Koninklijk bezoek aan Amsterdam Onrust in Beiroet Overleg in Warschau vastgelopen? De Algerijnse kwestie Oostduitse vice-premier ontslagen Lancering raket van „Polaris" Grotewohl aan Bonn hernieuwt zijn voorstel Zeer grote belangstelling HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN De kwestie-Formosa HET WEER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Fractie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Sroidswal Telefoon 2073 en 2*510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1483 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handei»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertienties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nt Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 tnar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrec Bureau van dit blad, 20 cent meer. Het vierdaagse koninklijk be zoek aan Amsterdam is begon nen. Woensdagmiddag om half drie werden H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins der Nederlanden i hun gevolg aan de gemeente- ens bij de Hartveldsbrug ver- v. elkomd door jhr. F. J. E. van I mnep, kamerheer i.b.d. van de Koningin, mr. G. van Hall, bur gemeester van Amsterdam en de heer H. J. van der Molen, hoofdcommissaris van politie. Het jongste voorstel van Makarios De Grieks-Cyprische bladen schenken weinig aandacht aan het bericht, dat bisschop Kypria- nos zich verzet tegen het voor stel van aartsbisschop Makarios, Cyprus onafhankelijkheid te ver lenen. In Griekse politieke kringen is gezegd, dat dit niet de eerste keer is, dat de bisschop met Ma karios van mening verschilt om trent een of ander aspect van het beleid inzake de kwestie- Cyprus. Tot dusver had het standpunt van Makarios uitein delijk altijd gezegevierd. Zowel de Britse autoriteiten op Cyprus als de Cyprioten zijn be nieuwd hoe de Eoka de Grieks-Cyprische verzetsbewe ging op het jongste voorstel van Makarios zal reageren. Met Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft volgens een woordvoerder van het mini sterie geen enkele stap gedaan om met aartsbisschop Makarios in overleg te treden over diens nieuwe voorstel. Het Britse mi nisterie heeft zich ook niet in verbinding gesteld met enige geallieerde regering. Wel was het Foreign Office op de hoogte van de inhoud van Makarios' voorstel voordat het in de pers verscheen. Doden bij spoorwegongeluk in de Eifel Een spoorwegongeluk bij Urft in de Eifel op het traject Keulen- Trier heeft woensdagochtend zes doden geëist, aldus de eerste berichten. Er is één zwaar ge wonde. Een personentrein reed in op een locomotief. De eerse twee wagons van de trein schoven in elkaar. De spoorwegdirectie te Keulen deelde mee, dat drie passagiers en drie leden van het spoorweg personeel om het leven zijn ge komen. Eén passagier en een spoorwegbeambte liepen lichte verwondingen op. Volgens de door de directie te Keulen ontvangen inlichtingen is het ongeluk veroorzaakt door dat de machinist van de alleen rijdende locomotief door een stopsignaal is gereden. De ma chinist is één van de drie spoor wegmannen, die zijn omgeko men. De zwaargewonde passagier is later overleden. De Koningin was gekleed in een beige mantelcostuum, waar van de mouwen afgezet waren met bont. De korte begroetingsplechtig heid werd door duizenden Am sterdammers. waaronder zeer veel schoolkinderen, die het koninklijk paar hartelijk toe juichten, gadegeslagen. Na enige minuten werd de tocht voortge zet naar de Zuiderkerk, waar de Koningin en de Prins maquettes van de tuinsteden Geuzenveld, Slotermeer, Slotervaart en Os dorp, van de oude binnenstad met de aanloop van de IJ-tunnel en het nieuwe stadhuis, alsmede foto's en wandkaarten van het centrum van de stad in de be staande en de toekomstige toe stand bezichtigden. Met een bewonderenswaardige vrijmoedigheid bood de enkele turven hoge Annette van den Berg, dochtertje van de Amster damse gemeentesecretaris, Ko ningin Juliana een fraai boeket veldbloemen aan, zodra het ge zelschap om precies kwart voor drie woensdagmiddag de drem pel van de historische Zuider kerk in de Zandstraat had over schreden. Deze kerk