De expeditie naar Nederlands Nieuw Guinea Het massagraf in Kabylië BINNENLANDS NIEUWS Uil Buitenlands nieuws EEN MEESTERWERK !S ZOEK BEURSOVERZICHT RECHTSZAKEN Donderdag pracht van 'n dag om de melkfles om te spoelen! ONDER DE STOOKOLIE AGENDA Gevonden vc Als de huidige plannen naar wens verlopen zal de Nederland se expeditie naar het centrale bergland in het hartje van Nieuvv-Guinea vermoedelijk be gin april volgend jaar kunnen vertrekken. Een groot deel van de ruim een miljoen gulden, die de expeditie zal gaan kosten, is reeds door rijkbedrijven, fond sen, instellingen en particulieren bijeengebracht of in het vooruit zicht gesteld, maar de „Stichting expeditie Nederlands Nieuw- Guinea" zit nog altijd met een tekort van ongeveer drie ton. Deze mededelingen zijn gister ochtend in het Tropenmuseum te Amsterdam gedaan om „meer (Advertentie.) Dhr. G. P. Philipsen te Amster dam schrijft ons: Kort geleden verspeelde ik tij dens een vlucht elf jonge duiven, waarvan er na enkele dagen twee terugkwamen, geheel onder de stookolie. Op één van deze twee duiven was ik zeer gesteld en door mij werd alle mogelijke moeite gedaan om de stookolie te verwijderen. Een bad van petro leum en een bad van spiritus had alleen tot gevolg, dat ik de ge hele staart uittrok. Ongeveer vier weken na dit voorval kwam ik in gesprek met een Duitse duivenliefhebber aan wie ik o.a. mijn ervaring met de stookolie vertelde. Deze Duitse sportvriend vertelde mij, dat hij in een sportblad gelezen had, dat stookolie gemakkelijk te verwij- neren was met „Pril", een syn- thetisch-afwasmiddel van de Per- silfabrieken. Direct na het onderhoud heb ik mij een pakje aangeschaft. Van het afwasmiddel heb ik een sop je gemaakt van warm water, dat zo warm was, dat ik mijn handen erin kon houden. De duif heb ik toen met mijn hand door het sop geslagen. Het resultaat was werkelijk verbluffend. In het sop bleef een dikke brij achter; de duif heb ik met lauwwarm water afgespoeld en thans vliegt hij weer volko men normaal. Ik neem aan, dat ook andere -duivenliefhebbers duiven in het hok krijgen met stookolie en. net zoals ik, niet weten wat zij moe ten doen. Ongetwijfeld zal mijn ervaring" hun van nut kunnen zijn. (Dit Ingezonden Stuk stond in het Neerlands Postduiven Orgaan. Ja, dat is Pril ten voeten uit. Pril ontspant het water" kwam bij de ervaring van de Heer Philipsen wel duidelijk naar voren. Dat doet Pril ook in Uw afwaswater. Hoe vet Uw af was ook mag zijv. het vliegt er af als U Pril gebruikt en alles wordt weer blinkend schoon. Dir. P.) achtergrond te geven aan de ge ruchten en veronderstellingen, die de laatste maanden over de onderneming in omloop, waren." De lijst van deelnemers is nog niet samengesteld. Als leiders van de expeditie zijn aangewe zen dr L. D. Brongersma, onder directeur van het rijksmuseum van natuurlijke historie en lector aan de de rijksuniversiteit te Lei den, en kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, stafchef commandement marine lucht vaartdienst Nederland. Als doel van de expeditie wordt gesteld de wetenschappelijke ex ploratie in de meest uitgebreide zin van het Sterrengebergte. Vóór de oorlog werden reeds onderzoekingen verricht in de omgeving van de Wisselmeren, in de omgeving van het Habema- meer en van de Baliemvallei. De plannen voor het vertrek van de expeditie kregen vastere vorm toen deze maand de rijks begroting voor 1959 werd be kendgemaakt. Daarop was voor dit doel een bedrag van 300.000 gulden uitgetrokken. Van fond sen en instellingen, bedrijven en particulieren werden reeds bij dragen van ruim een kwart mil joen gulden ontvangen, terwijl voor ongeveer eenzelfde bedrag aan faciliteiten zal worden ver leend. Voorts werd nog medegedeeld dat over de deelneming van Fransen aan deze expeditie nog geen vaste plannen bestaan. De Fransen zouden meer commerci ële belangen in de onderneming zien en hun deelneming voorna melijk baseren