stelde teleur Expo 11 is! Wijs ze maar aan... het zijn tien tegen één De Gruyter's koffieklanten Binnenlandsnieuws een pak Goudmerkcacao VOOR HALVE PRIJS een pakje Mokkawafels A DE KOFFIE- EN THEEZAAK i nken jrvice VOORDEEL Dat is ook geen wonder. De Gruyter heeft altijd krakend verse koffie van de allerbeste kwaliteit. Want al ziet U het ook direct, als U proeft weet U zeker: in De Gruyter's koffie is van meet af aan alles bewaard gebleven voor een fijn kopje koffie. En de 10°/o korting maakt De Gruyter's koffie extra voordelig. Donderdag 25 september 1958 12e jaargang ito. 4483 maar :e" vitaminen. In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo GoudmerkkoMie. tot en me» 30 sep». 1958 W Bij aankoop van f 5.- De Gruyter-artikelen van 58 cent voor 48 cent Leo van De Gruyter's winkels te Rotterdan 580924 VANDALISME TE VENLO. In de nacht van zondag op maandag hebben tot nog toe on bekend gebleven daders een achttal banken, die het gemeen tebestuur van Venlo had doen plaatsen op de Blerickse oever van de Maas, met betonnen voetstuk en al langs het talud naar beneden geworpen. Door de val van verscheidene meters hoogte werden de ban ken onherstelbaar beschadigd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat late kermisvierders zondag is de Venlose najaarskermis begonnen— dit ergerlijk staaltje van vandalisme op hun geweten hebben. BUURMANS BROMMER IN BRAND GESTOKEN De Apeldoornse politie heeft de 59-jarige G. R. aangehouden onder verdenking van het opzet telijk stichten van brand. De man heeft de bromfiets van zijn overbuurman overgoten met pe troleum en het vehikel vervol gens in brand gestoken. Blijkbaar heeft hij zich nogal geërgerd aan het lawaai, dat de brommer van zijn buurman maakte. Op zekere nacht dronk R. zich zelf met een flink aantal glazen bier moed in en stapte vervolgens naar het schuurtje van de over buren, waarin de brommer ge stald was. Hij zette de bromfiets buiten tegen een aldaar gepar keerde auto, in de mening verke rend dat dit een boom was, en bracht vervolgens zijn snode plannen ten uitvoer. Daardoor liep ook de auto, die evenmin als de brommer tegen brand verze kerd was, grote schade op. G. R werd na een diepgaand onderzoek gearresteerd en toen men hem thuis kwam inrekenen, trof de politie meteen twee zo goed als nieuwe fietsen aan, die door R. in het centrum van Apeldoorn waren gestolen. 30 MILLE VERDUISTERD De recherche te Rotterdam heeft aangehouden de 27-jarige boekhouder G. J. W. O. uit Rot terdam, die ervan wordt ver dacht zich door manipulaties in de boekhouding van een café- en restaurantbedrijf in de binnen stad, waar hij als loonadministra- teur werkzaam was, 30.000 te hebben toegeëigend. In 1955 moet hij daar zijn be gonnen met het vervalsen van loonstaten o.m. die, welke betrek king hadden op de artisten, die in het bedrijf optreden. Zijn han delingen zouden zijn voortgegaan tot het begin van dit jaar, toen hij wegens een intern geschil werd ontslagen. Bij controle in de boeken kwam de zaak aan het licht. Aanvankelijk dacht men, dat het om 16.000 ging, maar het onderzoek van de recherche kwam tot een bedrag van dertig mille. Het geld is verdwenen aan taxiritten, cafébezoeken en ander vermaak. Zoals bekend zijn te Rotterdam de laatste weken aangehouden 'n afdelingschef, die zijn bedrijf voor 24.000 zou hebben opge licht; een chauffeur, die zich ze ven mille heeft toegeëigend, en een boekhouder, die ruim 30.000 in eigen zak heeft laten verdwij nen. Albert Piccaver, in de jaren van 1912 tot 1937 een der be kendste tenors in de wereld, is dinsdag in zijn woning in Wenen overleden. Hij is 74 jaar gewor den. Piccaver is van 