een der eerste na de kerkhervorming voor de protestantse eredienst gebouwd, een schepping van Hendrik de Keyser uit 1614 is sinds 1929 niet meer voor diensten in gebruik. Toch was het, vooral de laatste jaren, een drukbezocht gebouw, omdat hier de grote maquettes van de Am sterdamse stadsontwikkeling zijn opgesteld. Nadat in het middenschip van de met bloemen en planten ver sierde kerk de Commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, dr. M. J. Prinsen, de vorstelijke gasten had begroet, en nadat de burgerlijke en mili taire autoriteiten aan Vorstin en Prins waren voorgesteld, heette burgemeester Van Hal] in een speciaal daartoe ingerichte ge hoorzaal de hoge gasten welkom in zijn stad. Hij zei, dat Amsterdam zich zeer verheugt over dit officiële vierdaagse bezoek. De stad hoopt gedurende dit verblijf de gasten in het bijzonder op tweeërlei ge bied mededelingen te doen en feiten te tonen van hetgeen na de oorlog tot stand is gekomen, nl. op het terrein van de stads uitbreiding en op dat van de economie. Hii leidde de twee deskundige sprekers op elk van deze gebieden in: de wethouder van publieke werken mr. G. van 't Huil en de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koop handel, mr. D. A. Delprat. Gedurende meer dan oen uur hebben de Koningin en de Prins zich in de kerk laten voorlichten door de wethouders en meest deskundige ambtenaren van de gemeente, over talrijke facetten van de hoofdstad. Op een gege- yen moment stond de vorstin temidden van een groepje man nelijke en vrouwelijke raadsleden en hoorde de antwoorden aan op haar vragen over het probleem van de bejaarden en de aanpas sing van de ouden van dagen in de nieuwe woningen in de weste lijke tuinsteden, toen haar blik viel op een geknield liggende Prins, die met aandacht door een soort penscoopje een blik in vo- I gelvlucht sloeg op de uitgestrek- te maquette van het toekomstige Amsterdam. De Koningin riep „wat een leuk stukje speelgoed heeft mijn man daar. Mag ik dat ook eens bekijken?" Direct kreeg zij gelegenheid eenzelfde hori zontale blik over de maquette te werpen, hetgeen haar een uit roep van verrassing ontlokte: „O wat een aardig gezicht". Talrijke, vooral veel jeugdige, Amsterdammers deden de vor stin en haar echtgenoot een har telijke uitgeleide uit de kerk in de oude binnenstad naar het pa leis op de Dam. Om vijf uur arriveerden de hofauto's met de Koningin en de Prins voor het paleis op de Dam waar zich op dat spitsuur een grote menigte verzameld had. Terwijl het koninklijk paar uit de wagen stapte, zette de Marinierskapel met tamboer en pijpers het Wilhelmus in. Daar na inspecteerden de Koningin en de Prins de kapel en de erewacht bestaande uit vier pelotons van de verbindingsdienst der konink lijke marine onder commando van luitenant ter zee der eerste klasse jhr. A. W. van Holthe. De Prins droeg het uniform van lui tenant-admiraal der kon. mari ne. Kort nadat het vorstenpaar door de hoofdingang naar bin nen was gegaan, verscheen het op het balkon van het paleis, waarop de schare toeschouwers op de Dam terstond begon te juichen. Des avonds werd een diner in het paleis gegeven, waaraan pro vinciale en gemeentelijke autori teiten aanzaten. Om elf uur 's avonds bezocht de Prins de studentensociëteit „Nos Iungit Amicitia", waar hij werd ont vangen door de senaat van het Amsterdamse studentencorps. Daarna werd een senaatskroeg jool gehouden. Er is woensdagochtend op nieuw onrust en spanning ont staan in Beiroet, nadat de partij van de Christelijke Falangisten had cpgeroepen tot staking uit protest tegen de ontvoering van een Falangistisehe journalist, zes dagen geleden. Falangistisehe jongelieden heb ben in hun wijken barricaden op gericht en patrouilleerden gewa pend door de straten. Het leger werd in paraatheid gebracht en stelde tanks en pantserauto's op 'n ?Va'en tussen de Christelijke en Mohammedaanse stadswijken. De strijdkrachten hebben nog met ingegrepen. Naar van gewoonlijk welinge- ichte zijde te Beiroet werd ver nomen, is de nieuwe president van Libanon, generaal S.jehab, er dinsdagavond niet in geslaagd 'n kabinet te vormen, omdat twee