op het maken van opnamen voor een film. Het be stuur was echter van mening dat de aanwezigheid van Fransen de kosten voor deze expeditie zou den kunnen drukken. Plannen voor wederzijdse hulp worden thans aan de Franse belangstel lenden aangeboden. De Neder landse ploeg behoudt zich het recht voor een eigen cineast mee te nemen. Een belangrijk aspect van deze expeditie is het bewaren van de rust onder de bevolkingsgroepen, die voor het eerst met blanken in aanraking zullen komen. Hoewel gouvernementsambtenaren on langs enige proefexpedities heb ben ondernomen is het Sterren gebergte in zijn geheel nog niet door verkenners betreden. Be kend is echter dat het uiterst moeilijk begaanbaar en zeer dicht begroeid is. De boomgrens ligt op 4000 meter, de onderzoe kingen zullen worden verricht op een hoogte tussen de 1500 en 4500 meter. VASTE MARKT MET OPLOPENDE KOERSEN De aandelenemissie met claim recht ten laste van Van Berkel's Patent N.V. is ter beurze het ge sprek van de dag. De houding van de trustee van de converteer bare 3% pet obligatielening van deze maatschappij ten aanzien van de verlaging van de conver siekoers, in verband met de aan delenemissie. is voor de obligatie houders zeer teleurstellend. Im mers, deze houders zullen een koersverlies moeten lijden van ca 6 pet. In moreel opzicht komt de ze gang van zaken het aandeel van Van Berkel's Patent zeker niet ten goede, aldus de beurs. De claimhandel verloopt heel rus tig en werd op 61 per claim per aandeel van 500 vernomen. De internationale waarden trok ken gisteren één lijn en waren al len hoger. De handel was welis waar van geringe betekenis doch de tendentie vertoonde een op waartse richting, zodat de fond sen op vrijwel de hoogste koers van de dag sloten. Aandelen Kon. Olie waren op 171,70, twee gul den hoger dan de vorige slotprijs en zelfs een paar dubbeltjes bo ven pariteit Amerika. Vandaag verwacht de beurs een interim dividend van de Koninklijke. Ge rekend wordt dat dit 1,50 per aandeel 20 of 7% pet per aan deel van 1000 (onv. bij verleden jaar) zal zijn. Philips gaat met uitbreidingen door. Thans werd de eerste paal geheid voor de bouw van een eigen rekencentrum. Uniek in Europa. De aandelen lagen giste ren weer goed in de markt en Te Algiers zijn meer bijzonder heden bekend geworden: over de gemelde ontdekking van een massagraf in het afgelegen bos van Atkadoe, dat nabij de rivier de Soeman, in de bergen van Kabylië, ten oosten van Algiers, is aangetroffen. Het. blijkt thans, dat de Fran sen werden gewaarschuwd door een voormalige secretaris van de rebellen-„kolonel" Mohammed Amiroesj, die vreesde dat het zijn beurt was om door de doders van Amiroesj te worden afge slacht. Hij meldde zich bij officieren van de Franse post te Tizioezoe, ongeveer 80 kilometer ten oosten van Algiers, en zei: „Ik roep uw hulp in tegen de doders van Ami roesj. Ze verdenken mij nu ook en ik wil niet, zoals de anderen, worden afgeslacht". De gevluchte secretaris deelde de Franse officieren mede. dat Amiroesj in juni j.l. een „zuive ring" onder zijn ondergeschikten had gelast, die tot nu too aan ruim 700 van zijn mannen het leven had gekost. „Ik was er bij, die nacht, dat een „krijgsraad", onder voorzit terschap van Amiroesj, meer dan tachtig strijders liet doden", al dus de gevluchte secretaris. Hierop trokken 4000 man Fran se troepen het door de vluchteling aangewezen gebied binnen. Na enige schermutselnigen met de opstandelingen werd de ontdek king gedaan, die de gruwzame bevestiging vormde van de mede delingen van de gevluchte secre taris: een waar knekelhuis, dat zich over bijna een kilometer uit strekte en de resten bevatte van 400 deerlijk verminkte en ver brande lijken. Een soldaat verklaarde later: „Het was een gruwelijk gezicht. De lijken waren slechts gedeelte lijk begraven geweest en zij wa ren 's nachts door jakhalzen weer opgedolven. De dode lichamen waren ver minkt. Van de