1912 tot 1931 en van 1933 tot 1937 ver bonden geweest aan de Weense opera. frs. 71 miljard reden tot voldoe ning geeft en zeker het feit, dat daarvan 60% miljard goudvoor raad is. Aan de andere kant is men niet blind voor de mogelijkheid, dat daaruit inflatie kan voortko men. Maar de disconto-beperking kon temeer verantwoord worden geacht, omdat de omvang van de kredieten onder de invloed van de verzwakte economische con junctuur thans een dieptepunt heeft bereikt, terwijl daarentegen de bankdéposito's na de in no vember 1957 gevolgde liberalise ring van de Belgische geldmarkt aanzienlijk zijn gestegen. De door de Belgische Nationale Bank aan de particuliere economie toege stane credieten bedroegen einde augustus met 3% miljard Belg. francs minder dan van de ver bintenissen, die het vorig jaar augustus bleken te zijn aange gaan. Tegelijkertijd was ook het lopend crediet van de Nationale Bank aan de Staat van 7,7 mil jard met rond 2 miljard terugge lopen. In België houdt men, evenals met een huishoudelijk deficit men dit ook in Nederland deed, rekening van ettelijke miljarden, en juist daarom is de Belgische regering er op uit om door cre dieten of leningen op lang zicht kosten te sparen. Het schijnt reeds vast te staan, dat bij Ame rikaanse banken een 3 mrd. dol lar bedrag van 10 miljard, en ir, Zwitseland een crediet van 800 miljoen Belg. frs. kunnen wor den verkregen. De Belgische staatskas wordt op die wijze min der gedwongen om via een hoog disconto-cijfer aantrekkings kracht te bieden voor leningen op kort zicht. Dit verraadt een finan ciële politiek, die zeker in het belang van de Belgische Staat is. (Nadruk verboden.) Brits kernwapen ontploft. Op het eiland Christmas in .de Stille Oceaan heeft Engeland dinsdag met succes een licht kernwapen tot ontploffing ge bracht. Het hing aan een ballon. Het was de 21ste kernontplof fing die Engeland heeft teweeg gebracht en cie vierde van de lopende serie, die op 22 augustus is begonnen en die men zo spoe dig mogelijk ten einde wil bren- EEN WERELDTENTOONSTELLING KAN OOK NADELIGE GEVOLGEN MET ZICH BRENGEN ils lar hoc u >rse nd, kracht en Een concentraat, bereid uit de ge- selecteerde verse levers van Heilbot en andere edelbot- soorten. Gemakkelijk in te nemen met melk, water of thee. Reukloos! f 1.85 Per 50 Parels DOESSCHATE - ZWOLLE De Expo te Brussel blijft ook in het najaar de aan dacht van België en de buurlanden trekken. Het getal van 30 miljoen betalende bezoekers is reeds bereikt, en men mag aannemen, dat dit, voordat op 17 oktober de poorten van de Expo worden gesloten, nog aanmerkelijk zal worden overschreden. De tevoren als te optimistisch beschouwde schatting van 50 miljoen bezoekers is niet bereikt. Het succes van de tentoonstelling op zichzelf is echter èn materieel èn moreel groot. Opnieuw heeft België, gelijk in 1910 en 1935, bewezen wat het op dit gebied kan presteren. Men zegt wel eens van de Bel gen, dat zij een ongekende be kwaamheid bezitten om het on georganiseerde tot een organisa tie te maken. Dat is echter van de Expo niet te zeggen. Want niet alleen bleek deze aan alle eisen te voldoen, maar zij toon de onmiddellijk na de openings dag zo grote mate van volledig heid als bij wereldtentoonstellin gen ongebruikelijk is. Van de eerste dagen af echter is er gesproken over de duurte van de tentoonstelling. Nu kan niet' ontkend worden, dat de restaurants van de meest uiteen lopende standing, tot zelfs die boven in het Atomium toe, goe de zaken hebben gemaakt, en dat de klachten als zou men min of meer worden afgezet, gelei- lelijk zijn verdwenen. Daaren tegen klaagde men in het park der attracties, ten dele