kandidaten voor een ministersze tel geweigerd zouden hebben zit ting te nemen in het kabinet. Verscheidene auto's zijn woens dagochtend in brand gestoken. Een taxichauffeur heeft een Fa langist neergeschoten. In verschillende delen van de stad zijn ontploffingen en machi- nepistoolvuur gehoord. De autoriteiten hebben woens dagochtend bekendgemaakt dat niemand meer wapens bij zich mag hebben in Beiroet en de voorsteden. De veiligheidspolitie heeft opdracht gekregen zonder waarschuwing te schieten op ieder, die zich met een wapen ui- straat begeeft. Verder zal met zware wapens worden opgetre den tegen elk huis, van waaruit wordt geschoten. Tegen de middag, na de be kendmaking van bovenstaande besluiten, scheen de rust in het grootste deel van de stad te zijn hersteld. Op één plaats aan de rand van de door de vroegere op positie bezette wijk, werden nog schoten gewisseld tussen de op standelingen en de Falangisle.i. Gromyko had onderhoud met Sehvyn Lloyd De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, heeft naar in door gaans welingelichte kringen ver luidt, dinsdagavond twee uur met zijn Britse ambtgenoot over de crisis in het Verre Oosten ge sproken. Lloyd was zijn gast bij het avondmaal in het bureau van de Sowjet-delegatie naar de Verenigde Naties. Van Britse noch van Russische zijde wilde men iets over het gesprek mee delen. MacMillan naar Bonn Premier Harold MacMillan van Engeland zal op acht en ne gen oktober een bezoek aan Bonn brengen, zo heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Za ken bekendgemaakt. MacMillan die vergezeld zal worden door zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, komt op uitnodiging der Westduitse rege ring. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men woensdag verklaard, dat de Amerikaans- Chinese besprekingen in War schau zijn vastgelopen. De com munisten eisen als prijs voor toestemming in een staken van het vuren niet slechts ontrui ming van Quemoy door de na tionalistische troepen, doch ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van vandaag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diplomatiek wonder nodig om de twee partijen nader tot elkaar te brengen. De kloof is zeer wijd en de communisten zijn bijzonder vast- Verklaring van Soustelle De Franse minister van Voor lichting, Jacques Soustelle, heeft woensdag verklaard, dat de Fran sen onmiddelijk na de volksstem ming van zondag moeten optre den tegen de communisten, als zij willen voorkomen dat de vijf de republiek hetzelfde lot als de vierde ondergaat. De communis tische partij mag de nieuwe in stellingen niet vergiftigen zoals zij met de vorige heeft gedaan, zei hij. Soustelle, die sprak op een lunch met verscheidene ministers en parlementsleden in Parijs, zei, dat zich nu een verschiet van zeer grote economische wederop- De 58- jarige Fritz Selbmann, een van de voornaamste econo mische deskundigen van Oost- Duitsland heeft nu ook zijn func tie van vice-premier van Oost- Duitsland, die hij sinds novem ber 1955 heeft bekleed, verloren. Selbmann is de laatste maan den het mikpunt geweest van heftige kritiek van de zijde van het bestuur van de Oosdtuitse communistische partij. Deze ver weet Selbmann aanmatiging en de neiging zich als „directeur" en technocraat te gedragen. Hij werd er ook van beschuldigd be trekkingen onderhouden te heb ben met de groep van Schirde- wanOelssner en Wollweber. Spaak bracht Navo-verslag uit over Cyprus-overleg Secretaris-Generaal Spaak heeft woensdag de permanente NAVO- raad verslag uitgebracht over zijn besprekingen met Griekse leiders over de kwestie-Cyprus. Een woordvoerder verklaarde na afloop van de vergadering, die 2*2 uur duurde, dat de raad don derdag weer bijeen zou komen. Hij wilde niet zeggen of Spaak bepaalde voorstellen had inge diend. Voorts ontkende hij dat er, zoals in persberichten was ge meld, zware druk op Engeland zal worden uitgeoefend om de tenuitvoerlegging van het Britse plan voor Cyprus op te schorten. Spaak, die dinsdag te Athene besprekingen heeft gevoerd, gaat donderdagavond naar de Ver. Staten voor een bezoek van drie weken. Oostpakistaanse