meeste was de keel doorgesneden, doch er wa ren er ook, die met kogels waren doorzeefd. Sommigen waren ver brand". Van Franse militaire zijde is behaalden een koerswinst van circa 3 punten. Unilevers liepen op van 402% punt tot 405% en boekten een koerswinst van 4 pet. AKU's ruim één punt hoger en aandelen KLM werden onver anderd geadviseerd. In de scheepvaarthoek was de affaire wederom minimaal. Aan delen Holland Amerikalijn en Scheepvaastunie konden zich één punt v mbeteren. De vorige waarden in'deze sector verander den niet veel t.o.v. de vorige slot- prijzen. De handel in de cultures blijft nog steeds van zeer geringe om vang. De koersveranderingen van de hoofdfondsen in deze afdeling waren, vergeken bij dinsdag, van zeer geringe betekenis. De gepubliceerde weekstaat van de Nederlandsche Bank was niet van invloed op de koersvor- ming van de staatsobligaties. De ze waren bij geringe omzetten prijshoudend. Prolongatie 3% pet. BEURSINDICES 22/9 23/9 24/9 Int. concerns 308.19 305.31 30S.35 Industrie 159.09 158.10 158.50 Scheepvaart 141.90 139.13 139.9S Banken 129.74 130.55 128.59 Ind. fondsen 87.80 86.60 86.88 Algemeen 216.18 214.27 215.74 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 171.10—172.00 171.70) Unilever: 404 (40414) Philips 34614 347/2 346%) AKU: 213% ged. en bieden (212%) medegedeeld, dat de omgeving van het hoofdkwartier van Ami roesj, dat daar was gevestigd, was bezaaid met martelwerktui gen. In de ruggen van een aantal slachtoffers was met een mes het kruis van Lotharingen, het zin nebeeld van de Gaulle's „vrije Fransen" in de tweede wereld oorlog, gegrift. Het regeringsgezinde Tunesi sche blad „Al Amal" meldde woensdag, dat de Algerijnse op standelingenregering de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, zal ver zoeken een onderzoek in te stel len naar de ontdekking van 400 lijken in de bergen van Kabylië, ten oosten van Algiers.. De Franse autoriteiten hebben naar aanleiding van de vondst van het massagraf gezegd, dat het hier gaat om lijken van Al gerijnse opstandelingen, die door hun eigen mensen zijn ver moord. LIBANON Van officiële zijde te Beiroet is vernomen, dat woensdag bij de gevechten in de Libanese hoofdstad tien personen zijn ge dood. De oppositieleider Saeb Salem zei echter, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen vijftien van zijn volgelingen zijn gedood en veertig tot vijftig gewond. In Beiroet is woensdagavond weer een totaal uitgaansverbod van kracht geworden, nadat zich een reeks gevechten had voor gedaan waarbij tien personen werden gedood. Naar van gezaghebende zijde werd vernomen heeft president Sjehab inmiddels Rasjid Karaimi verzócht een nieuwe regering te vormen. Karami leidde tijdens de opstand de verzetsbeweging in 1955 enige maanden eerste-mi- nister. Hoewel hij niet met een of andere partij is verbonden, was hij vorig jaar de enige Libanese polticus die te Moskou de vie ring van de veertigste jaardag der Russische revolutie heeft bij gewoond. Koeweit en de Arabische Liga Koeweit, het Arabische sjeik- dom aan de Perzische Golf, is bereid tot de Arabische Liga toe te treden en een bijdrage te le veren tot de bank voor ontwik keling der Arabische landen. Dit heeft de plaatsvervangende heerser van het gebied, Moeba rak El Sabah, woensdag te Cai ro bekendgemaakt. DONDERDAG 25 SEPT. HOEK: Woonhuis Molendijk 31, 1.30 uur: Openbare verko ping van de gehele inboedel; 3 uur in café 's Lands Welva ren: Verkoping van 2 huizen met erf aan de Molendijk 31 en 34. Dr. Drees pleit voor vestiging Euratomcentrum in Nederland De regering heeft gisteravond de commissie van Euratom, die een tweedaags bezoek aan Ne derland brengt, op het Muider- slot een diner aangeboden. De minister-president dr. W. Drees heeft tijdens dit diner de com missie dank gezegd voor het feit, dat het eerste officiële bezoek, dat zij aan de Euratomlanden brengt, Nederland geldt. „Wanneer u zoudt