir E. J. de Contreras". In café's knoopt hij kennis aan met personen, overhandigt zijn kaartje en laat krantenknipsels Een Nederlandse ingenieur, de heer A. van der Goot te Terborg. heeft een nieuwe vervoermiddel ontworpen, dat binnenkort in een serie van twintig zal worden ge ïntroduceerd. Het is de driewie- lige „Shelter", die bepaald niet pretendeert een auto te zijn, maar waarvan de bedoeling is, dat hij een „gelukkig gemiddel de" is van oen auto en een scoo ter of motorfiets, met als ideaal: het comfort van een auto voor de kosten van een scooter. Ir. Van der Goot begon tijdens de oorlog aan het denkwerk voor deze Shelter. Reeds toen leek het zeer aantrekkelijk om zich overdekt en motorisch met een snelheid van 30 km per uur te kunnen verplaatsen. In 1947 werden twee fietsframes met een aantal pijpen verbonden. Twee personen konden op de verbin- dingspijp, die door de trapasga ten lien, zitten en leunen tegen de verbindingspijp die in de za- delpengaten was geklemd. De pedalen waren bevestigd aan de onderste en het stuurwiel aan de bovenste verbindingspijp van de balhoofden. Tot 1953 is aan het apparaat geschetst en gesleuteld, totdat tenslotte eon zelfdragende open carosserie ontstond. De eisen aan een dergelijk vervoermiddel ge steld waren inmiddels hoger ge worden en een maximum snel heid van 80 km/uur was nood zakelijk geworden om geen last in het verkeer te veroorzaken. In het eerste apparaat werd achtereenvolgens met drie typen motoren geëxperimenteerd, ter wijl voorts proeven werden ge nomen met vering, besturing, I koeling van de motor en schake ling. Op de opgedane ervaring is toen een grondige studie van het gehele probleem begonnen. Deze studie werd verwekt in een lij vig rapport en werd een deel van het vijfdejaars werk van de heer Van der Goot aan de tech nische hogeschool te Delft. Bij de studie werd uitgegaan van een zo goedkoop, veilig en com fortabel mogelijk vervoer. Goedkoop betekent in dit geval: een lage aanschaffingsprijs, een lange levensduur, laag gewicht, zuinige motor, kleine luchtweer- stand. gemakkelijk toegankelijke ondedeien, geen smeerpunten en een hoge bezettingsgraad. Veilig betekende: goede weg- dige bediening, goed uitzicht en bij een aanrijding: geen uitste kende delen waaraan de inzitten den zich zouden kunnen verwon den, en geen lange stuuras, die als een speer zou kunnen werken. Tenslotte moest comfort inhou den: voldoende ruimte, gemakke lijk in- en uitstappen, soepele ve ring, verstelbare zitplaatsen, ven tilatie, verwarming, weinig la waai, terwijl bovendien de baga geruimte niet te klein mocht zijn. Zo ontstond als compromis de „Shelter" die slechts 220 kg weegt en via twee grote deuren toegang geeft tot een flinke twee- persoonsbank, waarvan de rug leuning verstelbaar is en waar van de Tor- motor via een auto matische koppeling en een drie versnellingsbak met achteruit het achterwiel aandrijft. In 1954 werd de eerste stap gedaan om tot produktie van Shelters te komen. Er werd een firma opgericht met het doel de produktie voor te bereiden en in 1955 was het eerste prototype gereed. Voor dit nieuwe vervoermiddel werd ook een speciale motor ont wikkeld, omdat een motor, die in dit geheel paste, niet aan de markt was. De ter beschikking staande motoren zijn nl. motor fietsmotoren, die voor het aan gedreven wiel zijn geplaatst. Deze opstelling zou de Shelter node loos lang maken, en de motor moeilijk bereikbaar doen zijn. De motoren, die in de eerste 2 prototypen waren gemonteerd, zijn eerst in het laboratorium van de Rijksnijverheidsdienst be proefd. Ook deze motoren waren reeds van een automatische kop peling en een elektrische starter voorzien. In 1956 werd een ontwikke lingskrediet verkregen en kon een proefserie van 20 Shelters op stapel worden gezet. Bij de bouw van deze serie is tevens het voor een bescheiden produktie nodige gereedschap gemaakt, dit vooral om de produktie bter te kunnen voorbereiden. Om over een groot machinepark en grote specialis tische kennis en ervaring te kun nen beschikken, is de produktie zó ontworpen, dat vrijwel alle onderdelen in daartoe ingerichte bedrijven worden vervaardigd, waarbij alleen assemblage en de vervaardiging