oppositie vertegenwoordigers gearresteerd Twaalf leden van de oppositie Jn de Oostpakistaanse volksver tegenwoordiging ziin eearres- teerd, omdat zij dinsdag M gevecht in het parlement ge- tiacht zouden hebben de vice- voorzitter, een lid van de rege ringscoalitie, te vermoorden. De betrokkenen werden later borgtocht vrijgelaten. op die begin februari uit de leiding van de partii gestoten werd we gens haar oppositie tegen Wal ter Ulbricht, de eerste secretaris van de Oostduitse communisti sche partij. De verwijdering van Selbmann uit de regering is woensdag be kendgemaakt in een vergadering van de Oostduitse volkskamer. Voorzitter Dieckmann las een brief voor van premier Grote- wohl waarin Grotewohl zegt, Selbmann van zijn regerings functies ontheven te hebben. De brief bevat echter geen nadere verklaring. Selbmann, die ook vice-voor zitter van de staatsplan-commis sie is, is woensdag niet in de vergadering verschenen. In juli werd hij uit het centrale comité van de communistische partij gestoten na op het partijcongres te hebben toegegeven, dat hij in het partijgeschil tegen Ulbricht stelling had genomen. Naar in Oost-Berlijn verluidt heeft een ambtgenoot van Selb mann, dr. Magaretha Wittkow- ski, haar functie van plaatsver vangend voorzitter van de staatsplancommissie verloren. Zij zou nu nog slechts afdelings hoofd zijn. Tegelijk met Selb mann werd zij uit het centrale comité van de communistische partij verwijderd. bouw opent. De stemming van 28 september zal het sein voor een nieuwe start voor Frankrijk zijn. De minister beschuldigde de communistische partij van „hei melijke verstandhouding" met het Algerijnse nationale bevrij dingsfront. Zij houden er beide dezelfde minachting voor men senlevens en de vrijheden van de enkeling op na, en de Algerijnse agenten, die in Frankrijk aan slagen plegen, werken op bevel van het bevrijdingsfront en de communistische partij, zei Sou stelle. Er zal niet met „moordenaars" onderhandeld worden, zo besloot hij. Algerië moet meer en meer Frans worden. De strijd tegen Algerijnse verzetsstrijders in Frankrijk De Franse regering zal na de volksstemming over de nieuwe grondwet op zondag nieuwe maatregelen nemen ter bestrij ding van de Algerijnse verzets acties in Frankrijk, zo is officieel te Parijs bekendgemaakt. De mi nister voor bouwnijverheid, Sud- reau, die na een kabinetsverga dering als woordvoerder optrad, zei dat men na zondag zou kun nen beschikken over de bevoegd heden welke de grondwet biedt. Wil de Algerijnse opstandelingenregering onderhandelingen met Frankrijk? Van gewoonlijk welingelichte zijde te Tunis is vernomen, dat de Algerijnse opstandelingenre gering te Cairo zal overwegen onderhandelingen met FYankrijk voor te stellen om een einde te maken aan de strijd in Algerië. De minister van Defensie en die van Bewapening van de re gering in ballingschap, Kriin- Belkacem en Mahmoed Sjerrif, gaven in besprekingen te Tunis te verstaan, dat dergelijke voor stellen misschien na de eerste kabinetsvergadering van vrijdag aanstaande te Cairo bekend zul len worden gemaakt. De twee ministers zijn woensdag per vliegtuig uit Tunis naar Cairo vertrokken. Woensdag is op de lanceerba sis te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Polaris"-raket afgevuurd. De raket is echter na het afschieten in de lucht gekanteld en tot ont ploffing gekomen. Brokstukken van de raket zijn in de Indiaanse rivier, die in dit gebied stroomt en over een uit gestrekt gebied buiten de rivier, terecht gekomen. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. De Polaris heeft een reikwijdte van 2.500 km en is ontworpen om te worden gelanceerd door onder water varende duikboten. Op deze proef na zijn de proe ven met deze raket goed verlo pen. Men hoopt het wapen in 1960 voor gebruik gereed te heb ben. Otto Grotewohl, de Oostduitse premier, heeft woensdag in de volkskamer zijn aanbod aan Bonn herhaald om te onderhan delen over de samenstelling van een commissie van vertegen- woordigers van beide Duitslan- den, die de „Grote Vier" bij de uitkerking van een vredesver drag voor Duitsland zou moeten bijstaan en een Duitse bonds staat zou moeten voorbereiden. Grotewohl deed een beroep op de Westduitse socialisten, zich duidelijk uit te spreken voor on derhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. De volkskamer keurde vervol gens het wetsontwerp voor de eenheidslijstverkiezingen op 16 november voor de volkskamer goed. Volgens het ontwerp zul len 400 afgevaardigden gekozen worden. In de stemlokalen zou den een of meer stemhokjes moeten zijn waarin elke kiezer zijn stembiljet in het geheim kan invullen. Later is meegedeeld, dat de raket met opzet tot ontploffing is gebracht toen bleek, dat zij niet de juiste richting nam. •fa De 500 ton metende Nederland se kustvaarder „Borculo (uit Am sterdam) is woensdagavond aan de oostkust van het eiland Rhum (He- briden) gestrand. De kustvaarder zou niet in gevaar verkeren. De bemanning verwacht, dat de „Bor culo" heden bü hoog water weer vlot zal komen. VRIJDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.59 1.12 Terneuzen 1.34 1.47 Hansweert 2.14 2.27 Walsoorden 2.24 2.37 houdend, aldus de commentaren in de Amerikaanse hoofdstad. Functionarissen verklaarden dat de eisen, zoals deze door radio- Peking zijn omgeroepen, meer dan propaganda-aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de Ver. Staten zijn. Niettemin zijn er in Washing ton geen tekenen die er op wij zen dat de Verenigde Staten be reid zijn militaire druk tegen communistisch China te gebrui ken om een staken van de be schieting van Quemoy en het af zien van geweld in het gebied van Formosa af te dwingen. De Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam, die de besprekingen in Warschau voert, heeft op dracht om als voorwaarde voor elke regeling een bestand te eisen, doch hij heeft geen op dracht om de communisten mee te delen dat het alternatief ver- geldingsaan vallen vanuit de lucht op het communistische vasteland zal zijn. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, verklaarde woensdag in commentaar op aanhoudende geruchten dat de Ver. Staten wellicht de nationa listen zullen toestaan het vaste land te bombarderen, dat dat juist iets is dat de Ver. Staten niet wensen „Laten wij de be sprekingen in Warschau een kans van slagen geven", zei hij. AMERIKAANSE PERSSTEMMEN OVER DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN De „Washington Post" is van mening dat de Verenigde Staten niet moeten toestaan dat de strijdkrachten van Tsjiang Kai Sjek het Chinese vasteland bom barderen. Het blad merkt voorts op dat de Verenigde Staten, zo zij een kernoorlog tegen een Aziatisch volk beginnen, hiermee waar schijnlijk het vertrouwen van de rest van Azië verspelen, afge zien dan nog van het feit dat zij de Ruisen uitnodigen deel te ne men aan een oorlog op grote schaal. De „Christian Science Moni tor" schrijft dat de inspanning van de communisten meer dan beloond zal worden als Moskou en Peking de crisis in het Verre Oosten zouden kunnen gebruiken voor het veroorzaken van een breuk in het Amerikaans-Britse bondgenootschap dat de kern vormt van de eenheid van het Westen. Het blad wijst er in dit verband op dat de Chinese en Russische communisten samenwerken bij hun poging om,, door middel van diplomatieke druk, de Europese landen te weerhouden van steun aan hun Amerikaanse bondge noot. De „New York Times" keurt het besluit goed van de Verenigde Naties om- de toelating van com munistische China tot de V. N. dit jaar niet te bespreken. Men kan misschien zeggen dat er geen reden bestaat om de Chinese communisten niet tot de V. N. toe te laten, daar zowel de rege ring van communistisch China als die van de Sowjet-Unie onder beschuldiging staan van de V. N„ terwijl de Russen niettemin lid zijn van deze organisatie, aldus het blad. Er zijn echter enkele verschillen. Zoals het uitstoten of schorsen van een lid, dat aan de stichting van de wereldorga nisatie heeft meegewerkt voor overtredingen van het handvest iets anders dan het toelaten van 1 een nieuw lid, dat technisch nog steeds „in oorlog" is met de V. N. en weigert zijn agressie te sta ken, zo zegt de „New York Times". DE TOESTAND BIJ FORMOSA „Sabre" straaljagers