besluiten, de zetel van uw gemeenschappe lijk centrum voor onderzoek hier in Nederland te vestigen, dan kunt u verzekerd zijn van een nog gunstiger ontvangst dan die welke het Euratomverdrag ten deel is gevallen", zo zei dr. Drees in zijn toespraak onder meer. „Men is in Nederland sterk overtuigd van het nut van inter nationale samenwerking zo goed als van het nut van het moderne natuurwetenschappelijk onder zoek. Wanneer uw commissie het besluit zou nemen om het laatste voor een aanzienlijk deel hier, onder haar eigen leiding, te gaan verrichten met de inter nationale deelneming welke in de gehele opzet van Euratom be sloten ligt, dan zoudt u kunnen rekenen op volledig begrip, niet alleen bij de regering, doch ook bij de provinciale en gemeente lijke autoriteiten en, ik aarzel niet dit te zeggen, bij het Neder landse volk in al zijn geledin gen", zo vervolgde dr. Drees. Aan het diner zaten onder meer aan de ministers Cals, Hof- stra, Suurhoff en Vondeling en de staatssecretarissen Van der Beugel en Veldkamp. NOORD-HOLLAND ZAT ZONDER ELEKTRICITEIT. Gedurende ongeveer een uur is de gehele provincie Noord-Hol land woensdagmiddag zonder elektriciteit geweest. Umstreeks half drie ontstond een storing, die in de omgeving van de Hoog ovens is ontstaan. De juiste oor zaak is nog niet bekend. Door deze storing nam de spanning af. Om te voorkomen dat de ma chines te veel te verwerken zou den krijgen, werd de centrale van het net afgeschakeld. Rich ting voor richting werd de stroom opnieuw over de provin cie verdeeld en na half vier was het gehele net weer van stroom voorzien. In het Gooi duurde de storing slechts 18 minuten. Am sterdam, dat een eigen centrale heeft, was de enige gemeente in de provincie waar de onregelma tigheid zich niet voordeed. ZESJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Woensdagmiddag geraakte het zesjarig zoontje Dirk, van de fa milie Eier te Bolsward, spelend in het vrij diepe water van de Stadsgracht. Aanvankelijk werd dit door niemand opgemerkt. Toen men echter zijn autoped drijvende vond, begaven een paar mannen zich onmiddellijk te wa ter. Eén van hen, de dierenarts F. van der V., slaagde er in het knaapje boven water te halen. Het kind was toen echter reeds verdronken. Het gezin E. had elf kinderen, van welk er twee reeds eerder waren overleden. De vader ligt al sinds geruime tijd ziek te bed. HOTELDIEF GEGREPEN De Apeldoornse politie heeft de 62-jarige winkelier G. F. van D. aangehouden wegens het plegen van een lange serie diefstallen. De man maakte er een gewoonte van uit hotels, restaurant en dergelijke allerlei goederen mee te nemen. Zo trof de politie in de kamer ach ter zijn winkel onder andere een tien asbakken, een dertigtal koppen en schotels, borden, juskommen, peper-en zoutstel- TANTE BEROOFD EN GEWURGD De oficier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft woensdag een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering ge- eist tegen de 24-jarige J. M. te 's-Gravenhage, die terecht stond wegens diefstal met geweldple ging, de dood tengevolge heb bend. Het slachtoffer van deze daad was de tante van verdachte, de 69-jarige weduwe B. V.M. te Twijzeler heide (Fr.). Op de avond van de 23e janua ri van dit jaar bracht M. zijn tante een bezoek met de bedoe ling geld van haar te lenen. Zij weigerde dit, maar M. trachtte desondanks een portemonnaie met 5 weg te nemen. Toen zijn tante alarm trachtte te slaan, belette verdachte haar dit door haar aan te vallen. Bij de wor steling die ontstond, wurgde M. zijn tante. Hij verliet daarop de woning, doch keerde later op de avond terug, ontvreemde nog eens 50 en hing het lichaam van zijn tante op aan een plastic koord in de gang van haar wo ning om het te doen voorkomen woonplaats. Tijdens de woensdag gehouden zitting legde verdachte een vol ledige bekentenis af. In een psy chiatrisch rapport, dat ter zitting werd uitgebracht, werd betoogd, dat M„ die ongehuwd is, tijdens het plegen van zijn daad sterk verminderd toerekeningsvatbaar is geweest. M. werd reeds twee maal eerder veroordeeld wegens verduistering; beide keren met een voorwaardelijke straf. Over veertien dagen zal uit spraak in deze zaak worden ge daan. LANDBOUWPRIJSINDEX. CIJFERS AUGUSTUS 1958. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het al gemeen landbouwprijsindexcijfei (basis 1949/1950—1952/1953 100) in augustus 96 tegen 95 in juli en 104 in augustus 1957. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten liep terug van 124 tot 121 als gevolg van de lagere prijzen voor de granen. In augustus 1957 bedroeg het 108. Als gevolg van de hogere prij- len, lepels en vorken, tijdschrif ten en zelfs drie grote dien bladen aan. De diefstallen moeten zich over een periode van mintens drie jaren hebben uitgestrekt. Van D. beperkte zich niet al leen tot Apeldoornse zaken. Doch sloeg ook zijn slag in Amsterdam, Den Haag, Gronin gen en zelfs Duitsland. Hij had nog een voorwaardelijke straf te goed van eerder gepleegde diefstallen. OPLICHTING EN FLESSEN TREKKERIJ VAN MEER DAN EEN TON De recherche te 's-Hertogen- bosch heeft de hand gelegd op de textielhandelaar K. uit 's-Herto- genbosch, die ervan wordt ver dacht textielfabrikanten in Gent en andere Belgische plaatsen te hebben opgelicnt voor een waai de van vele duizenden. De man heeft vorig jaar in augustus bij een firma m Gent voor een som van 16.000 aan textiel gekocht en betaalde contant. Het vertrou wen in hem werd nog versterkt, toen hij kon aantonen, dat hij in 's Hei togenbosch een banksaldo had van enkele duizenden. Bij de Gentse firma volgde evan later een tweede bestelling voor ongeveer 22.000. Dit be drag is evenwel nooit betaald. Daarna zocht de Bossche hande laar zijn slaclitolfers onder ande re Lima's in Gent, Ouaenaerde en Ronsse. Alles bij een betrok hij textielwaren van de verschil lende firma's voor meer dan een ton. Zijn manipulaties hadden bij na alle plaats het vorige jaar in augustus maar wegens omstan digheden kon men niet direct tot arrestatie overgaan. Intussen on dervonden de bona fide handela ren op de verschillende markten de terugslag in hun omzetter., omdat de textielgoederen her en der beneden inkoopprijs ver kocht werden. Lezer dagen is de Bossche re cherche in samenwerking met de gerechtelijke politie in België tol arrestatie van de Bossche koop man overgegaan. VOOR DUIZENDEN GESTOLEN BIJNA NIETS VERMIST Nadat een winkelier te Blerick aangifte had gedaan van de dief stal van enige levensmiddelen en het signalement van enkele koopsters had beschreven, Is de Venlose politie op het spoor ge komen van een opzienbarende reeks winkeldiefstallen. Er kon den twee vrouwen, de 26-jarige M. G., echtgenote van T., en de 38-jarige A. P., echtgenote van E„ uit Venlo worden aangehou den, die reeds een jaar op pad bleken te zijn en hun slag had den geslagen te Venlo, Blerick, Tegelen, Roermond en Eindho ven. Bij huiszoeking werden goederen ter waarde van ƒ2300 in beslag genomen. Het betrof hier artikelen van de meest uit eenlopende aard, zoals blikjes vlees, vis en knakworst; flessen wijn, kristallen kandelaars, sche merlampjes, elektrische strijk ijzers, bij elk van de vrouwen een gascomfoor, elektrische klokken, onderkleding, lappen stof, tafelkleden, vloermatten, regenmantels, nylonkousen, een elektrisch scheerapparaat en zelfs enkele schilderijtjes met de afbeeldingen van heiligen. De twee vrouwen opereerden nu eens samen, dan weer alleen. Toen een van hen een elektrisch scheerapparaat had weten te be machtigen, rustte de ander niet voordat ook zij hierin was ge slaagd. Zij wist ook een elek trisch scheerapparaat op de kop te tikken, maar toen haar man bemerkte dat het apparaat in reparatie gegeven was, leek hem dat toch Ie riskant. De vrouw bracht het apparaat in dezelfde zaak terug zonder er een nieuw voor in de plaats te