van enkele spe ciale onderdelen in eigen werk plaats geschieden. De technische gegevens van de Shelter zijn: lengte 226 cm. mo tor Tor type 02, breedte: 126 cm, tor Tor type O 2. breedte: 126 cm, slag 66 mm, wielbasis 170 cm, cyl. inhoud 228 cc, spoorbreedte 110 cm, vermogen 8 pk, gewicht 220 kg, bij 4200 omw./min., remmen mechanisch, 1-cylinder tweetakt met omkeerspoeling, handrem op achterwiel. luchtgekoeld met axiale turbo-ventiel, vering rub ber in torsie, 12 V. Bosch dyna- mostartinstailatie, banden 4.00-8, automatische koppeling, aandrij ving: ketting in gesloten oliebad- versneiling: 3 vooruit 1 achter uit. zien, die gaan over de 26-jarige Venezolaan E. Orlando de Con treras, voor wie hij zich dan uit geeft. Over de Venezolaan heb ben Nederlandse couranten in het voorjaar geschreven, toen hij een reis langs 29 landen in drie werelddelen maakte. Hij deed toen Amsterdam aan om ook daar materiaal te verzame- meien voor een dissertatie, waarop hij op 4 juni j.l. aan de Sorbonne te Parijs is gepromo veerd. Behalve in Rotterdam heeft C. zich ook in het buitenland voor de ander uitgegeven en daarbij, aldus de politie, ook ge bruik gemaakt van identiteits kaarten, die hij zelf had laten drukken. Zelf zei hij dit alles te doen „om indruk te maken". Na een reprimande heeft de poli tie hem weggestuurd. Op de laatste in Amsterdam gehouden huishoudbeurs heeft hij geopereerd als „talent-scout" en een meisje een contract voor een film, die op Capri zou wor den opgenomen, aangeboden. Storm over Britse eilanden De Britse eilanden hebben donderdag te lijden gehad van een hevige storm, waarin wind stoten van 130 km per uur voor kwamen. Op veie plaatsen ging de storm vergezeld van zware regenval. Hier en daar deden zich overstromingen voor. Reddingboten kwamen een jacht in het Engelse Kanaal te hulp en er werd een zieke van een lichtschip in de Baai van Morecambe, in noordwest-Enge- land gehaald. DIENSTPLICHTWET IN INDONESIË AFGEKONDIGD. In de Indonesische Staatscou rant is de wet op de dienstplicht afgekondigd. Personen tussen 18 en 40 jaar kunnen op. grond van deze dienstplichtwet worden op geroepen voor een eerste en een speciale opleiding bij de 3 onder ligging. goede remmen, eenvou-delen der strijdkrachten. De eerste herfststorm, die over de Noordzee en de omliggende gebieden heeft geraasd, behoor de bij een actieve depressie, die zich donderdag van Schotland in zuidoostelijke richting naar Sleeswijk-Holstein verplaatste. Aan onze kast werden de groot ste windkrachten gemeld langs de Wadden, waar de storm af en toe kracht 11 bereikt. Er werden daar windsnelheden geregistreerd tot 110 km. per uur terwijl stoten van 90 a 100 km per uur langs de kust van Holland en Zeeland voorkwamen. Als gevolg van de grotere wrij ving die de lucht boven land on dervindt waren landinwaarts de windsnelheden minder groot dan aan de kust ZON MAAN Sept. 26 27 28 op onder op onder 6.31 18.31 17.47 4.58 6.33 18.29 18.09 6.03 6.34 18.26 18.31 7.06 ZATERDAG 27 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.35 1.43 Terneuzen 2.10 3.18 Hansweert 2.50 2.58 Walsoorden 3.00 3.08 Toen de depressiekern om streeks het middaguur ten noor den van de Wadden langs trok, passeerde het zwaarste storm- veld. Na de passage ruimden de storm naar noordwest en trad een geleidelijke afneming in. Opvallend was dat in de aan gevoerde lucht flinke opklarin gen voorkwamen, en slechts op enkele plaatsen flinke buien zijn gevallen. In Eindhoven tapte men 8, in Groningen 5 m.m af. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een rug van hogeluchtdruk die zijn in vloed verder in onze richting uit breidt, hetgeen zal leiden tot een verdere windafneming. Tegelij kertijd zullen er ook flinke op klaringen voorkomen. De wind blijft in eerste aanleg nog noord westelij, zodat de aanvoer van koude lucht aanhoudt en enkele buien van zee ook landinwaarts zullen drijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagochtend tot vrijdagavond. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselend bewolkt met voorna melijk in de kustprovincies hier en daar een bui. Aan de kust krachti ge, elders matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1