van de nationalistische luchtmacht heli- ben woensdagochtend tijdens een serie gevechten op grote hoogte elf „Mig"-straal.jagers der com munisten neeree ehofen en '°s „beschadigd en misschien neer geschoten". Dit heeft een offi ciële nationalistische woordvoer der verklaard. Volgens generaal-majoor I Foe En, directeur-generaal van de inlichtingendienst van de na tionalistische luchtmacht, waren meer dan honderd vliegtuigen der communisten bij het gevecht betrokken. De Migs vielen twaalf straaljagers der nationalisten aan die deel uitmaakten van een patrouille van 32 straaljagers. Het gevecht werd „ergens in het gebied van de Straat van For mosa" geleverd en duurde tien minuten. In kringen van de nationalisti sche luchtmacht werd verklaard, dat de vliegtuigen der nationalis ten na het gevecht op verschei dene plaatsen op Formosa zijn geland. De leiding der nationalistisch- Chinese luchtmacht heeft later meegedeeld, dat twaalf commu nistische „Mig"-jagers omlaag werden geschoten. Er is niets meegedeeld over beschadiging of het verloren gaan van nationalistische vlieg tuigen. Van Amerikaanse zijde wilde men geen C( «nmentaar geven op de nationalistische mededeling. Men zei slechts, dat de nationa listische bekendmakingen over de resultaten van dergelijke ge vechten in het verleden „redelijk naukeurig" waren geweest. De Verenigde Staten zullen de levering van moderne wapens aan Formosa versnellen, zo meldt het regeringsblad van na tionalistisch China „New Life". Hiertoe is een overeenkomst bereikt tussen de opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijd krachten in het gebied van de Stille Oceaan admiraal Feit, en Tjiang Kai Sjek, president van nationalistisch China, aldus het blad. DE BESCHIETINGEN VAN QUEMOY In zeer gezaghebbende natio nalistische kringen in Taipeh is woensdag verklaard, dat natio nalistisch China een communis tisch aanbod tot een staken van het vuren in het gebied van de Quemoy-eilandengroep zou aan vaarden. maar de archipel niet zal opgeven. In genoemde kringen zei men, dat de nationalisten hun stand punt hadden bepaald na een uit wisseling van boodschappen met de Amerikaanse regering. De nationalisten zijn niet min der vastbesloten hun voorposten bij het Chinese vasteland, de eilandengroepen van Quem-oy en Matsoe, te behouden. In andere nationalistische en in Amerikaanse kringen werd gezegd, dat Quemoy zich nog niet uit de greep der communis ten heeft kunnen losmaken. De bombardementen op de eilanden duren voort Van zeer gezaghebbende na- tionaiistisch-Chinese zijde is nog verklaard dat bij een staken van het vuren het communistische kustgeschut het eerst met schie ten zou moeten ophouden, daar de communisten ook met de be schieting begonnen zijn. De vochtige lucht uit de omge ving van de Golf van Biscaye, die vergezeld van flinke regen val in de nacht van dinsdag op woensdag ons land binnendrong, werd in de loop van de dag weer verdreven door drogere lucht, eveneens afkomstig van de Oceaan. In deze lucht kwamen enkele opklaringen voor tijdens welke de temperatuur tot 17 graden steeg in het noorden en tot 20 graden in het zuiden van het land. Een actieve stormdepressie, die zich woensdagavond boven Schotland bevond, trok verder in oost-zuidoostelijke riqhting. Langs de zuidflank van deze depressie bevindt zich een veld met zware westerstormen, dat zich naar het midden van de Noordzee verplaatste. De rand van dit stormveld, waarin wind kracht 8 tot 9 voorkomt, zal vandaag over. noord- en midden- Nederland trekken. In dit veld bewegen enkele storingen mee, welke voornamelijk in de kust gebieden en het noorden van ons land enkele buien zullen veroor zaken. De aangevoerde lucht is wat kouder dan die waarin wij ons woensdag bevonden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. HERFSTWEER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets lagere temperaturen dan gisteren. Harde zuidwesten wind. ZON MAAN op onder op onder Sept. 25 6.29 18.34 17.24 3.54 26 6.31 18.31 17.47 4.58 27 6.33 18.29 18.09 6.03 28 6.34 18.26 18.31 7.06 29 6.36 18.24 18.55 8.09

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1