kunnen ne men. Van al de in beslag geno men goederen was slechts in twee gevallen aangifte van de diefstal gedaan. Het betrof hiel de ontvreemding van twee draagbare radiotoestellen. DERTIENHONDERDVIJFTIG GULDEN OP STORTTERREIN TE WIJSTER IN DRENTHE. Mej. W Smits. Spui 239. in 's-Gravenhage belde maandag ir. Meiman te Hoogeveen en vertelde dat zij 1350 gulden kwijt was in de vuilnisbak. De vorige week vrijdag had haar verloofde het geld (veilig voor de gemiddelde inbreker) zolang in de prullemand gestopt, voor dat het paar naar de Haagse kermis ging. Toen het gesprek zondag op het geld kwam, kwam mej. Smits tot de ontdekking dat het geld verdwenen was. Het huis vuil was in 'n wagen van vuilnis nis afhaalmaatschappij terecht gekomen en via de Haagse reinigingsdienst naar het plaats je Wijster in Drenthe ver voerd waar men het ten nutte van de landbouwbemesting ver werkt tot compost. De heer Meiman gaf mej. Smits door de telefoon de raad in 's-Gravenhage bij de reini gingsdienst te weten te komen met welke wagen zaterdag het kostbare huisvuil was getran sporteerd. Toen mej. Smits hier van op de hoogte was, ging ze op uitnodiging van de heer Mei man naar Wijster waar zij de hele middag heeft gezocht) Vruchteloos echter, het geld viel tegen het gestorte vuil niet op. Dinsdagmorgen echter heeft iemand van het personeel op het stortterrein die 1350 gulden gevonden. Over twee maanden, dat is het plan, trouwt een dolgelukkige mej. Smits met haar verloofde- OOSTENRIJK Een smokkelende hond werd slachtoffer van landmijn - Het Oostenrijkse blad „Ex press" heeft woensdag de dood gemeld van een hond, die etens waren over de Oostenrijks-Hon gaarse grens smokkelde. Deze hond, eigendom van een Hongaar, placht voortdurend de zen voor varkensvlees, eieren en alsof de vrouw zelfmoord had melk steeg het groepsindexcijfer gepleegd. De politie echter kreeg voor de veehouderijprodukten van grens te overschrijden omdat hij sterke vermoedens van een mis-187 tot 90 tegen 103 in augustus zeer gesteld was op het gezel- drijf en arresteerde M. in zijn van het vorige jaar. 1 schap van een aan de Oosten- Haar_gekbgid nujeri-ij^u; een ichgng melkfles hóórt erbijj door HILAIRE BELLOC 34) (Nadruk verboden.) Ik heb van beide grote .mannen gezegd, dat zij roem verworven hadden. Misschien is dat woord niet juist. In de ogen van het publiek zijn ze niet beroemd. Maar hun namen zijn overbe kend bij die machtige groepen, die schilderijen kopen om ze weer te verkopen aan de machtige groepen, die ze aan hun muren hangen of ze weer door vrienden, die relaties met de regering heb ben, laten kopen voor permanen te tentoonstelling in de grote schilderijenmusea van Europa. Beide heren, zowel de heer Caen als de heer Alessandria hadden al vrij vroeg het stijgen van de ster van Bourrot bemerkt maar zij hadden allebei te laat gehoord van zijn slechte gezond heid. Beiden hadden ze, van een informatiebureau, het pijnlijke nieuws gehoord dat Henry Ben- sington hen weer voor was. En geen van tweeën had een voet op deze roemruchte stranden ge zet, eer het meesterwerk al in Bond Street tentoongesteld was en Bourrot dood en begraven. Het was jammer maar het was zo. Monsieur Henri Caen was komen overwippen en had in Folkstone zijn pas laten zien op de dag, waarop de Martin's kunst zalen voor het publiek geopend. Signor Alessandria had het on geluk gehad, door een of ander formeel verzuim, met zijn pas in Dover te moeten achterblijven, toen hij met de morgenboot aan kwam, een uur of twee voor monsieur Caen in Folkstone aan kwam. Signor Alessandria had daarom een auto genomen. Maar het geld daarvan had hij kunnen sparen, want, toen hij die avond in Londen kwam, hoorde hij (door het gewone informatie-bu reau) dat Caen er al was. Monsieur Caen was (door het gewone informatie-bureau) te weten gekomen, dat Signor Ales sandria, die om kamers getelefo neerd had, spoedig zou aanko men. Maar ze hadden