in oud- Brussel, ja zelfs daar, waar het stadion van Heysel zich uit strekt. Trouwens, het is merk waardig, dat de uitgestrekte par keerterreinen niet of slechts zel den ten volle werden gebruikt. .Men heeft zelfs gezegd, dat deze op verschillende dagen voor meer dan de helft onbezet ble ven. De teleurstelling Buiten de wereldtentoonstel ling, in de meest beperkte zin genomen, is men echter niet zo tevreden. In Brussel en naaste omgeving hebben hotels, restau rants en ook vele detailhandela ren niets gemerkt van de resul taten, die men hen op grond van de tentoonstelling had voorge spiegeld. Sterker nog, de hotels van de Belgische Noordzeekust en de Ardennen, die hoopten, dat een deel van de stroom der Ex- pobezoekers zich tot hen zou ke ren, zijn in sterke mate teleurge steld. In de Noordzee-badplaatsen was het aantal overnachtingen ongeveer 20 minder dan een gemiddeld voorgaand jaar. Nu heeft het slechte weer daarop ongetwijfeld invloed gehad, maar in België zal toch, evenals in Ne derland, gebleken zijn, dat va kantieplannen in de regel lang tevoren worden gemaakt, en dat dus het weer niet alleen invloed kan hebben geoefend. Tenzij dan, dat men, gelijk vele Belgen, van geheel de ,,tentoonstellingsrom- mel" niets wilde weten en dus naar het buitenland ging, waar het rustiger zou zijn. In Brussel is de ter beschik king staande kamer-capaciteit geenszins tenvolle gebruikt. Praktisch op alle dagen konden vreemden, die het er op lieten aankomen, in elke prijsklasse een behoorlijk onderkomen vin den. Juist omdat men een ge weldige stroom in Brussel vrees de, richtten velen in of nabij België het zo in, dat zij: enkele keren achtereen een volledige dag kwamen en dus niet naar onderkomen behoefde uit te zien. De motels, die ten behoeve van de autobezitters waren ge bouwd met garantie van de staat, die 150 miljoen frs in to taal beliep, hebben geweldige slagen gekregen, en van de ten toonstellingsinkomsten zal de bovengenoemde waarborg wel voor een groot deel moeten wor- der: 'afgetrokken. Hotels zijn er al spoedig toe overgegaan om van de eis, dat nachtelijk onder komen met zgn. half pension gepaard zou gaan, terug te ko men. Particulieren, die, niet zon der kosten, hun huizen hadden ingericht tot het verblijf voor «■talende gasten zijn in de loop maanden tot prijzen gezon den, die een verblijf in Brussel veel goedkoper maakten dan in normale tijden. Men ziet dus, dat inderdaad een wereldten toonstelling, als de verwachtin gen worden overdreven, ook tot teleurstellingen of nadelen kan leiden. Harde cijfers Men zal in België met belang stelling hebben uitgezien naar de troon- en begrotingsrede die op de Haagse Prinsjesdag wor den uitgesproken. Het is be- pelijk, dat men in Nederland le cijfers met teleurstelling op somt; een tekort van 1% mil jard op de begroting, gewoon en '""engewoon samen, is ondanks de vermindering van de gelds waarde, niet voor de poes. Aan de ene kant kan men vaststellen, dat ook België financiëel, on danks alle deviezeninkomsten van de Expo, de toekomst met enige zorg tegemoet ziet. Aan de andere kant echter redeneert men thans reeds, dat de massa van buitenlandse bezoekers, die België altijd tot zich heeft ge trokken, in de volgende maan den en jaren niet zal verminde-' ren, maar zich dan over geheel België zal verspreiden. Daardoor zo heet het voorts, zuilen de in komsten vermeerderen, en komt er dus meer geld in omloop, dat dan ook volkomen in eigen zak ken blijft. De vraag, die nu in België overheerst, is deze, of er reeds spoedig kans is op een regering, die niet in de Kamer op een min derheid, zij het ook een zeer aan zienlijke, steunt, doch van