gelukkig verschillende hotels gekozen. M. Caen, wiens liel'de voor het schone alle andere in hem leven de hartstochten te boven ging. had de andere morgen vroeg, toen de Martin's kunstzalen nog tamelijk leeg waren, er een uur aan besteed om de Ame Bour- geoise geheel in zie'n op te nemen. Signor Alessandria (die nu een maal een pechvogel was) kwam pas in de Martin's kunstzalen, toen Caen al weg was. Hij bleef er ook een tijdje, geen heel uur, maar iets meer dan een half uur (de Jicrsens {jgr Kalt/ez^p-s werken snel) om iec(er effect .en ieder dé tail van de Ame Bourgeoise waar te nemen en te onthouden. Zo stond het dus met deze twee mannen. Ze hadden elkaar in Londen niet ontmoet, ze wisten van elkaar, dat ze er waren en ze deden hun best om te zorgen, dat ze niet door een of ander stom toeval elkaar zouden tref fen. Signor Alessandria en dat is toe te schrijven aan de gewone overgevoeligheid van zijn kunste naarsziel sloot zich in zijn ka mers in het Ritz Hotel op, zat op op zijn kamers en telefoneerde het grootste deel van de dag; in bundels speciale zending kreeg hij kranten en brieven en advie zen. Intussen bleef monsieur Caen (en we laten daar of het was, om dat hij zo moe was, of omdat hij de vreemde gewoonte had, graag alleen te zijn) stil in zijn kamers in het Paramount Hotel en hij telefoneerde veel en kreeg ook al een hele boel adviezen per bode. Zo wisten ze beiden en bet scheelde maar een uur dat de Ame Bourgeoise gestolen was. M. Henri Caen bukte zich met moeite want zijn gestalte was die van een Fransman op mid delbare leeftijd en nam uit zijn koffertje een groot vel pa pier, waarop hij nu, om zijn ge dachten te preciseren, ging neer schrijven, wat er gedaan moest worden. Maar dat deed Signor Alessan dria niet. Hij was slank en jon ger dan Caen en hij had, als hij gewild had, makkelijk kunnen bukken om wat dan ook uit een of ander koffer te nemen. Maar hij gaf er de voorkeur aan, uit het venster te slaan kijken en na te denken. Het resultaat was bij beiden hetzelfde. Want beide heren ken den de situatie, al werkten ze op een verschillende manier en bei den hadden ze een snelwerkend stel goede hersens: Monsieur Henri Caen had de logische, vlug ge, maar beperkte hersens van de Galliër en signor Alessandria had de logische, vlugge, maar be perkte hersens, waarvoor de Mal- tezers beroemd zijn. M. Henri Caen twijfelde er niet aan. Hen ry Bensington maakte reclame. Die diefstal-truc is in de reclame voor schilderijen overbekend en het gezicht van Henri Caen kreeg 60n strenge, ironische uitdruk" king, toen hij er aan dacht. Er zat nu niets anders op dan te wachten, tot het schilderij terug kwam. Dan zou het tijd genoeg zijn aan het werk te gaan. Signor Alessandria, die in zijn volle lengte voor één van de gro te vensters van het Ritz Hotel naar de schone architectuur van het nieuwe Devonshire House tegenover hem stond te kijken, twijfelde er niet aan. Het was een belachelijk oude truc, maar Henry Bensington zou zijn men sen wel kennen en hij had er blijkbaar op gerekend, dat die het wel zouden slikken. Er zat nu niets anders op dan te wachten, tot het schilderij terugkwam. Dan zou het tijd genoeg zijn, aan het werk te gaan. (Wordt vervolgd.) rijkse zijde van de greris wonend hondje. Een Oostenrijkse café houder kwam op. het idee een brief voor de Hongaarse eigenaar van het dier aan de halsband te bevestigen. Deze zond met de hond worst terug en verzocht om thee en chocolade. Dit smokkel- verkeer duurde enige tijd, totdat de Hongaarse hond op weg naar Oostenrijk op een landmijn trap te die ontplofte. Eén van zijn poten werd afgerukt. Hij strom pelde door, maar moest in Oos tenrijk worden afgemaakt. VER. STATEN Butler antwoordt Sherman Adams De voorzitter van het bestuur van de Amerikaanse democra tische partij, Paul Butler, heeft voor de radio en televisie ge reageerd op Sherman Adams bekendmaking dat hij ontslag genomen als assistent van Eisenhower. Butler verklaarde dat Adams ontslag had genomen, omdat leden van diens eigen partij (de republikeinse) hem beschouwden als een politieke schadepost. Maar omdat hij deze leden niet kon aanvallen, heeft Adains in zijn rede, waarin hij zijn ont slag bekend maakte, verklaard, dat hij het doelwit is gen-eest van een lastercampagne van de democraten, zo zei Butler. Adams heeft de beschuldi gingen inzake zijn betrekkingen met de miljonair Goldfine be sproken noch betwist, aldus Butler, die van mening was dat de kern van deze „tragedie" la? in het feit dat Adams niet heeft geleefd overeenkomstig de ge dragsregels die hijzelf had voor geschreven voor alle ambte-1 naren. De grootste tragedie bij ®!l alles is misschien wel da l Adams geen ontslag heeft ?"l nomen op grond van een „harT maar eerlijk vonnis" van pre-1 dent Eisenhower, maar zit 1 heeft teruggetrokken op grol-I van een politiek besluit, zo be-1 sloot Butler zijn toespraak. FRANKRIJK Aanslagen in Parijs Bij een vuurgevecht tussen I politie en Algerijnse terroristen i in de Parijse voorstad Boulog» I zijn dinsdagnacht drie Alg®" I rijnen om het leven gekomen Een politieman werd gewond j machinepistolen het vuur op I machinepisolen het vuur op eeI' I politie-auto. TERNEl Nederlandse Huisvrouwen w interseizoen. Voor de openii het seizoen 1958/11 stuur van de afdel van de Nederland van Huisvrouwen de bovenzaal van Vue" een zeer bijzo ma, waarvoor var leden een grote bestond. Bij de aanvang den te, mevr. Hovii dedelingen van aard. Het verheugt te ten zeerste de vc stenares mej. Aafj nen verwelkomen. Deze had een get Jende voordracht de zeven poppen", e en hartverwarmei verhaal over de lc een poppenkastspe, en de zeven poppe Mej. Aafje Top h lang de volle zaal v door de wijze waai pele verhaal wist in het bijzonder ht haar vermogen tc het uitbeelden det poppenfiguren ht wekkende moment Mevr. Hoving d einde van het verf de kunstenaresse bewoordingen er er voor ieder een sprak de hoop ui) de laatste maal zoi Top voor de afdel van de Nederl. V Huisvrouwen is oj Tech: Eindt Gisteren werden ste groepen leei Avondschool de cursus 1957/58 be tegenstelling met toen de cursus vo gen op 31 maart s Mei de cursus echter voor het eei nieuw systeem ge' veel scholen reed; past en vele voort een doelmatige op krijgen. In plaats per week gedurei .ermaanden worde gegeven op één m per week, aange avond extra. Hier middaglessen het door gehouden, te lessen na een maanden (6 of 8) is dus eigenlijk naar het z.g. éénd; Het „part-time-i als dit thans v groepen wordt ge| belangrijke stap richting, daar er n heen en weer ger den en de leerst opgenomen dan w ■én leerlingen na taak nog een groo avonduren aan de besteden. De v olgende lee bevorderd of kreg schrift: Bevorderingen. Afd. Schilderen. A-2: H. A. van Op plaat. Naar de 2e kla; keij, Waterlandkï Vermeersch, Zaar Afd. Autotechnie A-3: A. M. Franck Naar de 2e kla; link en J. D. Har C. L. Bakker, Hoe se, Hoofdplaat; Theije, Koewachi sens, Philippine; TERNEl Aan het bureau hier zijn als gevoi de voorwerpen aa ke zijn terug te daarachter verme Rubber regen. Zeeuw, Lange Kt balletschortje, J. mystr. 22; kinder Vliet, Van Steer damessjaal. Ruty laan 23; bruin lood. Jasper Di Kerkstr. 34; 1 mevr. Vermeulen groen jongensfii Dijkstr. 7; ar Klaassen, Tholer sleutel nr. 361076 dam"; groene j; padvindersriem e Baartje Meeuwse reiswekker in éti Hubrechtstr. 1, P mikapje, Dielem zijden sjaal, Ste kinderportemonn Rinie van Meere Stolbergstr. 29; broek. C. P. K 133; wieldopsleu laan 9; zegelring, sen, Dijkstr. 58—j tel, Nieuwstr. 23 handtas, Apotl Noordstr.; mes in der, Rozenstr. 21 beer, Edwin Mee 117. Aan het bureai gedeponeerd: ja kraagje, doosje de voorwerpen Ziekenhuis, gele paar gymnastiek; ne handschoen, r dertasje, huissleu portemonnaie, in sleuteltje, ceinti 29, gele haarstr sleutels.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2