een coalitie met werkelijke meerder heid en dus zeker voor een ver dere toekomst. Is dat het geval, dan bieden de cijfers, die kort tevoren door de Belgische Na tionale Bank zijn bekend ge maakt, geen reden tot overdre ven onrust. Misschien moet daarbij een uitzondering worden gemaakt voor twee takken van bedrijf, die in België meespreken. De ene is die van de kolenmijnen, waarvan, de blijkbaar onverkoop bare kolen met ruim 5% miljoen ton zijn gestegen tot bijna het tienvoudige van de voorraden van een vorig jaar. Men kan zich wel troosten met de opmerking, dat deze kolencrisis minder een gevolg is van con junctuur-ver zwakking, dan wel van structu rele moeilijkheden, die op reke ning van het nationale en super- nationale kolen-dirigisme wor den geschreven. Getolereerde boter smokkel? Naast de kolenmijnen is ook de landbouw in het gedrang geko men. Dit geldt, gelijk in Neder land, ook de overtollige melk- en botervoorraden. In België bedra gen de onverkoopbare voorraden koelhuisboter 8000 ton, hetgeen gelijk is aan 8 van de jaarlijk se produktie. Men heeft daarom moeten besluiten om 1500 ton boter te exporteren tegen prijzen tussen 20 en 24 Belg. Irs., terwijl de aan de producenten gegaran deerde prijs frs. 78 bedraagt. Hoewel, zo schrijven buiten landse waarnemers, Holland, dat zelf met een overtollige boter- voorraad heeft te kampen, zich alle moeite geeft om de bloeien de botersmokkel naar België tegen te gaan, hoort men nog al tijd Belgische klachten, dat de Nederlandse autoriteiten zich ten opzichte van deze smokkelaars wat passief gedragen. Vele Bel gische boeren hebben daarom een soort van eigen hulp ter hand genomen door grote hoeveel heden van naar België gesmok kelde Nederlandse boter als eigen boerenboter te verkopen! Tegenover deze beide bedrijfs takken staan echter de cijfers van algemene aard, die op gun stige verschijnselen wijzen. Einde juli telde men 52.000 gedeelte lijke werklozen, vergeleken met 30.000 eind juli 1957, maar ook met 88.000 in februari 1958. Het aantal van de volledig werklozen lag in juli 98.000 d.w.z. 3 van de beroepsbevolking zowat 27.000 personen hoger dan een jaar geleden, maai in vergelij king met februari is het aantal met 18.000 teruggelopen. Van meer belang is, dat de ontwikke ling van de algemene industriële arbeid slechts 2 lager is dan een jaar geleden, toen men nog over gebrek aan arbeiders kon klagen. Men vergete daarbij ook niet, dat zowel de textiel- als de metaalindustrie cijfers tonen, die vermindering van de produktie inhouden, wat in vele gevallen leidt tot beperking van de ar beidstijd, en soms ook tot stop zetting van bedrijven. Disconto en inflatie Een gunstig verschijnsel voor de Belgische economische en fi nanciële conjunctuur is te vin den in het feit, dat een paar we ken geleden de Belgische Natio nale Bank het disconto van 3% pet. tot 2% pet. heeft verminderd, waaraan een gelijktijdige vermin dering van andere rentebedragen is verbonden. Zodoende is in het afgelopen jaar het disconto-be drag in vier étappes tot dezelfde hoogte teruggekeerd als waarop het van december 1956 tot juli 1957 stond. Toen moest het eens klaps tot 4% pet. worden ver hoogd, hetgeen vooral daarom verraste, omdat van oktober 1953 tot juli 1956 dit disconto slechts 2j'2 pet. bedroeg, dus nog een vol procent onder het thans opnieuw bereikte cijfer. Ziet men in Bel gië zelf deze disconto-verlaging minder als een teruglopen van de recessie dan wel als een gevolg van de grote toestroming van op kort zicht uitgezette vreemde kapitalen, dan begrijpt men, dat het nieuwe recordcijfer van Belg.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5